YL Borsele eist garanties over WCT Pauselijk eerbetoon voor twee vrijwilligers 7 Enge verhalen bij de sterrenwacht Gemeente Veere zet burgers in beweging Slagwerkgroep wil overleven op niveau Nieuw tijdschrift van ondernemerskring Vier verzorgsters van In 't Opper vast in lift College overweegt gang naar Raad van State voor verbreding Sloeweg Politie betrapt drankrijders Veel te hard Aanhangers Zeehonden aangespoeld Sportherfstweek Ruiten vernield in Goes zeeuwse almanak Has BEVELANDEN/THOLEN maandag 21 oktober 2002 door Nadia Berkelder door Rolf Bosboom HEINKENSZAND - De ge meente Borsele overweegt in be roep te gaan bij de Raad van State vanwege de aanleg van de Westerschelde-containertermi- nal (WCT). Het college van B en W vindt dat er op dit moment onvoldoende zekerheid is over de noodzakelijk geachte verbre ding van de Sloeweg. Borsele heeft, als enige Beve- landse gemeente, al een ak koord bereikt met de provincie en havenschap Zeeland Sea ports over diverse compense rende maatregelen in verband met de komst van de WCT. In ruil daarvoor moet de gemeente wel voortvarend meewerken aan de procedures die de aanleg door Inge Heuff RENESSE - Wethouder G. van de Velde-de Wilde krijgt van avond tijdens de algemene ledenvergadering van de On dernemerskring Schouwen- Duiveland (OSD) het eerste ex emplaar van het nieuwe maga zine van de kring aangeboden. Met het tijdschrift, dat de naam OSD-Profiel heeft gekregen, hoopt de OSD de informatie uitwisseling tussen het bestuur en de leden tre verbeterenIn het tijdschrift kunnen leden zich profileren door middel van een bedrijfsportret en worden nieu we ontwikkelingen bij bedrij ven en nieuwe leden gemeld; verder zijn er achtergrondarti kelen en interviews opgenomen. De OSD werkt ook hard aan een eigen website, www.onderne- merskringosd.nl. Deze is inmid dels op internet op te vragen, maar het bestuur wil de website door Ali Pankow BRUINISSE - Vier medewerk sters van zorgcentrum In 't Op per in Bruinisse hebben zater dag tijdens het bezorgen van de warme maaltijden circa drie kwartier vastgezeten in een lift. De lift liep tussen de middag vast in de scnacht tussen de be gane grond en de eerste verdie ping. Twaalf leden van de vrij willige brandweer van de groep Bruinisse moesten er aan te pas komen om de vrouwen uit hun benarde positie te bevrijden. Toen de oproep vanuit In 't Op per kwam, waren de leden van de Bruse brandweer net bijeen in de kazerne voor het wekelijk se 'bijpraat-uurtje'. ,,We waren goed getraind in hulpverlening bij liften, want vorige week be haalden we daarmee nog een eerste prijs bij de provinciale wedstrijden in Krabbendijke", zegt postcommandant J. de Ronde. Sleutel De brandweerlieden wisten de vastgelopen lift in het zorgcen trum 'te tornen'. Dat wil zeggen dat het gevaarte stukje voor stukje in de schacht omhoog werd getrokken naar de eerste verdieping. Daar kon de deur van de lift met een sleutel wor- GOES - Een 29-jarige automo bilist uit de gemeente Goes is vrijdagnacht aangehouden we gens rijden onder invloed. Dat gebeurde op de Grote Markt in Goes. Uit de blaastest bleek dat de man tweeënhalf keer de toege stane hoeveelheid alcohol had gedronken. Op de Krabbenkreekweg bij Sint Philipsland werden zater dagnacht twee automobilisten betrapt op hetzelfde vergrijp: een 23-jarige man uit Bergen op Zoom en een 46-jarige bestuur der uit de gemeente Tholen. Zij kregen rijverboden van respec tievelijk zes en drie uur. Een 24-jarige automobilist uit Kapelle reed zaterdagnacht, be neveld door drankgebruik, op de Binnendijk in Wemeldinge van de weg en raakte daarbij een paaltje en enkele bomen. Zijn wagen liep forse schade op- van de terminal mogelijk ma ken. Over één punt maakt het Borsel- se gemeentebestuur zich nog zorgen. Dat is de Sloeweg, de verbindingsweg