Advies stop kabeljauw visserij PZC Politie jaagt op snelheidsduivels Nummer Een weer vrij van explosieven Nieuwe natuur krijgt voet aan de grond op Goeree-Overflakkee '12 Grote rol voor lokale lijsten bij verkiezingen Zeeuws-Vlaanderen Oosterlandse ouders slachtoffer bomaanslag boos op autoriteiten Ook quota voor schol en tong moeten volgens biologen omlaag Minicamping in Dreischor in de maak Ledendag Thema-avond over Israël agenda dinsdag 22 oktober 2002 door René van Stee NUMMER EEN - Medewerkers van de Explosieven Opruimings Dienst (EOD) van de Koninklij ke Landmacht hebben gister middag op de doorgaande weg in Nummer Een de laatste stuk ken wapentuig uit de Tweede Wereldoorlog opgegraven. van de dienst vijfhonderd stuks afweergeschut en granaten ge vonden. Ook stuitten ze op voorwerpen als een Duitse helm en een onderkaak die vermoe delijk van een hond afkomstig In totaal hebben twee experts De eerste vondst van het wapen tuig werd vrijdag gedaan door wegenbouwers die graafwerk zaamheden uitvoerden. De munitie is afgevoerd en op geslagen in een beveiligde bun ker in het politiebureau van Breskens. Het wordt tezijnertijd vernietigd. Op welke wijze en waar dat gebeurt, is volgens ge- meentevoorlichter van Oost burg S. de Kievit nog onbekend. „In de gemeente Oostburg is er een vaste locatie in de Zwarte Polder waar explosieven tot ontploffing worden gebracht. Het is niet zeker dat dit ook ge beurt met het materiaal uit Nummer Een. De mogelijkheid bestaat dat ze worden overgebracht naar de hoofdzetel van EOD in Gilze- Rijen en dat ze daar worden ver nietigd', aldus De Kievit. De zoektocht naar explosieven had geen gevolgen voor de re constructiewerkzaamheden aan de doorgaande weg in Num mer Een. Hoewel een gedeelte van de weg was afgezet, konden stratenma kers even verderop gewoon doorgaan met hun werk. Omdat het slechts om licht wapentuig ging, hoefde ook niemand in het gehucht te worden geëvacu eerd. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De gerichte visse rij op kabeljauw moet volgend jaar worden verboden op de Noordzee. De kabeljauwstand is zo laag, oordelen internatio nale visserijbiologen, dat een verbod nodig is. Het verbod moet ook gelden voor wijting en schelvis, die veel met kabeljauw worden gevangen. Kabeljauw is voor Nederlandse vissers niet zo belangrijk. Slechts acht schepen zijn daar nog in gespecialiseerd. Een ver bod komt hard aan in Denemar ken en Schotland. Ernstiger Kabeljauwstand aangevoerde kabeljauw uit Noordzee (x 10001) 1965 1975 1985 1995 aanwas Noordzee-kabeljauw )n 1 jaar) in miljoenen voor Nederland is het advies om de vangsthoeveelheden voor tong en schol opnieuw te verla gen. Het tongquotum moet om laag van 16.000 ton dit jaar naar 14.600 ton in 2003, omdat de tongstand onder het voorzorgs niveau is gedaald. Er is wel zicht op verbetering, omdat er in 2001 veel jonge aan was is geweest. Met schol is het, aldus de biologen, zo slecht ge steld dat het quotum terugmoet van 77.000 ton dit jaar naar 60.000 ton. De Europese visse rijministers beslissen in decem ber over de quota voor 2003. VoorzitterB. Daalder van de Fe deratie van Visserij verengingen heeft zijn hoop op hen geves tigd. „De ecologie is aan het woord geweest, nu komt de eco nomie." De visserij gaat inten sief overleggen met demissio nair staatssecretaris Odink (LPF). Volgens Daalder hebben de bio logen te weinig rekening gehou den met het feit dat schol er in de westelijke Noordzee veel beter