Struinnatuur boven Middelharnis PZC Languit levert de beste spetters Je wist niet of je elkaar ooit nog terug zou zien sll Recreant kan straks dwalen op ruige gronden met kreken en poelen Modeltreinen Speelgoedbeurs in Zierikzee Koersbal Minicamping in Dreischor in de maak Nummer Een weer explosievenvrij Meer dan 80.000 occasions vind je op (fi) AutoTrack.nl Botsing op Grevelingenstraat Kleedkamer doelwit dieven Diefstal uit auto Borsele beslist vandaag over WCT Aardappelen naar Wit-Rusland Rijkswaterstaat werkt aan N61 Zangavond in Dreischor Kerkshow in Haamstede dinsdag 22 oktober 2002 door Famke van Loon MIDDELHARNIS - De West- plaatbuitengronden boven Middelharnis veranderen van grasland in een nat natuurge bied vol kreken en poelen. De grond die hiervoor wordt weg- gegraven, verhuist richting Hel- legatsdam; daar worden er platen en een eiland mee aange legd. Het zijn de eerste projec ten van Delta Natuur, die op Goeree-Overflakkee worden aangepakt. De Westplaatbuitengronden staan al lange tijd op de nomi natie voor natuurontwikkeling. In 1994 heeft de Dienst Lande lijk Gebied (DLG) de grond in de polder gekocht. Van de aanleg van het nieuwe natuur gebied is het tot nu toe niet ge komen. Door geldgebrek ver dwenen de plannen in de ijskast. In samenwerking met de pro jectgroep Delta Natuur komt het natuurgebied alsnog in zicht. De projectgroep wil tot 2010 in het gebied tussen de Kop van Goeree en de Biesbosch onge veer drieduizend hectare nieuw natuurgebied aanleggen. Bijna eenderde hiervan staat gepland OUDDORP - In de remise van het RTM Museum op de Brou- wersdam bij Ouddorp wordt za terdag 26 oktober een model- treinenbeurs gehouden. Naast een expositie van schaal modellen kan die dag materiaal worden geruild of gekocht. Te vens bestaat er de mogelijkheid treinen te laten repareren en te taxeren op hun waarde. De beurs staat opgesteld temidden van gerestaureerde treinstellen van de RTM. Een aantal rijtui gen en locomotieven rijdt zater- I dag ook een rondrit. De organi satie van de beurs is in handen van De Hollandse Modelspoor Club uit Hellevoetsluis. Het evenement begint om tien uur 's ochtends. -•v. ZIERIKZEE - Speel-o-theek Leentjebuur in Zierikzee houdt zaterdag 2 november de jaar lijkse speelgoedbeurs. Een kwart van de opbrengst ten goede aan de aankoop van nieuw speelgoed voor de speel- o-theek. Inleveren van speel goed voor de verkoop kan een dageerder, vrijdag 1 november, tussen 9.00 en 11.00 en tussen 19.30 en 21.00 uur. De beurs wordt gehouden in de aula van het multifunctioneel centrum in Zierikzee, van 10.00 tot 11.30 uur. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl op Goeree-Overflakkee. Deels moet deze nieuwe natuur goed maken wat is verdwenen: in de afgelopen vijftig jaar is onge veer vijftig procent van de Nederlandse natuurgebieden opgeofferd aan nieuwbouw, in dustrie en landbouw. Daarnaast gelden de plannen van Delta Natuur als natuurcompensatie voor de Tweede Maasvlakte. Op Goeree-Overflakkee is deze maand begonnen met de eerste twee projecten: op de West plaatbuitengronden en bij de Ventjagersplaten voor de Helle- gatsdam wordt gezamenlijk 140 hectare natuur- aangelegd. Vol gens W. den Hengst, projectlei der van de DLG, moet met name in het gebied ten noorden van Middelharnis veel werk worden verzet. Om het huidige grasland om te toveren tot een overgangs gebied van hoger grasland tot nat natuurgebied van kreken en poelen zal ongeveer driehon derdduizend kubieke meter grond vergraven worden. Het merendeel van deze grond wordt gebruikt om slikplaten en een eilandje te maken bij de Ventjagersplaten. Het eilandje moet ook bij hoogwater droog staan, zodat een toevluchtsoord voor de vogels ontstaat. Omdat de grond pas né het broedsei- zoen naar de Ventjagersplaten kan worden verscheept, is het graafwerk op de Westplaat in twee fasen verdeeld. Nu graven de machines voorna melijk de grond weg achter de zomerdijk, die in dit toekomsti ge natuurgebied zelf blijft. 