PZC Veere zet inwoners in beweging 7 Publiek moet wennen aan bierfeest Enge verhalen bij de sterrenwacht Slagwerkgroep wil overleven op niveau Gemeente Borsele overweegt rechtsgang tegen aanleg WCT Vier verzorgsters van In 't Opper vast in lift Gemeente steekt anderhalve ton in projecten om sport te stimuleren Vier auto's opengebroken in Middelburg Middelburg verliest op parkeergeld Diefstal uit auto in Axel Zeehonden aangespoeld Pauselijke eer voor twee vrijwilligers zeeuwse almanak Has WALCHEREN maandag 21 oktober 2002 doorNadia Berkelder DOMBURG - De inwoners van de gemeente Veere moeten gaan sporten. De gemeente investeert de komende jaren anderhalve ton om de bewoners in beweging te krijgen. Speciale aandacht gaat uit naar de jeugd. Via het project WhoZnext probeert de gemeente de jongeren actief bij hel sportbeleid te betrekken. De gemeente heeft samen met de Zeeuwse sportraad een plan ge maakt. Het doel is om sportver enigingen een steuntje in de rug te geven, bewegingsonderwijs te ondersteunen, mensen beter voor te lichten en ouderen aan het sporten te krijgen. Het mi nisterie van Volksgezondheid betaalt de helft van het project. Volgens wethouder W. van Ta tenhove is het nodig om mensen meer te laten bewegen. „Onder zoeken hebben dat duidelijk ge maakt. Het feit dat het ministe rie daar geld voor beschikbaar stelt, toont aan dat het belang wordt onderkend." Het sportproject omvat een groot aantal aspecten: om sa menwerking tussen verenigin gen te stimuleren, wordt een MIDDELBURG - In Middel burg zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag vier geparkeerde auto's opengebroken. In de Roozenburglaan werden rond middernacht twee mannen betrapt toen ze aan het inbreken waren in een auto. Toen ze wer den aangesproken door de eige naar, gingen ze ervan door. Uit een andere auto in dezelfde straat werden geluidsappara tuur en cd's gestolen. In de Tö- renhoffstraat en op de Kousteensedijk werden ook au to's opengebroken. Uit deze au to's is niets meegenomen. pool van trainers opgezet; het servicepunt vrijwilligerswerk gaat verenigingen ondersteu nen; onderwijzers krijgen bege leiding voor het geven van gym lessen en er wordt begonnen met een sportproject voor ouderen. Voor jongeren wordt een speci aal project opgezet. Een groepje jongeren tussen de veertien en achttien jaar proberen zelf te onderzoeken welke voorzienin gen er in de gemeente nodig zijn. Het project, dat WhoZnext heet, moet er voor zorgen dat de jeugd meer geïnteresseerd raakt in sport. Mand met geld WhoZnext is een ideale gele genheid om jongeren voor jon geren te laten werken, vindt Van Tatenhove. Vanuit contacten van de Zeeuwse sportraad en de verenigingen moet een groepje worden samengesteld. Je hebt daar een beetje enthousiaste boys en girls voor nodig." Het groepje kan aangeven aan wel ke voorzieningen behoefte is. Dat betekent niet automatisch dat die voorziening er ook komt. „Het is niet zo dat we een mand met geld hebben om nieuwe din gen te realiseren", zegt Van Ta tenhove. Het is de bedoeling dat er meer gebruik wordt gemaakt van de aanwezige voorzienin gen. „Op dit moment zijn er ge woon geen middelen beschik baar." Van Tatenhove verwacht dat het plan positieve effecten heeft. „Maar we kunnen stimuleren wat we willen, het is natuurlijk wel zo dat mensen moeten wil len." De projecten kosten de ge meente anderhalve ton. Wordt er ook gekeken of die investe ring de moeite waard was? „We willen zeker gaan monitoren", aldus de wethouder. Het pro bleem is dat er nu geen cijfers zijn over het aantal mensen dat aan