Kijkje achter coulissen van disco Slagwerkgroep wil overleven op niveau Vier verzorgsters van In 't Opper vast in lift Nieuw tijdschrift van ondernemerskring Tonnenmagazijn vol voor Zeeuwse avond zeeuwse almanak Has Zeehonden aangespoeld Middelburg verliest op parkeergeld Eigenaar Trinity grijpt kans om vooroordelen te logenstraffen Politie betrapt drankrijders Aanhangers Met zes man van de dijk Messteken in Ooltgensplaat \eel te hard fck >ii- r-';. J Jl JL A v SCHOUWEN-DUIVELAND waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Instructeur Eddy Kaaisteker windt er geen doek jes om: voor de slagwerkgroep van Kunst Eer in Zierikzee geldt de scheuring tussen drum band en harmoniekorps ruim een jaar geleden als extra uitda ging. De slagwerkers die de ver eniging trouw bleven, willen ar tistiek gezien overleven en het liefst op aanzienlijk niveau. Kaaisteker gaat die uitdaging graag met hen aan. Dat de slagwerkgroep van Kunst en Eer op de goede weg is, bleek zaterdagavond in zaal De Harmonie tijdens het uitwisse lingsconcert met het slagwerk orkest De Bazuin uit Oud-Beij- erland onder leiding van Anno Appelo. Kaaisteker, zelf afkom stig uit Wilhelminadorp, kent Appelo al jaren. „Hij is dirigent geweest bij Euphonia in Goes en bij brassband Excelsior in Kloe- tinge, waar ik zelf ook in speel. Verder speel ik bij een korps in Schoonhoven waar Appelo diri gent is. We besloten onze beide slagwerkgroepen eens een geza menlijk concert te laten bren gen", zegt Kaaisteker. Pauken Hij heeft nu sinds begin dit jaar de leiding over de slagwerkers bij Kunst Eer. Het accent ligt op het podiumoptreden. Dat wil zeggen dat er in toenemende mate gebruik wordt gemaakt van gestemd slagwerk zoals xy lofoon, klokkenspel en pauken. Daarnaast wil de groep een on dersteunende bijdrage leveren aan de straatoptredens, samen met de blazers. Vandaar ook dat Kaaisteker in eerste instantie zijn groep klaarstoomde voor de optochten tijdens Koninginne dag. Daarna begon het zwaar dere werk voor de grote jaaruit voering in mei. 'Back in Rhythm' had niet alleen een lek ker swingend ritme, maar ook een veelzeggende titel. „Dit nummer blijft dan ook voorlo pig wel op het repertoire", zegt Kaaisteker. Drumstokjes Hij is zelf zo ongeveer met drumstokjes in zijn handen ge boren. „Volgens mijn moeder sloeg ik als heel klein kind al op alle bordjes en schaaltjes om er een leuk geluid uit te krijgen."' Muziek neemt, naast zijn werk als exploitant van een camping winkel in Renesse, een grote plaats in zijn leven in. Hij speelt bij drie muziekverenigingen en geeft les aan diverse slagwer kers. Hij behaalde de titel 'Ne derlands kampioen' in de sectie drumstel vorige week tijdens het nationaal solistenconcours in Barneveld. De uitnodiging van Kunst Eer om slagwerkinstructeur te wor den, heeft hij gretig geaccep teerd. De slagwerkgroep is met acht leden vrij klein en behoor lijk gemêleerd, zowel in leeftijd als ervaring. De oudste deelne mer is 67, de jongste drummer is 8. Er spelen mensen mee die al veertig jaar muziek maken, maar ook prille beginners. Vol gens de instructeur zijn dat za ken om rekening mee te houden bij het leiding geven, maar vor men ze beslist geen belemme ring om goede resultaten te boe ken. Als de ambitie en de inzet er maar zijn. Het bewijs dat aan die voorwaarden wordt vol daan, leverde het gevarieerde uitwisselingsconcert waarmee de slagwerkorkesten van Kunst en Eer en De Bazuin zich krach tig presenteerden. De blonde jongeman uit Hoek