voorstaat dat in de oostelijke Noordzee. En wat betreft tong komen er twee sterke jaarklas sen aan, die ver boven de gemid delde aanwas liggen. „Het zou dom zijn daar geen rekening mee te houden", aldus de vis sersvoorman, „want vissers krijgen straks wel die vis in hun netten. Wat moeten ze er dan mee?" Afgrond De Amemuidse visseri jbestuur- der B. Marijs is diep teleurge steld. „Dit brengt ons aan de rand van afgrond. Visserijmi nisters kunnen er wel wat bij doen, maar ondertussen ben je dan weer enkele duizenden ton nen vis kwijt. Zo gaat het elk jaar. En dat terwijl wij als prak tijkmensen zien dat er volop tong en schol is. Zoveel zelfs dat we afgelopen voorjaar weg moesten uit visgebieden, omdat we anders boven ons quotum uitkwamen. Maar ja, dat mer ken die biologen natuurlijk niet. Ze moesten hun salaris eens af hankelijk maken van de hoogte van de quotadan zouden ze hun werk beter doen." De resultaten in de visserij staan dit jaar al fors onder druk, door de vrij lage visquota én de hoge gasolieprijzen. Daalder: „Als er een nieuwe saneringsronde komt, zal de belangstelling groot zijn." Dat was begin dit jaar ook het geval. Het Productschap Vis is 'ge schokt' door de adviezen, met name omdat uit het voorgestel de verbod voor kabeljauwvisse rij blijkt dat eerdere herstel maatregelen, zoals sluiting van een groot deel van de Noordzee begin 2001, niet hebben ge werkt. DREISCHOR - Naast de boer derij van K. Van de Velde in Dreischor komt een minicam ping met vijftien seizoensplaat- In aanleg is de camping gereed. De infrastructuur is er, zodat bij ingebruikname van de kam peerplaatsen de nutsvoorzie ningen alleen nog maar aange sloten hoeven te worden. Het weitje naast de boerderij aan de Zuiddijk geeft al iets prijs van de toekomstige inrichting, doordat er inmiddels gras is in gezaaid. De bedoeling is in drie ringen campingplaatsen rond om een sport- of speelveldje aan te leggen. De buitenste ring telt zes plaatsen. Dan volgen rijtjes van respectievelijk vijf en vier plaatsen. Ook verrijst er een toi letgebouw. Eigenaar Van de Velde verwacht dat er nog een jaar of drie over heen gaan voor de camping vol ledig vol staat. Eerst moet de campingplaats 'netjes in het groen komen te staan'. Gezien de ligging net buiten Dreischor aan de doorgaande weg zal de kampeerplaats niet snel tot overlast zorgen voor de inwo ners van Dreischor. Bovendien is het niet de bedoeling een 'ru moerige' camping te scheppen. Van de Velde: „Niet iedereen is uit op zon, zee en strand. Er zijn er ook zat die rust en ruimte wil len." De toekomstige camping baas hoopt daarnaast vooral mensen aan te spreken op zoek naar een vaste plaats voor het hele seizoen. Met de camping probeert agra riër Van de Velde de basis van zijn bedrijf te verbreden Die ruimte is er - planologisch - ook omdat Dreischor in een platte landsontwikkelingsgebied ligt. Twee jaar geleden is de benodig de vergunning bij de gemeente aangevraagd. Onlangs is die vergunning verstrekt. Op het erf van Van de Velde heeft ook Wijnhoeve De Kleine Schorre een plaatsje gevonden. GOES - De Crohn en Colitis Ul cerosa Vereniging Zeeland houdt zaterdag 26 oktober van af 11.00 uur haar jaarlijkse le denbijeenkomst in Hotel Goes. Sprekers zijn G. d'Haens, werk zaam in het ziekenhuis in Leu ven en schrijver van het boek 'Leven met langdurige darm ziekten', en E. Groen van het WAO-platform Zeeland. Met laserguns worden hardrijders opgespoord, waarna ze onmiddellijk aan de kant worden gezet. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Met onopvallende con troles op onverwachte tijdstippen heeft de politie in Zeeland de jacht op snel heidsduivels geopend. De sterke arm ziet automobilisten en motorrijders die meer dan 30 kilometer te hard rijden als verkeerscriminelen die moeten worden gepakt en bestraft. De samen met het Regionaal Orgaan Verkeerveiligheid Zeeland (ROVZ) opgezette campagne begon gisteren op Schouwen-Duive- land. Met stelselmatige snelheidscontroles probeert de politie het aantal hardrij ders op met name de 80-kilometerwe- gen terug te dringen. In Zeeuws-Vlaan- deren zijn daarmee volgens H. van Op- dorp van de politie erg goede resultaten bereikt.,Het is daar echt een stuk veili ger geworden, dat wijzen de cijfers uit. Een paar jaar geleden vielen daar jaar lijks 35 doden in het verkeer. Dat aantal is nu met een kwart teruggebracht- ."Wat in Zeeuws-Vlaanderen werkt, zo wordt geredeneerd, werkt elders in Zeeland ook. Tuurlijk, Van Opdorp weet ook wel dat er op z'n zachtst ge zegd weinig maatschappelijk draag vlak is voor snelheidscontroles. Ieder een die een boete krijgt vanwege een paar kilometer te hard rijden, moppert op de dienders die maar beter boeven kunnen gaan vangen. Van Opdorp: „Maar het is echt wat anders als je over snelheidsduivels praat. Daar vindt ook iedereen van dat die hard aangepakt moeten worden." Op verschillende plaatsen wordt op be paalde tijdstippen, vaak 's ochtends in alle vroegte, volgens Van Opdorp stel selmatig veel te hard gereden. „Met de ze actie richten wij ons nu specifiek op die plaatsen. Maar we horen ook vaak dat er bijvoorbeeld op polderwegen veel te hard gereden zou worden. Dat soort meldingen nemen we serieus. Het kan aanleiding zijn om ook daar eens te gaan controleren." Van Opdorp bena drukt dat verbetering van de verkeers veiligheid niet met alleen betere (snel heidscontroles bereikt kan worden. Daar is meer voor nodig. „Het gaat ook om de aanleg van rotondes en dergelij ke. De inrichting van de weg is heel be langrijk." Forse boetes Hardrijders riskeren forse boetes. Wie 20 kilometer te hard rijdt, komt er nog met een boete van 63 euro vanaf, maar hoe steviger de overtreding des te har der loopt het boetebedrag op. Op over schrijding van de maximumsnelheid met 30 kilometer staat al een boete van 115 euro. Gaat het nog iets harder (31- 35 kilometer te hard), dan dient 187 eu ro betaald te worden. Een weggebrui ker die meer dan 50 kilometer te hard rijdt krijgt een boete van 327 euro en raakt zijn of haar rijbewijs kwijt. Tot 24 november houdt de politie on verwachte en onopvallende snelheids controles op de N59 en N57 op Schou- wen-Duiveland, N254 Sloeweg, N286 Nieuwe Postweg (Tholen), N695 Oes- terdam, N252 Tractaatweg (Terneu- zen-Zelzate), N676 Oostburg-IJzendij- ke en N8906 Zuiddorpe-Moerbeke. De snelheid wordt gemeten met laserguns en hardrijders worden meteen na con statering staande gehouden. door Famke van Loon MIDDELHARNIS - De West- plaatbuitengronden boven Middelharnis veranderen van grasland in een nat natuurge bied vol kreken en poelen. De grond die hiervoor wordt weg- gegraven, verhuist richting Hel- legatsdam; daar worden er platen en een eiland mee aange legd, Het zijn de eerste projec ten van Delta Natuur, die op Goeree-Overflakkee worden aangepakt. De Westplaatbuitengronden staan al lange tijd op de nomi natie voor natuurontwikkeling. In 1994 heeft de Dienst Lande lijk Gebied (DLG) de grond