PZC Hulst laat veiligheid controleren SGP ri PZC Vlamingen helpen bij oefenbrand Vragenlijst geeft beeld van Sluis en Sluiskil op B en W zijn toch voor verkeersremmers in Julianastraat Heikant Groot-Hulst streeft naar autoluw Hulst Uitvoering brandpreventie Marie Cecile Moerdijk in Sas van Gent profiel ZEEUWS-VLAANDEREN agenda ZLTO houdt politieke avond Meer dan 80.000 occasions vind je op (fi) AutoTrack.nl 11 Rijkswaterstaat werkt aan N61 Borsele beslist vandaag over WCT Aardappelen naar Wit-Rusland Rijverbod voor automobilisten Auto rijdt tegen vangrail Souburgse sjoelers in de prijzen J dinsdag 22 oktober 2002 door Frank Gijsel SLUIS - „Ik ga springen. Snel hier komen." Een radeloos slachtoffer schreeuwt vanuit de bovenste verdieping de longen uit zijn lijf om de hulpverleners tot snelheid te manen. Brandweerkorpsen van Sluis en het Belgi sche Knokke-Heist rukten maandagavond met groot materieel uit voor hun jaarlijkse oefening. Bij calamiteiten kunnen de korp sen een beroep doen op assistentie van over de grens. Rond half acht komt bij de Regio nale Alarm Centrale (RAC) een melding binnen van een brand in R.K. basisschool Sint Jan in de Brugstraat te Sluis. Drie tankauto's met spuit, een ladderauto, een commandowagen en veertig brandweerlie den zij n snel in de Brugstraat. In het gebouw bevinden zich twintig mensen. Met een hoogwerker worden de meeste slachtoffers uit het brandende gebouw gehaald. In een inderhaast opgezette tent nabij de sporthal worden ze opgevangen door een team onder leiding van interventiearts Huyghe. Oefencoördinator J. Boerdam van de Sluis- se brandweer was zeer te spreken over het verloop van de oefening. „Bij dergelijke oe feningen kunnen we alle disciplines goed op elkaar afstemmen. Dit is erg nuttig. Het red den van mensen was het belangrijkste on derdeel en door de inzet van een hoogwerker uit Knokke-Heist konden we snel de slacht offers bevrijden." Burgemeester B. Straats- ma was snel ter plekke om de oefening te volgen. Hij ziet het nut er zeker van in, maar wil volgend jaar graag een omgekeerde be weging zien. „Een verdere oriëntatie op de werkwijze van de Belgische collega's, met een gezamenlijke oefenavond in Knokke- Heist, zou voor de manschappen goede diensten kunnen bewijzen." Kinderen worden gered uit de basisschool in Sluis, waar de oefening plaatshad. foto Charles Strijd door Jean-Lou de Gucht HULST - Binnen enkele weken begint in Hulst een groot scheepse inspectie van panden op brandveiligheid. Het gaat om panden die moeten beschikken over een gebruiks vergunning. Dit zijn bijvoor beeld horecapanden, gebouwen met een publieke functie, kan toorgebouwen, kinderdagver- SAS VAN GENT - In de Openbare bibliotheek aan de Wilhelminalaan in Sas van Gent wordt vanavond om 20.00 uur 'Een avond met Marie Cecile Moer dijk' gehouden. Marie Cecile Moerdijk ge noot internationale be kendheid als zangeres van volksliedjes uit de meest uiteenlopende landen en talen. Zeventien jaar lang maakte ze wekelijks ra dioprogramma's, ze schreef columns in kran ten, doceerde aan een con servatorium en had een volle concertpraktijk. Tegenwoordig houdt ze zich, naast de voorstellin gen in haar eigen theater tje te Luyksgestel, bezig met schrijvenvoordragen en vertellen. Kaarten zijn verkrijgbaar in de bibliotheek in Sas van Gent. Naam: Rein Leentfaar Leeftijd: 58 Woonplaats: Breskens Partij: CDA Functie: wethouder Oostburg, voorheen wiskundeleraar Rekent op: vijf zetels Sterke punten: niet impulsief, goed kunnen luisteren Zwakke punten: toch nog te be scheiden Meestgebruikte zinsnede: Heb ik niet, ik betrap me er althans nooit op. Belangrijkste programmapun ten: Herstel normen en waar den, veiligheid