PZC ant Cliëntenraad voor gehandicapten Rechts houden en doordouwen Politie opent jacht op snelheidsduivels MANTELWEEK Gemeente wenst duidelijkheid over regels privacywet CJ Spelcontainer blijft nog zeker een jaar staan in Middelburg Schouw en-Duiv eland installeert platform op 6 december Verzet tegen verhuizing van woonwagens Bezorgers van maaltijden krijgen uitleg over wijzigingen Rijverbod voor automobilisten GIGANTISCHE MANTELS JACKS comfbrto HOEKMAN"" zeeuwse almanak Cornerboys waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOU WEN-DUIVELAND dinsdag 22 oktober 2002 Hoor Ali Pankow ZIERIKZEE - Schouwen-Dui veland krijgt een eigen Cliën- tenplatform voor mensen met een functiebeperking. Alle ge meenten zijn verplicht zo'n or gaan in te stellen. Op Walcheren werd in juni al een dergelijke platform gevormd. In navolging daarvan konden ook op Schou- wen-Duiveland vrij snel ge schikte kandidaten worden be noemd. De officiële installatie gebeurt vrijdagmiddag 6 december in de burgerzaal van het gemeente huis in Zïerikzee. Voorzitter J. Troost van de landelijke Chronisch Zieken en Gehandi captenraad (CZG) zal daarbij aanwezig zijn. De CZG stimu leert de cliëntenparticipatie in de regio's en biedt de lokale HANSWEERT - Drie bewoners van de Maartenbroersweg in Hansweert hebben bij de ge meente Reimerswaal bezwaar aangetekend tegen de geplande verhuizing en uitbreiding van het woonwagenkamp. Ze zijn bang voor waardever mindering van hun woning. Het aantal standplaatsen van het kamp aan de Maartenbroers- wegwordt uitgebreid van vijf naar acht. Deze schuiven iets op, zodat de bodem van het hui dige terrein gesaneerd kan wor den. Enkele omwonenden menen dat het grotere kamp binnen het gezichtsbereik van hun woning komt te liggen, met waardevermindering tot ge volg. Zij wensen renovatie op het huidige terrein. De briefschrijvers zijn wel blij dat de bedrijfsmatige activitei ten van de woonwagenbewo ners verhuizen naar bedrijven terrein Nishoek bij Kruiningen. door Ali Parikow ZIERIKZEE - Met de komst van een centrale keuken voor de maaltijdverzorging in de zorg centra en voor de Tafeltje-dek- je-organisaties op Schouwen- Duiveland, zal er veel verande ren voor de talrijke vrijwilligers die hierbij betrokken zijn. De Stichting Welzijn Ouderen (SWO) is in overleg met de be sturen van de Tafeltje-dek-je- organisaties een traject begon nen ter voorbereiding op de nieuwe situatie. Directeur J. de Looff-de Wild van de SWO geeft woensdag 27 november uitleg aan vrijwilli gers en bestuursleden van de groep Tafeltje-dek-je in de Westhoek om hen op de hoogte te stellen van de drastische wijzigingen. In de loop van de cember bezoekt zij ook de vrij willige organisaties voor maal- tijdbezorging in Zierikzee, Brouwershaven en Bruinisse. De voorbereidingen voor de centrale keuken nemen steeds vastere vormen aan. Binnenkort wordt met de bouw van dit com plex aan de Straal weg in Zierik zee begonnen. De bouw vergt een investering van bijna drie miljoen euro. Het Rijk stelt het overgrote deel van dit bedrag beschikbaar. Zorgcentra Het streven is de centrale keu ken begin 2004 in gebruik te ne men. Naar verwachting worden erin de beginfase negenhonderd maaltijden per dag geprodu ceerd. Dat aantal kan in de loop der tijd uitgroeien tot twaalfhon derd per dag. Die maaltijden zijn bedoeld voor alle Arcus zorgcentra, de Tafeltje-dek-je organisaties en in de toekomst wellicht ook voor het zelfstan dig zorgcentrum De Wieken. Specifiek voor Tafeltje-dek-je moet nog worden bezien of de service van een dagelijkse verse maaltijd in de centrale keuken kan worden gehandhaafd. Veel