tussen de A58 en het Sloegebied, de toerit van de Westerscheldetunnel en in de toekomst de WCT. Nu is het een tweebaansweg. Dat zou, gezien de toename van het verkeer, vierbaans moeten worden. De garanties vanuit het provin ciehuis dat de verbreding ook binnen afzienbare tijd wordt uitgevoerd, vindt het college van B en W op dit moment 'wat mager', zegt wethouder M. Ver- mue-Vermue. „De intenties zijn op zich goed, maar wij willen die wat concreter hebben." Bekend is dat het provinciebe stuur een studie uitvoert en vol- nog meer inhoud gaan geven. Tijdens de vergadering komt ook een nieuw project, Kies Zeeland!aan de orde. Dit moet een vervolg worden op het pro ject Bekend maakt Bemind. Kies Zeeland! is een geavan ceerde internettoepassing waarin bedrijven zich kunnen presenteren aan leerlingen uit het voortgezet onderwijs en hun ouders. Met de ervaringen die de komende maanden worden op gedaan op Schouwen-Duive- land, moet in het schooljaar 2003-2004 een volledig Zeeuw se website klaar zijn, die geïnte greerd wordt in de lessen studie- en beroepskeuze. De avond in het ARC-hotel Zee land in Renesse wordt afgerond met een lezing over Rusland van gastspreker A. van den Berg, voorzitter van de Nederlandse vereniging in Moskou en be stuurslid van de Amerikaanse Kamer van Koophandel in deze stad. den geopend. Tijdens de werk zaamheden konden de hulpver leners met de medewerksters in de lift communiceren. „Ze raak ten niet in paniek, maar waren wel hartstikke blij toen ze eruit waren", zegt De Ronde Volgens hem had de hulpverle ning nog wel iets sneller gekund als direct de brandweer was ge alarmeerd. Er werd nu vanuit het zorgcentrum eerst contact gezocht met de onderhouds monteur van de lift. Hij moest van verderaf op Schouwen- Duiveland komen Om de mede werksters zo snel mogelijk te bevrijden, werd toen besloten een beroep op de brandweer te doen. Die was binnen een mum van tijd ter plekke. Locatiemanager F. Postema van In 't Opper kan nog niet exact aangeven wat de oorzaak is van het vastlopen van de lift. Hij vermoedt dat de lift te zwaarbe laden was. gend jaar juni met een voorstel wil komen voor aanpassing van de Sloeweg, waarna een con creet plan wordt opgesteld. In het Provinciaal Verkeers- en Vervoersplan, dat momenteel ter inzage ligt, is de Sloeweg op genomen als een van de grote in frastructurele knelpunten. Te zachtjes „Er wordt aan gewerkt, maar naar ons idee te zachtjes", aldus Vermue. „In het Provinciaal Verkeers- en Vervoersplan wordt bijvoorbeeld niet alleen de Sloeweg genoemd, maar ook de Tractaatweg, terwijl andere projecten niet worden uitgeslo ten. Wij willen meer zekerheid over wat de provincie reserveert voor de Sloeweg, want het gaat toch om een investering van naar verwachting veertig mil joen euro." Een complicatie is, zo zegt Ver mue, dat onlangs besprekingen in gang zijn gezet tussen provin cie en rijksoverheid over de Sloeweg. De bedoeling is om tot een overdracht van de weg naar het Rijk te komen. „Het is wel duidelijk dat dat gaat gebeuren. De vraag is wie de verdubbeling van de weg dan gaat financie ren." Om meer zekerheid te krijgen denkt Borsele erover om in be roep te gaan bij de Raad van State tegen de streekplanher ziening die nodig is voor de aan leg van de WCT. In een poging die procedure te voorkomen is de afgelopen dagen in allerijl een gesprek geregeld tussen de gemeente en het provinciebe stuur. Het overleg, waarbij in RILLAND - Een 28-jarige auto mobilist moest zijn rijbewijs in leveren nadat hij gisterochtend op de Oude Rijksweg bij Rilland was betrapt op een snelheid van 141 kilometer per uur. Ter plaat se geldt een limiet van tachtig kilometer per uur. NIEUWDORP - Het haventeam van de politie hield samen met de Koninklijke Marechaussee zaterdagochtend op de Polen- weg bij