Delta water verandert ingrijpend Cursus hulpverlening voor ondernemers wieldoppen »eg Museum onthaalt 3000e bezoeker HBsÉÉiasHi pand uro te 11 tekent voor uw hypotheek. U ook? Karolingische Burg komt beter in beeld Plannen boothuis terug naar tekentafel op uniek Binnen dertig jaar meer ruimte voor getij en zout-zoet overgangen Aanrijding merken Markt Goes in zeeuwse almanak Gevallen P2 waarin opgenomen mm de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 iSJ SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag 19 oktober 2002 InorRinus Antonisse IIDDELBURG - De Deltawa- eren moeten weer een over- angsgebied tussen de rivieren n Noordzee worden. Met meer uimte voor het getij en zout- oet overgangen. Terugkeer laar een estuarium vergroot de teiligheid, vooral van het bene denrivierengebied en biedt voordelen voor natuur, visserij, recreatie en de ruimtelijke kwaliteit van Zuidwest-Neder land. Hiervoor is uitvoering van een Deltaplan-plus noodzakelijk, uit te smeren over circa dertig aar De maatregelen vergen norme investeringen, van en- ele tientallen miljoenen euro's voor doorlaatmiddelen) tot en- ele honderden miljoenen eu- j's (aanleg Overschelde door de lals van Zuid-Beveland, aan lassing stormvloedkering Oos- erschelde). Visie )it blijkt uit het rapport De in Zicht, ofwel de toe- comstvisie voor de Deltawate- en. Opgesteld door een stuur- roep van de provincies ieeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant. Bedoeling is lat de Provi n ci ale Staten van de irovincies de visie nog voor de Itatenverkiezingen van maart 2003 vaststellen. Als dat ge beurt, kan met de uitwerking van enkele proefprojecten wor den begonnen. Het Deltaplan-plus moet de na delen van de deltawerken - slechte waterkwaliteit, optre den zandhonger, vervuilde wa terbodems - tenietdoen, de ge volgen van de zeespiegelrijzing door klimaatverandering op vangen en een oplossing bieden voor opvang van overtollig ri vierwater. Belangrijk is ook dat de abrupte scheiding tussen zout en zoet water wordt ver zacht. Als alle Deltawateren worden betrokken bij herstel van de zo geheten estuariene dynamiek zijn de volgende uitgangspun ten van kracht: HetHollandsDiepblijftzoet; er stroomt zoveel rivierwater naar en door het Haringvliet, dat het zout niet verder door dringt dan halverwege dit bek ken; Rivierwater stroomt ook naar Krammer-Volkerak, Zoommeer, Markiezaatsmeer en Binnenschelde bij Bergen op Zoom; doorlaatmiddelen in Philips- en Oesterdammen zor gen ervoor dat dit water naar de Oosterschelde kan stromen en terug; In de Grevelingendam komt een doorlaatmiddel (zoals de sluis in de Brouwersdam), waardoor ook dit zoute meer weer een overgangsgebied tus sen rivier en zee wordt; De doorlaatopening in de Oosterscheldekering wordt aangepast, waardoor er meer water in- en uitstroomt en het met zand vollopen van de geu len bestreden wordt; Bij hoge rivier af voeren wordt Rijn- en Maaswater ge borgen in de Deltawateren, zo dat wateroverlast in Rotterdam en Dordrecht voorkomen wordt; Achterin de Westerschelde wordt vooral voor de veiligheid van Vlaanderen de Overschelde aangelegd; in normale omstan digheden stroomt Oosterschel de water naar de Westerschelde, bij een stormvloed wordt via de Overschelde water op de Oos terschelde geborgen; Aanleg van het Jacobaka- naal door Noord-Beveland, tus sen Veerse Meer en Oosterschel de, verbetert de waterkwaliteit van het Veerse Meer. In plaats van dijkverhoging moeten er verbrede waterkerin gen komen, met een breed voor land en opvanggebied achter de zeewering. Enkele plaatsen kunnen ten behoeve van de re creatie in verbinding met open water worden gebracht (bij voorbeeld Sluis en Kloosterzan- de). Het Zwin moet zodanig inge richt worden dat het zichzelf op diepte houdt. Bepaalde binnen- dijkse natuurgebieden moeten gereguleerde toevoer van zout water krijgen. Er is een oplossing noodzakelijk voor de afvoer van (vervuild) zoet water via de West-Bra bantse rivieren. Dat geldt even eens voor de zoetwatervoorzie ning van de land- en tuinbouw. Daarvoor wordt een proefpro ject op Sint-Philipsland aanbe volen. Voorgesteld wordt het Deltaplan-plus te beginnen met sanering van de randmeren Krammer-Volkerak en Zoom meer, omdat die er door de blauwalg-problematiek er het ergst aan toe zijn. ZIERIKZEE - Een veertienjari ge fietsster uit de gemeente Schouwen-Duiveland is gister middag op de kruising van de Nieuwe Kooiweg en de Oude- weg in Zierikzee aangereden door een auto. 