Weg naar grotere EU ligt open Portier gewond bij schietpartij Vlissings café LPF staat alleen in lijmpoging kabinet Saddam zet gevangenisdeuren open als dankbetoon Bettini wint de wereldbeker 13 Kermis in de hel Ieren zeggen ja tegen komst van tien nieuwe lidstaten Sportvliegers verenigen zich Artsen pleiten voor verdrag tegen roken Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Verschil tussen ja en nee groter Balkenende thuis op Dialectendag Supporters overgoten met oplosmiddel Naam Bin Laden valt op Bali Hoek loopt verder uit Opening Deense metro loopt uit op een fiasco J 14° §12 ZW5 Nat Maximaal 14 graden bij een matige, aan zee vrij krachtige zuidwestenwind. Vanochtend regen, vanmiddag buien. 245e jaargang no. 249 maandag 21 oktober 2002 los nummer 1,10 SPAARNEWOUDE - Als het regent terwijl de zon schijnt, is het kermis in de hel. Zo luidt een oude volkswijsheid. Dat was dit weekeinde het geval in Spaarnewoude. Regen en zonneschijn ont moetten elkaar boven een weilandmet schapen. foto Olaf Kraak/ANP docr Lianne Sleutjes en Peet Vogels DEM HAAG - CDA en VVD zien nie:s in het verzoek van de LPF- bewindslieden en -fractie aan de koningin om het kabinet te lijmen. Het vertrouwen dat de LPF de rest van de regeringspe riode zonder interne ruzies of scheuringen blijft, ontbreekt bij CDA en VVD. Demissionair minister Nawijn vraagt de koningin vandaag of zij een lijmpoging wil laten on dernemen. Beatrix ontvangt vanochtend de demissionair premier, de kamervoorzitters en de vice-president van de Raad van State om haar te adviseren. Nawijn meent dat het kabinet met een lijmpoging binnen en kele dagen weer in het zadel kan zitten. „En dan mag de VVD één van onze twee posten hebben." Volgens hem is de breuk te helen omdat de crisis niet over inhou delijke zaken ging. Demissio nair minister De Hoop Scheffer schat de kans dat er nog wat te lijmen valt echter op nul. „De vertrouwensdraad is geknapt. En dan is het heel moeilijk om de eindjes weer aan elkaar te kno pen." WD-leider Zalm vindt dat er al te veel is gebeurd om het kabinet nog te kunnen red den. PvdA-fractievoorzitter Van Nieuwenhoven noemt de oproep van Nawijn merkwaar dig. „De scherven zijn door CDA en WD zo platgetrapt, dat er weinig te lijmen valt." Op het partijcongres zaterdag i n Utrecht kreeg de LPF een nieuw bestuur onder leiding van Ed Maas. Marten Fortuyn wordt adviseur van het bestuur. De stelling dat de WD de enige schuldige is aan de val van het kabinet werd door de zevenhon derd aanwezige leden onder schreven. GPD pagina 2: partijen lopen zich warm Advertentie voorletters straat: postcode: plaats: telefoon: e-mail Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (postbankrekening- handtekening 0 noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso 20,50) n per kwartaal met automatische incasso 55,10). d per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) ■Mm door Harm Harkema en Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Europese Unie stevent af op de grootste uitbreiding sinds haar oprichting nu Ier land in het afgelopen weekeinde overtuigend instemde met het Verdrag van Nice. Daarmee is het voorlaatste ob stakel opgeruimd voor de komst van tien nieuwe EU-leden. Al leen een politieke blokkade om wille van de extra kosten kan nog roet in het eten gooien. Regeringsleiders in de huidige en toekomstige lidstaten en de Europese Commissie haalden gisteravond opgelucht adem nadat 62,9 procent van de Ieren per referendum hun goedkeu ring aan Nice gaven. Vorig jaar wees 54 procent van de Ieren onverwacht het nieuwe Verdrag af. Een tweede 'nee' zou de Unie volgens tijdelijk EU- voorzitter Denemarken 'in een diepe crisis storten'. Nice ga randeert immers dat de EU or ganisatorisch klaar is voor de groei naar 25 leden. Het Verdrag regelt dat Polen, Hongarije. Tsjechië, Slowakije, Slovenië, Estland, Letland, Litouwen, Malta en Cyprus kunnen mee stemmen over besluiten, een Commissaris leveren en zetels krijgen in het Europees parle ment. Boeren Knelpunt is of de miljarden ver gende inkomenssteun voor boe ren na de uitbreiding kan voort bestaan. De kandidaatlanden tellen veel kleine boerderijen, waardoor de EU-landbouwuit- gaven fors stijgen. Nederland verzet zich hiertegen en kan re kenen op sympathie van Duits land, Groot-Brittannië en Zwe den. Donderdag