sport doet. Toch denkt Van Tatenhove dat na zeven jaar, wanneer het project afloopt, de resultaten merkbaar zullen zijn De projecten gaan volgend jaar door Al i Pankow ZIERIKZEE - Instructeur Eddy Kaaisteker windt er geen doek jes om: voor de slagwerkgroep van Kunst Eer in Zierikzee geldt de scheuring tussen drum hand en harmoniekorps ruim een jaar geleden als extra uitda ging. De slagwerkers die de ver eniging trouw bleven, willen ar tistiek gezien overleven en het liefst op aanzienlijk niveau. Kaaisteker gaat die uitdaging graag met hen aan. Dat de slagwerkgroep van Kunst en Eer op de goede weg is, bleek zaterdagavond in zaal De Harmonie tijdens het uitwisse lingsconcert met het slagwerk orkest De Bazuin uit Oud-Beij- erland onder leiding van Anno Appelo. Kaaisteker, zelf afkom stig uit Wilhelminadorp, kent Appelo al jaren. „Hij is dirigent geweest bij Euphonia in Goes en bij brassband Excelsior in Kloe- tinge, waar ik zelf ook in speel. Verder speel ik bij een korps in Schoonhoven waar Appelo diri gent is. We besloten onze beide slagwerkgroepen eens een geza menlijk concert te laten bren gen", zegt Kaaisteker. Pauken Hij heeft nu sinds begin dit jaar de leiding over de slagwerkers bij Kunst Eer. Het accent ligt op het podiumoptreden. Dat wil zeggen dat er in toenemende mate gebruik wordt gemaakt MIDDELBURG - De parkeer- opbrengsten van de gemeente Middelburg vallen dit jaar fors tegen. De gemeente verliest dit jaar naar verwachting een kwart miljoen euro op het par keren. Wat de oorzaak is van het ver lies, is niet duidelijk. „De analy se moet nog worden gemaakt", zegt wethouder P. Bruinooge (Financiën). Hij vermoedt dat er meer mensen gebruik hebben gemaakt van de parkeergara ges. Parkeren op straat levert de gemeente meer op. De wethou der denkt niet dat het verlies iets te maken heeft met de aanloop problemen bij de invoering van het nieuwe parkeerbeleid. Daardoor werkten de parkeer- meters in januari niet goed. Ook Heidi was van de partij op het eerste bierfeest aan de Vlasmarkt. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - In Beieren trekt een bier feest duizenden bezoekers, in Middelburg moet het publiek duidelijk nog even wennen aan het fenomeen Oktoberfest. Het eerste bierfeest op de Vlasmarkt begon zaterdag voorzichtig. Een Heidi van exotische afkomst houdt toe zicht bij de Kop van Jut, of Hau den Lukas, zoals de attractie in Duitsland heet. Jut en zijn kop horen traditioneel bij Duitse bier feesten, net als rondborstige Beierse dames met in elke hand minstens drie bierpullen van een liter. In Middelburg zijn die niet te zien. „Misschien dat we ze een volgende keer kunnen invliegen", lacht Wolfgang Schaff, vertegenwoordiger van het Weissbier-merk dat de feesten organiseert. Schaff is een echte Beier en weet hoe het moet: een grote tent met minstens driedui zend man erin, om el'f uur 's ochtends begin nen en drinken tot je niet meer kan. Ieder dorp in Beieren heeft zijn eigen feest, vertelt hij. Echte liefhebbers gaan elke weekeinde naar een ander bierfestijn. Spelletjes horen erbij, vooral het bierpulheffen en rotsblok gooien zijn populair. In echt traditionele dorpen wordt er ook nog een zangwedstrijd gehouden. In Middelburg wordt 's middags niet gezongen. Wel kunnen bezoekers de ballonnen borsten van een houten Dirndl net zo lang opblazen tot ze het met een knal begeven. Even verderop verkoopt een Duit ser echte Duitse Wurst. Vakantievierende Duitsers lachen verrast als ze de biertenten ontdekken en bestellen een pul. „Voor de Duitsers is de schok nog groter dan voor Ne derlanders", vertelt Wolfgang. „Die toeris ten komen uit Nordrhein-Westfalen. De cultuur in Beieren is heel anders." van gestemd slagwerk zoals xy lofoon, klokkenspel en pauken. Daarnaast wil de groep een on dersteunende bijdrage leveren aan de straatoptredens, samen met de blazers. Vandaar ook dat Kaaisteker in eerste instantie zijn groep klaarstoomde voor de optochten tijdens Koninginne dag. Daarna begon het zwaar dere werk voor de grote jaaruit voering in mei. 