Wilde dieren dwalen door de polder PZC Binnenstad Amsterdam barst uit zijn voegen Natuurpark Lelystad W5 Zwin Oranjezon Manteling Ter Hooge Saeftinge Polder Inlagen Bloemdijken Bomen zaterdag 19 oktober 2002 De przewalskipaarden zijn het uithangbord van Natuurpark Lelystad. Eén van de elandmannetjes. Otters, edelherten, wilde zwijnen, dassen, wisen ten, en - natuurlijk - prze walskipaarden. Nationaal symbool van Mongolië, en van Natuurpark Lelystad. Hoewel dat nooit is uitge sproken. Een kijkje op de voormalige Zuiderzeebo dem, waar sinds een kwart eeuw nagenoeg uitgestorven dieren de dienst uitmaken. Het is geen dierentuin noch een uit de kluiten gewassen kinderboerderij. Toch heeft Na tuurpark Lelystad, schuin te genover het vliegveld, van beide wel iets. Er zijn dieren, het park is goed toegankelijk (ook voor mindervaliden) en ook de inde ling - ruime paden langs groen en wild - knipoogt naar een die renweide. Wat is dan het ver schil? Dit zijn4wilde beesten die zichzelf moeten bedruipen. Loofbomen, een enkele naald boom, plassen waar ooievaars en ijsvogels hun prooien vangen en verslinden. Borders groen en - tussen al die omheinde natuur - een wisent. Ook een groep Pa ter Davidsherten. En wat al niet meer. Natuurpark Lelystad bruist van het leven, van jong tot oud en van bedreigd tot alom aanwezig. Toen het park werd gesticht, ruim een kwart eeuw terug, zou het 500 hectare groot worden. Het werden er 400. Dat is nog steeds een forse groene oase. En dat onder de rook van een stad. evenals de nabij gelegen Oost- vaardersplassen. Maar dan an ders. Want de kans dat men hier oog in oog staat met een edelhert of ander wild is vele malen gro ter. Natuurpark Lelystad zag het licht in de jaren zeventig, uit een zelf toegeëigende titel, maar er zit wel een kern van waarheid in. Hoewel het ook een ark van Noachgenoemd mag worden, waar bedreigde diersoorten een veilig onderkomen vinden. En zich vermenigvuldigen. Dat is een belangrijke taak van Na tuurpark Lelystad. Jonge, toch verwilderde dieren uitzetten in hun oorspronkelijke gebieden: het park deed het al met de prze walskipaarden in Mongolië en de Pater Davidsherten in Azië. Het lijkt voor de toevallige re creant een bijzaak. Al slente rend of fietsend over de achttien kilometer verharde en een nog groter aantal graspaden gaat vooral de aandacht uit naar de flora en fauna. Bij iedere 'weide' geven borden informatie over het dier dat er rondloopt. Zo leert de bezoeker dat de Pater Davidsherten pas in 1865 ont dekt zijn en dat het Natuurpark een van de weinige locaties in Europa is, met een beverfoksta- tion. Gescheiden De beesten hebben alle hun ei gen stek. ,,Als we edelherten en elanden bij elkaar stoppen, krij gen we alleen maar ellende", legt terreinbeheerder Gerrit Baijense uit. ,,Je hebt te maken met bronsttijd, en dan willen ze geen andere herten om zich heen. Daarbij maakt een ge scheiden indeling het makkelij ker om het park en de dieren te beheren." Naast flora en fauna is er meer te zien in Natuurpark Lelystad. Zo is er het bezoekerscentrum, waar feitjes en opgezette dieren de bezoeker warm maken voor een wandeling, en op het terrein zijn de resten van een Gromnger tjalk te vinden. Die romp staat nu nog op exact dezelfde plek als waar' ie gevonden is. Tevens heeft de Stichting Prehistori sche Nederzetting een dorp uit de bronstijd nagebouwd, waar men kan proeven, ruiken en voelen hoe men drieduizend jaar geleden leefde. Harold de Haan samenwerkingsverband tussen de toenmalige Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders en Artis. De basis van het park vormen de plassen, ontstaan na zandwin ning voor de aanleg van de A6, met kleine en minder kleine schiereilandjes. Daarom heen werd het park samengesteld. Tegenwoordig huizen er tiental len zoogdieren en zo'n 78 soor ten broedvogels waarvan er ne gen op de rode lijst staan. Daar om ook, noemt het park zichzelf een moderne Hof van Eden. Het is enigszins bevlogen, die Eén van de otter-families in Natuurpark Lelystad. foto's Ron Nagtzaam Natuurpark Lelystad is te vinden aan de Vlotgrasweg 11, tegen over Vliegveld Lelystad. De toegang is gratis, voor een auto moet wel parkeergeld betaald worden. Tip: neem een verrekijker mee. Informatie: 0320-286130 en www.flevolandschap.nl. Hoewel recreatie een doel op zich is, per jaar trekt het park zo'n 200.000 mensen, zijn de fokprogramma's het paradepaardje van