PSV bijt op zijn tanden Ajax in zorgelijke positie PZC Owen plaaggeest Spartak Moskou Feyenoord jaagt op punten, niet op record Ajax Brug gink scoort (1-1) 20 champions league —aim—sa Boksster door eigen man gevloerd Roda JC klimt na winst bij Vitesse AS Roma staat onder curatele Hiddink vreest spot door limousine Dertien vrouwen voor Masters woensdag 23 oktober 2002 door Henk van Weert DORTMUND - Hoe belangrijk geloof in eigen kunnen is in het voetbal werd gisteravond in het Westfalenstadion nog eens on derstreept. Bij de rust (1-0) was PSV zo dood als een pier, terwijl Borussia Dortmund de handen al half in de hoogte stak. In de kleedkamer beet PSV eens flink op de tanden, spuugde in de handen en begon eindelijk in zichzelf te geloven. Het elftal maakte er na de rust weer een wedstrijd van en dwong een ge lijkspel af. Aan dat 1-1-gelijkspel heeft PSV overigens niet zo veel. De Brabanders houden slechts een theoretische kans op de volgen de ronde. Door de winst die Auxerre op Arsenal boekte, is PSV bovendien op achterstand gekomen in het achterhoedege vecht om een plaats in het Uefa Cup-toernooi. De indirecte winst die PSV boekte was dat het enigszins op krabbelde in een Europese hin- dernissenrace, waarin het tot dusverre vooral struikelde. Voor de moraal is dat prima, met het oog op de beslissende ontmoe ting met Auxerre volgende week. Frustratie Voor de rust was Borussia Dort- mund-PSV een wedstrijd waar in Duitse kalmte en overleg het gemakkelijk wonnen van Ne derlandse frustratie en vertwijfeling. Onder leiding van de jonge meester Tomas Rosicky zetten de Duitsers PSV gemak kelijk op achterstand. De manier waarop dat gebeurde was voor de Eindhovenaren Groep A Arsenal (Eng) - Auxerre (Fra) 1-2 (0-2). 8. Kapo 0-1,27. Fadiga 0-2,53. Kanu 1-2. Scheidsrechter: Messina ItaGele kaart: Vieira, Campbell (Arsenal), Boumsong, Faye (Auxer re). Borussia Dortmund (Dui) - PSV (IMed) 1-1 (1-0). 10. Koller 1-0, 47. Bruggink 1-1. Scheidsrechter: Car doso Cortez Batista (Por). Gele kaart: Dede, Wörns (Borussia Dort mund), Van Bommel, Ooijer, Vogel (PSV). Aantal toeschouwers: 47.000. Arsenal 4 3 0 1 9 8-2 Dortmund 4 2 1 1 7 6-5 Auxerré 4 1 1 2 4 3-4 PSV 4 0 2 2 2 2-8 Programma, 30 oktober: Borussia Dortmund - Arsenal, PSV - Auxerre. Groep B Spartak Moskou (Rus) - Liverpool (Eng) 1-3 (1-1). 23. Danisjevski 1-0, 29. Owen 1-1, 70. Owen 1-2, 90. Owen 1-3. Scheidsrechter: Plautz (Oos). Gele kaart: Kalinitsjenko, Kh- lestov (Spartak Moskou). FC Basel (Zwi) - Valencia (Spa) 2-2 (1-1). 32. Ergic 1-0,36. Baraja 1-1,72. Torres 1-2, 90. Ergic 2-2. Scheids rechter: Fleischer (Dui). Rode kaart (2x geel): Ayala (Valencia). Gele kaart: Haas, Hakan Yakin (FC Basel), Baraja (Valencia). Valencia 4 3 1 0 10 13-4 Liverpool 4 2 1 1 7 9-4 Basel 4 12 15 7-9 Sp. Moskou 4 0 0 4 0 1-13 Programma, 30 oktober: Liverpool - Valencia, Spartak Moskou - FC Ba sel. Groep C Real Madrid (Spa) - AEK Athene (Gri) 2-2 (2-0). 24. McManaman 1-0, 43. McManaman 2-0, 74. Katsoura- nis 2-1, 86. Centeno 2-2. Scheids rechter: Fandel (Dui). Gele kaart: Roberto Carlos (Real Madrid), Ge- orgatos, Zagorakis (AEK). AS Roma (Ita) - Racing Genk (Bel) 0-0. Scheidsrechter: Zeljko (Kro). Gele kaart: Daerden, Schollen (Genk). R. Madrid 4 2 2 0 8 14-5 AS Roma 4 12 15 1-3 AEK 4 0 4 0 4 5-5 RCGenk 4 0 2 2 2 0-7 Programma, 30 oktober: AEK Athe ne - RC Genk, Real Madrid - AS Ro ma. Groep D Ajax (Ned) - Rosenborg BK (Noo) 1- 1 (1-0). 