Taal van het hart in woordenboek Schietpartij veroorzaakt schok Thuiswedstrijd voor Balkenende KBO beziet Zeeuwse kortingspas ouderen Rillander vierde bij EK voor machinisten Jongen krijgt klap met glas Bromfietser krijgt stapel boetes Jongen mishandeld in Middelburg Mobieltje geroofd op Boulevard Meisje (16) beroofd in Goes Lichtgewond bij aanrijding Auto gestolen van Zuidsingel Uitleg bij vijfduizend extra woorden uit Zeeuws dialect Drankrijder parkeert fout in Hulst Vrachtverkeer moet door dorp Oostdijk Rommelmarkt Hoekse Rakkers Blaauwe Hoeve weekeinde Presentatie landbouwplan GOES - Een vijftienjarige inwoner van de gemeente Goes is zaterdagnacht mishandeld in een horecagelegenheid aan de Grote Kade in Goes. De jongen werd zonder aanleiding geschopt en geslagen door enkele onbekenden. Hij kreeg onder meer een klap met een glas op zijn oog. Het slachtoffer heeft bij de politie aangifte gedaan van mis handeling. VLISSINGEN - De politie heeft zaterdagavond rond twaalf uur een 19-jarige Vlissingse bromfietser en zijn 24-jarige pas sagier aangehouden. De twee reden zonder helm. De bestuur der bleek ook geen certificaat te hebben. Hij gaf een valse naam op en had meer gedronken dan is toegestaan. De bestuurder kreeg voor alle vier de overtredingen een be keuring. Bovendien moest hij zijn brommer twee uur laten staan. MIDDELBURG - Een 18-jarige jongen is in de nacht van za terdag op zondag in elkaar geslagen op Plein 1940 in Middel burg. De jongen stond rond twee uur met een paar andere personen te praten. Enkele personen stapten uit een geparkeerd busje, waarop een woordenwisseling volgde. Vervolgens vielen er klappen. De jongen raakte gewond aan zijn oor. VLISSINGEN - Op vrijdagavond is een negentienjarige Vlis- singer rond twaalf uur beroofd van zijn mobiele telefoon. De man liep op de Boulevard in Vlissingen ter hoogte van de Ge vangentoren toen hij een duw kreeg van een man Die griste het mobieltje uit zijn handen en ging er van door. De telefoon heeft een waarde van een paar honderd euro. GOES - Een zestienjarig meisje uit Goes is in de nacht van vrijdag op zaterdag onder bedreiging met een wapen beroofd van haar tas. Dat gebeurde rond kwart voor een op het fiets pad langs de Troelstralaan in Goes. De dader ging er lopend vandoor. RILLAND - Bij een kop-staartbotsing op de A58 ter hoogte van Rilland is in de nacht van vrijdag op zaterdag een lichtge wonde gevallen. Een 21-jarige Middelburgse bestuurder van een bedrijfsauto lette even niet op, waardoor hij in volle vaart achterop de wa gen van een 22-jarige man uit Spijkenisse botste. Die werd met nekklachten naar het ziekenhuis gebracht. Zijn passa gier en de Middelburger bleven ongedeerd. MIDDELBURG - In de nacht van zaterdag op zondag is een auto gestolen aan de Zuidsingel in Middelburg. Het gaat om een blauwe Opel Kadett met het kenteken SP-10_FJ. De waarde van de auto is onbekend. maandag 21 oktober 2002 door Rolf Bosboom KAPELLE - De aanvulling op het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten is na twaalf jaar af. Het manuscript werd zaterdag tijdens de Zeeuwse Dialectdag in Kapelle overhandigd aan de missionair minister-president J.P. Balkenende en voorzitter C. Martens van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonder zoek. Het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten verscheen in 1964. Het geeft niet alleen de beteke nis, maar ook een uitgebreide toelichting bij woorden uit de Zeeuwse streektaal. Bovendien bevat het illustraties. Inmiddels is het boek toe aan zijn elfde druk en zijn er zo'n tienduizend exemplaren van verkocht. Omdat duidelijk was dat nog een behoorlijk aantal woorden ontbrak, is in 1990 de Stichting De Zeeuwse Taele opgericht, die als doel heeft een tweede deel van het woordenboek te realise ren. Via de provincie, gemeen ten, bedrijven en particulieren is in totaal 180.000 euro bij el kaar gebracht om dat voor el kaar te krijgen. HULST - Een achttienjarige man uit Hulst is in de