Beelden van botanisch verleden Nuttige planten tropisch Afrika in kaart gebracht PZC Nobelprijzen voor bizar onderzoek Aantal doden door hartaanvallen onnodig Tekenaar Ferdinand Bauer tekende ontdekkingen Flinders-expeditie uit 1800 Kristal met akoestisch geheugen Discussie inspuiten dierlijke cellen XTC en hersenbeschadiging Canada test klimaatverandering postzegels 2: dinsdag 22 oktober 2002 door Wilfred Simons LEIDEN - Zoals Nederland het jaar 2002 heeft uitgeroepen tol het 'VOC-jaar', herdenkt Au stralië de expeditie van zeeka pitein Matthew Flinders. In een lekkend kolenschip zeilde hij tussen 1801 en 1803 rondom Au stralië en bewees dat het geen eilandenrijk is, maar een conti nent. De herinnering aan die tocht blijft levend door de hon derden prachtige botanische aquarellen die Ferdinand Bauer (1760-1826) maakte. In 1800 rustte Napoleon Bona parte twee zeilschepen uit voor een 'wetenschappelijke' expe ditie naar Australië. Hiervan schrokken de Engelsen omdat zo'n expeditie doorgaans de voorbode was van kolonisatie en daarmee een directe bedrei ging van de in 1788 gestichte ko lonie in Sydney. Er moest een tegenexpeditie komen, zo besloot de Britse 'Admiralty', het ministerie van marine. Het enige schip dat nog voorhanden was, was een lek kende oude kolenschuit, Inves tigator gedoopt. Kapitein was ontdekkingsreiziger Matthew Flinders (1774-1810). Aan boord waren onder anderen de plantkundige Robert Brown (1773-1858) en de plantenteke- naar Ferdinand Bauer. De En gelse expeditie was kleiner en slechter uitgerust dan de Fran se. Toch is de Engelse expeditie veel bekender geworden. Dat is volgens de Australisch/Leidse bioloog David Mabberley (54) vooral te danken aan de schitte rende tekeningen die plantente- kenaar Ferdinand Bauer maak te. Vooral in Australië, waar de zogeheten 'Flinders' Circumna vigation of Australia' afgelopen jaar met tentoonstellingen, le zingen en postzegels op grootse wijze is herdacht, zijn Bauers tekeningen en aquarellen onge looflijk populair. Bauer was een eenvoudige teke naar uit Wenen, die in 17 86 dooi de Engelse plantkundige lord John Sibthorp was aangenomen om de planten te tekenen die de lord wilde ontdekken Na een reis naar Griekenland en Klein- Brachychiton paradoxus, 'flessenplant' Azië was hij in Londen gebleven om zijn tekeningen uit te wer ken tot aquarellen. Bauer had een voorsprong op andere bota nische tekenaars doordat hij met een kleurenkaart met hon derden tinten werkte. Hij maakte eerst potloodschetsen en noteerde de nummers van de kleuren uit de kleurenkaart. De schetsen werkte hij naderhand uit tot een botanische aquarel. Volgens Mabberley kloppen de kleuren precies. ,,Als je een plant van nu naast Bauers kleu renplaat houdt, zie je geen ver schil." In het tropische noorden van Australië deden Brown en Bauer hun grootste vangsten. Na een succesvolle botanische tocht langs de Australische noordkust sloegen de scheeps timmerlieden van de Investiga tor in maart 1803 alarm over de toestand van het schip.Flinders besloot daarop naar Kupang op Oost-Ti mor te varen om noodre- paraties te laten uitvoeren. Bauer had het tekenen inmid dels opgegeven: de warmte en het vocht aan boord hadden zijn papier aangetast. Na de repara tie besloot Flinders de tocht naar Sydney zo kort mogelijk te maken. Op 9 juni kwamen ze in Sydney aan. De Admiralty had de expeditie leden op het hart gedrukt om vooral te zoeken naar planten met economische