Ajax moet Noorse muur slopen PZC Hiddink wil niets forceren Paauwe op tijd klaar voor duel in Kiev 1» Dreigende sfeer noopt Lodeweges tot opstappen Winst op Rosenborg betekent overwinteren in Europees voetbal RKC-fans willen vergoeding Anaheim trekt stand gelijk Feyenoord heeft oogje op Jarosik Lineker wil Leicester City redden Van Baaien krijgt paard terug Sluiter verder in Stockholm Angenent snel op 5000 meter Van Nistelrooij nog niet fit champions league Breedtesport thema van congres IOC op sportcentrum Papendal Ali schenkt eretitel aan Lewis dinsdag 22 oktober 2002 van onze sportredactie GRONINGEN - Het was voor al de bedreigende sfeer bij FC Groningen die trainer Dwight Lodeweges heeft doen beslui ten de handdoek in de ring te gooien. De 44-jarige oefen- meester vroeg het management van de eredivisionist gisteren hem van zijn taken te onthef fen. „Lodeweges vond de sfeer be- dreigend en ik kan me voorstel len dat hij daarom is opgestapt. Het is triest dat het zo is ge gaan: er zijn alleen maar ver liezers bij FC Groningen", rea geerde directeur Hans Nijland. Volgens Nijland en technisch manager Henk Veldmate heeft Lodeweges zijn beslissing al in de nacht van zondag op maan dag genomen, na de voor FC Groningen desastreus verlo pen wedstrijd tegen RKC Waalwijk. De Groningers ver loren de wedstrijd met 2-3. Het was het zevende verlies van FC Groningen, dat met één punt onderaan staat in de ere divisie. Een kwartier voor tijd moesten supporters van RKC het stadion verlaten, om een confrontatie met supporters van de thuisploeg te voorko men. Enkele honderden Gro- ningen-supporters blokkeer den na afloop van de wedstrijd de hoofdpoort het Oosterpark- stadion en eisten het vertrek van Lodeweges. „Mijn vertrek is het beste voor de club. Het krediet dat ik bij de supporters had, is volledig op. De druk op mij was de laat ste tijd onmenselijk", had Lo deweges zijn vertrek aan het bestuur beargumenteerd. Vol gens Veldmate was Lodeweges helemaal kapot naar huis gere den om tot zichzelf te komen. In een reactie op zijn vertrek liet het bestuur weten dat Lo deweges steeds het beste met FC Groningen heeft voorge had. „Het is hem simpelweg niet gelukt", aldus Veldmate. Joop Gall en Hans Schrijver nemen voorlopig de taken van de opgestapte trainer waar. ANP door André Hoogeboom AMSTERDAM - Rosenborg, vanavond de tegenstander van Ajax, heeft een merkwaardige staat van dienst. De Noorse ploeg deed al acht keer mee aan de Champions League; meer dan welke andere club ook, werd al elf keer nationaal kam pioen, maar verloor ook Euro pees elf keer op rij in een uit wedstrijd, laatst nog in Lyon, met 5-0 liefst. Een reus in eigen land, een dreumes in Europa. Ajax kent de cijfers, kent de re putatie van de Noorse oppo nent. Maar zal zich niet wente len in zelfoverschatting. Daar voor, weet trainer Koeman aan de vooravond van weer een Eu ropees treffen, is de eigen repu tatie ook niet vlekkeloos ge noeg. De Noorse muur slopen, dat is de taak die Ajax zich gesteld ziet vanavond. Winst is een ze kere doorgang in Europa; in ie der geval een plaats in het Uefa Cup-toernooi. Wat daarvan kan komen, heeft Feyenoord vorig jaar laten zien. Winst betekent ook een goede kans op het beha len van de tweede ronde in de Champions League. Dat zou niet alleen een aardige sportieve opsteker zijn, maar het is