Freeke wordt net op tijd wakker Jaspers nu ook bandstoter Lissenberg wint met indianentruc Spelers van PSV helpen Van Rossem aan vrouw Kramnik bedwingt computer Deep Fritz Van Wely gaat hard onderuit Sterk optreden in finaleronde levert Terneuzenaar snelschaaktitel op Vandalen houden huis bij RCS terugblik Discriminatie Geen grap maandag 21 oktober 2002 door Eric Korver AMSTERDAM - In het mara thonpeloton werd al weken ge sproken over de macht van de 'grote drie': TVM, DSB en Nefit. Maar zaterdagavond, bij de eer ste gelegenheid waar het er écht om ging, visten zij achter het net. De winst ging naar Yoeri Lissenberg, die met een oude in dianentruc alle favorieten in de luren legde. Bij de vrouwen won Jenita Huizebosch-Smit. Het wapen waarmee de eerste cupmarathon van het seizoen werd beslist, was even eenvou dig als doeltreffend. Lissenberg maakte samen met Bertjan van der Veen en Peter de Vries deel uit van een kopgroep van twaalf man. Het drietal greep de sprint van het peloton aan om stiekem weg te sluipen en sloeg een gat dat de grote kanonnen in de res terende vijf ronden niet meer konden goedmaken. Henk Angenent, Miel Rozen- daal, Jan-Maarten Heideman en Cédric Michaud moesten machteloos toezien hoe zij wer den geklopt door de oudste truc uit de doos. Dat mocht op zijn minst opmer kelijk worden genoemd, want de indianentruc is niets meer dan het herdersmatje van het marathonschaatsen: haast te simpel om succes mee te hebben. Bovendien staat zowel Lissen berg als Van der Veen er om be kend zich nogal eens van die tactiek te bedienen. Vorig jaar nog, in Eindhoven", vertelde Lissenberg met een brede grijns. „Deed ik precies hetzelfde en was ik er alleen vandoor." Amsterdammer Lissenberg was na zijn overwin ning in de wolken. Van de vier zeges die hij in zijn loopbaan boekte, was dit absoluut de mooiste, jubelde de 31-jarige Bional-rijder. „Want ik ben een echte Amsterdammer, ook al woon ik nu in Almere. Dit is mijn thuisbaan, ik heb er altijd van gedroomd hier eens te win nen." Maar het succes van Lissenberg was vooral ook het falen van de rest, en dan met name van de TVM-mannen. Angenent (die de trend onder marathonschaat sers volgt en morgen een poginj gaat wagen zich te kwalificeren voor de 5 kilometer op het NK afstanden) en Rozendaal zaten samen in de kopgroep, maai hadden niet in de gaten wat er gebeurde. „We zaten te slapen" gaf Rozendaal ruiterlijk toe! „Onze aandacht richtte zich vooral op Heideman en Mi chaud, omdat je van hen het ge- vaar verwacht. Stom, wan! daardoor konden die andere drie ons verrassen." Lissenberg profiteerde van stammenstrijd onder de toppen in het peloton. En dat deed her. goed. „Al voelen wij het niet zo dat er sprake is van drie machte- blokken in het peloton, er rijder wel een paar klieken rond, DSB en Frisia, TVM en Hercules. Na tuurlijk wordt dat ontkend, maar iedereen kan zien hoe hel gaat. Daarom ben ik dubbelblij met deze zege. Ik heb geen ont zag voor die mannen. Daarmee doe je jezelf alleen maar tekort." Toeschouwer Met haar zus Gretha Smit als toeschouwer langs de kant, zet te Jenita Hulzebosch-Smit zaterdagavond haar eerste oft- ciële optreden voor de DSB-ma- rathonploeg meteen om in I winst. In de eindsprint klopteze J Petra Grimbergen en Sandra de Ronde. En dat een dag nadat Smit-Hul- zebosch in Thialf nog een drie kilometer afwerkte om zich te plaatsen voor het NK afstan den. De schaatsster uit Grams- bergen slaagde royaal met ee tijd van 4.15,94. Zaterdagavond bleek ze ooko: de marathon nog altijd uit de voeten te kunnen. Al moest ze