Gemeentebesturen tekenen vrede Gro te Veelkleurige laatbloeier miskend PZC pand 11 uniek Minder vervoer ammoniak over Westerschelde Opplussen en Halloween in Groede Provincie stemt in met energiecentrale bij Hydro Agri Axel, Sas en Terneuzen maken nieuwe afspraken over communicatie herindeling PvdA wil snel speeltuin in Breskens merken Lm* aan de Markt in Goes Hennekeij kandidaat voor senaat Snel einde aan wateroverlast in Kanaalpark Philippine 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Geen tijd PZC ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 23 oktober 2002 doorConny van Gremberghe PHILIPPINE - De dagelijkse besturen van Axel, Sas van Gent en Terneuzen hebben gisteren de vrede getekend. Tevens wer den nieuwe afspraken gemaakt over de communicatie tussen de verschillende bestuursgeledin- oen om in de maanden tot de herindeling in Zeeuws-Vlaan deren te voorkomen dat er ruzie tussen de gemeenten ontstaat over onderlinge uitgaven en projecten die nog op het laatste moment worden geïnitieerd. Twee weken geleden liep de re delijk goede verstandhouding tussen de colleges van B en W van Axel, Sas van Gent en Ter neuzen een behoorlijke deuk op toen Terneuzen bekend maakte meer dan veertig miljoen euro te willen uittrekken voor de aan- g van een megasportcomplex in de wijk Oude Vaart, de herin richting van de Kop van de Noordstraat en voor de ombouw BRESKENS - De PvdA-raads- fractie in Oostburg wil dat er zo snel mogelijk een speelterrein wordt ingericht aan het Molen water in Breskens. Voor de inrichting kan volgens de fractie de ongeveer 50.000 euro worden ingezet die nog be schikbaar is op de post 'nieuw beleid'. Voor zover nodig wil de partij ook extra geld inzetten. Evenals beide initiatiefneem sters Mariëlle Ras en Anja Fijnaut zijn de sociaal-demo craten van mening dat het ont breken van een grote speel plaats in een groot en kinderrijk dorp als Breskens een groot ge mis is. Het grasveld aan het Mo lenwater, dat nu nog wordt gebruikt als hondenuitlaatter- rein, noemen zij een goede loca- i tie. Advertentie in een MIDDELBURG - Gede puteerde J. Hennekeij gaat mogelijk naar de Eerste Kamer. Hij staat op de twintigste plaats van de voorlopige kandida tenlijst die het hoofdbe stuur van de VVD heeft opgesteld. De liberalen hebben nu negentien ze tels in de senaat. Na de verkiezingen voor Provinciale Staten van 11 maart volgend jaar keert de Bressiaander Hennek eij niet meer terug in het provinciaal bestuur. Hij heeft er dan twaalf jaar als gedeputeerde en 21 jaar als Statenlid op zit ten. Hennekeij verklaarde dat hij wel binding wil houden met de politiek in een niet full-time functie „Het lidmaatschap van de Eerste Kamer leek me in dit verband wel een aardi ge mogelijkheid." Toen een aantal Zeeuwse WD- afdelingen Hennekeij voordroeg voor een plaats op de kieslijst voor de se naat, heeft hij laten weten daarvoor in te zijn. De algemene vergadering van de WD stelt de defi nitieve kandidatenlijst 15 maart volgend jaar vast. van het voormalig Petrus Hon- diuscollege tot een Terneuzense cultuurtempel. De dagelijkse besturen van de kleine fusiepartners Axel en Sas van Gent reageerden woest, om dat Terneuzen in hun ogen na gelaten had om de collegabe stuurders in een eerder stadium van de projecten te informeren. De gevolgen van de investerin gen voor de begroting van het nieuwe Terneuzen waren vol gens de Sasse en Axelse be stuurders nooit voorgeschoteld. Het Terneuzense college be streed - in