41. Ibrahimovic 1-0, 85. Enerly 1-1 (strafschop). Scheids rechter: Ibanez (Spa). Rode kaart: 84. Van Damme (Ajax). Gele kaart: Ibrahimovic, Galasek, Van derMey- de, Chivu (Ajax), Berg (Rosenborg BK). Aantal toeschouwers: 40.000. Olympique Lyon (Fra) - Inter (Ita) 3- 3 (2-1). 21. Anderson l-0,33.Cagapa 1-1 (eigen doelpunt), 44. Carrière 2- 1, 56. Crespo 2-2, 66. Crespo 2-3, 77. Anderson 3-3. Scheidsrechter: Niel sen (Den). Gele kaart: Diarra, Caga- pa (Lyon), Morfeo, Cordoba (Inter). Lyon 4 2 117 11-6 Inter Mil. 4 12 15 7-7 Ajax 4 12 15 3-3 Rosenborg 4 0 3 1 3 3-8 Programma, 30 oktober: Olympi que Lyon - Ajax, Inter - Rosenborg. onthutsend. De wanhoop straalde van Mark van Bommel af. De man die in de eerste helft de Rosicky van PSV had moeten zijn, zag hoe zijn elftal met de minuut meer desintegreerde, nadat Jan Koller de Borussen aan de leiding had gebracht. De aanvoerder kromp bijna in een, toen hij moest aanzien hoe Mateja Kezman drie minuten later aan de andere kant van het veld faalde. Alleen voor doel man Lehmann kon de Joego slaaf opnieuw geen Europese treffer voor PSV produceren. Een doelpunt had een keerpunt kunnen betekenen. Dat keerpunt kwam veel later, te laat voor de winst. Direct na de rust nam de equipe van Hid dink het bewind over van Borussia. PSV toonde lef, ge loofde in zichzelf en zag dat prompt beloond. Uit een blik- semstart viel de gelijkmaker. Robben tilde de bal in de 47e mi nuut over de Duitse defensie heen, Rommedahl knikte de bal naar Arnold Bruggink, die per fect uithaalde: 1-1. Daarmee was het spel terug op de wagen. Zo werd het toch niet helemaal het avondje van Rosicky, de gracieuze voetballer die voor rust in alle vrijheid het spel be paalde. Hij stond aan de basis van het vroege openingsdoel punt. Opnieuw lag daar, in de 10e minuut, een fout van een PSV'er aan ten grondslag. Doel man Ronald Waterreus aarzelde te lang toen Rosicky de bal uit een vrije trap naar het hoofd van zijn lange landgenoot stuurde. Dat PSV tot dat moment het spel had mogen bepalen deed er niet toe. Feitelijk werd PSV het initiatief opgedrongen. Voor en na de treffer konden de Eindho- Arnold Bruggink tekende net na de rust voor de gelijkmaker van PSV. venaren er niet goed mee om gaan. Guus Hiddink kwam in Dort mund niet met een indianentruc om de Duitsers te verrassen. Hij liet PSV in een recht-toe-recht- aan opstelling spelen. Opval lend in de eerste helft was hoe fantasieloos PSV in de voorste linie opereerde en hoe vaak de aanvallers in ondertal waren. Steekpassjes, positiewisselin gen, snelle counters: de Neder landers toonden niets van dat alles. Alles was anders in de tweede helft. De Borussen waren niet langer onwankelbaar. PSV knokte en schiep kans na kans. Van Bommel kreeg meer en meer steun van zijn ploeggenoten, liet nu Rosicky achter hem aan lo pen en groeide als leider op het veld. Hij en Robben kregen aar dige kansen, maar de tweede treffer bleef uit. Invaller Ramzi was te zelfzuchtig. Ook de Duitsers kregen moge lijkheden, maar wisten er nu niet mee om té gaan. Zo hielden zij PSV in de wedstrijd. Water reus maakte zijn fout bij het eer ste doelpunt goed door schoten van Frings en Rieken onschade lijk te maken. Koller kopte in de slotfase een bal niet in maar over het doel. Hoe onstuimig PSV ook bleef aanvallen, hoeveel ruimte de Duitsers ook weggaven, de be vrijdende treffer viel