Crisis in FDP rond partijgiften Italianen kijken verdeeld terug op slag bij El Alamein Veertien doden bij aanslag op bus in Israël Noord-Korea stelt voorwaarden voor gesprek kernwapens Nieuwe aanklachten Joegoslavië-T ribunaal inzake Srebrenica Bloedbad in universiteit Melbourne Brit kent geen wereldleiders, wel Eastenders Duitse liberalen zetten omstreden vice-voorzitter Mölleman uit functies Gutierrez en Noboa in tweede ronde Ecuador Straf voor kattenmoord op internet Vergoeding voor krappe vlucht Machinist komt om onder rotsblok Manchester trilt door aardschok Anglicaanse priester mag in T-shirt India en Pakistan trekken troepen terug van grens Aanslag Bali mogelijk deels zelfmoordactie dinsdag 22 oktober 2002 HnorErik Beijen LONDEN - De helft van de Brit se volwassenen kan de namen van vijf van de spelers in de tele visiesoap Eastenders noemen. Maar slechts één op de tien is in slaat om zich de namen van vijf van de huidige wereldleiders voor de geest te halen. Dit blijkt uit een onderzoek waarvan de resultaten gisteren zijn gepubli ceerd in de Britse media. De grootste bekendheid in de categorie leiders genieten uiter aard de Britse premier Blair en de Amerikaanse president Bush. De Iraakse leider Saddam Hoessein kunnen veel Britten ook wel noemen, maar veel ver der komen ze niet. Minder dan de helft van de vol wassenen kan er meer dan drie verzinnen. Slechts een op de tien weet vijf leden van het Britse kabinet te noemen en 40 procent van de be volking kent er geen enkele, al dus de peiling uitgevoerd voor Whitakers Almanac. Maar 46 procent kan wel tenminste vijf van de karakters uit Eastenders oplepelen. Vrouwen weten daarbij meer van de BBC-soap dan mannen. Hoofdredacteur Hill van de Al manac toonde zich geschokt over de onwetendheid onder de Britten over politieke kwesties, vooral omdat belangrijke poli tieke en internationale zaken het nieuws domineren. ANP doorWierd Puk BERLIJN - Binnen de Duitse li berale FDP is een crisis uitge broken rond de omstreden vice- voorzitter Jürgen Mölleman. Hij trok zich afgelopen week einde terug uit zijn partijfunc ties na beschuldigingen dat hij enkele honderdduizenden eu ro's aan illegale giften had aan genomen. De FDP eist dat Möl leman (57) de namen van de financiers noemt en dreigt met juridische stappen. De leider van de FDP in de grote deelstaat Noordrijn-Westfalen zou 840.000 euro hebben ge bruikt om de verspreiding te fi nancieren van een vlugschrift, waarin Mölleman stelling neemt tegen leiders van de jood se gemeenschap in Duitsland en tegen de Israëlische premier Sharon. De FDP boekte bij de afgelopen Bondsdagverkiezingen, op 22 september, een teleurstellend resultaat van 7,2 procent, ter wijl door de liberalen was inge zet op 18 procent. Partijgenoten achtten Möllemans herhaalde lijke, als antisemitisch uitgeleg de schimpscheuten aan het adres van Sharon en de Duits- joodse leider Michael Fried- mann en de verspreiding van zijn folder vlak voor de verkie zingen mede debet aan de tegen vallende verkiezingsuitslag. Gezondheid Mölleman, die naar zijn villa op Gran Canaria vluchtte, weigert tot nog toe mededelingen te doen over de de zaak, onder ver wijzing naar zijn slechte ge zondheid. Twee weken geleden werd hij met hartklachten opge nomen in het ziekenhuis. Zijn verblijf in het vakantiehuis QUITO - De linkse oud-coup pleger Lucio Gutierrez en de rechtse bananenmagnaat Alva- ro Noboa nemen het op 24 no vember tegen elkaar op in de tweede ronde van de presidents verkiezingen in Ecuador. Gutierrez en Noboa scoorden het best in de eerste ronde van de verkiezingen, die zondag plaatshad. Die ronde heeft voor geen van de elf kandidaten 50 procent of meer van de stemmen opgele verd. Daarom is er een tweede ronde nodig tussen de twee kandida ten die zondag de meeste stem men haalden. AFP moet, aldus Mölleman, worden gezien als een 'door artsen opge dragen genezingsvakantie'. „Ik mag dus niet datgene doen waartoe ik word opgeroepen door de FDP-leiding, namelijk beroepsmatig bezig zijn", aldus Mölleman in een