waarde: plan ten met stevige vezels (voor tou wen en zeilen) en bomen met goed timmerhout. Brown en Bauer vonden zo'n boom in Au stralië: de rode ceder, die - in te genstelling tot wat de naam sug gereert - een mahonie is en geen naaldboom Erosie ,,Het zijn, of liever waren, bo men tot veertig, vijftig meter hoog", zegt Mabberley, die in mahoniesoorten gespeciali seerd is. ,,In de jaren na de ont dekkingzijn alle grote exempla ren gekapt. Nu zijn alleen de kleintjes nog over en ze kunnen nooit meer zo groot worden, want door het kappen van de grote is er 'genetische erosie' op getreden." Uit dit voorbeeld blijkt wel de onschatbare waarde van het werk van Brown en Bauer. Sinds de kolonisatie van Australië zijn veel soorten die zij beschre ven, uitgestorven. Varkens die op eilanden voor de kust zijn uitgezet, hebben complete ve getaties opgegeten. Verwilderde katten hebben zich tegoed ge daan aan de gestreepte buidel muis die eens algemeen was in Zuid-Australië De expeditie maakt in 1805 noodgedwongen de thuisreis. Tot verbittering van Bauer en Brown trok de oogst aan plan ten, plantenzaden, opgezette dieren en mineralen totaal geen aandacht.Eenmaal in Londen zette Bauer zich aan het uitwer ken van zijn tekeningen. Als staatsgeheim verdwenen ze li- nea recta in het archief van de Admiralty. Bauer probeerde wel om zijn tekeningen uitgegeven te krijgen, maar na de publicatie van vier kleine deeltjes staakte hij de uitgave. In 1814 keerde Bauer terug naar Wenen, waar hij zich vestigde als zelfstandig kunstenaar. De rest van zi]n leven besteedde hij aan het maken van olieverf schilderijen van-planten voor de Oostenrijkse adel. Bauers nala Livistona humilis; Cymbidium suave; Flindersia australis; en Co- rymbia serosa (Afbeeldingen Natural History Museum Londen) tenschap bestaat uit duizenden schitterende tekeningen, aqua rellen en olieverfschilderijen van planten en dieren - niet al leen uit Australië, maar ook uit Griekenland, Klein-Azië en Oostenrijk. Vrijwel niets ervan is bekend bij het grote publiek. ,,We weten niet eens precies wat er allemaal is", zegt zijn bio graaf Mabberley. Eén reden voor die grote onbe kendheid is dat publicatie be- moeili j kt werd door de primitie ve druktechnieken van destijds. Gravures moesten allemaal met de hand worden ingekleurd, wat duur en tijdrovend was. De steendruktechniek, die meer kleurendruk in beginsel moge lijk maakte, stond nog in de kin derschoenen. De uitkomsten van de expeditie van Flinders golden bovendien tot diep in de negentiende eeuw als geheim. Publicatie werd daarom beslist niet aangemoedigd. Bauer moet teleurgesteld zijn geweest over zijn geringe maatschappelijke David Mabberley: Ferdinand Bau er, The Nature of Discovery. Uitg The Natural History Museum, Lon don. ISBN 1 85894 097 7 MISSISSIPPI - Amerikaanse wetenschappers hebben et- kristal ontdekt dat een geluidsgolf niet dadelijk terugkaats maar die opslorpt en even later weer terugzendt. Het kriste heeft dus een soort 'akoestisch geheugen'. Dit tot hiertoeoii bekend natuurkundig fenomeen vindt plaats in het kristal);, thiumniobat, een verbinding van het scheikundig element!