Biologen: stop vissen kabeljauw PZC Oosterlandse ouders slachtoffer aanslag Bali boos op autoriteiten Rechter verbiedt afspringplaats van parachutisten Jongerenbus doet Veerse dorpen aan :12 Politie Vlissingen houdt al langer extra toezicht rond café Nationaal Discussieavond ChristenUnie agenda Wapen schietpartij niet gevonden Ook andere quota moeten omlaag Open dag op kaasboerderij in Nisse Oosterse markt in Zeelandhallen dinsdag 22 oktober 2002 door Jacques Cats VLISSINGEN - De politie Zee land spreekt met klem tegen dat er te weinig toezicht is op het uitgaansleven in Vlissingen. Daar wordt al geruime tijd veel aandacht aan besteed. Politie- voorlichter A. Don is verbaasd dat bedrijfsleider J. Swartjes van café Nationaal zich kritisch heeft uitgelaten over de afwe zigheid van de politie op het Bellamypark tijdens nachtelij ke uren. Swartjes verkondigt daarmee een afwijkend stand punt. Don: „De horeca is juist heel tevreden over het toezicht." De politie is volgens de voor lichter juist heel nadrukkelijk aanwezig op het Bellamypark. Er is een biketeam actief, waar door een nog beter contact met het publiek mogelijk is. Ook wordt er met honden gepa trouilleerd. Daarnaast is de sur veillancedienst extra alert. Gemeenteambtenaar openbare orde en veiligheid A. Haja be vestigt dat er afspraken bestaan dat de politie met meer mensen dan gebruikelijk op zaterdag avond op het Bellamypark aan wezig is. „Ze controleren ook uitgebreid. Dat gebeurt vooral nabij café Nationaal." Het in tensieve politiezicht is enkele maanden geleden op gang geko men nadat er al verschillende incidenten hadden plaatsge vonden. Gistermiddag voerde loco-bur gemeester C. de Keijzer met de politie overleg over de gebeur tenissen van het afgelopen weekeinde. Volgens ambtenaar Haja wordt nader bekeken in hoeverre er voor de gemeente aanleiding bestaat om be stuursdwang toe te passen. „Het gaat niet om een losstaand inci dent, maar om een van de vele incidenten." Sluiting De juridische stappen van de gemeente kunnen uitmonden in een sluiting van het horecabe drijf. Mogelijk zal eerst nog een duidelijke voorwaarschuwing worden afgegeven. De gemeen te is daartoe niet verplicht. Er kan sprake zijn van een zodani ge verstoring van openbare orde en veiligheid dat van spoedei sendheid sprake is. Burgemees ter A. van Dok van Weele ver blijft tot volgende week in hel buitenland. De loco-burge- meester is in deze situatie echter gerechtigd om direct maatrege len te treffen. Nog dezer dagen zal een besluit worden geno men. MIDDELBURG - De Christen Unie Middelburg houdt dinsdag 5 november een discussieavond over de ontwikkeling van Wal cheren en de spanning tussen milieu en economie. Vanaf 20.00 uur gaan plaatselijke en provin ciale politici met elkaar en het publiek in debat. Tijdens de discussieavond komt een aantal vragen aan bod. Wat krijgt voorrang in Zeeland, eco nomische en bevolkingsgroei oi e€n bloeiende natuur en rustig toerisme? Blijft er in de toe komst nog genoeg ruimte ol slibt het landschap dicht? De Middelburgse Kwaliteitsat las - een toekomstvisie tot 2030- voorziet herinrichting van het gebied rond het Veerse Meer als 'nat park', met veel fietspaden en recratie, die betaald moeten worden door de bouw van dui zend woningen. Tijdens het de bat wordt gediscussieerd over de vraag of de polder rond Kle- verskerke bebouwd moet wor den en of dat Arnemuiden scha de toebrengt of juist goed doet. Forumleden zijn Jaap van Gin- kel, fractievoorzitter van de ChristenUnie in de Staten Zeeland, Krijn Hamelink,frac tievoorzitter van de Christen- Unie in de gemeenteraad van Middelburg, Daniëlla Hui- bregtse, beleidsmedewerker ruimtelijke ordening in de meente Schouwen-Duiveland en Jan Willem Wisse, onderne mer en bestuursvoorzitter van de kiesvereniging Veere. De discussieavond wordt ge houden in een zaal van Hoekstaan, ingang 1 Vrij landstraat in Middelburg. door Jacques Cats OOSTERLAND - Officieel staat de 34-jarige Norbert Freriks uit Leiden nog te boek als vermist. Maar volgens de ouders in het Schouwse Oosterland is