productiekeukens in den lande werken met koelversdi ners die worden opgewarmd in de magnetron. Ontmoeting Een dergelijk alternatief zou grote gevolgen hebben voor de vrijwillige bezorgers en de klan ten van Tafeltje-dek-je, alleen al doordat de dagelijkse korte ontmoeting erbij zou inschie ten. platforms een handreiking in de vorm van voorbeeldbrieven en een modelverordening. ,,Ik ben heel blij dat het Cliën tenplatform hier zo snel tot stand kon komen", zegt secreta ris H. Top van de Stichting Ge handicaptenbeleid Schouwen- Duiveland. Deze stichting wordt per 31 december dit jaar geliquideerd, nu het nieuwe platform in breder verband haar taak gaat overnemen. Top was nauw betrokkken bij de vorming van het Cliëntenplat form. Volgens hem ligt er een be langrijke uitdaging voor dit nieuwe adviesorgaan. Hij bena drukt dat het er uiteindelijk om gaat dat de samenleving volko men toegankelijk wordt voor al le mensen met een functiebe perking. Om dat doel ooit te kunnen bereiken, dient bij de ontwikkeling van beleid op al lerlei gebieden rekening te wor den gehouden met mensen met een beperking. ,,In dit verband zal het Cliëntenplatform vooral advies uitbrengen aan de ge meente", zegt Top. Verder kun nen ook bedrijven en particulie ren bij deze instantie terecht voor adviezen over bijvoorbeeld betere toegankelijkheid van ge bouwen of aanpassingen ten be hoeve van mensen met een han dicap. Het Cliëntenplatform neemt de zogeheten standaardregels van de Verenigde Naties als uit gangspunt bij de advisering. Dat voornemen wordt tijdens de installatie op 6 december offici eel bekrachtigd met de onderte kening van die regels. De 22 VN- standaardregels zijn gericht op het creëren van 'volwaardig burgerschap'. Volgens regel 1 van de in 1994 opgestelde VN- resolutie dienen er maatregelen te worden getroffen voor het kweken van bewustzij n in de sa menleving met betrekking tot gehandicapten, hun rechten, hun behoeften, hun mogelijkhe den en hun inbreng. De verdere regels betreffen onder meer het verstrekken van medische zorg, het verzorgen van revalidatie- diensten, het verstrekken van hulpmiddelen en het bieden van gelijke kansen op de arbeids markt en binnen alle terreinen van het maatschappelijk leven. Met laserguns worden hardrijders opgespoord, waarna ze onmiddellijk aan de kant worden gezet. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Met onopvallende con troles op onverwachte tijdstippen heeft de politie in Zeeland de jacht op snel heidsduivels geopend. De politie ziet automobilisten en motorrijders die meer dan 30 kilometer te hard rijden als verkeerscriminelen die moeten worden gepakt en bestraft. De samen met het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) opgezette campagne begon gisteren op Schouwen-Duive- land. Met stelselmatige snelheidscontroles probeert de politie het aantal hardrij ders op met name de 80-kilometerwe- gen terug te dringen. In Zeeuws-Vlaan deren zijn daarmee erg goede resultaten bereikt, zegt H. van Opdorp van de politie „Het is daar echt veel veiliger geworden, wijzen de cijfers uit. Een paar jaar geleden vielen daar jaar lijks 35 doden. Dat aantal is nu met een kwart teruggebracht." Wat in Zeeuws-Vlaanderen werkt, zo wordt geredeneerd, werkt elders in Zeeland ook. Tuurlijk, Van Opdorp weet ook wel dat er op z'n zachtst ge zegd weinig maatschappelijk draag vlak is voor snelheidscontroles. Ieder een die een boete krijgt vanwege een paar kilometer te hard rijden, moppert op de agenten die 'maar beter boeven kunnen gaan vangen'. Van Opdorp: „Maar het is echt wat anders als je over snelheidsduivels