PZC Rechter verbiedt afspringplaats .CO 1C Bestuursrechter legt uitbreiding bakkerij stil Gemeente Goes zet bouwplan De Groene door GJ Landmacht haalt explosieven weg uit Nummer Een MANTELWEEK Sportherfstweek begint met voetbal Dorpswapen voor Hansweert cömfbrto Inwoners Sinoutskerke krijgen gelijk in zaak tegen parachutespringen \erzet tegen verhuizing van woonwagens Zorgmarkt in Ter Weel Stoomtrein op zoek naar conducteurs zeeuwse almanak Cornerboys GIGANTISCHE MANTELS JACKS 25.- TOT 50.- KORTING BEVELANDEN/THOLEN dinsdag 22 oktober 2002 door Rolf Bosboom SINOUTSKERKE - Parachute springers in Zeeland voorzien grote problemen, nu de recht bank in Middelburg omwonen den van de 'afspringplaats' bij Sinoutskerke in het gelijk heeft gesteld. „Dat betekent mis schien dat we binnenkort ner gens meer kunnen landen", zegt directeur S. Woerlee van Para centrum Zeeland. „Dat is even slikken." Inwoners van Sinoutskerke en omgeving hebben een onver wachte overwinning geboekt in hun strijd tegen het parachute springen in hun buurt. Be stuursrechter T. Damsteegt is van oordeel dat de gemeente Borsele daartegen zou moeten optreden. De vliegtuigen die parachute- springers aanvoeren, zorgen volgens de bewoners voor over last. Bij diverse instanties heb ben zij, tot nu toe vergeefs, ge probeerd daaraan een einde te maken. Aan de gemeente had den ze gevraagd op te treden, omdat de springactiviteiten naar hun mening in strijd met het bestemmingsplan zijn. Bor sele wees dat verzoek vorig jaar juni van de hand. Het bezwaar dat vervolgens werd ingediend, verklaarde de gemeente i n j anu- ari van dit jaar ongegrond. De bewoners hebben vervolgens beroep ingesteld bij de recht bank in Middelburg. Rechter Damsteegt heeft nu hun kant gekozen. Hij wijst erop dat het perceel aan de Noordhoekweg bestemd is voor 'agrarische doeleinden met landschappelij ke waarden'. Het gebruik als landingsplek voor parachutis ten is daarmee in strijd, aldus Damsteegt. Incidenteel Het verweer van Borsele dat het gebruik door parachutisten slechts incidenteel is, gaat wat de bestuursrechter betreft niet i op. De vergunning die de Lucht verkeersleiding Nederland HANSWEERT - Drie bewoners van de Maartenbroersweg in .Hansweert hebben bij de ge meente Reimerswaal bezwaar aangetekend tegen de verhui zing en uitbreiding van het woonwagenkamp. Ze zijn bang voor waardevermindering van hun woning. De gemeente wil meewerken aan de renovatie en uitbreiding van het kamp aan de Maarten broersweg. Het aantal stand plaatsen wordt uitgebreid van vijf naar acht. Deze schuiven iets op, zodat de bodem van het huidige terrein gesaneerd kan worden. De verhuizing stuit op bezwaar van enkele omwonen den, die menen dat het grotere kamp binnen het gezichtsbereik van hun woning komt te liggen met waardevermindering tot gevolg. De bezwaarmakers roe pen de gemeente op de renovatie op het huidige terrein te laten plaatsvinden. De briefschrijvers laten ook een positief geluid horen: ze zijn blij dat de bedrijfsmatige activitei ten van de woonwagenbewo ners verhuizen naar bedrijven terrein Nishoek bij Rruiningen. De inspraakreacties moeten nog worden beoordeeld door het college. Voor het zover is, wor den ze besproken door de ge meenteraad. Dat gebeurt in de vergadering van dinsdag 29 ok tober. heeft verleend staat een gebruik van maximaal tien weken per jaar toe, gedurende een periode van dertig weken. „Dat het be treffende perceel feitelijk min der in gebruik is als landings plaats voor valschermspringers