Van den Berg benut zijn talenten Klaasse logenstraft critici Van Assche wint interland in Praag Tafeltennisser Yu kiest voor studie Zeeland gaat kopje onder in zweminterland Ongelukkig toernooi turnster Van de Leur Vier judotitels Walcherse clubs Van As/De Maagt slaat aanval af Smit snelt naar podiumplaats Van Deursen pakt karatetitel Buiteling kost Van de Ven zege Gapinger verslaat favoriet Vereecken in ATB-wedstrijd Wemeldinge maandag 21 oktober 2002 GILZE - Vier titels leverden de Zuid-Nederlandse kampioen schappen judo in Gilze zaterdag op voor de Walcherse vereni gingen Geelhoed en Van Schaik Gilbert Tolhoek van Geelhoed was bij de mid-aspiranten de beste in klasse boven 73 kilogram. In zijn finalepartij versloeg de Vlissinger Patrick Konings uit Etten-Leur. Met een ashi- barai werkte Tolhoek zijn tegenstander naar de grond, om hem vervolgens dertig seconden in de houdgreep te houden. Geelhoed won ook de competitie bij de jeugdteams. Eveneens bij de mid-aspiranten behaalde Ramon van de Grift namens Judo Ryu Van Schaik de titel in de klasse tot 50 kilo gram. Hij won al zijn partijen in de voorronde met ippon en hield in de finale zijn Helmondserivaal Van Beveringen lang genoeg in de houdgreep. Bij de semi-aspiranten was ook Boy de Punder goed voor goud. De Vlissinger van Van Schaik ver sloeg eerst Sijs van Kasteren (Eindhoven) enDeef Smits (Gra ve) met een vol punt. In de finale sloeg hij met een yuko toe te gen Tilburger Grened Pruijken. GOES - In de meisjes A-poule van het Janvier-jeugdcircuit in Goes behaalde het duo Bernice van de Velde en Renske Sinke zaterdag een maximale score van zes punten. Daardoor ko men ze op een totaal van tien punten, goed voor de tweede plaats in deze poule. Het leidende koppel Lesley Kerkhove en Leonie Agten heeft hetzelfde aantal punten, maar ook een be ter game-gemiddelde. In de jongens A-poule deden Pieter Boot en Thomas le Clercq goede zakenZe behaalden zes punten, waardoor ze van de ze vende naar de tweede plaats stegen. In deze competitieronde stonden de nummers één en twee van de poule, respectievelijk Sander van As met Dominic de Maagt en Roelof van Gilst met Ingmar van de Bel, tegenover elkaar. Na de twee singles was het nog gelijk, zodat de dubbel de doorslag moest geven. Van As en De Maagt wonnen met 8-5, waardoor de koppositie be houden werd en hun tegenstanders zakten naar de derde plek WADDINXVEEN - Eddie Smit uit Kerkwerve is in Waddinx- veen tweede geworden op de 10 kilometer bij de mannen H50 Smit, die uitkomt voor Delta Sport, noteerde een knappe tijd van 34 minuten en 46 seconden. Karin Bastian (Dynamica) was eveneens tevreden met haar tijd van 36 minuten en 28 se conden, goed voor de achtste plaats in een sterk internatio naal vróuwen veld. Martin Pruyssers (Dynamica) liep een tijd van 36 minuten en 22 seconden bij de mannen senioren. UTRECHT - Mitch van Deursen is in Utrecht Nederlands kampioen karate geworden. De Goesenaar deed dat in de klasse boven 75 kilogram voor zestien- en zeventienjarigen. Voor Van Deursen, die in de finale DavidEering uit Dordrecht versloeg, was de overwinning goed voor zijn eerste NK-titel. SCHIJNDEL - Rinus van de Ven heeft alleen maar op kop ge reden bij Indoorcross van Schijndel, maar toch greep de Vlis- singse motorcrosser naast de totaal winst. In de eerste manche kwam hij door een gebroken achtervork in de laatste ronde ten val en viel uit. In de vier daaropvolgende manches reed hij onbedreigd van start tot finish aan de leiding. Door de buite ling ging de uiteindelijke zege echter aan zijn neus voorbij. rioorWimde Vos WEMELDINGE - Het is nog niet zo lang geleden dat Eric Vereecken over hem zei: „Hij is het grootste talent dat in Zee land rondloopt, alleen hij weet het zelf nog niet." Die 'hij' is Dick van den Berg uit Gapinge, sinds een paar jaar actief in het mountainbiken en overlopend van talent. Meer en