Raad en college krijgen pc thuis PZC PZC Kerkhof blommen worden miskend Schouwen-Duiveland bouwt feestje voor Jacob Cats en Pieter Zeeman Minder transporten van ammoniak over Westerschelde Bezuinigingen en reorganisatie kosten gemeente meer tijd 13 Gemeente steekt ruim 60.000 euro in computers en huis aansluiting internet Elly Rikkert in Zierikzee Drankrijder voor de rechter Parkeerverbod ingevoerd Werkman valt zeven meter omlaag Automobilist valt in slaap Opvallend veel autokraken in Goes Borsele scoort met windenergie Giek slaat tegen rug van zeiler agenda Junk in cel voor winkeldiefstallen L., woensdag 23 oktober 2002 door Marcel Modde ZIERIKZEE - De raads- en col legeleden van de gemeente Schouwen-Duiveland krijgen thuis een nieuwe computer om hun werk beter te kunnen doen. De aanschaf van de nodige ap paratuur inclusief een printer en internetabonnement kost de gemeente ruim zestigduizend euro. De gemeentebestuurders krij gen de keuze uit een draagbare computer (laptop) of een bu reau-exemplaar ter waarde van 2269 euro. De aanschaf kan be lastingvrij, evenmin moeten de raads- en collegeleden van de fiscus een vergoeding betalen voor de voorziening aan huis. Voorop staat namelijk, aldus burgemeester en wethouders in hun voorstel aan de raad, dat de computer 'voor zakelijke doel einden beschikbaar wordt ge steld'. „Daaraan doet niet af dat daar van ook privé gebruik wordt ge maakt." Wél moet worden be taald voor de gemaakte tele foonkosten van de internetver binding, dan wel voor de huur van een kabelmodem en voor de ZIERIIKZEE - De Interkerke lijke werkgroep Vakantie Bijbel Club Zierikzee heeft Elly Kik kert weten te strikken voor een optreden. Het zingende echt paar komt woensdag 13 novem ber naar de Christelijke Gere formeerde kerk aan de Zevengetijstraat in Zierikzee. Elly en Rikkert, onder meer be kend van het tv-programma 'De Ark van Stekeltje' brengen in Zierikzee een programma met veel muziek en zang. Het optre den in de christelijk gerefor meerde kerk in Zierikzee begint om 14.30 uur. Kaarten voor zijn tot woensdag 6 november te be stellen bij Marjolein Bienefelt (0111-416649). inktpatronen voor de printer. Het uitzetten van de 28 compu ters heeft volgens wethouder J. van Felius vooral een 'be stuurlijke functie'. Raads- en collegeleden kunnen zo op een eenvoudige manier aan de nodi ge beleidsstukken komen, moti veert hij het voorstel. Boven dien zijn ze straks allemaal voor iedereen per e-mail bereikbaar. Ook moet het te zijner tijd mo gelijk zijn om langs deze weg vertrouwelijke documenten op te halen. Dat is, aldus de wet houder, één van de redenen waarom iedereen een nieuwe computer krijgt en niet wordt volstaan met het aanpassen van de al bestaande eigen pc's thuis. ,,Het werkt veel praktischer wanneer we straks thuis alle maal hetzelfde systeem hebben staan. Ook wat het verhelpen van storingen betreft en in ver band met beveiligingen en zo, heb ik me door de experts laten uitleggen." Verschil Het college benadrukt in zijn voorstel dat de verstrekking niet vergelijkbaar is met een pc- privé-project, waarbij het ver krijgen van een computer een doel op zich is. Bovendien wordt gewezen op het feit dat het ge bruik van pc's door raads- en collegeleden 'in een groot aantal gemeente al volledig is ingebur gerd'. „Het lijkt dus tijd dat ook Schouwen-Duiveland electro- nisch gaat communiceren." De computer blijft het eigen dom van de gemeente. Indien een raads- of collegelid tussen tijds vertrekt, moet de appara tuur weer worden ingeleverd. Aan het einde van de gebruike lijke bestuursperiode bestaat de mogelijkheid het hele spul over te kopen 'tegen een redelij ke restvergoeding'. Het materi aal wordt geleverd door een be drijf van Schouwen-Duiveland, dat samen met twee andere hier gevestigde ondernemingen om een offerte is gevraagd. De keu ze voor een lokale leverancier heeft te maken met de zekerheid bij problemen, aldus het college. De raad besluit donderdag 31 oktober over het