Kars Veling blijft begrip tonen Tsjechië oogappel van economen PZC PZC Bashir belichaamt moslimradicalisme Gevallen lijsttrekker kent geen rancune, al klopt er iets niet Bomhoff van omslag eigen boek gehaald 22 oktober 1952 dinsdag 22 oktober 2002 door Gerard Beverdam en Willem Bouwman Na een ziekte van enkele we ken is de fractieleider van de Christenunie, Kars Veling, weer aan het werk. Op deze re genachtige maandag is hij de hele dag bezig om uit te leggen waarom hij van het partijbe stuur niet opnieuw lijsttrekker mag worden. Boos toont hij zich niet. Veling loopt over van be grip, hoewel hij zijn afzetting als puntje bij paaltje komt toch niet vindt kloppen. Op 22 juni krijgt u als lijsttrek ker en fractievoorzitter het ver trouwen van bestuur en partij congres. Vier maanden later, moet u gaan. Was het vertrou wen destijds niet oprecht? ,,We staan weer voor verkiezin gen. Ik kan me voorstellen dat het bestuur zich afvroeg: wie zetten we in voor deze wed strijd? Misschien heeft het be stuur overwogen dat ik te wei nig straatvechter of te weinig flitsend ben. Een haastige, flit sende verkiezingscampagne is niet het milieu waarin ik gedij. Maar ik heb niet het gevoel dat ik word afgezet." In het evaluatierapport na de verkiezingen staat dat u niet de oorzaak van het verlies bent. ,,Ik denk zelf dat het verlies ie dere lijsttrekker overkomen zou zijn. Ik denk ook dat ik niet zo'n slechte lijsttrekker ben geweest. Tot de verkiezingen heb ik er ook geen klachten over gehoord Eind augustus heb ik tegen het bestuur gezegd dat ik in geval van nieuwe verkiezingen op nieuw beschikbaar was als lijst trekker. Toen was er al sprake van gerommel in de LPF. Toen het kabinet werkelijk viel, heb ik me opnieuw beschikbaar ge steld. Dat lag in de rede." Wat is er gebeurd dat het positie ve oordeel van het congres van 22 juni nu niet meer telt? „Ik ben natuurlijk ziek gewor den. Dat had te maken met de nasleep van de verkiezingen. We deden het goed in de peilingen, maar uiteindelijk verloren we. Onder de titel Overstag, slag vaardige oplossingen voor ons land moest het boek deze maand in de schappen liggen. Daaronder in vette letters de namen van de auteurs: Eduard Bomhoff en de onderzoekers van het Nyfer, het forum voor economisch onderzoek. Maar na de val het kabinet en het af treden van de vice-premier komt daar verandering in. Bom hoff mag zelfs het voorwoord niet meer schrijven. De presentatie is een maand uit gesteld. Volgens Nyfer en uitge verij Balans verschijnt het boek nu eind november in de winkel. Zonder de naam Bomhoff. „Dat vindt hij zelf ook heel erg, maar we zijn helaas ingehaald dooi de actualiteit", zegt Micaela Kross van Nyfer, het instituut dat mede door Bomhoff is opge richt en waarvan hij directeur was. Het leek zo mooi, de minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport levert samen met zijn voormalige werkgever een in houdelijk boek over sociale the ma's als de wachtlijsten en het ziekteverzuim. Met als kapstok het regeerakkoord. Bomhoff schreef alvast een mooi voor woord. Kross: „Het boek stond letter lijk op het punt gedrukt te wor den. We kiezen nu voor de ver kiezingen als kapstok." Dat is zuur voor de oud-minister, want enkele teksten van zijn voormalige werknemers heeft hij persoonlijk onder ogen ge had en gecorrigeerd. Zuinigheid Het boek handelt over de pro blemen in de zorg, het onderwijs en de veiligheid op straat. Nyfer zegt dat grondige maatregelen uitblijven door politieke con troverses en foute zuinigheid. „Dat van die politieke contro verses passen we aan", zegt Kross. Het forum reikt in het boek oplossingen aan om de lange wachtlijsten en de toene mende onveiligheid aan te pak ken. Met het boek zou het kabinet de kwaliteit van de samenleving kunnen verbeteren, 