PRÜVINCIA! m (0 Kamer wil referendum over EU Tsjetsjenen slaan toe In Moskou 710 patenten later o intratuin Celstraf geëist tegen Becker Axelaar krijgt 4 jaar met tbs wegens doodslag echtgenote Het kind van de dominee 13 HHMani Nawijn: junks in kampen /y\ Glashandel W MELIESTE Rebellen houden honderden theaterbezoekers in gijzeling Mishandelde man klinisch dood Hulp voor starters Tiet! r eiefrt Internet slaat grote aanval af Feyenoord is kansloos in Kiev Pechiney koopt divisie Corus irdt een huis ook echt een thuis. Z 5 Eerst droog Meest droog met opklaringen. In de mid dag toenemende bewolking, later gevolgd door regen. Maxima 10 graden. 245e jaargang no. 252 donderdag 24 oktober 2002 los nummer 1,10 f' i 111# Tevens is op deze avond de opening van onze kerstshow HET GROENE WARENHUIS Koopavond 'Hatloweensfeer' 26 oktober Een avond met spectaculaire shows, acts, figuranten en special effects. Veel activiteiten voor J kinderen waaronder: I Pompoen snijden Schmincken Een vertelheks Masker versier- wedstrijd DEN HAAG - LPF-minis- ter Nawijn van Vreemde lingenzaken wil drugs verslaafden die overlast veroorzaken, door de po litie van straat laten halen en verplicht laten afkic ken in kampen. Dat zei hij gisteren na af loop van een bezoek aan de Haagse Schilderswijk. Volgens hem moeten men sen zich weer dag en nacht veilig voelen op straat. Nu is dat onder meer onmoge lijk door de grote groepen junks die zich op plekken als stations ophouden. GPD Advertentie gt^ verwarming duur, maar zeer comfortabel Liïingstoneweg 20, GOES. Tel. (0111) 227854 Eenheden van het leger en de politie nemen posities in rond het theater waarin honderden mensen worden gegijzeld. foto Misja Japaridze/AP door Erwin Tuil DEN HAAG - De Tweede Ka mer stemt in met de uitbreiding van de Europese Unie. Een meerderheid van de Kamerle den vindt wel dat de Nederland se bevolking zich daar volgend jaar over zou moeten kunnen uitspreken in een referendum. Het kabinet voelt daar echter niets voor. Het zou de onderhan delingspositie van Nederland beperken. In Brussel praten de lidstaten vandaag en morgen in de Europese Raad over de uit breiding. Premier Balkenende vindt dat hij dan een voorbe houd moet maken tijdens de on derhandelingen. Hoewel de Ka mer moeite heeft met de toela ting van Polen, Litouwen, Let land, Slowakije en Cyprus, wijst een Kamermeerderheid op het historisch belang van de uit breiding. Dat is te groot om de toetreding tegen te houden. Al leen de LPF en de Groep-De Jong zijn faliekant tegen de uit breiding. Bij de Europese Raad zal de re gering stevig praten over de hervorming van het landbouw beleid en de toetsing van de toe latingscriteria waaraan de nieuwe lidstaten moeten vol doen. Maar voor de 'bikkelhar de opstelling' die coalitiepartij WD eiste, voelt het kabinet niets. Veto Balkenende weigerde te zeggen of hij zal dreigen met een veto om de wensen van Nederland bij de Europese Raad vandaag en morgen ingevuld te krijgen. „Toetsing is beter dan een veto", vindt Balkenende. In het debat van gisteravond zei Balkenende de landbouwhervormingen niet te willen verbinden aan de toe treding. In een brief aan de Ka mer zegt het kabinet echter dat de instemming van Nederland met de uitbreiding in belangrij ke mate zal afhangen van de mate waarin de andere lidstaten tegemoetkomen aan de Neder landse wensen. Een veto wordt daarom niet uitgesloten, maar het kabinet zal dat dan pas in een later stadium gebruiken. Het kabinet zal opnieuw bij de lidstaten aandringen op een zo genaamde gedifferentieerde toelating. Per land wordt dan beoordeeld of het voldoet aan de eisen. WD en CDA sluiten zich aan bij een toetreding onder voorwaarden. Zij verwachten dat de nieuwe leden nog nood zakelijke hervormingen langza mer zullen doorvoeren als ze eenmaal lid zijn. Een Kamer meerderheid gaat uit van een onvoorwaardelijke inzet van de nieuwe lidstaten. GPD door Aector Dooms MIDDELBURG - Wegens dood slag op zijn echtgenote heeft de rechtbank in Middelburg giste