Zelfstandigmaar niet alleen Letters als abstracte vormen PZC Combinatie van meerdere foto's biedt meerwaarde 13 Schrootbedrijf moet productie toch beperken Delta NV lezers schrijven Crisis II Crisis III Werkstraf voor brandstichting kunst cultuur Roy Hargrove in Porgy Bess dinsdag 22 oktober 2002 Hoor Arjan Schuiling PEN HAAG - Schrootverwer- kingsbedrijf SZ V Schroot Metal Recycling BV aan de Ambacht straat in Terneuzen mag de schrootschaar/pers en de bijbe horende hydraulische kraan maximaal vijf uur per dag ge bruiken totdat de geluidsscher men rondom het bedrijf zijn verhoogd. szv heeft de door het Zeeuwse provinciebestuur opgelegde productiebeperking vergeefs aangevochten bij de Raad van State in Den Haag. De schrootverwerker heeft zon der succes aangevoerd dat de bedrijfsvoering niet zo kan wor den ingericht dat de schroot schaar/pers maximaal vijf uur per dag wordt gebruikt en dus drie uur per dag buiten gebruik wordt gesteld. Bovendien zou het provinciebestuur met het vergunningbesluit het gewekte vertrouwen beschamen, dat de bouwvergunning voor het ver hogen van het geluidsscherm mag worden afgewacht voordat aan de geluidsnormen uit de vergunning moet worden vol daan. Volgens SZV leidt de be perking tot een schadepost van 5000 euro per week. De Raad van State slaat de schrootverwerker om de oren met een brief waarin het bedrijf aangeeft uit de voeten te kun nen met maximaal vijf uur ge bruik van de schrootschaar/ pers per dag. Weliswaar wordt m die brief niets over de bijbe horende kraan geschreven, maar het Haagse rechtscollege vindt dat SZV daarmee zelf heeft aangegeven niet te zwaar te worden getroffen door de pro ductiebeperking. Het gaat om een voorlopige uit spraak. In een bodemprocedure zal het rechtscollege definitief uitmaken of het provinciebe stuur de productiebeperking te recht heeft opgelegd. Het is nog niet bekend wanneer de Raad van State zich over die bodem procedure zal buigen en of SZV daar dan nog belang bij heeft. Als de schrootverwerker al op korte termijn beschikt over een bouwvergunning voor het ver hogen van het geluidsscherm, vervalt de productiebeperking. door Maurits Sep Zeeuws en zelfstandig, luidt het stoe re devies van Delta. Eerst goed, dan groot, is het adagium van Remu, dat zich al in Spaanse handen waande. Ook Eneco heeft er nooit een geheim van ge maakt op zoek te zijn naar een grote buitenlandse partner. De marktleiders in Nederland, Essent en Nuon, koersen ieder voor zich zelfbewust af op een toonaangevende, internationale en zelfstandige positie. De energiemarkt is in beweging. De grenzen binnen Nederland zijn al gro tendeels geslecht, over een paar jaar ligt heel Europa open. Verkoop van de energiebedrijven aan particuliere aan deelhouders is nog niet mogelijk. Pri vatisering mag waarschijnlijk pas na 2004. De grote buitenlandse bedrijven kijken intussen al begerig in het rond, speurend naar kleintjes die ze kunnen toevoegen aan hun holding. De klein tjes zoeken ook zelf toenadering, nu ze nog wat te kiezen hebben. Wie niet sterk is, wil sterk worden. Door overname, door fusie of door verkoop. Belangrijk is het juiste moment te kie zen. Want net als in het dierenrijk is het: eten of gegeten worden. Zelfstandig, maar wel op het overna mepad. Het gaat prima samen, vindt Delta. Inlijving van Remu is juist nodig om het vol te kunnen houden, stelt woordvoerster M. van Zuilen. Het is no dig, voor een 'beter evenwicht tussen productiecapaciteit en afzetmogelijk heden'. Delta maakt namelijk veel stroom, maar heeft in Zeeland alleen te weinig klanten om van voldoende afzet verzekerd te zijn. Daarom werd on langs ook al een landelijke campagne gelanceerd om bedrijven binnen te ha len. Baas Het eerste deel van de strategie wordt evenmin geweld aangedaan, vindt