niet. PSV blijft voorlopig zonder over winning in Duitsland. Al een kwart eeuw lang. Borussia Dortmund: Lehmann Evanilson, Wörns, Madouni en De- de; Reuter (78. Frings), Kehl, Rosic- foto Vincent Jannink/GPD ky en Rieken (71. Amoroso); Ewer- ton en Koller. PSV: WaterreusBögelund, Ooijer, Faber en Heintze (46. Robben); Rom medahl, Van Bommel, Vogel en Bou- ma; Kezman (84. Vennegoor of Hes- selink) en Bruggink (79. Ramzi). GPD van onze sportredactie DEN HAAG - Michael Owen was gisteren namens Liverpool de grote man in het Loesjniki- stadion van Spartak Moskou. De 22-jarige aanvaller scoorde liefst drie keer en was daarmee hoofdverantwoordelijke voor de 3-1-zege van Liverpool. Spartak Moskou nam nog wel de leiding in.de 22e minuut via Danisjevski. De Russen heers ten, maar zagen zes minuten la ter Owen met een kopbal gelijk maken. In de zeventigste mi nuut was het opnieuw Owen die Liverpool op voorsprong bracht. In blessuretijd maakte de Engels international aan alle onzekerheid een einde met zijn derde doelpunt. Valencia leek zeker van recht streekse plaatsing voor de twee de ronde, maar de Spaanse kampioen gaf kort voor tijd de overwinning weg bij Basel. De Australiër Ergic zette het stadi on in vuur en vlam met een ge lijkmaker in de negentigste mi nuut: 2-2. Verjaardag Arsenal kon op de 53e verjaar dag van coach Arsène Wenger de tweede ronde van de Cham pions League zeker stellen. De Engelse kampioen verloor ech ter op Highbury zeer verrassend van Auxerre uit Frankrijk met 1-2. Het enige geluk op het ver jaardagsfeest van Wenger was het 1-1-gelijkspel van concur rent Borussia Dortmund tegen PSV. Arsenal bleef daardoor koploper in poule A. Auxerre verraste Arsenal, dat nog zonder Bergkamp speelde, met snelle counters. In de acht ste minuut scoorde Kapo de eer ste goal voor Auxerre. In de 27e minuut maakte de Senegalese international Fatiga het tweede doelpunt. Arsenal liep na rust storm, maar kwam niet verder dan één treffer, in de 53éminuut van Kanu. Real Madrid leek in poule C op weg naar plaatsing, maar de 'Koninklijke' gaf na rust een 2- 0-voorsprong uit handen. AEK was het duel met heel veel men sen achterin begonnen. Terecht, want vanaf de eerste minuut rolde de ene aanval na de andere in de richting van het doel van Chiotis. McManaman schoot in de eerste helft twee keer raak- .Het spel van Real werd minder na rust. Zidane verdween naar de kant en AEK werd zo waar gevaarlijk voor het doel van Ca- sillas. Katsouranis bracht een kwartier voor tijd de spanning terug in de wedstrijd, Centeno maakte de Griekse stunt met de gelijkmaker in de 86e minuut compleet. Het andere duel in poule C, tussen AS Roma en Ra cing Genk eindigde in 0-0. Olympique Lyon - Inter was een spectaculaire wedstrij d in poule D. De Braziliaan Sonny Ander son opende in de 21e minuut de score, maar tien minuten later stond het weer gelijk toen Ca^a- pa het eigen doel trof. Op slag van rust zorgde Carrière voor de verdiende voorsprong voor Lyon: 2-1. Na rust vocht Inter terug. De Argentijn Crespo boog de achterstand van Inter met twee treffers om in een 3-2- voorsprong, maar een kwartier voor tijd maakte Sonny Ander son 3-3. ANP Ajax-aanvaller Zlatan Ibrahimovic slaat Rosenborg-aanvoerder Erik Hoftun in het gezicht. Ibra himovic kreeg 'slechts' geel voor deze actie. foto Jerry Lampen/RTR if door André Hoogeboom AMSTERDAM - Het noodlot sloeg in de 84e minuut