PZC Lokale lijsten blijven grote factor Baantjes trekken voor het goede doel Cerestar volgens omwonenden nog steeds lawaaiig MANTELWEEK C-Ji Antwerpse sleepdienst investeert in nieuwe branche Nummer Een weer vrij van explosieven Herindeling nauwelijks merkbaar in aantal plaatselijke partijen Meer geld voor actieve dorpsraden comfbrto - Stadsraad Sas in de maak GIGANTISCHE MANTELS JACKS zeeuwse almanak Cornerboys ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 22 oktober 2002 door Conny van Gremberghe HULST - Het aantal gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen mag dan met ingang van 1 januari 2003 worden teruggebracht van ze ven naar drie, de schaalvergro tingscampagne gaat aan het bestaan van de lokale lijsten voorbij. Momenteel opereren er van het totaal van 27 plaatselij ke lijsten in Zeeland elf in de re gio Zeeuws-Vlaanderen. Voor de komende raadsverkiezingen op 20 november dingen er nog tien mee naar het raadspluche. Alleen de Lijst Rammelaere uit Sluis-Aardenburg heft zich na de verkiezingen op. De plaatse lijke lijst, eind jaren tachtig op gericht door de Eedese winke lier Eduard Rammelaere, ziet voor zichzelf in een groter ge meentelijk verband geen rol meer weggelegd. De Lijst had vooral aanhang in Eede, Sint- Kruis en Aardenburg. Ook de Axelse Lijst 7, ook be kend als Lijst Snoodijk, bestaat straks niet meer. De naamgever, de Axelse garagehouder P. Snoodijk, heeft zich inmiddels verbonden met de Lijst Ge meentebelangen Groot Sas, die nu meedingt naar de kiezers gunst onder de naam Gemeen schappelijke Belangen Kanaal zone (GBK). Dorpsbelangen en Toerisme, nu nog bestaand in Sluis-Aardenburg en Oostburg, heeft, de krachten gebundeld en gaat onder één paraplu verder. Nieuwkomer Nieuwkomer aan het front van de lokalen in West-Zeeuws- Vlaanderen is de lijst van de vroegere WD-wethouder Adri Rosendaal. In Oost-Zeeuws- Vlaanderen zijn de besprekin gen tussen de lokale 1 ij sten om te fuseren of lijstverbindingen aan te gaan niet echt gelukt. Pro gressief Hontenisse en Progres sief Hulst konden geen overeen stemming over samenwerking bereiken, laat staan over een kandidatenlijst. Ze dingen nu apart naar de gunst van de kie- OOSTBURG - Actieve en fana tieke dorpsraden in de gemeen te Oostburg moeten extra beloond worden voor hun in spanningen. Dat vond de raads commissie voor algemene en be stuurlijke zaken gisteravond. De fracties bespraken het con venant dorpsraden. Daarin zijn de rechten en plichten van de gemeente Oostburg en de dorps raden over en weer vastgelegd. „Het moet mogelijk zijn een stimulerende werking te laten uitgaan van subsidies die de dorpsraden ontvangen", vond commissielid J. Wielakker (PvdA). Hij doelde onder meer op de huidige situatie waarin een dorpsraad met een goed uit gewerkt plan ter opwaardering van de kern maximaal 1816 euro ontvangt. Net als de meeste andere com missieleden vond Wielakker dat er in sommige gevallen meer subsidie mag worden verstrekt, omdat van het huidige bedrag nauwelijks iets leuks of nuttigs valt te doen. De nieuwe gemeen teraad zou over een differentia tie in financiële bijdragen moe ten besluiten. VVD'er J. Provoost waarschuw de voor het toekennen van te veel verantwoordelijkheden aan de dorpsraden. „De meeste willen graag doorgeefluik of aanspreekpunt voor hun kern zijn. Op financiële bevoegdhe den zitten ze echt niet te wach ten." De commissieleden vonden het positief dat de dorpsraden straks de verslagen krijgen van raads- en commissievergade ringen. Ook was er tevredenheid over het handhaven van de op- plusdagen in de nieuwe ge meente. Wederom had Provoost een kritische kanttekening. „De opplusdagen zijn helaas een noodzakelijk kwaad. Het on derhoudswerk dat de gemeente hoort te doen, wordt dan door anderen verricht. In feite blijft de gemeente in gebreke." Zijn woorden vonden geen weer klank bij de overige