Del ta. Als het tot een overname van Remu komt, zullen de Zeeuwen de baas zijn. Voorzitter P. Louwerse van de onderne mingsraad van Delta heeft er alle ver trouwen in dat dat kan. Ook al is Remu op de energiemarkt pakweg drie keer zo groot. Een eventuele overname zal aan de bedrijfsstrategie worden getoetst, belooft Louwerse. Delta is niet in staat tot een offensief op de consumentenmarkt. Het bedrijf is te klein. De Nederlandse markt wordt ge domineerd door Essent en Nuon. Op af stand volgt Eneco. „En na ons is er een i. De Zeeuwse achtergrond van Delta klinkt in de jongste reclamecampagne duidelijk door. foto Delta hele tijd niets, pas dan heb je Remu en Delta", analyseert Eneco-woordvoer- der R. Kimman. De drie kleintjes lijken dus tot elkaar veroordeeld. Willen zij overleven, dan ligt krachtenbundeling voor de hand. Niet voor niets toonde Eneco een maand geleden belangstelling voor zo wel Remu als Delta. Dat Kimman daar nu een nuancering in aanbrengt - „Remu is concreter, Delta is minder op portuun en meer toekomstdenken" - doet daar niets aan af De toenadering van Delta tot Remu is in dit licht bezien niet verwonderlijk. Daarmee verwerft Delta niet alleen de massa om van haar stroom af te komen, maar ook de massa die zij nodig acht om Eneco op termijn als een volwaardige partner tegemoet te kunnen treden. In plaats van een overname door de Rot terdammers kan dan sprake zijn van een fusie. Zodat het Zeeuwse karakter niet geheel verloren gaat. Als het zo ver komt natuurlijk. „Want schaalvergro ting is mooi meegenomen, maar je moet investeringen wel kunnen terugverdie nen", merkt Kimman op. Binnen Nederland kan een combinatie van Eneco, Remu en Delta voor meer evenwicht zorgen, tegenover de reuzen Essent en Nuon. Maar als in 2004 de be oogde privatisering doorgaat en Euro pa de markt wordt, valt ook die in het niet. „Ach, zelfs de huidige topdrie van Eneco, Essent en Nuon is samen nog tien keer zo klein als één Duits energie bedrijf", nuanceert Kimman. Daarom heeft Eneco er ook nimmer een geheim van gemaakt het liefst aanslui ting te zoeken bij een groot Europees opererend bedrijf. Dezelfde strategie is uitgezet door Remu. Dat sloot, vooruit lopend op de privatisering, twee jaar geleden al een intentieverklaring met het Spaanse Endesa Omdat de privati sering werd uitgesteld, Hep die overna me dit j aar spaak. Dat spijt het Utrecht se bedrijf nog steeds. „Voor de toekomst is het goed om aan te sluiten bij een ster ke Europese partij", zegt Mandy Ros van Remu. Beetje zinloos Het gevecht over het eigendom van Remu wordt nu gevoerd door Delta, Eneco en nog één of twee bedrijven. Zijn dat dan eigenlijk zinloze scher mutselingen? Misschien een beetje, geef Kimman toe. „Maar niet hele maal." Het nut is in ieder geval dat als zich straks een internationale koper aandient, een zo breed mogelijke Nederlandse basis van belang kan zijn. „Dan ben je aantrekkelij ker. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. actie meer verwachten in een kabinet. Hierop zijn de andere personen (waarvan enkele wel degelijk competent zijn) in het kabinet terechtgekomen, die er mijns inziens anders nooit voor gekozen waren. Gevolg: ruzie en onenigheden aan de lopende band. Weinig normen en waar den waar voortdurend mee ge schermd wordt. Het ging weer over het verkrijgen van meer macht. Wat zijn de kosten weer voor de belastingbetaler? Voor zichtige raming van 5 miljoen euro. Alle afgetreden ministers en staatssecretarissen een rian te uitkering of wachtgeldrege ling. Nu moet er weer gestemd gaan worden en denkt u dat er nog veel mensen zijn die zin hebben om nog te gaan stemmen op een vernieuwende partij? Waar het op aan kwam is dus niet gebeurd: Het land regeren Dit is slechts door 2 ministers genoemd. Wat een