Advies stop kabeljauw visserij PZC Politie jaagt op snelheidsduivels Jongerenbus doet dorpen Yeere aan Cliëntenraad gehandicapten op Schouwen Ook quota voor schol en tong moeten volgens biologen omlaag 12 Diefstal uit auto in Noordwelle Ledendag Oosterlandse ouders slachtoffer bomaanslag boos op autoriteiten Aanrijding in Zierikzee Cerestar volgens omwonenden nog steeds lawaaiig agenda dinsdag 22 oktober 2002 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Schouwen-Dui- veland krijgt een eigen Cliën tenplatform voor mensen met een functiebeperking. Alle ge meenten zijn verplicht zo'n or gaan in te stellen. Op Walcheren werd in juni al een dergelijke platform gevormd. In navolging daarvan konden ook op Schou- wen-Duiveland vrij snel ge schikte kandidaten worden be noemd. De officiële installatie gebeurt vrijdagmiddag 6 december in de burgerzaal van het gemeente huis in Zierikzee. Voorzitter J. Troost van de landelijke Chronisch Zieken en Gehandi captenraad (CZG) zal daarbij aanwezig zijn. De CZG stimu leert de cliëntenparticipatie in de regio's en biedt de lokale platforms een handreiking in de vorm van voorbeeldbrieven en een modelverordening. Snel „Ik ben heel blij dat het Cliën tenplatform hier zo snel tot stand kon komen", zegt secreta ris H. Top van de Stichting Ge handicaptenbeleid Schouwen- Duiveland. Deze stichting wordt per 31 december dit jaar geliquideerd, nu het nieuwe platform in breder verband haar taak gaat overnemen. Top was nauw betrokkken bij de vorming van het Cliëntenplat form Volgens hem ligt er een be- langrijke uitdaging voor dit nieuwe adviesorgaan. Hij bena drukt dat het er uiteindelijk om gaat dat de samenleving volko men toegankelijk wordt voor al le mensen met een functiebe perking. Om dat doel ooit te kunnen bereiken, dient bij de ontwikkeling van beleid op al lerlei gebieden rekening te wor den gehouden met mensen met een beperking. „In dit verband zal het Cliëntenplatform vooral advies uitbrengen aan de ge meente", zegt Top. Verder kun nen ook bedrijven en particulie ren bij deze instantie terecht voor adviezen over bijvoorbeeld betere toegankelijkheid van ge- bouwen of aanpassingen ten be hoeve van mensen met een han dicap. Het Cliëntenplatform neemt de zogeheten standaardregels van de Verenigde Naties als uit gangspunt bij de advisering, Dat voornemen wordt tijdens de installatie op 6 december offici eel bekrachtigd met de onderte kening van die regels. De 22 VN- standaardregels zijn gericht op het creëren van 'volwaardig burgerschap'. Volgens regel 1 van de in 1994 opgestelde VN-: resolutie dienen er maatregelen te worden getroffen voor het; kweken van bewustzijn in desa- menleving met betrekking tot gehandicapten, hun rechten, hun behoeften, him mogelijkhe den en hun inbreng. De verdere regels betreffen onder meer het verstrekken van medische zorg, het verzorgen van revalidatie- diensten, het verstrekken van hulpmiddelen en het bieden van gelijke kansen op de arbeids markt en binnen alle terreinen van het maatschappelijk leven, NOORDWELLE - Uit een per sonenauto die geparkeerd stond aan de Ramp weg in Noordwelle zijn zondagmiddag een porte monnee, speelgoed, geluidsap paratuur- en een rugzak gesto len. De waarde van de goederen is niet bekend. GOES - De Crohn en Colitis Ul cerosa Vereniging Zeeland houdt zaterdag 26 oktober van af 11.00 uur haar jaarlijkse le denbijeenkomst in Hotel Goes, Sprekers zijn G. d'Haens, werk zaam in het ziekenhuis in Leu ven en schrijver van het boek 'Leven met langdurige darm ziekten', en E. Groen van het WAO-platform Zeeland. door Jacques Cats OOSTERLAND - Officieel staat de 34-jarige Norbert Freriks uit Leiden nog te boek als vermist. Maar volgens de ouders