hun enige zoon omgekomen bij de bloedige aanslag op Bali. Zij ba seren zich mede op de bevindin gen van Leidse vrienden van Norbert. Die menen het stoffe lijk overschot te hebben her kend. De bevindingen van het gister avond naar Bali afgereisde Nederlandse rampenidentifica tieteam kunnen definitief uit sluitsel brengen. Pas dan kan Norbert Freriks formeel tot overledene worden verklaard. De zoon van de 74-jarige, op Ce lebes geboren, Oosterlandse za kenman in ruste was op 19 sep tember met een vriend naar Indonesië vertrokken. „Hij wil de de plekken bekijken waar ik geweest ben." Een bezoek aan Bali stond als laatste op het pro gramma van de trektocht van een maand. Daar wilde de zoon nog wat gaan surfen. Met een grote regelmaat hield Norbert zijn ouders via e-mails op de hoogte van zijn reiservaringen. Hij had bij het duiken kans ge zien een zeeschildpad te aaien. En ook was hij twee keer door een aap gebeten. „Hij kon ver- rekte leuk schrijven," prijst zijn vader. En zijn moeder citeert wat haar zoon - bezitter van een diepzeeduikbrevet - berichtte over een confrontatie met een inktvis: 'Dat ziet er toch heel an ders uit dan die ringetjes in pa neermeel'. Bij het vernemen van het eerste bericht op het NOS Journaal van de bomaanslag bij een dis cotheek in Kuta reageerden de ouders aanvankelijk opgelucht. Hun zoon is geexi discotheek- gangei: Maar om te weten te ko men wat er precies gebeurd was, wax-en ze wel razend benieuwd naar een e-mailt.je van hem. „Toen dat uitbleef, begon ik het pas echt benauwd te krijgen," vertelt de vadex; Een telefoontje van de vriend van Norbert bracht meer duidelijkheid. Op het moment dat de autobom ontplofte bevonden beide man nen zich vlakbij de discotheek. De vriend werd door de lucht druk weggeslagen, raakte be wusteloos en belandde in het ziekenhuis. Waar Norbert was, wist hij niet. Gebitsgegevens Andere op Bali verblijvende vrienden herkenden later op ba sis van nadere informatie de Leidenaar tussen de dodelijke slachtoffers. Maar toen ze daags nadien moesten vaststellen of de inhoud van de lijkzak klopte met de documenten die daai'bij lagen, sloeg weer een lichte twijfel toe. Volgens de ouders moet uit een vergelijking van gebitsgegevens de identiteit snel zijn vast te stellen. Eerder naar Bali opgestuurde gebitsge gevens raakten onderweg zoek. Het echtpaar Freriks is boos dat de Nederlandse autoriteiten niet adequaat hebben gerea geerd. Daardoor is er bij de fa milie grote onzekerheid en on duidelijkheid ontstaan. Ook hebben de ouders veel moeite met de mededeling dat het nog een hele tijd kan duren voox-dat het stoffelijk overschot naar Nederland komt. „Dat is onac ceptabel", zegt de moeder. „Daar word je gek van." Freriks wijst op een bizar feit: zijn zoon overleefde als VN-ser- geant de oorlog in Bosnië. Maar hij kwam om het leven in een va kantieparadijs. De gepensio neerde zakenman ziet duidelij ke ovei'eenkomsten tussen de aanslag op Bali en die op de Twin Towers. „Mensen raken die er niets mee te maken hebben. Het liefst zo veel mogelijk en van zoveel mo gelijk verschillende nationali teiten." Het Oosterlandse echtpaar heeft nog een dochter die zeven jaar ouder is dan zoon Norbert. Het slachtoffer dat in de ICT-branche werkte, had een vriendin. door Rolf Bosboom SINOUTSKERKE - Parachute springers in Zeeland voorzien grote problemen, nu de recht bank in Middelburg omwonen den van de 'afspringplaats' bij Sinoutskerke in het gelijk heeft gesteld. „Dat betekent mis schien dat we binnenkort ner gens meer kunnen landen", zegt directeur S. Woerlee van Para centrum Zeeland. „Dat is even slikken." Inwoners van Sinoutskerke en omgeving hebben een onver wachte overwinning geboekt in hun strijd tegen het parachute springen in hun buurt. Be stuursrechter T. Damsteegt vindt dat de gemeente Borsele daartegen zou moeten optreden. De vliegtuigen die parachute springers aanvoeren, zorgen volgens de bewoners voor over last. Bij diverse instanties heb ben zij, tot nu toe vergeefs, ge- px-obeerd daai-aan een einde te maken. Aan de gemeente had den ze