'En anders kan de oppositie er haar voor deel mee doen. Overstag is dus een cadeautje voor het kabinet, of munitie voor de oppositie', luidt de tekst op de achterflap van de proefdruk. Kross: „Ook dat moeten we nog even aanpas sen." GPD Dat kwam hard aan. Bovendien voelde ik me verantwoordelijk voor het vertrek van de Kamer leden Eimert van Middelkoop, Dick StellingwerffArie Slob en vier fractiemedewerkers. Tege lijk werd er in de achterban ge zegd dat Veling maar moest op stappen, ook door mensen aan wier oordeel ik waarde hechtte. Dat greep me aan; ik voelde me verantwoordelijk. Ik kwam er niet los van. Uiteindelijk raakte ik oververmoeid. Nu voel ik me weer ontspannen en sterk." Partijvoorzitter Van Daalen rept van kritiek van mensen die dicht bij u staan. Wie zijn dat? „Ik sluit niet uit dat er in de fractie niet unaniem is gedacht. De kritiek na 15 mei heeft op de een meer indruk gemaakt dan op de ander. Al snel besloten we ervan te maken wat ervan te ma ken valt." De fractie had vertrouwen in u? „Meteen na de verkiezingen heb ik dat aan de orde gesteld. Eind augustus hebben we nogmaals over mijn leiderschap gespro ken en toen is het vertrouwen bevestigd." Die herbevestiging was nodig? „Er was geen concrete reden voor, maar aan het begin van het parlementaire jaar lag het wel voor de hand. Toen hebben we opnieuw afgesproken dat we er wat van zouden maken. Dat we er tegenaan zouden gaan." Het bestuur betwijfelt op medi sche gronden of u geschikt bent voor het lijsttrekkerschap. Vindt u het bestuur bevoegd tot een medisch oordeel? „Ik waardeer de bezorgdheid over mijn gezondheid. Ik be grijp het ook. Maar neemt u van mij aan dat mijn adviseurs en mijn vrouw kritisch naar me hebben gekeken. En zij hebben geconcludeerd dat ik weer de oude ben. Zelfs meer dan dat." Het oordeel van het bestuur is dus onjuist? „Het klopt niet met de feiten. Ik snap het en waardeer de bedoe lingen, maar het klopt niet." Op grond van signalen uit de achterban zegt het bestuur dat u te weinig draagvlak heeft en wees u vervolgens af. U bent aan de kant gezet op grond van sig nalen, niet op grond van feiten. „Bij een beslissing over het lijst trekkerschap gaat het niet al leen om feiten, maar ook om verwachtingen. Het succes van een lijsttrekker heeft te maken met overtuigingskracht. Het be stuur kreeg signalen dat ik te weinig overtuigingskracht be zit en heeft actie ondernomen. Voor het bestuur waren die sig nalen feiten. Ik begrijp dat wel." Normaal gesproken vindt ont slag plaats op grond van een fei tendossier. U bent om 'signalen' heengezonden. „Ik neem aan dat nog zal blijken wat die signalen voorstellen. Ik verwacht dat de kiesverenigin gen het bestuur om duidelijk heid zullen vragen." De kiesverenigingen mogen kandidaten voorstellen voor het lijsttrekkerschap. Het bestuur spreekt van een democratische procedure, maar tegelijk mag u niet meedoen. „Ik vind dat een ongelukkige gang van zaken. Nu is in princi pe iedereen kandidaat, behalve Veling. Ik heb het bestuur ook gevraagd om de mededeling dat ik geen kandidaat-lijsttrekker zou zijn, te combineren met de presentatie van een nieuwe kan didaat-lijsttrekker. Dat had minder ophef veroorzaakt. Nu gaat het allemaal over Veling die het niet wordt. Dat is niet goed voor de partij. Niettemin twijfel ik niet aan de goede be doelingen en de integriteit van het bestuur." U bent niet verbitterd? „Nee, ik begrijp de argumenten van het bestuur, ik begrijp de gedachtegang, en ik ben dus niet rancuneus." U was graag weer lijsttrekker geworden? „Dat is waar. Wel had ik me Europese familie krijgt er 75 miljoen nieuwe leden bij door Frans Bothof De leiders van de vijftien lan den van de Europese Unie buigen zich donderdag over een project met een enorme reik wijdte. De