in het Schouwse Oosterland is hun enige zoon omgekomen bij de bloedige aanslag op Bali. Zij baseren zich mede op de bevin dingen van Leidse vrienden van Norbert. Die menen het stoffelijk overschot te hebben herkend. De bevindingen van het gisteravond naar Bali afge reisde Nederlandse rampen identificatieteam kunnen defi nitief uitsluitsel brengen. Pas dan kan Norbert Freriks for meel tot overledene worden ver klaard. De zoon van de 74-jarige, op Ce lebes geboren, Oosterlandse za kenman in ruste was op 19 sep tember met een vriend naar Indonesië vertrokken. „Hij wil de de plekken bekijken waar ik geweest ben." Een bezoek aan Bali stond als laatste op het pro gramma van de trektocht van een maand. Daar wilde de zoon nog wat gaan surfen. Met een grote regelmaat hield Norbert zijn ouders via e-mails op de hoogte van zijn reiservaringen. Hij had bij het duiken kans ge zien een zeeschildpad te aaien. En ook was hij twee keer door een aap gebeten. „Hij kon ver rekte leuk schrijven," prijst zijn vader. En zijn moeder citeert wat haar zoon - bezitter van een diepzeeduikbrevet - berichtte over een confrontatie met een inktvis: 'Dat ziet er toch heel an ders uit dan die ringetjes in pa neermeel'. Opgelucht ziekenhuis. Waar Norbert was, wist hij niet. Andere op Bali verblijvende vrienden herkenden later op ba sis van nadere informatie Leidenaar tussen de dodelijke slachtoffers. Maar toen ze dai nadien moesten vaststellen de inhoud van de lijkzak klopte met de documenten die daarbij lagen, sloeg weer een lichte twijfel toe. Volgens de ouders moet uit een vergelijking van gebitsgegevens de identiteit snel zijn vast te stellen. Eerder naar Bali opgestuurde gebitsge gevens raakten onderweg zoek Het echtpaar Freriks is boos dat de Nederlandse autoriteiten niet adequaat hebben gerea geerd. Daardoor is er bij de fa milie grote onzekerheid en on duidelijkheid ontstaan. Ook hebben de ouders veel moeite met de mededeling dat het nog een hele tijd kan duren voordat het stoffelijk overschot naar Nederland komt. „Dat is onac ceptabel", zegt de moeder, „Daar word je gek van." Freriks wijst op een bizar feit: zijn zoon overleéf de als VN-ser- geant de oorlog in Bosnië. Maar hij kwam om het leven in een va kanti eparadijs. De gepensio neerde zakenman ziet duidelij ke overeenkomsten tussen de aanslag op Bali en die op de Twin Towers. „Mensen raker, die er niets mee te maken heb ben. Het liefst zoveel mogelijk en van zoveel mogelijk verschil lende nationaliteiten." Het Oos terlandse echtpaar heeft nog een dochter die zeven jaar ouder is dan zoon Norbert. Het slacht offer dat in de ICT-branche werkte, had een vriendin. Bij het vernemen van het eerste bericht op het NOS Journaal van de bomaanslag bij een dis cotheek in Kuta reageerden de ouders aanvankelijk opgelucht. Hun zoon is geen discotheek- ganger. Maar om te weten te ko men wat er precies gebeurd was waren ze wel razend benieuwd naar een e-mailtje van hem. „Toen dat uitbleef, begon ik het pas echt benauwd te krijgen," vertelt de vader. Een telefoontje van de vriend van Norbert bracht meer duidelijkheid. Op het moment dat de autobom ontplofte bevonden beide man nen zich vlakbij de discotheek. De vriend werd door de lucht druk weggeslagen, raakte be wusteloos en belandde in het ZIERIKZEE - Bij een aanrij ding op het kruispunt van de Grevelingenstraat en de Ha- ringvlietstraat in Zierikzee zip gistermiddag twee auto's be schadigd. De botsing gebeurde doordat een 18-jarige Duitse bestuurder geen voorrang ga', aan de voor hem van rechts na derende wagen van een 19-jari- ge automobilist uit Zierikzee Op de route is het extra druk door omleidingen in verband met de aanleg van een rotonde op de plaats van de kruising met de Laan van Saint Hilaire. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Met onopval lende controles op onverwach te tijdstippen heeft de politie in Zeeland de jacht op snel heidsduivels geopend. De ster ke arm ziet automobilisten en motorrijders die meer dan 30 kilometer te hard rijden als verkeerscriminelen die moe ten worden gepakt en bestraft. De samen met het Regionaal Orgaan Verkeerveiligheid Zee land (ROVZ) opgezette cam pagne begon gisteren op Schouwen-Duiveland. Met stelselmatige snelheids controles probeert de politie het aantal hardrijders op met name de 80-kilometerwegen terug te dringen. In Zeeuws- Vlaanderen zijn daarmee - stelt H. van Opdorp van de po litie - erg goede resultaten be reikt. „Het is daar echt een stuk veiliger geworden, dat wijzen de cijfers uit. Een paar jaar geleden vielen daar jaar lijks 35 doden in het verkeer. Dat aantal is nu met een kwart teruggebracht." Wat in Zeeuws-Vlaanderen werkt, zo wordt geredeneerd, werkt elders in Zeeland ook. Tuurlijk, Van Opdorp weet ook wel dat er op z'n zachtst gezegd weinig maatschappelijk draagvlak is voor snelheids controles. Iedereen die een boete krijgt vanwege een paar kilometer te hard rijden mop pert op de dienders die maar beter boeven kunnen gaan vangen. Van Opdorp: „Maar het is echt wat anders als je over snelheidsduivels praat. Daar vindt ook iedereen van dat die hard aangepakt moeten worden." Luisteren Op verschillende plaatsen wordt op bepaalde tijdstippen - vaak 's ochtends in alle vroeg te - volgens Van Opdorp stel selmatig veel te hard geraden. „Met deze actie richten wij ons nu specifiek op die plaatsen. Maar we horen ook vaak dat er bijvoorbeeld op polderwegen veel te hard gereden zou wor den. Dat soort meldingen ne men we serieus. Het kan aanleiding zijn om ook daar eens te gaan controleren." Van Opdorp benadrukt dat verbetering van de verkeers veiligheid niet met alleen bete re (snelheids)controles bereikt kan worden. Daar is meer voor nodig. „Het gaat ook om de aanleg van rotondes en derge lijke. De inrichting van de weg is heel belangrijk." Forse boetes Hardrijders riskeren forse boetes. Wie 20 kilometer te hard rijdt komt er nog met een boete van 63 euro vanaf, maar hoe steviger de overtreding des te harder loopt het boetebe drag op. Op overschrijding van de maximumsnelheid met 30 kilometer staat al een boete van 115 euro. Gaat het nog iets harder (31-35 kilometer te hard), dan dient 187 euro be taald te worden. Een wegge bruiker die meer dan 50 kilo meter te hard rijdt krijgt een boete van 327 euro en raakt zijn of haar rijbewijs kwijt. Tot 24 november houdt de poli tie onverwachte en onopval lende snelheidscontroles op de N59 en N57 op Schouwen- Duiveland, N254 Sloeweg, N286 Nieuwe Postweg (Tholen N695 Oesterdam, N252 Trac- taatweg (Terneuzen-Zelzate), N676 Oostburg-Ijzendijke en N8906 Zuiddorpe-Moerbeke. De snelheid wordt gemeten met laserguns en hardrijders worden meteen na constate ring van de overtreding staan de gehouden. aangevoerde kabeljauw uit Noordzee (x 10001) 400 Kabeljauwstand anp - bron: RIVO door Harmen van der Werf DEN HAAG - De gerichte visse rij op kabeljauw moet volgend jaar worden verboden op de Noordzee. De kabeljauwstand is zo laag, oordelen internatio nale visserijbiologen, dat een verbod nodig is. Het verbod moet ook gelden voor wijting en schelvis, die veel met kabeljauw worden gevangen. Kabeljauw is voor Nederlandse vissers niet zo belangrijk. Slechts acht schepen zijn daar nog in gespecialiseerd. Een ver bod komt hard aan in Denemar ken en Schotland. Ernstiger voor Nederland is het advies om de vangsthoeveelheden voor tong en schol opnieuw te verla gen. Het tongquotum moet om laag van 16.000 