Natuurpark Lelystad. Vooral de przewalskipaarden leverden veel bekendheid op. De laatste nog levende oervader van het 'huispaard' was nagenoeg uitgestorven, toen in de jaren zeventig een groep betrokkenen het van de ondergang redde. Ook Natuurpark Lelystad deed mee, en herintroduceerde het paard in Mongolië, waar het geldt als nationaal symbool. Hoe dat in zijn werk ging is te zien in het bezoekerscentrum van het park, waar tot en met 31 maart een expositie loopt. Het centrum is dagelijks open van 12 tot 17 uur. De toegang is gratis. In Natuurpark Lelystad vinden regelmatig excursies plaats, zoals zaterdag 30 november het winterwandelarrangement. Samen met een gids op ontdekkingstocht door het Natuurpark en ter afsluiting een stampotmaaltijd. De tocht begint om 15.30 uur. Prijs: €18,15 voor volwassenen en €11,34 voor kinderen. Dezelfde tocht heeft ook zaterdag 28 december plaats. Groepen kunnen een gids reserveren. Voor meer informatie: Natuurpark Lelystad (0320-286130). De Amsterdamse binnenstad barst uit zij n voegenTe veel toeristen trekken naar de zelfde 'highlights' van de stad. Op de Wallen zijn brallende Britten een steeds grotere erger nis. Amsterdam wil toeristen de wijken in jagen. Op naar de 'groene allee' in de Plantage- buurt en Amsterdam-Oost, waar de Amstel 'goudkust' heet. Het uitzicht Over Amsterdam is vanaf het dak van het technolo giecentrum Nemo weergaloos. De stad strekt zich uit aan je voeten. In de zomermaanden kunnen zonaanbidders zich h er aan het strand wanen, want het dak heet dan Amsterdam Plage compleet met strandstoelen en zand. Links van het markante Nemo- gebouw, dat oogt als een groen schip in het Oosterdok, ligt het Scheepvaartmuseum met de re plica van het VOC-schip 'Am sterdam'. Op een steenworp af stand bevinden zich de Plantage en het aangrenzende Amster dam-Oost, een buurt bezongen door vele dichters en schrijvers en propvol cultuur. Een buurt ook waar vele kunstenaars woonden. Ruim drie eeuwen geleden ont stond de Plantage toen Amster dam daar zestig tuinen ver huurde. Geen enkele stad in Eu ropa beschikte toen over zo'n groot groengebied binnen zijn stadsmuren. En nog steeds ken merkt de Plantagebuurt zich door het vele groen, water, ruimte en statige gebouwen. „Het is de rustigste binnen- stadsbuurt van Amsterdam", zegt Nemo-directeur Peter Rijntjes en voorzitter van de stichting Plantage aan het Wa ter. Zijn stichting gaat binnen kort de Plantagebuurt promo ten als derde cultureel-toeristi- sche bestemming van Amster dam. „De buurt kent talloze cul turele instellingen en attracties. Nu trekken veel mensen nog steeds richting Dam en Muse umplein. Dat moet zeker veran deren." Vanaf Nemo en het Scheep vaartmuseum is het een korte wandeling naar al dat moois. Via het Kadijksplein beland je bij het Entrepotdok. De oude pakhuizen die tegenwoordig worden bewoond, hebben na men van Nederlandse steden als Deventer, Delfzijl, Groningen, Enkhuizen of Dordrecht. Laksheid „De gemeente had veel eerder allerlei buitenwijken moeten promoten", vertelt socioloog Leo Platvoet. Hij is Eerste-Ka- merlid voor GroenLinks en schrijver van boekjes over stadsvernieuwing. „Er is geen enkele toeristische gids over Amsterdam die van de gebaan de paden afwijkt. Rembrandt en Van Gogh worden uitgemolken, maar dat Amsterdam-Oost een literaire broedplaats is voor schrijvers waar ooit Nescio en de beroemde dichter Bloem woonden, staat nergens. Pure laksheid", aldus Platvoet. Bij de Amsterdam Tourist Board (ATB), voorheen de VW, krijgt de bezoeker die om infor matie vraagt al gauw een stan daardboekwerk in handen ge drukt. Foto's van de Dam, de Kalverstraat;, het Leidseplein en de grachtengordel prijken op de kaft. Maar wie in de inhouds opgave naar de Dappermarkt en het Oosterpark zoekt, komt be drogen uit. „De spreiding van toeristen is een serieuze zaak, maar we hebben nog geen pro motiemateriaal ontwikkeld", aldus een woordvoerster van de ATB. Met vier miljoen hotelgas ten en negentien miljoen bezoe kers per jaar dreigt de histori sche binnenstad dicht te slib ben. Als het toerisme jaarlijks met drie procent blijft groeien zit het centrum binnen tien jaar potdicht, zo voorspelt het toe ristenbureau. Terug naar de Plantagebuurt. Onmisbaar vanwege het groen, interessant vanwege de joodse geschiedenis. De Hollandsche Schouwburg, tegenwoordig een museum, herinnert aan de de portatie van duizenden Amster damse