was net van plan om zich in het dorpse uitgaansle ven te storten, toen hij werd gestoord door de deurbel. Hij zwaaide de voordeur open en keek in de verschrikte ogen van de vriendelijke buur man. „Ik kom zeggen dat er van avond geen gas is in Hoek", zei de man die zelf net ook op de hoogte was gebracht van het onheilspellende nieuws. Maar omdat hij gas met een Hoeks accent uitsprak (has), verstond de jongen iets heel anders. „Da's niet erg hoor, buur man", reageerde hij laco niek. „Ik kan ook wel iets an ders roken. maandag 21 oktober 2002 door Ali Pankow BRUINISSE - Vier medewerk sters van zorgcentrum In 't Op per in Bruinisse hebben zater dag tijdens het bezorgen van de warme maaltijden circa drie kwartier vastgezeten in een lift. De lift liep tussen de middag vast in de schacht tussen de be gane grond en de eerste verdie ping. Twaalf leden van de vrij willige brandweer van de groep Bruinisse moesten er aan te pas komen om de vrouwen uit hun benarde positie te bevrijden. Toen de oproep vanuit In 't Op per kwam, waren de leden van de Bruse brandweer net bijeen in de kazerne voor het wekelijk se 'bijpraat-uurtje'. „We waren goed getraind in hulpverlening bij liften, want vorige week be haalden we daarmee nog een eerste prijs bij de provinciale wedstrijden in Krabbendijke", zegt postcommandant J. de Ronde. Sleutel De brandweerlieden wisten de vastgelopen lift in het zorgcen trum 'te tornen'. Dat wil zeggen dat het gevaarte stukje voor stukje in de schacht omhoog werd getrokken naar de eerste verdieping. Daar kon de deur van de lift met een sleutel wor den geopend. Tijdens de werk zaamheden konden de hulpver leners met de medewerksters in NIEUWVLIET - Op het strand aan de J.J. Boeijesweg in Burgh Haamstede werd zondagoch tend om elf uur een dode zee hond aangetroffen. Bij het strand bij Nieuwvliet dreef zondagmiddag een nog le vend exemplaar in de zee. Dat dier was gisteravond, voor zo ver bekend, nog in leven. Ver moedelijk hebben de dieren het zeehonden virus. Het zeehon denteam is ingeschakeld. de lift communiceren. „Ze raak ten niet in paniek, maar waren wel hartstikke blij toen ze eruit waren", zegt De Ronde. Volgens hem had de hulpverle ning nog wel iets sneller gekund als direct de brandweer was ge alarmeerd. Er werd nu vanuit het zorgcentrum eerst contact gezocht met de onderhouds monteur van de lift. Hij moest van verderaf op Schouwen- Duiveland komen. Om de mede werksters zo snel mogelijk te bevrijden, werd toen besloten een beroep op de brandweer te doen. Die was binnen een mum van tijd ter plekke. Locatiemanager F. Postema van In 't Opper kan nog niet exact aangeven wat de oorzaak is van het vastlopen van de lift. Hij vermoedt dat de lift te zwaar be laden was. „Volle etenskarren in combinatie met vier personen lijkt me iets te veel. Daar moet dus voortaan rekening mee wor den gehouden", aldus Postema. MIDDELBURG - De parkeer- opbrengsten van de gemeente Middelburg vallen dit jaar fors tegen. De gemeente verliest dit jaar naar verwachting een kwart miljoen euro op het par keren. Wat de oorzaak is van het ver lies, is niet duidelijk. „De analy se moet nog worden gemaakt", zegt wethouder P. Bruinooge (Financiën). Hij vermoedt dat meer mensen het afgelopen jaar gebruik heb ben gemaakt van de parkeerga rages. Parkeren op straat levert de gemeente Middleburg meer op. De wethouder denkt niet dat het verlies iets te maken heeft met de aanloopproblemen bij de invoering van het nieuwe par keerbeleid. Daardoor werkten