beoogde toetreding van tien landen in 2004, waar onder acht uit Midden- en Oost- Europa, is een historische stap die het aanzien van de Unie fors zal veranderen. Vooral Polen, dat de helft van de circa 75 mil joen nieuwe EU-staatsburgers binnen zijn grenzen heeft, draagt daaraan bij. Polen is met een bi-uto binnen lands product (bbp) van 158 miljard dollar (in 2000) ook ver antwoordelijk voor ongeveer de helft van het extra bbp dat aan de EU wordt toegevoegd. Dat lijkt heel wat, maar tegelijker tijd is het bbp van Polen slechts iets meer dan eentiende van dat van het economisch sterkste EU-lid, Duitsland. In harde economische cijfers voegen kleine landen als Slove nië en de Baltische staten weinig toe. Nog meer geldt dat voor Cyprus en Malta. Zo heeft Malta een bbp van 3,6 miljard dollar en nog geen 400.000 in woners. Corruptie Polen heeft een van de snelst groeiende economieën in Cen traal Europa. Toch staan bui tenlandse investeerders niet te springen om het land te verove ren. Polens imago is niet goed, met relatief veel bureaucratie, een ondoorzichtige wetgeving, coiTuptie en relatief hoge loon kosten. Twee jaar geleden zag 45 pro cent van de potentiële buiten landse investeerders Polen als het beste Centraal-Europese land om in te investeren. Voor Tsjechië koos toen 25 procent Een jaar later is volgens een on derzoek van Pricewaterhouse- Coopers de verhouding precies omgekeerd. Nederland blijft één van de belangrijkste han delspartners van Polen. Uit cij fers van het CBS blijkt dat Ne derlandse bedrijven in 2001 voor 1,5 miljard euro in- en voor 2,6 miljard euro uitvoerden. Loonkosten Tsjechië lijkt nu de investeer derslieveling te worden. Het land heeft van alle kandidaat lidstaten verreweg de hoogst opgeleide beroepsbevolking. Dat gecombineerd met de lage loonkosten maakt het zeer aan trekkelijk. Dat zijn niet de enige redenen waarom Tsjechië de populairste nieuweling is. De Tsjechische economie groeide in 2001 op merkelijk. Het bbp nam toe met 3,6 procent. Loonstijgingen en een groeiend aantal particuliere leningen zorgden voor impul sen. Behalve hooggeschoold en rela tief rijk is Tsjechië voor Brussel de beste leerling uit de klas. In hoog tempo brengt het zijn wet geving in lijn met die van de EU. Al met al schetst Brussel Tsje chië als een markteconomie die de concurrentie met de bestaan de EU-landen zal aankunnen. Tsjechië's voormalige zuster land Slowakije gold na het uit eenvallen van de gezamenlijke republiek in 1993 lang als een achtergebleven gebied. Maar momenteel presteert het land in economisch opzicht prima On danks de haperende wereldeco nomie en de afnemende vraag van de belangrijke Duitse markt, groeit de economie bo ven verwachting, De groei kwam in 2001 uit op 3,1 procent en voor dit jaar is de schatting 3,4 procent. Ondanks die groeicijfers daalt het aantal werklozen niet. De gemiddelde werkloosheid be droeg vorig jaar ruim 19 procent van de beroepsbevolking. Voor al in het oosten van Slowakije, rond de stad Kosice, zitten veel mensen zonder werk. Verder wil het Internationaal Monetair Fonds (IMF) dat Slo wakije zijn begrotingstekort aanpakt. Dat bedraagt 44,4 mil jard kroon (0,9 miljard euro), ongeveer 4,5 procent van het bbp. Hongarije Behalve Tsjechië wint ook Hon garije aan populariteit. Vooral de hoofdstad Boedapest en het noordwesten van het land ken nen een forse economische groei. Met 10 miljoen inwoners heeft Hongarije een relatief kleine interne markt. Het land is redelijk welvai-end, maar die weelde is nogal ongelijk ver deeld. Investeerders zoeken Hongarije vooral op om de gun stige ligging. In het hart van Eu ropa kan het land als een econo misch bruggenhoofd naarande re landen in de regio fungeren. Hongarije ontwikkelt zich dan ook meer en meer als transport