voorstel. door Famke van Loon BROUWERSHAVEN - Schou wen-Duiveland maakt zich op voor twee feestavonden ter ere van twee prominente inwoners van weleer. Op de eerste avond in Brouwershaven wordt Jacob Cats herinnerd. Een dag latei- staat Zonnemaire in het teken van Pieter Zeeman. Op zondag 10 november is het precies 425 jaar geleden dat Cats in Brouwershaven geboren werd. Een dag later wacht Schouwen-Duiveland een tweede jubileum: honderd jaar geleden kreeg de wetenschap per Pieter Zeeman, die in 1865 geboren werd in Zonnemaire, op 11 november de Nobelprijs. „Wij hebben die twee naast el kaar gelegd en dachten dat het aardig zou zijn als we bij die ju bilea stil zouden staan", stelt wethouder A. van der Wouden. Voor het college was het wel een voorwaarde dat de inwoners van Brouwershaven en Zonne maire zelf belangstelling had den voor het feestje ter ere van Cats en Zeeman. Uit overleg met de besturen van de stadsraad van Brouwershaven en de dorpsraad van Zonnemaire bleek dat die animo er was. Vol gens Van der Wouden reageer den zij 'laaiend enthousiast'. Expositie De stadsraad is inmiddels druk doende met de feestavond voor Cats, die op vrijdag 8 november in het Tonnenmagazijn gehou den wordt. Professor J. Kop pend van de Vrije Universiteit in Amsterdam reist voor deze gelegenheid af naar de smalstad en zal het leven en werk van Cats in herinnering brengen. Ook het Brouws Museum doet mee aan dit eerbetoon met een speciale, tijdelijke expositie rond de voormalig Brouwenaar. Zaterdag 9 november is voor Zeeman. In het dorpshuis van Zonnemaire wordt deze weten schapper door de dorpsraad in het zonnetje gezet tijdens de Zeeman-avond. Hierbij zal doc tor P. Klinkenberg aanwezig zijn, die Zeeman nog persoon lijk heeft gekend. De Pontes Scholengemeenschap locatie Pieter Zeeman in Zierikzee werkt ook mee aan dit feest in Zonnemaire. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 28-jarige man uit Zierikzee voor het rijden onder in vloed negen maanden voorwaardelijke rijontzegging en 200 euro boete opgelegd. De Zierikzeeënaar had op 6 december vorig jaar na zijn werk de bloemetjes buiten gezet en was met drank op achter het stuur gaan zitten. Hij werd betrapt toen hij in zijn woonplaats reed. Uit de blaastest volgde een score van 490 microgram, ruim twee keer zoveel als toegestaan. ZIERIKZEE - Langs het trottoir in de Schuurbeque Boeyes- traat in Zierikzee heeft de gemeente Schouwen-Duiveland met gele strepen te kennen gegeven niet langer geparkeerde auto's op deze plek te velen. Sinds de invoering van het ver- gunningen- en betaald parkeren, stond dagelijks één kant van deze straat volgeparkeerd. Dat leverde onveilige en onover zichtelijke situaties op, omdat verkeer op de kruising Gracht- weg met de Schuurbeque Boeyestraat niet langer kon door stromen. RITTHEM - Een 31-jarige Franse werknemer van een bedrijf aan de Frankrijk weg in Ritthem is gisterochtend gewond ge raakttoen hij tijdens werkzaamheden zeven meter naar bener den viel. Hij raakte gewond aan zijn rug, benen en hoofd. Met een ambulance is hij overgebracht naar het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes. De Arbeidsinspectie stelt een onderzoek in naar het ongeval. VLISSINGEN - Een 32-jarige man uit Hoogvliet is gisteroch tend met zijn auto in de sloot terechtgekomen langs de Sloe- weg in Vlissingen. De man reed in de richting in Nieuwdorp, maar viel achter het stuur in slaap. Een medepassagier, die de bestuurder nog wilde waarschuwen, was te laat. Beiden kwa men met de schrik vrij. De auto liep zware schade op. GOES - De laatste tijd vinden in Goes veel autoinbraken plaats, waarbij de dieven het voornamelijk op geluidsappara tuur hebben gemunt. De politie zoekt mensen die iets ver dachts gehoord of gezien hebben. HEINKENSZAND - De gemeente Borsele is de Zeeuwse ge meente die de meeste windenergie levert. Borsele staat op de twaalfde plaats in een top 72 van Nederlandse gemeenten die windenergie leveren. Die lijst is samengesteld