ook een meevaller in financieel droeve tijden. Zo ver denkt Koeman niet. De trainer beaamde dat het beha len van sportief - met daaraan gekoppeld geldelijk - gewin ze ker in dit tijdsgewricht een goe de zaak voor NV Ajax is. „Nog maals. Het was geen keiharde eis, het behalen van de volgende ronde, maar we kunnen het nu wel goed gebruiken. Dat besef ik als trainer ook donders goed. Toen ik hier kwam werd ik er al voor gewaarschuwd dat de bo men niet tot in de hemel groei den." Naast de tegenvaller in de voortdurende de keeperssoap bij Ajax, nu ook Stekelenburg last kreeg van een oude blessure; waren er gisteren toch ook weer eens een paar meevallers te mel den. Zo viel de blessure van Chi- vu erg mee. De Roemeense aan voerder van Ajax klaagde tot nog toe voor elke Europacup wedstrijd over pijntjes (knie, rib, enkel), maar was wel steeds van de partij. Ook vanavond kan hij spelen en dat is een ge ruststellende gedachte voor een ploeg die defensief nogal stond te schutteren tegen AZ, jongsle den zaterdag. Veel woorden wenste de trainer daar verder niet aan vuil te ma ken, ook al omdat hij beseft dat tegen Rosenborg vooral de aan val op de proef wordt gesteld. De Noren zullen maar met één spits verschijnen, een aanvaller uit IJsland, Auri Gautur Ara- son, het middenveld bezetten met vier man, en een vijfmans achterhoede posteren. Rosen borg heeft geleerd van de les van Lyon, waar de eigen mogelijk heden grof werden overschat. De Noren trokken in Frankrijk fris en vrolijk ten aanval en moesten een hoge rekening be talen. Inmiddels is Rosenborg vrijwel kansloos voor een plaats in de volgende ronde. Maar na het be halen van het kampioenschap, zondag, rest de ploeg nog één doel dit seizoen: verder gaan in Europa. Video Ajax zit ruim in zijn aanvallers en scoort makkelijk, de laatste weken. De Amsterdamse ploeg staat weer ouderwets bovenaan in Nederland; ook als het gaat om gescoorde doelpunten. Zla- tan Ibrahimovic is beschikbaar, dat scheelt ook weer en Mido is in vorm. Hoe Ajax gaat spelen, daar doet de trainer de dag voor de wedstrijd, zoals gebruikelijk, geen mededelingen over. In Trondheim speelden de Amster- dammers defensief, met slechts twee spitsen, en Wamberto als nummer tien daarachter. In de Arena zal het wel eens kunnen uitdraaien op het andere uiter ste. Wellicht verschijnt Ajax met vier aanvallers en een aan vallende middenvelder (Litma- nen). Om te laten zien hoe het moet, heeft Koeman de selectie gisteravond getrakteerd op twintig minuten videobeelden van de wedstrijd Olympique Lyon tegen Rosenborg. Vermoedelijke opstelling: Timmer; Trabelsi, Chivu, Bergdolmo, Van Dajyime; Galasek, Litmanen, Wit- schge; Van der Meijde, Ibrahimovic, Sikora. GPD WAALWIJK - De supporters van RKC gaan een schadeclaim j indienen bij FC Groningen. De aanhangers moesten zonda; i een kwartier eerder dan gepland het stadion verlaten omdal anders de veiligheid van de fans niet gegarandeerd kon wor. 1 den. De supporters willen een deel van het geld terug datz; voor een kaartje en de reis hebben betaald. ANP ANAHEIM - De honkballers van de Anaheim Angels hebbes de stand in de Worldseries gelijkgetrokken. De ploeg wond» tweede wedstrijd tegen de San Franciso Giants voor eigen pu. bliek met 11 -10. In het eerste duel zegevierden de Giants me; 4-3. De derde ontmoeting uit de best-of-seven series