Raad kraakt begroting Kapelle PZC PZC Invulling plan Yerseke-West krijgt vorm Jongeren wisselen van mening met ministers Thools project wijst vier plaatsen aan als ontwikkelingskernen Partijen voelen niets voor sterk verhogen belasting Dialezing over vijvers agenda EEN VOETZORG MINDER Berkhout schoenmodes ii Zeeuws Museum zoekt mooiste verzamelingen Akkoord over parkeren Verbod scheepsverf zinloos Schipper bietentocht gewond Staten slaan vergadering over door Rolf Bosboom KAPELLE - De partijen in de gemeenteraad van Kapelle ma ken grotendeels gehakt van de begroting voor volgend jaar. Het college van B en W grijpt volgens hen veel te makkelijk naar het wapen van belasting verhoging, zonder eerst te kij ken op welke onderdelen valt te bezuinigen. Na jaren van voorspoed kampen B en W met financiële tegen wind. Om de eindjes aan elkaar te kunnen blijven knopen, stel len zij voor de onroerende- zaakbelasting (OZB) volgend jaar met acht procent te verho gen. Ook voor de jaren daarna is een stijging van acht procent de bedoeling, met daarbovenop de gebruikelijke inflatiecorrec tie. De fracties in de gemeenteraad tonen zich in hun schriftelijke algemene beschouwingen ont steld. „Een beleidsplan dat de OZB in vier jaar met voorzichtig berekend al zo'n 45 procent gaat opschroeven, kan politiek na tuurlijk niet serieus zijn", aldus de PvdA, die vindt dat het colle- j ge zijn huiswerk maar over moet- doen. Kwade opzet I Het voornaamste bezwaar van I de meeste partij en is dat B en W i geen enkele moeite doen om zelf de uitgaven te beperken. De i PvdA verdenkt hen zelfs van kwade opzet: het college dwingt de raad tot ingrijpen, die dan vervolgens de zwarte piet krijgt toegespeeld. „Een beetje erg i doorzichtig, een beetje dom en B eigenlijk ook wel een beetje laf." j Fractievoorzitter Lokale Partij Borsele weg 's-HEERENHOEK - Fractie voorzitter Patrick Boonman van de Lokale Partij Borsele (LPB) legt met onmiddellijke ingang zijn functie neer. Hij kan het raadslidmaatschap niet combineren met een opleiding die hij gaat volgen voor zijn werk. Boonman had het zo geregeld dat de opleiding aansloot bij zijn werk als raadslid, maar toen de cursus op het laatste moment wei'd vex-zet naar de donderdagavond, ontstond een probleem. In de gemeente Bor sele vinden de gemeenteraads vergaderingen immers op don derdag plaats. Dat betekent dat Boonman deze niet meer kan bijwonen. De fractievoorzitter wordt zo goed als zeker opgevolgd door Eric Weug uit Borssele. Hij stond bij de verkiezingen van maart op de tweede plaats van de kandidatenlijst, maar kwam niet in de raad, omdat Nico Wer- ri uit 's-Heerenhoek met voor- keursstemmen werd verkozen. Wie straks als fractievoorzitter zal optreden, moet nog worden bepaald. De VVD zegt nu zeker te weten dat 'het collegeprogramma een wensenlijst van Sinterklaas is', aangezien weinig haalbaar zal zijn. In de begroting 'woi'dt er met geen woord gerept over een serieuze poging te bezuini gen danwel het nemen van effi- ciencymaati'egelen", stelt de fractie onthutst vast. Zij noemt de plannen van het college 'boosaardig' en weigert, net als de PvdA, ermee akkooi'd te gaan. door Rob Paardekam YERSEKE - Nu het gemeente bestuur van Reimerswaal enke le knopen heeft doorgehakt, worden de plannen voor het project Yerseke-West steeds concreter. Besloten is dat het korfbalveld naar de oostkant van de Hogeweg verhuist en dat sportschool Myoides toch niet in het multifunctionele complex wordt gehuisvest. Dat betekent dat het gebied ten oosten van de Hogeweg, waar nu de sportvelden liggen, plaats gaat bieden aan twee basisscho len, de kindei'opvang, de peu terspeelzaal, Technical O/In spin, zoi'gcentrum Vredelxist, een nieuwe sporthal, het dorps huis en een aantal appartemen ten die bestemd zijn voor de ver- door Steffan ter Maat