praat. Daar vindt ook iedereen van dat die hard aangepakt moeten worden." Op verschillende plaatsen wordt op be paalde tijdstippen - vaak 's ochtends in alle vroegte - volgens Van Opdorp stel selmatig veel te hard gereden. „Met de ze actie richten wij ons nu specifiek op die plaatsen. Maar we horen ook vaak dat er bijvoorbeeld op polderwegen veel te hard gereden zou worden. Dat soort meldingen nemen we serieus. Het kan aanleiding zijn om ook daar eens te gaan controleren." Van Opdorp bena drukt dat verbetering van de verkeers veiligheid niet met alleen betere (snel heidscontroles bereikt kan worden. Daar is meer voor nodig. „Het gaat ook om de aanleg van rotondes en dergelij ke. De inrichting van de weg is heel be langrijk." Forse boetes Hardrijders riskeren forse boetes. Wie 20 kilometer te hard rijdt, komt er nog met een boete van 63 euro vanaf, maar foto Marijke Folkertsma hoe steviger de overtreding, des te snel ler loopt het boetebedrag op. Op over schrijding van de maximumsnelheid met 30 kilometer staat al een boete van 115 euro. Gaat het nog iets harder (31-35 kilometer te hard), dan dient 187 euro betaald te worden. Een wegge bruiker die meer dan 50 kilometer te hard rijdt, krijgt een boete van 327 euro en raakt zijn of haar rijbewijs kwijt. Tot 24 november houdt de politie on verwachte en onopvallende snelheids controles op de N59 en N57 op Schou- wen-Duiveland, N254 Sloeweg, N286 Nieuwe Postweg (Tholen), N695 Oes- terdam, N252 Tractaatweg (Terneu- zen-Zelzate), N676 Oostburg-IJzendij- ke en N8906 Zuiddorpe-Moerbeke. De snelheid wordt gemeten met laserguns en hardrijders worden meteen aan de kant gezet. Het aantal deelnemers aan de zwemvierdaagse neemt elk jaar toe. foto Marijke Folkertsma VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van zondag op maandag een 32-jarige drankrijder aangehouden. De Vlissinger, die in zijn woon plaats werd gesnapt, bleek 2,5 maal boven de limiet te zitten. Hij kreeg een rijverbod en een proces-verbaal. In de Zuids traat in Westkapelle werd een 48-jarige Veerenaar aangehou den. Hij had twee maal te veel gedronken en kreeg een rijver bod en een verbaal. Advertentie DIVERSE SERIES 25.- TOT C 50.- KORTING moDE WALSTRAAT 199 VU door Marcel Modde ZIERIKZEE - Bedrijfsleider M. Reedijk glimt helemaal. Is het niet van de warmte in het Zierikzeese zwembad, dan wel van de stijgende belangstelling voor de nationale zwemvier daagse. Op de kant is het met dertig gra den Celsius puffend warm. In het water wordt bij 28 graden gedisciplineerd rondjes ge zwommen. 'Rechts houden a.u.b.", staat met koeienletters op een bord bij de startblokken. Om botsingen te voorkomen, legt Reedijk uit. „Als je het niet een beetje in de hand houdt, gaat iedereen door elkaar heen- zwemmen en wordt het een zootje. Nu zwemmen ze in feite per vak een rondje." De startdag van de vierdaagse in Onderdak trok meer dan 250 deelnemers. Reedijk gaat er- vanuit dat het eindtotaal de driehonderd zal benaderen. Omdat de vrijdag als uitloopdag wordt meegerekend, kan van daag zonder verdere gevolgen voor het eindresultaat ook wor den gestart. Kinderen tot en met tien jaar moeten tien baantjes zwemmen. Iedereen die ouder is, dingt met twintig keer heen en terug (in door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil dui delijkheid over hoe de regels van de Wet Bescherming Per soonsgegevens gebruikt moeten worden bij onderzoek naar fraude met sociale uitkeringen. Met een melding van een aantal onderzoeken van de sociale re cherche hoopt de gemeente het College Bescherming Persoons gegevens (CBP) hierover een uitspraak te ontlokken. Sinds