Van mozaïek naar aquarel Jet en Saar waren de laatste Collots in het grote huis PZC Vrijwilligers zijn onmisbaar in het natuurbeheer Toekomstvisie Delta Nieuwe Raadkaart dinsdag 22 oktober 2002 Oesterdam richting Tholen, met links de Oosterschelde en rechts het Schelde-Rijnkanaal. foto's Dirk-Jan Gjeltema Een mozaïek bestaat uit afzonderlijke stukjes glas of steen van verschillen de kleur, die samen wel een beeld vormen, maar onder ling scherpe grenzen heb ben. De huidige Delta is te vergelijken met zo'n moza- iek: harde grenzen tussen de verschillende wateren en tussen de Delta wateren en hun omgeving, ofwel de gro te rivieren, de Noordzee en het land. Die situatie levert in combinatie met zeespie gelrijzing en verstedelijking veel nadelen op. Daar kan wat aan gedaan worden. De Delta moet meer op een aquarel gaan lijken, waarbij de grenzen vervaagd zijn en kleuren geleidelijk in elkaar overvloeien. Anders gezegd: de Delta terug als over gangsgebied tussen de rivie ren en de Noordzee. Een es tuarium, met veel invloed van eb en vloed en waar zout en zoet elkaar ontmoeten. /^Vpsteller Tjeerd Blauw van v^/het rapport De Delta in Zicht mag de boodschap graag fraai verpakken, liefst met een glanzende strik erom. Anders dan het Deltaplan van vijftig j aar geledenis de toekomstvisie voor de Deltawateren geen za kelijk, ambtelijk rapport. Het is een speelse, maar desalniette min serieuze verkenning van de maatregelen die nodig zijn om de zieke Deltawateren weer ge zond te maken. Tegelijkertijd moet de veiligheid tegen over stromingen - de zee slaapt nooit - worden vergroot. Het is een an dere benadering: niet meer al leen met de rug naar het water staan, maar meegaan ermee. Want dat hebben de ontwikke lingen van de afgelopen halve eeuw duidelijk gemaakt. Het Bathse spuisluis water laat zich niet zonder ge volgen in een keurslijf persen. Zuidwest-Nederland is geen ge ïsoleerd gebied, waaraan een wereldwijde ontwikkeling als klimaatverandering voorbij gaat. De zee zal de komende ja ren geleidelijk stijgen, in de 21e eeuw met gemiddeld zestig cen timeter. Er valt meer regen, tot 2050 in de winter ongeveer 10 procent meer dan nu. Het weer wordt onstuimiger, waardoor de golfhoogte met 30 procent toeneemt. De rivierafvoeren krijgen een grilliger patroon, van veel hoger tot veel lager. En. hoewel geen klimaatfactor, in Zeeland daalt de bodem tot 2050 verder met 5 tot 20 centi meter. Het is zaak daar tijdig een ant woord op te geven; de Nederlan ders kunnen niet rusten op de lauweren van het Deltaplan. Niet wachten tot er weer een stormvloed toeslaat. Dat die er zal komen, is zeker. Er is geen eeuw voorbij gegaan zonder watersnoden. Maar misschien kunnen de gevolgen deze keer beperkt worden. Het besef dat de Delta bijna helemaal uit ont worsteld land bestaat, moet lei draad zijn. Blauw constateert dat het gebied toe is aan een Deltaplan-plus. Deze keer niet als reactie op een ramp, maar om de zee een stap voor te blij ven. Bij de opzet en uitvoering van het in 1987 afgesloten Delta plan stond vergroten van de vei ligheid voorop. Dat er ook nade len aan kleefden, werd voor lief genomen. Pas in de laatste fase van de werken kwam het milieu een verbinding tussen Wester en Oosterschelde, die als noodoverlaat dienten tijde van extreem hoog water (de Over- schelde). Om de Deltawateren te laten fungeren alsbergingsge- bied voor rivierwater, moeten de verbindingen zodanig her steld worden, dat het rivierwa- ter onbelemmerd naarde Delta wateren kan stromen. meer in beeld en dat leidde ertoe dat in de Oosterscheldemon- ding geen dichte dam maar een stormvloedkering verrees. Een aantal ecologische kwalen was echter niet meer te voorkomen. Het rapport De Delta in Zicht geeft aan dat er ombuigingen nodig zijn. De zeespiegelrijzing kan tege moet worden getreden