gevraagd op te treden, omdat de springactiviteiten naar hun mening in strijd met het bestemmingsplan zijn. Bor sele wees dat verzoek vorig jaar juni van de hand. Het bezwaar dat vervolgens werd ingediend, verklaarde de gemeente in janu ari van dit jaar ongegrond. De bewoners hebben vervolgens beroep ingesteld bij de recht bank in Middelburg. Rechter Damsteegt heeft nu hun kant gekozen. Hij wijst erop dat het perceel aan de NoorcLhoekweg bestemd is voor 'agx-arische doeleinden met landschappelij ke waarden'. Het gebruik als landingsplek voor parachutis ten is daarmee in strijd, aldus Damsteegt. Incidenteel Het verweer van Borsele dat het gebi'uik door pax-aehutisten slechts incidenteel is, gaat wat de bestuursrechter betreft niet op. De vergunning die de Lucht verkeersleiding Nederland heeft verleend staat een gebruik van maximaal tien weken per jaar toe, gedurende een periode van dertig weken. „Dat het be treffende perceel feitelijk min der in gebruik is als landings plaats voor valschermspringers maakt dat niet andei's", aldus Damsteegt. E. Planteydt, een van de betrok ken bewoners, reageert opge lucht op de uitspraak. „We zijn hier uiteraard blij mee. Inmid dels zijn we er al een paar jaar mee bezig. Als de rechter dan uiteindelijk tot zo'n oordeel komt, dan is dat heel positief." De verdere gang van zaken is volgens Planteydt ingewikkeld „De gemeente Borsele moet nu tegen de eigenaar van de grond zeggen dat hij geen parachutis ten mag laten landen. Die moet op zijn beurt tegen het Paracen trum zeggen dat het geen para chutisten hier mag droppen." De uitspraak van de rechter kan verstrekkende gevolgen heb ben, meent Planteydt. „Lande lijk gezien is het de eerste keer dat iets op dit gebied is bereikt. Ik denk dat mensen op andere plaatsen waar men met hetzelf de probleem kampt, zich aan deze uitspraak kunnen optrek ken." Ballonvaart Dat is precies waar Paracen trum Zeeland bang voor is, al dus directeur Woerlee. „Deze uitspraak betekent waarschijn lijk dat er binnenkort nergens meer kan worden gesprongen op plaatsen waar we landen, dusop graanvelden en landerijen" Voor andere hobby's, zoals de ballonvaart, voorziet hij dezelf de problemen. Het Paracentrum beschikt, naast Sinoutskerke, over nog drie afspringplaatsen: bij het vliegveld in Arnemuiden, bij; Kleverskerke en bij Lewedorp. Geluk bij een ongeluk is dat de uitspraak van de i'echter precies op het einde van het seizoen komt. Woerlee: „We hebben dus even de tijd om ons te beraden op verdere stappen. Daaivoor gaan we specialisten raadple gen." STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Zorgcentrum Duinoord, 13,30 uur; Koersbaltoernooi zorgcentra; NIEUWERKERK - Zwembad Dolfijn, start zwemvierdaagse; WESTENSCHOUWEN - Restaurant Zee- lust, 20.00 uur; ZoeZaa gezelschapsspel: Natuurinformatiepunt/Trampolinecen- trum, 13.00-17.00 uur: Paddestoelen speurtocht. aangevoerde kabeljauw uit Noordzee (x 10001) 400 Kabeijauwstand anp - bron; R1VO door Ron Maqnée aanwas Noordzee-kabeljauw 1000 '<1Jaar).in miljoenen VLISSINGEN - Politie en brandweer zoeken nog steeds naar het wapen waarmee in het weekeinde een portier van het Vlissingse café Nationaal is neergeschoten. Volgens de verdachte, een 28-jarige Vlis- singer die inmiddels een volle dige bekentenis heeft afge legd, ligt het pistool in de Michiel de Ruyterhaven. Gistermiddag zochten dui kers van de brandweer in het water bij cle Nieuwendijk. Rond kwart over vijf gingen drie mannen het water in. De bodem werd op de tast onder zocht op een klein model vuurwapen. Na ruim een uur zoeken hielden de duikers het voor het gezien. De bodem was inmiddels zodanig omge woeld dat het geen zin had om verder te zoeken. Waarschijn lijk gaan de duikers vandaag door met zoeken. De 28-jarige Vlissinger die zondagmiddag x'ond half drie is opgepakt, heeft inmiddels bekend het schot te hebben gelost. Hierbij ï'aakte een 34- jarige portier uit Breda le vensgevaarlijk gewond. De man ligt nog in kritieke situa tie in een Antwerps ziekenhuis. Zijn toestand is stabiel, maar hij wordt nog steeds