PZC Parlement roept Prodi op matje Kans op Iers 'nee' groter bij regen Opwinding België over uitzetting van vijfjarig meisje Soekarnoputri haalt naar veiligheidsdiensten Commissievoorzitter houdt vast aan kritiek op stabiliteitspact Poging moord op getuige proces tegen Milosevic Poolse president dreigt parlement weg te sturen Doden door bomaanslag op Filipijnen 7 Gijzeling op Duitse school zonder bloedvergieten beëindigd Sinn Fein verwerpt oproep Blair Russische gouverneur vermoord Strafzaak Riefenstahl geseponeerd Massagraf ontdekt in Bosnië Vaticaan contra bisschoppen in VS zaterdag 19 oktober 2002 van onze redactie buitenland JAKARTA - De Indonesische president Megawati Soekar- noputri heeft de veiligheids diensten de oren gewassen en gezegd dat de verwoestende aanslag in Bali vorige week voorkomen had kunnen wor den als het bestuursapparaat beter zou functioneren. Ze zei dit in Jakarta in een toespraak tot de vereniging van gepensio neerde militairen. Soekarnoputri ondertekende gisteren twee decreten over de strijd tegen het terrorisme. Ze voorzien in meer bevoegdhe den voor de autoriteiten die on derzoek doen naar de aanslag in Bali. Ook bieden de decreten de mogelijkheid veroordeelde terroristen de doodstraf te ge ven. Abu Bakar Bashir, de leider van de radicale moslimgroep Jemaah Islamiyah die ervan wordt verdacht achter de bloe dige aanslag in Bali te zitten, is gisteren opgenomen in een zie kenhuis in de Javaanse stad Solo. De 64-jarige zou zich vandaag moeten melden bij de politie in Jakarta voor een ver hoor over mogelijke betrok kenheid bij terroristische acti viteiten. Het is onduidelijk of het verhoor doorgaat. Bashir werd gisteren tijdens een pers conferentie niet goed en viel flauw. Volgens zijn arts moet Bashir zeker vijf dagen in het hospitaal blijven. Jemaah Islamiyah (JI) zou vol gens onder meer de VS en Au stralië achter de aanslagen op Bali zitten. Bashir ontkent het bestaan van de JI en dus ook van zijn vermeende leider schap en betrokkenheid. Het verhoor zou zich onder meer richten op uitlatingen van een gearresteerd lid van Al Qaeda. Die heeft in gesprekken met de Amerikaanse autoriteiten Bas hir in verband gebracht met plannen om aanslagen te ple gen. De moslimgeestelijke wordt ook verdacht van be trokkenheid bij een bomexplo sie in Indonesië in 2000. De Verenigde Staten zijn vrij dag begonnen met de evacuatie van ongeveer 350 medewer kers en hun familieleden van de Amerikaanse ambassade in Jakarta. De maatregel is het gevolg van de aanslagen op Bali afgelopen weekeinde. Er ontplofte toen ook een bom na bij de woning van de honorair consul van de VS. GPD/ANP 'doorFonsSegenhout en Jaap Folkerts PARUS - De voorzitter van de Europese Commissie, Romano Prodi, heeft gisteren ondanks een storm van protest zijn kri tiek op het stabiliteitspact ge handhaafd. Prodi zei na een ontmoeting met de Franse premier Raffarin dat hij waarde hecht aan de regel dat overheden hun begrotings tekorten niet boven de drie pro cent van het bruto binnenlands product (bbp) mogen laten ko men. Tegelijkertijd pleitte hij echter voor een intelligente en praktische toepassing van de re- gels. Donderdag had hij het Stabili teitspact in een interview in Le Monde als 'dom' en inflexibel 'getypeerd. Dat leverde hem for se kritiek en veel onbegrip op. Prodi betreurt 'geen woord' van zijn uitlatingen, zo liet hij giste ren via zijn woordvoerder we ten. Het Europees Parlement heeft de Italiaan inmiddels op het matje geroepen. Maandag moet de commissievoorzitter voor het parlement verschijnen. Lidstaten Ook lidstaten van de Europese j 'Unie hebben Prodi's uitspraken 'bekritiseerd. Demissionair pre mier Balkenende noemde zijn uitlatingen gisteren na afloop ,van de ministerraad 'onbegrij pelijk'. Op deze manier laadt Prodi de verdenking op zich dat hij de monetaire unie en de DEN HAAG - Er is geprobeerd iemand te vermoorden die nog moet getuigen in het Milosevic- proces. Dit blijkt uit een