Borsele eist garanties over WCT PZC Giro 860 Enge verhalen bij de sterrenwacht Gemeente Veere zet burgers in beweging e mm LATEN JE NIET LOS. r A êm. startproblemen? V Onduidelijkheid over Sloeweg Kennismaking met sporten in herfstweek WerelEquders Giro 860 Hersenstichting Nederland Giro 860 Laat ze niet vallen Hersenstichting ederland De Westerschelde vkaalvoorvÓgos maandag 21 oktober 2002 door Rolf Bosboom HEINKENSZAND - De ge meente Borsele overweegt in be roep te gaan bij de Raad van State vanwege de aanleg van de Westerschelde-containertermi- nal (WCT). Het college van B en W vindt dat er op dit moment onvoldoende zekerheid is over de noodzakelijk geachte verbre ding van de Sloeweg. Borsele heeft, als enige Beve- landse gemeente, al een ak koord bereikt met de provincie en havenschap Zeeland Sea ports over diverse compense rende maatregelen in verband met de komst van de WCT. In ruil daarvoor moet de gemeente wel voortvarend meewerken aan de procedures die de aanleg van de terminal mogelijk ma ken. Overéén punt maakt het Borsel- se gemeentebestuur zich nog zorgen. Dat is de Sloeweg, de verbindingsweg tussen de A58 en het Sloegebied, de toerit van de Westerscheldetunnel en in de toekomst de WCT. Nu is het een tweebaansweg. Dat zou, gezien de toename van het verkeer, vierbaans moeten worden. Mager De garanties vanuit het provin ciehuis dat de verbreding ook binnen afzienbare tijd wordt uitgevoerd, vindt het college van B en W op dit moment 'wat mager', zegt wethouder M. Ver- mue-Vermue. „De intenties zijn op zich goed, maar wij willen die wat concreter hebben." Bekend is dat het provinciebe stuur een studie uitvoert en vol gend jaar juni met een voorstel wil komen voor aanpassing van de Sloeweg, waarna een con creet plan wordt opgesteld. In het Provinciaal Verkeers- en Vervoersplan, dat momenteel ter inzage ligt, is de Sloeweg op genomen als een van de grote in frastructurele knelpunten. „Er wordt aan gewerkt, maar naar ons idee te zachtjes", aldus Vermue. „In het Provinciaal Verkeers- en Vervoersplan wordt bijvoorbeeld niet alleen de Sloeweg genoemd, maar ook de Tractaatweg, terwijl andere projecten niet worden uitgeslo ten. Wij willen meer zekerheid over wat de provincie reserveert voor de Sloeweg, want het gaat toch om een investering van naar verwachting veertig mil joen euro." Een complicatie is, zo zegt Ver mue, dat onlangs besprekingen in gang zijn gezet tussen provin cie en rijksoverheid over de Sloeweg. De bedoeling is om tot een overdracht van de weg naar het Rijk te komen. „Het is wel duidelijk dat dat gaat gebeuren. De vraag is wie de verdubbeling van de weg dan gaat financie ren." Om meer zekerheid te krijgen denkt Borsele erover om in be roep te gaan bij de Raad van State tegen de streekplanher ziening die nodig is voor de aan leg van de WCT. In een poging die procedure te voorkomen is de afgelopen dagen in allerijl een gesprek geregeld tussen de gemeente en het provinciebe stuur. Het overleg, waarbij in elk geval de gedeputeerden D. Bruinooge en G. van Zwieten aanwezig zijn, vindt vanmiddag plaats. In verband met de WCT moeten Borsele en Vlissingen het be stemmingsplan aanpassen. Bin nenkort dienen de gemeente die ter visie te leggen. Borsele over weegt daarmee te wachten tot er is over de Sloeweg. :1( I «i Door de lens van de telescoop waren de zonnevlekken, koelere gebieden op de zon, duidelijk zichtbaar. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De aarde is deze zomer aan een ramp ontsnapt. In juni scheerde een object ter grootte van een voetbalveld langs onze planeet. Op een dag is wel het raak en slaat een grote brok uit de ruimte in, vertelt Rijk-Jan Koppejan van Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen. De sterrenwacht in Middelburg was zater dag open in het kader van de wetenschap en techniek week, de WetenWeek. Rond het thema van dit jaar, veiligheid, werden drie lezingen gegeven. Koppejan belichtte de ge varen van een inslag van brokstukken uit de ruimte. Berekend is dat gemiddeld één keer in de honderdduizend jaar een inslag plaats vindt die al het leven op aarde vernietigt. Voor wie