op straat, meer geld voor dorpsraden ter ver fraaiing van de kern, CDA-le- den gaan letterlijk de boer op. Andere programmapunten: Be strijding sociaal isolement ou deren, aandacht en voorzienin- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl blijven, scholen, kamerver huurbedrijven en instellingen in de gezondheidszorg. De vergunning geeft aan dat de panden brandveilig gebruikt kunnen worden. Uiteindelijk moeten alle betreffende panden in Hulst zo'n vergunning bezit ten. Het onderzoek wordt uitge voerd door inspecteurs van het servicebureau overheidsdienst verlening uit Etten-Leur (SBOD), aan cle hand van de wet op de Brandveiligheid uit 1997. Pas sinds de cafébrand in Volen- dam, bijna twee jaar terug, zijn de meeste gemeenten werk gaan maken van deze wet. Hulst heeft wat brandpreventie betreft een flinke inhaalslag te maken. Vooral de PvdA-fractie heeft er op gehamerd dat de gemeente strenger moet toezien op de brandveiligheid. Fractievoor zitter P. Plasschaert wees er op dat de eisen in de buurgemeen ten al veel strenger zijn gewor den. „Het beleid van Hulst is daarbij vergeleken wel erg slap." Verbouwd Binnen vier weken nadat een belanghebbende een inspectie rapport heeft ontvangen, moet bij de gemeente een aanvraag voor een gebruiksvergunning worden ingediend. Deze wordt alleen verstrekt als uit het rap port blijkt dat het gebouw brandveilig is. Zo niet, dan moet het pand verbouwd worden. Het college van B en W stelt een ter mijn vast waarbinnen dat moet gebeuren. Tot die tijd zal, afgezien van ge vaarlijke omstandigheden, de situatie worden gedoogd. Als een belanghebbende weigert mee te werken, kan het pand worden gesloten. gen voor jongeren, meer geld voor onderhoud wegen, straten en openbaar groen. Verkiezingsmotto- of leus: 'CDA: voor een andere aanpak' en 'Verantwoordelijke gemeen ten, sterke gemeenschappen'. Westerscheldetunneltarief: Voor de Zeeuws-Vlamingen moet iets extra's worden ge daan. Daarnaast mag het fiets- voetveer niet duurder worden dan een euro per overtocht. Grootste ergernis: Mensen die him beloften niet nakomen. Zeeuws- Vlaanderen wacht op 20 november verkiezingen voor de drie nieuwe gemeenteraden en het waterschapsbestuur. In de weken voor de stem busgang brengt de PZC in een speciale rubriek nieuws over politieke par tijen, verkiezingspro gramma's, herindelings zaken, profielen van lijsttrekkers en bijeen komsten in de regio. SPUI - In het kader van de campagne voor de gemeenteraadsverkiezingen in de Kanaalzone brengen de kandidaten van de Christenunie vandaag een be zoek aan Spui. De Christenunie, die eer der de kernen Sluiskil en Philippine aan deed, wil in zaal De 3 Gehugten met de inwoners van Spui van gedachten wisse len over zaken die in het dorp spelen. Ge dacht wordt dan aan de plannen voor de Koegorspolder, het wegvallen van de openbaar vervoersverbindingen en de mogelijke uitbreiding van het plaatselij ke sportcomplex. De verkiezingsavond begint om 19.30 uur. HOEK - De Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen, Vrouwen van Nu, af deling Zeeuws-Vlaanderen houdt woensdag 30 oktober een politiek café in restaurant Braakman in Hoek Tijdens de bijeenkomst, waarvoor politieke partijen uit alle drie te vormen gemeenten zijn uit genodigd, komen onderwerpen aan de orde zoals de ziekenhuisvoorzieningen, veiligheid, leefbaarheid platteland en het openbaar vervoer, Het politiek café begint om 20.00 uur. HULST - Horeca Nederland, afdeling Oost-Zeeuws-Vlaanderen belegt don derdag 31 oktober een politiek café in café 't Raedthuis in Hulst. De discussie avond wordt geleid door regioconsulent Peter Arkenhout van Horeca Nederland Alle politieke partijen in de