'Een 78-jarige automobilist uit 'Zierikzee verzuimde op het kruispunt voorrang te verlenen laan de fietsster. Het meisje werd iper ambulance overgebracht naar het ziekenhuis, waar bleek dat ze aan de botsing geen ver- i wondingen had overgehouden. ■paaHM1 Zeeland Creatief begonnen GOES - Een file bij de afslag van de A256 naar de Zeelandhallen, een rij wachtenden bij de ingang van de hallen, Duitsers en een tekort aan parkeerplaatsen. Kortom, de jaarlijkse Zeeland Creatief is gisteren weer begon- ten in Goes. -Op de eerste dag waren er al tal- Joze mensen op zoek naar mate rialen voor hun hobby's en wa ren er demonstraties en korte cursussen. De beurs, die vandaag en mor gen om tien uur 's ochtends be- |gint en tot zes uur s avonds duurt, telt tweehonderd stands en kramen voor de meest uiteen lopende benodigdheden op cre- [atief gebied. Daarnaast zijn onder meer workshops keramiek beschilde- ren, bladboeket, kalebassende- coratie, luxe dozen maken, fan tasie met bloemen en sieraden (jnaken. ,J. van 't Veer uit Heinkenszand ijs één van de bezoekers die voor baar hobby naar de Zeelandhal- jen komt: „Ik ben hier om ideeën op te doen voor het maken van kleding en ik ga binnenkort ook ifCen cursus sieraden maken vol len, dus daar kan ik hier ook wel ilhet een en ander over vinden. Ik ijvind het een leuke beurs. Ieder een komt een beetje voor het zelfde en heeft soortgelijke inte resses en dat geeft een goede jsfeer." Leden van de OndernemersverenigingRenesse oefenen het brandblussen. door Ali Pankow RENESSE - Hoe werkt het poederblus- apparaat? Hoe blus je met koolstofdi oxide? Hoe evacueer je in het pikdonker bij calamiteiten een groep mensen? Wat moet je doen als iemand een slagader lijke bloeding oploopt? Of hoe leg je snel een mitella aan? Het zijn allemaal vragen waar de leden van de Ondernemersvereniging Renes se antwoord op krijgen als ze meedoen aan de collectieve cursus bedrijfshulp verlening. „Wij bieden onze leden die cursus als service tegen sterk geredu ceerde prijs aan", zegt voorzitter A. Krijnse Lokker van de Ondernemers vereniging Renesse. De belangstelling voor deelname is groot, zo bleek gisteren tijdens de eerste trainingsdag in Congrescentrum De Zeeuwse Stromen. „We hebben dit keer ruim twintig aanmeldingen. Dat loopt uiteen van detailhandelaren tot cam pinghouders en horeca-ondernemers", zegt Krijnse Lokker. De cursus bestaat in eerste instantie uit twee dagtrainingen. Gisteren werden de deelnemers geïnstrueerd in hoe te handelen in noodsituaties zoals bij brandalarm. Tijdens de tweede bijeen komst op dinsdag 29 oktober worden elementaire zaken op het gebied van EHBO uitgelegd en geoefend. „Je bent na afloop natuurlijk geen vol- foto Dirk-Jan Gjeltema leerd EHBO-er, maar je hebt wel ge leerd hoe je moet handelen in afwach ting van de echte hulpverleners zonder dat je in paniek raakt, en dat is voor ie dereen in een bedrijf toch van groot be lang", aldus Krijnse Lokker. Wie de beide trainingen heeft gevolgd, ontvangt na afloop een certificaat. Om de kennis paraat te houden, moeten er elk jaar een halve dag of om de twee jaar een hele dag herhalingslessen worden gevolgd. VLISSINGEN - Tussen donder dagavond half elf en vrijdag middag kwart voor één zijn van een auto die in de Schutterij straat in Vlissingen stond, de wieldoppen gestolen. Alle vier de wieldoppen, met een totale waarde van enkele tientallen euro's, werden weggenomen. Advertentie) Oiikuw hypo! lu-r k is dus goed geregeld luj Mi i'ilommli.