SINT-MAARTENSDIJK - Tho- len, Sint-Annaland, Sint- Maartensdijk en Sint-Plxlilips- land moeten in het project Be stemming Tholen de ontwikke- lingskernen gaan worden op Tholen. De gemeente heeft dit opgemaakt in een conceptvisie. „We gaan het met de burgers be spreken en er kan dus nog ge noeg veranderen", lichtte bur gemeester W. Nuis tijdens een persbijeenkomst toe. Bestemming Tholen is een pro- ject waarin de toekomstvisie van de gemeente Tholen voor de komende 25 jaar wordt opge steld. De visie is xn samenspi-aak met de burgers vastgesteld. Hier- vooi wei'd een enquête en ver schillende debatten gehouden er| éen website gestart. De visie woftit tijdens een einddebat met de"|3urgers op woensdag 6 no- Het beleid dat B en W voei-en is 'een maatje te groot voor deze gemeente', oordeelt de fractie van Gemeentebelang. „Dit col lege wil alles uitvoeren, maar maakt geen kexxzes. Het wil zijn eigen zin doorzetten en luistert niet naar de raad en de bevol king.De SGP noemt de voorge stelde verhoging van de OZB 'onaanvaardbaar', tex-wijl het CDA niet verder wil gaan dan vijf procent, om de zaak het jaar erop opnieuw te bezien. koop. Hoeveel dat er worden is nog niet exact bepaald, maar het zal x-ond de twaalf liggen. Voor sportschool Myoides ziet de gemeente geen plaats meer. „Het is toch een vreemde eend in de bijt", licht projectleider M. Noordhoek van de gemeente toe. „Myoides is niet gericht op het jonge kind." Het dorpshuis dat aan de Hogeweg zal verrij zen is niet te vergelijken met De Zaete. Er is slechts 250 vierkan te meter gereserveerd en de ho- reca-voorzieningen zullen mi nimaal zijn. Vredelust is in de nieuwste plan nen geposteerd aan de kant van de Yerseke Moer, zodat de om wonenden van de huidige sport velden er niet tegenaan kijken. Het nieuwe zorgcentrum zal deels uit drie en deels uit vier verdiepingen bestaan. Er ko- vember in de Wellevaete in Sint- Annaland besproken. In het concept zijn rust en dyna miek belangrijke speei-punten. De dynamiek van de gemeente moet vooral aan de oostzijde op Tholen worden opgevangen. Het gaat hierbij om bedrxjven, uitbreiding van woningbouw-, cultuur en recreatie. In het ach terliggende gebied moet vooral de irist en irximte bewaard blij ven. De ontwikkelingskernen moe ten een eigen accent krijgen. In Sint-Annaland wordt gedacht aan het bevorderen van het wa tertoerisme en het ontwikkelen van de haven. Sint-Philipsland zou een aangesterkte centrum functie moeten krijgen. Volgens Diverse partijen komen zelf met suggesties van punten waar wat hen betreft op kan worden be zuinigd. Zo vindt menigeen de plannen voor het aantrekken van extra gemeentepersoneel onnodig. Ook zijn er aarzelin gen over het voornemen het gemeentehuis uit te breiden. Vex'der wordt de volledige uit voering van het milieubeleids plan niet noodzakelijk geacht. Bovendien gaan er stemmen op (WD, SGP) om te snoeien op de men achttien plaatsen voor psy- chogeriatrie, twintig plaatsen voor intramurale zoi-g en vijftig plaatsen voor extramurale zorg. Ook de 24 wooneenheden van Bosburg worden verplaatst naar Yerseke-West. Sloop Waar de huidige voetbalvelden naar de westkant van de Hoge weg worden verplaatst, komt het korfbalveld juist naar de oostkant. Op die manier kunnen de korfballers gebruik maken van de kleedaccommodaties van de nieuwe sporthal. Als die hal is gerealiseerd worden de huidige gymzalen aan de Tuin- stx-aat en de Ericalaan gesloopt. Om de Ericalaan zo weinig mo gelijk te belasten, is het de be doeling dat ouders hun kinde ren straks via de Hogeweg naar de gemeente heeft Sint-Maar tensdijk een kx-achtige impuls nodig en hierbij wordt gedacht aan ontwikkeling van natuur, cxxltuur en stille recreatie. Schexpenisse woi'dt ook in deze plannen betrokken en de ge meente wil bekijken of er een groene zone tussen