Debutant verrast in marathon PZC Van den Goorbergh geniet van toprace Verlegen Wami treedt op voorgrond Herboren Agassi nadert koppositie Kosgei wint in Amsterdam 21 Derksen stunt in Challenge Open Van Grunsven scoort met Salinero Springsuccessen Lansink en Tops Squashploeg verdienstelijk vijfde Zberg en Bölts naar Gerolsteiner Melchers en Grimberg tekenen bij DeBoom wint Ironman weer Europese titel Stam/Slippens Judogoud militairen Groenendaal gebrand op eerherstel maandag 21 oktober 2002 Motor GeteWami komt bij van de inspanningen, die haar het parkoersrecord in Amsterdam opleverden. foto Marcel Antonisse/ANP GROESBEEK - Nooit eerder eindigde een Nederlandse golfspeler in de top-10 van het Challenge Open op eigen bo dem. Gisteren gebeurde het in Groesbeek. Dubbelop nog wel met Robert-Jan Derksen (Nijmegen) op de gedeelde tweede plaats en Guido van der Valk (Lelystad) als achtste. Verras sende winnaar was de 29-jarige Belg Didier de Vooght met 270 slagen, 18 onder par. De Zuid-Afrikaan Ernie Els won in Wentworth bij Londen voor de vierde keer in zijn loopbaan het World Matchplay Championship. In de finale versloeg hij de Spanjaard Sergio Garcia. In de halve finale had Els de Fijiër Vijay Singh versla gen. Garcia was tot de eindstrijd doorgedrongen met winst op de Nieuw-Zeelander Michael Campbell. ANP DUSSELDORF - Anky van Grunsven is zaterdag bij de eerste wereldbekerwedstrijd dressuur als tweede geëindigd. De olympisch kampioene moest met Gestion Salinero bij de kür op muziek alleen de Duitse topfavoriete Ulla Salzgeber met Rusty laten voorgaan. Salzgeber had eerder ook al de kwalifi catie, de Grand Prix, gewonnen. Ze scoorde zaterdag 81,01 punten. Van Grunsven kwam met haar jonge troef Salinero uit op 78,54 Marlies van Baaien, aanvankelijk vijfde, viel weg uit de top. Met Idocus eindigde ze op de negende plaats. DPA OSLO - Jan Tops is gisteren vierde geworden bij de wereldbe kerwedstrijd voor springruiters m Oslo. De Brabander be haalde het succes met Grande Dame. Winst was er voor de Amerikaan Norman Dello Joio met Glasgow. Hij eindigde in de barrage net voor de Twentse Belg Jos Lansink, die met AK Zandor Z foutloos naar de tweede plaats snelde. Ook Tops bleef in de extra rondgang zonder missers, maar kwam zo'n anderhalve seconde tekort voor de eerste plaats: ANP ODENSE - De Nederlandse squashvrouwen zijn bij de we reldtitelstrijd in Odense als vijfde geëindigd. In de strijd om die plaats versloegen Vanessa Atkinson, Annelize Naude en Daphne Albada Jelgersma zaterdag Schotland met 3-0. De wereldtitel ging naar Australië dat in de finale Engeland, ver antwoordelijk voor de uitschakeling van Nederland, met 2-1 versloeg. Nieuw-Zeeland veroverde brons. ANP BERGAMO - De Duitse wielerploeg Gerolsteiner heeft de Zwitser Markus Zberg (Rabobank) en de Duitser Udo Bölts (Telekom) voor volgend seizoen onder contract genomen Dit is zaterdag bekendgemaakt tijdens de Ronde van Lombar- dije. Gerolsteiner had versterking nodig omdat de ploeg voor de eerste keer aan de Tour de France wil deelnemen. AFP ROTTERDAM - Mirjam Melchers en Arenda Grimberg heb ben hun contract bij de wielerploeg Farm Frites-Hartol ver lengd. Melchers tekende voor twee jaar bij. Grimberg heeft een verbintenis voor een seizoen met een optie voor nog een jaar. Ploegleider Michael Zijlaard heeft ook Esther van der Helm teruggehaald. Zij reed vorig jaar voor de nationale