leden. Advertentie) HOWVOFTTW m Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing HOEKMAN Noordzandstraal 6, Yarseke, (0113) 57 29 07 zer, maar liggen daarbij wel in elkanders electorale vaarwater. Overigens heeft wel het restant van D66-sympathisanten on derdakgevonden bij Progressief Hulst. Algemeen Belang en de Oost- Zeeuws-Vlaamse liberalen heb ben elkaar ook niet kunnen vin den. Het gevolg is dat de Honte- nisser wethouder/bankier Fons Roctus aan de verkiezingen meedoet met zijn eigen belan genlost en zich in de stad Hulst vooral zal richten op de libe raal-sociaal denkende kiezer. Alleen de lokale lijsten Groot- Hulst en Groot-Hontenisse hebben voor de komende ver kiezingen een lijstverbinding afgekondigd. Ook is er programmatisch een en ander afgestemd. De kans is groot dat de twee partijen na de verkiezingen wel fuseren. De Terneuzense Onafhankelijke Partij heeft de voorbije maan den nog getracht om aan te ha ken bij GBK, maar vooral in Sas van Gent was men niet van een dergelijke alliantie geporteerd. Rest nog Leefbaar Zeeuws- Vlaanderen, een lijst die in Ter- neuzen meedoet aan de verkie zingen met een mager lijstje van vijf kandidaten. Leefbaar Zeeuws-Vlaanderen heeft geen banden met de lande lijke lijst van Fred Teeven. Waar de lijst voor staat is nog vol strekt onduidelijk. Lijsttrekker Cees van Corstanje uit Zaamslag, volgens burgemees ter R. Barbé van Terneuzen ie mand met een CD-verleden, wenste tot op heden niets los te laten over het programma van zijn lijst. Of de partij daadwerkelijk mee doet aan de verkiezingen valt nog te bezien. Gisteren werd be kend dat er tegen Leefbaar Zeeuws-Vlaanderen een straf rechtelijk onderzoek is inge steld. De Union Manta is de eerste zeesleper die de URS in twintig jaar laat bouwen. door René van Stee FREDERIKSHAVEN - De Antwerpse Unie van Redding- en Sleepdienst (URS) investeert meer dan honderd miljoen euro in nieuwe vaartuigen. De tewaterlating van de Union Manta in het Deense Frederikshaven was vrijdag de eerste stap in het expansieplan van het bedrijf. Door de versterking van de zeevloot on dergaat de URS de komende jaren een aanzienlijke gedaanteverwisseling. Het bedrijf vernacht dat de oliewin ning op zee veel werk zal brengen, en dan vooral omdat meer en meer ol ie-ex ploratie verder en dieper op zee ge beurt. „Hoogzee-activiteiten zijn veel renda beler dan de sleepbranche. Die laatste tak vertegenwoordigt weliswaar 60 procent van de omzet, maar slechts 10 procent van de winst. Om die reden is het niet onlogisch om zwaar in te zetten op de versterking van de offshore vloot", vertelde URS-directeurD. Mer- tens vrijdagmiddag op de Orskov- scheepswerf De 34 miljoen euro kostende Union Manta is de eerste zeesleper die de URS in twintig jaar laat bouwen. Met een motorvermogen van 20.000 pk en een paaltrekkracht van 210 ton is de ruim vijfenzeventig meter lange boot bijna twee keer zo krachtig als het huidige vlaggenschip, de President Hubert. Er is plaats voor 37 bemanningsleden. De bovenbouw van de boot staat nu nog aan wal. Die wordt de komende weken met het schip samengevoegd en afge werkt. De Union Manta is vermoedelijk in februari 2003 klaar. In maart volgt de officiële doopplechtigheid in Antwer pen. Het investeringsprogramma voorziet tot 2006 in de bouw van eenzelfde su persleepboot als de Union Manta, die de komende drie jaar wordt ingezet in de Golf van Mexico bij de aanleg van 1200 kilometer pijpleiding voor de olie industrie. Daarnaast staan de aankoop van een kleinere oceaansleper, een be voorradingsschip en een duikonder- steuningsschip op stapel. Voor het Deurganckdok in Antwerpen liet de URS al twee slepers bouwen. Verder in vesteert de Antwerpse firma in vier havenslepers, waarvan er twee in VI is- singen en twee in Zeebrugge worden gestationeerd. Milieu Ook acht de URS het zeer gewenst dat er permanent een