Goes bouwt duurzaam verder Veelkleurige laatbloeier vaak miskend Weer bezoekers in kerncentrale Borssele PZC ¥ikse stijging aantal bedreigingen in trein Ziekenhuis Walcheren kraakt nota Veraart over kinderartsen ANBO Zeeland zoekt naar jongere ouderen Borsele scoort met windenergie Opvallend veel autokraken in Goes Vergeefs verzoek om voetpad Giek slaat tegen rug van zeiler Werkman valt zeven meter omlaag Automobilist valt in slaap Project met extreem energiezuinige woningen in wijk Ouverture agenda HEINKENSZAND - De gemeente Borsele is de Zeeuwse ge meente die de meeste windenergie levert Borsele staat op de twaalfde plaats in een top 72 van Nederlandse gemeenten die windenergie leveren. Die lijst is samengesteld door het onder- zoeksbedrijf Wind Service Holland. Borsele levert 28.425 me gawattuur (Mwh) per jaar. Op de lijst staat Reimerswaal als tweede Zeeuwse gemeente op de zestiende plaats (22.797 MWh per jaar). Schouwen- Duiveland op 21 (14.768 Mwh per jaar), Vlissingen op 27 (9439 MWh), Veere 35 (6154 MWh), Noord-Beveland 39 (5081 Tholen 43 (3561) en Hontenisse 50 (2751 MWh). Óp de ranglijst staan het Flevolandse Zeewolde (166.522 Mwh per jaar) en Dronten (144.529 MWh) eerste en tweede. De gemeente Rotterdam staat sinds begin deze maand op de derde plaats. GOES - In de nacht van maandag op dinsdag werd uit een au to die geparkeerd stond aan de Achterhaven in Goes een ra- dio/cd-speler gestolen. De laatste tijd vinden in Goes veel au toinbraken plaats, waarbij de dieven het vooral op geluidsap paratuur hebben gemunt. De politie vraagt getuigen die iets verdachts gehoord of gezien hebben contact op te nemen. HANSWEERT - Er moet een voetpad komen langs het toe gangsweggetje naar de nieuwe garageboxen aan de Krammer in Hansweert. Dat schrijven zestien omwonenden in een brief aan de gemeente Reimerswaal. De veiligheid voor de kinde ren die naar de speeltuin willen zou op die manier worden ver groot. Er wordt ook meer verlichting gevraagd. De gemeente zegt niet negatief tegenover een voetpad te staan, maar pla nologisch zou dat moeilijk zijn. Volgens het bestemmingsplan moet er een groenvoorziening komen. Vooralsnog wordt daarom geen pad aangelegd. BRUINTSSE - Een man is gistermiddag even na drie uur ge wond geraakt aan nek en rug. Hij zeilde mee aan boord van een schip en kreeg de giek van de fok tegen zijn rug toen die doorzwaaide. De man is bij de oude vissershaven aan de kant gebracht waarna hij overgebracht werd naar het ziekenhuis. RITTHEM - Een 31-jarige Franse werknemer van een bedrijf aan de Frankrijk weg in Ritthem is gisterochtend gewond ge raakt toen hij tijdens werkzaamheden zeven meter naar bene den viel. Hij raakte gewond aan zijn mg, benen en hoofd. Met een ambulance is hij overgebracht naar het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes. De Arbeidsinspectie stelt een onderzoek in naar het ongeval. VLISSINGEN - Een 32-jarige man uit Hoogvliet is gisteroch tend met zijn auto in de sloot terechtgekomen langs de Sloe- weg in Vlissingen. De man reed in de richting in Nieuwdorp, maar viel achter het stuur in slaap. Een medepassagier, die de bestuurder nog wilde waarschuwen, was te laat. Beiden kwa men met de schrik vrij. De auto liep zware schade op aan de rechterkant. woensdag 23 oktober 2002 door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes wil serieus werk blijven maken van duurzaam bouwen. Daarom voert zij een aantal maatregelen in die verder gaan dan het