de parkeermeters in januari niet goed. door Inge Heuff RENESSE - Wethouder G. van de Velde-de Wilde krijgt van avond tijdens de algemene ledenvergadering van de On dernemerskring Schouwen- Duiveland (OSD) het eerste ex emplaar van het nieuwe maga zine van de kring aangeboden. Met het tijdschrift, dat de naam OSD-Profiel heeft gekregen, hoopt de OSD de informatie- uitwisseling tussen het bestuur en de leden tre verbeteren. In het tijdschrift kunnen leden zich profileren door middel van een bedrijfsportret en worden nieu we ontwikkelingen bij bedrij ven en nieuwe leden gemeld; GOES - Een 29 -jarige automo bilist uit de gemeente Goes is vrijdagnacht aangehouden we gens rijden onder invloed. Dat gebeurde op de Grote Markt in Goes. Uit de blaastest bleek dat de man tweeënhalf keer de toege stane hoeveelheid alcohol had gedronken. Op de Krabbenkreekweg bij Sint Philipsland werden zater dagnacht twee automobilisten betrapt op hetzelfde vergrijp: een 23-jarige man uit Bergen op Zoom en een 46-jarige bestuur der uit de gemeente Tholen. Zij kregen rijverboden van respec tievelijk zes en drie uur. NIEUWDORP - De politie en de marechaussee hebben zater dagochtend op de Polenweg bij Nieuwdorp aanhangwagens ge controleerd. In totaal 37 combinaties werden onderzocht. Dat leidde in vijf gevallen tot een bekeuring we gens technische gebreken. Eén bestuurder was niet in het bezit van een geldig rijbewijs. verder zijn er achtergrondarti kelen en interviews opgenomen. De OSD werkt ook hard aan een eigen website, www.onderne- merskringosd.nl. Deze is inmid dels op internet op te vragen, maar het bestuur wil de website nog meer inhoud gaan geven. Tijdens de vergadering komt ook een nieuw project, Kies Zeeland!aan de orde. Dit moet een vervolg worden op het pro ject Bekend maakt Bemind. Kies Zeeland! is een geavan ceerde internettoepassing waarin bedrijven zich kunnen presenteren aan leerlingen uit het voortgezet onderwijs en hun ouders. Met de ervaringen die de komende maanden worden op gedaan op Schouwen-Duive- land, moet in het schooljaar 2003-2004 een volledig Zeeuw se website klaar zijn, die geïnte greerd wordt in de lessen studie- en beroepskeuze. De avond in het ARC-hotel Zee land in Renesse wordt afgerond met een lezing over Rusland van gastspreker A. van den Berg, voorzitter van de Nederlandse vereniging in Moskou en be stuurslid van de Amerikaanse Kamer van Koophandel in deze stad. SOMMELSDIJK - Een perso nenauto met zes inzittenden is in de nacht van vrijdag op zater dag op de Oud Kraaijerdijk in Sommelsdijk over de kop gesla gen en van de dijk gereden. Een 17-jarige jongen uit OudeTonge raakte daarbij gewond. Het slachtoffer werd door de GGD voor onderzoek naar het Bethesdaziekenhuis gebracht. De auto moest worden weggeta- keld Het ongeluk gebeurde om streeks kwart voor één. De 18- jarige bestuurder van de perso nenauto uit Sommelsdijk raak te door onbekende oorzaak de macht over het stuur kwijt. Daardoor kwam de auto in de berm terecht, sloeg over de kop en reed vervolgens de dijk af. door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - Voor initiatiefneemster Ada van Klooster is het zaterdag aan het begin van het programma in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven al duidelijk: ook op Schouwen-Duiveland bestaat behoefte aan een Zeeuwse Avond. Met honderdtachtig bezoekers lijkt die constatering terecht. Voor Van Klooster biedt dit aantal in elk geval een goede basis een traditie te maken van een jaarlijks