keihard toe. De 1 -0-voorsprong van Ajax, zo moeizaam verkregen voor rust, werd teniet gedaan door een handsbal van Jelle van Damme, die op de lijn een doelpunt van Rosenborg voorkwam. Tijdelijk. De pe nalty trof doel. De Noorse ploeg maakte gelijk en gooide al le Amsterdamse illusies aan diggelen. Ver der gaan in de Champions League is ineens een gigantische opdracht geworden voor Ajax. De 1-1 kwam aan als een mokerslag. Bijna elke club in Europa wint van de No ren. Ajax zag daar gisteravond geen kans toe, omdat het overwicht in de eerste helft onvoldoende werd omgezet in doelpunten. De 1-O-marge bij rust was verdiend en te recht, Maar het was niet genoeg, omdat Ajax na rust een bedenkelijk verval ver toonde, net als tegen Lyon, bij de opening van de Champions League. Ook nu stortte Ajax in. Het verspeelde vol komen onnodig de winst, die al bijna goed was geweest voor de volgende ronde in het kampioenenbal. Sloophamer Natuurlijk had Ajax gerekend op een muur aan Noorse verdedigers. Die werd voor rust aangevallen met sloophamer en beitel, maar met te weinig raffinement. Daardoor ontstonden slechts enkele kansen. Twee halve om precies te zijn. De Noren waren zelfs bij die ene uitval richting Henk Tim mer nog gevaarlijker. Brattbakk had bij een kansrijke kopbal de hoek voor het uitkie zen, maar zocht het doel op de verkeerde plaats. Ajax rende wel, had natuurlijk meer initia tief, deed op de vleugels, bij Van der Meijde en Boukhari, bij vlagen aardige dingen, maar het leidde tot niets. Dat gaf te denken, ook al omdat Lyon de Noren met liefst 5-0 klein had gekregen. De twintig minuten die volgden waren de beste van Ajax. De Amsterdammers profi teerden even van een hiaat in de organisatie bij Rosenborg. Litmanens bewaker Skam- melsrud moest geblesseerd naar de kant en worden vervangen door Olsen. Even was de concentratie weg en Ajax profiteerde on middellijk. De opzet van Van der Meijde was briljant, de voortzetting van Trabelsi nauwkeurig en het afronden van Ibrahimo vic foutloos. Verlamd De 1-0 gaf een afspiegeling van de verhou dingen, maar Ajax kwam niet echt los. Het waande zich misschien al zeker van de over winning. De smalle marge bleef boven de markt hangen als een sombere wolk en ver lamde de Amsterdammers.. Achterin werd het onzeker. Foutjes, van Trabelsi, werden nog niet noodlottig, maar de langzaam op schuivende Noorse ploeg zorgde wel voor koude rillingen in de Arena. Slechts een schot van Boukhari, dat maar net naast ging, zorgde voor enige opluchting. De bal bleef niet meer in bezit, er was geen samen hang meer tussen de linies. Ajax vluchtte in individuele uitstapjes, terwijl juist Rosen borg begon te combineren. Het was niet eens zelfoverschatting van de thuisclub. De accu was leeg omdat de im pulsen ontbraken. Litmanen floreerde aan de bal, maar was niet het gewenste brug genhoofd tussen aanval en verdediging. Ook Van der Meijde en Boukhari haalden niet meer het niveau van de eerste helft. Zo bleef Rosenborg eigenlijk nog makkelijk overeind. Koeman moest wel ingrijpen, moest impulsen van de kant geven om de rust in de ploeg terug te krijgen, om het overwicht terug te krijgen. Met Mido voor Ibrahimovic lukte het niet. De Egyptenaar ging op dezelfde voet verder als zijn voor ganger. Met Nigel de Jong voor Witschge na tuurlijk ook niet. Nog geen minuut later viel het fatale moment voor de Amsterdammers. Ajax greep in