meer gaat nu ook de twintigjarige coureur zelf gelo ven dat hij nog verder kan groei en. Zaterdag, in Wemeldinge, was Van den Berg superieur in de tweede wedstrijd om de Zeeuwse ATB Cup en liet hij Eric Vereecken meer dan ander halve minuut achter zich. Dick van den Berg startte zijn actieve sportloopbaan als mo torcrosser, maar na de kennis making met het mountainbiken liet hij de sport niet meer los. Vooral ook natuurlijk omdat hij voelt dat er meer in zit dan zo maar meerijden in de groep. „Jammer dat we daar niet eer der achter zijn gekomen, dan was hij vermoedelijk nu al veel verder geweest", merkte zijn va der, die hem als begeleider bij staat, zaterdag op. Experts Dit jaar heeft Van den Berg deel genomen aan de KNWU-wed- strijden bij de espoirs en daarin reed hij meestal gezamenlijk met de experts. Wedstrijden dus van de nationale top. „Stond ik dus ineens met Bart Brentjens aan het vertrek. Een hele ge waarwording natuurlijk. Ik heb er veel van geleerd, ben ook veel sterker geworden, maar goede uitslagen rijden is daar natuur lijk erg moeilijk. Met een plek zo rond de dertigste plaats was ik al tevreden en dat is me toch en kele keren gelukt", aldus Van den Berg, die in die wedstrijden de basis legde voor zijn huidige vorm. Het winnen van de Zeeuwse ATB Cup is zijn volgende doel. „Die nationale wedstrijden gaan allemaal over twee uur, hier rijden we maar één uur. Dat is natuurlijk voordelig, omdat Van den Berg won afgelopen zo mer de Zomercompetitie van X- treme en werd tweede in de zo meravondcompetitie in Goes. Aan die laatste (wegwedstrij den nam de renner uit Gapinge vooral deel om snelheid op te doen. „Op de weg moet ik na tuurlijk op snelheid trainen. Op zich zijn wegwedstrijden niks voor mij, maar die competitie vond ik daartoe wel geschikt. Bovendien train ik ook regel matig op de weg." Vooralsnog traint Van den Berg vooral alleen, ondanks dat Pa trick Tolhoek al eens een aan bod heeft gedaan om hem te be- van onze sportredactie PRAAG - Turner Anthony van Assche heeft zaterdag in Praag een individuele jeugdin- terland op zijn naam geschreven. De gymnast uit Sas van Gent scoorde op de zes disciplines 52.8 punten, bijna drie punten meer dan de Tsjechische nummer twee. Van Assche is deze turnjaargang een nieuwe weg ingeslagen. In tegenstelling tot vorig seizoen (toen hij op en neer reisde tussen Rotterdam en Sas van Gent) brengt hij nu de week door bij een gastgezin in Rotterdam en zit hij op een topsportschool. Daardoor heeft hij zijn trainingsintensiteit kunnen verhogen van 17 uur naar 27 uur per week. Bovendien krijgt hij training van de Chi nees Ming, die in het verleden de Neder landse turnbroers Selk onder zijn hoede had. In Praag wierp de nieuwe stijl meteen zijn vruchten af. Op de vloer scoorde Van Assche de hoogste dagscore: 9.65. Zijn minste score had hij op sprong (7.55), maar dat kwam door een val. Op de overige onderdelen pres teerde hij constant: voltige 9.15, ringen 9.25, brug 8.6 en rek 8.6. Op de toestelfinale van de vloer-discipline eindigde hij op de tweede plaats. Begin november gaat Van Assche met het Nederlandse junioren-/seniorenteam naar een ploegeninterland in Kroatië. Formeel hoort de Sasse turner - zesvoudig nationaal kampioen in de meerkamp - nog in de cate gorie jeugd, maar zijn prestaties rechtvaar digen zijn selectie voor deze hogere catego rie. De jongste mountainbikers gaan als eersten op pad voor hun ATB-wedstrijd in Wemeldinge. ik dan mijn wedstrijd nog beter in kan delen. Ik heb echt mijn zinnen gezet op deze competi tie." geleiden. Naast zijn werk als bouwvakker volgt Van den Berg ook nog een studie en die wil hij eerst afmaken voordat hij zich nog verder op het wielrennen toelegt. foto Willem Mieras In Wemeldinge had Van den Berg een gave start. Hij nam me teen een voorsprong op de rest van het deelnemersveld. Eric Vereecken moest hem laten gaan, probeerde