met ver sterken van de kustverdediging. Deels bestaande uit dijkverho ging, deels door bredere water keringen aan te leggen. Een oplossing voor de hoogwaters achterin de Westerschelde (een bedreiging voor Antwerpen), is De ecologische problemen kun nen worden aangepakt loor het terugbrengen van de es uariene dynamiek: het weer in verbin ding brengen van de Delta'wate ren onderling en van deze wateren met de rivieren en de Noordzee. Dit biedt bovendien kansen voor recreatie, wonen, visserij en scheepvaart. Daar voor moeten wel oplossingen komen voor de afwatering van West-Brabant en de zoetwater voorziening voor de landbouw. Ook moet de kwaliteit van het rivierwater (nu nog niet schoon genoeg) voldoende zijn en moet er zekerheid zijn dat er altijd genoeg rivierwater beschikbaar is (ook in perioden van lage af voer). Net als het Deltaplan in grijpende gevolgen had voor de situatie in Zuidwest-Neder land, zal ook een Deltaplan- plus veel overhoop halen. Bo vendien zijn er honderden mil joenen euro's voor nodig. Daar om is een stap-voor-stap aan pak gewenst. Ook dat is een ver trouwde benadering. Dus eerst proefprojecten. Zoals met de zoetwatervoorziening op Sint- Philipsland: regenwateropvang en beregening op maat, in plaats van sloten doorspoelen met zoet water uit de randmeren Vol kerak en Zoommeer. Herstel van de verbinding van het Ram- megors met Oosterschelde en daarna met het Volkerak. Ver betering van de natuur in de brakke kreken van Kouden hoek. En als er niks gebeurt? Blauw voorspelt dat er dan omstreeks 2033 huiveringwekkende be richten verschijnen. „Steeds va ker komt hgt voor dat de Mae- slantkering en de Hartelkering gesloten moeten worden. De economische centra daar hou den de adem in. Datzelfde geldt voor Antwerpen, als het Noord zeewater weer eens in de trech ter van de Westerschelde tot re cordhoogten opgestuwd wordt. Het Komt ook steeds vaker voor dat de rivierafvoeren zo laag zijn, dat het schaarse zoete wa ter op de bon moet.'' En dat is volgens Blauw niet al les. „Het Volkerak en Zoom meer blijven last houden van blauwalgen. De waterkwaliteit is zo slecht dat Bergen op Zoom ambitieuze plannen paar de prullenbak moet verwijzen. Hetzelfde geldt voor de plannen om het Veerse Meer uit te brei den tot aan Middelburg. De zandhonger van de Ooster schelde is niet gestild. De Gre- velingen brokkelt verder af. In plaats van de prestigieuze voor tuin is de Delta verworden tot een miezerig trapveldje van de Eurometropool." Rinus Antonisse Vorig j aar is voor het eerst een nationale Natuurwerkdag gehouden. Mensen konden een dagje de handen uit de mouwen steken in de natuur. Aan de op roep mee te werken aan beheer en behoud van natuur en land schap werd ruim gevolg gege ven. Reden voor de organisato ren om opnieuw een landelijke Natuurwerkdag op poten te zet ten, deze keer op zaterdag 2 no vember. Op ruim honderdvijftig plaat sen in het land kan er gewerkt worden, in Zeeland gaat het om negen locaties. Iedereen vanaf twaalf jaar kan meedoen. De co ördinatie is in handen van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ). Vrijwilligers zijn onmisbaar in het natuurbeheer, stelt mede werker Peter van der Vliet van SLZ. Uiteraard doen de natuur- beherende organisaties als Het Zeeuwse Landschap, Staats bosbeheer en Natuurmonumen ten heel veel zelf. Maar vooral voor onderhoud van de kleinere landschapson derdelen is vaak te weinig tijd en is het ook moeilijker daar met inzet van grote werktuigen aan de slag te gaan. Juist voor die 'overhoeken', waar het werk in handkracht moet gebeuren, is de hulp van vrijwilligers van belang, zegt Van der Vliet. „Daar is ook veel natuurwinst te behalen." Hij noemt als voorbeelden kleine rietlanden en steile bloemdij- ken. „Het is ook de bedoeling om de vrijwilligers in te zetten op wat