een snel opgestelde brandbrief - dat er nimmer over de plannen gesproken zou zijn. Op 9 april waren twee van de projecten wel degelijk aan de orde geweest in het stuurgroep- overleg van de drie gemeenten. Dat het laatste project, de her inrichting van de Kop van de Noordstraat - toen niet aan de orde was gekomen was te wijten aan het simpele feit dat dit pro ject een lange voorbereidings tijd kende. Briefje „Dat briefje suggereerde alsof alles wel aan de orde was geko men, maar zo is het natuurlijk niet. Over de exploitatielast van het sportcomplex, wat gevolgen zal hebben voor de financiële huishouding van de nieuwe ge meente, is nooit een woord ge rept. Net zo min is er gesproken over de herinrichting van het Noordstraatgebied. Nu kun je wel stellen, dat dit plan een lan ge voorbereidingstijd vergde, dat neemt niet weg dat gezegd had kunnen worden dat het in voorbereiding was. En dat is ook niet gebeurd", zegt burge meester J. Mulder van Axel. Zijn collega P. van den Baar van Sas van Gent houdt vol dat de informatieverstrekking door Terneuzen ontoereikend is ge bleken, „Ook de portefeuille houders hadden eerder geïnfor meerd kunnen worden, maar men heeft nagelaten dit te doen en dat heeft - zo is gebleken - ir ritaties opgewekt", aldus Van den Baar. Volgens burgemeester Ron Bar- bé van Terneuzen is het nooit de bedoeling geweest van het Ter neuzense bestuur om de goede verstandhouding met de buren op de tocht te zetten. „Als er sprake is geweest van enige mis communicatie en ik sluit niet uit dat dit gebeurd is. dan moeten we dat in redelijkheid uit kun nen praten. Daarvoor is deze in formele bijeenkomst ook be legd. Tot nu toe is het herindelingstraject vrij soepei tjes afgelegd, we kunnen het echt niet hebben dat - nu met het einde in zicht - zaken vast gaan lopen." Onder het genot van een mossel maaltijd met een licht wit wijn tje werden gisteren in Philippi ne nieuwe afspraken gemaakt over de communicatie tussen de fusiepartners. Onduidelijk bleef evenwel wie de rekening van het restaurant betalen moest. Het rijke Terneuzen, het armlastige Sas van Gent of het rebelse Axel. Kinderen tonen hun zelfgemaakte pompoenlampionnen. door Wilma Valk GROEDE - Vier pakken tegels, drie ton zand, twee fietsenrekken en twintig beugels stonden onder meer op de lijst van benodigdheden voor de tweede op- plusdag die gisteren in het Hertenkamp in Groede werd gehouden. Terwijl hier met man en macht gewerkt werd aan het verfraaien van het park. waren de kinderen in het dorpshuis in de weer met het maken van pompoenlampion nen voor een optocht door het park. De werkzaamheden in het Hertenkamp verliepen voorspoedig. Coördinator Arnold de Poorter van gemeentewer ken was dan ook meer dan tevreden: „Alle geplande taken komen gereed, er is heel wat gesnoeid, er is nieuw straat werk voor de geitenstal, nieuwe boom bescherming en de fietsenrekken staan.Wethouder CBolijn was de hele dag aanwezig en hielp bij het schilde ren van de trappen: „Het is niet het goe de weer om buiten te schilderen, maar het knapt allemaal reuze op en ik vind een dag buiten werken ook eens fijn." Ondertussen waren in het dorpshuis' ruim dertig kinderen onder leiding van Annelies Scheele van de pompoenjung le bezig met het maken van lampions: „Ik heb een juiste maat hiervoor gese lecteerd en bewaard. De pompoenen mogen niet te zwaar zijn, anders houd het ijzerdraad niet, de kinderen moeten ze kunnen dragen. Het snijden is voor sommige wel moeilijk maar