is dins- dag in San Francisco. Tim Salmon was de grote man aan de kant van de Angels. Inde achtste inning leidde hij zijn ploeg met zijn tweede two-oui home run van de avond naar een 11-9 voorsprong. Met ee; homerun van Barry Bounds deden de Giants nog wel iets Ie- rug, maar tot vreugde van de 44.584 toeschouwers in Edis Field leverde zijn klap maar één punt op. RTR PRAAG - Feyenoord heeft serieuze belangstelling voor Jin Jarosik, de talentvolle middenvelder van Sparta Praag. Dij melden de Tsjechische media op voorspraak van Jarosik; agent. Jarosik (25) geldt als één van de grootste talenten van het Tsjechische voetbal. De international is zowel offensief als defensief sterk, kan prima koppen en heeft een geweidie afstandsschot. Jarosik maakte vorig seizoen grote indruk in de Champions League-wedstrijden tegen Feyenoord. Thuis won Sparta met 4-0, in Rotterdam werd het 0-2 waarbij Jam- sik uit een vrije trap de beslissende tweede goal maakte. Df speler moet 6 miljoen euro kosten. GPD LONDEN - Voormalige Engels international Gary Linker samen met een consortium zijn oude club Leicester City van de ondergang redden. De club kampt met een schuldenlast van zo'n 47,2 miljoen euro en heeft gisteren surseance vanbe taling aangevraagd. Leicester degradeerde vorig seizoen uit de Premier League. De ploeg won in 1997 en 2000 de League Cup. Leicester kwam in de problemen na het faillissement van televisiemaatschappij ITV Digital. Vorige week leverden de spelers van Leicester al een deel van hun salaris in. RTR DEN BOSCH - Dressuuramazone Coby van Baaien kri jgt hel paard Ferro terug. De rechtbank in Den Bosch acht het niet bewezen dat de eigenaren van het toppaard, Jan Lammensen Adriaan Goor, de verbintenis hebben opgezegd. Ze moeten Ferro op last van een dwangsom van 50.000 euro per dag di rect aan Van Baaien voor de training en deelname aan wed strijden beschikbaar stellen. ANP STOCKHOLM - Raemon Sluiter heeft gisteren de tweedt ronde van het tennistoernooi in Stockholm bereikt. Hij ver sloeg de Amerikaan Vince Spadea met 6-4 7-6. Hij speelt in de tweede ronde tegen de winnaar van de partij tussen de Au straliër Lleyton Hewitt en de Zweed Thomas Enqvist. ANP 1 door Wietse Dijkstra ROTTERDAM - Patrick Paau we maakt morgen in Kiev naar alle waarschi jnlijkheid zijn ren tree voor Feyenoord. De verde diger, die twee weken geleden in de laatste minuut van de wed strijd tegen Ajax geblesseerd raakte aan zijn hamstring, doorstond de groepstraining gistermiddag moeiteloos. „Er staat tien tot twaalf dagen voor deze blessure en die heb ik er nu wel opzitten", klonk Paau we hoopvol. „Ik verwacht dat ik kan spelen." Of Paul Bosvelt in de cruciale Champions League-wedstrijd tegen Dynamo Kiev van de par tij is, moet nog worden afge wacht. De Feyenoord-aanvoer- der, die zaterdag wél meedeed tegen Vitesseheeft weer last ge kregen van een oude boven beenblessure. Middenvelder Bosvelt trainde gistermiddag apart, maar is vanmorgen wel met de ploeg meegereisd naar de Oekraïne. Feyenoord kan in Kiev niet be schikken over topscorer Pierre van Hooijdonk, Leonardo I en II en Ebi Smolarek. Trainer Bert van Marwijk zal zijn elftal ten opzichte van de wedstrijd tegen Vitesse normaal gesproken HEERENVEEN - Marathon schaatser Henk Angenent uit Woubrugge was gisteravond in ijshal Thialf in Heerenveen snel op de 