eltawater verandert ingrijpend zorgmijders hulp op maat pand Project biedt TM.n/ifeffi Brugman uniek Oorlogstuig gevonden in Nummer Een Knokke-Heist ziet weinig in plannen voor Sluis aan Zee Multifunctioneel centrum in Groede bereikt hoogste punt iflC tekent voor uw hypotheek. U oc ssji ïk? Bandenberg bijna in brand gestoken voor milleniumvuur oro t6 innen dertig jaar meer ruimte voor getij en zout-zoet overgangen zeeuwse almanak Gevallen Markt Goes ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 19 oktober 2002 rRinus Antonisse DELBURG - De Deltawa- moeten weer een over- ,.B_gcbied tussen de rivieren Noordzee worden. Met meer :mte voor het getij en zout- overgangen. Terugkeer r een estuarium vergroot de ieid, vooral van het bene rivierengebied en biedt toordelen voor natuur, visserij, recreatie en de ruimtelijke kwa liteit van Zuidwest-Nederland. liervoor is uitvoering van een )eltaplan-plus noodzakelijk, ut te smeren over circa dertig De maatregelen vergen norme investeringen, van en- de tientallen miljoenen euro's roordoorlaatmiddelen) tot en- de honderden miljoenen eu- o's (aanleg O verschelde door de lals van Zuid-Beveland, aan- assing stormvloedkering Oos- irschelde). 'roefprojecten blijkt uit het rapport De Delta in Zicht, ofwel de toe komstvisie voor de Deltawate- i. Opgesteld door een stuur- roep van de provincies eeland, Zuid-Holland en ioord-Brabant. Bedoeling is at de Provinciale Staten van de irovincies de visie nog voor de itatenverkiezingen van maart Advertentie VANDAAG START MAGAZIJN LEEGVERKOOP bij INTERSPORT ERIK Tenten, kampeermeubels, kampeeraccessoires en fitnesstoestellen. Hoge kortingen, alles moet weg. Verkoop aan de Burggang 28 in Middelburg /n/ersport Erik tel. 0118-611741 2003 vaststellen. Als dat ge beurt, kan met de uitwerking van enkele proefprojecten wor den begonnen. Het Deltaplan-plus moet de na delen van de deltawerken - slechte waterkwaliteit, optre den zandhonger, vervuilde wa terbodems - tenietdoen, de ge volgen van de zeespiegelrijzing door klimaatverandering op vangen en een oplossing bieden voor opvang van overtollig ri vierwater. Belangrijk is ook dat de abrupte scheiding tussen zout en zoet water wordt ver zacht. Als alle Deltawateren worden betrokken bij herstel van de zo geheten estuariene dynamiek zijn de volgende uitgangspun ten van kracht- Het Hollands Diep blijft zoet er stroomt zoveel rivierwater naar en door het Haringvliet, dat het zout niet verder door dringt dan halverwege dit bek ken: Rivierwater stroomt ook naar Krammer-Volkerak, Zoommeer, Markiezaatsmeer en Binnenschelde bij Bergen op Zoom; doorlaatmiddelen in Philips- en Oesterdammen zor gen ervoor dat dit water naar de Oosterschelde kan stromen en terug; In de Grevelingendam komt een doorlaatmiddel (zoals de sluis in de Brouwersdam), waardoor ook dit zoute meer weer een overgangsgebied tus sen rivier en zee wordt; De doorlaatopening in de Oosterscheldekering wordt aangepast, waardoor er meer water in- en uitstroomt en het met zand vollopen van de geu len bestreden wordt; Bij hoge rivierafvoeren wordt Rijn- en Maaswater ge borgen in de Deltawateren, zo dat wateroverlast in Rotterdam en Dordrecht voorkomen wordt; Achterin de Westerschelde wordt vooral voor de veiligheid van Vlaanderen de Overschelde aangelegd; in normale omstan digheden stroomt Oosterschel de water naar de Westerschelde, bij een stormvloed wordt via de Overschelde water op de Oos terschelde geborgen; Aanleg van het Jacobaka- naal door Noord-Beveland, tus sen Veerse Meer en Oosterschel de, verbetert de waterkwaliteit van het Veerse Meer In plaats van dijkverhoging moeten er verbrede waterkerin gen komen, met een breed voor land en opvanggebied achter