wel met de moed der wanhoop terug te ke ren, maar bereikte het tegen overgestelde: Van den Berg reed steeds verder weg en reed zon der problemen naar de zege. Achter Vereecken eindigde een ander Zeeuws talent, Dennis Martens uit Koewacht, op een fraaie derde plaats. Bij de veteranen was Adri Jon- genelen weer onvermoeibaar. De renner uit Bosschenhoofd was een week eerder ook al de overtuigende winnaar in 's- Heer Arendskerke. In het grote deelnemersveld van deze cate gorie ondervond hij geen tegen stand van formaat. Roedi West- strate uit 's-Heer Arendskerke eindigde op de tweede plaats door zijn streekgenoten Huib Slabbekoorn en Johnny Stroo- snijder achter zich te laten. Ook in de jeugdcategorieën blijft de belangstelling voor de ATB-wedstrijden heel behoor lijk. Vooral in de oudste catego rie (13 tot en met 16 jaar) werd er zaterdag weer veelvuldig strijd geleverd. Timo Veerhoek uit Ritthem, ook vaak van de partij in de nationale wedstrijden, lijkt in deze categorie de te klop pen man gaan worden. Zowel in 's-Heer Arendskerke als in We meldinge was Veerhoek de sterkste, met Thijmen van de Vrede uit Goes telkens als twee de. Zaterdag eindigde Peter Kort uit Yerseke op de derde plaats. door Koen de Vries MIDDELBURG - Tafeltennis ser Kalun Yu zet zijn carrière op een laag pitje. De Middelburger is in Goes begonnen niet een stu die aan het Cios waardoor hij zijn trainingsarbeid een stuk moet terugschroeven. Tot voor kort trainde Yu op doordeweekse dagen nog in Wessem (Limburg) en op Papen dal bij Arnhem. De twintigjari ge Middelburger zal nu probe ren bij landskampioen FVT in Rotterdam de nodige trai ningsuren te maken. Logische consequentie is wel dat hij zijn vaste plaats in het Nederlands team zal kwijtraken, omdat hij niet aan de eisen van de tafel- tennisbond kan voldoen. Yu zal wel competitie blijven spelen bij Borussia Dortmund, dat uit komt in de tweede Bundesliga. Kalun Yu, de nummer 211 van de laatste wereldranglijst, vindt het nog te vroeg om over zijn be slissing te praten. Trinko Keen, medespeler in het Nederlands team, betreurt de beslissing van Yu. „Ik denk dat hij zijn moge lijkheden onderschat. Hij kan het nog ver schoppen. Maar dan moet hij er wel voor gemoti veerd zijn." Peter Boon, de trainer die Yu van begin af aan begeleidde, weet officieel nog van niets. „Kalun heeft veel mogelijkhe den om te slagen als f ullprof-ta- feltennisser. Gevoelsmatig zeg ik dat hij de komende jaren een grote stap kan zetten in de tafel tenniswereld. Zijn beslissing is vervelend, maar zeker voor mij. Ik heb hem zelf opgeleid." door Gerrit Hendriksen PARIJS - Turnster Verona van de Leur is bij de wereldbeker wedstrijd in Parijs, waar ze vo rig jaar internationaal defini tief doorbrak met winst aan de brug ongelijk, gisteren naast het erepodium geland. De Wad- dinxveense, lid van Pro Patria uit Zoetermeer, haalde bij deze open Franse kampioenschap pen in sportpaleis Bercy de fina les op sprong (vierde) en vloer (zesde). Van de Leur draaide dit week einde een wat ongelukkig toer nooi. Bij haar paardsprongen (Joertsjenko) verspeelde ze tienden van punten door eerst een minder strakke uitvoering en vervolgens door een val bij de landing. Haar totaal van 9,063 leverde slechts de vierde plaats op. De Roemeense Oana Petro- vski, ook de beste aan de brug, won met 9,132 vóór de Poolse debutante Joanna Skowsrons- ka (9,113). In de kwalificatie was de Nederlandse met 9,313, tweetiende achter de Russin Elena Zamolodsjikova, nog als tweede geëindigd. Van de Leur verspeelde op de vloer haar goede kans op een medaille door een val bij haar laatste acrobatische serie, waardoor op haar rapport maar 8,363 kwam te staan. Zaterdag in de kwalificatie was ze met 9,30, iets achter de Braziliaanse Daiane dos Santos en Petrovski, nog hoopgevend derde. Renske Endel en Laura van Leeuwen, de andere Nederland se deelneemsters