even bij wilde komen van de enge verhalen, had de sterrenwacht een tele scoop op de zon gericht. Daardoor waren de zonnevlekken, koelere gebieden op de zon, zichtbaar. Voor sommigen viel het een beet je tegen. „Ik dacht dat er vuiltjes op de lens zaten", zei een bezoeker. In werkelijkheid zijn die vuiltjes zo groot dat de aarde er makkelijk een paar keer in past. door Nadia Berkelder DOMBURG - De inwoners van de gemeente Veere moeten gaan sporten. De gemeente investeert de komende jaren anderhalve ton om de bewoners in beweging te krijgen. Speciale aandacht gaat uit naar de jeugd. Via het project WhoZnext probeert de gemeen te de jongeren actief bij het sportbeleid te betrekken. De gemeente heeft samen met de Zeeuwse sportraad een plan ge maakt. Het doel is om sportver enigingen een steuntje in de rug te geven, bewegingsonderwijs te ondersteunen, mensen beter voor te lichten en ouderen aan het sporten te krijgen. Het mi nisterie van Volksgezondheid betaalt de helft van het project. Volgens wethouder W. van Ta tenhove is het nodig om mensen meer te laten bewegen. „Onder zoeken hebben dat duidelijk ge maakt. Het feit dat het ministe rie daar geld voor beschikbaar stelt, toont aan dat het belang wordt onderkend." Het sport project omvat een groot aantal aspecten: om sa menwerking tussen verenigin gen te stimuleren, wordt een pool van trainers opgezet; het servicepunt vrijwilligerswerk gaat verenigingen ondersteu nen; onderwijzers krijgen bege leiding voor het geven van gym lessen ener wordt begonnen met een sportproject voor ouderen. Voor jongeren wordt een speci aal project opgezet. Een groepje jongeren tussen de veertien en achttien jaar proberen zelf te onderzoeken welke voorzienin gen er in de gemeente nodig zijn. Het project, dat WhoZnext heet, moet er voor zorgen dat de jeugd meer geïnteresseerd raakt in sport. Mand met geld WhoZnext is een ideale gele genheid om jongeren voor jon geren te laten werken, vindt Van Tatenhove. Vanuit contacten van de Zeeuwse sportraad en de verenigingen moet een groepje worden samengesteld. Je hebt daar een beetje enthousiaste boys en girls voor nodig." Het groepje kan aangeven aan wel ke voorzieningen behoefte is. Dat betekent niet automatic dat die voorziening er ook kom; „Het is niet zo dat we een mant met geld hebben om nieuwedn. gen te realiseren", zegt VanT;. tenhove. Het is de bedoelingö? er meer gebruik wordt gemaal van de aanwezige voorzien^, gen. „Op dit moment zijn erge. woon geen middelen beschik baar." Van Tatenhove verwacht datb plan positieve effecten heel. „Maar we kunnen stimulem wat we willen, het is natuurlij! wel zo dat mensen moeten wil len." De projecten kosten de gemeer, te anderhalve ton. Wordt eroo< gekeken of die investering moeite waard was? „We wille zeker gaan monitoren", aldusd? wethouder. Het probleem is da: er nu geen cijfers zijn over h? aantal mensen dat aan sper doet. Toch denkt Van Tatenhow dat na zeven jaar, wanneer he project afloopt, de resultaten merkbaar zullen zijn. De pro jecten gaan volgend jaar va- start. GOES - In de herfstvakanlit kunnen kinderen van zes lol dertien jaar zich drie dagen lam bezig houden in het Sportpuir. Zeeland in Goes. Op dinsdagV. oktober, woensdag 23 oktobe: en donderdag 24 oktober wordi daar voor de achttiende keer do Sportherfstweek gehouden. De Goese Sportraad, het CIOS Goes en de Goese welzijnsorga nisatie SMWO Welzijn organi seren het evenement, dat in he teken staat van de kennisma king met verschillende sporter Het programma loopt elke da; van 10.00 tot 15.00 uur. Op dim dag wordt er onder meer straat- voetbal en straatbasketbal ge speeld. Op woensdag promoten ver schillende sportvereniginget zichzelf en op donderdag is he spektakeldag met bijvoorbeeli een hindernisbaan, fitheidstes en abseilen. GIRO- Alleen op de wereld. De straat als thuis en volledig aan het noodlot over gelaten. Kinderen in Midden-Amerika zonder familie, zwervend op zoek naar warmte en geborgenheid. Jong leven 596890 wereldkansen bieden. Het zijn de weeshuizen van WercldOuders die borg staan voor zorg en ontplooiingskansen. WercldOuders vormen een brug die deze verloren kinderen weer hou- dat al eindig lijkt voordat het begonnen. Door middel van opvang. liefde en scholing kunnen we deze weeskinderen vast en toekomst geeft. Nood- zakelijke steun die ons als WercldOuders nooit los laat. U toch ook niet' WercldOuders. voorheen Stichting Onze kleine Weeskinderen. Achterom 152. 