Nederland stemt op 22 januari Leefbaar Z-Vlaanderen verdacht van omkoping Bietentocht is afzien voor de jagers Politie vaag over sluipschutter Van Dijke in voor lij sttrekkerschap van ChristenUnie dm Sprinkhanen Koningin ontvangt adviseurs, geen doorstart kabinet Amerika haalt de angel uit Irak-resolutie Spiegel boven kassa helpt pincode-dieven HR-Dubbelglas j\Jti «tt s"~ Rode kaart in ziekenhuizen Aanslag op bus in Israël Keepen is een vak apart Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- A 16° |l1° Z 6 Onbestendig Overwegend bewolkt en regelmatig buien met kans op onweer en windstoten. Vrij krachtige tot krachtige zuidenwind. 245e jaargang no. 250 dinsdag 22 oktober 2002 los nummer 1,10 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederland gaat op woensdag 22 janu ari weer naar de stembus om een nieuwe Tweede Kamer te kiezen. Konin gin Beatrix heeft gisteren het ontslag van het kabi net-Balkenende aan vaard. NEW YORK - De Verenigde Staten hebben gisteren in New York de andere permanente le den van de Veiligheidsraad van de VN een nieuwe ontwerpreso lutie inzake Irak voorgelegd. De laatste Amerikaanse voor stellen bieden een compromis; de expliciete bevoegdheid om geweld tegen Irak te gebruiken is weggelaten. Groot-Brittan- nië steunde steeds de VS, Frankrijk, Rusland en China vinden dat niet meteen met ge weld moet worden gedreigd. In de nieuwe resolutie wordt wel gewaarschuwd voor ernstige gevolgen als Irak de wapenin specties tegenwerkt. Het nieuwe voorstel geeft de wapeninspecteurs een centrale rol. Een verslag van de wapen inspecteurs is vereist, voordat tot een eventuele militaire aan val kan worden overgegaan. K TR/DPA ZWOLLE - De spiegels boven de kassa's van supermarkten worden door zakkenrollers be nut om pincodes af te kijken. In de politieregio IJsselland zijn de afgelopen maanden via die me thode tientallen bankrekenin gen geplunderd. Caissières benutten de spiegels aan de plafonds om in het win kelwagentje van de klant te kunnen kijken. De laatste maanden is gebleken dat men sen die in de rij voor de kassa staan via die spiegels kunnen zien welke pincode de betalende klant intikt. Als het dan lukt om buiten de winkel de portemon nee van die persoon te stelen, dan beschikt de zakkenroller over de bankpas en de corres ponderende pincode en kan hij daarmee betalen en geld opne men. Volgens een medewerker van de Stichting Veiligheids zorg IJsselland zijn de laatste maanden enkele tientallen klanten van supermarkten in deze regio door de 'spiegelme- thode' gedupeerd. De medewer ker noemt het verstandig om bij het betalen zekerheidshalve een hand boven het pinapparaat te houden. GPD Premier Balkenende riep gister avond de Kamerfracties op het demissionaire kabinet voldoen de ruimte te geven om te kunnen blijven regeren. „De Kamer heeft een bijzondere verant woordelijkheid wat dat aan gaat", zei Balkenende. Hij wil de politieke situatie bespreken met Tweede-Kamervoorzitter Weisglas en de fractievoorzit ters. Balkenende waarschuwde de Kamer geen besluiten te nemen die gaten slaan in de kwetsbare rijksbegroting. „Daar kan ze la ter spijt van krijgen." Zondag zei VVD-leider Zalm dat hij het spaarloon - dat het kabinet wil de afschaffen - toch intact wil laten. Het verzoek van de LPF-be- windslieden om de breuk in het kabinet te lijmen leed gisteren schipbreuk. LPF-minister Na- wijn (Vreemdelingenbeleid) reageerde teleurgesteld op het nieuws dat het kabinet geen doorstart is gegund. „Jammer dat het beoogde doel niet is ge haald, maar we zien met ver trouwen de verkiezingen tege moet", verzekerde Nawijn. Op Huis ten Bosch ontving ko ningin Beatrix eerder op de dag de voorzitters van de Tweede en Eerste Kamer, respectieve lijk Weisglas en