en vrijdag bespre ken de EU-regeringsleiders in Brussel deze lastige kwestie. Demissionair premier Balken ende zal zijn collega's dan laten weten dat Nederland striktere toelatingseisen ver langt. Als eind 2003 blijkt dat een nieuwkomer op bepaal de terreinen (voedselveiligheid, staatssteun) tekortschiet, moet dat land op die punten uitgeslo ten worden van vrije handel in de Unie. In november volgen in Brussel de slotonderhandelingen met de tien kandidaatlanden. Diplo maten erkennen dat deze weinig te kiezen hebben. De nieuwkomers hebben het re sultaat van de top maar te ac cepteren. GPD LONDEN - Toen de Ieren vorig jaar met een meer derheid van 53,8 van de stemmen het Verdrag van Nice afwezen, werd dat in verband gebracht met de lage opkomst van nog geen 35 procent. Met zo'n 453.000 voor- en 529.000 tegenstemmers was het hoofdelijke ver schil slechts 76.000 stem men. Nu de Ieren gisteren instemden zijn de marges veel groter. Van de 2,9 miljoen stem gerechtigde Ieren gingen er ruim 1,4 miljoen (49,5 procent) naar de stembus. Voor Nice stemden ruim 906.000 (62,9 procent) en tegen circa 535.000 (37,1 procent), een verschil van 471.000 stemmen. GPD De nieuwe Alliantie van Luchtvaartondernemingen Kleine Luchtvaart gaat de belangen van de sportvlieger behartigen. Door strenge regels, hogere belastingen, duurdere brandstof en opleidingen én de euro dreigt het vliegen volgens de allian tie een elitaire sport te worden. De club gaat eind de ze maand naar Den Haag om een knelpuntennota aan te bieden bij Verkeer en Waterstaat. GENÈVE - Medische organisa ties doen vandaag een dringend beroep op regeringsleiders om akkoord te gaan met een streng antirookverdrag. doorNadia Berkelder VLISSINGEN - Een 34-jarige nachtportier van café Natio naal aan de Smalle Kade in Vlissingen is gisterochtend zwaargewond geraakt bij een schietpartij. De man werd van korte afstand in de borst ge schoten. De politie hield gister middag een verdachte aan. De schietpartij vond plaats rond kwart over vier, vlak voor het café. De portier probeerde de man buiten te zetten, omdat hij weigerde zich te laten fouilleren en niet door de metaaldetector wilde lopen. Tóen de portier hem naar buiten bracht, werd hij beschoten. Hij is in kritieke toestand naar het ziekenhuis in Vlissingen vervoerd. Later is hij naar een ziekenhuis in Antwer pen gebracht. De politie heeft gistermiddag een verdachte gearresteerd. Het gaat om een 28-jarige Vlissin gen De politie kwam hem op het spoor na verklaringen van ge tuigen. „Er waren daar zo veel mensen", zegt politiewoord voerder A. Don. „Omdat het een Vlissinger is, kwamen we al vrij snel bij hem terecht." Na de schietpartij was de man ge vlucht. „Hij heeft gewacht tot de kust veilig was. Daarom kon den we hem pas om half drie aanhouden." Don kon gisteren niet zeggen of de man een be kentenis had afgelegd. Het is nog niet duidelijk of de ver dachte alleen heeft gehandeld. „Of er nog meer aanhoudingen nodig zijn, moet nog blijken", aldus Don. De dader heeft één keer gescho ten. Volgens getuigen klonk het alsof er een rotje werd afgescho ten. De politie heeft na de schietpartij de omgeving afge zet. „Voor sporenonderzoek", zegt Don. „Als er geschoten is, zoeken we altijd naar hulzen." In dit geval is de huls niet gevon den. Ook het wapen is nog niet boven water. De politie heeft 15 mensen op de zaak gezet. Volgens de werkgever van de portier was de toestand van het slachtoffer gistermiddag sta biel. „Hij heeft inwendige bloe dingen opgelopen, maar er zijn geen vitale delen geraakt. De kogel is via het sleutelbeen afge ketst op een ruggenwervel en in de longen terechtgekomen." pagina 9: schietpartij veroorzaakt schok DEINZE - Drieëndertig sup porters van de voetbalclub SV Zulte-Waregem uit de Belgische tweede klasse zijn gisteren overgoten met een bijtend op losmiddel. De fans zijn met ademhalings moeilijkheden en huid- en oog irritaties opgenomen in zieken huizen in de buurt van Deinze. Geen van hen verkeert in le vensgevaar. Het vooi-val deed zich voor na afloop van de uitwedstrijd van Zulte-Waregem in het Vlaamse Deinze. De supporters legden de terugreis af per boot. Zij werden vanaf een brug met de bijtende stof begoten. De daders maakten zich daarna uit de voeten. De politie tast vooralsnog in het duister over hun motief Ook staat het nog