verklaring. Partijvoorzitter Guïdo Wester- welle, die verweten wordt niet veel eerder afstand te hebben genomen van zijn omstreden plaatsvervanger, vindt dat ie mand die 'kan vliegen en met de auto op een eiland kan rondrij den' ook de namen van zijn geldschieters wel kan noemen. Volgens Westerwelle kan Mölle man, die voorzitter is van de Duits-Arabische Vereniging, geen politieke verantwoorde lijkheid meer dragen voor de FDP. Hij dringt er bij Mölleman op aan ook zijn zetels in de Bondsdag en in het deelstaat parlement op te geven. Westerwelle wil de uitslag van juridisch onderzoek afwachten alvorens de vraag te beantwoor den of Mölleman als FDP-lid geroyeerd moet worden. Wegens Möllemans omstreden optreden zegden enkele promi nente FDP-leden eerder hun partijlidmaatschap op of dreig den hiermee. Het massablad Bild, dat Mölle man opspoorde in diens villa op Gran Canaria, vraagt zich in tussen af waarvan de politicus zijn vakantiebungalow heeft bekostigd. Het blad drukte een grote foto af van het riante on derkomen met de vraag 'Waar betaalt hij dit van?' GPD TOKIO - Een 27-jarige Japanner is gisteren tot zes maanden cel veroordeeld, omdat hij op het internet toonde hoe hij een zwerfkat op gruwelijke wijze om het leven bracht. De rechter achtte bewezen dat de man een schaar gebruikte om de staart, het linkeroor en andere lichaamsdelen van het dier af te knippen. Daarna wurgde de man de kat met een draad en gooide hij het dier in de rivier in de buurt van zijn huis in het district Fukoaka in het zuidwesten van Japan. Na de moord op de kat kwamen er bij justitie in Fukoaka per e-mail en brief circa drieduizend reacties binnen van mensen die eisten dat de 27-jarige streng zou worden gestraft. DPA LONDEN - De Britse luchtvaartmaatschappij Virgin Atlan tic heeft een passagiere 13.000 pond (20.000 euro) betaald. De vrouw werd 'geplet' tijdens een vlucht waarin ze naast een dikke medepassagiere moest zitten. De vrouw, afkomstig uit Wales, heeft trombose en een ver draaide beenspier overgehouden aan haar onaangename elf uur durende vlucht van Londen naar Los Angeles. Sinds haar reis twee jaar geleden heeft ze pijn en moet ze met een stok lo pen. De vrouw had al voor aanvang van de vlucht geklaagd over de zitplaats naast de omvangrijke medepassagiere. Die had wel voor haar heen- maar niet voor haar terugreis twee zitplaat sen geboekt. Het vliegtuig was echter volgeboekt. ANP ROME - Een Italiaanse treinmachinist is gisteren omgeko men toen zijn locomotief werd geraakt door een brok steen dat van een vrachtwagen viel. Een collega raakte zwaarge wond, aldus de spoorwegen. Drie van de ongeveer zevenhonderd passagiers van de Inter city van Lecce naar Triëst moesten zich voor lichte verwon dingen laten behandelen in een ziekenhuis. Het ongeluk ge beurde 's nachts ter hoogte van Pescara aan de Adriatische Zee. AP MANCHESTER - De Engelse stad Manchester is gisteren ge troffen door een reeks aardschokken. De eerste, met een kracht van 2,5 tot 3 op de schaal van Richter, vond 's morgens plaats. Aan het begin van de middag volgden nog twee bevin gen, waaiwan de zwaarste een kracht van 3,9 had. Er zijn geen meldingen van ernstige schade of slachtoffers, wel trilden de ruiten in de stad. Een medewerker van het British Geological Survey in Edin burgh, Julian Bukits, noemde de aardbevingen voor Britse normen 'tamelijk sterk'. AP LONDEN-Anglicaanse priesters mogen binnenkort wellicht in T-shirt en spijkerbroek een dienst leiden. De synode van de Anglicaanse Kerk in Engeland bespreekt in november een voorstel om de kledingvoorschriften voor geestelijken uit het kerkelijk wetboek te schrappen. Enkele bisschoppen spraken zich gisteren in het dagblad The Daily Telegraph uit voor vrije kledingkeuze. Afschaffing van de verplichting om formele liturgische gewaden te dragen, kan volgens hen helpen om de kerk te bevrijden van het imago van een ouderwets genootschap waarin mannen in jurken buitenissige rituelen uitvoeren. ANP Een man loopt weg van de bij de aanslag in brand gevlogen Israëlische