schriftelijk be vel van voorzittend rechter May dat de griffie van het Joegosla- ,vië-Tribunaal gisteren bekend heeft gemaakt. Daarin wordt gelast dat de getuige om veilig heidsredenen achter gesloten 'deuren zal worden gehoord. De rechters hebben hun besluit j genomen op basis van een ver- trouwelijk verzoek dat de aan klagers op 17 september hadden ingediend. Over de datum van de moordpo ging zijn geen mededelingen ge- 'daan. De getuige - voor zijn eigen be- j scherming aangeduid met de .codenaam C-028 - zal volgens de schriftelijke toelichting die de aanklagers van tevoren heb ben gegeven op de geplande be wijsvoering, spreken over de -steun die de Servische regering gaf aan paramilitaire groepe ringen zoals Seseljs Cetniks of Arkans Tijgers en over de steun van het Servische ministerie van Defensie aan de Kroatische 'Serviërs. ANP BOEDAPEST - De Poolse presi dent Aleksander Kwasnieuwski wil het parlement ontbinden als dat er niet in slaagt zijn werk op een normale manier te doen. Kwasnieuwski kwam met zijn dreigement, nadat radicale par lementariërs het werk van de politici enkele dagen hadden weten stil te leggen en de parle mentsvoorzitter uit zijn functie dreigde te worden gezet. De aanleiding tot de parlemen taire crisis ligt in een van de ge voeligste problemen in de Pool se samenleving van dit moment: de regering kondigde deze week aan dat de G-8 elektriciteitsbe drijven en het Warschause ener- giebedrijf Stoen voor het einde van het jaar aan een Duitse on- I derneming worden overgedaan Maar radicale rechtse organisa- ties verzetten zich met hand en tand tegen 'de uitverkoop van .staatseigendommen'. De rechtsradicale parlementa riër Gabriel Janowski bezette woensdag het parlementaire spreekgestoelte en maakte ieder debat onmogelijk.GPD euro niet serieus neemt, vindt Balkenende. „Hij begeeft zich op een hellend vlak. De regeringsleiders van Spanje, Luxemburg en in mindere mate Frankrijk en Italië verdedigden donderdag op een congres van door Harm Harkema DUBLIN - Het is dezer dagen in Ierland onmogelijk om niet ge confronteerd te worden met het referendum waarmee vandaag wordt beslist over het Verdrag van Nice en daarmee over de toekomst van de uitbreiding van de Europese Unie. Kranten besteden er vele pagina's aan, discussieprogramma's op radio en tv gaan over vrijwel niets an ders en aan iedere lantaarnpaal hangt wel een affiche. Volgens de laatste opiniepeilin gen zegt meer dan veertig pro cent van de Ieren 'ja' tegen Nice, en minder dan dertig procent is tegen. De pap lijkt dus gestort, maar kom daar niet mee aan bij Fianna Fail, de regeringspartij van premier Bertie Ahern en de belangrijkste advocaat voor een ja-stem. Een campagne-mede- werkster wijst op de 20 tot 25 procent van de kiezers die nog geen keus heeft gemaakt. Ze herinnert ook aan het debacle van vorig jaar, toen het eerste referendum over dezelfde kwes tie werd gehouden. Ierland, met een krachtige pro- Europese traditie zou pro bleemloos instemmen met het verdrag, en dus de weg openen voor uitbreiding van de Europe se Unie met tien voormalige Oostbloklanden. Dat was al thans de verwachting. De ge makzuchtige regering-Ahern deed amper moeite de bevolking te overtuigen, maar had buiten de fanatieke nee-campagne ge rekend. Die profiteerde van de ongekend lage opkomst (34 pro cent) en won onverwacht. Ruim 54 procent van de stemmers christendemocraten in het Por tugese Estoril het stabiliteits pact. Europees commissaris Pedro Solbes (Monetaire Zaken) schaarde zich gisteren bij de cri tici. In Barcelona verklaarde keerde zich tegen ratificatie van het Verdrag van Nice, vooral omdat daarin ook de oprichting is geregeld van een Europese le germacht en dus de Ierse neu traliteit - een gevoelig onder werp - in gevaar zou brengen. Deze keer worden mil j oenen eu ro's in de strijd geworpen en de lantaarnpalen met ja-affiches zijn dan ook veruit in de meer derheid. Is het niet Ja, voor ba nen (Fianna Fail), dan is