de dorpen kan worden aangebracht. De functie van Tholen-stad als hoofdkern moet verder worden versterkt en het moet volgens Nuis het kantelpunt worden tussen de i-ust en de dynamiek. Enerzijds moet de stad bijvoor beeld een high-techbedrijven- terrein krijgen dat op elders op Tholen niet wenselijk is. Ander zijds moeten er voorzieningen komen waar de hele gemeen- subsidies die de gemeente links en rechts verstrekt. Opvallend in de algemene be schouwingen is verder dat breed de mening wordt gedeeld dat het college de gemeenteraad on voldoende en te laat informeexd. „Het loopt momenteel bestuur lijk niet goed in Kapelle", vindt de PvdA. „De raad heeft weinig zicht op het reilen en zeilen van het college", aldus het CDA. „De raad krijgt steeds minder infonnatie van het college", school brengen. Het doorgaan de verkeer zal uit die straat wor den geweei'd door het plaatsen van een chicane. De vei'eniging Bewonersbelan gen Yerseke-West (BYW) heeft haar standpunt ondextussen iets gewijzigd. Tot voor koxd werd het hele plan afgewezen, maar nu zijn de bewoners bereid de basisscholen, de peuterspeel zaal en de kinderopvang te ac cepteren. Tegen de komst van Vredelust en het doxpshuis blij ven ze zich verzetten. Van het dorpshuis vrezen ze overlast na zes uur 's avonds en Vredelust wordt volgens de vereniging veel te hoog. Ook de vrees voor verkeersoverlast blijft aanwe zig. „Ik ken de Yersekenaren", aldus voox-zitter P. de Wolf. „Die kiezen de kortste weg." Ook de komst van Mozart stuit schap gebruik van maakt. Anna-Jacobapolder, Oud-Vos- semeer, Stavenisse en Poort vliet moeten vooral hxxn functie behouden als woonkernen. Toe komstige woningbouw zou hierbij alleen afgestemd moeten worden op de natuurlijke groei van de kernen. Een voor alle kernen belangrijk punt is het vraaggestuurde dis- ti-ibutiesysteem. Nuis: „Als er voorzieningen wegvallen dan moet hier vervanging voor ko men. Verdwijnt de bibliotheek, dan zou de bui'ger via internet de boeken moeten kunnen be stellen. Deze zouden naar een centraal punt in het dorp moe ten worden gebracht waar bur gers ze kunnen ophalen." schrijft Gemeentebelang. Een geheel eigen koers vaart de een mansfractie van ChristenUnie. H. van Oostende heeft de uit voerigste algemene beschou wingen van de zes partijen inge leverd, maar die gaan over an- dei'e zaken dan waar de overige fracties zich zo druk over ma ken, met onder meer een uitvoe rig betoog over waarden en normen. Over de financiële pe rikelen x-ept Van Oostende bij voorbeeld met geen woord. Mieras op verzet van de BYW, maar volgens Noordhoek is de kans aanwezig dat de mxxziekvereni ging toch naar de hummelsoos in de Kerkhoekstraat verhuist. Een kostenvergelijking liet zien dat dat niet extreem veel duur der is dan vestiging in de bi-ede school. Momenteel wordt on derzocht of de hummelsoos übex-haupt welgeschikt is. „Als het gebouw de akoestische maatregelen kan dragen en het past binnen de milieuwetge ving, is de vestiging van Mozart in de hummelsoos het overwe gen waard", aldus Noordhoek. De plannen worden in novem ber besproken door de commis sie welzijn en de gemeenteraad. Op maandag 18 november staat een algemene informatieavond voor de bewoners van Yerseke gepland. Gemeentesecretaris S. Nieuw koop gaf een vergelijkend voor beeld: „Je moet hiervoor niet al te angstig zijn. Je kunt het ver gelijken met wat Wehkamp al jaren doet en dat wordt heel normaal gevonden." Mede voor het vraaggestuurde distributie systeem zouden er 'dorpshuizen nieuwe stijl' moeten komen. KAPELLE - Op uitnodiging van aquariumvereniging De Vuurneon geeft W. van de Klooster vrijdagavond een dia lezing over vijvex-s in tuinen. Hij gaat onder meer in op het win- tei'klaar maken van de vijver. De bijeenkomst wordt gehouden in het vei-enigingsgebouw, Bieze- lingsestraat 