5000 meter. Hij reed de af stand in 6 minuten en 48,77 se conden. Dit was een verbetering van zijn persoonlijk record met anderhalve minuut. Tien jaar geleden reed de win naar van de laatste Elfsteden tocht 7.16,81 over de 5 kilome ter. „Ik ben vreselijk blij met deze mooie tijd", zei Angenent na afloop. Hij reed de testwedstrijd tegen collega-marathonrijder Peter de Vries, die finishte in 7.09,41. Een overstap naar het lange baanschaatsen zit er niet in voor Angenent. „Ik blijf de marathon trouw". Wel zal de TVM-rijder mogelijk starten in het NK af standen, op de 5000 en 10.000 meter. De test was een oefening voor de geplande aanval op het werelduuri'ecord van eind maart, eveneens op het ovaal van Heerenveen. ANP slechts op één plaats wijzigin gen. Glenn Loovens verhuist door de terugkeer van Paauwe naar de bank. Feyenoord treft in Kiev een ou de bekende als scheidsrechter. De Duitser Markus Merk fluit het duel met Dynamo. Merk floot dit seizoen al het voor rondeduel van Feyenoord in Is tanbul met Fenerbahce. Daarin stuurde hij coach Bert van Mar wijk naar de tribune. Vermoedelijke opstelling: Zoete- bier; Song, Van Wonderen, Paau we, Van Haaren; Emerton, Bos velt, Ono, Van Persie; Buffel, Kalou. GPD/ANP MANCHESTER - Ruud van Ni stelrooij is morgen nog niet inzetbaar in de Champions Lea gue-wedstrijd tussen Manches ter United en het Griekse Olympiakos. De Nederlandse international heeft nog te veel last van een hamstringblessure. Manager Alex Ferguson hoopt zaterdag in het competitieduel met Aston Villa weer over de aanvaller te kunnen beschik ken. „Ik zie dit steeds weer ge beuren", aldus Ferguson. „Je laat hem met een pijnlijke ham string spelen en weet dan dat je hem op een bepaald moment toch kwijt bent. Maar de blessu re is niet ernstig. Er is niets ge scheurd, dus ik ga ervan uit dat hij er snel weer bij is. Ik hoop dat hij zaterdag weer beschikbaar is." Van Nistelrooij miste door de blessure ook het EK-kwalifi- catieduel tussen Nederland en Oostenrijk. ANP Programma dinsdag. Poule A: Borussia Dortmund-PSV, Arsenal-AJ Auxerre. Poule B: Spartak Moskou-Liver- pool, FC Basel-Valencia. Poule C: Real Madrid-AEK Athene, AS Roma-RC Genk. Poule D: Olympique Lyon-lnterna- zionale, Ajax-Rosenborg BK. Programma woensdag. Poule E: Newcastle United-Juven- tus, Dinamo Kiev-Feyenoord. Poule F: Bayer Leverkusen-Maccabi Haifa, Olympiakos Piraeus-Man chester United. Poule G: RC Lens-Deportivo Co- runa, AC Milan-Bayern München. Poule H: Club Brugge-Galatasaray, FC Barcelona-Lokomotiv Moskou. Fred Grim heeft gisteren de keeperstraining bij Ajax hervat. Ronald Koeman moest een beroep op Grim doen omdat na de langdurige bles sures van de keepers Joey Didulica en Bogdan Lobont ook Maarten Stekelenburg geblesseerd is geraakt. foto Toussaint Kluiters/ANP door Henk van Weert DORTMUND - De wedstrijd PSV-Auxerre werpt zijn scha duw vooruit in Dortmund. PSV, nagenoeg uitgeschakeld voor de tweede ronde Champions Lea gue, kan nog wel een ticket ver dienen voor het Uefa-Cuptoer- nooi. Het ziet er naar uit dat PSV die troostprijs volgende week in het duel met Auxerre moet binnenhalen. Daarom zal Guus Hiddink vanavond tegen Borussia Dortmund geen gekke dingen gaan doen. Onder gekke dingen verstaat hij bijvoorbeeld spelers zodanig forceren dat ze een week later geblesseerd moeten toekijken. „Ik wil