wel toegeven dat dat niet mak kelijk ging. „Ik begon tijdensde wedstrijd al aan mezelf te twij felen, vroeg me af of ik niet zo goed meer was. Maar dat was niet het geval, de rest is gewoon beter geworden." Daarom, vervolgde ze, gafd? winst op de Jaap Edenbaanwk veel voldoening. „Voorheen m winnen nog wel eens gewoon, maar nu moest ik er écht ieu voor doen. Dit geeft echt mee bevrediging dan in andere ja ren." GPD van onze sportredactie MANAMA - Het schaakduel tussen de Rus Vladi mir Kramnik, de officieuze wereldkampioen, en de computer Deep Fritz is gelijk geëindigd. Ze kwamen zaterdag in de achtste partij al na 21 zetten remise overeen en brachten de eindstand hiermee op 4-4. De gelijke stand leverde Kramnik een bedrag van 800.000 dollar op. Bij een overwinning had hij een miljoen dollar op zijn bankrekening kunnen bij schrijven. Het Duitse bedrijf ChessBase uit Ham burg, dat Deep Fritz ontwikkelde, kreeg 200.000 dollar. Koning Hamad bin Isa Al Khalifa van Bah rein had het geld beschikbaar gesteld. De twee kamp werd gespeeld in Manama, de hoofdstad van Bahrein. Kramniks landgenoot Gari Kasparov nam het in 1997 ook al op tegen een computer. Hij verloor toen van Deep Blue. In december neemt Kasparov het in Jeruzalem op tegen Deep Junior. DPA van onze sportredactie HOOGEVEEN - Loek van Wely heeft in de slotronde van het Es- sent-schaaktoernooi in Hooge- veen uiterst smadelijk verloren. Met wit had hij na achttien zet ten al geen verdediging meer te gen het mat waarnaar de Hon gaar Peter Acs op jacht was. Een dergelijke schandelijk snel le nederlaag overkwam in de Nederlandse geschiedenis al- leen Jan Hein Donner met een zekere regelmaat. J eugdwereld- kampioen Acs verbaasde in Hoogeveen zichzelf en vriend en vijand door het toernooi als un derdog op zijn naam te schrij ven. De ellende voor Van Wely begon zaterdag al op de negende zet met een scherpe paarduitval van Acs. Van Wely reageerde principieel op buigen of bar sten Het werd het laatste na een serie offers van de Hongaar. Wellicht had 14. Kgl nog goede remisekansen opgeleverd, maar. zo bekende Van Wely: „Ik speelde op winst." Judit Polgar nam al snel genoe gen met remise tegen Khalif- man, met wie ze de tweede plaats deelde achter Acs. Van Wely eindigde als laatste. ANP doorSven Remijnsen SAS VAN GENT - Het Zeeuws kampioenschap snelschaken, zaterdagmiddag gewonnen door de jonge Terneuzenaar Mathieu Freeke, zit in de lift. Walter Cardon, voorzitter van de organiserende vereniging Het Witte Paard, rekende zijn gehoor na afloop voor dat het aantal deelnemers gestegen was. „Vorige keer waren er zes tien schakers, nu zijn er acht tien. Er is dus sprake van een ze kere progressie." Hij zei het met een glimlach, en dat was maar goed ook. Een groot deel van de Zeeuwse schaakwereld vertikte het za terdag om af te reizen naar het gebouw van De Roselaer in Sas van Gent. Van boven de Wester - schelde hadden slechts vier schakers de oversteek gewaagd. Middelburg ontbrak volledig; toch geen geringe prestatie voor de grootste schaakvereniging van Zeeland. De arme Westerschelde, die zich al eerder een tunnel door de maag liet splitsen, kreeg maar weer eens de schuld. Zonder die natuurlijke barrière zou het snelschaakkampioenschap een stuk beter bezet zijn, vermoed de men bij de organisatie. „Als straks de tunnel er is, wordt het misschien beter", dacht Walter Cardon. Toemooileider Cor Provoost weigerde de rest van Zeeland de schuld te geven van het gedeva lueerde ZK. „Ach, Zeeuws-Vla mingen zie je zelf ook nauwe lijks aan de overkant." De oorzaak? Dat