'Kort voor de zomer' hoopt Den Hengst dat het overige graaf werk kan beginnen: dan wordt onder meer de zomerdijk ver laagd en op enkele plaatsen doorgestoken. Het natuurgebied op de West plaatbuitengronden moet echt bijzonder en interessant worden wanneer de Haringvlietsluizen in 2005 op een kier gaan. De ondiepe kreken zij n dan zeer ge schikt als 'kraam- en kinderka mer' voor vissen. Een jaar eer der wil de DLG de kersverse natuurgebieden overdragen aan Staatsbosbeheer, die het beheer voor zijn rekening zal nemen. Het plan is runderen te gebruiken om de hogere gras landen te begrazen. Het gebied op de Westplaatbui tengronden wordt niet afgeslo ten voor recreanten en natuur liefhebbers. In elk geval wordt aan de rand een vogelkijkhut gebouwd. De verdere toeganke lijkheid van het gebied wordt aan Staatsbosbeheer overgela ten. Van geplaveide paden zal volgens Den Hengst geen sprake zijn: „Je moet dan denken aan struinnatuur. Je mag erin, maar er worden weinig voorzieningen voor getroffen." Een van de deelnemers probeert met een woeste sprong het water zo ver mogelijk Miniatuur Walcheren in te slingeren. BURGH-IIAAMSTEDE - In de recreatiezaal van Arcus-zorg- centrum Duinoord in Burgh- Haamstede wordt vandaag het jaarlijkse koersbaltoernooi voor de regionale zorgcentra ge houden. De deelnemende teams naast Duinoord zijn Borrendamme, Cornelia, de Wieken en In 't Op per. De wedstrijden beginnen om 13.30 uur en de prijsuitrei king is om 16.00 uur. door Ron Maqnée MIDDELBURG - Tientallen kinderen zetten dezer dagen in Miniatuur Walche ren hun beste beentje voor om vervolgens kleddernat te worden. Aanleiding is het Internationale Kampioenschap Pias stampen. En dat is alleen voor de ware durfal zonder watervrees weggelegd. Piasstampen. Het lijkt zo eenvoudig, maar er komt nog best veel techniek bij kijken. Het is de bedoeling dat kinderen in een speciale bak met water springen. Degene die daarbij de spetters zo ver mo gelijk weg weet te stampen, is de win naar. Het spel is verzonnen door Sven van Rijswijk, één van de eigenaren van Miniatuur Walcheren. Volgens hem heb ben kinderen van nature de drang om bij slecht weer in plassen te stampen in plaats van eromheen te lopen. Normali ter levert dat boze ouders op en een broek die rijp is voor de stomerijTenzij j e er een wedstrijdje van maakt, en dat gebeurt deze week tot en met donderdag in Mini atuur Walcheren. Voor de deelnemers liggen er prijzen klaar. Iedere piasstamper ontvangt so wieso een speelgoedmolentje. Voor de dagwinnaars zijn er bekers beschikbaar. En degene die deze week de spetters het verst weet te springen, is niet alleen Plas- stampkampioen 2002, maar krijgt ook een dag lang een springkussen ter be schikking. Tientallen kinderen probeer den gisteren dan ook met grote laarzen aan zo hard mogelijk in de plassen te stampen. Zoals Dwight van negen jaar oud. Hij is één van de eersten die in het badje van stoeptegels en rubber gaat springen. „Eén, twéé, drié", roepen de speciaal in gehuurde spreekstalmeesteres en de kin deren in koor. En daar gaat Dwight. Een lange aanloop en een stevige afzet. Hij suist door de lucht en belandt midden in de bak met water. Een applaus stijgt op. De spetters komen tot vijf meter verder op op de grond neer. En daarmee gaat Dwight voorlopig aan de leiding. Nadat een aantal kinderen is geweest, worden ook ouders gevraagd mee te doen. Uiteraard buiten mededinging. De omstanders kijken snel een andere kant op, behalve één Middelburgse vader. Die heeft zich ook al moeten ontfermen over zijn twee kinderen die een nat pak heb ben opgelopen. Hij wil het ook wel eens proberen „Gaat u een bommetje doen?", door Esme Soesman DREISCHOR - Naast de boer derij van K. Van de Velde in Dreischor komt een minicam ping met vijftien seizoensplaat sen, speciaal bestemd voor kampeerders die op zoek zijn naar ruimte en rust. In aanleg is de camping gereed. De infrastructuur is erzodat bij ingebruikname van de kam peerplaatsen de nutsvoorzie ningen alleen nog maar aange sloten hoeven te worden. Het weitje naast de boerderij aan de Zuiddijk geeft al iets prijs van de toekomstige inrichting, doordat er inmiddels gras is in gezaaid. De bedoeling is in drie ringen campingplaatsen rond om een sport- of speelveldje aan te leggen. De buitenste ring telt zes plaatsen. Dan volgen rijtjes van respectievelijk vijf en vier plaatsen. Ook verrijst er een toi letgebouw. Vol Eigenaar Van de Velde verwacht dat er nog