maakt dat niet anders", aldus Damsteegt. E. Planteydt, een van de betrok ken bewoners, reageert opge lucht op de uitspraak. „We zijn hier uiteraard blij mee. Inmid dels zijn we er al een paar jaar mee bezig. Als de rechter dan uiteindelijk tot zo'n oordeel komt, dan is dat heel positief." De verdere gang van zaken is volgens Planteydt ingewikkeld. „De gemeente Borsele moet nu tegen de eigenaar van de grond zeggen dat hij geen para chutisten mag laten landen. Die moet op zijn beurt tegen het Pa racentrum zeggen dat het geen parachutisten hier mag drop pen." De uitspraak van de rechter kan verstrekkende gevolgen heb ben, meent Planteydt. „Lande lijk gezien is het de eerste keer dat iets op dit gebied is bereikt. Ik denk dat mensen op andere plaatsen waar men met hetzelf de probleem kampt, zich aan deze uitspraak kunnen optrek ken." Dat is precies waar Para centrum Zeeland bang voor is, aldus directeur Woerlee. „Deze uitspraak betekent waarschijn lijk dat er binnenkort nergens meer kan worden gesprongen op plaatsen waar we landen." Voor andere hobby's, zoals de ballon vaart, voorziet hij dezelfde pro blemen. Het Paracentrum beschikt, naast Sinoutskerke, over nog drie af springplaatsen: bij het vliegveld in Arnemuiden, bij Kleverskerke en bij Lewedorp. Geluk bij een ongeluk is dat de uitspraak van de rechter precies op het einde van het seizoen komt. Woerlee: „We hebben dus nog even de tijd om ons te beraden op verdere stappen. Daarvoor gaan we specialisten raadple gen." KAPELLE - De sportherfstweek van de gemeente Kapelle begon gisteren met boardingvoetbal in sportcentrum Groe ne Woud. Bij boardingvoetbal zijn de zij lijnen vervangen door borden, zodat de bal niet uit kan gaan en spelers de bal met een schop tegen de borden een andere richting kunnen geven. In totaal gingen zestien teams, verdeeld in twee leeftijdscategorieën, de strijd met elkaar aan. Het ging om scholen en voetbalverenigingen uit Kapelle, We- meldinge en Hansweert. Omdat boar dingvoetbal goed aan blijkt te slaan bij de jeugd willen de organisatoren op ter mijn een groot regiotoernooi organise ren. De sportherfstweek gaat vandaag verder in het zwembad, waar de jeugd onder meer kan elastiekzwemmen en geld opduiken. Vervolgens is er een gy- minstuif op woensdag, quizzwemmen op donderdag en zaalrecordspelen op vrij dag. De activiteiten beginnen steeds om 13.00 uur. foto Dirk Jan Gjeltema doorlngrid Huibers KLOETINGE - Het gemeente bestuur van Goes moet eerst met een bestemmingsplanwijziging komen, voordat Bakker Boer in Kloetinge eventueel verder kan met de verbouwing van zijn bakkerij en supermarkt. Dat meldt bestuursrechter T. Dam steegt in de motivatie voor zijn beslissing om de bouwvergun ning te schorsen. Volgens Damsteegt hadden de Goese bestuurders geen enkele reden om, vooruitlopend op een wijziging van het bestemmings plan, Bakker Boer met een ver snelde planologische procedure een bouwvergunning te verle nen. De bakker wil het bedrijfs- oppervlak met zo'n tweehon derd vierkante meter uitbrei den De urgentie van die uitbrei ding wordt volgens Damsteegt echter geenszins aangetoond. De Goese bestuurders hebben in hun besluit om mee te werken aan de uitbreidingsplannen van Bakker Boer het behoud van de supermarkt voor het dorp zwaar laten wegen. Het is volgens bakker S. Boer onmogelijk om de bakkerij naar een bedrijventerrein te ver plaatsen en tegelijkertijd de supermarkt in het dorp te hou den. Maar daarmee is volgens Dam steegt de urgentie van het bouwplan