Nieuvvdorp een controle op aanhangwagens. In totaal 37 combinaties werden onderzocht. Dat leidde in vijf gevallen tot een bekeuring we gens technische gebreken. Eén bestuurder bleek niet in het be zit te zijn van een geldig rijbe wijs. NIEUWVLIET - Op het strand aan de J. J. Boeijesweg in Burgh- Haamstede is gisterochtend een dode zeehond aangetroffen. Bij het strand bij Nieuwvliet dreef zondagmiddag een nog levend exemplaar in de zee. Dat dier was gisteravond, voor zover bekend, nog in leven. Vermoe delijk hebben de dieren het zee hondenvirus. Het zeehonden team is ingeschakeld. elk geval de gedeputeerden D. Bruinooge en G van Zwieten aanwezig zijn, vindt vanmiddag plaats. In verband met de WCT moet zowel Borsele als Vlissingen het bestemmingsplan aanpassen. Binnenkort dienen de gemeente door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De aarde is deze zomer aan een ramp ont snapt. In juni scheerde een ob ject ter grootte van een voetbal veld langs onze planeet. Op een dag is wel het raak en slaat een grote brok uit de ruimte in, ver telt Rijk-Jan Koppejan van Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen. „De vraag is niet of het gebeurt, maar wanneer hel gebeurt." De sterrenwacht in Middelburg was zaterdag open in het kader van de wetenschap en techniek week, de Weten Week. Rond het thema van dit jaar, veiligheid, werden drie lezingen gegeven. Koppejan belichtte de gevaren van een inslag van brokstukken uit de ruimte. Wetenschappers hebben berekend dat er gemid deld één keer in de honderddui zend j aar een inslag plaats vindt die al het leven op aarde vernie tigt. „Statistisch is de kans om om te komen bij zo'n inslag gro ter dan de kans dat je neerstort in een vliegtuig", zei hij. „Dat heeft natuurlijk ook te maken met het grote aantal slachtof fers dat valt als er een inslag plaatsvindt." Elke dag komen meteorieten op die ter visie te leggen. Borsele overweegt echter daarmee te wachten tot er meer helderheid is over de Sloeweg. aarde neer. De meesten zijn zo klein, dat ze met het blote oog niet eens te zien zijn. Af en toe slaat een groot object in. In Si berië ontplofte in 1908 een groot object. Resultaat: een bosgebied van tweeduizend vierkante ki lometer werd plat geslagen. Het object dat in juni de aarde net miste, had hetzelfde effect kun nen hebben. Wetenschappers hebben de afgelopen jaren de gevaarlijkste brokstukken in kaart gebracht. „Er kunnen misschien maatregelen worden genomen als er een brokstuk dreigt in te slaan. Door er stuw- raketten op aan te brengen die het een andere richting opdu wen of door het plaatsen $an een heel groot zeil, zodat het in een andere baan terecht komt." Voor wie even bij wilde komen van de enge verhalen, had de sterrenwacht een telescoop op de zon gericht. Door de lens wa ren de zonnevlekken, koelere gebieden op de zon, duidelijk zichtbaar Voor sommigen viel het een beetje tegen. „Wat een kleine vlekjes, ik dacht dat er vuiltjes op de lens zaten", zei een meneer. In werkelijkheid zijn die vuiltjes zo groot dat de aarde er makkelijk een paar keer in past. DOMBURG - De inwoners van de gemeente Veere moeten gaan sporten. De gemeente investeert de komende jaren anderhalve ton om de bewoners in beweging te krijgen. Speciale aandacht gaat uit naar de jeugd. Via het project WhoZnext probeert de gemeente de jongeren actief bij het sportbeleid te betrekken. De gemeente heeft samen met de Zeeuwse sportraad een plan ge maakt. Het doel is om sportver enigingen een steuntje in de rug te geven, bewegingsonderwijs te ondersteunen, mensen beter voor te lichten en ouderen aan het sporten te krijgen. Het mi nisterie van Volksgezondheid betaalt de helft van het project. Volgens wethouder W. van Ta tenhove is het nodig om mensen meer te laten bewegen. ..Onder zoeken hebben dat