pak ket dat in de provincie is afge sproken. Ook komt er een nieuw voorbeeldproject, ditmaal in de nieuwbouwwijk Ouverture. De Zeeuwse overheden, de bouwwereld en de Zeeuwse Mi lieufederatie sloten in 1996 een convenant over duurzaam bou wen, waarbij het vooral gaat om het gebruik van materialen die het milieu minder belasten, het beperken van het (bouw)afval en het energiezuiniger maken van huizen. Het convenant liep grotendeels uit op een misluk king, omdat lang niet iedereen die zijn handtekening had gezet er ook naar handelde. In juni van dit jaar is een nieuwe poging ondernomen, in de vorm van het Zeeuws Convenant In tegrale Woonkwaliteit. Daarin gaat het niet alleen om duur zaam bouwen, maar ook om aanpasbaar bouwen, het poli tiekeurmerk veilig wonen en toegankelijkheid. Inspanningen Het Goese college van B en W is van mening dat het convenant niet ver genoeg gaat en dat er extra inspanningen nodig zijn om duurzaam bouwen blijvend en met succes te stimuleren. Op die manier verwachten B en W 'binnen de provincie onze kop positie op het terrein van duur zaam bouwen te behouden', zo staat in een beleidsplan dat daarvoor is opgesteld. De gemeente wil zelf het goede voorbeeld geven door bij haar eigen gebouwen verder te gaan dan de eisen in het convenant. Een goede gelegenheid doet zich binnenkort voor, aangezien de bouw van een nieuw stadskan toor wordt voorbereid. De subsidieregeling die Goes heeft voor duurzaam bouwen bij nieuwbouwhuizen (maxi maal 2725 euro per woning) blijft overeind. Daarnaast komt er een regeling om het duur zaam verbouwen te stimuleren. De voorlichting over de nood zaak van duurzaam (ver)bou- wen en de subsidieregelingen die ervoor bestaan, wordt uitge breid. Verder worden zowel project ontwikkelaars als kopers van een particuliere kavel striktere maatregelen opgelegd. In de af te sluiten overeenkomsten wordt precies aangegeven wel ke punten moeten worden ge realiseerd. Bij het opzetten van nieuwe wijken wordt strenger dan voorgeschreven gelet op za ken zoals de zon-oriëntatie van de woningen, de omliggende na tuur en de waterhuishouding. Dat geldt ook voor bedrijven terreinen. Het gemeentebestuur hecht verder aan voorbeeldpro jecten op het gebied van duur zaam bouwen. Enkele jaren geleden heeft Goes goede sier gemaakt met de Ecosolar-wo- ningen in de wijk Overzuid. Mo menteel zijn er ideeën voor een vergelijkbaar initiatief in de nieuwe wijk Ouverture, waar al veel aandacht is voor duurzaam bouwen. Makelaardij Faasse Faasse uit Goes wil samen met de bouwbedrijven Rijk uit Heinkenszand en Nonnekes uit Goes aan de Elvis Presleylaan twaalf extreem energiezuinige woningen realiseren. Het beleid voor duurzaam bou wen wordt maandag 28 oktober om 19.30 uur besproken in de raadscommissie grondgebied. Enkele jaren geleden heeft Goes goede sier gemaakt met de Ecosolar-woningen in de wijk Overzuid. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ben Jansen BORSSELE - De kerncentrale Borssele staat weer open voor bezoek. Dat wil zeggen bezoek op afspraak. De afgelopen maanden was deze mogelijk heid op last van de overheid ge stopt. Dat was een direct gevolg van de veiligheidsmaatregelen die op grote schaal zijn genomen na de aanslagen op 11 september vo rig jaar in New York. De toch al strenge veiligheidsmaatregelen in de kerncentrale zijn nu nog verder aangescherpt. Bezoekers worden in de kern centrale groepsgewijs rondge leid. Een groep bestaat uit mini maal tien en maximaal