door het onder- zoeksbedrijf Wind Service Holland. Borsele levert 28.425 me gawattuur (Mwh) per jaar. Op de lijst staat Reimerswaal als tweede Zeeuwse gemeente op de zestiende plaats (22.797 MWh per jaar), Schouwen-Duiveland op 21 (14.768 Mwh per jaar), Vlissingen op 27 (9439 MWh), Veere 35 (6154 MWh), Noord-Beveland 39 (5081Tholen 43 (3561) en Hontenisse 50 (2751 MWh). Op de ranglijst staan het Flevolandse Zeewolde (166.522 Mwh per jaar) en Dronten (144.529 MWh) eerste en tweede. De gemeente Rotterdam staat sinds begin deze maand op de derde plaats. BRUINISSE - Een man uit Schiedam is gistermiddag even na drie uur gewond geraakt aan nek en rug. Hij zeilde mee aan boord van een schip en kreeg de giek van de fok tegen zijn rug toen die door- zwaaide De man is bij de oude vissershaven aan de kant ge bracht waarna hij per ambulan ce overgebracht werd naar het ziekenhuis. STREEKACTIVITEITEN BRUINISSE - Oudheidskamer en Visse rijmuseum, 13.30 uur: Bolussen eten in kruidentuin; BRUINISSE - Kwekerij Elshout, 14.00 uur: Halloweenfeest; WESTENSCHOUWEN - Excursieschuur boswachterij, 13.30 uur: Excursie naar Meeuwenduinen, kaarten via de VW in Burgh-Haamstede; Excursieschuur boswachterij, 17.30 uur: Reeënspeurtocht, kaarten via de WV Burgh-Haamstede; Boswachterij, 13.00 17.00 uur: Padde stoelenspeurtocht, routebeschrijving en opdrachten afhalen bij het Natuurinfor- matiepunt/Trampolinecentrum. ZIERIKZEE - Bedrijventerrein De Zuid- boek, 10.00-16.00 uur: Bezoek mkb-vaca- turelijnbus; REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - „Zoo daar ooit een blomke groeide over 't graf waarin gij ligt, of het nog zoo schoone bloeide: zuiver als het zonnelicht..." De Vlaamse priester-dichter Guido Gezelle (1830-1899) begon met die re gels in 1858 zijn gedicht 'Kerk hofblommen' dat hem - in die tijd - wereldberoemd maakte in Vlaanderen. Vandaag de dag legt ieder weldenkend mens bij het woord kerkhofblommen vrijwel onmiddellijk de link met chrysanten. Tot groot ver driet van kwekers en bloemis ten, die menen dat daarmee die fleurige herfstbloemen tekort worden gedaan. Het geslacht Chrysanthemum is de laatste decennia - door de gemanipuleerde teelt - zoda nig geëvolueerd dat er inmid dels talloze soorten zijn voor alle mogelijke toepassingen. De Sasse bloemist Maarten Torbijn kan daar over meepra ten. „Chrysanten zijn op alle mogelijke manieren te gebrui ken. Als snijbloem in boeket ten, als potplant, als ornament in bloemstukken. Vroeger had je een beperkt aantal vormva riaties, maar dat is tegenwoor dig ook wel anders. De stervor mige bloem van weleer heeft heel wat andersvormige broer tjes en zusjes gekregen, en dan heb ik het nog niet eens op de talloze kleurvarianten", legt Torbijn uit. Potchrysantjes, die de eerste novemberdagen in de Benelux en masse op de (katholieke) be graafplaatsen terechtkomen, vinden amper nog een weg naar Torbijns winkel. „Enkele klanten vragen er nog naar en dan bestel ik ze, maar er is geen droog brood meer aan te ver dienen. De markt is de laatste jaren volledig kapotgemaakt, omdat tal van boeren een graantje hebben willen meepikken", aldus de bloe- menman. Pastoor Miel Erpelinck uit het zelfde Sas van Gent herinnert zich nog goed de tijd van voor de commercialisering van de potchrysant. „De bloemenhul de met Allerzielen (2 nov.) was in mijn jeugd, zo begin jaren vijftig, veel bescheidener van aard. Mensen hadden geen geld om bloemen te kopen. Als er bloemen bij de graven wer den gezet, kwamen ze uit de ei gen tuin en ja, wat groeide er nog in die late herfstdagen. Juist, chrysanten. Voor Erpelinck hoeft de dooi de commercie aangestuurde jaarlijkse bloemenhulde aan de overledenen niet zo. In vroeger jaren ging men op Al lerzielen naar het kerkhof om de graven te verzorgen. Toen gingen de mensen eerbiediger om met de nagedachtenis aan hen die hen voorgingen. Die eerbied zou, zeker in deze tijd van normen en waarden, weer gepast moeten worden", meent de pastoor. Lang leven De