duidelijk ge maakt. Het feit dat het ministe rie daar geld voor beschikbaar stelt, toont aan dat het belang wordt onderkend." Het sportproject omvat een groot aantal aspecten: om sa menwerking tussen verenigin gen te stimuleren, wordt een pool van trainers opgezet; het servicepunt vrijwilligerswerk gaat verenigingen ondersteu nen; onderwijzers krijgen bege leiding voor het geven van gym lessen en er wordt begonnen met een sportproject voor ouderen. Voor jongeren wordt een speci aal project opgezet. Een groepje jongeren tussen de veertien en achttien jaar proberen zelf te onderzoeken welke voorzienin gen er in de gemeente nodig zijn. Het project, dat WhoZnext heet, moet er voor zorgen dat de j eugd meer geïnteresseerd raakt in sport. Mand met geld WhoZnext is een ideale gele genheid om jongeren voor jon geren te laten werken, vindt Van Tatenhove. Vanuit contacten van de Zeeuwse sportraad en de verenigingen moet een groepje worden samengesteld. Je hebt daar een beetje enthousiaste De blonde jongeman uit Hoek was net van plan om zich in het dorpse uitgaansle ven te storten, toen hij werd gestoord door de deurbel. Hij zwaaide de voordeur open en keek in de verschrikte ogen van de vriendelijke buur man. „Ik kom zeggen dat er van avond geen gas is in Hoek", boys en girls voor nodig." Het groepje kan aangeven aan wel ke voorzieningen behoefte is Dat betekent niet automatisch dat die voorziening er ook komt. „Het is niet zo dat we een mand met geld hebben om nieuwe din gen te realiseren", zegt Van Ta tenhove. Het is de bedoeling dat er meer gebruik wordt gemaakt van de aanwezige voorzienin gen. „Op dit moment zijn er ge woon geen middelen beschik baar." Van Tatenhove verwacht dat het plan positieve effecten heeft. „Maar we kunnen stimuleren wat we willen, het is natuurlijk wel zo dat mensen moeten wil len." De projecten kosten de ge meente anderhalve ton. Wordt er ook gekeken of die investe ring de moeite waard was? „We willen zeker gaan monitoren", aldus de wethouder. Het pro bleem is dat er nu geen cijfers zijn over het aantal mensen dat aan sport doet. Toch denkt Van Tatenhove dat na zeven jaar. wanneer het project afloopt, de resultaten merkbaar zullen zij n GOES - In de herfstvakantie kunnen kinderen van zes tot dertien jaar zich drie dagen lang bezig houden in het Sportpunt Zeeland in Goes. Op dinsdag 22 oktober, woensdag 23 oktober en donderdag 24 oktober wordt daar voor de achttiende keer de Sportherfstweek gehouden. De Goese Sportraad, het CIOS Goes en de Goese welzijnsorga nisatie SM WO Welzijn organi seren het evenement, dat in het teken staat van de kennisma king met verschillende sporten. Het programma loopt elke dag van 10.00 tot 15.00 uur. Op dins dag wordt er onder meer straat voetbal en straatbasketbal ge speeld. Op woensdag promoten verschillende sportverenigin gen zichzelf en op donderdag is het spektakeldag met bijvoor beeld een hindernisbaan, fit heidstest en abseilen. zei de man die zelf net ook op de hoogte was gebracht van het onheilspellende nieuws. Maar omdat hij gas met een Hoeks accent uitsprak (has), verstond de jongen iets heel anders. „Da's niet erg hoorbuur man", reageerde hij laco niek. „Ik kan ook wel iets an ders roken." K. Boonman (links) en C. Verbeek werden gisteren in Ovezande verrast met het zeldzame roomse eerbetoon. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom OVEZANDE - Een dubbele pauselijke onder scheiding gisterochtend in Ovezande. Zowel Kees Boonman als Charles Verbeek werd tij dens de zondagsviering verrast met het zeldza me roomse eerbetoon, vanwege hun jarenlange inzet voor de katholieke parochie Onze Lieve Vrouw Hemelvaart. Aanleiding voor de huldiging was het 25-jarig bestaan van het parochiebestuur en de paro chievergadering. Op 26 oktober 1977 gaf de toenmalige bisschop Ernst de parochie, als eer ste in de regio, toestemming voor de oprichting daarvan. In de nieuwe structuur werden de kerkgangers veel meer bestuurlijk betrokken bij het wel en wee van de parochie. In de parochievergadering hebben vijftien ge kozen kerkleden zitting. Het parochiebestuur fungeert als dagelijks bestuur daarvan. De pa rochievergadering houdt zich onder meer be zig met de financiën en de gebouwen, maar heeft ook een adviserende taak als het gaat om het pastoraal beleid. In de afgelopen 25 jaar hebben veertig mensen deel uitgemaakt van de parochievergadering. Kees Boonman en Charles Verbeek zijn er sinds het begin bij betrokken. Boonman is ook al 45 jaar lid van het koor Pius X, al vele jaren diri gent daarvan, voorzitter van de werkgroep li turgie en momenteel penningmeester van het parochiebestuur. Verbeek heeft acht jaar in dat bestuur gezeten. Hij is dé man van de gebou wen en was dan ook nauw betrokken bij de ver bouwing van de kerk in 1994. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Instructeur Eddy Kaaisteker windt er geen doek jes om: voor de slagwerkgroep van Kunst Eer in Zierikzee geldt de scheuring tussen drum band en harmoniekorps ruim een jaar geleden als extra uitda ging. De slagwerkers die de ver eniging trouw bleven, willen ar tistiek gezien overleven en het liefst op aanzienlijk niveau. Kaaisteker gaat die uitdaging graag met hen aan. Dat de slagwerkgroep van Kunst en Eer op de goede weg is, bleek zaterdagavond in zaal De Harmonie tijdens het uitwisse lingsconcert met het slagwerk orkest De Bazuin uit Oud-Beij- erland onder leiding van Anno Appelo. Kaaisteker, zelf afkom stig uit Wilhelminadorp, kent Appelo al jaren. „Hij is dirigent geweest bij Euphonia in Goes en bij brassband Excelsior in Kloe- tinge, waar ik zelf ook in speel. Verder speel ik bij een korps in Schoonhoven waar Appelo diri gent is. We besloten onze beide slagwerkgroepen eens een geza menlijk concert te laten bren gen", zegt Kaaisteker. Pauken Hij heeft nu sinds begin dit jaar de leiding over de slagwerkers bij Kunst Eer. Het accent ligt op het podiumoptreden. Dat wil zeggen dat er in toenemende mate gebruik wordt gemaakt van gestemd slagwerk zoals xy lofoon, klokkenspel en pauken. Daarnaast wil de groep een on dersteunende bijdrage leveren aan de straatoptredens, samen met de blazers. Vandaar ook dat Kaaisteker in eerste instantie zijn groep klaarstoomde voor de optochten tijdens Koninginne dag. Daarna begon het zwaar dere werk voor de grote jaaruit voering in mei. 'Back in Rhythm' had niet alleen een lek ker swingend ritme, maar ook een veelzeggende titel. „Dit nummer blijft dan ook voorlo pig wel op het repertoire", zegt Kaaisteker. Drumstokjes Hij is zelf zo ongeveer met drumstokjes in zijn handen ge boren. „Volgens mijn moeder sloeg ik als heel klein kind al op alle bordjes en schaaltjes om er een leuk geluid uit te krijgen." Muziek neemt, naast zijn werk als exploitant van een camping winkel in Renesse, een grote plaats in zijn leven in. Hij speelt bij drie muziekverenigingen en geeft les aan diverse slagwer kers. Hij behaalde de titel 'Ne derlands kampioen' in de sectie drumstel vorige week tijdens het nationaal solistenconcours in Barneveld. GOES - De politie hield in de nacht van zaterdag op zondag in Goes een groepje jongeren aan naar aanleiding van de vernie ling van een winkelruit in de Stoofstraat. Uiteindelijk bleek een van hen. een 23-jarige Goesenaar, de da der te zijn. Later die nacht werd in de Lange Vorststraat een 18- jarige Vlissinger opgepakt. Die had in de Papegaaistraat en de Lange Vorststraat een auto- en een winkelruit vernield. Door de lens van de telescoop waren de zonnevlekken, koelere gebieden op de zon, duidelijk zichtbaar. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23