nieuwe ge meente Hulst maken hun opwachting. De avond begint om 20.00 uur. door Frank Gijsel SLUIS - In Sluis en Sluiskil gaan vrijwilligers op pad met een vragenlijst,om cijfers en meningen te verzamelen over hun woonkern. Het onderzoek wordt uitgevoerd in het kader van het proefproject Dorpsblik. Het onderzoek wordt uitge voerd met het computerpro gramma Dorpswaardering. De Engelse methode wordt nu in door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De nieuwe ge meente Terneuzen moet op kor te termijn oplossingen beden ken voor de verkeersproblemen in Sas van Gent. Dat stelt de SGP in het verkie zingsprogramma. Volgens de partij moet er snel een verkeers plan voor Sas van Gent worden gemaakt. Op grond daarvan kan worden gekozen voor een ge controleerde doorstroming van het verkeer of een rondweg. De SGP vindt het plan om een ring wegstructuur aan te leggen in de kom via de Suikerdijk, Poel straat, Canadalaan en Bolwerk 'vooralsnog niet de meest ge wenste oplossing'. Vrachtverkeer Er moeten, zo stelt de SGP, di rect maatregen worden geno men om het doorgaand vracht verkeer via de Westkade in Sas van Gent definitief te weren. „Mogelijkheden voor een door gaand vrachtverkeerverbod en de bewegwijzering dienen be zien te worden", aldus de partij, die wel vindt dat de Westkade open moet blijven voor perso nenauto's. Prioriteit heeft voor de SGP ook de reconstructie van de tweede fase van de Emmabaan in Koe wacht. Verder moet er een on derzoek komen naar de door stroming van het verkeer door Terneuzen, onder ander via de Mi'. F. J. Haarmanweg. De SGP is ook van mening dat er een ver keerscirculatieplan moet ko men voor het wegennet rondom Terneuzen, als straks de Wester- door Conny van Gremberghe HULST - Een autovrije binnen stad van Hulst zit er voorlopig niet in. Ondernemers, maar ook veel inwoners van Hulst binnen de wallen, wilien dat de bereik baarheid van het centrum zo veel mogelijk intact gelaten wordt. Reden voor de politieke groepering Groot-Hulst om één van de politieke speerpunten enigszins aan te passen. Groot-Hulst wil nu samen met de Hontenisser zustergroepe- ring proberen om het centrum van de stad verkeersluw te ma ken. Uitgangspunt is nu dat het verkeer wél de stad in kan, maar zonder veel rondrijden terecht komt op de parkeerplaatsen op de bolwerken en het 's Graven hofplein. De Grote Markt dient onder meer Sluis en Sluiskil toegepast. Beide plaatsen toon den tijdens een informatie avond in het vooi-jaar grote be langstelling voor het project. Na deze avond is een representatie ve mix van de bevolking zich gaan bezighouden met het op- scheldetunnel open is. De SGP pleit verder voor veilige school- routes door uitbreiding en goed onderhoud van fietspaden en andere voorzieningen die de veiligheid van de schoolgaande jeugd bevorderen. De partij vindt dat er een fietspaden- en fietsparkeerplan voor de hele gemeente moet komen. Extra in de optiek van Groot-Hulst weer van de mensen te worden en moet niet meer met blik zijn bezaaid. Oprichter Ben Picavet van Groot-Hulst koestert, nu het eind van zijn politieke loop baan nadert, nog één wens: een autovrije markt met een nieuwe kiosk, omzoomd door ruime ter rassen. „De markt moet weer gezellig worden. Het plein moet het cen trum zijn van Hulst, waar men sen op gezette tijden verpozing zoeken. De kiosk moet niet zo maar een bouwwerk worden, de voorziening dient ook gebruikt stellen van de enquête. Scoop, het Zeeuws Instituut voor Zorg, Welzijn Cultuur, en de Stich ting Welzijn hebben het traject begeleid. Berna Kousemaker van Scoop meent dat het onder zoek grote waarde kan hebben: „Bij een grote respons kan een aandacht is volgens de SGP no dig