niet aangetoond. Hij schrijft verder dat het bedrijf 'ook in de huidige omvang ren- KRABBENDIJKE - Zorgcen trum Ter Weel aan de Willem Kosterlaan in Krabbendijke presenteert zich donderdag 24 oktober tijdens een zorgmarkt. Op deze manier wil Ter Weel, dat is overgegaan van een aan- bodgerichte naar een vraagge stuurde organisatie, laten zien wat het op het terrein van de ou derenzorg te bieden heeft. Ook zijn er stands van leveranciers van materialen en van andere organisaties die betrekking hebben op ouderenzorg. Aan vang 11.00 tot 16.30 uur. (Advertentie door Rob Paardekam HANSWEERT - Het dorp Hansweert is nooit een zelf standige gemeente geweest en heeft om die reden geen eigen wapen. Enkele bewoners von den dat daar maar eens veran dering in moest komen en hebben samen met een heral disch deskundige een dorps wapen ontworpen. Initiatiefnemer Dick Hame link hoorde regelmatig dat be woners het vreemd vonden dat Hansweert geen eigen wa pen heeft. „Het is toch een dorp met een heel eigen ka rakter", legt hij uit. Na enig speurwerk kwam Hamelink door voornamelijk boeren en baan in het midden symboli seert het Kanaal door Zuid- Beveland. Gekozen is voor de kleur zwart, omdat het kanaal naast veel voorspoed ook een hoop ellende heeft gebracht, zoals de afbraak van het oos telijke deel van Hansweert. De Franse lelie staat symbool voor de heilige maagd Maria, wat zeer toepasselijk is, ge zien de katholieke aard van Hansweert. Aan de bovenkant van het wa pen is een schip te zien en aan de zijkant twee platvissen. Deze symboliseren de bevol king van Hansweert vóór de opening van het kanaal 1866. Het dorp werd toen bevolkt vissers. Het zwaard is overge nomen uit het wapen van Kruiningen. terecht bij Ralf Hartemink, die is gespecialiseerd in wa pens. Hij wilde graag helpen. „Ik heb hem het een en ander over Hansweert verteld, waarna hij enkele ontwerpen Voorzitter A. Kortlever van de heeft gemaakt", aldus Hame- dorpsraad is verheugd met het Verheugd link. Het wapen waar de keus op initiatief. „Als je in de raad zaal komt en je ziet de wapens viel, lijkt een klein beetje op van alle andere Reimerswaal- dat van Kruiningen; de ge- se dorpen hangen, mis je die meente waarbij Hansweert van Hansweert." Hamelink tot 1970 hoorde. Toch heeft de hoopt dat het dorpswapen een ontwerper het een typisch plaats krijgt in het nieuwe Hansweerts karakter probe- Hansweertse dorpshuis, dat ren te geven. De dikke zwarte begin volgend jaar klaar is. De gemeente Reimerswaal wil het wapen erkennen en ook de oude gemeentewapens van de andere dorpen omzetten in of ficiële dorpswapens. Krab bendijke, Kruiningen, Ril- land-Bath, Waarde en Yerse- ke, die opgingen in de ge meente Reimerswaal, hebben zo'n gemeentewapen. Dat zelfde geldt overigens voor Nieuwlande, Maire en Valke- nisse. Deze plaatsjes waren tot 1815 zelfstandig en gingen dat jaar op in respectievelijk Krabbendijke, Rilland en Waarde. Oostdijk is net als Hansweert nooit een zelfstan dige gemeente geweest en heeft daarom geen wapen. dabei is' en dat 'niet is gesteld of gebleken dat er sprake is van een directe bedreiging van het voortbestaan van het bedrijf zonder de in geding zijnde uit breiding'. Visie Ook steekt het Damsteegt dat de gemeente Goes nog altijd geen begin heeft gemaakt met de voorbereidingen van een nieuw bestemmingsplan ter vervan ging van het meer dan dertig jaar oude plan 'Bebouwde Kom Kloetinge'. Verder ontbreekt in zijn ogen een visie van de ge meenteraad waarin 'een ade quate