ton dit j aar naar 14.600 ton in 2003, omdat de tongstand onder het voorzorgs niveau is gedaald. Er is weizicht op verbetering, omdat er in 2 001 veel jonge aanwas is geweest. Met schol is het, aldus de biolo gen, zo slecht gesteld dat het quotum terug moet van 77.000 ton dit jaar naar 60.000 ton.De Europese visserijministers be slissen in december over de quo ta voor 2003. Voorzitter BDaalder van de Fe deratie van Visserij verenigin gen heeft zijn hoop op hen ge vestigd. „De ecologie is aan het woord geweest, nu komt de eco nomie." De visserij gaat inten sief overleggen met demissio nair staatssecretaris Odink (LPF). Volgens Daalder hebben de bio logen te weinig rekening gehou den met het feit dat schol er in de westelijke Noordzee veel beter voorstaat dat in de oostelijke Noordzee. En wat betreft tong komen er twee sterke jaarklas sen aan, die ver boven de gemid delde aanwas liggen. „Het zou dom zijn daar geen rekening mee te houden", aldus de vis sersvoorman, „want vissers krijgen straks wel die vis in hun netten. Wat moeten ze er dan mee?" De Arnemuidse visserijbestuur- der B. Marijs is diep teleurge steld. „Dit brengt ons aan de rand van afgrond. Visserijmi nisters kunnen er wel wat bij doen, maar ondertussen ben je dan weer enkele duizenden ton nen vis kwijt. Zo gaat het elk jaar. En dat terwijl wij als prak tijkmensen zien dat er volop tong en schol is. Zoveel zelfs dat we afgelopen voorjaar weg moesten uit visgebieden, omdat we anders boven ons quotum uitkwamen. Maar ja, dat mer ken die biologen natuurlijk niet. Ze moesten hun salaris eens af hankelijk maken van de hoogte van de quota, dan zouden ze hun werk beter doen." De resultaten in de visserij staan dit jaar al fors onder druk, door de vrij lage visquota én de hoge gasolieprijzen. Daalder: „Als er een nieuwe saneringsronde komt, zal de belangstelling groot zijn." Dat was begin dit jaar ook het geval. Het Productschap Vis is 'ge schokt' door de adviezen, met name omdat uit het voorgestel de verbod voor kabeljauwvisse rij blijkt dat eerdere herstel maatregelen, zoals sluiting van een groot deel van de Noordzee begin 2001, niet hebben ge werkt. SAS VAN GENT - Omwonen den van Cerestar in Sas van Gent hebben schoon genoeg van de geluidsoverlast die de zetmeelproducent veroor zaakt. Uit recente metingen is gebleken dat Cerestar de pro vinciale geluidsnormen op nieuw twee keer heeft over schreden. Met laserguns worden hardrijders opgespoord, waarna ze onmiddellijk aan de kant worden gezet. foto Marijke Folkertsma aanwas Noordzee-kabeljauw 1 jaar) in miljoenen De bewoners vragen zich af wat er moet gebeuren om Cerestar te bewegen zich aan de geluids normen te houden. De provincie gaf Cerestar tot 31 j uli de tij d om geluidswerende maatregelen te treffen. Daarna zou per overtre ding een dwangsom van 5000 euro volgen. Cerestar bracht een geluidsdemper aan, maar de ge luidshinder blijft. Inmiddels heeft de provincie één keer een boete geïnd. De omwonenden van de fabriek zetten, gezien de blijvende overlast, vraagtekens bij de zin van deze dwangsom. „De geluidswerende maatrege len blijken niet voldoende. De geplaatste geluidsdemper heeft overigens wel degelijk effect, want het apparaat neemt een heel irritante toon weg", vertelt hoofd T. van Riet van de afde ling milieuhandhaving en me tingen.De Cerestar-directie was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. 