bus. van onze redactie buitenland PARDES HANNAH - Een Palestijnse aanslag op een Israëlische lijnbus heeft gisteren zeker veertien mensen het leven gekost. Ongeveer veertig inzittenden raakten gewond van wie sommigen ern stig. Het incident had plaats bij Pardes Hannah bij de kustplaats Hadera, hal verwege tussen Tel Aviv en Haifa in het noorden van het land. De politie verklaarde dat twee Palestij- nen een met explosieven geladen jeep tot ontploffing brachten op het moment dat de bus stilstond bij een halte. De autobus vloog direct in brand na de ontploffing. De bus van vervoermaatschappij Egged was onderweg van Kiriat Sjmona in het noorden naar Tel Aviv. Een zegsman van de Israëlische regering legde zoals gebruikelijk de schuld bij de Palestijnse leider Arafat. De extremistische groepering Islamiti sche Jihad heeft de verantwoordelijk heid opgeëist. Iemand die namens de groepering zei te spreken, verklaarde dat de Al Kuds Brigades, de gewapende vleugel van de Islamitische Jihad, de zelfmoordaanslag heeft uitgevoerd. Arafat veroordeelde de aanslag. In Ramallah op de Westelijke Jordaanoever zei Yasser Arafat: „Het Palestijnse lei derschap is tegen het vermoorden van Is raëlische en Palestijnse burgers. Wij ver werpen dergelijke aanvallen op bur gers." Vanuit Luxemburg riep de Israëlische minister Peres van Buitenlandse Zaken foto Ronen Lidor/AP de Palestijnse Autoriteit op meer te on dernemen om aanslagen te voorkomen. „We weten dat het onmogelijk is om alle terreurdaden te voorkomen, maar het minste dat we verwachten is dat de Pa lestij nen een echte inzet tonen om het te stoppen, ook al hebben ze het niet geor ganiseerd", aldus de bewindsman. Het is de eerste aanslag in Israël sinds 10 oktober toen een Palestijn zichzelf op blies bij een bushalte nabij Tel Aviv. Daarbij kwamen de dader en een vrouw om het leven. ANP/DPA/RTR van onze redactie buitenland DEN HAAG - Hoofdaanklaag ster Del Ponte van het Joegosla- vië-Tribunaal heeft drie nieuwe aanklachten inzake Srebrenica gepubliceerd die tot nu toe ge heim waren. Het gaat om drie verdachten die tijdens de val van de moslimenclave in juli 1995 officieren waren van de Bosnisch-Servische strijd krachten: Drago Nikolic, Vuja- din Popovic en Ljubisa Beara. Het tribunaal heeft tot nu toe twee mensen veroordeeld inza ke 'Srebrenica': de Bosnisch- Servische generaal Krstic, die 46 jaar cel kreeg en wiens hoger beroep nog loopt, en de soldaat Erdemovic die in hoger beroep vijf jaar cel kreeg. Waarschijn lijk begin volgend jaar gaat het eerste Srebrenica-groepsproces van start, met de vier verdach ten Vidoje Blagojevic, Dragan Obrenovic, Dragan Jokic en Momir Nikolic. De hoofdverdachten inzake Srebrenica - politiek leider Ka radzic en legercommandant Mladic - zijn al jarenlang voort vluchtig. In het proces tegen de Joegoslavische ex-president Slobodan Milosevic, dat op 12 februari is begonnen, zal het in een latere fase ook over Srebre nica gaan. De Oost-Bosnische moslimen clave Srebrenica was door de Verenigde Naties uitgeroepen tot 'veilig gebied'. Desondanks werd het gebied in juli 1995 on der de voet gelopen door het Bosnisch-Servische leger. De Nederlandse VN-militairen van Dutchbat onder leiding van lui tenant-kolonel Karremans wa ren niet in staat Srebrenica te beschermen. Na de val van de enclave werden naar schatting 7000 moslimmannen en -jon gens gedood. Velen van hen wer den in koelen bloede vermoord tijdens massaexecuties. ANP NEW DELHI - Pakistan zal al zijn troepen weghalen uit het internationaal erkende grens gebied met aartsrivaal India. Dit heeft de regering in Islama bad gisteren bekendgemaakt. Om hoeveel militairen het gaat, werd niet meegedeeld, ook niet wanneer de terugtrekking be gint. Net als Pakistan trekt ook India zijn troepen langs de omstreden grens in Kashmir niet terug. India maakte gisteren bekend daar over een dag of tien mee te zullen beginnen. Eerst moeten echter nog allerlei voorberei dingen worden getroffen, zoals het opruimen van mijnenvel- den. AFP/DPA door Hans Geleijnse ROME - De