optreden met Zeeuwse artiesten. Vorig jaar sprong ze er voor de eerste keer financieel net uit. Zelf is ze een groot liefhebster van dialectzang. Dat beperkt zich niet tot de Zeeuwse taal. Van streekzang in het Lim burgs of Gronings kan ze ook zeer genieten. Maar voor Schouwen-Duiveland geeft ze de voorkeur aan een jaarlijkse Zeeuwse Avond. De twede editie daarvan bood zaterdag een gevarieerd pro gramma met het Westkappels Kwartet en de zanger Peter Dieleman. De onderdelen ble ken elkaar mooi aan te vullen. Het Westkappels Kwartet, be staande uit de accordeonisten Jozien Slabber en Corry Jan sen en twee zangers die beiden de naam Piet van Rooijen dra gen, brengt vooral oud-Hol landse liedjes en niet specifiek in dialect. Peter Dieleman houdt het lie ver bij meer eigentijdse onder werpen en zingt juist in onver valst Bevelands dialect. Wel weerklinkt in zijn repertoire wat nostalgie, maar dat is dan vooral gebaseerd op eigen j eugdherinner ingenHumor voert de boventoon zowel in zijn liedteksten als in zijn kor te conferences. Wildplassen Zo geeft Dieleman een koste lijk relaas over zijn ervaringen met het beleid tegen het wild plassen. Wie graag fietst dooi de Zak van Zuid-Beveland moet af en toe eens tegen een boompje kunnen plassen, vindt Dieleman. In de strijd daarvoor heeft hij zelfs t-shirts laten maken met de opdruk 'Wildplasse mó meuhe'. De afbeelding van Manneke Pis erbij acht hij pas send en geeft hem hoop op ex tra subsidie uit Brussel. Zeemansliedjes, afgewisseld met pikante teksten over struise boerenmeisjes en pron te kerels, vormen het repertoi re van het Westkappels Kwar tet. Veel ouderen onder het publiek zongen uit volle borst mee met nummers als 'Daar bij die molen', 'Korenbloemen- blauw', 'Cheerio' en 'Neem mij met je mee'. Veel gelach oogst te ook het liedje dat Kees Pruis in 1933 schreeft over die dikke Jet die haar magere man geen plaats in het echtelijk ledikant biedt. Ada van Klooster nodigde de aanwezigen uit een strookje op het programmablad in te vul len met suggesties voor het programma van een Zeeuwse Avond volgend jaar. Zij wil graag inspelen op de wensen van het publiek op dit gebied. Hoor Ali Pankow I RENESSE - Er komt heel veel bij kijken om een discotheek an no 2002 op verantwoorde wijze (e laten draaien. Tot die conclu sie kwamen de kleine veertig bezoekers zaterdagmiddag tij dens het open huis bij danceclub Trinity in Renesse. Initiatiefne mer en exploitant Martin van Oeveren gaf hen graag een in druk van alles wat er ten behoe- 0OLTGENSPLAAT - Drie per sonen zijn door messteken ge wond geraakt tijdens een vecht partij in de nacht van zaterdag op zondag in een paviljoen aan de Mariadijk in Ooltgensplaat. Twee slachtoffers van 17 en 21 jaar, beiden uit Achthuizen, zijn op eigen gelegenheid naar het ziekenhuis in Dirksland ge gaan. Een 22-jarig slachtoffer uit Ooltgensplaat werd door de GGD naar hetzelfde ziekenhuis vervoerd. Volgens de politie Rotterdam- Rijnmond ontstond de vecht partij omstreeks kwart over één. In het paviljoen aan de Maria dijk was een feestje gaande toen plotseling enkele jongeren bin nenkwamen die niet in het bezit waren van een toegangskaart je. Zij gooiden glazen kapot, waarna er een vechtpartij ont stond. Een 22-jarige Rotterdammer wordt ervan verdacht tijdens die vechtpartij met een mes te hebben gestoken. De verdachte werd aangehouden en overge bracht naar het politiebureau. Hij was in het bezit van een mes. Dat is door de politie in beslag genomen. In