vermaledijde veer natuurlijk! „De boot is en blijft een enorm obstakel. Vergeet niet dat schakers vaak te laat komen. Dat is een probleem als je op tijd de boot moet halen." Boot of geen boot, op tijd komen blijft een probleem. De latere winnaar Mathieu Freeke was 's ochtends maar net op tijd ge arriveerd. „Verslapen", was de uitleg. „Toen ik mijn eerste par tij moest spelen, was ik nog maar net wakker. Pas na een kop koffie en wat eten ging het be ter." Met een score van drie uit vijf overleefde Freeke met moeite de voorronden. Martijn de Clerck had aan twee uit vijf eveneens net genoeg voor een plaatsje in de f'inalegroep. Hij zou uitein delijk als derde eindigen, „Blijkbaar hebben we te maken met een aparte ochtend- en mid dagcultuur", filosofeerde Cor Provoost. Twee koningen In de voorlaatste ronde troffen Freeke en De Clerck elkaar. De jeugdige Axelaar liet zich niet intimideren door zijn tegen stander uit Temeuzen, die bijna aan één stuk door aan het woord was tijdens de partij. Toen het einde van de tien minuten be denktijd in zicht kwam, vlogen de stukken over en weer. Alleen de twee koningen bleven over eind: remise. In de negende en laatste ronde versloeg Freeke Robin Bosters, terwijl medekoploper Dennis van Vliet afrekende met zijn Landau-maatje De Clerck. Bei den eindigden zo met een score van zeven uit negen. Een vlug gertje over vijf minuten bracht uitkomst. Van Vliet, woonach tig in Zelzate maar een volwaar dig lid van de Zeeuwse Schaak bond, verloor. „Ik zat er doorheen", treurde hij. „Er wer den van beide kanten fouten ge maakt en ik trok aan het kortste eind. Ik had eerder in het toer nooi ook al enorm geblunderd toen ik het verkeerde paard op pakte. Dit kampioenschap had heel anders kunnen aflopen." De achttienjarige Freeke, die eerder in het toernooi twee keer had verloren van Van Vliet, had na zijn eindzege meer oog voor de tafelvoetbaltafel in de hoek van de zaal dan voor de hoofd prijs. „Zo'n Zeeuwse titel, na tuurlijk zegt die me wel wat", verklaarde hij nog. Maar wat precies, dat wist hij ook niet. De Belg Dennis van Vliet, runner-up bij het Zeeuws kampioenschap snelschaken, denkt na over zijn volgende zet. foto Charles Strijd door Rudy Boogert Axel-speler Mike van Rossem had al les tot in de puntjes geregeld. Na het eerste doelpunt van PSV zou hij het aanzoek doen aan 'zijn' Sonja. De profs van PSV zouden tegen de amateurs van Axel toch niet langer dan een minuut of tien nodig hebben voor een doelpunt? Maar Axel, met Van Rossem als laatste man, hield lang stand. Tot vlak voor de rust. Erik Meijer zette de 1-0 op het bord en met zijn ploeggenoten liep de doelpun tenmaker naar de zijlijn. Wat gebeurde hier? De PSV'ers pakten een met papier ingepakt reclamebord en toonden het aan het verraste publiek op de tribune. Meijer Co scheurden het papier van het bord af en daar stond het: Lieve Sonja, Ik speel wel niet bij PSV Maar ik wil wel met je in zee! Mike kreeg van zijn voorzitter Willy van Gremberghe, die ook in het complot zat, een bos rozen en een microfoon, sprong over de omheining, stapte op zijn totaal verbouwereerde vriendin af en stelde de bekende vraag: Sonja, wil je met me trouwen? Sonja kon geen woord uit brengen, maar haar knikken zei vol doende: ja! De stunt van Mike, nota bene een Ajax-fan, was geslaagd. Hij had zijn aanzoek al een jaar eerder op iden tieke wijze willen doen, maar toen zeg de PSV het oefenduel op het laatste mo ment af. Nu klopte alles. Wat maakte het nog uit, dat het PSV van trainer Dick Advocaat de wedstrijd met 4-0 won? Niets. Manager