in de polder gekocht. Van de aanleg van het nieuwe natuur gebied is het tot nu toe niet ge komen. Door geldgebrek ver dwenen de plannen in de ijskast. In samenwerking met de pro jectgroep Delta Natuur komt het natuurgebied alsnog in zicht. De projectgroep wil tot 2010 in het gebied tussen de Kop van Goeree en de Biesbosch onge veer drieduizend hectare nieuw natuurgebied aanleggen. Bijna eenderde hiervan staat gepland op Goeree-Overflakkee. Opgeofferd Deels moet deze nieuwe natuur goedmaken wat is verdwenen: in de afgelopen vijftig jaar is on geveer vijftig procent van de Nederlandse natuurgebieden opgeofferd aan nieuwbouw, in dustrie en landbouw. Daarnaast gelden de plannen van Delta Natuur als natuurcompensatie voor de Tweede Maasvlakte. Op Goeree-Overflakkee is deze maand begonnen met de eerste twee projecten: op de West plaatbuitengronden en bij de Ventjagersplaten voor de Helle- gatsdam wordt gezamenlijk 140 hectare natuur aangelegd. Vol gens W. den Hengst, projectlei der van de DLG, moet met name in het gebied ten noorden van Middelharnis veel werk worden verzet. Om het huidige grasland om te toveren tot een overgangs gebied van hoger grasland tot nat natuurgebied van kreken en poelen zal ongeveer driehon derdduizend kubieke meter grond vergraven worden. Het merendeel van deze grond wordt gebruikt om slikplaten en een eilandje te maken bij de Ventjagersplaten. Het eilandje moet ook bij hoogwater droog staan, zodat een toevluchtsoord voor de vogels ontstaat. Omdat de grond pas na het broedsei- zoen naar de Ventjagersplaten kan worden verscheept, is het graafwerk op de Westplaat in twee fasen verdeeld. Doorgestoken Nu graven de machines voorna melijk de grond weg achter de zomerdijk, die in dit toekomsti ge natuurgebied zelf blijft. 'Kort voor de zomer' hoopt Den Hengst dat het overige graaf werk kan beginnen: dan wordt onder meer de zomerdijk ver laagd en op enkele plaatsen doorgestoken. Het natuurgebied op de West plaatbuitengronden moet echt bijzonder en interessant worden wanneer de Haringvlietsluizen in 2005 op een kier gaan. De ondiepe kreken zijn dan zeerge schikt als 'kraam- en kinderka mer' voor vissen. Een jaar eerder wil de DLG de kersverse natuurgebieden over dragen aan Staatsbosbeheer. Het plan is runderen te gebrui ken om de hogere graslanden te begrazen. Het gebied op de Westplaatbui tengronden wordt niet afgeslo ten voor recreanten en natuur liefhebbers. In elk geval wordt aan de rand een vogelkijkhut gebouwd. De verdere toeganke lijkheid van het gebied wordt aan Staatsbosbeheer overgela ten. Van geplaveide paden zal volgens Den Hengst geen sprake zijn: „Je moet dan denken aan stnunnatuur. Je mag erin, maar erworden weinig voorzieningen voorgetroffen." door Conny van Gremberqhe HULST - Het aantal gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen mag dan met ingang van 1 januari 2003 worden teruggebracht van ze ven naar drie, de schaalvergro tingscampagne gaat aan de lo kale lijsten voorbij. Momenteel opereren er van het totaal van 27 plaatselijke lijsten in Zeeland elf in de regio Zeeuws-Vlaande ren. Voor de komende raadsver kiezingen op 20 november din gen er nog tien mee naar het raadspluche. Alleen de Lijst Rammelaere uit Sluis-Aardenburg heft zich na de verkiezingen op. De plaatse lijke lijst, eind jaren tachtig op gericht door de Eedese winke lier Eduard Rammelaere, ziet voor zichzelf in een groter ge meentelijk verband geen rol meer weggelegd. De Lijst had vooral