zielige verto ning. Hoewel er wel over ons ge regeerd gaat worden denk ik dat er nog weinig mensen naar de stembus te krijgen zijn. J.W.H. Haak St. Jacobsstraat 18, Vlissingen Na de moord door links op Pim Fortuyn, nu de moord met voor bedachten rade door CDA en vooral WD op het eerste LPF- kabinet. Volgens sommigen is dit nu het einde van de Fortuy- nisten en het gedachtengoed van Pim Fortuyn. Wat zij echter over het hoofd zien, is dat die 1,6 miljoen kiezers geen aanhan gers waren van Pim Fortuyn, maar dat Pim Fortuyn enkel verwoordde wat die 1,6 miljoen mensen dachten en wilden! Maar wat zij door de linkse poli tiek correcte partijen en media niet meer durfden zeggen. Maar het deksel is eraf. De mensen kunnen en durven hun tong en stem weer gebruiken. Nieuwe verkiezingen? Prima, ik stem weer op de LPF, net als zoveel anderen. Het stomste zou zijn te stemmen op de broedermoorde naars CDA en WD, of de PVDA die de uitslag van de laatste ver kiezing nog steeds aan de 'dom me' kiezers wijt. Of nog erger, stemmen op GroenLinks of D66 die weer 'as usual' de asielzoe kercentra willen volboeken via hun reisbureaus. Het allerstom ste zou zijn, niet meer gaan te stemmen want dan komt mijn stem altijd bij de tegenpartij. Cees Boog aart Schoolstraat 5, Oud-Vossemeer Val van het kabinet (PZC 16/10) einde van maanden lang aan modderen van een aantal be windslieden die op de rug van Pim Fortuyn in het kabinet zijn binnengerold. Ruim 1 miljoen mensen hebben uit onvrede over het lopende beleid hun stem op de LPF uitgebracht (Lees: op Pim persoonlijk). Men ver wachtte vernieuwende politiek. Helaas werd hij op lafhartige wijze voor de verkiezingen ver moord. Jammer genoeg zijn er toen velen naar de stembus ge gaan en hebben uit eerbetoon op hem gestemd. Alleen van een overleden persoon kun je geen ELLEMEET - Voor brandstich ting in Ellemeet is een 46-jarige Rotterdammer gisteren in hoger beroep veroordeeld tot een werkstraf van 240 uur. Daar naast hangt de man een voor waardelijke celstraf van twaalf maanden boven het hoofd. De man stak op 25 juni vorig jaar bij de nieuwe vriend van zijn vrouw een stapel hout in brand. Daardoor brandde een schuurtje grotendeels af. De rechtbank in Middelburg gaf hem hiervoor een celstraf van vijftien maanden, waarvan vijf voorwaardelijk. De Rotterdammer tekende ho ger beroep aan. De aanklager hadeen celstraf van vijftien maanden waarvan vijf voor waardelijk geëist. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De titel vaü de expositie is bijna een recla meslogan. Een goedeproefis des drukkers troef, heet de tentoon stelling waarmee grafisch kun stenaar Dick Berendes in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg een overzicht biedt van ruim twintig jaar werken. „Ik heb de uitspraak van een com merciële drukker", beaamt Be rendes. „Met een proef laat je aan de klant zien waartoe je in staat bent. Maar het proefdruk ken is ook een fase van experi menteren en dat is waar ik me op richt." Berendes is opgeleid aan de Am sterdamse Grafische School en werkte daarna als grafisch vormgever bij drukkerij Tijl en de afdeling public relations van Hoogovens in IJmuiden. „Ik ben opgevoed en gevormd met het zetten in lood", zegt de in Heer- hugowaard woonachtige kun stenaar. Vandaar dat hijtoen de bedrijven waar hij werkte over stapten naar het fotogafisch zetten, zelf een oude drukpers op de kop tikte om zijn passie te kunnen botvieren. Het is een Korrex Proefpers die hij in 1980 overnam van een drukkerij in Den Haag. „Die werd gebruikt om allerlei druk vormen te testen. Dat deden ze niet op de grote drukmachines, want die moesten continu door TERNEUZEN - De Amerikaan se jazztrompettist Roy Hargro ve begint zijn Europese tournee zaterdag 2 november in Porgy Bess in Terneuzen. De dag daarna treedt hij als so list op met het Jazz Orchestra of the Concertgebouw in het Am sterdamse BIM-huis. Dat zijn de enige twee concerten in Neder land. Hargrove heeft een voorliefde voor Porgy Bess. Sinds 1994 treedt de jazzmusicus elk jaar een keer op in Terneuzen. Dit maal komt Hargrove met een nieuwe groep. Daarin spelen drummer Willie Jones III, alt saxofonist Justin Robinson, pianist Ronnie Matthews en bassist Dwayne Burno. Het optreden begint om 21.00 uur. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE Meer dan één is de titel van de nieuwe expositie in De Be- waerschole in Burgh-Haam- stede met foto's van Rien van Zeist en sculpturen van Miri am Severijns. Dat 'meer dan één' slaat vooral op het foto werk van Van Zeist, maar ui teraard ook op de twee expo santen. De sculpturen van Severijns vormen een mooie combinatie met het werk aan de wanden. Van Zeist exposeert zogehe ten 'meer-luiken'. Dat wil zeggen; een serie van meerde re foto's, die in feite eenzelfde tafereel weergeven. „Toch ontstaat hiermee een ander effect dan wanneer ik datzelf de beeld binnen één grote foto zou vangen", zegt de kunste naar. Het overtuigend bewijs voor die bewering wordt gele verd door een serie van vijf fo to's van de Brouwersdam. De langgerektheid van deze weg weet hij op deze wijze treffend te visualiseren. Bovendien straalt de reeks beweging uit. Twee mensen stappen op de eerste foto het beeld binnen en hebben op de volgende foto's steeds een stukje verder van hun route afgelegd. De na drukkelijk rood ingekleurde fietspad en staalblauwe lucht geven de serie een extra di mensie. De weidsheid van polderland en watergangen accentueert Van Zeist ook met bijvoor beeld een tweeluik van een sluisje op Goeree-Overflak- kee. Ook de slotgracht in Haamstede krijgt een bijzon der aanzien als hij door twee foto's naast elkaar wordt weergegeven. Van Zeist legt de hoofdrol in zijn werk bij het landschap Mensen komen er niet in voor of zijn slechts passanten. Vooral de kust, duinen en pol derlandschap op Schouwen- Duiveland spreken hem zeer aan. Hij woont en werkt in Weert, maar onderhoudt van jongs af aan door familieban den een lijntje met Zeeland. Zijn liefde voor de fotografie vloeit voort uit zijn opleiding als fotolithograaf destijds in een drukkerij. „Toen ik het beeld in de ontwikkelaar zag blijven draaien. Een machine als de Korrex is heel geschikt om te experimenteren. Bijna alle margedrukkers hebben er zo een.In zijn atelier bewaart Be rendes twintig soorten letters. In vrijwel al zijn werken komen letters als drukelement voor, vandaar dat hij spreekt van ty- pografiek. „Ik zie een letter niet alleen als iets om te lezen, maar als beeldend materiaal waar mee ik kan spelen. Ik zie bij voorbeeld iets moois in een E of een M, en dat ga ik benadruk ken. Vaak combineer ik zo'n let ter, iets wat eigenlijk een abstract element is, met natuur lijke, landschappelijke dingen. Bij mij is het nooit helemaal ab stract." In de Zeeuwse Bibliotheek toont Berendes, naast twee prenten uit 1965 waarin hij on der meer met behulp van Mec cano-strips een ode brengt aan de oude drukpers, werk dat hij de laatste twintig jaar heeft ver vaardigd. Hij combineert een regenboog met het cijfer zeven, gebruikt de letter C zo dat het lijkt alsof er rotsformaties wor den uitgebeeld en geeft door kijkjes over een uitgestrekt landschap door de letter M te kantelen en als kader te gebrui ken. Of hij gaat aan de gang met gedichten. Bij Het andere land van Ida Gerhardt, dat gaat over een oversteek naar het hierna maals, heeft hij een eenvoudig bootje gevormd door de letters C, M en V ingenieus met elkaar te combineren. De tegenstelling in de zin 'Leigrijs mag de lente zijn' uit een Rondeel van dezelf de dichteres beeldt hij uit door