onder nai-cose gehou den. De lichamelijk conditie laat het niet toe dat de kogel uit zijn long wordt verwij der B. Maxdjs is diep teleurge steld. „Dit brengt ons aan de rand van afgrond. Visserijmi nisters kunnen er wel wat bij doen, maar ondertussen ben je dan weer enkele duizenden ton nen vis kwijt. Zo gaat het elk jaar. En dat terwijl wij als prak tijkmensen zien dat er volop tong en schol is. Zoveel zelfs dat we afgelopen voorjaar weg moesten uit visgebieden, omdat we anders boven ons quotum uitkwamen. Maar ja, dat mer ken die biologen natuurlijk niet. Ze moesten hun salaris eens af hankelijk maken van de hoogte van de quota, dan zouden ze hun werk beter doen." De resultaten in de visserij staan dit jaar al fors onder dx-uk, door de vrij lage visquota én de hoge gasolieprijzen, Daalder: „Als er een nieuwe saneringsx-onde komt, zal de belangstelling groot zijn." Dat was begin dit jaar ook het geval. Het Product schap Vis is 'geschokt' door de adviezen, met name omdat uit het voorgestelde verbod voor kabeljauw visserij blijkt dat eerdere herstelmaatregelen, zo als sluiting van een groot deel van de Noordzee begin 2001, niet hebben gewerkt. Voorzitter B. Daalder van de Fe deratie van Vissexijverenigin- gen heeft zijn hoop op hen ge vestigd. „De ecologie is aan het woord geweest, nu komt de eco nomie." De visserij gaat inten sief overleggen met demissio nair staatssecretaris Odink (LPF). Dom Volgens Daalder hebben de bio logen te weinig rekening gehou den met het feit dat schol er in de westelijke Noordzee veel beter voorstaat dat in de oostelijke Noordzee. En wat betreft tong komen er twee sterke jaai'klas- sen aan, die ver boven de gemid delde aanwas liggen. „Het zou dom zijn daar geen rekening mee te houden", aldus de vis- Drie duikers zoeken tevergeefs de Michiel de Ruyterhaven in V derd. Wellicht dat artsen be sluiten de kogel te laten zitten De portier is werkzaam bij Omega Security uit Breda. Dit bedi'ijf is gespecialiseerd in het beveiligen van uitgaans gelegenheden en bedrijfspan den. Bij de twee jaar oude on derneming werken 85 man. Voox'dat het slachtoffer bij het beveiligingsbedrijf in dienst tx-ad, zat hij twaalf jaar in het leger. Volgens een bekende is de neergeschoten portier ie mand die alles verbaal af kan. „Hij deelt slechts eenmaal per half jaar een klap uit." aar het wapen in het water van issingen. foto Ruben Oreel De verdachte kon zondagmid dag relatief eenvoudig wor den opgepakt naar aanleiding van getuigenissen van om standers. Niet alleen waren er op het moment van de schiet partij veel mensen in de omge ving, ook was de bereidheid groot om te getuigen, zo laat een politiewoordvoerder we ten. Van de verdachte is be kend dat hij een uitgebreid strafblad heeft met onder meer geweldsmisdrijven. Woensdag wordt hij voorge leid voor de rechtex-commis- saris. door Harmen van der Werf NISSE - De familie Nieuwen- huijse houdt zaterdag open dag op haar kaasboerderij aaix de Zuidweg 8 in Nisse. Tussen 10.00 en 16.00 uur is de kaas- en zuivelmakerij te be zichtigen, om 10.30 en 13.30 uur worden demonstraties gegeven en er is een wedstrijd kunstkoe- melken. Werk- en leerboerderij De Akkex*winde presenteert de ze dag decoraties uit eigen ate lier: Door aanpassing van een ge deelte van de gebouwen is het sinds juni mogelijk op het be- drijf de melk van de eigen koei en te vex-werken tot ambachte lijke kaas en zuivelproducten. De omschakeling was mede mo gelijk dankzij subsidies van de provincie, de Europese Unie en bijdragen in het kader van het Waardevol Cultuuidandschap Zak van Zuid-Beveland. GOES - De Zeelandhallen in Goes zijn van vrijdag 25 tot en met zondag 27 oktober het to neel van de oosterse jaarmarkt, de Pasar Malam. Er is een groot aantal activitei ten, zoals muziek, dans, kook demonstraties en modeshows. De Pasar Malam is vrijdag ge opend van 12.00 tot 22.00 uur, zaterdag van 11.00 tot22.00 uur en zondag van 11.00 tot 20.00 uur. DEN HAAG - De gerichte visse rij op kabeljauw moet volgend jaar wox-den verboden op de Noordzee. De kabeljauwstand is zo