se lectie, maar kwam daarvoor ook al uit voor Farm Frites. ANP doorPim van Esschoten AMSTERDAM - Groter dan ooit, met meer dan tienduizend deelnemers. Snel en met een wonderlijke winnaar. De 27e marathon van Amsterdam werd gisteren gewonnen door Benja min Kimutai Kosgei in 2.07,26. Een aansprekende tijd voor een debutant, die voor de race nog zei al blij te zijn als hij de finish zou halen. „Regie, hè", lachte Jos Her mens, de regisseur. Hij maakte het vaker mee in al die jaren dat hij in Rotterdam en Amsterdam de race m elkaar steekt met ha zen en toppers. Loopt alles toch weer anders. Met dank aan het ideale weer.,Een beetje geluk in het leven heb je nodig." Die onverwachte winnaar had geen startgeld gekregen en be hoorde niet eens tot de outsi ders. „Ik wilde de finish halen", zei hij later over het doel. Even goed ging hij vanaf de start wel mee in de snelste groep. Pieter Langerhorst, zijn manager, waarschuwde hem vooraf nog voor het risico van een te voort varend begin, maar hij hield voet bij stuk. ,,Ja", had Langer horst toen gezegd, „dan moet je het zelf maar weten." Energie Zoals verwacht moest Kimutai lossen. Nog in het eerste deel, langs de Amstel. Hij kwam te rug en loste weer. Maar Kimutai hield de kopgroep steeds in het zicht. Op de Utrechtsestraat, pakweg vijf kilometer voor de finish in het Olympisch Stadi on, voegde hij zich weer bij de dan nog vijf koplopers. En om dat hij toch in het goede ritme KAILUA-KONA - De Ameri kaanse triatleet Tim DeBoom heeft gisteren voor de tweede opeenvolgende keer de Ironman triatlon op Hawaii gewonnen. De 31-jarige DeBoom legde de 3.8 kilometer zwemmen, 180 ki lometer fietsen en 42,195 kilo meter hardlopen af in een tijd van 8.29.56. Hij was ruim drie minuten snel ler dan de Canadese tweevoudi ge ex-winnaar Peter Reid (8.33.06). De Ironman op Hawaii is de ba kermat van de triatlon en geldt als een van 's werelds zwaarste uithoudingsproeven. DeBoom nam de leiding in de marathon, waarvoor hij 2.50.22 nodig had. Hij is de tweede man die na zijn landgenoot Mark Allen (in 1992 en 1993) de loodzware Ironman twee keer op rij weet te winnen. De Zwitserse Natasha Bad- tnann zegevierde bij de vrouwen in een 90 75 4Het was haar der de opeenvolgende overwinning in Hawaii en de vierde in vijf jaartijd. Op ruime afstand werd de Duitse Nina Kraft tweede (9.14.24). DPA/AFP AMSTERDAM - Het Neder landse duo Danny Stam/Robert Slippens heeft zaterdagavond het Europees kampioenschap koppelkoers gewonnen. De coureurs van Axa hadden op het Amsterdamse Velodrome samen met de Zwitsers Risi/Betschart een ronde voor sprong genomen. Omdat Stam en Slippens tijdens de tussen- sprints meer punten verzamel den, werden ze tot Europees kampioen gekroond. De koppelkoers is een olympi sche discipline. Tijdens het af gelopen WK baanwielrennen eindigden Stam en Slippens op dezelfde discipline slechts als negende. Dankzij de overwin ning scharen de Axa-renners zich gelijk onder de favorieten voor de Zesdaagse van Amster dam, die vandaag van start gaat. De broers Matthé en Jos Pronk eindigden als vijfde. In Amsterdam werd ook het Eu ropees kampioenschap derny afgewerkt. Daarin ging de over winning naar de Australische Belg Matthew Gilmore. De titel had nog wel een Nederlands tintje, want Gilmore werd op de derny begeleid door Joop Zij laard. ANP zat, nam hij meteen de kop over. In het Vondelpark schudde hij de vijf