-1..-1 OilOO-lwlmeciis ol kijk op www.mccns.coni. VKRZF.KER1NGEN, I IIVCOTIII KIA. M \KKI.\\i;i)l.l door Ali Pankow BURGH - Het kleine museum de Burghse Schoole beleeft dit jaar het drukste seizoen in zijn tien jarig bestaan. Tineke de Valk- Vermeulen uit Hilversum, die als toerist in de Schouwse West hoek verblijft, werd gistermid dag als drieduizendste bezoeker onthaald. Zij kreeg uit handen van voor zitter A. Damman van de Stich ting Westerschouwen Kultureel een bos bloemen aangeboden. Gastvrouw Janet Timofei van de Burghse Schoole deed daar nog een museumtasje en een leesplankje in chocolade bij. „Ik ben hier in 1997 voor het eerst geweest met mijn klein zoon en sindsdien kom ik elk jaar wel even kijken", reageert De Valk-Vermeulen enthousi ast. Zij brengt al bijna dertig jaar de herfstvakantie in deze regio door. Ze zal dat blijven doen zolang in Nieuw-Haam- stede één van de Oostenrijkse woninkjes beschikbaar blijft om een weekje te huren. De Burghse Schoole spreekt haar zeer aan, omdat het met zijn authentieke inrichting le vendige herinneringen oproept aan haar eigen schooltijd. „Het is extra leuk omdat er ook elk jaar een andere wisseltentoon stelling te zien is", zegt de drie-^ duizendste bezoeker. Volgens Janet Timofei was 1997 tot nu toe het drukste jaar. „De ten toonstelling met poëzie-albums trok toen 3006 mensen. Dat aan tal overschrijden we dit seizoen dus, want we zijn nu nog een he le week geopend. Pas na de herfstvakantie sluiten we tot het voorjaar." De relatief grote belangstelling voor het kleine museum is dit seizoen vooral toe door Ali Pankow BURGH - Wie het historische verhaal van Schouwen-Duive land in chronologische volgorde wil horen en zien, kan het beste in Burgh beginnen. Dat vindt voorzitter A. Damman van de Stichting Westerschouwen Kul tureel. Hij doelt op het feit dat de histo rie van deze regio eertijds begon in de duinstreek. De sporen van de Karolingische burg uit de ne gende eeuw bieden een mooi aanknopingspunt. Damman is dan ook blij met de initiatieven die overblijfselen beter in beeld te gaan brengen. De Karolingische burg was een verhoogd stuk land in cirkel vorm met een doorsnede van tweehonderd meter, omringd door een gracht en een aarden wal, een zogeheten ringwal- burg. Die verhoogde cirkel ten oosten van het dorp Burgh moet tussen 880 en 890 zijn aange legd. Het was een toevluchts oord. De bewoners in de duin streek hadden daar behoefte aan in de tijd van Karei de Gro te. De Noormannen maakten de gehele kuststreek onveilig. Zij kwamen met hun snelle schepen en tot de tanden toe bewapend om de bevolking te plunderen. De bewoners wilden één veilige plek waarop ze zich beschermd wisten tegen dit soort aanval len. Mochten de Noormannen komen, dan zouden de bruggen over de gracht worden opge haald en de inwoners zich ver schansen in de burg in hun hut ten achter de aarden wal. Inzaaien De organisatie voor Rijksbo demonderzoek (RBO) en Staatsbosbeheer ondernemen pogingen de structuur van de Karolingische burg in de West hoek te herstellen. Het RBO is bezig stukjes grond die nu nog in particulier bezit zijn, aan te ko pen om zo letterlijk de cirkel weer rond te krijgen. Volgens Damman overweegt Staatsbos beheer daarna de burg zodanig in te zaaien dat de vorm van de burg beter in beeld wordt ge bracht. Initiatieven op het ter rein van de archeologie hebben in vergelijking met jaren gele den de wind mee. Damman ver wijst naar het zogeheten tien puntenplan dat de provincie heeft opgesteld voor behoud en herstel van historische land schapselementen. In het hoofd stuk 'Archeologie boven de grond' wordt de Karolingische burg als voorbeeld gesteld. De Stichting Westerschouwen Kul tureel (SWK) hoopt dan