'Back in Rhythm' had niet alleen een lek ker swingend ritme, maar ook een veelzeggende titel. „Dit nummer blijft dan ook voorlo pig wel op het repertoire", zegt Kaaisteker. Drumstokjes Hij is zelf zo ongeveer met drumstokjes in zijn handen ge boren. „Volgens mijn moeder sloeg ik als heel klein kind al op alle bordjes en schaaltjes om er een leuk geluid uit te krijgen." Muziek neemt, naast zijn werk als exploitant van een camping winkel in Renesse, een grote plaats in zijn leven in. Hij speelt bij drie muziekverenigingen en geeft les aan diverse slagwer kers. Hij behaalde de titel 'Ne derlands kampioen' in de sectie drumstel vorige week tijdens het nationaal solistenconcours inBarneveld. De uitnodiging van Kunst Eer om slagwerkinstructeur te wor den, heeft hij gretig geaccep teerd. De slagwerkgroep is met acht leden vrij klein en behoor lijk gemêleerd, zowel in leeftijd als ervaring. De oudste deelne mer is 67, de jongste drummer is 8. Er spelen mensen mee die al veertig jaar muziek maken, maar ook prille beginners. Vol gens de instructeur zijn dat za ken om rekening mee te houden bij het leiding geven, maar vor men ze beslist geen belemme ring om goede resultaten te boe ken. Als de ambitie en de inzet er maar zijn. Het bewijs dat aan die voorwaarden wordt vol daan, leverde het gevarieerde uitwisselingsconcert waarmee de slagwerkorkesten van Kunst en Eer en De Bazuin zich krach tig presenteerden. AXEL - In de nacht van zater dag op zondag werd op het Hof plein in Axel een personenauto opengebroken. Er werd een au toradio ter waarde van enkele honderden euro's weggenomen. MIDDELBURG - De aarde is deze zomer aan een ramp ont snapt. In juni scheerde een ob ject ter grootte van een voetbal veld langs onze planeet. Op een dag is wel het raak en slaat een grote brok uit de ruimte in, ver telt Rijk-Jan Koppejan van Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen. „De vraag is niet of het gebeurt, maar wanneer het gebeurt." De sterrenwacht in Middelburg was zaterdag open in het kader van de wetenschap en techniek week, de Weten Week. Rond het thema van dit jaar, veiligheid, werden drie lezingen gegeven. Koppejan belichtte de gevaren van een inslag van brokstukken uit de ruimte. Wetenschappers hebben berekend dat er gemid deld één keer in de honderddui zendjaar een inslag plaats vindt die al het leven op aarde vernie tigt. „Statistisch is de kans om om te komen bij zo'n inslag gro ter dan de kans dat je neerstort in een vliegtuig", zei hij. „Dat heeft natuurlijk ook te maken met het grote aantal slachtof fers dat valt als er een inslag plaatsvindt." Meteorieten Elke dag komen meteorieten op aarde neer. De meesten zijn zo klein, dat ze met het blote oog niet eens te zien zijn. Af en toe slaat een groot object in. In Si berië ontplofte in 1908 een groot object. Resultaat: een bosgebied van tweeduizend vierkante ki lometer werd plat geslagen. Het object dat in juni de aarde net miste, had hetzelfde effect kun nen hebben. Wetenschappers hebben de afgelopen jaren de gevaarlijkste brokstukken in kaart gebracht. „Er kunnen misschien maatregelen worden genomen