definitief van zich af. Over die vele kilometers achter de kopgroep zei Kimutai later: „Ik spaarde energie." Een wonderlijke vent. Donder dag kwam hij aan in Nederland waar hij bij Langerhorst en zijn echtgenote Lornah Kiplagat in Groet verbleef. „Een stille jon gen. Hij heeft twee dagen in een hoekje met z'n jas aan bij de ka chel gezeten. Hij heeft alles bij elkaar misschien zes woorden gezegd." Langerhorst begreep pas ruim na de finish dat Kimutai de win naar was. Hij bleef immers op de motor steeds bij Luc Krotwaar, minuten achter de onverwachte winnaar. Langerhorst is mana ger van Krotwaar. De Neder lander was in vorm, wilde giste ren eens de gok van een snel vertrek wagen en hoopte op een superdag. En wie weet, zou dan het nationaal record van Gerard Nijboer uit de boeken worden gelopen. Maar Krotwaar, die negende werd, had geen super dag. „De benen waren stram en stroef." Hij had halfweg zelfs gevreesd voor de afloop, maar de woor den van bondscoach Nijboer op televisie hadden hem geprik keld. „Nijboer zei dat het met mij niks wordt als mijn hoofd er niet naar staat. Ik heb vandaag laten zien dat het toch anders is. Vroeger zou ik in een race als vandaag ver zijn teruggevallen. Maar die tijd is geweest." Krotwaar kwam tot een respec tabele 2.11,21, nadat hij dit voorjaar in Rotterdam al tot 2.10,59 was gekomen. GPD door Cylia van der Koov RUDDERVOORDE - Richard Groenendaal heeft iets recht te zetten. Na zijn naar eigen zeg gen 'strontseizoen' van vorig jaar wil de veldrijder uit Sint Michielsgestel laten zien dat hij wel degelijk om de hoofdprijzen kan meestrijden. Met zijn tweede plaats in de eer ste wedstrijd om de Superpres tige in Ruddervoorde, achter zijn Belgische Rabo-ploegge- noot Sven Nijs, onderstreepte hij gisteren zijn ambities. Groenendaal werd vorig sei zoen achtervolgd door materi- door Pim van Esschoten AMSTERDAM - Ethiopiërs kunnen zo verlegen en beschei den zijn. Toen Gete Wami in 1996 tijdens de olympische fi nale in Atlanta op de 10.000 me ter de Portugese Ribeiro zag weglopen uit de kopgroep, bleef ze achter haar langenote Derar te Tulu. Die had immers als olympische kampioene van Barcelona groot aanzien in Ethiopië. Wami, jong en onervaren, durf de Tulu niet te passeren. Ook al had Tulu een mindere dag, zo iets kon ze gewoon niet doen. De begeleiders langs de baan schreeuwden de kelen schor, Wami moest achter Ribeiro aan. Ze twijfelde. En toen ze uitein- aalpech en andere tegenslag. Talloze lekke banden dreven hem tot wanhoop. Bovendien ging hij bij de Superprestige- veldrit in Diegem op de vuist met een Belgische supporter en zorgde hij vlak voor het WK in Zolder voor de nodige opschud ding door te verklaren dat hij overwoog knokploegen mee te brengen. Met de zeges in de laat ste ritten om de Superprestige, in Harnes en Vorselaar, gaf hij zijn mislukte jaar toch nog een beetje kleur. Maar hij bleef ge- delijk ging, was het te laat. Wa mi werd slechts derde, waar ze had kunnen winnen. Inmiddels is de kleine Getenesh Wami zelf een atlete met een grote staat van dienst. Ze vocht fraaie gevechten uit met Paula Radcliffe, met name in 1999 toen ze in rechtstreekse duels de Engelse versloeg en wereld kampioene werd op zowel de baan (10.000 meter) als in het veldlopen. In dat jaar ook trouwde ze met Getaneh Tesse- ma, in dienst als atletenbegelei- der bij Jos Hermens. Een jaar la ter won ze in Sydney