1211 PD Hilversum Telefoon: 035 626 4578 Fax: 035 626 4579 K-mail: info(«'wereldouders.nl vvww.w Sommige kinderen hebben een minder gelukkige start in hun leven. Bijvoor beeld omdat ze te vroeg geboren zijn. Dat kan leiden tot hersenaandoeningen. Ook in de loop van hun kinderleven. Voorbeelden zijn: autisme, ADHD, dyslexie. Gilles de la Tourette. De Hersenstichting Nederland finan ciert wetenschappelijk onderzoek om hersenaandoeningen bij kinderen te voorkomen of te genezen. Ook voorlichting krijgt veel aandacht. Uw steun is daarbij nodig. Geef daarom gul Korte Houtstraat 10.2511 CD 's-Gravenhage - 070 - 360.48.16 - www.hersenstichting.nl 'Kan ie nou nooit eens stilzitten? Waarom kan hij zich niet con centreren?' Dat zeiden vertwijfelde onderwijzers van Bas. tien jaar oud Een leuke knul. maar wel één met ADHD. Dankzij medicijnen gaat het nu een stuk beter, ook thuis. Maar voordat zijn ouders wisten wat eraan de hand was Hersen tichting Nederland I Korte Houtstraat 10.2511 CO 's-Gravenhage - 070 - 360.48.16 - www hersenstichting nl In ons land wordl 1 op de 150 mensen getroffen door epilepsie Wij staan voorwetenschappelijk onderzoek, voorlichting via een infolijn, folders en brochures, begeleide vakanlieactivitciten, individuele hulp en epilèpsie- projecten in ontwikkelingslanden. Word donateur. Er is nog zoveel te doen. Giro 222111 ragen over epilepsie Bel de F.pilepsie Infolijn: 0900-8212411 (€0.10 prr minuui) Nationaal Epilepsie Fonds Postbus 270 3990 GB Houten www.eptlcpsic.nl Steun de clubs, koop loten! Opgelet u kunt de loienverkopers van de Grote Clubactie weer aan uw deur verwachten. Zij zijn lid van een vereniging uit uw buurt Ze ver kopen loten waarvan 80% van de opbrengst direct in hun clubkas be landt. Doe mee en win Natuurii|k koopt u in de eerste plaats een lot om de club te steu nen. Maar dal is niet alles, u maakt zelf ook kans op de hoofdprijs van C 100 000 - belastingvrij, een exoti sche vakantie of één van de vele andere prijzen GROTE CLUBACTIE www.clubactie.nl Sanne is een intelligent meisje van 8 jaar oud. Toch dacht men daar eerst anders over. Het lukte haar namelijk niet om goed te leren lezen en schrijven. Sommigen noemden haar dom en anderen vonden haar maar lui. Tot de juf er achter kwam dat ze dyslexie heeft. Nu krijgt ze speciale oefeningen om beter met taal te leren omgaan. Maar het gaat nooit echt over. De Hersenstichting Nederland wil investeren in snellere diagnostiek en betere behandeling voor deze en andere aangeboren hersenaan doeningen bij kinderen. Daarom financieren we wetenschap pelijk onderzoek en geven we voorlichting. leder kind verdient toch het beste? Help mee. Geef daarom gul. Korte Houtstraat 10.2511 CD 's-Gravenhage - 070-360.48.16 - www.hersenstichting.nl Als we nu niets doen, raakt de kluut zijn thuis kwijt De Westerschelde. leefgebied van de kluut en vele andere kustvogels. Scheepvaart en industrie bedreigen dit unieke gebied. Daarom hebben de vogels u hard nodig! Draag bij aan het behoud van een vogelrijke Westerschelde GIRO 65 65 00. Vogelbescherming NEDERLAND Telefoon 030-693 77 77 igelbescherming nl Als de hartspier aan kracht verliest en de pomp dus minder goed werkt, leidt dat tot een aantal lichamelijke klachten. De duidelijkste daarvan zijn: snel moe, kortademig en dikke benen door achterblijvend vocht Zo wordt een glas water een dikmaker Vragen? Bel gratis 0800 3000 300 of kijk op www.hartstichting.nl Nederlandsexb Hartstichting De Hersenstichting Nederland wil investeren in snellere diag- m nostiek en betere behandeling voor deze en andere aangeboren hersenaandoeningen bij kinderen. Daarom financieren we wetenschappelijk onderzoek en geven we voorlichting leder kind verdient toch het beste? Geef daarom gul.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 30