reddingssleper -die ook kan worden ingezet als milieube schermingsvaartuig- stand-by ligt voor de Belgische kust. Het bedrijf is hiervoor afhankelijk van de Vlaamse overheid. „Die moet weten wat ze wil. Zeker is dat de Vlaamse overheid nu geen interventiecapaciteit bezit. Klaarblijkelijk moet er eerst een ramp gebeuren en een minister aftreden voordat daadwerkelijk tot actie wordt overgegaan', aldus Mertens. De financiering van het nieuwbouw- programma levert volgens deURS-top- man geen problemen op. Het bedrijf combineert externe financiering via le ningen met lange termijn contracten voor de schepen die de komende maan den worden besteld. Bij de aandeelhou ders hoeft de,firma niet aan te kloppen. Dat is ook niet realistisch omdat groot aandeelhouder Smit Internationale uit Rotterdam in grote financiële proble men zit en van zijn aandelenpakket (49 procent) af wil. Momenteel is URS druk op zoek naar partijen die de aandelen van de Nederlanders willen overne- BRESKENS - Het was gister avond om half zeven nog niet echt druk tijdens de start van de Oostburgse zwemvierdaagse. Toch waren er al ruim honderd inschrijvingen. Voor de derde keer houdt de Breskense zwem vereniging Scheldestroom een zwemvierdaagse in het bad van sportcentrum De Eenhoorn. In schrijven kan voor 250 of 500 meter per dag. De deelnemers laten zich per afstand of per dag sponsoren. Aan het einde van de vierdaagse wordt dan een be drag overgemaakt aan het Ro nald McDonaldhuis. „Ik zwem al drie jaar de vijfhonderd me ter", vertelt Nicole van de Velde (11). „Het liefste vlinderslag, maar dat ging nu niet, daarvoor is het druk. Vandaag heb ik van alles gezwommen, hoofdzake lijk borstcrawl." Niet alle jon geren haalden de vijfhonderd meter. Toch werd er maar wei nig gesjoemeld. „Er is een grote sociale controle onder de kinde ren. Er is wel toezicht, maar ba nen tellen is niet nodig, dat doen de kinderen zelf", aldus voorzit ter Bob Vastenhout van Schel destroom. Vandaag is inschrij ven nog mogelijk, vrijdag is er een inhaaldag. Het zwemmen kan van half zeven tot acht uur. foto Charles Strijd door Raymond de Frel SAS VAN GENT - Omwonen den van Cerestar in Sas van Gent hebben schoon genoeg van de geluidsoverlast die de zet- meelproducent veroorzaakt. Uit recente metingen is geble ken dat Cerestar de provinciale geluidsnormen opnieuw twee keer heeft overschreden. De bewoners vragen zich af wat er moet gebeuren om Cerestar te bewegen zich aan de geluids normen te houden. De provincie gaf Cerestar tot 31 juli de tijd om geluidswerende maatregelen te treffen. Daarna zou per overtre ding een dwangsom van 5000 euro volgen. Cerestar bracht een geluidsdemper aan, maar de ge luidshinder blijft. Inmiddels heeft de provincie één keer een boete geïnd. De omwonenden van de fabriek zetten, gezien de blijvende overlast, vraagtekens bij de zin van deze dwangsom. „De geluidswerende maatrege len blijken niet voldoende. De geluidsdemper heeft wel effect, want het apparaat neemt een heel irritante toon weg", vertelt hoofd T. van Riet van de afde ling milieuhandhaving en me tingen. „Wij hebben recentelijk weer metingen gedaan, waarbij we ten oosten van het bedrijf (richting Westdorpe) twee keer een overtreding hebben gecon stateerd. Er wordt nagegaan waar de oorzaak ligt. De ge luidshinder is niet van constan te aard. Weersomstandigheden, zoals wind, spelen daarbij een grote rol", aldus Van Riet. De klachten komen vooral van om wonenden die ten westen van Cerestar wonen. „Maar daar hebben wij in de afgelopen pe riode geen overschrijdingen meer geconstateerd. De provincie heeft rond het be drijf vier meetpunten: één ten westen, één ten zuiden en twee ten oosten van het bedrijf. Daarnaast staat op de Benelux- laan een vaste meetopstelling. „Dat apparaat geeft een beeld over eventuele overlast gedu rende een langere periode. Het probleem is echter dat deze