olympisch zilver, achter Tulu. Iets van de verlegenheid van weleer toonde ze de afgelopen maanden als het ging om de ma rathon. Pas ruim een week gele den meldde ze zich aan voor brand op revanche. „Na een strontseizoen wil ik vooral laten zien wat ik kan. Het is een goed teken dat ik vandaag met Nijs de concurrentie op afstand heb ben kunnen rijden. Hopelijk kan ik deze lijn doortrekken. Ik had hier natuurlijk het liefst ge wonnen, maar deze tweede plaats geeft al een heerlijk ge voel", glunderde Groenendaal. In zijn tweede serieuze cross van dit jaar was het voor Groenen daal vooral een kwestie van af tasten. Toen hij na een goede Amsterdam, waarmee ze zelfs haar manager Jos Hermens ver raste. „Ik dacht eerst aan een geintje", aldus Hermens. Al se dert mei was ze met de training bezig, pas laat besloot ze daad werkelijk te debuteren öp de klassieke afstand. Waarom? „Ik was bang voor de marathon", zei ze. Haar echtgenoot had haar over de streep getrokken. En met succes. Met dank aan de Roe meense Constantina Dita, die 3 5 kilometer lang voor haar liep, kwam Gete Wami gisteren uit op een eindtijd van 2,22,19. Vier tellen onder het oude parkoers record van de Ierse Catharina McKieman en bovendien een verbetering van het Ethiopisch record van Fatuma Roba (2.23,21). stail aan de kop van de wed strijd kwam, besloot hij vol door te trekken. „Ik wilde mezelf even testen." Hij sloeg een gaat je met de achtervolgers, maar kreeg uiteindelijk toch gezel schap van Nijs. Groenendaal probeerde voortdurend aan te vallen, maar hij kon de Belg niet van zich afschudden. Vier ron den voor het einde werd een lek ke band hem fataal. Hij maakte met de platte band een slipper tje en moest Nijs laten gaan. Door problemen met zijn schoen Hermens zei gisteren dat hij al jaren tegen Wami zegt, dat ze moet kiezen voor de marathon. „Ze heefj geen goede eind sprint, dus op de baan komt ze tekort en wordt vaak tweede of derde." En haar lange duurlo- pen op hoogte in haar woon plaats Addis Abeba tonen aan hoe sterk ze is op de lange af stand. Hermens verheugt zich nu al op de komende duels tussen Wami en Radcliffe op de marathon. De Engelse atlete verbeterde vorige week in Chicago het wereldre cord tot 21718Flink veel snel ler dan Wami 's tij d van gisteren „Maar Gete kan elk tempo vol gen", zei Hermens. Ook dat van Radcliffe dus, die altijd op kop loopt. Geen probleem, Wami volgt wel. GPD slaagde Groenendaal er niet meer in Nijs bij te halen. Gerben de Knegt kwam na een val niet verder dan de zevende plaats. DeRabo-coureuruitGo- irle kon aanvankelijk goed in het spoor blijven van Groenen daal en Nijs, maar raakte door de buiteling de aansluiting kwijt. „Het was mijn eigen schuld", baalde De Knegt. „Ik schoot uit het spoor en kwam te gen een paaltje terecht. Ik had een paar ronden nodig om in het ritme te komen en heb hiermee te veel tijd verspeeld. De tweede wedstrijd om de Su perprestige is op 3 november in Sint Michielsgestel. ANP van onze sportredactie MADRID - De triomf in de Mas ters Serie van Madrid heeft An dre Agassi dicht bij de Austra liër Lleyton Hewitt op de eerste plaats in de tenniswereld ge bracht. De 32-jarige Amerikaan hoefde gisteren de finale tegen Jiri Novak niet te spelen. Zijn Tsjechische opponent had een zware liesblessure. „Ik maak excuses aan hel publiek", zei Novak, „maar ik kan niet eens behoorlijk lopen." Zou de 27-jarige Tsjech wel