Ree duldt geen mensenluchtjes f f! Giro 860 W atersnoodmuseum breidt activiteiten uit Zo herkent u de symptomen van diabetes! SjeWestevschelde Voor een zorgzame begeleiding Ik Fanfare Speurtocht naar dieren in dennenbos Westenschouwen Pianist Fraanje haalt schade in Yoga-cursussen Hersenstichting Nederland VITAAL VOORWALS "Je kind zal het maar hebben!" 0 Giro 860 LLd Hersen tichting Nederland DE BEVELANDEN door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het Museum Wa tersnood 1953 breidt zijn activi teiten volgend jaar uit. In het kielzog van de nationale her denking van de ramp een halve eeuw geleden, wordt de ten toonstelling in de caissons bij Ouwerkerk twee maanden eer der (in februari) voor het pu bliek heropend. Ook gaat het museum ondersteuning bieden bij schoolprojecten die in 2003 in het teken staan van de dijk doorbraken op de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden. Na het herdenkingsjaar wil het museum zich tevens gaan rich ten op een meer thematische belichting van de verschillende facetten rond de watersnood ramp, aldus bestuursvoorzitter C. Geluk. „Het onderwijs bij voorbeeld. Hoe ging dat in die tijd. Ik heb zelf op drie verschil lende scholen gezeten. De diver se soorten noodwoningen die er zijn neergezet, kunst, zendama teurs. Er zijn legio onderwerpen die je er uit kunt halen. De thema-exposities zijn ook nodig om de belangstelling voor het nu twee jaar oude museum warm te houden, aldus Geluk. Gisteren diende de twintigdui- zendste bezoeker zich aan bij de historische bezienswaardig heid. Hoewel het seizoen nog twee weken lang voortduurt, realiseert de voorzitter zich dat de mijlpaal uit het openingsjaar - 25.000 bezoekers - niet meer kan worden geëvenaard. „Dat was ook een klein beetje te ver wachten. Het eerste jaar is alles nieuw en willen veel mensen zo snel mogelijk zien hoe dat is. We hebben eerlijk gezegd dit jaar zelf ook weinig initiatief geno men om de publiciteit te zoeken. Dus eigenlijk mogen we dik te vreden zijn met dit resultaat." Caissons De twintigduizendste bezoe kers die sinds de openstelling in april dit jaar het museum aan deden, waren de leden van het gezin Van Eekelen uit Alkmaar. Op de laatste dag van hun herfstvakantie besloten ze nog te gaan 'eilandhoppen' vanuit hun tijdelijke verblijf in Wemel- dinge. Het watersnoodmuseum kwam onder hun aandacht doo: een bezoek aan de Deltawerkeii op Neeltje Jans. En omdat zt hun negenjarige zoontje Daimv ook de impact van de ramp wij. de laten zien, zo vertellen ze. werden ook de caissons opge- zocht. „Ik wil alles weten", zegt Daimy trappelend van onge- duld om aan te schuiven bij de historische film die zojuist m één van de nissen is begonnen, Het museum sluit in november het seizoen af. Het caisson wordt dan gedeeltelijk ont ruimd, omdat het er te kouden vochtig wordt voor de video-en audio-apparatuur. In tegenstel ling tot het voorgaande jaren gaan de deuren niet pas in april, maar al op 1 februari weer open Dan wordt het museum in hei kader van de nationale herden king bezocht door koningin Beatrix. Nadien zal de ruimte tot aan de gebruikelijke sei zoensstart in april elk weekein de toegankelijk zijn. Nieuw is ook de ingebruikname van het vierde caisson op rij. De ze week is daarin een gat ge maakt, zodat binnen een kijkje kan worden genomen. Het cais son (naast het monument van Gust Romijn) wordt voorlopig bewust niet ingericht, aldus Ge luk, om de werkelijke sfeer van de betonnen zinkelementen te kunnen ervaren. Het museum is volgend jaar tevens één van de startpunten in een watersnood route die via de eilandelijke VW onder leiding van een gids in een bus kan worden