meetopstelling ook hinder van buiten het bedrijf meet. Rijdt er een trein voorbij of blaft er een hond, het wordt allemaal gere gistreerd", vertelt Van Riet. De omwonenden vragen zich af of de gemeente Sas van Gent in deze kwestie een rol kan spelen. Klagers worden door de ge meente tot op heden doorverwe zen naar de provincie. Wethou der R. Noët meldt ook nu dat dit eigenlijk een zaak van de pro vincie is, maar toont wel goede wil. „Als uit de provincierap porten blijkt dat de geluids overlast nog steeds daar is, dan moeten wij actie ondernemen. Ik zal in dat geval zeker naar de directie van Cerestar stappen", aldus Noët. De Cerestar-clirec- tie was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. SAS VAN GENT - Als hel een beetje meezit, beschikt Sas van Gent deze week over een eigen stadsraad. In cultureel centrum De Speye wordt morgenavond een informatieve bijeenkomst ge houden over het fenomeen stadsraad. De werkgroep die maanden bezig is geweest met de voorbereidingen voor de vor ming van een plaatselijk belan- genforum, doet op die avond verslag van het werk dat is ver richt en rekent er op dat de bij eenkomst kan worden afgeslo ten met de formele oprichting van de raad. Kandidaat-stads raadsleden kunnen zich tot de bijeenkomst aanmelden bij de voorzitter van de werkgroep G. Bijlsma. De bijeenkomst in De Speye be gint om 20.00 uur. door René van Stee NUMMER EEN - Medewerkers van de Explosieven Opruimings Dienst (EOD) van de Koninklij ke Landmacht hebben gister middag op de doorgaande weg in Nummer Een de laatste stuk ken wapentuig uit de Tweede Wereldoorlog opgegraven. In totaal hebben twee experts van de dienst vijfhonderd stuks afweergeschut en granaten ge vonden. Ook stuitten ze op voorwerpen als een Duitse helm en een onderkaak die vermoe delijk van een hond afkomstig is. De eerste vondst van het wa pentuig werd vrijdag gedaan door wegenbouwers die graaf werkzaamheden uitvoerden. De munitie is afgevoerd en op geslagen in een beveiligde bun ker in het politiebux-eau van Breskens. Het wordt tezijnertijd vernietigd. Op welke wijze en waar dat gebeurt, is volgens ge- meentevoorlichter van Oost burg S. de Kievit nog onbekend. „In de gemeente Oostburg is er een vaste locatie in de Zwarte Polder waar explosieven tot. ontploffing worden gebracht. Het is niet zeker dat dit ook ge beurt met het materiaal uit Nummer Een. De mogelijkheid bestaat dat ze worden overge-. bracht naar de hoofdzetel van EOD in Gilze-Rijen en dat ze daar worden vernietigd', aldus De Kievit. De zoektocht naar explosieven had geen gevolgen voor de re constructiewerkzaamheden aan de doorgaande weg in Num mer Een. Hoewel een gedeelte, van de weg was afgezet, konden stratenmakers even verderop gewoon doorgaan met hun werk. Omdat het slechts om licht wapentuig ging, hoefde ook niemand in het gehucht te worden geëvacueerd. Advertentie DIVERSE SERIES 25.- TOT 50.- KORTING L/ maoE WALSTRAAT 199 VlISSINGEN Zes jaar is hij, en helemaal in de ban van voetbal. De na men van Kluivert, Van Hooij- donk, Waterreus en Figo kent hij nog niet, hoewel een van zijn medespelertjes traint in een shirt van die laatste cory fee. Voorlopig spiegelt hij zich nog aan zijn grote broer, die bekend staat om het uit lokken van overtredingen in de wedstrijden van de A's. Maar hij zit in F5, waar ze nog niet aan buitenspel doen. Penalty's en corners daaren tegen, en 'de aftrap' zijn in middels wel bekende begrip pen. Deze week introduceerde 'de meester', zoals de meeste spelertjes de trainer nog noe men, een nieuw fenomeen. Vandaag mogen ze meedoen aan een vier-tegen-vier-toer- nooitje in Sas van Gent. „We moeten op toernooi naar de Corner Boys", vertelde hij na de training enthousiast, al bracht de naam van die club hem tegelijkertijd in verwar ring. Want: Nemen die al leen maar corners?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33