de zeewering. Enkele plaatsen kunnen ten behoeve van de re creatie in verbinding met open water worden gebracht (bij voorbeeld Sluis en Kloosterzan- de). Het Zwin moet zodanig in gericht worden dat het zichzelf op diepte houdt. Bepaalde bin- nendijkse natuurgebieden moe ten gereguleerde toevoer van zout water krijgen. Er is een oplossing noodzakeli jk voor de afvoer van (vervuild) zoet water via de West-Bra bantse rivieren. Dat geldt even eens voor de zoetwatervoorzie ning van de land- en tuinbouw. Daarvoor wordt een proefpro ject op Sint-Philipsland aanbe volen. Voorgesteld wordt het Delta plan-plus te beginnen met sane ring van de randmeren Kram mer-Volkerak en Zoommeer, omdat die er door de blauwalg- problematiek er het ergst aan toe zijn. door Frank Gijsel KNOKKE-HEIST (B) - De ge meente Knokke-Heist heeft be denkingen bij het milieueffect- rapport (iner) over het project Sluis aan Zee. Hoewel de Belgi sche gemeente meent dat dit grootschalige project een toe ristische troef kan betekenen voor de Zwinregio, zijn er aan het college van burgemeester en wethouders van Sluis-Aarden- burg toch enkele kritische be denkingen overgemaakt. De Belgische gemeente heeft Sluis-Aardenburg laten weten dat het gemeentebestuur pas een positief advies kan geven, indien het project wordt aange past aan de wensen van Knok ke-Heist. Het schepencollege is van mening dat het project zal leiden tot een globale verzilting, die niet alleen de waterhuishou ding in de regio zal verstoren, maar ook in belangrijke mate de vegetatie in het gebied zal wijzi gen. Het gemeentebestuur heeft ook bedenkingen bij de realisa tie van een spuikom. Knokke- Heist vindt dat het effect van het spuien gerelativeerd moet wor den. Hierbij verwijst de kustge- meente naar de spuikommen van Oostende en Blankenberge, waar het schurend effect van de getijden in de praktijk een veel geringer effect heeft dan bere kend bij aanvang van de projec ten. Het schepencollege is verder van oordeel dat de spuikom on voldoende garanties biedt wat waterkwaliteit betreft. De kust- gemeente aanvaardt in geen ge val dat bodem en aanpalende gronden in contact zouden ko men met water van minder goe de kwaliteit. Het spuien met zoet water zal ook de typische fauna en flora in het natuurre servaat het Zwin uit hun even wicht brengen waardoor dit unieke slikken- en schorrenge- bied wordt aangetast. Knokke-Heist heeft het ook moeilijk met de ontpoldering van de Willem Leopoldpolder, die een belangrijk verlies van zeer waardevolle en unieke landbouwgronden met zich meebrengt. Wat betreft verkeersveiligheid wijst Knokke-Heist op de druk ke verkeersverbinding tussen de badplaatsen Knokke en Cad- zand, die ter hoogte van de Hickmanbrug regelmatig on derbroken zal zijn en dus mobi liteitsproblemen zal veroorza ken in de grensregio. Het geheel van deze ingrijpende infra structuurwerken is volgens het gemeentebestuur ook in strijd met de Europese regelgeving in zake natuurbescherming, meer bepaald met de bepalingen van de Habitat- en Vogelrichtlij nge- bieden. De realisatie van een re creatieve vaarroute betekent ontspanning en toeristische trekpleister enerzijds maar an derzijds ook een belasting en verstoring voor het gebied, dat hoofdzakelijk als natuur- en landbouwgebied is geklasseerd. Lasten De beleidsverantwoordelijken stellen vast dat de natuurwaar den langs beide zijden van de grens blijkbaar op een totaal andere manier worden beoor deeld en gehanteerd. Het sche pencollege kan zich dan ook niet aan de indruk onttrekken dat de lasten steeds worden gelegd aan Belgische zijde en de lusten blijkbaar voorbehouden zijn voor de Nederlandse kant. On langs verleende ook de gemeen telijke milieu- en