afge gaan. Ook in Zierikzee wordi een speciale wandeling uitgezet langs elementen die herinneren aan de ramp. OOST-SOUBURG - De fanfare van muziekvereniging Vlijt en Volharding uit Oost-Souburg geeft zondag 27 oktober een try out-concert in het Arsenaalthe ater in Vlissingen. Het concert is een voorbereiding op het concertconcours in Ter- neuzen van de landelijke mu- ziekbond KNFM. De fanfas brengt onder meer de werke New Life van Maurice Hamei en Tintagel Castle van Léo: Vliex ten gehore. zaterdag 19 oktober 2002 door Margritta van den Berge WESTENSCHOUWEN - De oude dennen zwiepen woest heen en weer op het ritme van de wind. Aandachtig staart een twintigtal ogen het diepe dal in. Regenvlagen trotserend probe ren de speurders vanachter hun verrekijkers een glimp op te vangen van het elegante dier. Opzichter en gids Leen van der Weele slaakt een verraste kreet. „Ik zie hem!" Nu alle gezichten dezelfde richting op gaan, ont dekken de meeste anderen hem ook. De ree zelf is niet gechar meerd van alle aandacht en vlucht het struikgewas in. Van der Weele weet de liefde voor de ree al gauw op te wek ken bij zijn toehoorders. Tijdens de twee uur durende speurtocht door de boswachterij Wester- schouwen leidt hij de deelne mers naar de plekjes waar de dieren zich doorgaans schuil houden. Met ferme passen loopt hij duidelijk genietend over het MIDDELBURG - Pianist Har- men Fraanje gaat een geschrapt concert inhalen. Op 8 oktober ging het optreden van zijn kwartet niet door, maar aanstaande dinsdag 22 oktober gaat hij het inhalen. Vanaf 21.00 uur speelt het Harmen Fraanje Quartet op de planken van - Desafinado in Middelburg. VLISSINGEN - In het wijkcen trum Open Hof in Vlissingen ivorden op maandag 28 oktober en op woensdag 30 oktober introductielessen yoga gege ven. Op maandag is het van 1050 tot 11.50 uur 55-plus yoga en op Woensdag van 20.15 tot 21.45 uur verdiepings-yoga. Informa tie: 0118 - 430757. smalle bospad. Handen op de rug, borst naar voren, af en toe achterom kijkend of de deelne mers volgen. Plots houdt hij halt om op sporen in het zand te wij zen. „Vergeet niet dat het ree soms sprongen van vier meter ver en één meter hoog maakt. Het is dus vrij lastig om een spoor te vinden. Bij een wissel heb je meestal wel succes, maar die zijn moeilijk te onder scheiden van een normaal paad je." De excursiegangers speuren ge concentreerd het pad af naar enig teken. Na een tweede zoek- poging op een open plek in het bos, gaan de kaplaarzen en wandelschoenen weer verder over de smalle sluiperspaadjes. Takken kraken onheilspellend onder de natte zolen. Rillende lichamen zoeken beschutting onder het dek van een paar oude dennen. In een kring staan de deelnemers om de gids heen. De opzichter vertelt. „Het favoriete terreintype van het ree is een loof- of gemengd bos met een rijke ondergroei, afgewisseld door open plekken in de vorm van weiden. Sinds een aantal ja ren worden de reeën vaker op landbouwgrond gesignaleerd. Ook wagen ze zich in het donker in de bewoonde wereld. De Kop van Schouwen is door de pro vincie aangewezen als natuur gebied. Volgens de nieuwe Na tuurbeschermingswet mag daarbinnen niet meer worden gejaagd. In het verleden kregen jagers toestemming om zieke en zwakke dieren af te schieten, omdat er hier nu eenmaal geen natuurlijke vijanden zijn. Nu deze exemplaren in leven blij ven, worden ze automatisch door de dominante bok uit de kudde verstoten. Zulkereeënle- ven buiten het eerst zo ver trouwde territorium en begeven zich in de avonduren langs wis sels naar andere voedselgebie- den.Van der Weele krijgt regel matig klachten van bewoners aan de bosrand. „Ze vreten de beplanting