hebben gespeeld, al dan niet fit, dan zou Agassi hoogstwaar schijnlijk gehakt van hem heb ben gemaakt. De 'Las Vegas Kid', voor het eerst in de wed strijdarena sinds zijn nederlaag in de finale van de US Open te gen landgenoot Pete Sampras, was in Madrid in bloedvorm. De Spanjaard Juan Carlos Ferrero en de Fransman Sebastian Gro- sjean speelden in respectieve lijk de kwart- en halve finale hun beste tennis tegen hem, maar ze waren desondanks kansloos. Agassi ontbrak dit jaar door een blessure in het Australian Open en in drie afleveringen van de Masters Series. Toch belandde hij in de Spaanse hoofdstad als nummer twee in de Champions Race, met alleen Hewitt voor hem. De Australiër bedankte voor Madrid omdat hij niet fit was door een virusinfectie. Door de triomf in de achtste Masters Series staat Agassi op 43 punten van Hewitt. Met nog slechts twee officiële toernooien te spelen in het seizoen plus de Masters Cup in Shanghai is de strijd om de begeerde topplaats in de tenniswereld nog open. Agassi speelt komende week in Sint Petersburg, Hewitt in Stockholm waar Sjeng Schal ken zijn titel verdedigt. Beloning Agassi zei overwinningen in de grand slams te prefereren boven de wereldranglijst. „Nummer één zijn is de beloning voor een lange periode hard en goed wer ken. Het betekent dus wel dege lijk iets. Omdat ik dit jaar geen grand slam heb gewonnen, kijk ik daar nu wel naar uit. Dit was toch een jaar dat in verschillen de opzichten er een was om trots op te zijn." In Zürich won de ongeplaatste Zwitserse Patty Schnyder zeer verrassend het WTA-toernooi, waarvoor haar landgenote Mar- tine Hingis had bedankt wegens fysiek ongemak. Schnyder ver sloeg in de finale de als tweede gerangschikte Amerikaanse Lindsay Davenport. De finale was een marathon van twee uur en vijftien minuten: 6-7 7-6 6-3 De Belgische Justine Henin had Davenport een dag eerder nog aangesproken op haar gedrag na de door haar met tweemaal 6-7 verloren halve finale. Zij be schuldigde de Amerikaanse van het veinzen van een blessure. Henin zei dat Davenport nooit de eindstrijd had mogen berei ken. „Ze liep de hele tijd te hin ken en te huilen. Ik dacht dat ze elk moment zou opgeven, maar dat deed ze niet. Het was heel erg moeilijk om tegen haar te spelen, Ik verloor mijn concen tratie omdat ik niet meer wist wat ik kon verwachten. Na al dat gehink ging ze ineens weer goed spelen. Dat is toch wel erg vreemd." Davenport ontkende: „Henin kan het alleen zichzelf verwij ten dat ze heeft verloren. Ik heb inderdaad op het punt gestaan op te geven, maar toen ik de eer ste tiebreak won, besloot ik door te bijten." ANP/RTR PEKING - De judoka's Danielle Vriezema en Claudia Zwiers hebben bij de militaire wereld kampioenschappen in Pe king de wereldtitel ver overd. Olympisch kampioen en vijfvoudig militair we reldkampioen Mark Hui- zinga moest genoegen nemen met een zilveren medaille. Dennis Meijer maakte het succes van de Nederlandse defensie- ploeg compleet met een bronzen medaille. Judoclub Kenamju uit Haarlem is er niet in ge slaagd de Europacupfina le te bereiken. De ploeg van Cor van der Geest hield zaterdag gelijke tred met Abensberg (7-7), maar verloor op basis van judopunten (67-44). Kenamju eindigde daar door als derde. ANP door Hans Koenekoop PHILLIP ISLAND - Jurgen van den Goorbergh is gisteren op het circuit van Phillip Island vijfde geworden in de Grote Prijs van Australië