natuurraad van Knokke-Heist unaniem een negatief advies. Advertentie door Harold de Puysseleijr JeSTDORPE - Het maat- schappelijk werk in Zeeuws- Vlaanderen en crisisopvang centrum De Lage Flancken in Sas van Gent proberen samen mensen die diep in de proble men zitten en zich 'verstopt' |iouden voor de hulpverlening fr weer bovenop te helpen. [iet tweejarige project Maat werk Zeeuws-Vlaanderen is gisteren officieel gepresenteerd ijdens een bijeenkomst in De Saeckermat in Westdorpe. Het project sluit aan op het al langer functionerende werk van het Meldpunt Bemoeizorg in Zee land. Tal van organisaties mel- Öen daar mensen aan die in hun in aanmerking komen voor begeleiding op sociaal-maat- ichappelijk terrein. Het meld punt is de experimentele fase finds kort voorbij. Na een proef )'an twee jaar is onlangs beslo- 'en het meldpunt een blijvend tarakter te geven. Coördinator L. van de Berge van iet meldpunt toonde gisteren tan de hand van wat cijfermate- 'ïaal het bestaansrecht van de Jrganisatie aan. Kwamen er voor het bestaan van het meld punt in Zeeuws-Vlaanderen vijftien meldingen binnen over zogenoemde 'zorgmijders', vo- Üg jaar waren dat er ruim drie keer zoveel. Stankoverlast ian de Berge gaf ook een voor beeld van iemand die inmiddels ia het project Maatwerk bege- liding krijgt. Een Zeeuws- laamse vrouw van 68 jaar die ■lfstandig woont in een huis fan de woningbouwvereniging, -e zorgt slecht voor zichzelf, jVaardoor er ook al klachten bver stankoverlast van omwo nenden zijn. Bovendien zat ze in öe schulden. Het maatschappe lijk werk en De Lage Flancken proberen hier de helpende hand je bieden, hoewel het volgens L. Kimpe van het maatschappelijk jverk in Zeeuws-Vlaanderen leen illusie is dat we alle zorg- juiiders en overlastveroorza kers kunnen helpen', let project Maatwerk is een ex periment dat gedurende twee iaar gefinancierd wordt door bet Zorgkantoor. De presentatie..^ van het project viel samen met het 12,5 jarig bestaan van het centrum voor maatschappelijke opvang De Lage Flancken. L. Looymans-Jansen van de stichting Agogische Zorgcentra Zeeland deelde meedat er in die periode 2068 mensen in het cri siscentrum zijn opgevangen. Een lid van de EOD verwijdert een deel van de gevonden granaten en afweergeschutkogels van de opgravingslocatie. foto Peter Nicolai door Harold de Puysseleijr NUMMER EEN - De wegenbouwers die begonnen zijn de doorgaande weg door de buurtschap Nummer Een nabij Breskens verkeersveiliger te maken, zijn gisteren aan het eind van de middag tijdens graaf werkzaamheden gestuit op oorlogstuig uit de jaren 40. De aannemer die het karwei uitvoert, waarschuwde na de vondst van de eerste munitie rond half vier 's middags onmid dellijk de politie. Die neemt in dergelijke gevallen geen enkel risico en schakelt spe cialisten van de Explosieven Opruimings Dienst van de koninklijke landmacht in. De explosievendeskundigen van deze dienst arriveerden gisteren in de voor avond en groeven tientallen stuks afweer geschut en granaten uit de Tweede We reldoorlog op. Gezien de omvang van de 'vangst' schatten de experts van de EOD in dat er nog veel meer oorlogstuig in de grond zit. Daarom stellen ze een plan op om de loca tie verder af te zoeken. Dat gebeurt maan dag. Het terrein is afgezet. De politie en de brandweer van Breskens waren gister avond aanwezig om assistentie te verle nen. Advertentie VAN 12.00 TOT 18.00 UUR KEUKENS BADKAMERS Hulst, Absdaalseweg 19 Voor meer informatie bél gratis: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl door Wilma Valk GROEDE - In februari of maart van 2003 hoopt men in Groede het nieuwe multifunctionele cen trum te kunnen openen. Gisteren werd het hoog ste punt bereikt en dus