kaal en veroorzaken veel chaos in de tuinen", aldus de natuurbeheerder. Maar de vele verkeersslachtoffers vor men volgens hem het grootste Snel de verrekijkers tevoorschijn halen als erin de verte een bruin stipje wordt ontdekt. probleem. „Wanneer ze in het donker op pad gaan buiten het beboste natuurgebied, kruisen ze wegen. Zelf heb ik al diverse keren een ree op de motorkap gehad en dat is geen pretje. Ten zij je als bestuurder van een lek ker stuk vlees houdt. Maar het is eigenlijk levensgevaarlijk. Ze ker voor motorrijders. Daarom sta ik een versoepeling van de jachtwet voor." Schuw Om een ree te kunnen zien, neemt Van der Weele bij voor keur een hogere positie in dan het dier zelf. De dieren zijn erg schuw en alert op 'mensen- lucht'. In tegenstelling tot het gezichtsvermogen, is het reuk orgaan bij een ree heel sterk ont wikkeld. Een mens ruiken ze al op een afstand van tweehon derd meter. „Dus moet je zorgen dat je hoog zit, zodat ze je niet goed kunnen ruiken. Met hun glanzende, bruine kijkers sig naleren ze mogelijke vijanden vaak minder snel. Daarom komt het regelmatig voor dat i k ze van tien meter afstand voor de kop lampen van mijn dienstauto krijg. Ook te paard maak je meer kans op een ree te stuiten. Ik neem aan omdat de paarden- lucht overheerst." Honden vormen een tweede grote bedreiging, legt de opzich ter uit. „Per jaar worden er on geveer vijf reeën in het prikkel draad gevonden. Ze worden door de honden opgejaagd. In hun haastige vlucht zien ze het prikkeldraad te laat en lopen zich daarin kapot", zo legt Van der Weele uit waarom honden tijdens een boswandeling aan de riem moeten. Spetters Terwijl de reeënspeurders slui pend het dennenbos doorkrui sen, pakken dikke wolken zich samen. In de verte schrikt een fazant op. Het groepje baant zich een weg over glibberige boomstammen en doornentak- ken. Eén prangende vraag valt van ieders gezicht af te lezen: foto Dirk-Jan Gjeltema waar blijven de reeën? Aan de rand van een diep duindal vlak bij het strand is het raak. Terwijl de eerste spetters vallen, roept Van der Weele na enkele minu ten: „Ree in zicht!Verrekijkers worden tevoorschijn gehaald en jawel: in de verte duikt de witte spiegel van een mooi exemplaar op tussen het struikgewas. Met het blote oog is slechts een bruin stipje waarneembaar, maar dat mag de pret niet drukken. Een man volgt de wijsvinger van zijn vrouw, maar kan het dier niet ontdekken. „Ik zie wel veel bosjes, maar daar ging het ge loof ik niet om", zegt hij beteu terd en duikt dieper in zijn kraag. minstens 250.000 Nederlanders hebben diabetes, maar weten dat niet Meer dan een half miljoen Ne derlanders heeft diabetes (sui kerziekte). De helft van deze mensen weet niet dat er bij hen sprake is van diabetes. De klachten zijn vaak vaag, waar door niet snel advies bij een arts wordt ingewonnen. Dit terwijl tijdige behandeling klachten en complicaties aan zienlijk kan verminderen. WAT IS DIABETES? Diabetes is een stofwisselings ziekte die draait om het hor moon insuline. Insuline is van vitaal belang bij de energie voorziening van ons lichaam. Dit hormoon helpt glucose (suikers) in het bloed om te zetten in energie voor de spie ren en organen. De alvleesklier maakt insuline. Zonder insuli ne of met een tekort eraan komt de glucose in het bloed niet meer in de lichaamscellen terecht en raakt de motor van het lichaam (de stofwisseling) ontregeld. HOE HERKENT U DIABETES? Kenmerkende symptomen zijn: Veel dorst, veel plassen. Aanhoudende vermoeidheid en/of pijn in de benen. Oog klachten (slecht zien, rode ogen). Pijn in de benen, kort ademigheid. Bent u vaak moe, hebt u veel dorst en/of last