bijzondere projecten, minder het grove werk. Dat is een taak voor de organisaties zelf." Kijkend naar de SLZ, consta teert hij dat er sprake is van een vaste kern aan vrijwilligers, die elk jaar in actie komen. Het aan tal breidt zich gestaag uit, als ook de hoeveelheid uren die in het werk gestoken worden. In 1993 waren er 542 deelnemers, die ruim 4900 uur werkten, in 2001 was dat gestegen tot 842 vrijwilligers en ruim 7300 uur. Ze zijn verspreid over alle Zeeuwse regio's. Belangrijk doel van de Natuurwerkdag is het betrekken van nieuwe men sen bij het werken in de natuur, vertelt Van der Vliet. Want uit breiding is zeer welkom. Vorig jaar, bij de eerste werk dag, waren het met name men sen uit de stedelijke gebieden als Goes, Middelburg, Vlissin- gen, Terneuzen en Oostburg, die zich aanmeldden. Dat is een landelijke tendens, weet de SLZ-medewerker. „Het is waarschijnlijk een soort com pensatie voor het leven in de stad. Mensen redeneren: iets wat schaars wordt in stand hou den - daar wil ik een bijdrage aan leveren. Op het platteland leeft dat veel minder. Daar is de natuur meer een gegeven." Bedrijven De twaalf provinciale stichtin gen voor landschapsbeheer be perken zich wat het vrijwilli gerswerk in de natuur betreft overigens niet alleen tot de Na tuurwerkdag. Ze zijn begonnen met het project Hand in Eigen Land, dat gericht is op het in schakelen van bedrijven, ver enigingen en scholen bij het na tuurbeheer. Zo van: in plaats van een uitstapje naar een toe ristische attractie, eens een dag milieuvriendelij k werk in de na - tuur verrichten. Medewerkers van de Elsta-cen- trale bij Terneuzen en van de ge meente Goes zijn al op die ma nier bezig geweest. Het is de bedoeling van SLZ de mogelijk heden voor Hand in Eigen Land uit te breiden, zodat er, rekening houdend met de seizoen, er bij na altijd wat te doen is. Dat moet bij voorkeur in de eigen provincie gebeuren, maar het is ook mogelijk buiten Zeeland aan de slag te gaan. Programma Op 2 november is de Nederland se Jeugdbond voor Natuurstu die (NJN) in Oranjezon bij Oost- kapelle actief met het rooien van prunus. De beheerswerk- groep van de Koninklijke Ne derlandse Natuurhistorische Vereniging (KNNV) knot aan de Oude Zeedijk in Goes wilgen. Staatsbosbeheer onderneemt in de Manteling van Walcheren verschillende werkzaamheden. De werkgroep landschapsver zorging Walcheren zet zich aan de Oranjepoldersedijk bij Arne- muiden in voor het knotten van wilgen. Dat gebeurt ook aan de Oude Zeedijk in Axel, door natuurbe schermingsvereniging De Stelt- kluut. De werkgroep actief terreinbeheer Schouwen-Dui- veland gaat aan de Bette- waardsdijk bij Zierikzee plant- werkzaamheden verrichten. In de Zeepeduinen bij Haamstede wil Natuurmonumenten aan de slag met het steken van berken (jonge boompjes verwijderen). Wilgen knotten is aan de orde bij de natuurvereniging Tholen (aan de Eerste Dijk bij Sint- Maartensdijk) en natuurbe schermingsvereniging 't Duum- pje (aan de Brugsevaart te Oost- burg). De werkzaamheden vinden plaats tussen 10.00 en 15.00 uur. Aanbevolen wordt brood mee te nemen (voor drinken wordt ge zorgd) en te zorgen voor stevig schoeisel. Kinderen zijn wel kom, als ze onder begeleiding komen. Het is ook mogelijk om in plaats van een hele dag, een aantal uren te werken, vertelt Peter van der VlietDe mensen krijgen natuurlijk instructie over het hoe en waarom van het werk, waarbij ook aan de veilig heid aandacht wordt besteed. „In principe is het voor iedereen te behappen om een klus te doen", betoogt Van der Vliet. Rinus Antonisse Nationale Natuurwerkdag: za terdag 2 november, aanmelden kan bij de Stichting Land schapsbeheer Zeeland 0113-23 09 36). Meer informatie: www.natuurwerkdag.nl De reacties op de raadkaart in Buitengebied van vorige week roepen onwillekeurig beelden op van