twintig personen. Individuele belang stellenden kunnen zich bij zo'n groep aansluiten als het deelne mersaantal dat toelaat. Een be zoek duurt drie uur. In het be zoekerscentrum van het centralecomplex krijgen de deelnemers eerst een lezing, waarin wordt uiteengezet hoe de kerncentrale werkt. Vervol gens worden de tentoonstelling in het bezoekerscentrum en een video-film van centrale-exploi tant EPZ bekeken. Daarna is er een rondleiding door de regel- zaal en het reactorgebouw. Bezoekers moeten rekening houden met een uitgebreide aanmeldingsprocedure. Twee weken tevoren dienen per soonsgegevens te worden door gegeven en bij de toegang tot de centrale moet een legitimatie bewijs worden getoond. Het be zoekerscentrum is toegankelijk voor alle leeftijden. Toegang tot de centrale zelf wordt verleend vanaf zestien jaar. De mini mumleeftijd voor een bezoek aan het reactorgebouw is acht tien jaar. EPZ gunt belangstellenden een kijkje in de kerncentrale, omdat het bedrijf van mening is dat kernenergie de periode kan overbruggen naar een energie voorziening met behulp van duurzame bronnen, zoals zon, wind en biomassa. Veronder steld wordt dat die duurzame bronnen pas over een jaar of vijftig voldoende soelaas bie den. Tot die tijd is kernenergie, stelt EPZ, een veilig en schoon alternatief, waarbij geen gassen vrijkomen die bijdragen aan de verzuring van het milieu en aan het broeikaseffect. Chrysanten op de begraafplaats in Overslag. foto Charles Srijd door Ron Maqnée door Ron Magnée VLISSINGEN - Het aantal be dreigingen van conducteurs en passagiers op de Zeeuwse spoorlijn is flink toegenomen. Medewerkers van de spoorwe gen meldden in de eerste negen maanden van dit jaar vijftig procent meer mondelinge en fy sieke bedreigingen. Vooral rond het station Vlissingen-Souburg was het de afgelopen tijd dik wijls raak. Even gratis meeliften met de trein naar Vlissingen. Dat is wat een groep jongens waarschijn lijk denkt als ze zaterdagavond de trein willen nemen op station Vlissingen-Souburg. Rond half negen komt de trein piepend tot stilstand. Als de deuren open gaan, springen conducteurs en spoorwegagenten uit de trein. Ze lopen naar de groep en vra gen de jongens om hun kaartjes. „Hebben we niet, die kopen we wel in de trein", is het antwoord. Maar de NS-medewerkers laten zich niet uit het veld slaan. „Hebben jullie dan genoeg geld REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl bij je?" Dat blijkt niet zo te zijn. Terwijl de trein vertrekt, blijven de jongeren onverrichterzake op het station staan, inclusief conducteurs en spooragenten. De ingangscontrole en strenge aanpak van overlast is tekenend voor de nieuwe werkwijze van de NS. En die is nodig ook. In de eerste drie kwartalen van dit jaar noteerden de spoorwegen een spectaculaire stijging van het aantal bedreigingen in Zee land. Meldden conducteurs vo rig jaar in die periode nog zo'n dertig incidenten, dit jaar is het aantal gestegen tot 45. Een exacte uitsplitsing naar bedrei gingen zónder en mét geweld is er niet, aldus NS-woordvoerder S. Hoen. Die cijfers worden al leen landelijk geregistreerd. Maar dat ook het aantal ge weldsmisdrijven op het Zeeuw se spoor is toegenomen, lijdt volgens hem geen twijfel. Door gaans is een vast percentage van vijftien procent van het totaal aantal bedreigingen van fysieke aard, aldus Hoen. Trend Toch zijn de statistieken nog niet zo erg als in de Randstad, relativeert hij. ,,Het aantal be dreigingen