63 in Kapelle, en begint om acht uur. door Britta Janssen VLISSINGEN - Ruim honderd Nederlandse jongeren van twaalf tot achttien jaar gaan maandag in discussie met demissionaire ministers en staatssecretarissen. In de Twee de Kamer vindt dan namelijk het zevende Nationale Jeugdde- bat plaats. Ondanks de val van het kabinet gaat het debat ge woon door. Zeeland wordt ver tegenwoordigd door Roberto van Loo uit Kruiningen en Tho mas Oomens uit Middelburg. „Ik hoorde op school over het debat en dat leek me gel ij k hart stikke leuk. Ik geef gi'aag mijn mening over dingen die me inte resseren", vertelt Roberto (13). Hij gaf zich op en ter voorbei-ei- ding was er een debat in Middel burg. „Ik was toen wel zenuw achtig, want alleen de besten mochten naar het Nationale de bat in Den Haag. Aan het eind werden de namen van de geko zen jongeren voorgelezen en ik zat erbij." Softdrugs Maandag worden de deelne mers verdeeld over vier 'frac ties' die allemaal één ondexwerp bespreken. Deze ondeiwerpen zijn: de maatschappelijke stage als onderdeel van het onderwijs, het gedoogbeleid van softdrugs, jongerenhuisvesting en veilig heid op straat. Roberto zit in de 'fractie' die het gaat hebben over het gedoogbeleid van soft drugs. „Iedereen kon vooi'af aangeven naar welk ondexwei'p zijn voorkeur uitgaat. Gelukkig zit ik in de fractie van mijn eer ste voorkeur. Ik vind het ge doogbeleid van softdrugs een interessant ondeiwex-p, omdat je er dagelijks mee te maken hebt." Als het aan Robexdo ligt, blijft het maandag in zijn 'fractie' niet alleen bij woorden. „We willen graag een voorlichtingscam pagne over softdrags opzetten We hopen hierover afspraken te kunnen maken met demissio nair minister Donner van Justi tie." Demissionair premier Balke nende opent maandag om 13.00 uur het debat met het omstreden ondeiwerp normen en waarden. Het doel van het Nationale Jeugddebat is jongeren betrek ken bij de politiek STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur. Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monu menten; GOES - Ambachtscentrum van de Hol- landsche Hoeve, 1300-17.00 uur Doedag voor kinderen; Sportpunt Zeeland, 13.00-14.35 uur: Linedance door Country Club The Sounthern Riders; Wijkgebouw Jan Ligthart, 19.00 uur: Technika 10 voor meisjes van 10 t/m 12 jaar; Heartbreak Café, Grote markt, 21.00 uur: Optreden Gino en de Bulldozeband; KAPELLE Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 12.00-13.00 uur: Bewegen voorcarapatienten; KRABBENDIJKE Zorgcentrum Ter Weel, 11.00-16.30 uur: Zorgmarkt 'Beleef 'tin Ter Weel'; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartcompetitie senioren. REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Advertentie Voor mode, Heeft u: pasvorn VOETPROBLEMEN? LOSSE STEUNZOLEN? Wij hebben een uitgebreid assortiment in verschillende breedte maten Nieuw: wijdte K Zuidstraat 6 Ganzepoortstraat 19 Sas van Gent Goes Tel. 0115-451562 Vcfhljlst Tel. 0113-221430 donderdag 24 oktober 2002 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het Zeeuws Museum gaat samen met de Avto een tentoonstelling ma ken met verzamelingen van kinderen. De twee mooiste, leukste, gekste of compleetste verzamelingen gaan door naar de finale in een groot museum in het voorjaar van 2003. Het Zeeuws Museum nodigt al le jonge verzamelaars van tien, elf en twaalf jaar oud uit om hun verzameling te laten zien in het museum. Deelnemers kunnen zich inschrijven via de website van de museumbende: wxow.museumbende.nl. De ui terste inschrijfdatum is 20 no vember. De Zeeuwse tentoonstelling, die in de kerstvakantie wordt gehouden, maakt deel uit van een grootschalig evenement over verzamelen en sparen door Avro's Kunsttribune en de Stichting Museumjaarkaart. Gelijktijdig met het Zeeuws Museum openen elf andere mu sea met een