niet vast of het gaat om aanhangers van de thuisclub Deinze. ANP doorgegeven. De officiële ope- ningsrit met koningin Marga- rethe verliep zaterdag wel zon der problemen. Het project, dat zich uitstrekt over elf kilometer met elf stations, kende eerder ook al strubbelingen. Zo zijn de bouwkosten bijna verdubbeld tot 1,5 miljard euro. Vlak voor de opening ontbrak nog de ver gunning voor het beveiligings systeem. DPA Uit geheime Amerikaanse do cumenten zou blijken dat Osa ma bin Laden de explosieven heeft betaald, waarmee de bom aanslag op Bali is gepleegd Voor de VS en Australië staat vast dat de aanslag is beraamd door Aboe Bakar Bashir (foto), een verklaard bewonderaar van Bin Laden. Bashir had zater dag verhoord moeten worden, maar hij liet zich opne men in een ziekenhuis op Java. Koploper Hoek is in de hoofdklasse A opnieuw verder uitge lopen. De Zeeuws-Vlaamse formatie, die met 3-1 van Volen- dam won, profiteerde optimaal van het verlies van concuirent Ter Leede. Hoek heeft nu zes punten voorsprong op Ter Leede en Quick Boys. varia: 2; binnenland: 3; gezondheid: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 6; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,17,18,19,20, 21 en 22. Deoiganisaties, die tien miljoen artsen in 117 landen vertegen woordigen, presenteren hun vi sie op tabaksgebruik in Genève aan de wereldgezondheidsorga nisatie WHO. In het manifest pleiten de artsen voor waarschuwende teksten op sigarettenpakjes, een recla meverbod op tabak en bescher ming van niet-rokers. In mei moet er een verdrag ter bestrijding van het roken klaar liggen ter ondertekening van de 192 lidstaten. RTR Familieleden van gedetineerden slaan op de vlucht als bewakers op hen inslaan bij de bestorming van een gevangenis in Bagdad. van onze redactie buitenland BAGDAD - De Iraakse regering heeft gisteren amnestie afgekondigd voor ge vangenen. De maatregel is bedoeld om het volk te bedanken voor de herverkie zing van Saddam Hoessein tot president, zei minister van Informatie Mohammed Saeed al-Sahhafa. De amnestie geldt in principe voor alle Iraakse en andere Arabische gedetineer den, politieke gevangenen, militairen die beschuldigd zijn van desertie en ter- doodveroordeelden die op hun executie wachten. Veroordeelden wegens moord komen alleen vrij afs de nabestaanden van hun slachtoffers daarmee instem men. Mensen die vastzitten voor diefstal moeten hun slachtoffers schadeloos stel len. Later gisteren meldde de televisie dat Arabieren die vastzitten op verden king van spionage voor Israël of de Ver enigde Staten eveneens niet onder de amnestiemaatregel vallen. Volgens de mensenrechtenorganisatie Amnesty International telt in Irak tien duizenden politieke gevangen. Hoeveel mensen onder de amnestiemaatregel daadwerkelijk vrijkomen, werd gisteren niet duidelijk. Saddam is vorige week foto Patrick Baz/EPA per referendum herkozen als president. Volgens de regering stemden alle kiezers in met zijn herverkiezing. Saddam is er veel aan gelegen om het volk als één man achter zich te krijgen in zijn confrontatie met de Amerikaanse president Bush, die hem ten val wil brengen. De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Po well zei dat het om een politieke truc van Saddam gaat. AP van onze redactie buitenland KOPENHAGEN - De feestelij ke opening van een compleet nieuw metronet in de Deen se hoofdstad Kopenhagen is gisteren op een fiasco uitgelo pen. Alle treinen vielen ruim 75 mi nuten stil. Passagiers moesten te voet over het spoor naar het WÊËtÊMÊÊÊBËÈÊUËHÊIÊÊtÊÊÊ dichtsbijzijnde station. Maar ook nadat het verkeer weer op gang was gekomen, bleven pro blemen niet uit. Reizigers kon den op sommige stations niet uitstappen doordat de treindeu ren dicht bleven Verder werkte de automatische besturing van de onbemande metrowagons deels niet, zodat de vertrek- en aankomsttijden mondeling aan de centrale moesten worden Demissionair minister-pre sident J.P. Balkenende speel de zaterdag een thuiswed strijd in zijn geboorteplaats Kapelle. Hij kreeg daar het manuscript van de aanvul ling op het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten. Twaalf jaar werk heeft tot resultaat gehad dat nog eens vijfdui zend Zeeuwse woorden zijn voorzien van hun betekenis en uitge breide toelichting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1