Borsele niet in beroep tegen WCT °P Goes geeft bijdrage aan project heg rond akkers pand Gro te 11 uniek Minder vervoer ammoniak over Westerschelde Plezier staat voorop bij Bergmuzikanten Oesterhandelaren in het nauw door verbod op werk aan putten Gedeputeerden zeggen snelle verdubbeling Sloeweg toe J. Hennekeij kandidaat voor zetel in Eerste Kamer Smeergeld helpt drankrijder niet merken Markt in Goes Tholen informeert taxireizigers Gino en de Bulldozeband 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Geen tijd PZC BEVELANDEN/THOLEN woensdag 23 oktober 2002 door Rolf Bosboom HEINKENSZAND - De Sloe weg wordt binnen afzienbare termijn verdubbeld, van twee tot vierbaans. Die toezegging heeft het gemeentebestuur van Borsele gekregen van Gedepu teerde Staten. Een beroep bij de Raad van State tegen de aanleg van de Westerschelde-contai- nerterminal (WCT), waarmee de gemeente dreigde, is daarmee van de baan. MIDDELBURG - Gedeputeer de J. Hennekeij gaat mogelijk naar de Eerste Kamer. Hij staat op de twintigste plaats van de voorlopige kandidatenlijst die het hoofdbestuur van de VVD heeft opgesteld. De liberalen hebben nu negentien zetels in de senaat. Na de verkiezingen voor Pro vinciale Staten van 11 maart volgend jaar keert de Bressiaan- der Hennekeij niet meer terug in het provinciaal bestuur. Hij heeft er dan twaalf jaar als gedeputeerde en 21 jaar als Sta tenlid op zitten. Hennekeij ver klaarde dat hij wel binding wil houden met de politiek in een niet full-time functie. „Het lidmaatschap van de Eer ste Kamer leek me in dit ver band wel een aardige mogelijk heid." Toen een aantal Zeeuwse Wit afdelingen Hennekeij voor droeg voor een plaats op de kies lijst voor de senaat, heeft hij laten weten daar wel zin in te hebben. De algemene vergadering van de WD stelt de definitieve kan didatenlijst 15 maart volgend jaar vast. MIDDELBURG - Officier van justitie G. Oosterveld eiste gis teren tegen een 48-jarige inwo nervan Spijkenisse de zwaarste sanctie voor het weigeren van de blaastest. poging tot omkoping van agenten en het rijden tij dens een rijverbod: een jaar rij ontzegging en 120 uur taak straf. Politierechter G. Nomes hand haafde de rijontzegging, maar kwam de zwaar gehandicapte verdachte enigszins tegemoet door de werkstraf te halveren tot 60 uur. Ook kreeg de Spijke- nissenaar een boete van 570 eu ro. Die was eerder voorwaarde lijk opgelegd, maar de man ging in zijn proeftijd in de fout. De officier noemde de man hardleers op het gebied van al cohol- en verkeersdelicten. Zelf schreef hij zijn verkeersgedrag toe aan de combinatie van drank en medicijnen. Een getuige waarschuwde op Eerste Kerstdag vorig jaar in Kruiningen de politie, nadat hi] de automobilist slingerend en met wisselende snelheden had zien rijden. De man saboteerde de blaastest door bij het blazen zijn hand voor de mond te hou den. Vervolgens probeerde hij zijn straf te ontlopen door bank biljetten in de broekzak van een agent te stoppen. Raadsman A. Tilburg vroeg vrijspraak voor de twee feiten, maar daarvan wilde de politie rechter niets weten. Advertentie in een aan de Borsele voorziet dat de komen de jaren grote verkeersproble men ontstaan op de Sloeweg, de verbindingsweg tussen het Sloegebied en de A58. De ver keerstoename is het gevolg van de opening van de Westerschel- detunnelde komst van de WCT en de autonome groei van het autoverkeer. Het Borselse college van B en W vond dat de toezeggingen van de provincie over de noodzakelijk geachte verdubbeling van de Sloeweg tot nu toe onvoldoende hard waren. Daarom dreigde het, ondanks het convenant dat de gemeente met de provincie over de WCT heeft gesloten, bij de Raad van State in beroep te gaan tegen de aanleg van de ter minal. Om