in Parijs, slaagden er niet in door te drin gen tot de beste zes op een toe stel. Beiden gingen aan de brug in de fout. Endel, die vorig jaar op dit onderdeel zilver verover de bij het WK in Gent, zag een moeilijk element (gesloten stal- der) mislukken. De uitgangs waarde van haar oefening ging daarmee terug naar 9,4. Van Leeuwen, voor wie het haar eer ste grote toernooi was, kwam bij een vluchtonderdeel (Tkatsjev) ten val. Op de balk wilde het evenmin lukken. Zowel Endel als Van de Leur bleef niet staan en eindig de zaterdag in de achterhoede. Bondscoach Frank Louter voer de een aantal verzachtende om standigheden aan. Endel turnde met koorts, Van de Leur kwak kelde afgelopen week ook en had nauwelijks getraind. „Bo vendien was het een zwaar toer nooi. Alle wereldtoppers waren aanwezig en ook zij maakten veel fouten." De Goese Monique Nuijten ont brak in de nationale selectie. ANP Daphne Schönberger en Oberon deden ervaring op tijdens hun thuiswedstrijd in Renesse. foto Marijke Folkertsma door Lucien Roelandt RENESSE - De dressuurwed- strijd van de ruitervereniging Renesse werd gisteren geken merkt door opvallend veel ni veauverschil. Zo werd in mane ge Hofstede Grol op het hoogste niveau opmerkelijk hoog ge scoord. Daarentegen bleken in de middenklasse de winstpun ten duur. In aanloop naar de top eiste Pe ter Klaasse met Night and Dav in alle klassen een overheersen de rol voor zich op. Waar de rui ter uit Arnemuiden met zijn ta lentvolle viervoeter in de ring verscheen, liet hij voor de rest slechts kruimels over Het heeft er alle schijn van dat de kenners met hun beweringen dat de combinatie uit het vissersdorp in de klasse zwaar de tol nog wel zal betalen voor deze snelle op mars, de plank vooralsnog vol ledig mis lijken te slaan. Want ook in Renesse demon streerde Peter Klaasse zijn meesterschap. In de eerste proef stuurde hij de met veel elastiek door het lichaam bewegende Night and Day met de aanspre kende score van 201 punten naar de eerste plaats. En ook in de tweede proef bleek niemand in staat om de opmars van Klaassen te stuiten. Met 192 punten ging de Arnemui denaar met het oranje erelint aan de haal. Opmars Ook Evelien Lenarts zette in manege Hofstede Grol haar op mars naar de klasse Z2 door. Nog maar slechts enkele weken geleden gepromoveerd naar de klasse Zl, eiste de Vlissingse met Ommar in beide proeven de tweede plek voor zich op. De aansprekende cijfers van res pectievelijk 195 en 188 punten leverde bovendien ook nog drie winstpunten op, zodat ook voor Lenarts en de prachtig gelijnde Ommar de promotie naar het hoogste basisniveau niet lang op zich zal laten wachten. In de klasse Z2 ging de hoogste eer in beide proeven eveneens naar een Walcherse combinatie. In de eerste proef stuurde Karin Vos de veel front vormende Luc- tor met 199 punten naar de winst. In de tweede manche had de Oranjezon-combinatie aan 190 punten voldoende voor de zege. Daphne Schönberger van het organiserende Renesse moest in beide proeven met Jupiter ge noegen nemen met de tweede plaats. Toch was er voor de ama zone uit Renesse alle reden tot een feestje. In de eerste proef stuurde Schönberger de tact- matig goed bewegende Jupiter naar 182 punten. De 188 punten in de tweede proef waren goed voor het laatste felbegeerde winstpunt voor de promotie naar de nationale klasse ZZ- licht. Opvolger Over een opvolger voor Jupiter lijkt Daphne Schönberger voor alsnog niet te beschikken. Wel iswaar reed ze Oberon in de klasse M2 in beide proeven naai de tweede plek, maar de oefe ningen bleken nog te weining bevestigd om hoog te kunnen scoren. Een winstpunt voor Schönberger zat er dan ook beslist niet in. Dat extraatje sleepte Marijn Betten in de eerste proef wel in de wacht. Ook de tweede proef schreef Betten op haar naam, maar met haar 153 punten kwam ze dui delijk tekort voor een bonus- punt. In de klasse Ll bleek