nacht van vrijdag op zaterdag rond kwart over drie in zijn woonplaats aangehouden. Op de Steensedijk reed hij bij het inparkeren eerst tegen een paaltje en daarna tegen een ge parkeerde auto. Vervolgens ging hij zijn huis binnen. Uit een blaastest bleek dat de Hulstenaar ruim drie maal de toegestane hoeveelheid alcohol op had. Hij bleek niet in het bezit te zijn van een rijbe wijs. Na het opmaken van pro ces-verbaal werd hij weer in vrijheid gesteld. Allerlei werkgroepen, verspreid over de provincie, hebben Zeeuwse woorden en uitdruk kingen verzameld. Al het mate riaal, zo'n 27.000 woorden, is vervolgens verwerkt. Eerst ge beurde dat door M. Evenhuis, die de letters A tot en met J heeft gedaan. C. Fraanje heeft de enorme klus van hem overgeno men en onlangs afgerond. Uit eindelijk bevat het 'supplement' zo'n 5000 trefwoorden. Het resultaat nam premier Bal kenende zaterdag als eerste in ontvangst, uit handen van voor zitter J. de Regt van De Zeeuwse Taele. Vervolgens droeg De Regt de tekst officieel over aan de Zeeuwsche Vereen iging voor Dialectonderzoek. Die gaat er een boekwerk van maken, dat volgend jaar op 22 maart tijdens de Nederlandse Dialectendag in Middelburg ten doop wordt ge houden. Onderzoek Tijdens de Zeeuwse Dialectdag presenteerde R. van Bezooijen. hoofddocent aan de Universi teit van Nijmegen en voorzitter van de Vereniging voor Dialect wetenschap, zaterdag de uit komsten van een onderzoek waarin in totaal tien dialecten in Nederland en Vlaanderen met elkaar zijn vergeleken. Daarvoor zijn dialectsprekers telefonisch gevraagd naar hun mening over hun streektaal. In Zeeland concentreerde het on derzoek zich op Nieuw- en Sint Joosland. Uit de resultaten blijkt dat de Nieuwlanders hun dialect niet als bijzonder waardevol of nut tig beschouwen Het wordt ech ter wel als 'gezellig' beschouwd, meer dan in de andere onder zochte plaatsen, aldus Van Be zooijen. ,,De emotionele beteke nis ervan is groot. Het is de taal van het hart." De onderzoekster toonde verder met cijfers aan dat het 'dialect verlies' in heel Nederland groot is. Het percentage kinderen dat de streektaal gebruikt ligt veel lager dan in de vorige generatie. Het verval in Zeeland valt in verhouding tot de andere pro vincies mee. Demissionair minister-president Balkenende ontving, naast het manuscript, nog enkele boeken van voorzitter C. Martens van de Zeeuw sche Vereeniging voor Dialectonderzoek; op de achtergrond voorzitter J. de Regt van De Zeeuwse Taele. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom KAPELLE - Na een 'heel verve lende' week amuseerde demis sionair minister-president J.P. Balkenende zich zaterdag zichtbaar tijdens de Zeeuwse Dialectdag. Hij kwam er graag voor van zijn woonplaats Ca- pelle aan den IJssel naar zijn ge boorteplaats Kapelle. „Je bent weer helemaal thuis als je deze sfeer proeft." Het was in gemeenschapscen trum De Vroone in meerdere op zichten een 'thuiswedstrijd' voor Balkenende. Zijn grootva der, destijds wethouder in Ka pelle, was eind jaren zestig de stichter van het centrum. „Zon der hem was de Vroone er niet geweest. En onze minister president ook niet", zei C. Mar- tens, voorzitter van de Zeeuw sche Vereeniging voor Dialect onderzoek. De roerige politieke situatie moest zaterdag maar onbespro ken blijven, vond Martens. Bal kenende ('in de politiek moet je de zaken nemen zoals ze zijn') stipte de gebeurtenissen van de afgelopen week af en toe aan. Soms op verrassende momen ten. Hij citeerde bijvoorbeeld Joop van Zijp uit diens streek taalrubriek in de PZC, die over hem schreef. 