die rampzalige slotfase volle dig naast de prijzen. Een vervolg van het Europese avontuur, dat vijfentachtig minu ten zo zeker leek, is nu twijfelachtig. Het vervolg, volgende week in Lyon, is niet eens van zo'n groot belang geworden. De thuiswedstrijd, de laatste van de poule, te gen Inter Milan gaat alles beslissen. Ais Ajax verliest in Frankrijk, blijft het totaal op vijf. Als Inter wint van Rosenborg komen de Italianen op acht. De Amsterdammers staan dan voor de opdracht om in de Arena van Inter te winnen. Ajax: Timmer; Trabelsi, Bergdolmo, Chivu en Van Damme; Galasek, Litmanen en Witschge (83. De Jong); Van der Meyde, Ibrahimovic (71. Hossam) en Boukhari. Rosenborg BK: Arason; Basma, Hoftun, Saarinen en Strand; Karadas, Berg, Skammelsrud (29. Ol sen) en Brattbakk (74. Ludvigsen); Enerly en Ero de Johnsen. GPD ANTALYA - De Russische boksster Natalia Kolpakova is tij. dens de amper begonnen WK voor vrouwen in Antalya (Tu-. kije) door haar echtgenoot in elkaar geslagen. Ze raakte ze ernstig gewond dat zij in het ziekenhuis moest worden opge nomen. Haar neus was gebroken en ze had bovendien ver wondingen in het aangezicht. De artsen schreven tien dagen volledige rust voor. Haar man Mikail Kolpakov werd onmiddellijk na zijn agres sieve optreden onder toezicht van de politie geplaatst. Hij verklaarde dat zijn vrouw zonder zijn toestemming naar Tur kije was gegaan en vertelde ook dat de Russische boksfedera- tie totaal ontwricht is. Hij vertelde tegenover de politie: „De federatie verplicht de bokssters zich te prostitueren en te dro geren tijdens competities". DPA ARNHEM - Door een overwinning met 2-0 in Arnhem op Vi tesse is Roda JC gisteravond opgeklommen naar de derde plaats in de eredivisie achter Ajax en PSV. Sonko (43e minuut en invaller Sergio (62e/strafschop) maakten de doelpunten De Limburgse club kwam op zestien punten uit negen wed strijden. Vitesse zakte door dit verlies met elf uit negen naar de tiende plaats. ANP MILAAN - De internationale voetbalfederatie Fifa heeft alle transferacties van de Italiaanse grootmacht AS Roma bevro ren. De bond besloot daartoe omdat de voetbalclub bij twee transfers een betalingsachterstand heeft opgelopen. Het2ou gaan om de aankoop van de Braziliaan Emerson (Bayer Le- verkusen) en de Uruguayaan Gianni Guigou (National Mon tevideo). DPA DEN HAAG - PSV-coach Guus Hiddink ziet de komst van zijn twintig meter lange limousine met enige vrees tegemoet De trainer verwacht de spot van heel Nederland over zié heen te krijgen als hij met de wagen ergens komt voorrijden. „Dan beginnen de mensen te salueren", zegt Hiddink in eer, interview met het Duitse blad Der Spiegel. De trainer kreeg de auto van Hyundai toen hij met Zuid Korea de tweede ronde op het WK haalde. Destijds wees hij het ca deau af en verzocht de gever de limousine aan een weeshuiste schenken. Hyundai voelde zich toen diep beledigd. Vandaa: dat uiteindelijk besloten werd de auto naar Nederland overtf brengen. GPD NEUSS - Twee weken voor de start van de Masters in Los An geles (6-11 november) zijn dertien tennissters verzekerd vai deelname. Favorieten voor de zege bij dit prestigieuze toer nooi zijn de Williams-zussen en Jennifer Capriati. Naast dit trio hebben ook Amélie Mauresmo (Fra), Justu Henin (Bel), Monica Seles (VSt), Kim Clijsters (Bel), Daniel; Hantuchova (Slw), Jelena Dokic (Joe), Anastasia My skim (Rus), Silvia Farina (Ita), Lindsay Davenport (VSt) en Pattj Schnyder (Zwi) zich gekwalificeerd. Voor de overige drie plaatsen hebben Chanda Rubin (VSt Anna Smashnova (Isr) en de Bulgaarse Magdalena Maleev de beste kans zich te plaatsen. Tweemalig Masters-winnare Martina Hingis had zich ook verzekerd van deelname aan he toernooi, maar zij heeft al een punt achter het seizoen gezet SID door Jaap van Essen KIEV - Feyenoord speelt van avond in Kiev gewoon om de punten in de Champions Lea gue. Plaatsing voor de tweede ronde is het uiteindelijke doel. Niet verliezen is^, daarom het motto. Dat de Rotterdammers de komende weken een record van Ajax kunnen evenaren, dat houdt niemand bezig. In het voetbal tellen de prijzen, niet de cijfers. Niemand maalde er bij Ajax op 3 april 1996 om dat de recordreeks van negen tien Europese wedstrijden op rij zonder nederlaag was onder broken. Welnee, de thuisneder laag tegen Panathinaikos in de halve finale van de Champions League was alleen maar pijnlijk omdat de tweede finaleplaats op rij bijna uit zicht verdween. Toch was het natuurlijk een im posante reeks die was neergezet. Negentien wedstrijden op rij niet verliezen, terwijl je tegen de elite van Europa speelt. En na tuurlijk: het op zich waardeloze record is natuurlijk ooit wel weer leuk als opa Blind en opa Kluivert hun kleinkinderen ooit willen illusteren hoe goed ze wel niet waren. Feyenoord is inmiddels ook be zig aan een imposante reeks op de Europese velden. In de twee de voorronde-wedstrijd tegen Fenerbahce werd al een stokoud clubrecord geëvenaard. Van 18 maart 1970 tot en met 8 maart 1972 bleven de Rotterdammers elf wedstrijden zonder neder laag. Op 22 maart 1972 was het plotseling afgelopen. Benfica klopte Feyenoord met 5-1. Dat record werd door Feye noord anno 2002 uit de boeken gespeeld en ondertussen is de nieuwe score opgelopen naar vijftien wedstrijden. Met de ko mende duels met Kiev, Juventus en Newcastle United voor de boeg kan de teller oplopen naar achttien. Recordjacht Het kan, maar bij Feyenoord zal niemand zich druk maken als de recordjacht mislukt en de club desondanks de tweede ronde van de Champions League haalt. Want die taak is al zwaar genoeg. Feyenoord steekt tenslotte niet in een blakende vorm, getuige drie competitieduels op rij (twee nederlagen en een gelijkspel) in de nationale competitie. Boven dien, Pierre van Hooijdonkiser zeker de komende twee duels niet bij. En dat scheelt toch een dikke jas. De laatste Europese wedstrijd die Feyenoord verloor vandaag precies een jaar den gespeeld in München. Pier re van Hooij donk speelde niei mee, Bayern won met 3-1 Sindsdien zetten de Rotterdam mers hun prachtige serie vijftien ongeslagen wedstrijden neer. Pierre van Hooij donk word! vandaagvervangen door Kalou, net als zaterdag tegen Vitesse, Hoewel Feyenoord de laatste weken kampt met nogal wat ge kwetste spelers, kan Bert val Marwijk verder een normaal elftal neerzetten. Paauwe kar zeker spelen en ook Bosvelt lijk: net op tijd hersteld. Daarddw resten slechts enkele onzeker heden van minder belaóg Speelt Song rechtsback pr Emerton rechtshalf, of staanfc juist andersom is de ene vra$ De ander is of Van Persie wel de grieperige Pardo in Üt basis begint. GPD Feyenoorder Paul Bosveli trainde gisteren apart van dese lectie in Kiev, maar kan van avond waarschijnlijk spelen. foto Jasper Juinen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 20