herdenking van de tankslag bij El Alamein. zestig jaar geleden een keerpunt in de Tweede Wereldoorlog, heeft in Italië de discussies over 'her schrijving van de geschiedenis' doen oplaaien. Het regende boze telefoontjes bij staatsomroep RAI nadat het tv-nieuws afgelopen weekeinde verkondigde dat deze veldslag in de woestijn van Egypte tus sen Hitler-Duitsland met bond genoot Italië tegen een hoofdza kelijk Britse legermacht een soort voortzetting was van ko loniale expansie in Afrika. Vooral de conclusie van een nieuwscommentator dat nie mand kan zeggen aan de juiste kant te hebben gestreden wekte de woede van tv-kijkers. Het linkse dagblad La Repub- blica, waar ook boze reacties binnenkwamen, schreef giste ren dat het een opzichtige po ging van het belangrijkste nieuwsjoumaal was om de 'ge schiedenis te herschrijven'. De krant sloot zich aan bij presi dent Ciampi, die in een toe spraak tijdens een herdenkings bijeenkomst bij El Alamein benadrukte dat de strijd daar ging tussen totalitair fascisme en democratie. Ciampi herdacht de vijfduizend Italiaanse ge sneuvelden bij deze slag, prees hun moed, maar zei duidelijk dat de gevallenen voor een ver keerd regime hadden gestreden. Dat laatste wordt liever wegge moffeld door regeringspartij Alleanza Nazionale (AN), voor heen neofascistisch. AN-politi- ci hebben bij herhaling geklaagd dat het geschiedenis onderwijs en de geschiedenis boekjes door links zijn geïndoc trineerd en geen recht doen aan het tijdperk van de fascistische dictator Mussolini. Een van die critici is Silvano Moffa, presi dent van het provinciaal bestuur van Rome. Hij organi seerde voorafgaand aan de her denking van El Alamein een bij eenkomst in een Romeinse bioscoop waar historici een ge hoor van scholieren vertelden over de heroïsche daden van de Italiaanse militairen. „Onze ge vallenen herdenken is één ding. Maar degenen die voor demo cratie en vrijheid streden op ge lijke hoogte stellen met de nazi's en hun bondgenoten is wat heel anders", reageerde Enzo Foschi, provinciaal raadslid voor de Linkse Democraten. Verzoening Het was dit jaar voor het eerst dat een Italiaans staatshoofd naar het witmarmeren monu ment ging dat bij El Alamein voor.de Italiaanse gesneuvelden is opgericht. Dit demonstratie ve bezoek past in het streven van Ciampi om de Italianen te ver enigen door verzoening met een geschiedenis die hen onder Mussolini aan de zijde van Hit- Ier bracht en na het afzetten van de dictator aan de kant van de geallieerden tegen Hitier. Voor lopig zijn links en rechts echter slechts eensgezind in hun vreugde over studies van Britse historici en verklaringen van Duitse en Engelse El Alamein- veteranen. Die maken korte metten met de fabel dat de Itali anen te laf waren om te vechten en hun tanks maar één versnel ling hadden: achteruit. GPD van onze redactie buitenland MELBOURNE - Een student heeft gisteren in een universi teitsgebouw in het Australische Melbourne met een geweer twee studenten doodgeschoten en er zeker vijf verwond. De politie heeft de schutter aangehouden. Twee gewonden zijn er ernstig aan toe. De schietpartij vond plaats op de zesde verdieping van een ge bouwvan de Monash Universi teit. Volgens de Australische zender ABC Radio zat de man in de collegezaal, stond hij op en begon te schieten. Een student en een leerkracht wisten hem te overmeesteren. Volgens de poli tie en het universiteitsbestuur werd daardoor een erger bloed bad voorkomen. De schutter zou een ongeveer 30-jarige van oorsprong Aziatische student zijn, meldde de politie. Het mo tief is nog niet duidelijk. De man was met de andere stu denten de zaal binnengekomen. Niemand had iets aan hem ge merkt. Bij een eerste verhoor was de man nog niet in staat om iets te zeggen, aldus de politie. Toen hij werd weggevoerd was hij vol gens getuigen uitzonderlijk kalm. De gewonden zijn vier mannen en een vrouw. Zij is in het gezicht geschoten. Enkele gewonden zijn met een helikop ter naar het ziekenhuis ge bracht. Al vrij snel na het begin van de schietpartij wisten honderden