weging van alle effecten en belangen heeft plaatsgevon den'. Tot slot verwijt Damsteegt het college van Gedeputeerde Sta ten dat het onzorgvuldig heeft gehandeld bij het afgeven van de verklaring van geen bezwaar tegen het voeren van de versnel de planologische procedure. Hinder De procedure bij de rechtbank, eind september, was overigens aangespannen door vijf omwo nenden van de bakkerij. Zij vre zen dat de uitbreiding zal zor gen voor nog meer stank- en geluidsoverlast en verkeershin- der door vrachtwagens die pro ducten laden en lossen. Verantwoordelijk wethouder M. 't Hart van de gemeente Goes wil niet reageren op de verwij ten van Damsteegt. Er wordt volgens hem eerst een 'ambte lijk advies' voorbereid. Boer zit ondertussen met de handen in het haar. „De bouw ligt stil en er is helemaal niets wat ik daaraan kan doen", zegt hij. „De gemeente moet een nieuwe procedure voeren, en dat kan wel eens heel lang gaan duren." door Rolf Bosboom GOES - Ondanks het grote aan tal bezwaren blijven de bouw plannen voor locatie-De Groene in Goes overeind. Het gemeen tebestuur wijst de inspraakre acties voor het grootste deel van de hand. Wel worden de maxi male bouwhoogten zoals die in het bestemmingsplan staan, verlaagd. Het huidige garagebedrijf op het terrein tussen de Anjelier straat en de Oostsingel verhuist binnen afzienbare termijn naar bedrijventerrein De Poel. De lo catie komt daardoor vrij voor woningbouw. Projectontwikke laar De Groene Groep wil er dertien woningen, 24 apparte menten en wat bedrijfsruimte realiseren. De buurt maakt zich grote zor gen over het plan, waarbij het ongenoegen zich vooral richt op de voorgenomen bouwhoogte. Naar aanleiding van eerdere re acties is het plan al ingrijpend aangepast voordat het bestem mingsplan afgelopen voorjaar de officiële inspraakprocedure inging. Die leverde echter op nieuw veel protest op: in totaal 82 bezwaren. Ook de Provinciale Planologi sche Commissie (PPC) was niet onverdeeld gelukkig met de op zet. De commissie mist onder meer een exploitatiebereke ning. Ook was er kritiek op de hoogte van het voorziene appar tementencomplex, dat volgens het bestemmingsplan maxi maal zestien meter hoog kan worden. De PPC heeft erop aan gedrongen geen vier maar drie bouwlagen toe te staan. Het Goese college van B en W is van oordeel dat het bouwplan wat maat en schaal betreft juist goed aansluit op de omringende bebouwing. Het wijst daarbij op het oordeel van zowel de wel stands- als de monumenten commissie, die het plan hebben goedgekeurd en er juist waarde ring voor hebben getoond. De maximale bouwhoogten zo als die in het bestemmingsplan staan, zijn 'ruim', erkennen B en W. De dakvoethoogten worden daarom verlaagd: van 7,5 naar zes meter voor de woningen aan de Anjelierstraat en van twaalf naar negen meter, met 'hoog teaccenten' van twaalf meter, aan de Oostsingel. Het bouw plan op zich hoeft daarvoor niet te worden gewijzigd. Verder is het bestemmingsplan op onderdelen wat aangevuld en toegelicht. Naar aanleiding van opmerkingen van de PPC en waterschap Zeeuwse Eilanden is met de Groene Groep afge sproken, dat bij de nieuwbouw het regenwater niet in het riool belandt, maar naar de Oostvest wordt afgevoerd. Verder heeft de gemeente er bij de ontwikke laar op aangedrongen een ex ploitatieberekening voor het project te laten zien, omdat an ders de provincie waarschijn lijk dwars gaat liggen. De invulling van de locatie-De Groene wordt maandag 28 ok tober besproken in de Goese raadscommissie