* thium. De ontdekking kan voor interessante toepassingen^ de geluidstechniek zorgen. Onderzoekers van de universiteit van Mississippi ontdekte; het fenomeen bij toeval, toen zij wilden nagaan hoe het kriste zich onder bepaalde omstandigheden als filter van geluid* golven gedraagt. Wegens deze eigenschap wordt lithiumnio. bat trouwens in mobiele telefoons gebruikt. GPD DEN HAAG - Het injecteren van dierlijke cellen in het men. senlichaam moet worden gestopt. Deze techniek wordtin et- kele privé-klinieken nog steeds gebruikt om het veroudere van organen tegen te gaan. Volgens de farmacoloog-toxu». loog prof. dr. A. Bast van de Universiteit van Maastrick werkt de methode niet en is zij gevaarlijk. Artsen die de me thode toepassen, bestrijden dit. Volgens de Nijmeegse hoogleraar geriatrie (ouderdomskut de) prof. dr. W. Hoefnagels is niet aangetoond dat de method werkt. Volgens de arts dr. P.J. van der Schaar, werkzaam in een privé- kliniek in Leende, is de methode echter niet alleen zeer one maar ook ongevaarlijk. „De cellen die worden gebruikt, k(- men van foetussen van dieren. Die veroorzaken geen tingsreactie bi] de mens.In Duitsland wordt de techniek ve toegepast, daar zijn ook cijfers die de werkzaamheid em: aantonen. GPD" BALTIMORE (DPA) - Er bestaat een verband tussen XTC-gt- bruik en hersenbeschadiging. Dat blijkt uit een ondenoei van de John Hopkins Universiteit in Baltimore, gepubliceer; in het vakblad Science. Bij apen die in een proef XTC kregen toegediend, ontstond» langdurig tekort van dopamine-cellen in de hersenen. Di cellen helpen onder meer iemand te bewegen en te reagerens dingen. Beschadiging van die cellen kan leiden tot de ziefa van Parkinson of soortgelijke aandoeningen. „Het gebrek aan duidelijke nadelige effecten op de korte te- mijn is deels de oorzaak voor het wijdverspreide idee datXI! veilig is", aldus onderzoeksleider George Ricaurte. DPA THOMPSON - Canada gaat de klimaatverandering doorot warming van de aarde proefondervindelijk bestuderen. Wf tenschappers van universiteiten en het ministerie voori lieuzaken gaan dat doen in het noorden van de deelsta Manitoba. Zij warmen daar voor hun onderzoek ee stuk noordelijk woud op. Komend voorjaar begint het opwaï men. Het stuk bos ligt in het toendradeel van het noorden vanCi nada. Daar is de bodem bijna altijd bevroren. De bomen bit ven daardoor veel kleiner dan in warmere streken. De wetei -schappers denken dat de grond door het opwarmen van lucht gaat ontdooien en cle bomen wel verder zullen ga: ig groeien. Doel van het onderzoek is te zien hoeveel kooldioxide en m thaangas vrijkomen uit de ontdooiende bodem en in hoever de groter wordende bomen die weer opnemen en omzetten: zuurstof. ANP door Peter de Jaeger LONDEN - Ook dit jaar zijn aan de Harvard universiteit weer de alternatieve Nobelprijzen uit gereikt voor lachwekkend en obscuur onderzoek. De tien winnaars namen hun prijs - een klapperend gebit - in ontvangst van echte laureaten. In de categorie Biologie ging de prijs naar een Britse studie over verliefde struisvogels. Britse pluimveehouders waren be nieuwd waarom hun loopvogels niet willen broeden. De struis vogels hadden meer oog voor hun verzorgers. „Het is geen pretje om doelwit te zijn van een amoureuze struisvogel", zegt Charles Paxton. Gevonden oor zaak is dat jonge struisvogels van jongs af aan worden opge voed door mensen. Daarom zien ze die eerder als mogelijke part ner dan hun eigen soortgenoten. De 'prijs' voor Medicijnen werd gewonnen door Chris McManus van de universiteit van London. In kunsthistorische handboe ken wordt altijd beweerd dat bij standbeelden, zoals de beroem de David van Michelangelo, de Imker teelbal groter is dan de rechter, zoals in de natuur. De medicus