EEUWSE COURAN Nederland staat alleen in Unie Eigen partij Heinsbroek schiet LPF in het verkeerde keelgat PAKKER Joekel van een jonagold Yerseks bedrijf wil mosselzaad uit Ierland halen Natuurlijke magie van Venice M. mm Koppeling landbouwuitgaven en nieuw toetredingen vindt geen bijval Huwelijk kroonprins viel fors duurder uit Arbeidsonrust in Polen Zalm wil één tv-net schrappen Pcb-alarm veevoer België europaJuin i Meer geldloketten op platteland Buschauffeur in VS doodgeschoten Halloween terug op geboortegrond Misstap Ajax in Arena Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- WÊSÈÊÊÊÊÊÊÊKÈKÈÊHÊM 12° 1 8° W 6 Winderig Vanochtend meest droog met een opkla ring, in de middag kans op buien met onweer. Krachtige westenwind. 245e jaargang no. 251 woensdag 23 oktober 2002 los nummer 1,10 door Hetty van Rooij LUXEMBURG - Neder land staat in Europa al leen met het standpunt dat de toetreding van tien nieuwe EU-leden gekop peld moet worden aan de hervorming van het land bouwbeleid. In de brief van het kabinet, waarover de Kamer vandaag praat, is die eis keihard geformu leerd maar bij de overige lidstaten maakt dat wei nig indruk. Na afloop van overleg met de Europese ministers van Buiten landse Zaken zei de Deense EU- voorzitter Möller gisteren in Luxemburg dat 'geen enkel land die verbinding legt tussen de uitbreiding van de Unie en de financiële problemen." Geen blokkade Tijdens de Europese top in Brussel, morgen en vrijdag, heeft Nederland de schier on mogelijke opgave om mede standers te vinden voor zijn standpunt. Premier Balkenende bracht gisteren bliksembezoe ken aan de Britse premier Blair en de Franse president Chirac om begrip te vragen voor de Ne derlandse positie. Volgens Bal kenende zal Frankrijk geen blokkade opwerpen tegen een hervorming van het landbouw beleid. Maar de Franse minister van Landbouw Gaynard zei eerder AMSTERDAM - Het huwelijk van prins Willem-Alexander en Maxima Zorreguieta heeft de gemeente Amsterdam bijna 600.000 euro meer gekost dan was begroot. De extra kosten zijn vooral een gevolg van de strengere veiligheidsmaatrege len na de aanslagen in de VS op 11 september vorig jaar. Het huwelijksfeest op 2 februari kostte de hoofdstad in totaal 3.382.000 euro, zo blijkt uit een evaluatie van de gemeente. Ge bieden in de stad moesten extra worden gecontroleerd op even tuele bommen, er kwam een vliegverbod boven de stad en al le gasten en personeel moesten uitgebreid worden gescreend. Voor de openbare orde en veilig heid had Amsterdam aanvanke lijk 749.000 euro uitgetrokken. Die onkostenpost beliep uitein delijk 1,5 miljoen euro. Door te besparen op andere kosten, kon het totale tekort uiteindelijk worden teruggebracht tot 600.000 euro. Amsterdam heeft inmiddels extra financiële steun gevraagd aan het ministe rie van Binnenlandse Zaken. Tijdens de huwelijksdag wer den in totaal zesduizend politie mensen en veiligheidsspecialis ten ingezet, afkomstig uit het hele land. De aanvraag voor dat extra personeel verliep volgens de evaluatie van de gemeente niet al te soepel. Ook het scree nen van personen ging niet vlek keloos. Gegevens werden vaak niet goed verwerkt, waardoor mensen niet werden toegelaten op plekken waar zij moesten werken. GPD op de dag in het Europese Parle ment in Straatsburg dat Frank rijk alleen over het landbouw beleid wil praten, wanneer ook de uitzonderlijke lage bijdrage van Groot-Brittannië aan de EU ter discussie komt te staan. De Franse boeren profiteren momenteel het meest van de in komenssteun. Staatssecretaris Nicolai van Europese Zaken benadrukte gisteren in Luxemburg vooral het belang van nauwe samen werking met Duitsland, dat ook af wil van het peperdure land bouwbeleid van de Unie. Maar op de top in Brussel is een ak koord tussen de lidstaten alleen mogelijk wanneer Duitsland en Frankrijk het eens zijn. Tot nu toe is daar geen enkel zicht op. ,,Maar ik vertrouw er op dat Duitsland ons niet met verras singen zal confronteren", zei Nicolaï. Het Deense EU-voorzitter schap probeert intussen de druk op te voeren. Volgens minister van Buitenlandse Zaken Möller kan de top pas eindigen wan neer er een akkoord ligt over de financiering van de uitbreiding. Extra Verder uitstel maakt het onmo gelijk om nog