ren een 44-jarige inwoner van Axel veroordeeld tot vier jaar cel plus tbs met dwangverple ging- De Axelaar bracht op 13 april van dit jaar in hun flatwoning zijn vrouw om het leven. Aan het drama was een ruzie voorafgegaan die uitmondde in een vechtpartij. Het slachtoffer verloor het bewustzijn toen ze door haar man met haar hoofd hardhandig tegen de grond werd geslagen. Vervolgens pak te hij in de keuken een mes en sneed hij haar keel door. „Haar doden zag ik als enige oplossing om een eind te maken aan onze relatieproblemen", had hij ver- Advertentie Advertentie klaard. Na zijn daad had hij de hand aan zichzelf willen slaan door zijn polsen door te snijden. Een maand lang lag hij in coma in het ziekenhuis. De Axelaar kon niet verkroppen dat zijn vrouw een buitenechte lijke verhouding had met de buurman. Die zou zijn vrouw én hem in zijn macht hebben gehad en haar aan de drugs hebben ge bracht. De man was nog niet zo lang in therapie op de psychia trische afdeling van het zieken huis De Honte in Terneuzen. Hij was een dag voor het misdrijf met weekendverlof naar huis gegaan. Aan de nabestaanden van het slachtoffer moet de dader de be grafeniskosten van 3086 euro betalen. Officier van justitie F. van Es eiste twee weken geleden dezelfde straf. Een 22-jarige inwoner I van Venlo die dinsdag in zijn woonplaats ernstig werd mishandeld, is kli nisch dood verklaard. Het slachtoffer, René Steeg- mans, werd aangevallen door één of twee plaatsge noten op de par keerplaats van O een supermarkt. Profiteer van de speciale aanbiedingen! TTAC 's Marconistraat 13. Zandweg 1b, Goes Kruiningen tel.(0113)224111 tel.(0113)382626 713214 000002 maandag l/m vrijdag door Frank Hendrickx MOSKOU - Een groep zwaar bewapende Tsje tsjeense rebellen heeft gis teravond in een theater in Moskou honderden bezoe kers in gijzeling genomen. De gijzelnemers eisten een einde aan de oorlog in Tsjetsjenië. Ze dreigden zich op te blazen als de po litie het gebouw zou be stormen. DEN HAAG - Wat in Amerika de grootste elektronische aan val op het internet wordt ge noemd, doen Nederlandse ex perts af als 'een spelletje van een stelletje digitale hangjongeren'. Maandag hebben hackers de dertien basiscomputers aange vallen die wereldwijd alle e- mail- en internetgebruikers naar hun plaats van bestem ming leiden. De actie duurde slechts een uur. Nederlandse internet-experts zien de digitale aanval wel als uniek, maar het komt niet on verwacht. E. Lui ij f, specialist Telematica en Informatiebevei liging bij TNO: „Het bijzondere is dat alle zogeheten dertien ba siscomputers tegelijk zijn aan gevallen. Deze staan onder meer in Washington, Londen en Tokio GPD Het zou volgens de Russische autoriteiten gaan om ongeveer vijftien Tsjetsjeense terroristen, onder wie enkele vrouwen. Een gijzelnemer vertelde in een tele foongesprek met de BBC dat er honderd Tsjetsjenen binnen wa ren en dat 'iedereen zal sterven' als de Russische troepen zich niet terugtrekken uit Tsjetsje nië. De gijzeling begon om negen uur, bij het begin van de tweede akte van de zeer populaire mu sical Nord-Ost. In de zaal zou den zevenhonderd mensen aan wezig zijn. Kinderen De gemaskerde en in camoufla gepakken geklede gijzelnemers lieten vrijwel onmiddellijk kin deren vrij. Later mochten ook Georgische bezoekers en mos lims de zaal verlaten. De groep zou meerdere keren hebben geschoten. Televisie zender TVS meldde dat een lid van de veiligheidsdienst van het theater zou zijn neergeschoten. De gijzelnemers zouden op hun lichaam explosieven dragen, lieten mensen in de zaal via hun mobiele telefoons weten. Ook legden de overvallers mijnen bij de uitgangen. Later werd alle communicatie vanuit de zaal verbroken. Het persbureau Itar-Tass meld de dat de groep onder leiding staat van een neef van de ge sneuvelde krijgsheer Arbi Bara- jev. De Russische speciale anti- terroristische eenheid Alfa heeft het gebouw omsingeld. Gisteravond leek er van een be storming nog geen sprake. Bomaanslagen De oorlog in