aanhang in Eede, Sint- Kruis en Aardenburg. Ook de Axelse Lijst 7, ook be kend als Lijst Snoodijk, bestaat straks niet meer. De naamgever, de Axelse garagehouder P. Snoodijk, heeft zich inmiddels verbonden met de Lijst Ge meentebelangen Groot Sas, die nu meedingt naar de kiezers gunst onder de naam Gemeen schappelijke Belangen Kanaal zone (GBK). Dorpsbelangen en Toerisme, nu nog bestaand in Sluis-Aardenburg en Oostburg, heeft de krachten gebundeld en gaat onder één paraplu verder. Nieuwkomer Nieuwkomer aan het front van de lokalen in West-Zeeuws- Vlaanderen is de lijst van de vroegere WD-wethouder Adri Rosendaal. In Oost-Zeeuws- Vlaanderen zijn de besprekin gen tussen de lokale lijsten om te fuseren of lij stverb in dingen aan te gaan niet echt gelukt. Pro gressief Hontenisse en Progres sief Hulst konden geen overeen stemming over samenwerking bereiken, laat staan over een kandidatenlijst. Ze dingen nu apart naar de gunst van de kie zer, maar liggen daarbij wel in elkanders electorale vaarwater. Algemeen Belang en de Oost- Zeeuws-Vlaamse liberalenheb- ben elkaar ook niet kunnen vin den. Het gevolg is dat de Honte- nisser wethouder/bankier Fons Roctus aan de verkiezingen meedoet met zijn eigen belan genlost en zich in de stad Hulst vooral zal richten op de libe raal-sociaal denkende kiezer. Alleen de lokale lijsten Groot- Hulst en Groot-Hontenisse hebben voor de komende ver kiezingen een lijstverbinding afgekondigd. Ook is er programmatisch een en ander afgestemd. De kansis groot dat de twee partijen na de verkiezingen wel fuseren. De Terneuzense Onafhankelijke Partij heeft de voorbije maan den nog getracht om aan te ha ken bij GBK, maar vooral in Sas van Gent was men niet van een dergelijke alliantie geporteerd Rest nog Leefbaar Zeeuws- Vlaanderen, een lijst die in Ter- neuzen meedoet aan de verkie zingen met een mager lijstje van vijf kandidaten. De partij heeft geen banden met de landelijke hjst van Fred Teeven. Waar de lijst voor staat is nog volstrekt onduidelijk. Lijst trekker Cees van Corstanje uit Zaamslag, volgens burgemees ter R. Barbé van Terneuzen ie mand met een CD-verleden. wenste tot op heden niets loste laten over het programma van zijn lijst. VLISSINGEN - De werkgroep Vorming en Toerusting van de wijkgemeente Lammerenburg in Vlissingen houdt maandag! november een thema-avond. Het onderwerp is: actuele uitda gingen in het gesprek Kerk en Israël. De inleider op deze avond is ds Marien Grashoff, voorzitter van de werkgroep Kerk en Israël van de Samen- op-Weg kerken in Zeeland. De thema-avond begint om 20 uur en wordt gehouden in kerkge bouw De Schaapskooi, Pape gaaienburg 1. door Jacques Cats OOSTERLAND - Officieel staat de 34-jarige Norbert Freriks uit Leiden nog te boek als vermist. Maar volgens de ouders in het Schouwse Oosterland is hun enige zoon omgekomen bij de bloedige aanslag op Bali. Zij ba seren zich mede op de bevindin gen van Leidse vrienden van Norbert. Die menen het stoffe lijk overschot te hebben her kend. De bevindingen van het gisteravond naar Bali afgereis de Nederlandse rampenidenti- ficatieleam kunnen definitief uitsluitsel brengen. Pas dan kan Norbert Freriks formeel tot overledene worden verklaard. De zoon van de 74-jarige, op Ce lebes geboren, Oosterlandse za kenman in ruste was op 19 sep tember met een vriend naar Indonesië vertrokken. „Hij wil de de plekken bekijken waar ik geweest ben." Een bezoek aan Bali stond als laatste op het pro gramma van de trektocht