Hulster heemkundige Ge orge Sponselee vindt het niet temin een mooie traditie dat veel mensen de eerste novem berdagen een gang naar het kerkhof maken. „De pastoor heeft gelijk als 'ie zegt dat die traditie in Zeeland niet zo ver teruggaat. In België daarentegen was het al veel vroeger een gebruik om met Allerzielen bloemen te leggen. Het gedicht van Gezelle, an derhalve eeuw oud, refereert daar ook aan. Dat de chrysant in deze con treien gebruikt werd is niet zo vreemd. De plant groeit hier makkelijk, is zo te kweken en de laatbloeier kan tegen een klimatologisch stootje. Wat nachtvorst overleeft-ie wel. In tegenstelling tot lelies en rozen heeft de chrysant geen symbo lische betekenis. Een chrysant, ja, omdat-ie zo sterk is wellicht voor een lang leven." Chrysanten op de begraafplaats in Overslag, foto Charles Srijd door Ben Jansen VLISSINGEN - De risico's van het vervoer van ammoniak over de Westerschelde gaan omlaag. Chemieconcern BASF in Ant werpen voorziet binnenkort in een deel van zijn behoefte aan ammoniak door deze grondstof in te kopen bij Hydro Agri in Sluiskil. Dat leidt in het weste lijke deel van de Westerschelde tot een vermindering van het aantal ammoniaktransporten met 10 tot 20 procent. Een bij een aanvaring lek gesto ten ammoniaktanker geldt als ernstigste calamiteit die zich op de Westerschelde kan voor doen. Zo'n ramp zou in theorie hon derden doden en duizenden ge wonden tot gevolg kunnen heb ben. Door die risico's zijn de bouwmogelijkheden in delen van Vlissingen, Breskens, Ter- neuzen en Hansweert op dit mo ment beperkt. Afgelopen voorjaar spraken Nederland, Vlaanderen en de provincies Zeeland en Antwer pen af te zullen streven naar beperking van het risico dat het vervoer van ammoniak met zee schepen met zich meebrengt. De Zeeuwse commissaris van de koningin W. van Gelder en de Antwerpse gouverneur C. Paulus namen daarbij het voor touw. Hydro Agri produceert ammo niak als grondstof voor de ver vaardiging van kunstmest. Die productie is groter dan de eigen behoefte, waardoor een deel el ders wordt afgezet. Deze hoe veelheid, ongeveer 500,000 ton per jaar, wordt richting Noord zee vervoerd. BASF voert am moniak aan - vanaf de Noord zee. Het leek altijd een logische gedachte dan beide bedrijven samen zaken zouden doenmaar dat stuitte af op de economische wetmatigheid dat een verkoper een zo hoog mogelijke prijs voor zijn product wil krijgen en een koper zo min mogelijk wil beta len. Mede dankzij de aandrang van Van Gelder en Paulus zijn BASF en Hydro Agri nu toch zo ver dat ze zaken gaan doen. Over de in houd van deze overeenkomst wilde Van Gelder niets zeggen. „Dat zullen de bedrijven vol gende maand zelf doen. Ere wie ere toekomt. Zij hebben de deal gesloten." De Zeeuwse commis saris wilde wel kwijt dat het om een 'significante' hoeveelheid gaatdie de statistische kans dat er iets misgaat met het vervoer van ammoniak zeker zal ver minderen. Een woordvoerder van Hydro Agri bevestigt dat het de bedoe ling is 50.000 ton ammoniak aan BASF te gaan leveren. Dat moet het aantal scheepsbewegingen in het westelijke deel van de Westerschelde met tien kunnen verminderen. Ten oosten van Terneuzen blijft het aantal transporten gelijk. Nu varen jaarlijks varen tachtig tot ne gentig schepen met ammoniak door de monding van de Wester schelde. De kwestie van het ammoniak- vervoer over de Westerschelde is tussen Nederland en Vlaande ren vaak in de nietes-welles sfeer getrokken. Vlaanderen vond het vooral een Nederlands probleem en Nederland zag er een duidelijk Vlaams element in, omdat het drukke scheep vaartverkeer van en naar Ant werpen de kans op een aanva ring met een ammoniaktanker doet toenemen. Sinds dit voor jaar is sprake van een gezamen lijke aanpak. Volgens Van Gel der liggen nautische maatrege len (zoals de plaats waar de loodswisseling plaatsheeft) en inventarisatie van rampenplan nen op schema. Ook wordt nog bekeken of de criteria op grond waarvan de zogenaamde risico contouren worden getrokken dienen te worden aangepast. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland zal er niet in slagen de reorganisatie op tijd af te ronden. Twee ar beidsplaatsen zijn nog altijd niet wegbezuinigd en zullen dat dit jaar zoals gepland ook niet worden. Daarnaast heeft de ge meente zes mensen meer in dienst dan volgens de opgezette organisatiestructuur nodig zijn. Op grond van het KPMG-on- derzoek is begin 2001 besloten dat de gemeente voor ruim 1,1 miljoen euro moet bezuinigen op de salariskosten. In de praktijk betekent dit bijna 29 arbeidsplaatsen moeten ver dwijnen. In de Nota Formatie vermindering is vastgelegd op welke manier en binnen hoeveel tijd deze banen geschrapt zou den worden. Het streven in dit rapport is, dat de gemeente van af 1 januari 2003 voldoet aan de zogeheten Schouwse Norm en dat de bezuinigingsoperatie achter de rug is. Dat streven gaat Schouwen- Duiveland niet halen. Inmid dels zijn verspreid over ver schillende afdelingen bijna 27 banen verdwenen, waarmee één miljoen euro is bezuinigd. Maar zowel bij het cluster informati sering en automatisering INA) als bij de afdeling burgerzaken zit volgens de nota nu elk eigen lijk nog een ambtenaar te veel. Daarnaast blijkt dat ondanks de reorganisatie van de afdelin gen, die begin dit jaar is doorge voerd, de gemeente nog altijd zes arbeidsplaatsen meer heeft dan de Schouwse Norm toe staat. Burgerzaken Volgens wethouder J. van Felius (personeel en organisatie) zal de gemeente pas 'in de loop van volgend jaar' de bezuinigings operatie afronden. Of voor die afronding de laatste twee banen ook moeten verdwijnen valt nog te bezien. Wat betreft het cluster INA vraagt het college zich af of deze club nog verder moet af slanken gezien het werk dat ge daan moet worden. Ook een ambtenaar minder op burgerza ken vindt het gemeentebestuur niet handig, In 2003 moet daar om bekeken worden of en waar verder bezuinigd kan worden volgens plan. Van Felius gaat er vanuit dat nog één baan zal verdwijnen. Een ontslag hoeft hiervoor niet te vallen omdat de gemeente hier net als bij de zes 'overtalli- ge' plekken probeert de banen via interne vacatures en natuur lijk verloop te schrappen. Tegenover deze bezuinigings- i operatie staan de begrotings plannen voor 2003. Hier stelt het college voor de gemeente met ruim zeven (7,4 fte) nieuwe arbeidsplaatsen uit te breiden. De afdelingen ruimtelijke orde ning en werk. inkomen en zorg. de brandweerorganisatie en het cluster controle en handhaving krijgen er extra mensen bij. De ze uitbreiding zal de gemeente volgend jaar ruim 327 duizend euro kosten. Al lijkt het of de be zuinigingsplannen aan de ene kant en de uitbreiding van het personeel aan de andere kant in strijd zijn met elkaar, volgens de wethouder is dat niet het geval. De extra banen worden toege voegd aan de Schouwse Norm. Deze personeelsleden moeten nieuwe taken van de gemeente gaan uitvoeren. Hoewel de reorganisatieklus nog niet helemaal volgens plan is geklaard, is de wethouder te vreden over de resultaten die tot nu toe zijn behaald. Van Felius: „In vergelijking met andere ge meenten hebben we het hier toch al aardig voor elkaar ge kregen en is het goed verlopen." MIDDELBURG - Zes winkel diefstallen, een ernstige bedrei ging en een mishandeling. Die delicten werden gisteren toege voegd aan het toch al indruk wekkende strafblad van een 45- jarige inwoner van Bergen op Zoom. De verslaafde Brabander kreeg van de Middelburgse politie rechter zes maanden cel, inclu sief een straf van twee maanden waarvan hij in zijn proeftijd zat. De winkeldiefstallen vonden t plaats bij Konmar in Middel-' burg en bij Edah, Schoenenreus en Zeeman in Vlissingen. De buit varieerde van pakken kof fie en scheermesjes tot schoenen en T-shirts. In dezelfde periode had hij ook iemand bedreigd en een kopstoot uitgedeeld. Het beeld van Jacob Cats heeft nog altijd een prominente plek in Brouwershaven. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37