houdt gelijke tred met het aantal passagiers in een trein. De Zeeuwse lijn wordt niet zo frequent gebruikt als die in Randstad, en het aantal mel dingen is dan ook minder." De stijging van de overlast op het Zeeuwse spoor past bovendien in de landelijke trend, aldus NS- woordvoerder Hoen. Per jaar registreert het bedrijf landelijk zo'n vijfduizend meldingen van bedreigingen. Zeeland is goed voor ongeveer één procent van het totaal aantal incidenten. Zakcomputer Conducteurs kunnen bedreigin gen tegenwoordig ook eenvou diger melden. Medewerkers kunnen de gegevens in hun zak computer invoeren. Die worden aan het einde van de dag auto matisch doorgestuurd naar het hoofdkantoor. Ook deze een voudige aangifte verklaart een deel van de stijging, aldus Hoen. Omdat het leeuwendeel van de incidenten met rijden zonder kaartje te maken heeft, probe ren de NS vooral het zwartrij den terug te dringen. Niet alleen controleren conducteurs bij de ingang van de stations, ook worden politiemensen van de KLPD-divisie Spoorwegen, de vroegere Spoorwegpolitie, in gezet. door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - „Zoo daar ooit een blomke groeide over 't graf waarin gij ligt, of het nog zoo schoone bloeide: zuiver als het zonnelicht..." De Vlaamse priester-dichter Guido Gezelle (1830-1899) begon met die re gels in 1858 zijn gedicht 'Kerk hofblommen' dat hem - in die tijd - wereldberoemd maakte in Vlaanderen. Vandaag de dag legt ieder weldenkend mens bij het woord kerkhofblommen vrijwel onmiddellijk de link met chrysanten. Tot groot verdriet van kwekers en bloemisten, die menen dat daarmee die fleurige herfstbloemen tekort worden gedaan. Het geslacht Chrysanthemum is de laatste decennia - door de ge manipuleerde teelt - zodanig geëvolueerd dat er inmiddels talloze soorten zijn voor alle mogelijke toepassingen. De Sasse bloemist Maarten Torbijn kan daar over meepraten. „Chrysanten zijn op alle moge lijke manieren te gebruiken. Als snijbloem in boeketten, als pot plant, als ornament in bloem stukken. Vroeger had je een be perkt aantal vormvariaties, maar dat is tegenwoordig ook wel anders. De stervormige bloem van weleer heeft heel wat andersvormige broertjes en zus jes gekregen, en dan heb ik het nog niet eens op de talloze kleurvarianten", legt Torbijn uit. Potchrysantjes, die de eerste no- door Rob Paardekam KAPELLE - De ANBO-afdelin- gen in Zeeland moeten meer 'jongere ouderen' aantrekken. Mensen uit deze groep, pak hem beet tussen de 50 en 65 jaar, zijn bij uitstek geschikt om activi teiten te organiseren en be stuursfuncties te vervullen. De nijpende situatie werd giste ren in Kapelle besproken tij dens de najaarsvergadering van de overkoepelende Zeeuwse af deling van de ANBO, de bond voor vijftig-plussers. Veel loka le afdelingen hebben een leden- vemberdagen in de Benelux en masse op de (katholieke) be graafplaatsen terechtkomen, vinden amper nog een weg naar Torbijns winkel. „Enkele klan ten vragen er nog naar en dan bestel ik ze, maar er is geen droog brood meer aan te verdie nen. De markt is de laatste jaren volledig kapotgemaakt, omdat tal van boeren een graantje heb ben willen meepikken", aldus de bloemenman. Pastoor Miel Erpelinck uit het zelfde Sas van Gent herinnert zich nog goed de tijd van voor de commercialisering van de pot- chrysant. „De bloemenhulde met Aller zielen (2 november) was in mijn jeugd, zo beginjaren vijftig, veel bescheidener van aard. Mensen hadden geen geld om bloemen