Frank Arnesen en speler Ar thur Numan zegden toe een halfjaar later op de huwelijksdag (4 augustus 1995) hun gelukwensen te komen bren gen, maar dat ging uiteindelijk niet door omdat de bruiloft op dezelfde dag viel als de open dag van PSV. Een groot bloemstuk was echter een welkome ver vanger. Mike en Sonja zijn nog altijd ge lukkig getrouwd. De fonkelnieuwe kleedkamers van voetbalvereniging RCS in Oost-Sou burg werden afgelopen vrijdag opgele verd. In de nacht van zaterdag op zondag werden ze al onder handen genomen door vandalen. Met verfkwast en spuitbus wer den de muren grondig beklad. „Dit is zeer bedroevend", reageerde voor zitter Wessel Vermeulen, die vandaag aan gifte zal doen bij de politie. Een medewer ker van de gemeente was gisteren op het sportpark om de schade op te nemen. Van ochtend al wordt begonnen met de schoon- maakwerkzaamheden. In het verleden waren ook de oude kleed kamers en het clubhuis al doelwit van van dalen. Het nabijgelegen spoor maakt het volgens Vermeulen mogelijk om het RCS- terrein te betreden. „Iedereen kan hier in principe binnenkomen via het spoor. Het is een trend. Pak de trein naar Rotterdam en kijk eens om je heen. Alle gebouwen langs het spoor zijn beklad." Vermeulen is het vandalisme zo zat dat hij een aantal beveiligingsmaatregelen over weegt. „We denken na over videobewa king. Misschien dat preventief optreden helpt." foto Ruben Oreel Het duurde gisteren zeventig minuten voordat Terneuzen uit een overvloed aan kansen het doel van TEC wist te vin den. En dat terwijl de Zeeuws-Vlaamse hoofd klassers aan het begin van de wedstrijd toch hadden gezien hoe je moet scoren. Na het eerste fluitsignaal van arbiter Sinke uit Bodegraven begon pupil van de week Jor- dy 't Gilde aan een indrukwekkende solo. Hij passeerde de ene TEC'er na de andere en schoot de bal ten slotte langs de verbou wereerde doelman Versteeg. Onder luid ge juich van het publiek verdween de doel puntenmakervervolgens in de dug-out. De voetballers van PSV, met rechts doelman Ronald Waterreus, verrassen Axel speler Mike van Rossem en zijn vriendin. foto Charles Strijd Worden juryleden bij de wielerbond nog wel voor vol aangezien als ze ou der dan 65 zijn? De Zeeuws-Vlaamse wie- Ierspeaker, die al een lange staat van dienst heeft, vindt van niet. Daarom heeft hij de KNWU (de wielrenunie) een boze brief ge schreven. Hij wordt er zelf niet graag aan herinnerd dat hij de leeftijd van pensioentrekker al is gepasseerdomdat hij veel j onger wordt in geschat dan hij werkelijk is. Daarom vindt hij het ook zo ongepast dat er op zijn jury pas sinds vorig jaar staat afgedrukt: Jury lid boven de 65. „Ik vind dat een vorm van discriminatie, alsof ze ermee willen zeg gen: hij zit nog wel in de jury, maar is al zo Ioud dat hij met meer serieus is te nemen." De speaker, die niet met zijn naam in de krant wil (vanwege zijn leeftijd), heeft een verzoek bij de KNWU ingediend om die op merking op het jurypas te schrappen. Hij schrijft: „Het is ook te zien aan de geboor tedatum hoe oud een jurylid is en soms zelfs aan de foto.Het KNWU-district voelt met hem mee en gaat de bond verzoeken om een aanpassing van de jurypas. En de speaker, die zijn wilde haren wel kwijt is, maar niet zijn streken, kan straks weer zijn jeugdige flair uitstralen op de koers. door Gert Kramer Hij is een wereldburger dankzij de bil- jartsport. In Buenos Aires, New York en Seoul verbaasde hij het publiek als we reldtopper in het driebanden. Zaterdag avond trad hij op in de provincie, in Boreu- lo. Als bandstoter. Neerlands