behoorlijke on derhandelingen met de toetre dende landen te voeren over de inkomenssteun aan de boeren en de steun voor de arme regio's. Volgens staatssecretaris Nicolaï is het echter niet uitgesloten dat er volgende maand een extra bijeenkomst van de regerings leiders wordt ingelast, wanneer 'Brussel' niets oplevert. De Denen zien daar niets in. ,,Als het nu niet lukt, dan lukt het nooit", aldus Möller. GPD WARSCHAU - Poolse arbeiders demonstreren bij het kantoor van de minister-president in de hoofdstad Warschau. De vakbond Solidariteit eist meer geld voor de noodlij dende scheepswerven en kolensector, waar massaontslagen dreigen. Polen is goed voor de helft van de 75 miljoen nieuwe EU-staatsburgers. foto Peter And rews/RTR HILVERSUM - Het publieke omroepbestel kan terug naar twee televisienetten. Als de spelletjes en tekenfilms van de publieke zenders verdwijnen, dan kunnen de omroepen één net inleveren. Dat zei VVD- fractieleider Zalm gisteren. De spelletjes en tekenfilms ho ren niet tot de taken van de pu blieke omroep. Daarom kunnen die programma's net zo goed op de commerciële zenders. Dat bespaart ook nog eens geld, dat gebruikt kan worden voor handhaving van het spaarloon, vindt Zalm. ANP BRUSSEL - Het Belgische Fe deraal Agentschap voor de Vei ligheid van de Voedselketen (FAVV) heeft een besmetting met kankerverwekkende pcb's aangetroffen in voer voor melk vee. De geconstateerde hoeveelheid was bijna vijf keer hoger dan de toegestane limiet, zo is gisteren bekendgemaakt. Het betrokken veevoederbedrijf, alsmede twee boerderijen waaraan is gele verd, zijn voorlopig gesloten. Daarnaast doet het FAW een onderzoek naar eventuele ver dere verspreiding van de be smetting via melk. ANP door Rudi Buis DEN HAAG - Ex-minister Heinsbroek doet op 22 januari met een eigen partij mee aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Dat heeft hij gisteren bekendgemaakt. De top van Heinsbroeks huidige partij LPF is woedend. „Het gaat hem om het product Heinsbroek en niet om de nieu we politiek", vindt LPF-fractie- voorzitter Herben, die de voor malige platenmagnaat aan zocht voor het ministerschap. Ook vice-fractievoorzitter Van As van de LPF heeft geen goed woord over voor het initiatief van Heinsbroek. Hij denkt dat de oud-bewindsman bewust het kabinet heeft opgeblazen. „Een partij richt je niet zomaar op. Heinsbroek hield er blijkbaar al de hele tijd een eigen agenda op na, terwijl wij volop problemen hadden. Hij heeft het landsbe lang opzij geschoven voor zijn eigen belangen." Goedkeuren Heinsbroeks partij zou Lijst Nieuwe Politiek gaan heten. De Kiesraad moet de naam en de partij nog goedkeuren. Heinsbroek verblijft in het Franse Saint-Tropez om na te denken over het programma (Advertentie) Help de vogels de winter door. s Decoratieve zonnebloem met vogelvoer. Makkelijk in de grond te prikken. MOOI WEER GOES, 0113-215395. OOSTBURG. 0117-452279, RENESSE, 0111-461031 I door Britta Janssen GRIJPSKERKE - Als tus sendoortje is deze jona gold niet geschikt, daar om heeft hij bij Imkerij Poppendamme een ande re functie: trekpleister tij dens de Apple Days. Deze worden van donder dag 24 oktober tot en met zaterdag 26 oktober ge houden. Verschillende standhouders bieden van alles te koop aan op het gebied van fruit. Voor kinderen is er een workshop en een appel tour. Vrijdag is het appel taartendag en afsluiter van het evenement is het open Walchers kampioen schap appelschillen. De activiteiten vinden plaats van 13.00 tot 17.00 uur en toegang is gratis. S. Kerstens uit 's-Graven polder heeft de enorme appel geteeld. In kringen van fruittelers is zo'n gro te appel zeer uitzonder lijk. De imkerij heeft ook de grootste appel van Ne derland in huis. Dat is een Bramley's Seedling uit Drenthe van 1018 gram. foto Ruben Oreel Een Kamermeerderheid steunt het initiatief van de PvdA om een einde te maken aan het wegvallen van bankdiensten in de dorpen. Iedere Nederlander moet binnen een straal van drie kilometer aan een loket geld kunnen opne men. De sluipschutter die rond Washington al twaalf keer heeft toegeslagen, is waarschijnlijk verantwoordelijk voor de aan slag gisteren op een buschauffeur. De 40-jarige man werd neergeschoten in Montgomery County. Hij r overleed later aan zijn verwondingen. Halloween, het Ameri kaanse heksenfeest, blijkt bij nader inzien helemaal niet zo Amerikaans te zijn. De oorsprong ligt bij de oude Keltische volken die heel lang ge- leden ook Zee- y U land bevolkten. Met de winst voor het grijpen maakte Ajax gisteravond in de Arena toch nog een misstap. Rosenborg kwam diep in de tweede helft dankzij een strafschop nog gelij k met de Amster dammers (1-1). PSV speelde gelijk tegen Borussia Dortmund. Arnold Bruggink tekende voor de gelijk- "J'I maker. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; gezondheid: 10; zee land: 11,13, 15 en 17; sport: 19 en 20; uit: 21,22 en 23; jong: 24 en 25 van zijn beweging. Hij zegt zich zorgen te maken over de ver kwanseling van het gedachte goed van Pim Fortuyn. Heins broek wil bij de samenstelling van zijn kandidatenlijst niet de zelfde fouten maken als For tuyn eerder dit jaar. De gehaaste manier waarop toen kandidaten bij elkaar moesten worden ge harkt, leidde tot talrijke con flicten en uiteindelijk tot het uiteenvallen van het kabinet vorige week. Heinsbroek heeft tot 10 december de tijd om zijn lijst in te leveren. Aanhang Inmiddels heeft LPF-Kamerlid Schonewille laten weten dat hij zich bij Heinsbroek wil aanslui ten. Ook de gewezen fractie voorzitter van de LPF Wijn schenk gaat met de ex-minister in zee. Wijnschenk noemt de kritiek van de LPF op de nieuwe partij belachelijk. Hij zegt dat het idee om een nieuwe partij te beginnen pas na de val het kabi net is ontstaan, en dat Heins broek het kabinet dus niet bewust heeft opgeblazen. Heinsbroek en Wijnschenk gaan samen het verkiezingsprogram ma opstellen, dat binnen twee weken op tafel moet liggen. De LPF denkt niet dat er meer Kamerleden overstappen naar de partij van Heinsbroek, al is Van As er niet zeker van dat Fer ry Hoogendijk bij de LPF blijft. Van As: „Het kaf is hopelijk nu van het koren gescheiden, maar we wachten af.De LPF bekijkt de komende dagen of De Jong en Eberhard van de fractie De Jong terugkeren naar de partij. Zij stapten op na een hevige ruzie toen Wijnschenk nog fractie voorzitter was. Fractievoorzitter Teeven van Leefbaar Nederland liet giste ren weten dat hij wil samenwer ken met Heinsbroek. Hij zei dat het beter is om de krachten te bundelen. De kiezer zou het overzicht kwijtraken als allerlei nieuwe partijen onder de noe mer nieuwe politiek meedoen aan de verkiezingen. GPD door Jan van Ommen DEN HAAG - De Zeeuwse mos sel- en oesterkwekers zien niets in het plan van het bedrijf Deli- sea, van Jacco van der Plasse uit Yerseke, om halfwas mosselen en mosselzaad uit Ierland in de Oosterschelde uit te zaaien. Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) weigerde een vergunning voor het uitzaaien van het mossel zaad uit het Ierse Wexford Har bour. Het ministerie deelt de vrees van mosselkwekers dat de Ierse schelpdieren ziekten of onge wenst organismen kunnen mee brengen die de inheemse schelp dieren zullen wegvagen. Welis waar is hiervoor geen keihard bewijs, maar om alle risico's uit te sluiten wil het ministerie geen Ierse halfwas mosselen en mos selzaad in de Zeeuwse wateren. Delisea stapte naar de Raad van State om de vergunning alsnog af te dwingen. Tijdens de rechts zaak in Den Haag zei de raads man van Delisea gisteren dat er geen enkel risico voor aantas ting van de Zeeuwse mosselcul tures bestaat. Na invoer wordt het mosselzaad een paar maan den met water gespoeld waar door alle mogelijke ongewenste kiemen verdwijnen. Delisea be twijfelt echter of überhaupt een bedreiging van het Ierse mossel zaad uitgaat. Volgens Delisea voldoet het immers aan de strengste Europese eisen. Krijgt Delisea gelijk dan bete kent dat het bedrijf de markt kan openbreken. Uitspraak volgt over enkele weken. Advertentie voorletters straat: postcode plaats:, telefoon: e-mail: Voor automatische Incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: |1 I TT handtekening. 713214M000002 O; noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16.- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: 3 per maand met automatische incasso 20,50). 3 per kwartaal met automatische incasso 55,10). p per jaar met automatische incasso 209,90) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1