de VPRO-televi- sieserie waarin twee freules en hun neefje de hoofdrollen speel den. In dit geval gaat het om de freules Jet en Saar Collot d'Es- cury en neefje Karei. Zij worden in veel inzendingen genoemd en dat is ook niet verwonderlijk, want de afbeelding betreft het Hof te Zandeplein in Klooster zande In die plaats speelt de fa milie Collot 'd Escury al lang een vooraanstaande rol. De mannelijk tak hield zich bezig met het beheer van de Kroondo meinen. Het grote pand links was de wo ning van de familie Collot, schrijft M. Jonkheijm uit Kapel- Ie. „Aan het huis zit ook nog een stukje vast van wat vroeger de dienstwoning was voor het per soneel. Dit huis stond in verbin ding met het grote huis. Van juli 1978 tot januari 1979 heb ik zelf nog in dit huis gewoond. De slaapkamers die we gebruikten waren in het grote huis gelegen. Bij de woning hoorde ook nog een eigen weg met bomen, wei den en een vijver." F. Weemaes uit Terneuzen meldt dat als laatste Collots in het gro te huis de freules Jet en Saar woonden, die op de fiets de hele streek doorkruisten. „Zij speel den een belangrijke rol binnen de oudheidkundige kring de Vier Ambachten in Hulst en wa ren ook conservatrices van de oudheidkamer. Bij Jet ben ik nog een paar keer op de thee ge weest, om met haar over molens te praten, een van de vele zaken waarmee de dames zich bemoei den. Het huis van de freules is nu kantoor bij het gemeentehuis van Hontenisse. Rechts gaat het hek naar een grote tuin die nu openbaar is. Hierachter ligt het laantje waar tot de Tachtigjari ge Oorlog de uithof van de abdij Ter Duinen was. Het NH-kerkje Groeten uit Kloosterzimde. Markt. is de deels herbouwde vroegere kloosterkapel. Links kunnen we het latere hotel Van Leuven zien." Naast hotel Van Leuven stond garage Voet, vertelt R. Cusee-de Ruiter uit Nieuwvliet. Zij be waart goede herinneringen aan het familiehuis van de Collots. Ruim vijftig jaar geleden kwam ze er als vriendin van een van de freules regelmatig op bezoek. „We hebben heel wat uurtjes doorgebracht op de zolder van het op de foto staande huis, waar onder meer koffers ston den met kleding uit een ver ver leden, de comedy-koffers wer den ze genoemd. Wijals meisjes van elf, twaalf jaar, konden ons naar hartelust verkleden en ons verbeelden dat we echte gravin nen of baronessen waren." L. Warrens de Vos uit Klooster- zande weet dat het grote huis in 1868 werd gebouwd en in 1989 naar de gemeente overging. „Rechts achterop het plein staat het koetshuis uit 1890. Het jaar tal 1720 verwijst naar een vroe ger, afgebroken bouwwerk." Verschillende inzenders atten deren op de muziektent, waar de harmonie Sint-Caecilia vaak speelde en die alweer zo'n 30 tot 35 jaar geleden verdween. Het is nu parkeergelegenheid. Het Hof te Zandeplein werd vroeger 'de mart' genoemd en de muziek- kiosk 'd'n theoater', stelt E. Steijns uit Kloosterzande. Vóór 1900 werden er een veemarkt en een vlasmarkt gehouden. Vol gens deze inzender heette hotel Van Leuven aanvankelijk loge ment Sint-Hubert. In het huis met de kleine ruitjes woont te genwoordig H. van Rijt, daar voor de familie Jan Baart. De winnaars van de waarde bonnen zijn: H. A Michielsen, Middelburg, M. Ots-van Koute ren, Kloosterzande en E. de Loos-Jansen, Terhole. Rinus Antonisse De nieuwe raadkaart uit de collectie van Hans Lindenbergh is van een dorp uit een heel an dere regio dan Zeeuws-Vlaanderen. De vraag is uiteraard: om welke plaats gaat het? Een nadere toelichting over de afgebeelde situatie is van har te welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 26 oktober worden gezonden aan de redactie PZC Buitengebied, postbus 18,4380 AA Vlissingen, fax 0118-470102, e-mail: redactie@pzc.nl Onder de goede oplossers worden drie waarde bonnen verdeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 20