een jaar of drie over heen gaan voor de camping vol ledig vol staat. Eerst moet de campingplaats 'netjes in het groen komen te staan'. Gezien de ligging net buiten Dreischor aan de doorgaande weg zal de kampeerplaats niet snel tot overlast zorgen voor de inwo ners van Dreischor. Bovendien is het niet de bedoeling een 'ru moerige' camping te scheppen. Van de Velde: „Niet iedereen is uit op zon, zee en strand. Er zijn er ook zat die rust en ruimte wil len." De toekomstige camping baas hoopt daarnaast vooral mensen aan te spreken op zoek naar een vaste plaats voor het hele seizoen. Vergunning Met de camping probeert agra riër Van de Velde de basis van zijn bedrijf te verbreden. Die ruimte is er - planologisch - ook omdat Dreischor in een platte landsontwikkelingsgebied ligt. Twee jaar geleden is de benodig de vergunning bij de gemeente aangevraagd. Onlangs is die vergunning verstrekt. Op het erf van Van de Velde heeft ook Wijnhoeve De Kleine Schorre een plaatsje gevonden. De eer ste flessen wijn van dit bedrijf worden in 2004 verwacht. door René van Stee NUMMER EEN - Medewerkers van de Explosieven Opruimings Dienst (EOD) van de Koninklij ke Landmacht hebben gister middag op de doorgaande weg in Nummer Een de laatste stuk ken wapentuig uit de Tweede Wereldoorlog opgegraven. In totaal hebben twee experts van de dienst vijfhonderd stuks afweergeschut en granaten ge vonden. Ook stuitten ze op voorwerpen als een Duitse helm en een onderkaak die vermoe delijk van een hond afkomstig is. De munitie is afgevoerd en op geslagen in een beveiligde bun ker in het politiebureau van Breskens. Het wordt tezijnertijd vernietigd. Op welke wijze en waar dat gebeurt, is volgens ge- meentevoorlichter van Oost burg S. de Kievit nog onbekend. „In de gemeente Oostburg is er een vaste locatie in de Zwarte Polder waar explosieven tot ontploffing worden gebracht. Het is niet zeker dat dit ook ge beurt met het materiaal uit Nummer Een. De mogelijkheid bestaat dat ze worden overge bracht naar de hoofdzetel van EOD in Gilze-Rijen en dat ze daar worden vernietigd', aldus De Kievit. Advertentie De autosite voor heel Nederland ZIERIKZEE - Bij een aanrijding op het kruispunt van de Gre velingenstraat en de Haringvlietstraat in Zierikzee zijn gis termiddag twee auto's beschadigd. De botsing gebeurde doordat een 18-jarige Duitse bestuurder geen voorrang gaf aan de voor hem van rechts naderende wagen van een 19-jan - ge automobilist uit Zierikzee. Op de route is het momenteel extra druk door omleidingen in verband met de aanleg van een rotonde op de plaats van de kruising met de Laan van Saint Hilaire. BROUWERSHAVEN - Uit de kleedkamer van het zwembad in het vakantiepark Port Greve bij Brouwershaven is zondag middag een portefeuille gestolen, In de portefeuille zat behal ve persoonlijke papieren ook een bedrag van ruim honderd euro. NOORD WELLE- Uit een personenauto die geparkeerd stond aan de Rampweg in Noordwelle zijn zondagmiddag een por temonnee, speelgoed, geluidsapparatuur en een rugzak ge stolen. De waarde van de goederen is niet bekend. HEINKENSZAND - Het gemeentebestuur van Borsele be slist vandaag of het bij de Raad van State in beroep gaat tegen de komst van de Westerschelde-containerterminal. Het wil meer garanties over de verbreding van de Sloeweg, van twee tot vierbaans. Gisteren voerden burgemeester J. Gelok en wethouder M. Vermue-Vermue daarover spoedoverleg met Gedeputeerde Staten, in een poging een procedure bij de Raad van State te vermijden. Na afloop werden geen medede lingen gedaan over de uitkomsten, omdat die eerst moeten worden besproken met de overige Borselse wethouders. Dat gebeurt vanochtend. RILLAND - Stichting HENK is er toch in geslaagd twintig duizend kilogram aardappelen naar een kinderinternaat in het Wit-Russische Vilejka te vervoeren. Aanvankelijk leek dat door geldgebrek niet te lukken. De afgelopen weken zijn echter voldoende giften binnenge komen. Waarschijnlijk begin november volgt een tweede transport, ditmaal van kinderkoeken. HENK, een initiatief van de familie Van Raaijen uit Rilland, ondersteunt al jaren het kinderinternaat. SCHOONDIJKE - Rijkswaterstaat begint woensdag 30 okto ber tussen Schoondijke en IJzendijke met