geen rekening gepresen teerd krijgen", zei hij vooruit kijkend naar PSV-Auxerre. Ge blesseerden en half-geblesseer- den heeft PSV genoeg. Het was gisteravond nog onzeker of Ar nold Bruggink, Andre Ooij er, Arjen Robben en Wilfred Bou- ma inzetbaar zijn. Alle vier her stellen goed, maar het laatste zetje moet nog gegeven worden. Hiddink is dus realistisch ten aanzien van het verdere Euro pese streven van PSV, dat slechts een punt uit drie wed strijden heeft vergaard, even veel als Auxerre. „We hebben een strohalmpje." Hiddink wil echter niet te veel gaan rekenen. Dat leidt maar af van de wed strijd, vindt hij. De partij tegen Borussia is, wat hem betreft, ze ker geen wedstrijd voor de sta tistiek. Als PSV verliest is de tweede ronde Champions Lea gue definitief uit zicht. Bij een gelijkspel resteert een minieme kans. Bij winst doet de ploeg weer mee om plaats twee. De statistieken bieden Hiddink weinig hoop. PSV heeft de afge lopen 25 jaar niet in Duitsland gewonnen. Eintracht Braun schweig was het laatste slacht offer. Duitse ploegen liggen PSV niet, in tegenstelling tot Engel se. Ronald Waterreus, die zijn contract gisteren met twee jaar verlengde: „Je ziet ze op televi sie en je denkt: het is niet veel. Maar je wint er zelden.Defen sief voetbal, loeren op een coun ter: PSV beheerst dat kunstje niet. Ook in het Westfalenstadi- on zal de ploeg dus niet afwach ten. „Als je dat doet krijg je ge vaar in je zestien-metergebied. Met die Brazilianen van hen weet je het dan nooit. Het stemt mij positief dat we in alle wed strijden die we internationaal gespeeld hebben altijd kansen gekregen hebben. Niet toeval lig, maar afgedwongen met goed spel." Hiddink wil wel dat zijn elftal meer scoort in internationale wedstrijden. Alleen Remco van der Schaaf slaagde daar dit sei zoen in. Mateja Kezman kreeg wel de nodige kansen, maar zijn teller staat nog op nul. „Hij is nog te wisselvallig. Werken doet hij wel. En hij verschuilt zich niet. Als hij dat wel had gedaan had ik hem wel bij het strotje ge pakt." GPD TORONTO - Muhammad Ali riep zichzelf in het verleden uit tot de beste bokser ooit. Maar de legende heeft deze eretitel tijdens een be zoek aan Toronto overgedragen aan de Brit Lennox Lewis. „Ik ben hier omdat ik de groot ste was", aldus Ali tijdens een Canadese Foot ball League-wedstrijd. „Maar ik ben niet lan ger de beste. Hij is nu de grootste, hij is de kam pioen." Lewis is wereldtitelhouder in het zwaargewicht. In juni verdedigde hij met suc ces zi jn kampioensgordel in de partij tegen Mi- keTyson. fotoAndrewWallace/RTR door Gert Lammerink ARNHEM - Negen miljoen Ne derlanders doen wekelijks ten minste één of twee keer aan sport. De helft daarvan zelfs va ker en in georganiseerd ver band. Volgens Ronald Kramer, directeur breedtesport NOCNSF, behoort ons land daarmee tot de koplopers in de wereld. Het heeft ten dele te maken met de structuur die Nederland kent. Hier heerst de cultuur van de sportverenigingen en niet (zoals in het voormalige Oost- Europa) die van de bedrijfs- clubs of (Amerikaans college systeem) de scholen. Het heeft wel afhankelijkheid tot gevolg van de betaler van het lidmaat schap en de overheidssubsidies. Het Internationaal Olympisch Comité houdt van 27 tot en met 30 oktober het negende World Sport for All-congres en deze keer vindt het plaats op Papen dal. Het