joden die van hier wer den weggevoerd naar de vernie tigingskampen. Schrijvers De 'groene allee' verbindt de Plantagebuurt met Amster dam-Oost, met als eindpunt het Oosterpark. Nieuw is het Monu ment Nationaal Slavernijverle den en een veel ouder kunst werk van Jan Wolkers herinnert aan de literaire stroming 'De Tachtigers'. Deze groep schrij vers schudde eind negentiende eeuw het ingedutte Nederland wakker met vernieuwende idee- en op sociaal en cultureel ge bied. In het zogeheten Witsen- huis, gelegen tegenover het park, kwamen ze bij elkaar waar tot op de dag van vandaag schrijvers zich in alle rust terug trekken. Zo heeft Thomas Roo senboom hier zijn bekroonde roman Gewassen Vlees geschre ven. Even verderop ligt de Dapper- markt. De bezoeker krijgt hier een veel beter beeld van multi cultureel Amsterdam dan op de zo bekende Albert Cuyp, vertelt de socioloog-senator Platvoet, woonachtig in Oost. „Onder broeken, textiel en toeristische hebbedingetjes domineren de Cuyp, terwijl op de Dapper- markt vooral allochtone onder nemers uit de buurt staan. Je ziet hier dan ook meer én geva rieerdere kraampjes met exoti sche groenten en kruiden." Hoewel Platvoet er voorstander van is om Oost onder toeristen te promoten, ziet hij ook een na deel. „Dan wordt de Dapper- markt ook overspoeld met toe ristische snufjes. Een buiten landse gast koopt nu eenmaal geen tas vol exotische groenten als souvenir." Thea van Beek en Carine Neefjes De ingang van Artis in de Plantagebuurt. foto Harmen de Jong J Orchideeën, boomkikkers, de zwinneblomme en Schotse Hooglanders zijn te bewonde ren op de schorren en in de stru welen en valleien van het Zeeuws-Vlaamse duingebied Het Zwin. Daar worden van daag (zaterdag) en dinsdag ex cursies van ongeveer 2,5 uur ge houden. Het vertrek is om 14 uur, vanaf het bezoekerscen trum 't Zwin inRetranchement. Niet leden betalen €3,50, kinde ren t/m 16 jaar €2. Het voormalige waterwinge bied Oranjezon op Walche ren is zondag te bezichtigen. Vertrek om 14 uur vanaf de in gang van het natuurreservaat bij het pompstation aan de Ko ningin Emma weg in Vrouwen polder. Kosten voor niet-leden, ouder dan 16 jaar: 1 euro. Met de boswachter wordt zondag gewandeld door het natuurgebied De Manteling. De wandeling begint om 8 uur bij het Zeeuws Biologisch Mu seum aan de Duinvlietweg bij Oostkapelle. Aansluitend is er een ontbijt met de boswachter in De Orangerie. Kosten10,45 voor volwassenen en €710 voor kinderen. Vooraf aanmelden via tel: 0118-582620. Ter Hooge is een landgoed bij Middelburg, gevestigd op een kreekrug en rijk aan reeën, reigers en paddestoelen. Te be zichtigen woensdag vanaf 14 uur tot ongeveer 15.30 uur. Ver trek vanaf het koetshuis, hal verwege de oprijlaan aan de Koudekerkseweg. Kosten voor niet-leden: 1 euro per persoon. Stichting Het Zeeuws Land schap organiseert een wan deling voor donateurs door het Verdronken Land van Saeftin ge, het grootste brakwaterland schap van Europa, doorsneden door diepe geulen, met duizen den watervogels. De tocht van ongeveer drie uur wordt woens dag gehouden. Vertrek om 9.45 uur vanaf het Bezoekerscen trum aan de Emmaweg in Nieuw-Namen. Wandelen kan woensdag ook tijdens een open ex cursie van ongeveer twee uur door De Verdronken Zwarte Polder, een hoog opgewassen zandig schor, met een opening in de duinenrijwaardoor een kreek binnendringt. Vertrek om 14 uur bij camping De Panne- schuur in Nieuwvliet-Bad. De inlagen van Noord-Beve land zijn vrijdag te bezich tigen tijdens een excursie van anderhalf tot twee uur, waarbij ook de vogelobservatiehut wordt bezocht. Vertrek om 14 uur vanaf de parkeerplaats bij de Keihoogte, ten noordoosten van Wissenkerke. Kosten niet- leden: 1 euro per persoon. Samen met de boswachter kan zaterdag 26 oktober worden gewandeld over de bloemdijken op Zuid-Beveland, op zoek naar paddestoelen en korstmossen. Het vertrek is om 13.30 uur vanaf het Informatie centrum naast de Kamerse Kooi aan de Nieuwe Kamerseweg, tussen Heinkenszand en Nisse. Tevoren aanmelden bij de VW Goes: tel 0900-1681666. Niet le den betalen €2,25, kinderen tot twaalf jaar €0,45. TT 7 andelen langs monumen- i j VV tale bomen in Middelburg i kan zaterdag 26 oktober onder Ij leiding van een gids van de IVN -j Walcheren. Start om 11 uur bij j De Drukkery in Middelburg. Kaartjes aldaar. Volwassenen: 1 1,20, kinderen: 0,50.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27