bekeek in Italië ruim honderd anatomisch correcte beelden van dichtbij. De histo rici krijgen van hem gelijk wat de beelden betreft, maar in wer kelijkheid is bij mannen de rechter testikel groter. Bier was het gelauwerde onder werp voor Natuurkunde. Arnd Leike uit München bewees dat de witte schuimkraag inzakt volgens de wet van exponentieel verval. Tijdens de uitreiking had de vrolijke, dikbuikige fysi cus een glas bier in zijn hand. „Ik heb met veel plezier dit on derzoek uitgevoerd. Bedankt en proost." De wiskundeprijs was voor de Indiase onderzoeker Kannoth Sreekanur. Deze heeft een ver gelijking ontwikkeld om de to tale oppervlakte van een olifant te berekenen. De Nobelprijs voor de vrede was voor een Ja panner die een machine ontwik kelde die hondengeblaf kan om zetten naar mensentaal. Onder grote hilariteit van het publiek werd de machine uitgetest. Winnaars die er in vorige edities uitsprongen bestudeerden on der meer de kans om gewond te raken door vallende kokosno ten. Tijdens dit ceremoniële cir cus, dat voor de twaalfde keer werd gehouden, wordt altijd veel gelachen. Maar werden Co pernicus en de gebroeders Wright in het begin niet even zeer uitgelachen? Eerdere win naars die werden beschimpt om hun uitvinding zijn nu miljo nair. Neem Alan Kligerman. Hij ont wikkelde een middel tegen flatulentie ofwel overmatig winden laten. De farmaceut ontving hiervoor in 1990 een 'Nobelprijs'. Nu brengt het ge neesmiddel verlichting voor duizenden patiënten met een opgeblazen gevoel.En meer nog voor de mensen in hun directe omgeving. Kligerman mag zich inmiddels scharen onder de nieuwe rijken van Amerika. Ja, wie het laatste lacht WELLINGTON - Een combina tie van goedkope en simpele maatregelen zou het aantal mensen (12 miljoen) dat jaar lijks overlijdt aan een hartaan val of een beroerte, kunnen halveren. Dat stellen weten schappers uit Nieuw-Zeeland, die voor de wereldgezondheids organisatie WHO onderzoek hebben gedaan. Anthony Rogers van de univer siteit van Auckland zei gisteren dat het verminderen van zout in voedsel, stoppen met roken en het nemen van medicijnen om de bloeddruk te verlagen, het aantal doden drastisch zou ver minderen. Eerder werd ervan uitgegaan dat een hoog choles terolgehalte, een hoge bloed druk en roken de oorzaak zou den zijn van 25 tot 50 procent van de hartaanvallen. Volgens Rogers is het echter veel meer: ruim 75 procent. Alleen al door een hoge bloeddruk zouden jaarlijks 7 miljoen mensen aan een hartaanval sterven. Verder bleek dat hartproblemen wijdverspreid zijn. „Een hoge bloeddruk en cholesterolgehal te komen in ontwikkelingslan den veel vaker voor dan ge dacht", aldus Rogers. DPA door Peter de Jaeger WAGENINGEN - Wagenin- gen Universiteit neemt het voortouw om alle nuttige planten van tropisch Afrika in kaart te brengen. Alles komt direct op internet beschik baar. Deze klus, die tien jaar gaat duren, kan uiteindelijk de honger in arme landen helpen voorkomen. De voorbereiding van het prestigieuze PROTA project heeft drie jaar ge duurd. PROTA staat voor Plant Resources of Tropical Africa. Tien jaar duurde het voordat een werkgroep van ondermeer Wageningse wetenschappers alle nuttige Afrikaanse plan ten had geïnventariseerd. Het bleken er bijna 7000 te zijn, die ondergebracht zijn in zestien handboeken, ingedeeld naar gebruiksgroep, zoals veevoer, groente, hout, siergewas of medicijn. Het PROTA-project zorgt dat alle 7000 nu worden