het paviljoen in Ooltgensplaat werden nog twee i messen aangetroffen. De poli tie in het district De Eilan den stelt een nader onderzoek in. ve van veiligheid en goede be drijfsvoering wordt gedaan. Volgens hem biedt zo'n open dag een mooie kans een smoezelig imago en allerlei vooroordelen over discotheken te doorbreken. Zelf vader van drie kinderen in de leeftijd van vijf tot negen kan Van Oeveren zich best voorstel len dat ouders zich wel eens ver twijfeld afvragen waar hun kroost eigenlijk uithangt als het een avondje gaat stappen. Een enquête die de Trinity-ex- ploitant vorig jaar hield onder middelbare scholieren leverde hem een schat aan informatie op voor zijn bedrijfsvoering. Eén daarvan was het besef dat veel mensen buiten het stapcircuit geen idee hebben hoe het er bij de danceclub aan toegaat. Van Oeveren greep zaterdagmiddag de gelegenheid om aan te tonen wat er allemaal is gedaan om de veiligheid binnen de danceclub te verbeteren en hoe wordt ge tracht overlast van drugsge bruik en dronkenschap te voor komen. Brandbeveiliging „Het begint al bij de voordeur", zegt de uitbater. Hij wijst op de bordjes aan de gevel, die duide lijk vermelden dat aan personen onder de zestien jaar geen alco hol wordt verstrekt, dat het be zit van wapens en drugs verbo den is en dat het geluidsniveau met regelmaat boven de 80 deci bel reikt. Een speciaal bordje van de gemeente Schouwen- Duiveland geeft aan dat in dit etablissement aan de brandbe veiligingsbepalingen wordt voldaan. „Op dat gebied hebben we de afgelopen winter veel ge daan", zegt Van Oeveren. Hij verwijst naar het verplaatsen van de geluidsboxen, het aan brengen van oriëntatielampen voor het geval de normale ver lichting uitvalt, het versmallen van de steunkolommen en het verruimen van één van de bars, alles ten behoeve van een snelle doorstroming in geval van nood. In de toiletten worden de bezoe kers geattendeerd op de ventila toren die het snuiven van drugs onmogelijk moeten maken. De koele blauwe verlichting hier maakt het eventuele spuiters niet gemakkelijk de juiste ader te vinden. Bovendien biedt de nieuwe spiegelwand de toilet juffrouw een volledig overzicht op wat zich in de ruimte af speelt. „Het gaat ons vooral om het voorkomen van overlast", benadrukt Van Oeveren diverse malen. Daarom liet hij zijn per soneel een cursus van het Zeeuws Consultatiebureu voor Alcohol en Drugs volgen over hoe om te gaan met drank- en drugsmisbruik. Onder de bezoekers van de open dag bevinden zich diverse 'oud stappers'. Zij tonen zich onder meer verrast over de ontwikke lingen op het gebied van regi stratie, opslag en toevoer van dranken. Zo blijken fusten in middels te zijn vervangen door tanks. Gast-dj's Van Oeveren heeft de program mering in Trinity ook aangepast naar aanleiding van de enquête. Zo zijn de vroegere thema avonden vervangen door het op treden van gast-dj's. Met enige trots kondigt de exploitant in november hier de komst van Paul Elstak en in december The Club Hats aan. RILLAND - Een 28-jarige auto mobilist moest zijn rijbewijs in leveren nadat hij gisteren op de Oude Rijksweg bij Rilland was betrapt op een snelheid van 141 kilometer per uur, waar de li miet tachtig is. Danceclub-ondernemer Martin van Oeveren (rechts) en portier Jan Zandburg (links) met een bezoeker van de open dag van Trinity. foto Marijke Folkertsma Peter Dieleman bezingt veel eigentijdse onderwerpen in onvervalst Bevelands dialect. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27