1 STREEKA CTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monumen ten; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12,00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver koop Kleding en meubelen tbv maat schappelijke dienstverlening; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor astma- en CODP-patiënten, In d'Ouwe School, 19.00 uur: Koorscho ling Zeeuws Mannenkoor door Gunita Jasinska; KAPELLE - Computerpraktijklokaal van Jongerencentrum Trinnety, (bij sport centrum) 9.30-11.30 uur: Computerin- loopochtend voor ouderen; De Vroone, 13.30 uur: Biljarten en kaar ten voor ouderen; 14.00 uur: Welfare- werk; KRABBENDIJKE - De Meiboom, 18.45 uur: Jongens en meisjesclub voor groep 6, 7,en 8; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljar- ten;Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; WOLPHAARTSDIJK De Griffioen, 19.30-22.00 uur: Linedance door Coun try Club The Sounthern Riders. door Miriam van den Broek GRIJPSKERKE - De jongeren van Veere hebben er jaren op moeten wachten. Maar gisteren was het dan eindelijk zover. De jongerenbus rijdt. Deze week brengt de ontmoetings- en informatiebus een kennis makingsbezoek aan alle Veerse kernen. Grijpskerke kwam gisteren als eerste aan de beurt. Als de glanzende blauwe bus de Jacob Catsstraat in Grijpskerke inrijdt, staan al negen jongeren van verschillende leeftijden te wachten. Het is klokslag vijf uur. Ze hoeven nog niet te eten. Over een uur pas, zegt een jon gen. Het duurt even voordat de deur van de bus open gaat. Een jongen vertelt ondertussen wat hij verwacht aan te treffen in de bus. „Er staat een PlayStation 2", zegt hij resoluut, alsof hij iets weet wat de andere jongens niet weten. „O ja?", reageert de rest blijJazegt de jongen„en ze hebben ook spelletjes en een gameboy." Video Dan gaat de deur van de omge bouwde bibliotheekbus open. Aan niets is meer te zien dat er ooit boekenrekken in stonden. Judith Eckhardt lachend. De eerste bezoekers schuiven maandagavond onwennig aan rond de tafel. Ze bladeren door tijdschriften en kijken elkaar een beetje aan. Ze voelen zich waarschijnlijk nog niet op hun gemak want er staan allemaal volwassenen bij, zoals wethou der Jan Bostelaar. „Ik weet nog niet of ik vaker in de bus zal ko men", zegt de achttienjarige Christiaan. „Het ziet er wel ge zellig uit, maar het hangt af van de dag waarop de bus naar ons dorp komt. Normaal moeten we op maandag trainen voor de voetbal. Gelukkig is hebben we deze week vakantie, anders hadden we niet kunnen komen. Het zou leuk zijn als de bus voortaan op een vrijdagavond komt. Dan kunnen we wel." Deze week staat de bus elke dag een uurtje in een Veers dorp, als kennismaking. „Het is de be doeling dat we alle dorpen straks eens per maand bezoe ken. Dan blijven we langer op een plek staan dan nu het geval is. Bijvoorbeeld van zeven uur tot half tien. Een vast schema waarin staat op welke dag de bus waar staat, is er nog niet. „We willen voor de feestdagen nog één keer naar alle dorpen gaan en dan vanaf januari met een vast schema werken." Jongeren uit Grijpskerke maken kennis met de jongerenbus. foto Ruben Oreel Het interieur is geschilderd in de kleuren blauw en geel. Alleen de kapstok is rood. De jongen van buiten heeft gelijk. Er staan een televisie met video en een PlayStation. In een kast liggen spelletjes zoals Risk, Twister en een dam- of schaakbord en er liggen ballen en andere sportat- tributen. Ook staan er rekken met tijdschriften, kranten en folders over drugs, sex en ande re zaken waar jongeren vragen over kunnen hebben. Verder is de bus voorzien van een radio, een waterkoker, een koffiezetapparaat en een koel kast waarin blikjes frisdrank liggen dié gekocht kunnen wor den. De bezoekers kunnen zit ten op bankjes rond een tafel. Als het mooi weer is, kan buiten aan de zijkant van de bus een zonnewering omlaag worden gedraaid. Klapstoeltjes zijn ook voorhanden. „We kunnen bar becuen", zegt jongerenwerker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 26