er is genoeg hulp van ouderen." Voor alle kinderen waren er messen en vooral lepels om de pompoenen uit te hollen: „Allemaal ge kocht op de rommelmarkt." Jasper van elf was een van de eersten foto Charles Strijd die zijn pompoen helemaal leeg gele peld had en bezig was er een gezicht op te tekenen, met mooie ronde ogen: „Het is toch een beetje zwaar, het snijden. Ik geloof dat ik de ogen toch maar vier kant maak." Rond of vierkant, soms driehoeken en soms heel scheef, het werden fraai pompoenlampions en om streeks zeven uur begon de optocht door het Hertenkamp. Na een halfuur tje was er voor iedere deelnemer warme chocolademelk in Het Vlaemsche Duijn en werden er nog spannende verhalen verteld. door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - „Zoo daar ooit een blomke groeide over 't graf waarin gij ligt, of het nog zoo schoone bloeide: zuiver als het zonnelicht..." De Vlaamse priester-dichter Guido Gezelle (1830-1899) begon met die re gels in 1858 zijn gedicht 'Kerk hofblommen' dat hem - in die tijd - wereldberoemd maakte in Vlaanderen. Vandaag de dag legt ieder weldenkend mens bij het woord kerkhofblommen vrijwel onmiddellijk de link met chrysanten. Tot groot verdriet van kwekers en bloemisten, die menen dat daarmee die fleurige herfstbloemen tekort worden gedaan. PHILIPPINE - De bewoners van de wijk Kanaalpark in Phi lippine worden op korte termijn verlost van wateroverlastpro- blemen. Burgemeester en Wethouders van Sas van Gent hebben dins dag besloten om het riolerings- stel van de wijk aan te sluiten op een nabijgelegen riool overstort. De extra rioleringswerken kos ten de gemeente zo'n 22.000 eu ro. Het dagelijks bestuur van Sas van Gent nam het besluit na klachten van wijkbewoners over overlast na enkele wolk breuken eerder dit jaar. Het geslacht Chrysanthemum is de laatste decennia - door de ge manipuleerde teelt - zodanig geëvolueerd dat er inmiddels talloze soorten zijn voor alle mogelijke toepassingen. De Sasse bloemist Maarten Torbijn kan daar over meepraten. „Chrysanten zijn op alle moge lijke manieren te gebruiken. Als snijbloem in boeketten, als pot plant, als ornament in bloem stukken. Vroeger had je een be perkt aantal vormvariaties, maar dat is tegenwoordig ook wel anders. De stervormige bloem van weleer heeft heel wat andersvormige broertjes en zus jes gekregen, en dan heb ik het nog niet eens op de talloze kleurvarianten", legt Torbijn uit. Potchrysantjes, die de eerste no vemberdagen in de Benelux en masse op de (katholieke) be graafplaatsen terechtkomen, vinden amper nog een weg naar Torbijns winkel. „Enkele klan ten vragen er nog naar en dan bestel ik ze, maar er is geen droog brood meer aan te verdie nen. De markt is de laatste jaren volledig kapotgemaakt, omdat tal van boeren een graantje heb ben willen meepikken", aldus de bloemenman. Pastoor Miel Erpelinck uit het zelfde Sas van Gent herinnert zich nog goed de tijd van voorde commercialisering van de pot- chrysant. „De bloemenhulde met Allerzielen (2 november) was in mijn jeugd, zo begin jaren vijftig, veel bescheidener van aard. Mensen hadden geen geld om bloemen te kopen. Daar wa ren ze te arm voor. Als er bloe men bij de graven werden gezet, kwamen ze uit de eigen tuin en ja, wat groeide er nog in die late herfstdagen. Juist, chrysanten. Bloemen van eigen kweek." Voor Erpelinck hoeft de door de commercie aangestuurde jaar lijkse bloemenhulde aan de overledenen niet zo. „Het kan ook anders. In vroeger jaren ging