Braks. Beiden adviseerden nieuwe verkiezin gen te laten plaatsvinden. De koningin sprak tot twee keer toe met de vice-president van de Raad van State Tjeenk Willink. Balkenende toog ook twee maal naar Huis ten Bosch. Hij sprak in totaal ruim tweeënhalf uur met de koningin. Balkenende had vorige week woensdag het ontslag van zijn kabinet aangeboden aan het staatshoofd. Dat gebeurde toen schriftelijk vanwege het feit dat de uitvaart van prins Claus nog maar net had plaatsgevonden. Gisteren lichtte Balkenende ten paleize het verzoek om ontslag persoonlijk toe. De premier had eind vorige week al laten weten niets in een eventuele doorstart van zijn kabinet te zien. Die vi sie wordt gedeeld door een grote Kamermeerderheid. Zoals gebruikelijk bij kabinets- crises had de koningin de over gebleven bewindslieden vorige week gevraagd 'in het landsbe lang' de lopende zaken te blij ven behartigen. Het kabinet moet straks de Kamer ontbin den en de vervroegde verkiezin gen voorbereiden. De datum 22 januari biedt nieuwe politieke groeperingen nog tot en met vol gende week maandag 28 okto ber de gelegenheid om zich te la ten registreren bij de Kiesraad. Dat moet om aan de Kamerver kiezingen te mogen meedoen. Gelet op de verstrekkende be sluiten van gisteren ziet de ko ningin er vanaf de voorzitters van de Kamerfracties voor ad vies naar haar paleis uit te nodi gen. Peiling In de laatste peiling van SBS 6 stijgt de WD van 23 naar 27 ze tels. Het CDA gaat naar 52 (nu 43) en de PvdA naar 28 (nu 23). Dit betekent dat het CDA kan kiezen tussen WD en PvdA om een meerderheid te krijgen. De LPF zakt van 26 zetels naar 3. GPD/ANP Arie en Neeltje Donker en Marietje Dijkstra trekken het schip voort. door Steffan ter Maat GOES - Met z'n drieën ver voorover gebogen en hard trekkend aan het touw dat over de schouder is geslagen. Arie en Neeltje Donker en Marietje Dijkstra jagen, in Zeeuwse klederdracht, hun boot de Cleenne Mossel door het havenkanaal richting Goes. De deelnemers van de Bietentocht 2002 hebben het zwaar. Schipper Wout Dijkstra ook: „Ja, het is afzien", zegt hij met een lach, terwijl hij ontspannen bij het roer zit. Gisterochtend om half negen begon de eerste etappe van de vierde Bietentocht voor oude zeilvrachtschepen in Sint-Annaland. Om ongeveer half één 's middags be reikten de eerste schepen de sluis bij het Goese Sas. Van daaruit moesten de schepen vanaf de kant door de be manning of door paarden door het kanaal worden ge jaagd. Wie zijn motor gebruikte kreeg strafminuten. Na het passeren van Wilhelm!nadorp was het bij het laatste stuk van de tocht pas toegestaan om de motor te gebrui ken. „Bij de bruggen gebruikt iedereen de motor. Daar na moet je het schip weer in gang zien te brengen door aan het touw te trekken. Dat kost wel veel kracht, maar zolang je niets forceert gaat het allemaal goed", legt Arie Donker uit. foto Dirk-Jan Gjeltema Bij de bietentocht gaat het erom wie de beste vracht het snelst zeilend naar de suikerfabriek in Steenbergen brengt. Na de tocht naar Goes gaat het vandaag naar Bruinisse en morgen naar de eindbestemming in Steen bergen. De tocht is een wedstrijd, maar de traditie staat voorop. De lading suikerbieten bestaat uit maar één mand vol bieten die symbolisch aan boord wordt gezet. Bij vertrek uit elke haven komt er een mand bij. Uiteindelijk verloopt de eerste dag prima. Er werd ge vreesd voor te veel wind, maar dat viel mee en het was zelfs uitstekend zeilweer. Als de laatsten om ongeveer kwart over vier hebben aangelegd in de haven van Goes is er tijd voor een 'afmeerbiertje'. door Euqèrte Verstraeten TERNEUZEN - Het openbaar ministerie in Middelburg stelt een strafrechtelijk onderzoek in naar Leefbaar Zeeuws-Vlaan deren. De partij wordt verdacht