en distributiecentrum. Op grond van pure cijfers scoort Slovenië, sinds 1991 los van Joegoslavië, het best van de Midden-Europese kandidaten. Maar sinds 2000 stagneert de economische groei. Een belang rijke inkomstenbron is het toe risme, dat in de beginjaren van Slovenië's onafhankelijkheid bijdroeg aan de relatief snelle toename van de welvaart. De Sloveense regering slaagt er maar moeizaam in de economie daadwerkelijk open te gooien. Liberalisering blijft op veel fronten steken, met een beperk te belangstelling van buiten landse investeerders als resul taat. Van de Baltische staten is Litou wen met 3,7 miljoen inwoners en een bbp van 11,3 miljard dol lar de grootste. Maar de econo mie is wel zwakker dan die van Estland en Letland. Het zuide lijkste land van de drie heeft na Slowakije en Polen de hoogste werkloosheid (16,5 procent). Ook zitten veel Litouwers in de zwarte economie, die goed is voor circa 20 procent van het bbp. Werkloosheid Estland heeft sinds de Sovjet- Unie in 1991 uiteenviel het best aansluiting met het Westen we ten te vinden. De koopkracht per hoofd van de bevolking is met 9340 dollar bijvoorbeeld net iets hoger dan die van Polen. Verder is de werkloosheid (12,4 procent) lager dan in Letland en Litouwen. Het topoverleg van donderdag en vrijdag in Brussel zal nog geen definitief besluit opleve ren over de door de Europese Commissie voorgestelde toetre ding van de tien landen. Da t valt op een volgende top op 12 en 13 december in Kopenhagen. ANP voorbereid op een discussie over mijn lijsttrekkerschap. Mis schien zou het congres een an der hebben gekozen, dan had ik er begrip voorgehad. Ik vind het jammer dat ik die kans niet heb gekregen. Het bestuur heeft een snelle conclusie getrokken. Ik accepteer dat en zal me loyaal opstellen." Wie moet de nieuwe lijsttrekker worden? „Ik heb er wel ideeën over, maar zeg niets." U mag kiezen: Leen van Dijke of André Rouvoet. „Nogmaals: Ik heb er wel ideeën over, maar zeg niets. "GPD door Theo Haerkena Geheel volgens de Indone sische folklore liet Abu Bakar Bashir zich in het ziekenhuis opnemen toen de politie serieus in hem geïnte resseerd raakte. Wie is de man die geldt als leider van de Indonesisch tak van Al Qaeda? Abu Bakar Bashir (64) is de verpersoonlijking van het moslimfundamentalisme dat in Indonesië opleeft. Hij nam de wijk nadat hem een zware gevangenisstraf was opge legd en keerde terug na de val van Soeharto. Bashir werd in 1979 tot ne gentienjaar veroordeeld om dat hij de gedachte aanvocht dat de Pancasila-filosofie uitgangspunt moest zijn van alles. De Pancasila bestaat uit vijf grondbeginselen. Daaronder vallen het geloof in één God (alle monotheïsti- sche wereldgodsdiensten worden erkend, evenals hin doeïsme en boeddhisme) en het principe van de eenheids staat. Dat gaat ervan uit dat etnische belangen onderge schikt zijn aan het nationale en dat de bevolkingsgroepen vreedzaam samenleven Bashir erkent allleen de Ko ran. Toen zijn straf in 1983 werd omgezet in huisarrest vluchtte hij naar Maleisië, waar hij handelde in honing en notenolie. Ondertussen verspreidde hij zijn geloof. Bashir behoort tot de harde kern van radicalen voor wie alles wat uit het Westen komt vies en voos is. Osama bin Laden is zijn held en dat draagt hij uit tegenover de tweeduizend studenten van de Al Mukmin-kostschool in Ngruki, vlakbij de sultans- tad Solo. Hij stichtte die sa men met geestverwanten. Jongens en meisjes groeien er gescheiden van elkaar op. Tv en radio zijn taboe. Het afgelopen jaar zijn der tien ex-leerlingen in ver scheidene buurlanden opge pakt wegens terroristische activiteiten. De bekendste is explosievenexpert Fathur Rahman Al Ghozi, die op de Filippijnen werd gesnapt met een ton aan explosieven, bedoeld om de VS-ambassa- de