beschreven, een werk van tien jaar. Hoe de beschrijving gaat wor den is te zien in een voorbeeld boek waarin veertig planten soorten uitgebreid worden besproken. „Niet alleen de teelt en het gebruik, ook de re gionale verspreiding en de handel komen ter sprake", zegt Jan Siemonsma. mede initiatiefnemer en coördinator van het project en verbonden aan de Wageningen Universi teit. Okra Zelf deed hij ooit studie naar okra, een groente uit West- Afrika. „Dit vruchtdragend gewas komt ook elders ter we reld voor. Maar de West-Afri kaanse soort, die pas sinds twintig jaar goed is beschre ven, is resistenter tegen ziek ten en daarom interessant voor elke moestuin. Door die kennis uit te dragen kan het vitami nen- en mineralenrijke pro duct een belangrijke bijdrage leveren aan een gezond voe dingspatroon voor meer men sen." Zo ook de kossoboom in Tan zania. De gedroogde, rode bloem levert een wormafdrij vend middel. Elke maand De okra is een gezonde vrucht die verdere verspreiding verdient in Afrika. wordt een dag gereserveerd in het dorp om ritueel te 'ontslak- ken'. Maar sinds de overheid geld vraagt voor exploitatie van de kosso (overigens met de goede bedoeling de bedreigde boom te beschermen), laten de bewoners het opnieuw planten van de medicinale bomen ach terwege. En daardoor is de boom nog zeldzamer gewor den. PROTA is een logisch vervolg op het succesvolle PROSEA foto Jan Siemonsma/GPD project, waarin de kennis over planten van Zuidoost - Azië is ontsloten. Eind dit jaar ver schijnen de laatste drie (van in totaal twintig) boeken en wordt alles overgedragen aan lokale onderzoekers. Qua op pervlakte en aantal planten zijn de projecten vergelijk baar. Organisatorisch is Afrika een stuk ingewikkelder, aldus Sie monsma. „PROSEA besloeg slechts zes landen, nu hebben we te maken met 47 landen en een veelvoud aan talen. Om dat allemaal te kunnen be happen zijn zes regionale kantoren opgericht met het hoofdkantoor in Nairobi, Ke nia." Opmerkelijk genoeg vallen Zuid-Afrika en de landen ten noorden van de Sahara buiten het project. Volgens Siemons ma omdat de flora in deze subtropische regio's totaal an ders is dan in de rest van Afri ka. Expertise PROTA krijgt naast de steun van zes Afrikaanse onder zoeksinstituten ook hulp van de Royal Botanie Gardens in het Engelse Kew en van Agro- polis in het Franse Montpel- lier. „Bij de oud-koloniale mo gendheden zit veel expertise, zowel bij personen als institu ten, waar we dankbaar ge bruik van kunnen maken." Alle verzamelde informatie komt direct beschikbaar op in ternet. Waarom dan toch nog dure boeken drukken? „In Afrika moeten potentiële ge bruikers speciaal naar een in ternetcafé. Dat werkt natuur lijk niet. Daarom worden er goedkope paperbacks ge maakt die voor iedere doel groep betaalbaar zijn." Die doelgroepen zijn in de eerste plaats telers, veredelaars en onderzoekers. Om tevens leer lingen op school en de kleine boeren te bereiken wordt er een scala aan voorlichtings materiaal gemaakt. Honger Volgens Siemonsma is de in formatie een wapen in de strijd tegen de honger. De subsidie gevers. met name het ministe rie van buitenlandse zaken, toetsen het project zelfs op de geleverde bijdrage aan bestrij ding van armoede. „Dat is moeilijk aantoonbaar", erkent Siemonsma. „Honger moet bestreden blijven worden door directe internationale hulp. Maar op de langere termijn kan honger worden voorko men door kennis. Ons project kan helpen door