thema is de samenhang tussen top- en breedtesport. Niet geheel toevallig werd Ne derland gekozen als locatie. Hier immers zijn beide fenome nen al tien jaar lang nauw met elkaar verbonden, door de toen malige fusie tussen NOC (top sport) en NSF (meer, maar niet alleen, breedtesport). Kramer is blij met de komst van het evenement, opgeluisterd met tal van hoge functionaris sen uit de internationale sport wereld. Binnen de sportkoepel, vooral toch in verband gebracht met het winnen van olympische medailles, is hij belast met de portefeuille van de massa. Ook daarvoor is aandacht van groot belang, omdat tal van projecten vallen of staan met de beschik baarheid van geld. Meerjarenplan Ongeveer een jaar geleden pre senteerde Kramer daartoe op Papendal het meerjarenplan 2002-2004, luisterend naar de titel De Vereniging Wint. Terug lopende ledenaantallen bij de clubs, te weinig beschikbaar (professioneel) kader en ver slechtering van de accommoda ties baarden zorg. Inmiddels zijn tal van projecten opgezet, variërend van binnen de sport clubs tot aan de buurtcentra, om verbetering tot stand te bren gen. In dat kader speelt de topsport een grote rol. De NOCNSF-di- recteur: „Het trekt de aandacht. Elf miljoen mensen keken in 1998 naar de halve finale voet bal Nederland tegen Brazilië, Daarvan gaat een grote aan trekkingskracht uit. Ik wil het Ard- en Keessie-effect niet overdrijven, maar het is ook niet onbelangrijk. Voor het totale klimaat hebben we medailles nodig, want dat heeft het Oran je-gevoel tot gevolg. Topspor ters komen voort uit de breedte sport, aan de andere kant heeft de breedtesport de top nodig als stimulerende factor." Als het gaat om de relatie tussen beide grootheden ziet Kramer ook vooral een win-win-situa- tie. „Naast de aantrekkings kracht geeft de top ook de ont wikkeling aan. Daar vindt de evolutie plaats. Nieuwe weten schappen, nieuw materiaal, kunstgras, betere trainingsme thoden. Uiteindelijk komt het meeste daarvan ook terecht bij de basis." Botsende belangen Tegenstellingen zijn er ook. Bij voorbeeld de trend dat steeds meer grote sponsors zich niet langer alleen richten op de top Zo tekent Coca Cola Internatio- nal tijdens het congres mei NOCNSF een contract ter on dersteuning van sportende jeugd en breedtesport. In de accommodatiesfeer zijn er ook botsende belangen. Kra mer: „Talentvolle zwemmers of schaatsers moeten vroeg in de ochtend of laat in de avond de baan op. In de normale uren moet de grote massa in actie ko men, anders is de exploitatie van de piste niet rond te krijgen. D aaiwoor is inmiddels het Ac commodatie- en Evenementen fonds in het leven geroepen. Dat zou bijvoorbeeld kunnen leiden tot een speciaal zwembad m Eindhoven, waar de tosport centraal staat." Desondanks is er geen topsport zonder breedtesport, waax-mee in Nederland alles begint. Eer der was Kramer werkzaam bij het ministerie van VWS. „We hebben eens uitgezocht hoeveel departementen te maken had den met sport. Dat bleken er dertien van de veertien te zijn. Met de bx-eedtesport hebben we de sociale gouden medaille jfl handen. Een werknemer die sport beoefent, is gezonder en sociaal actiever. Met als gevolg aantoonbaar minder verzuim, Natuurlijk zijn er wel eens bles sures en die moeten we zoveel mogelijk voorkomen." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 32