te kopen. Daar waren ze te arm voor. Als er bloemen bij de gra ven werden gezet, kwamen ze uit de eigen tuin en ja, wat groei de er nog in die late herfstdagen. Juist, chrysanten. Bloemen van eigen kweek." Eerbied Voor Erpelinck hoeft de door de commercie aangestuurde jaar lijkse bloemenhulde aan de overledenen niet zo. „Het kan ook anders. In vroeger jaren ging men op Allerzielen naar het kerkhof om de graven te verzorgen. Toen gingen de mensen eerbiediger om met de nagedachtenis aan hen die hen voorgingen. Die eerbied zou, ze ker in deze tijd van normen en waarden, weer gepast moeten bestand dat voor een overgroot deel bestaat uit mensen van bo ven de tachtig, terwijl jongere mensen juist nodig zijn om de continuïteit te waarborgen. En kele afdelingen worden met op heffing bedreigd, omdat ze geen nieuwe bestuursleden kunnen vinden. Om de wensen van de jongere ouderen in beeld te krijgen, en worden", meent de pastoor. De Hulster heemkundige George Sponselee vindt het niettemin een mooie traditie dat veel men sen de eerste novemberdagen een gang naar het kerkhof ma ken. „De pastoor heeft gelijk als 'ie zegt dat die traditie in Zeeland niet zo ver teruggaat. In België daarentegen, maar ook in meer zuidelijke landen, was het al veel vroeger een gebruik om met Allerzielen bloemen te leggen. Het gedicht van Gezelle, ander- de bond voor hen wellicht wat aantrekkelijker te maken, is on der ruim honderdvijftig Zeeu wen tussen de 50 en 65 jaar een enqüête gehouden. Er blijkt be hoefte te zijn aan onder meer computerlessen, leeskringen en sportieve activiteiten. Deze zouden vaker in de avonduren moeten plaatsvinden, omdat de jongere ouderen vaak nog wer- halve eeuw oud, refereert daar ook aan. Dat de chrysant in deze contreien gebruikt werd is niet zo vreemd. De plant groeit hier makkelijk, is zo te kweken en de laatbloeier kan tegen een kli matologisch stootje. Wat nacht vorst overleeft-ie wel. In tegen stelling tot lelies en rozen heeft de chrysant, geen symbolische betekenis. Een roos staat voor liefde, een lelie voorzuiverhuid. Een chrysant, ja, omdat-ie zo sterk is wellicht voor een lang leven." ken. Volgens I. van de Rotte van de landelijke ANBO-afdeling moet ook het imago van de bond opgepoetst worden. „We lijken soms wel een bond voor tachtig plussers. Op die manier is het moeilijk jongere mensen aan te trekken." Een nieuwe huisstijl is een eer ste stap op weg naar een jongere uitstraling Voorzitter L. Velthuijsen van de Zeeuwse bond riep de lokale ANBO-bestuurders op hun best te doen jonge senioren aan te trekken. In Zeeland zijn mo menteel 8000 senioren lid van een ANBO-afdeling. VLISSINGEN - Het ziekenhuis Walcheren heeft geen goed woord over voor het 'rapportje' van bureau Veraart. In deze nota wordt gesteld dat wel degelijk kinderartsen een baan in Vlis singen willen aanvaarden. In een brief aan het Vlissingse col lege van B en W ontkracht het hospitaal alle argumenten. In de nota van Veraart - door het ziekenhuis in de brief conse quent 'rapportje' genoemd - worden tal van aanbevelingen gedaan om de afdeling kinder geneeskunde in Vlissingen te behouden. Zo wordt het zieken huis aanbevolen flexibeler om te gaan met formatieplaatsen. In zijn antwoord schrijft het Vlissingse hospitaal dat extra formatie wel degelijk mogelijk is. Bovendien kunnen geïnteres seerden ook als parttimers aan de slag. Een andere aanbeveling van Veraart is om samen te werken met omliggende ziekenhuizen. „We hebben