een beroepsprocedure te voorkomen, was er begin deze week spoedoverleg met de gede puteerden G. van Zwieten en D. Bruinooge. De uitkomsten daarvan stemden het gemeente bestuur voldoende tevreden om gistermorgen te besluiten af te zien van een gang naar dë Raad van State. Beide partijen zijn weinig me dedeelzaam over hun onder houd. ,,De gedeputeerden delen de zorgen van Borsele en hebben aangegeven mee te willen wer ken aan een spoedige verdubbe ling van de Sloeweg", meldt de gemeente. Termijn „We hebben een constructief ge sprek gehad", aldus wethouder M. Vermue-Vermue, die daar sa men met burgemeester J. Gelok aan deelnam. ..Er zijn duidelij ke afspraken gemaakt." Die gaan bovenal over de termijn waarop de Sloeweg zou moeten worden verdubbeld, al wil Ver- mue daar niet verder op ingaan. „We willen de zaken die GS con creet hebben toegezegd, eerst op papier hebben." GS hebben wel laten blijken weinig gelukkig te zijn met het openlijke dreigement van Bor sele om naar de Raad van State te stappen. Ook hebben de gede puteerden de gemeente nadruk kelijk herinnerd aan het conve nant, waarin Borsele zich heeft verplicht voortvarend mee te werken aan de procedures die de aanleg van de WCT mogelijk maken. Gedeputeerde Van Zwieten doet er ook voornamelijk het zwijgen toe. „De gemeente Borsele had een vermeend probleem. Wij hebben geprobeerd dat te ver duidelijken en afgesproken dat we een en ander schriftelijk zul len bevestigen", wil hij slechts kwijt. Behalve de gang naar de Raad van State, oveiwoog Borsele het ontwerp-bestemmingsplan met daarin het gedeelte van de WCT dat op haar grondgebied komt, niet ter inzage te leggen. Gezien de toezeggingen van de provin cie is gisteren besloten dat als nog te doen. Elke maandagavond wordt er gerepeteerd. door Anita Hoekman GOES- De achttien muzikanten kijken geconcentreerd naar de aanwijzingen van de dirigent. Nu heel zachtjes spe len.... en nu weer heel hard. Ah, even zwaaien naar het publiek. 'Hoi Jaap', roept een muzikant midden in een num mer. Hij zwaait, maar heeft dan alleen nog maar oog voor de dirigent. Oh, wel op de maat blijven letten... Nog een keer even zwaaien hoor. Soms is er tij d voor muziek en een ande re keer is het tijd om plezier te maken. Maar bij de Den Bergmuzikanten gaan lol en musiceren hand in hand. De mu zikanten moeten nog even goed oefenen om tijdens het 12,5 jaar jubileum een goed figuur te kunnen slaan. Het jubile um wordt vrijdag gevierd in de Vroone te Kapelle. Het gratis concert begint om 19.45 uur en hoogstwaarschijnlijk zal een bekende muzikale Nederlander ook nog zijn opwachting maken in Kapelle. Minstens twee keer in de maand treedt de groep op in onder meer bejaardente huizen. Het publiek in die tehuizen ver schilt nogal, laat Jaap Fossen uit Wol- phaartsdijk los. Jaap is er sinds het begin bij als penningmeester, chauffeur en manusje van alles. ,,In het ene huis is het groot feest als we langskomen. Daar wordt op elk lied fanatiek meegeklapt en soms wordt er zelfs wel eens een po lonaise ingezet. Op andere adressen is de sfeer veel rustiger. Dat betekent niet dat die optredens slecht zijn hoor. Want bij een vrolijke boel is het wel moeilijk om je te blijven concentreren op de mu ziek." Vermoeiend Dirigent Gert Harinck moet alles in goede banen leiden. Hij is er al vanaf het begin bij. Volgens Fossen zou hij best een groot orkest kunnen dirigeren. ,Er zit muziek in die man. Hij is zijn vak misgelopen. Maar hij dirigeert alleen ons en geen groot professioneel orkest. Dit vind hij leuk. Al kan het ook heel vermoeiend zijn. Je moet constant ie dereen bij de les houden." De dirigent wordt bijgestaan door or ganist Ineke Poelman. Zij zorgt voor de muzikale basis. Jaap: „We spelen