voor fietspaden rond Koe wacht, met name richting Axel, Zuiddorpe en Heikant. Verder zouden de recreatieve routes rondom Koewacht moeten wor den uitgebreid. De partij gaat er vanuit dat goed onderhoud van wegen en fiets paden de veiligheid ten goede te worden. De gemeente telt straks zoveel muziekgezel schappen dat het geen enkel probleem zal zijn om regelmatig optredens te organiseren. Ge meente en horeca kunnen daar in het voortouw nemen", meent Picavet. De wethouder heeft de voorbije weken een inventarisatie van de reacties op het partij speerpunt gemaakt. „Een volledig auto vrije binnenstad is geen haalba re kaart. Wat we wel zouden kunnen doen, is de Markt en na bijgelegen winkelstraten ver lossen van het autoverkeer. gemeentebestuur bijna niet voorbij aan breed gedragen ini tiatiefvoorstellen. De stuurgroep zal de gegevens met behulp van het computer programma analyseren. De uit komsten en daaruit voortvloei ende actieplannen worden in januari voorgelegd aan het ge meentebestuur, provincie en andere betrokkenen. De be stuurders presenteren daarna de uitkomsten aan inwoners van Sluis en Sluiskil. komt. Daarom wordt gepleit voor het beschikbaar stellen van meer structurele middelen om achterstallig onderhoud aan te pakken. De SGP vindt dat dringend een 'totaal-kwaliteit sinventarisatiegedaan moet worden naar knelpunten, met onderhoud van wegen en riole ringen in Sas van Gent. Voorwaarde is dan wel dat de rest van de stad goed bereikbaar is en dat er een goed verwij zingssysteem komt naar de vrije parkeerruimten. In onderne merskringen is daar wel steun voor." „Ons uitgangspunt is en blijft dat Hulst aantrekkelijker ge maakt moet worden voor de dagtoeristen. Haal je het blik gedeeltelijk weg, dan verbeter je het leefklimaat aanmerkelijk en is het voor bezoekers veel aangenamer om in de stad rond te lopen. Elders, in andere koop steden, zie je dat ook. Slagen we er de komende jaren niet in om Hulst toeristisch beter op de kaart te zetten, dan zullen we als stad in een neerwaartse spiraal terechtkomen en dat moeten we koste wat kost zien te voorko men", aldus Picavet. door Jean-Lou de Gucht HEIKANT - Burgemeester en wethouders van Hulst willen toch zes snelheidsremmers in de Julianastraat in Heikant laten aanbrengen. Eerder dit jaar schoot een meer derheid van de gemeenteraad een plan af om daar remmers aan te leggen. B en W trokken daarop hun voorstel in. Ze wilden chicanes maken en een fietssuggestie- strook, plus een attentievlak op het kruispunt Julianastraat- Heidestraat. Maar CD A-frac tievoorzitter J. Steijaert maakte duidelijk dat er een einde moest komen aan alle verkeersrem mers. Hij stelde voor meer te controleren op snelheid. F. de Vries (Progressief Hulst) zag ook het nut van de remmers niet in. WD'er R. van Haperen wees er op dat dezelfde discussie heeft gespeeld in de Wilhelmina- straat in Sint-Jansteen. „Daar zijn de remmers aangelegd en nu willen we ze weer gaan af breken." P. Plasschaert (PvdA) pleitte voor een combinatie van ver keersdrempels, matrixborden en radarkasten om de snelheid te meten. Wethouder W. Kayser deelde mee dat de gemeente het controleren op snelheid niet in de hand heeft. Attentievlak Daarom komen B en W toch weer met een voorstel voor ver keersremmers. De bewoners van de Julianastraat en de dorpsraad van Heikant hebben het college immers verzocht maatregelen te nemen om de snelheid uit het verkeer te ha len. Gedacht wordt aan asver- schuivingen en een attentie vlak. De tekening waarop de situatie is aangegeven ligt tot en met donderdag ter inzage in het stadskantoor in Hulst en in ge meenschapscentrum 't Heike in Heikant. Donderdagavond vindt nog een informatiebijeen