als er een brokstuk dreigt in te slaan. Door er stuw- raketten op aan te brengen die het een andere richting opdu wen of door het plaatsen van een heel groot zeil, zodat het in een andere baan terecht komt." Tegenvaller Voor wie even bij wilde komen van de enge verhalen, had de sterrenwacht een telescoop op de zon gericht. Door de lens wa ren de zonnevlekken, koelere gebieden op de zon, duidelijk zichtbaar. Voor sommigen viel het een beetje tegen. „Wat een kleine vlekjes, ik dacht dat er vuiltjes op de lens zaten", zei een meneer. In werkelijkheid zijn die vuiltjes zo groot dat de aarde er makkelijk een paar keer in past. door Rolf Bosboom HEINKENSZAND - De ge meente Borsele overweegt in be roep te gaan bij de Raad van State vanwege de aanleg van de Westerschelde-containertermi- nal (WCT). Het college van B en W vindt dat er op dit moment onvoldoende zekerheid is over de noodzakelijk geachte verbre ding van de Sloeweg. Borsele heeft, als enige Beve- landse gemeente, al een ak koord bereikt met de provincie en havenschap Zeeland Sea ports over diverse compense rende maatregelen in verband met de komst van de WCT. In ruil daarvoor moet de gemeente wel voortvarend meewerken aan de procedures die de aanleg van de terminal mogelijk ma ken. Over één punt maakt het Borsel- se gemeentebestuur zich nog zorgen. Dat is de Sloeweg, de verbindingsweg tussen de A58 en het Sloegebied, de toerit van de Westerscheldetunnel en in de toekomst de WCT. Nu is het een tweebaansweg. Dat zou, gezien de toename van het verkeer, vierbaans moeten worden. Mager De garanties vanuit het provin ciehuis dat de verbreding ook binnen afzienbare tijd wordt uitgevoerd, vindt het college van B en W op dit moment 'wat mager', zegt wethouder M. Ver- mue-Vermue. „De intenties zijn op zich goed, maar wij willen die wat concreter hebben." Bekend is dat het provinciebe stuur een studie uitvoert en vol gend jaar juni met een voorstel wil komen voor aanpassing van de Sloeweg, waarna een con creet plan wordt opgesteld. In het Provinciaal Verkeers- en Vervoersplan, dat momenteel ter inzage ligt, is de Sloeweg op genomen als een van de grote in frastructurele knelpunten. „Er wordt aan gewerkt, maar naar ons idee te zachtjes", aldus Vermue. „In het Provinciaal Verkeers- en Vervoersplan wordt bijvoorbeeld niet alleen de Sloeweg genoemd, maar ook de Tractaatweg, terwijl andere projecten niet worden uitgeslo ten. Wij willen meer zekerheid over wat de provincie reserveert voor de Sloeweg, want het gaat toch om een investering van naar verwachting veertig mil joen euro." Een complicatie is, zo zegt Ver mue, dat onlangs besprekingen in gang zijn gezet tussen provin cie en rijksoverheid over de Sloeweg. De bedoeling is om tot een overdracht van de weg naar het Rijk te komen. „Het is wel duidelijk dat dat gaat gebeuren De vraag is wie de verdubbeling van de weg dan gaat financie ren." Om meer zekerheid te krijgen denkt Borsele erover om in be roep te gaan bij de Raad van State tegen de streekplanher ziening die nodig is voor de aan leg van de WCT. In een poging die procedure te voorkomen is de afgelopen dagen in allerijl een gesprek geregeld tussen de gemeente en het provinciebe stuur. Het overleg, waarbij in elk geval de gedeputeerden D. Bruinooge en G. van Zwieten aanwezig zijn, vindt vanmiddag plaats. In verband met de WCT moet zowel Borsele als Vlissingen het bestemmingsplan aanpassen. Binnenkort dienen de gemeente die ter visie te leggen. Borsele overweegt echter daarmee te wachten tot er meer helderheid is over de Sloeweg. NIEUWVLIET - Op het strand