werkzaamheden a an de rij ks weg N61 Het asfalteren van het wegdek (vierhonderd meter) duurt tot en met vrijdag 1 november. Verkeer wordt omgeleid in de rich ting Philippine. Volgens Rijkswaterstaat-voorlichter Edwin de Feijter is het werk afgestemd op de verbeteringen van de verkeerssituatie in Nummer Een. Momenteel wordt het verkeer vanuit Nummer Een via de N61 omgeleid. Van 4 november tot en met 7 november vinden op het gedeelte bij Biervliet soortgelijke werkzaamheden plaats. foto Ruben Oreel klinkt er nog uit het publiek. „Plat op m'n buik bedoel je?", roept hij uitdagend. Uiteindelijk kiest hij toch voor de stan daard aanpak, met twee voeten midden in de bak, goed voor een afstand van vijf meter. „U heeft het zo goed gedaan, u mag een molentje meenemen", roept de presentatrice na de sprong. Eer Dan is het de beurt aan Sacha (7). Die gaat duidelijk voor de hoogste eer. Een lange aanloop, een flinke afzet. Dan be landt ze in de bak, niet op twee voeten maar languit in het water. Maar het re sultaat is er naar. Met het meetlint is haar score nauwelijks nog te meten. Maar de spetters zijn toch echt zeven meter ver gekomen, zo stelt de jury vast, verder dan wie dan ook. Het zestigjarig huwelijksfeest werd in familieverband gevierd. Burgemeester J. Asselbergs kwam feliciteren namens de gemeente Schouwen-Duiveland. foto Marijke Folkertsma DREISCHOR - In de hervormde kerk van Dreischor wordt zater dag 2 november een zange avond gehouden met koren uit Zierikzee en Sliedrecht. Bij el kaar doen 210 koorleden aan de bijeenkomst mee. Het Christelijk Gemengd Eilan denkoor uit Zierikzee staat on derleiding van Peter Wildeman. Zijn collega-dirigent Frans Cornet geeft de juiste maat bij het Zuid-Hollandse jeugd- en gemengd koor Sursom Corda. De koren en de samenzang wor den begeleid door Jan van der Hel. Aanvang half acht. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Tast bare herinneringen aan hun trouwdag hebben ze niet. Toen D. de Vogel (86) en M. van Viegen (88) in 1942 met elkaar trouwden, woedde de Tweede Wereldoorlog. Geld voor feest was er niet en fotograferen was hoogst verdacht en daarmee ge vaarlijk. Het echtpaar doorstond de bar re tijden ongeschonden en vier de gisteren in hun woonplaats Burgh-Haamstede het zestigja rig huwelijksfeest. De Vogel en Van Viegen - beiden geboren en getogen Rotterdammers - ont moetten elkaar in 1936 bij fami lie. Langzaam maar zeker groeiden de wanne gevoelens die ze voor elkaar kregen uit tot liefde en dat resulteerde in een huwelijk dat in oorlogstijd ge sloten werd. De Vogel: ,,Ik moest voor de mobilisatie naar Duits land en dan weet je niet of je el kaar ooit nog ziet. Gelukkig heb ik het allemaal goed doorstaan en ben ik in 1943 weer veilig te ruggekeerd naar Rotterdam." De Vogel is zijn leven lang werk zaam geweest in de horeca. In zijn jonge jaren was hij steward aan boord van ms. Statendam van de Holland Amerika Lijn (HAL). Een tijd waaraan De Vo gel warme herinneringen koes tert, ook al was je in die tijd voor het werk dan wel maanden ach ter elkaar van huis. Later ging De Vogel aan wal. Na omzwervingen in België en Delft kwam hij uiteindelijk toch weer terug in geboortestad Rot terdam. Hij is de horeca altijd trouw gebleven. „Ik heb dat werk altijd ontzettend leuk ge vonden. Ook al draaide je enorm veel uren." De Vogel sloot zijn carrière af als restaurant-ma nager. Mevrouw De Vogel-Van Viegen was huisvrouw. Het echtpaar De Vogel kreeg één dochter en heeft inmiddels twee kleinkinderen. Pas vier jaar ge leden verhuisden de Rotter dammers naar Zeeland. Een ge heim recept voor zestig jaar hu welijkstrouw heeft De Vogel niet. Wel een relativerende op merking; „Je moet bedenken dat ik in het begin, toen ik nog voer, veel weg was. Dus mijn vrouw heeft me niet heel die zestig jaar om zich heen ge had." HAAMSTEDE - In de Gerefor meerde kerk aan de Platboslaan 1 in Haamstede treden zondag 27 oktober De Boodschappen jongens uit Goes op. Zij brengen hun kerkshow De Afslag, waarin zij met behulp van rap, sketches, zang en mu ziek hun boodschap uitdragen De show is speciaal bedoeld voor jongeren tussen de 15 en 25 jaar en begint om 11.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29