van een maand. Daar wilde de zoon nog wat gaan surfen. Met een grote regelmaat hield Norbert zijn ouders via e-mails op de hoogte van zijn reiservaringen. Hij had bij het duiken kans ge zien een zeeschildpad te aaien. En ook was hij twee keer door een aap gebeten. „Hij kon ver rekte leuk schrijven," prijst zijn vader. En zijn moeder citeert wat haar zoon - bezitter van een diepzeeduikbrevet - berichtte over een confrontatie met een inktvis: 'Dat ziet er toch heel an ders uit dan die ringetjes in pa neermeel'. Bij het vernemen van het eerste bericht op het NOS Journaal van de bomaanslag bij een dis cotheek in Kuta reageerden de ouders aanvankelijk opgelucht. Hun zoon is geen discotheek- ganger. Maar om te weten te ko men wat er precies gebeurd was, waren ze wel razend benieuwd naar een e-mailtje van hem. „Toen dat uitbleef, begon ik het pas echt benauwd te krijgen," vertelt de vader. Een telefoontje van de vriend van Norbert bracht meer duidelijkheid. Op het moment dat de autobom ontplofte bevonden beide man nen zich vlakbij de discotheek. De vriend werd door de lucht druk weggeslagen, raakte be wusteloos en belandde in het ziekenhuis. Waar Norbert was, wist hij niet. Andere op Bali verblijvende vrienden herkenden later op ba sis van nadere informatie de Leidenaar tussen de dodelijke slachtoffers. Maar toen ze daags nadien moesten vaststellen of de inhoud van de lijkzak klopte met de documenten die daarbij lagen, sloeg weer een lichte twijfel toe. Volgens de ouders moet uit een vergelijking van gebitsgegevens de identiteit snel zijn vast te stellen. Eerder naar Bali opgestuurde gebitsge gevens raakten onderweg zoek. Het echtpaar Freriks is boos dat de Nederlandse autoriteiten niet adequaat hebben gerea geerd. Daardoor is er bij de fa milie grote onzekerheid en on duidelijkheid ontstaan. Ook hebben de ouders veel moeite met de mededeling dat het nog een hele tijd kan duren voordat het stoffelijk overschot naar Nederland komt. „Dat is onac ceptabel", zegt de moeder. „Daar word je gek van." Freriks wijst op een bizar feit zijn zoon overleefde als VN-ser- geant de oorlog in Bosnië. Maar hij kwam om het leven in een va- kantieparadijs. De gepensio neerde zakenman ziet duidelij ke overeenkomsten tussen de aanslag op Bali en die op de Twin Towers. „Mensen raken die er niets mee te maken heb ben. Het liefst zoveel mogelijk en van zoveel mogelijk verschil lende nationaliteiten." Het slachtoffer had een vriendin. STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00 uur: Koersbal en biljart BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14 00 uur Koersbal, biljart en soos voor ouderen: MIDDELBURG - Oostkerkplein 22,20 00 21.00 uur en 21.00 - 22.00 uur: Tai Chi voor beginners; Turnhal De Zandput, Breeweg, 9.00 uur Wandeltocht voor senioren; Zeeuws Archief. 13.30 en 15.00 uur Rondleiding door achttiende-eeuwse stijlkamers; Hofpleingebouwtje Achter het Hofplein 23,10.00 -12.00 uur: Kinderbijbelfeest; OOST-SOUBURG - Buurthuis de Schuur. 13.00 - 15.00 uur: Inloopmiddag voor al lochtone vrouwen; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag vijftigplussers; De Oude Stad, 10.00 uur: Peutermorgen en 13.30 uur: Koersbal; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30 - 12.00 uur: Koffie-contactochtend en 14.00 uur: Sjoelclub; WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge- bouw, 14.00 uur: Soos voor zestigplus sers en koersbal;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 12