niemand opgewassen tegen Liesbeth van Oosten met de met veel opdruk bewegende Romy. De Ellemeet- se amazone scoorde in de eerste proef 168 punten en toonde zich daarmee al duidelijk een maatje te groot voor de concurrentie, getuige de achterstand van ne gen punten van de nummer twee, Hanny Kiesenberg met Pallas. In de tweede proef kwam Van Oosten met de fraai bewegende merrie tot een score van 169 punten. Wendy Groendijk met Tessa volgde als eerste achter volger op eerbiedwaardige af stand met 161 punten. door Nora van Bambost BRUGGE - De Zeeuwse zwemploeg heeft tijdens de jaarlijkse driekamp in Brug ge opnieuw zijn meerdere moeten erkennen in Oost- en West-Vlaanderen. Op de per soonlijke nummers kwamen de jongste Zeeuwse deelne mers nog wel tot succes, maar hoe ouder de deelnemers, hoe groter het verschil werd met de Belgen. Ondanks de forse nederlaag die Zeeland leed, was er toch sprake van een aantal op merkelijke individuele pres taties. Kevin Hondsmerk van De Schelde uit Terneuzen en Niek de Ridder van ZC Koe wacht behaalden beiden de NK-limiet in een 50-meter- bad én een Zeeuwse beste jaargangprestatie op respec tievelijk de 100 meter vrije slag en de 100 meter vlinder- slag Hondsmerk zwom in Brugge voor het eerst in zijn catego rie op de 100 meter vrije slag onder de magische minuut in een50-meterbad. Die presta tie was goed voor de tweede plaats. De Ridder bewees zijn uitstekende vorm verder met een derde plaats op de 100 meter vlinderslag bij de jongens miniemen. Met een tijd van 1.07.71 was hij de snelste Zeeuw en verbeterde hij de beste Zeeuwse jaar- gangprestatie zoals die sinds 1997 te boek stond bij de jon gens van veertien jaar. Afmeldingen De Belgische zwemmers wonnen in het olympische zwembad alle estafettenum mers. In de oudere leeftijds categorieën kwamen de Zeeuwse zwemmers vaak snelheid tekort voor een plaats op het erepodium. Be langrijkste oorzaak van dit verschil is het grote aantal trainingsuren dat de Belgen per week maken. Daarnaast kreeg het Zeeuwse team. dat samengesteld was uit de bes te Zeeuwse zwemmers onder de zestien jaar, dit jaar veel afmeldingen. Tevens han teert het district Zeeland van de KNZB bij deze driekamp een speciaal toewijzingsbe leid, waardoor zwemmers niet altijd op hun snelste af stand ingezet kunnen wor den op de individuele num mers en estafettes. Bij de allerjongste deelne mers behaalde Joy Tramper van Zeelandia uit Reimers- waal de eerste plaats en een beste jaargangprestatie op de 50 meter vlinderslag in 38.87. De negenjarige Manon Min- neboo van De Stormvogel uit Vlissingen won goud op de 100 meter rugslag meis jes eendjes in 1.29.20. Daar mee leverde ze een beste jaar gangprestatie in een 50-me- terbad. Dat deed ze eveneens op de 100 meter vrije slag in een tijd van 1.21.16. Hier mee werd Minneboo nipt vierde. De twaalfjarige Shanyra van Bambost van De Schelde uit Terneuzen zwom een NK-li- miet op de 100 meter vrije slag. Ze tikte aan in 1.07.72 en won daarmee de zilveren medaille. Verder was er goud voor Hajo Kok van De Bevelanders op de 50 meter vlinderslag eendjes jongens (38.83) en voor Yair Klazen van De Stormvogel op de 100 meter vrije slag benjamins jongens (1.08.03) Klazen werd twee de op de 100 meter vlinder slag benjamins jongens (1.19.14). Zilveren medailles werden bij de rugslag gewonnen door de tienjarige Bas van Hou- welingen van De Schelde bij de eendjes jongens (1.24.30). Robbert van der Linden, eveneens van De Schelde, bij de benj amins 11917en Ka j Scholt van De Stormvogel (1.08.62). Kevin Hondsmerk werd ook nog derde op de 100 meter rugslag miniemen (1.10.69). Bronzen medailles waren -er voor de twaalfjarige Moni que Lindenberg van De Be velanders op de 100 meter vlinderslag benjamins (1.21.55) en Alex Eversdijk van De Otters uit Axel op de 100 meter schoolslag benja mins.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19