wapperde de vlag op liet torentje van het gebouw en was er voor de bou wers ,'pannenbier' uit handen van wethouder R. Leentfaar. „Dankzij de vlotte medewerking van aannemer, gemeente, verenigingen en dorpsraad is de bouw tot nu toe vlot verlopen. Het wordt een aanwinst voor Groede waar iedereen blij mee is," aldus Leentfaar. Namens de dorpsraad dankte E. Traas de ge meente voor alle medewerking tijdens de bouw. Samen met bewoners en verenigingen was er een werkgroep gevormd die de wensen van de Groe- denaren kenbaar maakt: „Wij hopen dat de ge meente ons straks ook weer steunt bij het maken van een beheersplan. In het centrum komen een grote sportzaal, een keuken en een grote ruimte voor de peuterspeelzaal. Een groot aantal raadsleden en andere genodig den was gistermiddag naar Groede gekomen om alvast een kijkje in het gebouw te nemen. Voor ie dereen was na een kort officieel gedeelte een ver snapering, dé lekkernij van de Groe: een echte deegpaptaart. Advertentie Ook uw hypotheek in «Jus »oed geregeld l>ij Mecüs. Daar tekenen we voor. Vooi meer www.,neens.com. VERZEKERINGEN, jvïeeTjs" HYPOTHEKLN, MYK11AAKDU O.G. Goed gomgeld dus. De in top wapperende vlag maakt voor iedereen duidelijk dat het hoogste punt van het multifunctio neel centrum bereikt is. foto Peter Nicolai De twee mannen zaten in een café in Hoedekenskerke met het excuus dat ze daar via de tv het WK wielrennen wilden volgen. Op het scherm ver schenen weinig verkwikken de beelden van over elkaar heen rollende coureurs. De aanblik van de valpartij en herinnerde één van de mannen meteen aan wat hij zelf als gelegenheidsrenner had meegemaakt. Bij die ge legenheid was de man, zo verkondigde hij met een bij passend pijnlijk gezicht, le lijk op zijn stuitje terecht ge komen. Nog dagelijks werd hij herin nerd aan de val: „Ik kan 's morgens bijna niet mijn bed uit komen", hield hij de an dere man voor. „Daar heb ik ook last van", sprak die meelevend. „En ik ben niet eens gevallen." door Jan Jansen TERNEUZEN - Eind 1999 is op het nippertje voorkomen dat een met banden volgestouwde silo bij de Zevenaarhaven in Terneuzen in vlammen zou op gaan. Dat is pas bekend gewor den nu in een grote schoon maakactie de berg banden op het terrein wordt versnipperd en afgevoerd. In de dagen voorafgaand aan de oudejaarsnacht hadden onbe kenden een grote partij banden naar de leegstaande silo ge sleept met de kennelijke bedoe ling de millenniumwisseling luister bij te zetten met een 'vreugdevuur'. Personeel van Verbrugge Terminals, eigenaar van de silo, ondekte de brandstapel net op tijd en ruim de die nog dezelfde dag op. De daders zijn nooit gepakt. Voor de Terneuzense brandweer was het aanleiding de brandge vaarlijke bandenberg met name bij jaarwisselingen scherp in de gaten te houden. „Daarvoor be waakten we die berg ook al, maar sinds het voorval zijn we nog alerter geworden", zegt commandant J. Meijering van de brandweer. Volgens hem zijn partijen banden een verleidelijk doelwit voor liefhebbers van branden. Voor elk brandweer korps zijn ze echter een nacht merrie. „Zo'n vuurtje is makke lijk aan te steken en vervolgens zeer moeilijk te blussen." Meijering wijst erop dat een bandenbrand bij de Zevenaar haven direct tot watervervui ling zou leiden, dat de aanpa lende bedrijven Verbrugge en Broomchemie er zeker last van zouden hebben en dat bij een westenwind heel Terneuzen on der de rook zou liggen. Om dat doemscenario geen wer kelijkheid te laten worden, is destijds besloten geen rucht baarheid te geven aan het voor val. „Je moet mensen niet op een idee brengen." pagina 17; Vrucht van milieucriminaliteit Advertentie) in een aan de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 65