september vorig jaar is de Wet Bescherming Persoonsge gevens van kracht. Deze stren gere regels moeten ervoor zor gen dat persoonlijke informatie van en over inwoners niet aan Jan en alleman wordt verstrekt. De wet zorgt er ook voor dat in jaarlijkse overzichten goed te zien is wanneer de gegevens wél opgevraagd en gebruikt zijn door andere instanties. En de gemeente, die deze persoonsge gevens in zijn bezit heeft, moet mensen van tevoren laten weten op welke manier deze informa tie gebruikt kan worden. In de praktijk roept de wet nog veel vragen op. De plicht vooraf het mogelijk gebruik van de in formatie bekend te maken leidt onder meer op de afdeling socia le zaken tot ongemakkelijke si tuaties. Volgt de gemeente strikt de letter van de wet, dan moet de ambtenaar iedereen die zich meldt voor een uitkering, erop wijzen dat zijn gegevens ge bruikt kunnen worden bij toe komstige onderzoeken naar fraude. „Maar je kunt niet zo maar iedereen die met alle goe de bedoelingen binnenkomt, als fraudeur bestempelen", vindt J. Starmans, afdelingshoofd Werk, Inkomen en Zorg. Feit is wél dat de sociale recher cheur deze persoonsgegevens gebruikt bij zijn werk. Jaarlijks verdient een aantal mensen in de bijstand op soms vernuftige wijze zwart flink wat bij. Zo vulde enkele jaren geleden een inwoner zijn uitkering financi eel aan met de exploitatie van een illegale hennepkwekerij in Limburg. De sociale recher cheur, die deze praktijken ook voor de gemeenten Reimers waal en Borsele in de gaten houdt, brengt met onderzoek deze fraudes aan het licht. De persoonlijke, beschermde in formatie is daarbij nodig. Schouwen-Duiveland wil daar om voor haar sociale recher cheur weten hoe de Wet Be scherming Persoonsgegevens werkt. Starmans: „Wanneer wel, wanneer niet en hoe moet dat dan." Met de melding van een aantal sociale recherche onderzoeken moet het CBP die duidelijkheid verschaffen. Dit college houdt toezicht op de na leving van de nieuwe wet en bekijkt met een eigen 'vooraf gaand onderzoek' of een be paald gebruik van de persoons gegevens - zoals bij de fraude onderzoeken - rechtmatig is. Streven Volgens CBP-voorlichter G. van de Klashorst is het voor veel ge meenten met een eigen sociale rechercheur nog zoeken. Het doel van het college is eerst een heid en duidelijkheid te krijgen 'waar een sociale rechercheur aan zou moeten voldoen' bij on derzoek naar fraude met uitke ringen. De meldingsplicht blijft, al is volgens Van de Klashorst wel 'het streven' de afhandeling hiervan straks te versnellen. Op die manier moet de 'administratieve last' voor de melding van dit gebruik van de informatie verminderd worden. Advertentie) H/AWORTH f h Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing Noordzandstraat 6. Yerseke, (0113) 57 29 07 totaal een halve kilometer) per dag mee naar een medaille. En wie wil, zwemt gewoon meer, wijst de praktijk uit. Dat het deelnemersveld bedui dend groter is dan de laatste ja ren, komt volgens de beheerder van het sportcentrum niet al leen door de voordeeltjes (een speelstad voor de kinderen in de hal, een uurtje vrijzwemmen en mini-golfen voor de halve prijs) die dit keer aan de inschrijving in Zierikzee zijn gekoppeld. „De belangstelling voor sport in z'n algemeenheid zit weer wat in de lift. We merken het op alle fronten, gelukkig!" Goed doel Anders dan voorheen heeft On derdak afgezien van de koppe ling van de kaartjes aan een goed doel. De organisatorische rompslomp daar omheen gaf te veel proble men, aldus Reedijk. „Ook dat hele systeem van sponsoring van het aantal gezwommen baantjes is in de praktijk ge woon lastig voor de deelne mers." In het Nieuwerkerkse bassin Dol-Fijn kan nog wel een duik worden genomen ten bate van het Ronald McDonald Kinder fonds. Daar gaat de vierdaagse vandaag van start. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Spelcontai ner De Babbelaar op het Zand- kreekplein in Middelburg mag nog zeker een jaar blijven staan. Dat zegt wethouder A. de Vries. In de najaarsnota heeft het col lege van B en W bijna veertig duizend euro opzijgezet voor continuering van het project. Een onderzoek moet uitwijzen of de container, waar kinderen gratis speelgoed kunnen lenen, ook in andere wijken komt. In navolging van een succesvol Rotterdams initiatief begon de gemeente Middelburg in janua ri met een spelcontainer. Kinde ren tussen de vier en veertien jaar kunnen daar gratis terecht voor allerlei soorten speelgoed, zoals ballen, hoepels en skel ters. Kinderen moeten zich in schrijven bij De Babbelaar, waarvoor zij in ruil een pasje krijgen. Met dat pasje kunnen ze speelgoed halen. Tijdens de officiële opening in februari bleek dat zich meer dan 130 kinderen hadden ingeschre ven. Dat aantal is inmiddels op gelopen tot tweehonderd. „De vaste kern bestaat uit vijftig tot zestig kinderen", weet Cindy Weerepas van de Stichting Soci aal Kultureel Werk Middelburg. „Gemiddeld komen op één dag tussen de vijfentwintig en dertig kinderen speelgoed halen. Ik vind datje best mag spreken van een groot aantal." Het sociaal cultureel werk houdt op dit moment een enquê te onder de bewoners. Daaruit moet blijken of het initiatief na volging krijgt, zegt wethouder De Vries. „Het bestaansrecht is geen punt van evaluatie. De Babbelaar is een perfect idee." Het sociaal-cultureel werk wil ook nog praten met de kopers vereniging De Hooge Plaaten over de spelcontainer. De Babbelaar is neergezet in de Stromen wijk om de leefbaar heid in de wijk te vergroten. Vol gens Cindy Weerepas is dat doel bereikt. „We proberen normen en waar den van kinderen te stimuleren. Zo hebben we aantal regels. Kinderen mogen niet spugen en elkaar niet uitschelden." De spelcontainer is - vooral in de zomermaanden - een ware ont moetingsplek voor moeders eri kinderen geworden. Slimmer De gemeente Middelburg heeft in de najaarsnota bijna veertig duizend euro gereserveerd om het project ook volgend jaar door te kunnen laten gaan. Vol gens wethouder De Vries moet de evaluatie vooral uitwijzen of de werkwijze van De Babbelaar goedkoper kan. De huidige be heerster heeft een contract van 24 uur bij het sociaal-cultureel werk. De Middelburgse wet houder wil kijken naar een an dere organisatie, bijvoorbeeld met behulp van vrijwilligers. „Voor mij is vooral belangrijk of het slimmer kan." Zes jaar is hij, en helemaal in de ban van voetbal. De na men van Kluivert, Van Hooij- donk, Waterreus en Figo kent hij nog niet, hoewel een van zijn medespelertjes traint in een shirt van die laatste cory fee. Voorlopig spiegelt hij zich nog aan zijn grote broer, die bekend staat om het uit lokken van overtredingen in de wedstrijden van de A's. Maar hij zit in F5, waar ze tiog niet aan buitenspel doen. Penalty's en corners daaren tegen, en 'de aftrap' zijn in middels wel bekende begrip pen. Deze week introduceerde 'de meester', zoals de meeste spelertjes de trainer nog noe men, een nieuw fenomeen. Vandaag mogen ze meedoen aan een vier-tegen-vier-toer- nooitje in Sas van Gent. „We moeten op toernooi naar de Corner Boys", vertelde hij na de training enthousiast, al- bracht de naam van die club hem tegelijkertijd in verwar ring. Want: „Nemen die al leen maar corners?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27