komst plaats in het gemeen schapscentrum, waar omwo nenden kunnen reageren op dc plannen. AXEL - Dc drie ZLTO-afdelin gen in de nieuwe gemeente Ter neuzen hebben alle partijen die aan de gemeenteraadveriezin- gen meedoen uitgenodigd voor een politieke avond op maandag 28 oktober. De bijeenkomst wordt gehou den in cultureel centrum de Hal le in Axel en begint om 20.0C uur. Vertegenwoordigers van de twaalf partijen krijgen ieder vijl minuten de kans om de speer punten van hun partij uiteen te zetten. Daarbij zijn de aanwezige agra riërs vooral benieuwd naar dc meningen van de partijen met betrekking tot landbouw er platteland. Na de pauze is er ge legenheid om vragen te stellen. Advertentie De autosite voor heel Nederland SCHOONDIJKE - Rijkswaterstaat begint woensdag 30 okto ber tussen Schoonclijke en IJzendijke met werkzaamheden aan de rijksweg N61Het asfalteren van het wegdek (vierhon derd meter) duurt tot en met vrijdag 1 november. Verkeer wordt omgeleid in de richting Philippine. Volgens Rijkswa- terstaat-voorlichter Edwin de Feijter is het werk afgestemd op de verbeteringen van de verkeerssituatie in Nummer Een Momenteel wordt het verkeer vanuit Nummer Een via de N61 omgeleid. Van 4 november tot en met 7 november vinden op het gedeelte bij Biervliet soortgelijke werkzaamheden plaats. HEINKENSZAND - Het gemeentebestuur van Borsele be slist vandaag of het bij de Raad van State in beroep gaat tegen de komst van de Westerschelde-containerterminal. Het wil meer garanties over de verbreding van de Sloeweg, van twee tot vierbaans. Gisteren voerden burgemeester J. Gelok en wethouder M. Vermue-Vermue daarover spoedoverleg met Gedeputeerde Staten, in een poging een procedure bij de Raad van State te vermijden. Na afloop werden geen medede lingen gedaan over de uitkomsten, omdat die eerst moeten worden besproken met de overige Borselse wethouders. Dat gebeurt vanochtend. RILLAND - Stichting HENK is er toch in geslaagd twintig duizend kilogram aardappelen naar een kinderinternaat in het Wit-Russische Vilejka te vervoeren. Aanvankelijk leek dat door geldgebrek niet te lukken. De afgelopen weken zijn echter voldoende giften binnengekomen. Waarschijnlijk be gin november volgt een tweede transport, ditmaal van kin derkoeken. HENK, een initiatief van de familie Van Raaijen uit Rilland, ondersteunt al jaren het kinderinternaat. VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van zondag op maandag twee automobilisten aangehouden voor rijden on der invloed. In de Spuistraat in Vlissingen móest een 32-jari- ge Vlissinger blazen. Uit de ademanalyse bleek dat hij twee ënhalf maal de toegestane hoeveelheid had gedronken. Hij kreeg een rijverbod van zes uur en een proces-verbaal. In de Zuidstraat in Westkapelle werd een 48-jarige inwoner van de gemeente Veere aangehouden. Hij had twee maal te veel ge dronken en kregen een rijverbod van drie uur en een proces verbaal. ARNEMUIDEN - Een 32-jarige automobilist uit de gemeente Reimerswaal is gisterochtend op de A58 ter hoogte van Arne- muiden tegen de vangrail gereden. De man raakte de macht over het stuur kwijt toen hij over een stuk ijzer reed. Zijn lin kerbanden klapten, de auto ging slingeren en botste tegen de vangrail. De bestuurder kwam met de schrik vrij OOST-SOUBURG - Sjoelvereniging Schijf 83 uit Oost-Sou burg is tijdens het Nederlands Kampioenschap Koppelsjoe len in de prijzen gevallen. Het duo Jan Beekman/Adrie Sturm werd eerste in de C-klasse. De tweede plaats was weggelegd voor Huub Stijns/Piet Cevaal. Er deden 82 koppels mee. Stadswachten noteren het nummer van een verkeerd geparkeerd staande auto in Terneuzen. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35