mensen te leren zorgvuldig om te gaan met wat er is aan nuttige plan ten." Ondanks de bekende terughou dende houding van de koningin over het afbeelden van leden van het Oranjehuis op postze gels hoopt de filatelie, dat prins Claus met een bijzondere zegel wordt geëerd en herdacht. Niet met een rouwzegel, maar met een waardige, stijlvolle zegel. Thema- en motiefverzamelaars moeten eigenlijk, goed be schouwd, altijd alert zijn. Er gens in de wereld, of het nu in een naburig land is of op een ver-weg eilandengroepje, er gens kan een enkele zegel of een serie worden/zijn uitgegeven, die in een dergelijke verzame ling past. Een serie is dan meest al zij het na enige tijd nog wel te traceren, maar anders wordt het, als het bij voorbeeld om vuurtorens gaat en als er op slechts één van de zegels van een serie aan het einder op een rots punt een vuurtoren staat Om bij de laatste te beginnen. Canada gaf op 1 juni een toeris tische serie van tien zegels uit met op één zegel een vuurtoren. Guernsey presenteerde vorig jaar 26 april tien zegels Island Colours met op één een vuurto ren, Eiland Man (1/5 '02) vijf ze gels met aquarellen met op twee een vuurtoren en Zweden (10/5 '02) vier brev-zegels gewijd aan de westkust met op twee een vuurtoren. derney bracht 30 juli nogmaals een serie van vijf zegels uitf22p- 27p, 36p, 45p en 65p) diehAe: teken staat van de vuurtoren op Les Casquets. Deze keer dat het vijftig jaar is geieta dat de toren werd geëlektriSi- ceerd - alleen de verlichting® lampen. Een heel opmerkelijke emissR waarmee Grenada, Gambii Dominica en Grenada Carria- cou Petit Martinique ter gele genheid van AMPHILEX kws men. Elk gaf een velletjes n: met daarin (met als achtergron: de kaart van Nederland) steee zes zegels waarop Lighthouses of Holland. Zo staan er op deze gels van het Grenada-velletj; de vuurtorens van Schiermoe nikoog, Texel, Egmond, Sens veningen, Schouwen en Helle Kijk.indatsoort gevallen wordt het een beetje meer speuren en wat er dan ook nog bijkomt, er moet altijd een hele serie wor den aangeschaft om slechts één of twee zegels te bemachtigen. Wat dit laatste betreft hoeven we overigens niet ver van huis te gaan, want op één van de tus- sentabs van het Zeeuwse pro vincievelletje staat een vuurto ren. Dan complete series. Op 30 april 1991 gaf Alderney Bailiwick of Guernsey vijf zegels uit gewijd aan de automatisering van de vuurtoren op Les Casquets. Al- voetsluis. NB. Tevens dus zege voor het thema 'Nederland® buitenlandse zegels'. Verder nog een paar vuurt renemissies: Australië (12 2002), vuurtorens, 4 zegels pk 2 zelfklevende zegels; Barbadc (22/5 2000), permanente sert 14 zegels, op 1 een vuurtors Bulgarije (19/11 2001), vuurt- rens. 2 zegels; Cuba (27/9 199' wereldtoerismedag, 4 zegd met op 1 een vuurtoren; Estlaö (24/1 2001en 10/2 2002), 1 ze? met vuurtoren; Falklandeilaf den (24/5 2001), 6 zegels waar van 1 met vuurtoren; Finlatf (6/9 2001), Finse boezems,5z- gels waarvan 1 met vuurtors Frankrijk (22/6 2002), toeriêg de vuurtoren van Collioi® schilderij van André Dertf (1880-1954); Jersey (17/9 2001 zeilrace, velletje met 1 zegelrt op velrand rots met vuurtors Malta (21/3 2001), vuurtorens- zegels; Uruguay (14/3 2000 vuurtorens, blokje van vier® IJsland (18/4 2 0 02), 60,00 85,00 kr„ vuurtorens V?» Gróttuviti en Kögurviti, i8 boekjes. NB. In de volgenden)- briek het emissieprograffl^ 2003. HeroW"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 22