van het betalen voor ondersteu ningsverklaringen. De zaak begon te rollen na de kandidaatstelling voor de ge meenteraadsverkiezingen in Terneuzen, op 8 oktober. Een partij moet samen met de kandidatenlijst minimaal twin tig steunverklaringen inleveren om aan de verkiezingen mee te mogen doen. „We hadden wel geconstateerd dat Leefbaar Zeeuws-Vlaanderen moeite had om voldoende verklaringen bij elkaar te krijgen, maar ze waren binnen de tijd", zegt burge meester R. Barbé, die hoofd stembureau is. „Vervolgens is het ambtenaren opgevallen dat er misschien toch zaken waren die het daglicht niet konden verdragen. We hadden aanwij zingen dat betaald was voor on dersteuningsverklaringen. Vervolgens heeft Barbé aangifte gedaan bij de politie. „Want zo wel het betalen voor een steun verklaring als het ontvangen van geld is strafbaar." Het openbaar ministerie ziet aanleiding om strafvervolging in te stellen. Volgens een woord voerster is het zo goed als zeker dat de betrokkenen strafrechte lijk worden vervolgd. Barbé kan verder geen sancties afkondigen tegen de lijst Leef baar Zeeuws-Vlaanderen. „Vol gens de wet mag de lijst gewoon meedoen aan de verkiezingen." Hij spreekt van een 'verwerpe lijke' handelswijze. „Dit heb ik nog nooit meegemaakt." Lijsttrekker en woordvoerder C. Corstanje van Leefbaar Zeeuws-Vlaanderen zei giste ren 'nergens' van te weten. Niet van de aangifte tegen zijn lijst en niet van het strafrechtelijk onderzoek. Corstanje zei er niet van op de hoogte te zijn dat mensen geld hebben gekregen voor hun ondersteuningsver klaring. Advertentie i /y\ Glashandel J W MELIESTE I Bezoek onze showroom! Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 door Ans Bouwmans WASHINGTON - De politie in het Amerikaanse Richmond heeft twee mannen gearresteerd en ondervraagd over de reeks sluipmoorden in Washington en wijde omgeving. Geen van beide mannen is aangeklaagd en het is nog onduidelijk wat ze met de zaak te maken hebben en of ze er wel iets mee te maken hebben. Ballistisch onderzoek heeft uit gewezen dat de 37-jarige man die zaterdagavond bij een res taurant in Ashland, net boven Richmond, werd neergeschoten, het laatste en twaalfde slachtof fer is van de sluipschutter. De toestand van de man is kritiek. Politiechef Moose van Montgo mery County, die het onderzoek coördineert, kwam gisteren op nieuw met een cryptische uit spraak. „Wat we willen over brengen, is dat we zullen reage ren op een boodschap die we hebben ontvangen. We zullen later reageren." Op zondag avond deed hij een eveneens nogal onbegrijpelijk overko mende oproep aan iemand die een briefje met een telefoon nummer had achtergelaten bij het Ponderosa-restaurant in Ashland. „We willen met je spreken. Bel het nummer dat je ons gaf", zei Moose. De politie gaat er van uit dat het briefje is neergelegd door de sluipschutter en een poging is om een dialoog met de politie op gang te brengen. Arrestanten Een van de arrestanten werd gisterochtend om kwart voor negen opgepakt bij een tanksta tion in een buitenwijk van Rich mond. Daarbij waren zo'n dertig politiewagens en een he likopter betrokken en de politie leek hem op te wachten. De ar restant zat in een witte Ply mouth Voyager met een tijdelijk nummerbord - getuigen hebben witte busjes gezien op de moordplekken - en stond gepar keerd naast een openbare tele foon. Later werd een tweede man gearresteerd. Er waren gis Agressie tegen ziekenhuispersoneel neemt sterk toe. Patiën ten of hun begeleiders die zich misdragen, krijgen in veertien Nederlandse ziekenhuizen binnenkort de gele of rode kaart. Bedreiging van het personeel betekent geel; vallen er klappen, dan wordt rood getrokken: een ziekenhuis verbod voor drie tot zes maanden. Een Palestijnse aanslag