men op Allerzielen naar het kerkhof om de graven te verzor gen. Toen gingen de mensen eer biediger om met de nagedachte nis aan hen die hen voorgingen. Die eerbied zou. zeker in deze tijd van normen en waarden, weer gepast moeten worden", meent de pastoor. Lang leven De Hulster heemkundige Geor ge Sponselee vindt het niette min een mooie traditie dat veel mensen de eerste novemberda gen een gang naar het kerkhof maken. „De pastoor heeft gelijk als 'ie zegt dat die traditie in Zeeland niet zo ver teruggaat. In België daarentegen, maar ook in meer zuidelijke landen, was het al veel vroeger een gebruik om met Allerzielen bloemen te leggen. Het gedicht van Gezelle, ander halve eeuw oud, refereert daar ook aan. Dat de chrysant in deze contrei en gebruikt werd is niet zo vreemd. De plant groeit hier makkelijk, is zo te kweken en de laatbloeier kan tegen een kli matologisch stootje. Wat nacht vorst overleeft-ie wel. In tegen stelling tot lelies en rozen heeft de chrysant geen symbolische betekenis. Een roos staat voor liefde, een lelie voor zuiverhuid. Een chrysant, ja, omdat-ie zo sterk is wellicht voor een lang leven." door Ben Jansen VLISSINGEN - De risico's van het vervoer van ammoniak over de Westerschelde gaan omlaag. Chemieconcern BASF in Ant werpen voorziet binnenkort in een deel van zijn behoefte aan ammoniak door deze grondstof in te kopen bij Hydro Agri in Sluiskil. Dat leidt in het weste lijke deel van de Westerschelde tot een vermindering van het aantal ammoniaktransporten met 10 tot 20 procent. Een bij een aanvaring lek gesto ten ammoniaktanker geldt als ernstigste calamiteit die zich op de Westerschelde kan voordoen. Zo'n ramp zou in theorie hon derden doden en duizenden ge wonden tot gevolg kunnen heb ben. Door die risico's zijn de bouwmogelijkheden in delen van Vlissingen, Breskens, Ter neuzen en Hansweert op dit mo ment beperkt. Afgelopen voorjaar spraken Nedeiiand, Vlaanderen en de provincies Zeeland en Antwer pen af te zullen streven naar be perking van het risico dat het vervoer van ammoniak met zee schepen met zich meebrengt. De Zeeuwse commissaris van de koningin W. van Gelder en de Antwerpse gouverneur C. Pau- lus namen daarbij het voortouw. Hydro Agri produceert ammo niak als grondstof voor de ver vaardiging van kunstmest. Die productie is groter dan de eigen behoefte, waardoor een deel el ders wordt afgezet. Deze hoe veelheid, ongeveer 500.000 ton per jaar, wordt richting Noord zee vervoerd. BASF voert am moniak aan - vanaf de Noord zee. Het leek altijd een logische gedachte dan beide bedrijven samen zaken zouden doen, maar dat stuitte af op de economische wetmatigheid dat een verkoper een zo hoog mogelijke prijs voor zijn product wil krijgen en een koper zo min mogelijk wil beta len. Mede dankzij de aandrang van Van Gelder en Paulus zijn BASF en Hydro Agri nu toch zo ver dat ze zaken gaan doen. Over de in houd van deze overeenkomst wilde Van Gelder niets zeggen „Dat zullen de bedrijven vol gende maand zelf doen. Ere wie ere toekomt. Zij hebben de deal gesloten." De Zeeuwse commissaris wilde wel kwijt dat het om een 'signifi cante' hoeveelheid gaat, die de statistische kans dat er iets mis gaat met het vervoer van ammo niak, vrijwel zeker zal vermin deren. Een woordvoerder van Hydro Agri bevestigt dat het de bedoe ling is 50.000 ton ammoniak aan BASF te gaan leveren. Dat moet het aantal scheepsbewegingen in het westelijke deel van de Westerschelde met tien kunnen verminderen. Ten oosten