het wel Ja, voor banen en groei en Ier- lands toekomst (van Fine Gail, de belangrijkste oppositiepartij in het parlement). Handig hamert de ja-campagne ook op het nationale eigenbe lang. Zonder de vele miljarden Solbes dat het pact voldoende flexibel is om goed economisch beleid te voeren. Het pact is eind 1996 opgesteld om een sterke euro te garande ren. Oorspronkelijk moesten de lidstaten in 2004 hun begro- aan Europese steun in de afgelo pen decennia zou Ierland niet het welvarende land zijn dat het nu is. Met een 'ja' voor Nice blijft Ier land tot het hart van de Unie be horen en wordt voor het be drijfsleven ten oosten van het voormalige IJzeren Gordijn bo vendien een nieuwe markt met honderd miljoen nieuwe klan ten opengelegd, is het verhaal. Idealisten Tegelijkertijd presenteert de ja- campagne ook aan idealisten een motief: Europa heeft Ier land, dat lange jaren geleden heeft onder Britse overheersing, opgetild in de vaart der volke- tingstekorten hebben wegge werkt, maar de Europese Commissie liet onlangs al door schemeren dat mag worden ge wacht tot 2006. Het interview van Prodi leverde donderdag op de valutamark- ren. Wij Ieren zijn nu verplicht om die arme Oost-Europese drommels dezelfde kans te bie den. Het reclamegeweld van de te genstanders van Nice haalt lang niet de omvang van de ja-cam- pagne en heeft ook inhoudelijk een mankement. Zo blijft het re publikeinse Sinn Fein hameren op het neutraliteitsargument. De regering wappert nu echter met een speciaal voor dit doel vervaardigde Europese verkla ring, waarin de neutraliteit van Ierland wordt bevestigd. De nee-campagne omvat verder een ratjetoe van argumenten van randgroeperingen uit zowel uiterst linkse als rechtse kring. ten een forse daling van de euro koers op. Prodi zei na afloop van zijn be raad met Raffarin dat er 'zoals gebruikelijk meerdere redenen zijn voor koersschommelingen'. DPA/AFP Zo zegt de kleine Socialistische Partij 'nee', omdat Nice de pu blieke sector zou vernietigen. Volgens orthodox-katholieken maakt 'Nice' abortus provoca- tus mogelijk. En anti-immigra- tiegroeperingen vrezen een stroom aan obscuur Oost-Euro pees volk. De nee-campagne is bovendien in verlegenheid gebracht nu ge bleken is, dat een van haar belangrijkste woordvoerders banden heeft met rechts-extre- misten. „Dat doet ons denk ik geen goed", denkt ook Molly O'Driscoll die bij de universiteit namens Green Party folders uit deelt waarin Nice juist op linkse gronden wordt afgewezen. Fortuyn Toch kan ook deze keer de nee campagne niet worden uitge vlakt, al is het alleen al omdat ze toevluchtsoord zou kunnen zijn voor ontevreden kiezers, een soort Iers equivalent voor de Lijst Pim Fortuyn in Nederland. „Het is natuurlijk te gek voor woorden dat de regering een tweede referendum houdt, lou ter omdat de uitkomst van het eerste haar niet uitkomt. Dat is kiezersbedrog", zegt folkzan- ger/gitarist Raphael Doyle na het zingen van A Song for Ire land in een pub in Dublin. Toch gaat Doyle (in het dage lijks leven geschiedenisleraar) voor het Verdrag van Nice stem men: „Omdat ik zoals veel Ieren pro-Europa ben." Doyle ver wacht dat de Ierse kiezer van daag met het verdrag instemt. „Alleen bij bar slecht weer en dus een lage opkomst, geef ik de nee-campagne nog een kans." GPD door Pascale Thewissen BRUSSEL - In België is op schudding ontstaan over de beslissing van de vreemdelin gendienst om een vijfjarig Con- golees kind moederziel alleen op het vliegtuig terug naar Kin shasa te zetten. Volgens de VN-vluchtelingen organisatie (UNHCR) is in het Afrikaanse land niemand die voor het meisje wil of kan zor gen. Haar vader is - aldus de krant De Morgen, die de zaak gisteren aan het licht bracht - vermoedelijk vermoord; haar moeder verblijft in Canada, waar ze asiel heeft aange vraagd. Grote vraag is dan ook of het meisje donderdagavond door iemand op het vliegveld van Kinshasa is opgevangen. Een woordvoerster van de vreemde lingendienst kon daar