Tsjetsjenië duurt al meer dan drie jaar. Er zijn in die periode tienduizenden slacht offers gevallen onder de burger bevolking. Iedere dag vallen er ook slacht offers onder de Russische mili tairen. President Poetin begon de oor log na bomaanslagen op flatge bouwen in Rusland. De Tsjetsjeense rebellen hebben ontkend daarvoor verantwoor delijk te zijn. Poetin weigert te onderhandelen met de rebellen. GPD Feyenoord is van slag. In de competitie verloor de ploeg al veel punten en in de Champions League gingen de zwak spelende Rotterdammers gisteravond kansloos onderuit tegen Dinamo Kiev: 2-0. De kansen op het bereiken van de tweede ronde zijn zo flink afgenomen. In dezelfde groep won *1 O Newcastle United met 1-0 van Juventus. Het Brits-Nederlandse staalconcern Corus verkoopt het grootste deel van zijn aluminiumdivisie voor 861 miljoen euro aan Pechiney. Corus heeft daarover een principe-ak koord bereikt met het Franse concern, de op drie na 1 Q grootste aluminiumproducent ter wereld. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; zeeland: 9,11,13 en 15; sport: 17 en 18; economie: 19 en 21 Voor het beginnen van een eigen zaak is meer nodig dan een computer en een goed idee. Omdat meer dan de helft van de startende ondernemers het onderspit delft, "ij Cv houdt de Kamer van Koophandel een startersdag. van onze sportredactie BERLIJN - Voormalig tennis- idool Boris Becker verdwijnt mogelijk achter de tralies we gens belastingontduiking. De officier van justitie in München eiste gisteren een gevangenis straf van drieënhalf jaar tegen Becker. De Duitse ex-tennisser (34) zou de fiscus in de periode tussen 1991 en 1993 in totaal voor 1,7 miljoen euro hebben opgelicht. Beckers verdedigers pleitten voor een voorwaardelijke ge vangenisstraf van maximaal twee jaar. Becker wordt ervan verdacht in de betreffende jaren onrechtmatig het belastingpa radijs Monaco als woonplaats te hebben opgegeven. Feitelijk woonde de Wimbledon-kampi- oen in München, waar hij een penthouse had. Volgens zijn aanklagers was hij belasting plichtig in Duitsland. Aan het begin van het proces'gaf Becker gisteren toe een fout te hebben gemaakt. „Ik weet dat ik daarvoor moet boeten Maar ik had mijn hoofd nu eenmaal bij het tennissen en soms ook bij mijn vrouw." Becker, een permanente ver schijning in de Duitse schan daalpers, leidt een turbulent en tijdrovend liefdesleven. Hij heeft twee kinderen bij zijn ex- vrouw Barbara en één onwettig kind bij een in Londen wonend Russisch model. Gisteren werd bekend dat de oud-sportman inmiddels een bedrag van zes miljoen euro aan achterstallige belastingbetalin gen heeft overgemaakt. On danks zijn erkenning dat hij on wettig heeft gehandeld, blijft Becker erbij dat zijn flat in München niet als zijn vaste ver blijfplaats kan worden aange duid. „Er stond niet eens een koelkast. De onderkomens bij de Olympische Spelen zijn com fortabeler." Becker zou het ingewikkelde Duitse belastingstelsel boven dien nooit helemaal hebben doorgrond. Volgens de aanklager huurde Becker in de genoemde jaren twee woningen in München, naast het penthouse van 8 9 vier kante meter. Om de belasting dienst zand in de ogen te strooi en ondertekenden Beckers ouders de huurcontracten. Boris Becker heeft, sinds hij in 1999 een punt zette achter zijn loopbaan als professioneel ten nisser, een aantal tegenslagen moeten incasseren. Zo ging zijn internetdienst Sportgate in de zomer van 2001 failliet en ook zijn sportagentschap Sportler- Agentur BBM leidt een slapend bestaan. Becker treedt veelvul dig op in talkshows. Meestal praat hij dan over de voortsle pende problemen met zijn ex- vrouw Barbara, die met de kin deren in de Verenigde Staten verblijft, of over een van zijn nieuwe liefdes. De rechter velt vandaag al een vonnis. GPD HaUoween-avond zaterdag 26 oktober van 18.00 tot 21.30 uur Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623, donderdag/vrijdag koopavond. Living Improved daily.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1