aan de J.J. Boeijesweg in Burgh Haamstede werd zondagoch tend om elf uur een dode zee hond aangetroffen. Bij het strand bij Nieuwvliet dreef zon dagmiddag een nog levend ex emplaar in de zee. Dat dier was gisteravond nog in leven. door Ali Pankow BRUINISSE - Vier medewerk sters van zorgcentrum In 't Op per in Bruinisse hebben zater dag tijdens het bezorgen van de warme maaltijden circa drie kwartier vastgezeten in een lift. De lift liep tussen de middag vast in de schacht tussen de be gane grond en de eerste verdie ping. Twaalf leden van de vrij willige brandweer van de groep Bruinisse moesten er aan te pas komen om de vrouwen uit hun benarde positie te bevrijden. Toen de oproep vanuit In 't Op per kwam, waren de leden van de Bruse brandweer net bijeen in de kazerne voor het wekelijk se 'bijpraat-uurtje'. „We waren goed getraind in hulpverlening bij liften, want vorige week be haalden we daarmee nog een eerste prijs bij de provinciale wedstrijden in Krabbendijke", zegt postcommandant J. de Ronde. Sleutel De brandweerlieden wisten de vastgelopen lift in het zorgcen trum 'te tornen'. Dat wil zeggen dat het gevaarte stukje voor stukje in de schacht omhoog werd getrokken naar de eerste verdieping. Daar kon de deur van de lift met een sleutel wor den geopend. Tijdens de werk zaamheden konden de hulpver leners met de medewerksters in de lift communiceren. „Ze raak ten niet in paniek, maar waren wel hartstikke blij toen ze eruit waren", zegt De Ronde. Volgens hem had de hulpverle ning nog wel iets sneller gekund als direct de brandweer was ge alarmeerd. Er werd nu vanuit het zorgcentrum eerst contact gezocht met de onderhouds monteur van de lift. Hij moest van verderaf op Schouwen- Duiveland komen. Om de mede werksters zo snel mogelijk te bevrijden, werd toen besloten een beroep op de brandweer te doen. Die was binnen een mum van tijd ter plekke. Locatiemanager F. Postema van In 't Opper kan nog niet exact aangeven wat de oorzaak is van het vastlopen van de lift. Hij vermoedt dat de lift te zwaar be laden was. „Volle etenskarren in combinatie met vier personen lijkt me iets te veel. Daar moet dus voortaan rekening mee wor den gehouden", aldus Postema. OVEZANDE - Kees Boonman en Charles Verbeek kregen gis teren tijdens de zondagsviering in Ovezande een pauselijke on derscheiding voor hun jaren lange inzet voor de katholieke parochie Onze Lieve Vrouw He melvaart. Aanleiding voor de huldiging was het 25-jarig bestaan van het parochiebestuur en de paro chievergadering. Op 26 oktober 1977 gaf de toenmalige bisschop Ernst de parochie, als eerste in de regio, toestemming voor de oprichting daarvan. In de nieu we structuur werden de kerk gangers veel meer bestuurlijk betrokken bij het wel en wee van de parochie. Beiden namen de pauselijke on derscheiding dankbaar in ont vangst. Door de lens van de telescoop waren de zonnevlekken, koelere gebieden op de zon, duidelijk zichtbaar. foto Ruben Oreel De blonde jongeman uit Hoek was net van plan om zich in het dorpse uitgaansle ven te storten, toen hij werd gestoord door de deurbel. Hij zwaaide de voordeur open en keek in de verschrikte ogen van de vriendelijke buur man. „Ik kom zeggen dat er van avond geen gas is in Hoek", zei de man die zelf net ook op de hoogte was gebracht van het onheilspellende nieuivs. Maar omdat hij gas met een Hoeks accent uitsprak (has), verstond de jongen iets heel anders. „Da's niet erg hoor, buur man", reageerde hij laco niek. „Ik kan ook wel iets an ders roken." door Nadia Berkelder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 7