grondgebied. Deze openbare bijeenkomst wordt gehouden in het stadhuis in Goes en begint om 19.30 uur. Als de commissieleden zich in de plannen kunnen vinden, wordt het aangevulde en aange paste bestemmingsplan op nieuw voorgelegd aan de PPC. Verder is het de bedoeling nog een bijeenkomst voor de be zwaarmakers en andere mensen uit de buurt te organiseren. Advertentie Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing HOEKMAN" Noordzandstraat 6. Yerseke. (0113) 57 29 07 door René van Stee NUMMER EEN - Medewerkers van de Explosieven Opruimings Dienst (EOD) van de Koninklij ke Landmacht hebben gister middag op de doorgaande weg in Nummer Een de laatste stuk ken wapentuig uit de Tweede Wereldoorlog opgegraven. In totaal hebben twee experts van de dienst vijfhonderd stuks afweergeschut en granaten ge vonden. Ook stuitten ze op voorwerpen als een Duitse helm en een onderkaak die vermoe delijk van een hond afkomstig is. De eerste vondst van het wapentuig werd vrijdag gedaan door wegenbouwers die graafwerkzaamheden uitvoer den. De munitie is afgevoerd en op geslagen in een beveiligde bun ker in het politiebureau van Breskens. Het wordt tezijnertijd vernietigd. Op welke wijze en waar dat gebeurt, is volgens ge- meentevoorlichter van Oost burg S. de Kievit nog onbekend. „In de gemeente Oostburg is er een vaste locatie in de Zwarte Polder waar explosieven tot ontploffing worden gebracht. Het is niet zeker dat dit ook ge beurt met het materiaal uit Nummer Een. De mogelijkheid bestaat dat ze worden overge bracht naar de hoofdzetel van EOD in Gilze-Rijen en dat ze daar worden vernietigd', aldus De Kievit. De zoektocht naar explosieven had geen gevolgen voor de reconstructie werk zaamheden aan de doorgaande weg in Nummer Een. Hoewel een gedeelte van de weg was af gezet, konden stratenmakers even verderop gewoon door gaan met hun werk. Omdat het slechts om licht wa pentuig ging, hoefde ook nie mand in het gehucht te worden geëvacueerd. GOES - De Stroomtrein Goes- Borsele (SGB) houdt zaterdag 26 oktober een wervingsdag voor nieuwe vrijwilligers. Er zijn drie informatiebijeen komsten, die beginnen om 10.00, 13.00 en 15.00 uur. Het vertrekpunt is het perron van de stoomtrein bij de Van Doorne straat in Goes. Door de gestage groei van de SGB-activiteiten blijft er vraag naar nieuwe me dewerkers, als aanvulling op de 160 vrijwilligers die er al zijn. Er is momenteel behoefte aan lo- kettisten, conducteurs, buffet medewerkers en stokers. Ook voor de onderhoudsafdelingen wordt versterking gezocht. Zes jaar is hij, en helemaal in de ban van voetbal. De na men van Kluivert, Van Hooij- donk, Waterreus en Figo kent hij nog niet, hoewel een van zijn medespelertjes traint in een shirt van die laatste cory fee. Voorlopig spiegelt hij zich nog aan zijn grote broer, die bekend staat om het uit lokken van overtredingen in de wedstrijden van de A's. Maar hij zit in F5, waar ze nog niet aan buitenspel doen. Penalty's en corners daaren tegen, en 'de aftrap' zijn in middels wel bekende begrip pen. Deze week introduceerde 'de meester', zoals de meeste spelertjes de trainer nog noe men, een nieuw fenomeen. Vandaag mogen ze meedoen aan een vier-tegen-vier-toer- nooitje in Sas van Gent. „We moeten op toernooi naar de Corner Boys", vertelde hij na de training enthousiast, al bracht de naam van die club hem tegelijkertijd in verwar ring. Want: Nemen die al leen maar corners?" DIVERSE SERIES pa maoE WALSTRAAT 199 VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23