kersttentoonstel ling over het thema. De ten toonstelling wordt gehouden van 21 december tot en met 5 januari. Het Zeeuws Museum gaat er vanuit dat Zeeland veel jonge strandjutters heeft, die grote verzamelingen moeten hebben van fossielen, schelpen en an dere zaken uit de natuur. Ook verzamelingen van stickers, posters, knuffelbeesten, lepel tjes en bijzondere munten en postzegels zijn welkom. Tijdens de finale beslist een landelijke jury wie de aller mooiste verzameling heeft. Op de huidige sportvelden verrijst binnen enkele jaren het multifunctioneel centrum Yerseke. foto Willem SINT-MAARTENSDIJK - De middenstandsvei'eniging Sint- Maartensdijk heeft ingestemd met een parkeerconvenant met de Rabobank en de gemeente. Het convenant moet de basis bieden voor een optimaal gebruik van de parkeerruimten op de markt in Sint-Maartensdijk. In het convenant is opgeno men dat het personeel van de gemeente, van de Rabobank en van de omliggende ondernemers gevraagd wordt de auto's er gens anders dan op de markt te parkeren. Een alternatief zou bijvoorbeeld de parkeei'gelegenheid op De Haven zijn. De ge meente en de Rabobank waren al langer akkoord en nu is dan ook de middenstandsvereniging bereid het convenant te on dertekenen. Dat zal 29 oktober om 14.00 uur in het gemeente huis in Sint-Maartensdijk gebeuren. MIDDELBURG - Het verbod op het gebruik van milieuvrien delijke aangroeiwerende verven moet worden opgeheven zo lang er geen alternatief middel voorhanden is. Die boodschap zal gedeputeerde G. van Zwieten in een brief sturen aan staatssecretaris Van Geel (milieu). Een alternatief middel om de wateipokken van schepen te houden ligt al tweeënhalf jaar te wachten op toelating bij het College Toelating Bestrijdingsmiddelen (CTB). Maar in die procedure zit weinig schot. Van Zwieten wil dat de staatsse cretaris het CTB achter de broek zit. Nu wijken mensen uit naar België om de aangroeiwerende verf op hun schip te laten smeren. Het verbod in Nederland heeft op die manier geen nut, vindt Van Zwieten. BRUINISSE - De schipper van de zeilklipper Avontuur uit Goes is woensdagnacht gewond afgevoerd naar het zieken huis. Hij liep een gebx'oken enkel op toen hij i'ond midder nacht na een uitstapje in Bruinisse terug op liet schip wilde klauteren. Omdat de vrachtvaarder door laag water diep aan de kade lag, maakten de bemanningsleden gebruik van de giek en zwiepten zichzelf zo aan boord. De schipper had daax-bij de pech dat hij klem kwam te zetten. Door de lage waterstand kon het te hulp geroepen amulancepersoneel met een bran card niet bij de Avontuur komen. De plaatselijke brandweer wei'd ingeschakeld, die het slachtoffer in een klein bootje wist over te brengen naar de steiger verderop. Daar kon hij alsnog in de ambulance worden gelegd. De klipper maakt deel uit van het negentien schepen grote folkloristische bietenkon vooi dat sinds maandag ondenveg was van Sint Annaland naar Steenbei'gen. Om de Avontuur gisteren op de eindbe stemming te krijgen, werd een andere schipper ingezet. MIDDELBURG - De vergadering van Provinciale Staten op vrijdag 1 november gaat niet door. De agenda bevatte slechts twee punten: het jaarverslag van het Monumentenfonds 2002 en de subsidie voor Omroep Zeeland. Het px-ovinciebestuur heeft besloten de 47 Statenleden daarvoor niet naar Middel burg te roepen. De onderwei'pen worden opgenomen in de agenda van de Sta tenvergadering die twee weken later plaatsvindt. Op vx-ijdag 15 november komen de Staten bijeen voor de behandeling van de begroting voor volgend jaar. De subsidie voor Omroep Zee land zou daar toch wel aan de orde gekomen zijn, omdat Ge deputeerde Staten voorstellen de omroep een kwart miljoen euro extra te geven. Dat bedrag moet in de begroting worden opgenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27