bekendste biljarter (37) debu teerde daar in de eredivisie van de top- teamcompetitie. Zijn aanwezigheid had een magnetische werking. Café-biljart. Borculo was middels een aantal noodtri- bunes omgebouwd tot een ware arena op zakformaat. Wat beweegt de Johan Cruijff van de va derlandse biljartsport om te gaan bandsto ten in Borculo? „Het is in de eerste plaats een heel goeie training. Bandstoten is een andere discipline dan driebanden. Verfijn der vooral. Dat aspect, het kleine spel, hoop ik te verbeteren." En Jaspers kan niet stilzitten. „Ik kan ook thuis in een luie stoel gaan hangenWant de internationale toernooi kalender is erg ma gertjes. De economische situatie verslech tert en ook de biljartsport lijdt daaronder. Sponsors zijn niet meer zo happig. Dit alles betekent dat ik meer vrije tijd heb. Nou, dan vul ik die het liefst in met biljarten." Ook het geld speelt uiteraard een rol. „Daar draai ik niet omheen. Biljarten is mijn brood. Ieder centje is mooi meegeno men. Maar als je me diep in m'n hart kijkt, gaat het me uiteindelijk om het plezier. Ik wil de toeschouwers gelukkig maken met mooi, spectaculair spel. De mensen mogen niet chagrijnig naar huis gaanAls de naam Dick Jaspers op het affiche staat, moet er ook kwaliteit worden geboden." Gehakt Het Borculose publiek werd op zijn wen ken bediend. Jaspers maakte in de wed- strijd tegen Zaal Verploegen uit Wijchen gehakt van opponent Rinv Megens. Aan vankelijk keek de Brabander wat zuinig jes. In de eerste zeven beurten kwam hij tot 32 caramboles. Maar in de achtste beurt trok Jaspers alle registers open. Megens pakte er een stoel bij, Jaspers was niet te stoppen. Met een serie van 68 maakte Jas pers zijn partij in de achtste beurt uit. Jaspers nam, bijna verlegen lachend, de fe licitaties en complimenten in ontvangst. Hij was behoorlijk zenuwachtig geweest, gaf hij toe. En dat voor een biljarter met zo veel ervaring. „Toch had ik de kriebels. Zo'n wedstrijd als vandaag is misschien nog wel moeilijker dan een wereldbeker wedstrijd. Want ik moet het maken, van mij wordt heel veel verwacht. Ik ben toch de trekpleister. Ik mis nog het ritme en de routine van de geoefende bandstoter. Daarom was ik er toch niet helemaal gerust op." Als driebander was Jaspers gisteren min der succesvol. Zijn team Van Wanrooij won met 6-2, maar uitgerekend kopman Jas pers leed de enige nederlaag. Tegen de Belg Frédéric Caudron leed hij zijn derde com petitienederlaag op rij: 33-50. Vorige week was Jaspers in Goes nog onderuit gegaan tegen Ockenburgh-kopman Roland Forthomme. GPD De volleyballers van Morres Hulst ver zekerden zich zaterdag zonder te spe len van een plaats in de tweede ronde van het districtsbekertoernooi. De mannen uit Hulst waren voor het bekerduel tegen Ro wi uitgeweken naar de gymzaal van het Rey- naert College, maar wachtten daar tever geefs op de tegenstander. Rowi, dat in de derde divisie uitstel had ge kregen voor de eveneens voor zaterdag ge plande competitiewedstrijd tegen koplo per Voko, kwam niet opdagen. Dat was vrijdag rond middernacht weliswaar van Brabantse kant in een e-mailtje aangekon digd, maar omdat Morres Hulst door de volleybalbond niet officieel op de hoogte was gebracht, werd daar in Hulst met enige scepsis op gereageerd. Het kon tenslotte ook een grap zijn. Dat was het dus niet. Trainer Guido de Beule had er op voorhand wel rekening mee gehouden dat Rowi niet zou komen. Hij riep twaalf spelers op voor het bekerduel en liet die zaterdagmiddag tegen elkaar spelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 22