in Singapore op te blazen. In 1985 werd de school in ver band gebracht met een aan slag op de boeddhistische Borobudur. Bashir heeft steeds ontkend de leider te zijn van Jemaah Islamiyah, de Indonesische poot van Al Qaeda. Hij zegt domweg dat er zoiets niet be staat. Abu Bakar en andere radicalisten streven naar één grote moslimstaat die behal ve Indonesië Maleisië en de Filippijnen omvat. Straf Van Amerika en vooral van joden moet Bashir niets heb ben De aanslagen op 11 sep tember in de VS waren 'Al lah's straf voor de arrogantie van de VS'. De Amerikaanse tegenaanval op Afghanistan was niet gericht op Osama bin Laden maar op de islam, zo betoogde hij. De aanslag op Bali schreef Bashir on middellijk toe aan de CIA, bedoeld om de moslims, hij ziet maar één echte islam, in diskrediet te brengen. Jakarta was tot voor kort blind voor de radicale opvat tingen van Abu Bakar en de zijnen. Steeds klonk het dat er geen redenen waren hem aan te pakken. De autoritei ten waren als de dood dat de radicalen, hoewel ze nauwe lijks steun hebben in de sa menleving, amok zouden maken. Onder buitenlandse druk komen ze nu in actie. Inmiddels heeft de Laskar Ji had, de fanatieke militie die op de Molukken zoveel kwaad aanrichtte, zich ont bonden en is ook de FPI-lei- der Al Habib Mohammed Ri- zieq Shihab opgepakt. Zijn organisatie placht in Jakarta cafés en restaurants kort en klein te slaan. Nu is ook Abu Bakar Bashir ingerekend. De protestdemonstratie zater dag voor het ziekenhuis be- trof slechts honderd van zijn I leerlingen. GPD KABINETSCRISIS - De Oos tenrijkse bondskanselier Leo pold Figl heeft zijn bezoek aan Nederland afgebroken, omdat er in zijn land een kabinetscri sis dreigt. De politici in Wenen hebben onenigheid over de be groting. Minister van Financi en, Kamitz, heeft zijn ontslag aan het bestuur- van de Conservatieve Volkspartij aangeboden, nadat de onder handelingen tussen de coali tiepartijen waren mislukt. FRUIT - Het is een buitenge woon goed fruitjaar voor de Zeeuwse telers. De kilo-op brengsten liggen zeer hoog. Ook de kwaliteit is erg goed. Alleen de afzet valt tegen. REUZENIIAAI - Een haring- logger uit Scheveningen heeft een reuzenhaai gevangen me'. een lengte van ongeveer zeven meter en een gewicht van dra- duizend a vierduizend kilo gram FILMS - De Sovjet-maat schappij heeft de Weense bios coopeigenaren verzocht in de weekenden en op vrije dagen Russische of volksdemocrati- sche films te draa i enDe maat schappij komt met dit verzoek, omdat bioscoopeigenaren in de Sovjetzone van Oostenrijk met faillissement worden be dreigd. Westerse films mogen alleen nog op werkdagen wor den vertoond. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redac!ie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-maiï redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag l/m vri|dag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst' 8,30-17.00 uur Internet: www pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag. tijdens kantooruren zondag van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2.00) per maand 20.50 per kwartaal 55,10 per jaar €209.90 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag 1,10 zaterdag 1 65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35 93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd Voor gewone advertenties Tel: (0118) 484240 Fax: (0118)470100 Voor kleintjes Tel. (0118) 484321 Fax:(0118)484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonneipenten)administratie en om u te (laten) inlormeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ot door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC. afdeling lezersservice. Postbus 18,4380 AA Vlissingen Behoort tot UJSQEflGf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4