gisteren geen uitsluitsel over geven. Het is niet voor het eerst dat de Belgische vreemdelingendienst in opspraak is. Eerder dit jaar werd bekend dat een Georgi sche man, die aan een besmette lijke vorm van tuberculose leed, na een verblijf van twee maan den in een asielzoekerscentrum op straat was gezet, met het ver zoek België te verlaten. De man zwierf twee weken rond alvo rens zich vrijwillig te melden bij een ziekenhuis. De zaak van de vijfjarige Tabita Mubilanzila speelt al sinds 18 augustus. Op die dag komt het meisje aan in Brussel, samen met een man die zich uitgeeft voor haar vader. Het blijkt ech ter om een oom te gaan, die in Nederland verblijft. Omdat het meisje niet over geldige reisdo cumenten beschikt en van haar echte ouders elk spoor ont breekt, wordt ze overgebracht naar het gesloten asielzoekers centrum bij vliegveld Zaven- tem, waar andere gestrande vluchtelingen zich over haar ontfermen. Smeekbede De dienst Vreemdelingenzaken besluit vrij snel het meisje uit te wijzen. Ondanks de smeekbede van de oom, die het meisje naar haar moeder in Canada wil brengen. De vrouw is daar een procedure tot gezinshereniging begonnen. Zowel de Canadese autoriteiten als de Canadese ambassade in Parijs zouden zich bereid hebben verklaard om daaraan mee te werken. De Belgische vreemdelingen dienst beweert echter dat de moeder het kind helemaal niet terugwil en vraagt de Belgische ambassade in Kinshasa op zoek te gaan naar familieleden in Congo. De oma van het meisje en een andere oom blijken nog in het Afrikaanse land te wonen. Waarop Tabita donderdagoch tend op het vliegtuig wordt ge zet. Volgens de UNHCR, die het lot van de vijfjarige Tabita gaat onderzoeken, woont in Congo alleen nog een jonge neef van de moeder, die nog studeert en niet in staat is een kind op te voeden. MANILA - Op de Filipijnen zijn gisteren zeker drie mensen om gekomen en meer dan twintig gewond geraakt toen een bom ontplofte in een bus. De bus met passagiers reed in de voorstad Quezon van de hoofdstad Mani la toen de bom afging. De politie had gisteren diverse telefonische dreigementen ont vangen. Er zouden bomaansla gen worden gepleegd in open bare gebouwen in de omgeving van Manila en Zamboanga. De politie nam zo veel mogelijk voorzorgsmaatregelen en liet tal van gebouwen ontruimen. Er werden echter geen bommen ge vonden. Donderdag kwamen bij twee explosies in de Zuid-Filipijnse stad Zamboanga zeven mensen om het leven en raakten er meer dan honderd gewond. Niemand heeft de verantwoor delijkheid opgeëist voor de aan slagen. De politie vermoedt dat rebellen van Abu Sayyaf erach ter zitten. Die groepering, die banden zou hebben met het ter roristennetwerk Al Qaeda, be weert een islamitische staat te willen in het zuiden van de Fili pijnen. Maar de regering be schouwt haar eerder als een misdaadbende die mensen ont voert voor het losgeld en moor den pleegt, dan als een serieuze politieke beweging. DPA/RTR/ANP LONDEN - Sinn Fein verwerpt de oproep van de Britse pre mier Blair aan de IRA om zichzelf op te heffen. Sinn-Fein-lei- der Gerry Adams zei gisteren dat 'dit niet de tijd is voor een ul timatum', zo meldde de BBC. Sinn Fein geldt als de politieke arm van de Noord-Ierse terreurgroep IRA. Londen schortte maandag voor de vierde maal het regionale bestuur van Noord-Ierland op. Directe aanleiding was een schandaal over IRA-infiltratie binnen het Britse ministerie van Noord-Ierse zaken. Bij onderzoek in Sinn-Feinkantoren in Belfast werden geheime regeringsstukken gevonden. ANP MOSKOU - De gouverneur van de Russische oostelijke regio Magadan is gisteren in het centrum van Moskou doodgescho ten. Valentin Tsvetkov werd door twee nog onbekende daders benaderd en door een van hen in het hoofd geschoten, aldus politiebronnen in de Russische hoofdstad. De 5 4-j arige ingenieur was sinds 1996 gouverneur van de gro tendeels geïsoleerde regio. Hij was eigenaar van een goudver werkingsfabriek in Magadan en een