niet van bladmuziek. De dirigent geeft het ritme aan en daar moeten de leden aan vast houden. Ze spelen dan weer op de sambaballen, vervolgens op de tam boerijn, met belletjes of op de bekken en zelfs op de drums. Als alles bij elkaar komt, klinkt het nog mooi ook. Dat heb ben we echt te danken aan Gert die aUe nummers speciaal voor de muzikanten aanpast." Alle vrijwiHigers die de groep steunen en helpen, vormen een hecht team. In die twaalf jai'en zijn hechte vriend schappen gesloten. Ook binnen de mu- zikantengroep bloeit er van alles op. Dikke vrienden en vriendinnen vind je er en ook verliefden. Iedereen kan lid worden, maar er zijn uitzonderingen. Want Jaap Fossen zou zelf misschien niet toegelaten worden. „De dirigent en organist kijken of iemand gevoel voor ritme heeft. Dat heb ik absoluut niet, dus ik zou niet eens door die eerste test heen komen. Het repertoire is heel di vers. Van liedjes zoals Grootvaders foto Dirk-Jan Gjeltema klok en de Aambeeldpolka tot num mers van BZN, Frans Bauer en Jantje SmitMaar ook You'll never walk alo ne brengen ze met veel enthousiasme ten gehore. „Veel mensen verwachten een Tirolerbandje als we komen", zegt Jaap Fossen. „Dat komt door de naam. Maar dat geeft niet, want we hebben ook wat Tirolernummers. Zo stellen we dus niemand teleur." De Den Bergmuzikanten moeten rond zien te komen van het contributiegeld, wat meestal opgaat aan instrumenten en verder giften van sponsors. „Zo pro beren we rond te komen. Bovendien houden we vrijdag nog een grote verlo ting met heel veel prijzen. Al die jaren is ons dat goed gelukt hoor. Iedereen mag komen kijken en luisteren naar wat we in die jaren geleerd hebben. De entree is gratis en we hebben ook nog een leuke verrassing voor de mensen. Iedereen moet gewoon komen, want een volle zaal mag dan wel veel aandacht van de muzikanten, zodat ze slecht opletten, maar het natuurlijk wel zo gezellig. En daar draait het om." SINT-MAARTENSDIJK - Wet houder M. Velthuis van de ge meente Tholen wil reizigers die gebruik maken van de teletaxi op korte termijn wijzen op de mogelijkheid om naar meerdere zones in West-Brabant te reizen. De regeling met de teletaxi - on derdeel van het collectief vraag afhankelijk vervoer (CW) - had per 1 oktober moeten ingaan, maar is deze week pas van kracht. PvdA-raadslid M. den Haan stelde Velthuis tijdens de raadsvergadering vragen over de nieuwe mogelijkheden van het CW. GOES - Gino en de Bulldoze band geven morgenavond een optreden in Heartbreak Café aan de Grote Markt in Goes. De huisband van het café speelt co vers. Het concert begint om 21.00 uur. door Steffan ter Maat GOES - De gemeente Goes heeft besloten een jaarlijkse subsidie van 17.500 euro toe te kennen aan het project Goese Heggen. Boeren krijgen daarbij een ver goeding als ze een heg plaatsen aand e rand van hun akker. De aanvraag kwam van de Zui delijke Land- en Tuinbouwor ganisatie (ZLTO) afdeling Goes, die het project in samenwerking met de gemeente opzette. Het project moet de aanvulling wor den op het akkerrandenproject van het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visse rij. Dat geeft boeren subsidie voor de aanleg van bloemenran den om akkers. ZLTO-Goes heeft in het kader van het land bouwontwikkelingsplan voor gesteld om ook heggen en een strook met kruiden als omran ding van de akkers te gaan ge bruiken. Het doel is om meer landschappelijke elementen aan te brengen in het agrarische buitengebied. In de praktijk zou het neer ko men op een zes meter brede rand ingezaaid met kruiden (vanaf de sloot) en daarnaast een heggen- strook. In het plan is uitgegaan van een aanplant van maximaal 13 kilometer heg. De totale kos ten komen uit op 413.000 euro. Het project heeft een