voor de zwaarste wegmotoren, de MotoGP. Daarmee evenaarde de Bredase motor coureur zijn beste klassering van twee jaar geleden in de Grote Prijs van Groot-Brittannië. De 32-jarige Nederlander kon de Itali aan Valentino Rossi niet van diens vijf tigste zege in een Grand Prix afhouden, maar reed wel de race van zijn leven. Hij maakte op het kille en winderige cir cuit, gelegen op een eiland ten zuiden van Melbourne, het tekort aan snelheid van zijn tweetakt-Honda goed met een surplus aan vechtlust. Van den Goorbergh stuurde zijn motor gedurende de race menigmaal naar de derde plaats, maar een podiumplaats zat er net niet in. Hij kwam uiteindelijk 0,3 seconde tekort op de veel snellere viertakt-Honda van de nummer drie, de Japanner Tohru Ukawa. Opgetogen Van den Goorbergh pakte met zijn vijf de plaats elf WK-punten en steeg in de stand om het wereldkampioenschap van de achttiende naar de veertiende plek. „Wat heb ik genoten van deze ra ce", vertelde Van den Goorbergh opge togen. „Een mooie wedstrijd met veel inhaalacties. Ik ging er echt voor, maar moest het afleggen tegen de viertakten. Ze komen met gemak voorbijzetten op het rechte stuk. Geef me gelijkwaardig materiaal en ik kan de strijd aangaan." Marco Melandri kroonde zich met zijn achtste zege dit seizoen tot de jongste wereldkampioen in de 250cc-klasse. De twintigjarige Italiaan passeerde in het leeftijdklassement zijn landgenoot Rossi, die drie jaar geleden 176 dagen ouder was toen hij de wereldtitel pakte inde250cc. Melandri vocht op Phillip Island een verbeten duel uit met zijn belangrijkste tegenstrever, Fonsi Nieto. De Span jaard had nog een kleine kans wereld kampioen te worden, maar dan moest Melandri heel slecht presteren. Daar was geen sprake van. De Italiaan be sliste het spannende gevecht met Nieto, allebei racend op een Aprilia, met een minimale marge van 0,007 seconde in zijn voordeel. Melandri, die inmiddels zestien Grand Prix-overwinningen op zijn erelijst heeft staan, kondigde aan dat hij vol gend seizoen wil uitkomen in de Mo toGP. „Ik heb alleen nog niet getekend bij een team", zei hij. Misschien dat de jongeman uit Raven na iets kan doen aan de suprematie van Valentino Rossi. Die won dit seizoen elf van de vijftien Grand Prix en kan over twee weken in de laatste wegrace, de Grote Prijs van Spanje, het record van de legendarische Michael Doohan eve naren. De Australiër won in 1997 twaalf van de zestien races in de 500cc. Rossi heeft inmiddels 335 punten ver zameld, vijf minder dan Doohans we reldrecord van 340. Rossi dankte zijn zege in Australië aan een misrekening van zijn ploeggenoot bij Honda, Alex Barros. De Braziliaan maakte in de slotronde een remfout, waardoor hij de strijd om de eerste plaats moest opgeven. De nu 23-jarige Rossi, die ook wereldkampioen was in de 125cc en de 250cc, is de zesde cou reur die vijftig GP-races heeft gewon nen. „Dit jaar is ongelooflijk. Vijftig overwinningen! Het is alsof ik droom." In de 125cc-klasse is de strijd om de we reldtitel nog niet beslist. Manuel Poggi- ali uit San Marino won de Grand Prix en liep in op de nummer één in de WK- stand, Arnaud Vincent. De Fransman staat acht punten voor op Poggiali met nog één wedstrijd te gaan. ANP Jurgen van den Goorbergh (links) achtervolgt leider Valentino Rossi tijdens de Grote Prijs van Australië. foto Paul Crock/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21