ook te zijner tij d met succes een beroep te kunnen doen op de provincie om de geschiedenis van deze burg onder de aandacht van het publiek te brengen. Theater Volgens Damman zou het naast gelegen museum De Burghse Schoole een plek kunnen bieden als informatiecentrum en uit valsbasis voor excursies. Zodra RBO en Staatsbosbeheer verder gevorderd zijn met het visuale- ren van de Karolingische burg wil de SKW daar graag op in spelen. Nu al worden er in de zo mer rondleidingen gegeven. Een korte theaterpresentatie biedt daarbij op ludieke wijze een beeld van de woeste Noorman en een naïeve Hollandse deerne. Die initiatieven kunnen aan zienlijk worden uitgebreid met medewerking van de professio nele organisaties en geld van de provincie. Advertentie VANDAAG START MAGAZIJN LEEGVERKOOP bij INTERSPORT ERIK Tenten, kampeermeubels, kampeeraccessoires en fitnesstoestellen. Hoge kortingen, alles moet weg. Verkoop aan de Burggang 28 in Middelburg Intersport Erik tel. 0118-611741 door Marcel Modde NEELTJE JANS - De bouw van een boothuis voor het KNRM- station Noordland is met een jaar vertraagd. Het oorspronke lijke concept bleek in de prak tijk dermate onbruikbaar, dat er een compleet nieuwe con structie moet worden bedacht. „We zijn helemaal opnieuw be gonnen, het idee ligt weer op de tekentafel", aldus woordvoer der K. Groeneveld van de red dingsmaatschappij Groeneveld verwacht dat het drijvend onderkomen in de bui tenhaven Noordland-Neeltje Jans in september 2003 alsnog in gebruik kan worden geno men. Eerder had de dienst ge hoopt dat het uit twee verdie pingen bestaande 'gebouw' eind dit jaar de plek had kunnen in nemen van de huidige portaca- bin op de wal, die dienst doet als basis van de bemanning van de Koopmansdank. Dat was al een jaar later dan gepland. De reddingsboot ligt nu nog buiten afgemeerd. In de nieuwe behuizing komt het schip bin nen te liggen, net als met de klei nere Harder het geval is in de binnenhaven van Noordland. In het complex komt tevens een ruimte waar de opstappers en schipper van de Koopmans dank zich voor en na een red dingsoperatie kunnen omkle den en veipozen. Het probleem met het concept was de betonnen kuip, legt Groeneveld uit. Die draagcon structie bleek uit nadere bere keningen problemen op te leve ren met de ballast, zodat het in de praktijk lastig zou worden om het boothuis op dezelfde hoogte te krijgen als de red dingsboot. Het alternatief waar nu aan wordt gewerkt, gaat uit staal bestaan. Van een schadeclaim is volgens Groeneveld geen sprake. De KNRM is als vrijwilligersorga nisatie grotendeels afhankelijk van 'vriendendiensten'. Het contract met de constructeur was op die basis opgesteld. Wanneer er bi j de uitvoering iets misloopt, hebben beide partijen geen andere keus dan dat risico voor lief te nemen en opnieuw te beginnen. Advertentie) in een Lm* aan de Tineke de Valk-Vermeulen uit Hilversum wordt onthaald als drieduizendste bezoeker van De Burghse Schoole dit seizoen. foto Dirk-Jan Gjeltema te schrijven aan de tentoonstel ling van de grote collectie Ot en Sien-poppenhuizen en de pre sentatie van het vroegere lesma teriaal voor het muziekonder wijs. De twee mannen zaten in een café in Hoedekenskerke met het excuus dat ze daar via de tv het WK wielrennen wilden volgen. Op het scherm ver schenen weinig verkwikken de beelden van over elkaar heen rollende coureurs. De aanblik van de valpartij en herinnerde één van de mannen meteen aan wat hij zelf als gelegenheidsrenner had meegemaakt. Bij die ge legenheid was de man, zo verkondigde hij met een bij- passend pijnlijk gezicht, le lijk op zijn stuitje terecht ge- 1 komen. Nog dagelijks werd hij herin nerd aan de val: „Ik kan 's morgens bijna niet mijn bed uit komen", hield hij de an dere man voor. „Daar heb ik ook last van", sprak die meelevend. „En ik ben niet eens gevallen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 57