looptijd van acht jaar - 2002 tot 2010 - en daarmee komt de bijdrage van de gemeente Goes op 140.000 euro. Deze subsidie moet vol gens ZLTO-voorzitter J. Klom- pe gebruikt worden als de kale vergoeding voor de boeren die aan het project willen meewer ken. De subsidieaanvraag van het ZLTO bij Vitaal Platteland Zee land (VPZ) lijkt ook gunstig uit te pakken. Klompe: „Bij het VPZ hebben we een aanvraag van 165.000 euro liggen. Dit be drag is nodig voor het voorwerk. Er moet bekeken worden waar de heggen moeten komen, welke struiken er moeten worden ge bruikt et cetera. Daarnaast dient het bedrag voor het bij houden en eventueel aanpassen van natuurontwikkelingen. Ik ga er eigenlijk al vanuit dat het wel goed komt met de toeken ning door het VPZ. Op de in houd van het voorstel is in de voorbesprekingen positief ge reageerd." Uitsluitsel ZLTO krijgt uiterlijk 15 novem ber uitsluitsel over het toeken nen van de subsidie. Het voorstel moet nog worden door Ben Jansen VLISSINGEN - De risico's van het vervoer van ammoniak over de Westerschelde gaan omlaag. Chemieconcern BASF in Ant werpen voorziet binnenkort in een deel van zijn behoefte aan ammoniak door deze grondstof in te kopen bij Hydro Agri in Sluiskil. Dat leidt in het weste lijke deel van de Westerschelde tot een vermindering van het aantal ammoniaktransporten met 10 tot 20 procent. Een bij een aanvaring lek gesto ten ammoniaktanker geldt als ernstigste calamiteit die zich op de Westerschelde kan voordoen. Zo'n ramp zou in theorie hon derden doden en duizenden ge wonden tot gevolg kunnen heb ben. Door die risico's zijn de bouwmogelijkheden in delen van Vlissingen, Breskens, Ter- neuzen en Hansweert op dit mo ment beperkt. Afgelopen voorjaar spraken Nederland, Vlaanderen en de provincies Zeeland en Antwer pen af te zullen streven naar be perking van het risico dat het vervoer van ammoniak met zee schepen met zich meebrengt. De Zeeuwse commissaris van de koningin W. van Gelder en de Antwerpse gouverneur C. Pau- lus namen daarbij het voortouw. Hydro Agri produceert ammo niak als grondstof voor de ver vaardiging van kunstmest. Die productie is groter dan de eigen behoefte, waardoor een deel el ders wordt afgezet. Deze hoe veelheid, ongeveer 500.000 ton per jaar, wordt richting Noord zee vervoerd. BASF voert am moniak aan - vanaf de Noord zee. Het leek altijd een logische gedachte dan beide bedrijven samen zaken zouden doen, maar dat stuitte af op de economische wetmatigheid dat een verkoper een zo hoog mogelijke prijs voor zijn product wil krijgen en een koper zo min mogelijk wil beta len. Mede dankzij de aandrang van Van Gelder en Paulus zijn BASF en Hydro Agri nu toch zo ver dat ze zaken gaan doen. Over de inhoud van deze over eenkomst wilde Van Gelder niets zeggen. „Dat zullen de be drijven volgende maand zelf doen. Ere wie ere toekomt. Zij hebben de deal gesloten." De Zeeuwse commissaris wilde wel kwijt dat het om een 'signifi cante' hoeveelheid gaat, die de statistische kans dat er iets mis gaat met het vervoer van ammo niak vrijwel zeker zal vermin deren. Een woordvoerder van Hydro Agri bevestigt dat het de bedoe ling is 50.000 ton ammoniak aan BASF te gaan leveren. Dat moet het aantal scheepsbewegingen in het westelijke deel van de Westerschelde met tien kunnen verminderen. Ten oosten van Terneuzen blijft het aantal transporten gelijk. Nu varen jaarlijks varen tachtig tot ne gentig schepen met ammoniak door de monding van de Wester schelde. Welles-nietes De kwestie van het ammoniak- vervoer over de Westerschelde is tussen Nederland en Vlaande ren vaak in de welles-nietes sfeer getrokken. Vlaanderen vond het vooral een Nederlands probleem en Neder land zag er een duidelijk Vlaams element in, omdat