dominant figuur in de in dustrietak. Vorig jaar werden in Rusland 327 huurmoorden gepleegd op zakenlieden en overheidsfunctionarissen. AFP BERLIJN - Een strafrechtelijk onderzoek tegen nazi-cineas- te Leni Riefenstahl wegens ontkenning van de holocaust is door het Openbaar Ministerie in Frankfurt geseponeerd. De 100-jarige Riefenstahl was door een zigeunerorganisatie in Keulen, Rom, aangeklaagd omdat zij had beweerd dat zi geuners die uit concentratiekampen waren gehaald om als fi guranten op te treden in haar film Tiefland, niets was overko men. Rom verweet Riefenstahl niets te hebben gedaan om de zigeuners, na van hun diensten gebruik te hebben gemaakt, uit de kampen te houden. Allen moesten terug naar de kam pen en velen kwamen om. Het OM zei te hebben vastgesteld dat de opmerkingen van de cineaste geen ontkenning van de holocaust inhouden. AP SARAJEVO - Forensische experts hebben gisteren in het noordoosten van Bosnië een massagraf met zeker honderd li chamen gevonden. Het gaat waarschijnlijk om moslims die in 1995 na de val van Srebrenica zijn vermoord. Het massagraf ligt bij het dorp Kamenica, zo'n 70 kilometer ten noordoosten van Sarajevo. Het is het zevende massagraf dat sinds het einde van de oorlog in die omgeving is ontdekt. Sinds het einde van de oorlog in Bosnië, waarbij zo'n 200.000 mensen om het leven kwamen, zijn bijna 10.000 lichamen op gegraven. De identificatie gaat waarschijnlijk nog jaren du ren. AP ROME - Het Vaticaan verwerpt het actieplan van de Ameri kaanse bisschoppen tegen seksueel misbruik door priesters. De bisschoppen moeten met nieuwe voorstellen komen om deze priesters te kunnen straffen, zo heeft het Vaticaan be paald in een gisteren gepubliceerde brief. Het besluit van Rome betekent een forse tegenslag voor de Amerikaanse bisschoppen. Ze besloten in juni elke pedofiele priester meteen uit zij n functie te zetten. Maar volgens het Va ticaan zijn de voorstellen verwarrend, wettelijk gezien voor meer dan één uitleg vatbaar en vaag. RTR/AFP/ANP Atanasios Gianzios zit op de achterbank van zijn vaders auto nadat hij door de jonge gijzelnemer is vrijgelaten. van onze redactie buitenland WAIBLINGEN - Aan een gijzeling in een school in Waiblingen in de zuidelijke Duitse deelstaat Baden-VVürttemberg is gisteravond zonder bloedvergieten een eind gekomen, aldus de politie. De zestienjarige jongen die gistermiddag enkele leerlingen in gijzeling nam liet gisteravond rond negen uurr zijn laatste twee gijzelaars ongedeerd gaan. Hij leg de daarop zijn wapen neer en liet zich in rekenen door de politie. Eerder op de avond had hij al twee gijzelaars vrijgela ten. De dader, een ex-leerling, liep rond drie uur 's middags gewapend met een pistool binnen bij de Friedensschule in Waiblingen, waar op dat moment onge veer honderd leerlingen lessen volgden. In een computerlokaal op de eerste ver dieping waar een groep kinderen van rond de twaalf jaar aan het werk was, koos hij vier leerlingen uit om als gijze laar te dienen en stuurde de anderen weg. Aanvankelijk bevond zich ook een lera res onder de gijzelaars. Hoe zij is wegge komen was niet duidelijk, maar de poli tie zei te vermoeden dat de overvaller haar heeft weggestuurd. De gijzelnemer foto Thomas Kienzle/AP eiste via een mobiele telefoon een milj oen euro en een vluchtauto, maar voor het overige was zijn motief onbekend. De gijzeling volgde een half jaar na het bloedbad dat een oud-leerling aanricht te op het Gutenberg-gymnasium in de stad Erfurt. Voordat hij zelfmoord pleeg de, schoot de negentienjarige Robert Steinhauser daar dertien leraren, twee leerlingen en een politieagent dood. AP iJlf l«o« fJ1*' NO '11 ft lNG' NTA Drie nonnen brengen hun stem uit in regionale verkiezingen eerder 2002. Volgens onderzoek zullen vier van de tien Ierse kiezers vandaag 'ja' stemmen in het referendum over het Verdrag van Nice over uit breiding van de EU. foto Nicolas Asfouri/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 7