goede contacten met academische centra in Ne derland en Vlaanderen. Dit heeft tot op heden niet tot oplos singen geleid", aldus het zie kenhuis in haar reactie. Tunnel Ook oplossingen als de instel ling van een allround 'zieken huisarts' wordt door het Zie kenhuis Walcheren terzijde geschoven. Hetzelfde geldt voor het argument dat de nieuwe Westex-scheldetunnel nieuwe mogelijkheden zou kunnen bie den. Het slotargument van i'ap- port Veraart - probeer Zeeland ook voor de partners van sollici tanten aantrekkelijk te maken - overtuigt het Ziekenhuis niet. „Daar zijn we bij voortduring mee bezig", aldus de instelling in haar reactie. In een conclusie noemt het zie kenhuis de hele gang van zaken rondom het rapport 'onthut send'. Volgens de instelling heeft „de gang van zaken nogal wat schade bij betrokkenen en in de verhoudingen aangericht Het imapport heeft de minister van VWS mede tot desasti-euze besluiten gebracht." Tot slot vraagt het ziekenhuis de namen van de kinderartsen die bereid zijn om zich in Zeeland te vesti gen. Opsteller Veraart zegt twee kandidaten te kennen, maar weigert vooralsnog hun namen te verstrekken. G. Bogaerts van de Raad van Bestuur van het ziekenhuis con cludeert dat het 'rapportje' niet tot nieuwe inzichten heeft ge leid: „Ik heb er niets nieuws in gelezen." Volgens hem blijft de opnamestop bij kindergenees kunde voor niet-spoedeisende gevallen voorlopig van kracht. „En dat tot 28 oktober als onze tweede kinderarts terugkomt van vakantie. Maar of er dan weer kinderen worden opgeno men in Vlissingen, is niet duide lijk. Ik hoop het, maar ik kan niets met zekerheid zeggen." Calamiteiten Sinds afgelopen maandag geldt de opnamestop in Vlissingen. Bogaerts:,Het loopt nu goed. Er hebben zich nog geen calamitei ten voorgedaan. Maar let wel: doprgaans werden er per week niet meer dan zo'n tien kinderen opgenomen. 1 STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM Gertrudiskerk. 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monu menten; Toeristisch Informatiepunt, Grote Markt 1, 14.00 uur; herfstwande- ling; GOES - Sportpunt Zeeland, 9.30 uur: Se nioren wandelmorgen; 10.00 15.00 uur: Sportherfstweek kinderen 6-13 jaar; De Spinne, 13.00-16.45 uur: Senioren biljart competitie; 13.30-16.30 uur: Koersbal senioren; Hollandsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstratie oude ambachten, De Pit, 13.30-16.30 uur: Biljartclub De Pit com petitie; 14.00 uur: activiteiten voor WAO-ers; Openbare bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen 4-8 jaar; KAPELLE - Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 13.30 uur: Biljarten en kaarten voor ouderen; 14.00 uur: Sjoelen, 19.30 uur: Clubavond j Bridgeclub Kap-Biez.; KORTGENE Gymzaal in de Bernhard- straat. 10.45 uur Hatha Yoga; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: j Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en 50-plussers; 14.00 uur: Koersbal voor 50-plussers; OUD-VOSSEMEER Vossenkuil, 14 00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks- I dansen; THOLEN Wi|kgebouw aan de Zoekweg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos, WEMELDINGE Dorpscentrum De We- mel, 13.00-17 00 uur; Kaarten en biljar- I ten; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: rondvaart Oosterschelde; De Zaete. 16.00-17.00 uur: Volksdansen voor 50-plussers; Gymnastiekzaal, I 20.00-21.00 uur: Gymnastiekvereniging VZOS.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31