het drukke scheepvaartverkeer van en naar Antwerpen de kans op een aan varing met een ammoniaktan ker doet toenemen. Sinds dit voorjaar is sprake van een gezamenlijke aanpak. Vol gens Van Gelder liggen nauti sche maatregelen (zoals de plaats waar de loodswisseling plaatsheeft) en inventarisatie van rampenplannen op schema. Ook wordt nog bekeken of de criteria op grond waarvan de zogenaamde risicocontouren worden getrokken dienen te worden aangepast. door Rob Paardekam YERSEKE - Twee oesterhande laren uit Yerseke vrezen in de problemen te komen door het voorbereidingsbesluit dat de gemeenteraad onlangs nam voor de oesterputten. Het zou hen belemmeren in de bedrijfs voering. De gemeente Reimerswaal wil een toekomstvisie voor de oes terputten maken. Om te voorko men dat er tussentijds onge wenste ontwikkelingen plaatsvinden, nam de raad twee maanden geleden een voorbe reidingsbesluit. Werkzaamhe den en bouwwerken zijn voorlo pig uit den boze. In een brief aan de gemeente raad schrijven de oesterhande laren K. van IJsseldijk en P. Ver wijs dat de komende tijd juist veel werkzaamheden nodig zijn om aan de veterinaire eisen te voldoen. Van IJsseldijk wil bo vendien zijn aan de Ooster- schelde grenzende steiger op korte termijn repareren, omdat die in slechte staat is. De oester handelaar wil het karwei nog voor de winter uitvoeren. Als dat niet kan, en er ontstaat schade, wil hij de gemeente aan sprakelijk stellen. Volgens de oesterhandelaren hebben het college en de raad het voorbereidingsbesluit geno men zonder goed na te denken over de gevolgen voor de aan wezige oesterbedrijven. Ze zijn bang in een langdurige onder- zoeks- en overlegsituatie te recht te komen, wat kan leiden tot fatale vertragingen van de werkzaamheden. Van IJsseldijk en Verwijs verzoeken de ge meente het besluit op te heffen in ieder geval voor hun putten- complex. Karakteristieke ele menten die beschermd moeten worden, zouden daar immers niet meer aanwezig zijn. De oesterverwerkende bedrij ven in Yeröeke groeien de laatste jaren. Elk jaar worden meer oes ters aangevoerd. Momenteel zijn het er ruim veertig miljoen. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen getoetst aan de Europese regel geving. Het enige dat op dit moment nog onduidelijk is in het project, is de bekostiging van de planten. „We hebben hiervoor een sub sidieaanvraag liggen bij de Stichting Landschapsbeheer Zeeland", vertelt Klompe. „De oorspronkelijke aanvraag be droeg 40.000 euro, maar het is nog niet helemaal duidelijk of dat er komt en of dit bedrag aan het plantenmateriaal wordt be steed. Het is niet zo dat het pro ject hiermee staat of valt, maar het gaat natuurlijk wel om een aanzienlijk bedrag." Het heggenproject wordt maan dag 28 oktober besproken in de raadscommissie grondgebied van de gemeente Goes. De open bare bijeenkomst wordt gehou den in het stadhuis in Goes en begint om 19.30 uur. Ze keuvelden wat af, die twee dames in die Middelburgse boekhandel. Het was dan ook moeilijk kiezen. De blikken gleden van de ene veelbelo vende roman naar de andere. Tot die ene aansprekende ti tel hun aandacht trok: 'Van avond niet'. Het bleek een boek 'over vrouwen die de zin in seks geheel of gedeeltelijk verloren hebben'. De flaptekst somde allerlei mogelijke oorzaken op voor dat prangend probleem. Zo als: 'gebrek dan aandacht', 'stress' en ook: 'te weinig tijd'. Het boek, zo werd be- i loofd, biedt de lustelozen 'middels een reeks prakti- sche oefeningen de mogelijk- j heid deze probemen op te lossen'. „Niets voor jou?", j voegde de ene dame de ande- re toe. Die haalde kwiek de schouders op. „Ach welnee. Al die oefeningen. Daar heb ik toch geen tijd voor."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29