laag, oordelen internatio nale visserijbiologen, dat een verbod nodig is. Het verbod moet ook gelden voor wijting en schelvis, die veel met kabeljauw worden gevangen. Kabeljauw is voor Nederlandse vissex-s niet zo belangrijk. Slechts acht schepen zijn daar nog in gespecialiseerd. Een ver- bod komt hard aan in Denemai*- ken en Schotland. Ernstiger voor Nederland is het advies om de vangsthoeveelheden voor tong en schol opnieuw te vexia- gen. Het tongquotum moet om laagvan 16.000 ton dit jaar naar 14.600 ton in 2003, omdat de tongstand onder het voorzorgs niveau is gedaald. Er is wel zicht op verbetering, omdat er in 2 0 01 veel jonge aanwas is geweest. Met schol is het, aldus de biolo gen, zo slecht gesteld dat het quotum terug moet van 77.000 ton dit jaar naar 60.000 ton. De Eui'opese visserijministers be slissen in december over de quo ta voor 2003. sersvooxman, „want vissers krijgen straks wel die vis in hun netten. Wat moeten ze er dan mee?" De Arnemuidse visserij bestuur- y. i m Jongeren uit Grijpskerke maken kennis met de jongerenbus. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek GRIJPSKERKE - De jongeren van Veere hebben er jaren op moeten wachten. Maar gisteren was het dan eindelijk zo ver. De jongereixbus rijdt. Deze week brengt de ontmoetings- en informatie bus een kennismakingsbezoek aan alle Veerse kernen. Grijpskerke kwam giste ren als eerste aan de beurt. Als de glanzende blauwe bus de Jacob Catsstraat in Grijpskerke inxdjdt, staan al negen jongeren van verschillende leef tijden te wachten. Het is klokslag vijf uxir. Ze hoeven nog niet te eten. Over een uur pas, zegt een jongen. Het duurt even voordat de deur van de bus open gaat. Een jongen vertelt ondertussen wat hij vei-wacht aan te treffen in de bixs. „Er staat een PlayStation 2", zegt hij reso luut, alsof hij iets weet wat de andere jon gens niet weten. „O ja?", reageert de rest blij. „Ja!", zegt de jongen, „en ze hebben ook spelletjes en een gameboy." Dan gaat de deur van de omgebouwde bi bliotheekbus open. Aan niets is meer te zien dat er ooit boekenrekken in stonden Het interieur is geschilderd in de kleuren blauw en geel. Alleen de kapstok is rood. De jongen van buiten heeft gelijk. Er staan een televisie met video en een PlayStation. In een kast liggen spelletjes zoals Risk, Twister en een dam- of schaakbord en er liggen ballen en andere spox-tattributen. Ook staan er rekkenmet tijdschriften, kranten en folders over drugs, seks en andere zaken waar jonge- ren vragen over kimnen hebben. Verder is de bus voorzien van een radio, een waterkoker, een koffiezetappax-aat en een koelkast waarin blikjes frisdrank liggen die gekocht kunnen wox'den. De bezoekers kunnen zitten op bankj es rond een tafel. Als het mooi weer is, kan buiten aan de zijkant van de bus een zonnewe ring omlaag worden gedx-aaid. Klap stoeltjes zijn ook voorhanden. „We kun nen barbecuen", zegt jongerenwerker Judith Eckhardt lachend. Onwennig De eerste bezoekers schuiven maandag avond onwennig aan rond de tafel. Ze bladeren door tijdschriften en kijken el kaar een beetje aan. Ze voelen zich waar schijnlijk nog niet op hun gemak want er staan allemaal volwassenen bij, zoals wethouder Jan Bostelaar. „Ik weet nog niet of ik vaker in de bus zal komen", zegt de achttienjarige Christiaan. „Het ziet er wel gezellig uit, maar het hangt af van de dag waarop de bus naar ons dox-p komt. Nox-maal moeten we op maandag trainen voor de voetbal. Gelukkig is hebben we deze week vakantie, anders hadden we niet kunnen komen. Het zou leuk zijn als de bus voortaan op een vrijdagavond komt. Dan kxxnnen we wel." Deze week staat de bus elke dag een uur tje in een Veers dorp, als kennismaking. „Het is de bedoeling dat we alle dorpen straks eens per maand bezoeken. Dan blijven we langer op een plek staan dan nu het geval is. Bijvoorbeeld van zeven uur tot half tien." Een vast schema is er nog niet. „We willen voor de feestdagen nog één keer naar alle dorpen gaan en dan vanaf januari met een vast schema werken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 30