van Terneuzen blijft het aantal transporten gelijk. Nu varen jaarlijks varen tachtig tot ne gentig schepen met ammoniak door de monding van de Wester schelde. Welles-nietes De kwestie van het ammoniak- vervoer over de Westerschelde is tussen Nederland en Vlaande ren vaak in de welles-nietes sfeer getrokken. Vlaanderen vond het vooral een Nederlands probleem en Nederland zag er een duidelijk Vlaams element in, omdat het drukke scheep vaartverkeer van en naar Ant werpen de kans op een aanva ring met een ammoniaktanker doet toenemen. Sinds dit voor jaar is sprake van een gezamen lijke aanpak. Volgens Van Gelder liggen nau tische maatregelen (zoals de plaats waar de loodswisseling plaatsheeft) en inventarisatie van rampenplannen op schema. Ook wordt nog bekeken of de criteria op grond waarvan de zogenaamde risicocontouren worden getrokken dienen te worden aangepast. door René van Stee SLUISKIL - Zepower BV mag een gasgestookte energiecen trale bij kunstmestfabrikant Hydro Agri in Sluiskil bouwen. De provincie heeft de vergun ningsaanvraag voor de bouw en exploitatie van de centrale goedgekeurd. Of de energie voorziening er op korte termijn komt, is onduidelijk. Door het afhaken van Delta Nuts als par ticipant, de sterk gestegen prij zen voor gasturbines en de af vlakking van de economische groei, heeft Norsk Hydro, de moedermaatschappij van Hy dro Agri, de bouw voorlopig op geschort. De vernieuwing van de huidige stoomturbine en de aanpassing van het hoogspan ningsnet - een ingreep van meer dan 68 miljoen euro - gaan wel door. De electriteitscentrale zou ruim 226 miljoen euro gaan kos ten. Zepower krijgt toestemming voor de bouw van twee stoom- en gasturbines met een geza menlijke capaciteit van onge veer achthonderd megawatt. Hydro Agri zal een beperkt deel van de opgewekte electriciteit afnemen, de rest gaat naar het nationale electriciteitsnet. De kassen van eventuele glastuin bouw op de Axelse Vlakte zou den gebruik kunnen maken van restwarmte van Hydro Agri. Die zou volgens de fabriek ook zon der de nieuwe centrale geleverd kunnen worden. In de vergunning is onder meer als voorwaarde opgenomen dat Zepower extra aandacht dient te besteden aan beperking van de uitstoot van stikstofoxiden. Op de voorziene bouwlocatie is nog geen bodemonderzoek uit gevoerd. Geluidswerende maat regelen moeten er voor zorgen dat ten opzichte van het gemid delde geluidsniveau incidentele verhogingen van meer dan tien decibel (het niveau van vallende voorwerpen en laden-lossen) zo veel mogelijk worden voorko men. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Chrysanten op de begraafplaats in Overslag. foto Charles Srijd Ze keuvelden wat af, die twee dames in die Middelburgse boekhandel. Het was dan ook moeilijk kiezen. De blikken gleden van de ene veelbelo vende roman naar de andere. Tot die ene aansprekende ti tel hun aandacht trok: 'Van avond niet'. Het bleek een boek 'over vrouwen die de zin in seks geheel of gedeeltelijk verloren hebben'. De flaptekst somde allerlei mogelijke oorzaken op voor dat prangend probleem. Zo als: 'gebrek aan aandacht', 'stress' en ook: 'te weinig tijd'. Het boek, zo werd be loofd, biedt de lustelozen 'middels een reeks prakti sche oefeningen de mogelijk heid deze probemen op te lossen'. „Niets voor jou?", voegde de ene dame de ande re toe. Die haalde kwiek de schouders op. „Ach welnee. Al die oefeningen. Daar heb ik toch geen tijd voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 43