'Mos j'mzie staè op 't bordes bie Hare Majesteit, mee z'n eêle kabinet. Nie d'n groas- ten van allemaèle, ma we d'n dappersten.' „Dat dappere pro beer ik in elk geval waar te maken, in die zin dat ik mijn verantwoordelijkheid niet wil ontlopen, hoe moeilijk dat soms ook is." Taalrijkdom Het verzoek van de Zeeuwsche Vereniging voor Dialectonder zoek om de vraag te beantwoor den in hoeverre de streektaal voor hem een handicap is ge weest, verbaasde de premier. „Een handicap? Ik vind het eer der een groot voordeel. Mensen die dialect spreken beschikken over een grotere taalrijkdom dan mensen die alleen ABN spreken. De streektaal is iets om trots op te zijn." Balkenende ging ook op het in gediende verzoek in om het Zeeuws officieel te erkennen als streektaal. „Daar zitten goede en slechte kanten aan. Die moe ten we op een rij zetten en tegen elkaar afwegen." De Neder landse Taalunie heeft een nega tief advies gegeven, maar het is de minister van Binnenlandse Zaken die over het verzoek be slist. De premier gaat ervan uit dat dat op relatief korte termijn ge beurt. ,Ik verwacht dat er in het vroege voorjaar van 2003 een besluit ligt." door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De Katholieke Bond van Ouderen (KBO) in Zeeland onderzoekt de moge lijkheid een kortingspas voor de leden in het leven te roepen. Het initiatief vindt plaats in na volging van de introductie van een landelijke pas, waarmee le den van de ouderenbond kor ting krij gen op zaken als de tele foonrekening of de aanschaf van een nieuwe bril. „Landelijk kent de KBO de vijf- tienplusregeling, waarmee je bij een aantal zaken in den lande vijftien procent korting kunt krijgen. Een aantal van die za ken is echter in Zeeland hele maal niet vertegenwoordigd, zodat onze leden daar weinig OOSTDIJK - Vanwege weg werkzaamheden op de kruising van de Eerste Vlietwegen de pa rallelweg bij Oostdijk, moet het vrachtverkeer deze week door het dorp rijden. Waterschap Zeeuwse Eilanden had samen met de dorpsraad een andere omleidingsroute be paald, maar die bleek niet ge schikt te zijn voor vrachtver keer. Vorige week belandde een vrachtwagen in de sloot bij de kruising van de Eerste met de Tweede Vlietweg, doordat de bocht te krap bleek te zijn. Het uitgaande vrachtverkeer wordt daarom tot en met vrijdag door het dorp en via de Tweede Vlietweg geleid. Het inkomende vrachtverkeer moet de route via de Oude Dijk en de Oomshoek- seweg volgen. Het waterschap heeft er bij de betrokken bedrijven op aange drongen dat de chauffeurs met gepaste snelheid door Oostdijk rijden. HOEK - Buurthuis De Hoekse Rakkers in Hoek houdt op za terdag 23 november van 10.00 tot 13 00 uur een rommelmarkt in het dorpshuis aan het Molen- Pleim voordeel aan hebben", zegt vi- ce-voorzitter Dick Dijkgraaf van de Zeeuwse ouderenbond. „Daarom zoeken wij naar Zeeuwse bedrijven die korting willen geven aan ouderen, zoals levensmiddelenbedrijven en bouwmarkten." Het plan om een kortingpas in te voeren die specifiek gericht is op Zeeuwse ouderen, staat ver meld als speerpunt in het werk plan 2003 van de KBO. Daarin staat verder, dat het bestuur van de bond de contributie licht wil verhogen om ondersteuning voor het bestuur en enkele com missies van de bond in te kopen. Bij de KBO zijn ruim zesdui zend Zeeuwse ouderen aange sloten. Het bestuur van de bond be hoort eigenlijk ondersteuning te krijgen van een consulente die het Klaverblad daarvoor be schikbaar stelt. Het Klaverblad is een bunde ling van zes organisaties in de provincie die actief zijn op het gebied van de zorg- en de dienstverlening. Bij de vorming van het Klaver blad - alweer enkele jaren gele den - was het de bedoeling dat de consulente het bestuur en de kringen van de KBO zou gaan ondersteunen. Betaalde kracht „Steeds meer blijkt dat de con sulente niet in staat is om haar taken voor de KBO te vervullen. Ze wordt hoe langer hoe meer voor andere werkzaamheden binnen het Klaverblad opge slokt. Daarom willen wij op zoek gaan naar een betaalde kracht die ons tussen de twaalf en zestien uur per week bij kan staan", licht Dijkgraaf toe Het gaat om aanvullende onder steuning voor het dagelijks be stuur van de bond. en onder steuning van de commissie Identiteit en de commissie Ont wikkeling en Ontspanning. Ook moet de nog aan te werven parttime functionaris contact onderhouden namens de Zeeuwse bond met de landelijke bond. Het dagelijks bestuur schat in dat de bond jaarlijks tussen de 1250 en 1500 euro kwijt is voor het inhuren van de ondersteu ning. Het werkplan 2003 komt dins dag 29 oktober ter goedkeuring aan de orde in de algemene le denvergadering van de KBO. De vergadering is om 10.00 uur in zaal Van Leuven in Klooster- -£3Pdi!