op een Israëlische bus heeft gisteren zeker veer tien mensen het leven ge kost. Ongeveer veertig in zittenden raakten ge wond. Het incident had plaats halverwege Tel Aviv en Haifa in het noorden van het land. Zoon Schouwenaren slachtoffer Bali Officieel staat de 34-jarige Norbert Freriks uit Leiden nog te boek als vermist. Maar volgens de ouders in het Schouwse Oosterland is hun enige zoon omgekomen bij de bloedige aanslag op Bali. Het keepen zit bij vader Anton (41) en zoon Merlijn Swennen 19) in het bloed. Beide mannen - de één als keeperstrainer van Kloetinge, de ander als eerste doelman van dezelfde hoofdklasser - benaderen het ballen tegenhouden als een heus vak. „Keepen is een kunst", luidt het zelfs. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9, 11, 13 en 15; sport: 17 en 18; buitengebied: 19, 20 en 21; wetenschap: 22 door Harmen van der Werf MIDDELBURG - De Middel burger Leen van Dijke is be schikbaar als lijsttrekker van de ChristenUnie bij de komende Kamerverkiezingen. Van Dijke twijfelde voor het weekeinde nog of hij de kar wil de trekken. Hij heeft zijn aarze lingen laten varen nadat het partijbestuur van de Christen- Unie voormalig lijsttrekker Kars Veling had laten weten dat hij niet opnieuw die positie zou kunnen bekleden. Of hij veel kans maakt lijsttrekker te wor den, weet Van Dijke niet. Bij de verkiezingen in mei liet hij de koppositie aan Veling, die als bruggenbouwer moest fun geren tussen de partijen waaruit de ChristenUnie vorig jaar is ontstaan, de RPF en het, GPV. Als oud-voorman van de RPF zou Van Dijke die rol moeilijker kunnen vervullen. Veling slaag de er echter niet in om meer stemmen te trekkenDe partij verloor zelfs één zetel door de onverwacht goede score van het CDA en kwam uit op vier zetels De kritiek die Veling kreeg, trok hij zich zo aan, dat hij ziek werd. Hij achtte zich nu weer in staat de partij te leiden, maar het be stuur dacht daar anders over De kiesverenigingen van de ChristenUnie krijgen de ko mende weken de gelegenheid een top vijf van kandidaten voor de verkiezingen van januari voor te dragen. De partij beslist op 9 november wie lijsttrekker wordt. Van Dijke's belangrijk ste concurrent is André Rou- voet, die veel aanhang heeft bij ChristenUnie-j ongeren pagina 4: Veling blijft begrip tonen (Advertentie) teren berichten dat het zou gaan om mannen die op de verkeerde tijd op de verkeerde plek waren, maar de politie in het betrokken gebied deed verder geen mede delingen In de regio Washington hielden scholen kinderen binnen, net zoals de afgelopen weken. In de directe omgeving van Rich mond, 150 kilometer van Was hington, waren verscheidene scholen gesloten en bleven zo'n 200.000 kinderen thuis. De sluipschutter schoot zijn eerste slachtoffer neer in een buitenwijk van Washington in Montgomery County op 2 okto ber. Hij schiet telkens één kegel af. is inmiddels actief geweest in zeven politiedistricten in de wijde omgeving van Washing ton en er zijn tot nu toe negen doden en drie gewonden geval len. Het is niet duidelijk of de sluipschutter alleen werkt en of het een man is. De Franse auto riteiten lieten Interpol weten dat een Franse scherpschutter is gedeserteerd en zich in Noord- Amerika kan bevinden. GPD naam: voorletters: straat postcode plaats: telefoon c noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,- nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) e mail Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer handtekening: 713214 000002 noteert u mij voor een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis, Daarna wil ik betalen- per maand met automatische incasso 20,50). c per kwartaal met automatische incasso 55,10). per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1