een spel met kleur en lettervor men. Vooruit denken „Vaak zijn twintig tot dertig drukgangen nodig om deze voorstellingen te maken", ver telt Berendes. „Dat betekent dat ik vooruit moet denken. Ik doe dat door schetsen te maken op transparante vellen. Als ik die over elkaar leg, krijg ik een indruk van hoe het gaat worden. Toch is het niet helemaal voor spelbaar, want creatieve inval len tijdens het drukproces kun nen het geheel weer een andere kant opsturen." Soms begint een prent volstrekt toevallig. Een voorbeeld is Nachtelijk landschap. De don kere achtergrond voor deze voorstelling verkreeg Berendes bij het schoonmaken van zijn Korrex. „Ik had de boel verdund met een beetje peut en rolde een Als tekst betekent de YV in dit Compositie met Whier niets:, het gaat Berendes om de vorm van de letter. foto Ruben Oreel vel papier door de machine. Het resultaat was zo mooi, dat ik het niet wilde weggooien. Ik ben er op gaan stempelen. Binnen een kwartier was de prent klaar. Zo kan het dus ook gaan." Verbazing Naast Berendes' vrije werk zijn op de expositie ook voorbeelden te zien van werk in opdracht. Kalenderbladen, ex librissen, prenten die het tijdschrift Gra ficus uitreikte als prijs voor een grafiekwedstrijd (die notabene ook een keer door Berendes zelf werd gewonnen) en wandil- lustraties voor zijn vroegere werkgever Hoogovens. Beren des toont zich schatplichtig aan de Groningse drukker Hendrik Nicolaas Werkman („Daaraan heb ik me van jongs af aan staan te vergapen"). In zijn werk zijn ook invloeden te ontdekken van kunstenaars als Kurt Schwit- ters en Fernand Léger. „Ik denk dat ik voor de helft drukker ben en voor de andere helft schep pend kunstenaar. Er zijn marge drukkers die niet verder komen dan een paar regeltjes, ik durf wel te zeggen dat ik meer in mijn mars heb. Ik denk dat de diver siteit in mijn werk te maken heeft met mijn achtergrond als vormgever. De basis blijft altijd de verbazing, de verwondering van de drukker die een wit vel papier in de machine stopt en ziet wat daaruit komt. Het is een onuitputtelijke bron. Ik zal dit tot mijn laatste snik blijven doen." Expositie: Dick Berendes, een goede proef is des drukkers troef, t/m 23 november in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg, open ma van 17.30-21.00, di tm vri van 10.00- 21.00enzavan 10 00-13.00uur. Rien van Zeist en Miriam Severijns exposeren onder de titel 'Meer dan één' hun fotowerk en sculpturen in De Bewaerschole. foto Marijke Folkertsma opduiken, gebeurde er iets met me", verwoordt Van Zeist zijn fascinatie. Hij varieert graag met afdrukken in kleur of zwart-wit. Het gewenste contrast is bepalend voor zijn keuze. Vergankelijkheid Met een serie foto's op de vloer van De Bewaerschole wil de fotograaf de vergankelijkheid tot uiting brengen. „Elk mo ment is zo weer voorbij. Dat geldt ook voor het moment waarop je een foto maakt", zegt Van Zeist om te bena drukken dat een beeld niet voor eeuwig is vast te leggen, omdat het voortdurend ver andert. Hij nodigde zijn collega in de kunst, Miriam Severijns uit Meijel, uit samen met hem in Burgh-Haamstede te expose ren. Zij is gespecialiseerd in plastische vormgeving. Haar reizen naar Afrika hebben een bepalende invloed op haar werk. Met haar presentatie in De Bewaerschole legt ze de nadruk op haar zogeheten 'Tellem-collectie'. De Tellem is een uitgestorven stam uit Mali. Hun kenmerkende beel den vormen de inspiratiebron voor de sculpturen van Seve rijns. Haar beelden gaan over oorsprong en einde, geboorte en wedergeboorte, maar voor al over de wijze waarop zijzelf de mens ziet. De expositie Meer dan één in De Bewaerschole is tot en met 9 no vember geopend van dinsdag tot I en met zaterdag tussen 13.30 en j 16.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13