studenten het gebouw te verla ten. De politie ontving telefoon tjes van familieleden en vrien den vanuit de hele wereld. De Monash Universiteit telt veel buitenlandse studenten. Australië herdacht juist zondag de slachtoffers van de bomaan slag op Bali. RTR/DPA/AFP van onze redactie buitenland SEOUL - Noord-Korea is bereid over zijn kernwapenprogram ma te praten met de Verenigde Staten als de Amerikanen hun vijandige houding tegenover het land opgeven. Dat heeft Kim Yong-nam, de tweede man van Noord-Korea, gisteren gezegd tegen de Zuid-Koreaanse mi nister Jeong Se-hyun. De Zuid-Koreaanse bewinds man is in Noord-Korea voor overleg over verbetering van de relatie tussen de twee landen. Jeong zei dat Kim in besprekin gen van zondag niet inhoudelijk op de kernwapenkwestie in ging, maar dat die daarover wel zou willen praten met de VS. Het Witte Huis reageerde koel. „We gaan onze bondgenoten raadplegen over wat de volgen de stap moet worden", zei woordvoerder Ari Fleischer van het Witte Huis. De Verenigde Staten brachten vorige week naar buiten dat het stalinistische regime in Pyongy ang in gesprekken met de Ame rikaanse onderminister James Kellly van Buitenlandse Zaken heeft bekend, in het geheim te werken aan de ontwikkeling van nucleaire wapens. Dat is in strijd met een overeen komst tussen beide landen uit 1994. Noord-Korea zegde toen toe het programma te bevriezen. In ruil daarvoor zouden de Amerikanen helpen met de bouw van twee lichtwaterreac toren in het land en beloofden ze Noord-Korea 500.000 ton olie per jaar. In reactie op de onthul ling over het kernwapenpro gramma hebben de VS zondag het akkoord van 1994 geannu leerd. In ieder geval krijgt Noord-Korea geen Amerikaan se olie meer, zo zei minister van Buitenlandse Zaken Powell. Ook Japan verbindt mogelijk consequenties aan de onthul ling over het Noord-Koreaanse kernwapenprogramma. Topdi plomaat Katsunari Suzuki zei gisteren dat Japan het overleg met Noord-Korea over het aan knopen van diplomatieke be trekkingen zal beëindigen als er geen oplossing komt voor de kwestie. De zaak is ook besproken tussen Rusland en de VS. Na afloop zei de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Bolton in Moskou dat het Kremlin Amerika's zorgen deelt en 'be zorgd is over deze flagrante schending van het nucleaire non-proliferatie verdrag. Hij zei dat de Russische regedng 'president Bush' wens om deze zaak vreedzaam en door diplo matieke druk op te lossen, deelt'. De Russissche minister van Kernenergie Roemjantsev zei gisteren voor het radiostation Echo Moskvy overigens dat hij zich nauwelijks kan voorstellen dat Noord-Korea de militaire technologie heeft om nucleaire wapens te maken. ANP/RTR/AFP SYDNEY - Bij de bloedige aan slagen op het Indonesische ei- land Bali is mogelijk ook een zelfmoordenaar betrokken ge weest. Dit hebben leden van het Australische onderzoeksteam gisteren verklaard. Bij de aan- slag kwamen meer dan 190 mensen om het leven. De eerste van de explosies, in Paddy's Tavem in Kuta, tegen- I over de Sari Club, is mogelijk j veroorzaakt door dynamiet, ge dragen door een zelfmoorde- naar, zei de chef van het onder- j zoeksteam. Keelty. Deze bom I zou lichter dan een kilo zijn ge- 1 weest. Er zijn overigens nog geen bewijzen vopr zo'n zelf moordaanslag gevonden. Na de explosie renden mensen uit de Sari Club de straat op, waar zich vervolgens de tweede ont- i ploffing voordeed. Deze explosie, vele malen i krachtigerdeed zich voor in een ter plekke geparkeerde bestel bus. De daders gebruikten voor de aanslag tussen de 50 en 150 kilogram ammoniumnitraat vermengd met C4, een kneed baar explosief dat veel voor militaire doeleinden wordt ge bruikt. „Dit was zeer goed geor ganiseerd", aldus Keelty. „Het; was de bedoeling om zoveel mo- I gelijk mensen te doden." Berichten, van de Indonesische! politie, dat er nog een derde bom j was geweest in een geparkeerde; auto blijken niet te kloppen, zei: i Swan, een ander lid van het Au- stralische team. DPA/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5