- door Rolf Bosboom RILLAND - John Janse uit Ril land heeft de afgelopen dagen hoge ogen gegooid tijdens de jaarlijkse Europese Machinis tenkampioenschappen in het Spaanse Malaga. Hij eindigde als vierde in het algemeen klas sement. Op het onderdeel wiel- laders werd hij Europees kam pioen. Het is de derde achtereenvol gende keer dat Janse zijn behen digheid met graaf- en andere machines in Malaga mocht de monstreren. Elk jaar scoort hij beter. In 2000 werd hij 28e in het totaalklassement, vorig jaar twaalfde en dit jaar dus vierde, in een veld van 46 deelnemers uit dertien landen. „En het scheelde maar een paar pun ten met de derde plaats", zegt Janse. Lange tijd voerde de Rillander zelfs het klassement aan. In de slotfase moest hij echter enkele concurrenten voor laten gaan. Toen kwamen de kleine machi nes aan bod en dat is zijn zwaks te punt. „Ik werk bij een aanne mersbedrijf in Heinkenszand altijd met grote machines. Voor de kleinere moet ik apart trai nen. Het valt niet mee om die te vinden. Je moet specifieke ma chines hebben, want tijdens het EK wordt het nieuwste van het nieuwste gebruikt." Revanche Op in totaal tien verschillende machines moesten de deelne mers tijdens het EK aan de slag. De wielladers gaan Janse altijd het beste af. In 2000 werd hij in die categorie al kampioen, vorig jaar miste hij op een haar na de titel, maar nu heeft hij revanche kunnen nemen. HULST - Verzorgings- en ver pleeghuis de Blaauwe Hoeve houdt op zaterdag 2 en zondag 3 november het traditionele Blaauwe Hoeve weekend. Beide dagen is er onder meer een verkoop van handwerkproduk- ten die door de bewoners onder begeleiding zijn gemaakt. Er is een gevarieerd aanbod artike len. Zaterdag kan het publiek van 10.00 tot 17.00 uur in de Blaauwe Hoeve terecht, zondag van 11.00 tot 18.00 uur. Niet alleen Janse, maar ook de twee andere Nederlandse deel nemers deden het goed. Ton Ver dam uit Utrecht won zelfs het totaalklassement; Roger van Nispen werd verdienstelijk achttiende. Samen met de pres tatie van de Zeeuw was het team goed voor een eerste plaats in het landenklassement, zodat de wisselbeker naar Nederland komt Gezien de progressie die hij maakt, verwacht Janse volgend jaar nog hoger te eindigen „Dan lukt het zeker om bij de eerste drie te komen." Van avond vliegt hij terug naar Ne derland. BROUWERSHAVEN - Het Landbouwontwikkelingsplan (LOP) Schouwen-Duiveland wordt maandag 28 oktober van af 19.30 uur gepresenteerd tij dens een bijeenkomst in het Tonnenmagazijn in Brouwer shaven. Een sectorwerkgroep en een projectgroep zijn geruime tijd bezig geweest met de opstelling van dit LOP. Het moet een bij drage leveren aan de menings vorming over de ontwikkeling van de landbouw op Schouwen- Duiveland. Veel nieuwe ontwikkelingen komen als bedreiging over. De belangrijkste opdracht vanuit het LOP aan de ondernemers en de instanties die zich inzetten voor de landbouw, is deze be dreigingen waar mogelijk om te zetten in kansen. Verder worden in dit plan zoveel mogelijk oplossingen aange dragen voor knelpunten waar de agrarische ondernemers te genaan kunnen lopen bij be- drijfsomschakeling. Het LOP moet het startpunt vormen voor toekomstig overleg over de landbouw. Tijdens de presentatie in het Tonnenmagazijn in Brouwer shaven worden inleidingen ge geven door voorzitter P. Vis van de projectgroep LOP en door P Feijtel, directeur Accon en voorzitter MKB Zeeland. Ver volgens wordt het LOP aange boden aan gedeputeerde A Poppelaars, wethouder L. Ge- luk-Poortvliet en aan H. Remijn van de afdeling Agrarisch Schouwen-Duiveland van de ZLTO. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Bedrijfsleider J. Swartjes van café Nationaal staat zondagmiddag versla gen voor zijn café. Klanten en buren komen een praatje ma ken. „Gaat het?", vraagt een meisje. Ze aait even over z'n arm. Het gaat wel, zegt Swart jes. Hij lijkt nauwelijks te be seffen wat er is gebeurd „Ik moet het geloof ik nog een plekje geven." Hij was zelf niet aanwezig toen de schietpartij plaatsvond. ,,Ik was niet aan het werk omdat ik ziek ben, maar ik woon hier om de hoek, dus ik was er binnen vijf minuten." Hij is direct aan de slag gegaan. ,,Ik heb slacht offerhulp gebeld en gezegd dat ik niet wist wat ik moest doen. Die zijn meteen gekomen. Ze hebben een kantoor ingericht en zijn tot vanmorgen negen uur bezig geweest. Alle aan wezigen mochten één voor één hun verhaal doen." De klanten zijn allemaal erg geschrokken. „Voor veel mensen is dit hun tweede huis, voor sommigen zelfs hun eerste." Gistermid dag was er voor het personeel en de mensen die binnen wa ren tijdens de schietpartij een speciale bijeenkomst. „Achter gesloten deuren", zegt Swart jes. „Ik wil dat mensen rustig hun verhaal kunnen doen." De mensen zullen wel hun con clusies trekken, denkt hij. Weer Nationaal. „Wij zijn de enige nachtzaak in Vlissingen. Iedereen zit bij ons binnen. Als er dan iets gebeurt, is het bij ons." Swartjes is bang dat de gemeente het café sluit. „Dan worden we dubbel gepakt Het is toch een eigen personeelslid dat is neergeschoten Voor de gemeente Vlissingen is de schietpartij overigens geen re den om direct in te grijpen. „Meestal doen we dat ook niet gelijk", zegt loco-burgemees ter C. de Keijzer desgevraagd. „Dit zijn toch incidenten." Privacy Volgens de bedrijfsleider pro beert Nationaal er alles aan te doen om het binnen zo veilig mogelijk te maken. Er hangen camera's, maar de beelden worden niet opgenomen. „Benzinepompen mogen wel filmen, maar wij niet. Dat heeft iets te maken met aan tasting van de privacy." Bij het café staan 's nachts twee por tiers van beveiligingsbedrijf Omega Security uit Breda. Verder loopt er nog iemand van Nationaal zelf door de zaak. „Sinds we met dat bevei ligingsbedrijf werken, hebben we geen problemen meer ge had. De jongen die is neerge schoten had veel ervaring. Hij heeft zes jaar voor de Verenig de Naties gevochten. Hij is heel rustig en gediscipli neerd." De politie laat zich 's nachts niet zien op het Bellamypark, zegt Swartjes. „In Middelburg en Goes staan altijd wagens op de toegangswegen naar de Markt. Hier zie je ze nooit. Laatst is hier tegenover ie mand in elkaar geslagen. De politie kwam pas toen ze die man al in de ambulance had den gelegd, na twintig minu ten 'Wat is hier gebeurd?', vroegen ze toen. De politiewa gens moeten helemaal uit Mid delburg komen, terwijl hier om de hoek ook een bureau zit." Volgens Swartjes zijn hardere maatregelen nodig. „Als ze daar op dat gebouw een camera ophangen, kunnen ze alles op het plein volgen." Bij het beveiligingsbedrijf is de klap hard aangekomen. „Ik ben ontzettend geschrokken", zegt directeur R. Ramsoebhag. „Dit is de grootste nachtmer rie van een werkgever." Hij omschrijft het slachtoffer als 'positief ingesteld'. „Hij is heel rechtschapen, verbaal sterk. Hij lost alles pratend op." Ramsoebhag kent de neerge schoten portier goed. Hij heeft samen met hem bij defensie gewerkt. Het is de eerste keer dat een werknemer van het be drijf neergeschoten wordt. Blauwe plek In de kroegen aan het Bella mypark wordt zondagmiddag maar over één ding gepraat. Een horeca-ondernemer hoopt dat de gemeente snel in grijpt. Een winkelier zegt dat hij zoiets wel had verwacht. In café De Dop staat 's middags een groepje nachtportiers kof fie te drinken. De gebeurtenis sen hebben indruk gemaakt op de toch stevige jongens „Een blauwe plek hoort erbij", zegt één van hen. „Dat is 'part of the job'Maar dit zet je wel aan het denken." foto Ruben Oreel Bezoekers verlaten geschokt het pand na de schietpartij bij het Vlissingse café Nationaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9