van aanhoudende pijn aan de ogen? Laat u door de huis arts testen op diabetes. Heeft u ongeacht uw leef tijd overgewicht of een van eerdergenoemde sympto men en zit er diabetes in de familie? Praat ook dan met uw huisarts en laat u testen op diabetes. WILT U MEER INFORMATIE? Vraag informatie aan via info@diabetesfonds.nl of via 033-46 22 055 en u ontvangt zo snel mogelijk een uitgebrei de gratis brochure met meer informatie over diabetes, de behandeling en de gevolgen. De brochure is bestemd voor iedereen die iemand kent met diabetes, het zelf (misschien) heeft en voor iedereen die meer wil weten over deze "nieuwe" volksziekte. Het Dia betes Fonds streeft naar een toekomst zonder diabetes. Via wetenschappelijk onderzoek. Giro 5766, Diabetes Fonds in Amersfoort. ftBFs Diabetes Fonds Tel. 033-46 22 055 Regentesselaan 39, 381 8 HH Amersfoort info@diabetesfonds.nl Dit is Chantal, vijf jaar oud. Zo te zien een gewoon meisje met een leuk koppie. Chantal heeft echter een aangeboren hersenaandoe- ning. Voordat autisme werd vastgesteld, is ze door allerlei instanties getest en onderzocht. Dat bracht steeds weer vertwijfeling en verdriet met zich mee. De Hersenstichting Nederland wil investeren in snellere diagnostiek en betere behandeling voor deze en andere aangeboren hersenaan- doeningen bij kinderen. Daarom financieren we wetenschappelijk onderzoek en geven we voorlichting. leder kind verdient toch het beste? Geef daarom gul. Korte Houtstraat 10, 2511 CD 's-Gravenhage 070-360.48.16 www.hersenstichting.nl UiTvaaKTondemecmng Jfobse bv Uw zorq m onze banden voor geheel WaLchenen Rouwcentra aan: Buitenhovelaan 1 te Middelburg industrieweg 20 te Vlissingen Kantooradres: Oude Rijksweg 54 4339 BD Nieuw en Sint Joosland Tel.: 0118 462205 Tel.: 0118 633093 www.hjobse-ultvaart.nl Email: hjob8e@hjobse-uilvaart.nl Tevens beschikken wij over 'een nazorgrconsulente Als we nu niets doen, raakt de kluut zijn thuis kwijt De Westerschelde: leefgebied van de kluut en vele andere kustvogels. Scheepvaart en industrie bedreigen dit unieke gebied. Daarom hebben de vogels u hard nodig! Draag bij aan het behoud van een vogelrijke Westerschelde GIRO 65 65 00. Vogelbescherming NEDERLAND Telefoon 030-693 77 77 igelbescherming.nl J Een hersenaandoening bij kinderen is heel ingrijpend. Voor j kind en ouders. Daarom wil de Hersenstichting Nederland j investeren in snellere diagnostiek en betere behan deling voor aangeboren hersenaandoemngen bij kin- j deren. We doen dat door het financieren van weten- I schappelijk onderzoek en het geven van voorlichting. Korts Houtstraat 10,2511 CD 's-Gravonhnge1 070 - 360.48 16 - www.heisenstichling.nl Voor een goed begeleid afscheid Wij regelen de uitvaart naar ieders persoonlijke wens Thuisopbaring met gebruik van koeling mogelijk Gratis advies en informatie over alle mogelijkheden en verzekeringen Lid van de 'Ned. Kwaiiteitsraad GwE- Uitvaartverzorging' Zuidvlietstraat 37, Goes Telefoon 0113 - 216363 Voor melding overlijden dag en nacht bereikbaar Eigen rouwkamers in Colijnsplaat en Wissenkerke CENTRAAL TELEFOON NUMMER 0113 311 444 HOOFDKANTOOR: Geldeloozepad 20 4463 A) Goes lel. 0113 227525 fax 0113 312978 ROUWCENTRA: Geldeloozepad 20 Goes Kitskïpderscheweg 1 Kapelle FACILITAIR BEDRIJF: Langeweg 1 's-Gravenpjölder I - Vooreen volledige en waardige verzorging van uitvaarten op j Zuid- en Noord-Beveland - Overal te ontbieden I - Dag en nacht bereikbaar I - Alie voorzieningen om thuis op te baren - Vraag vrijblijvend ons gratis informatie pakket aan - Met aandacht voor uw persoonlijke wensen A r E NI S V F. R Z O R C I N G J.C. Hoekman Zonder U kunn voor de kinderen in Afghonislc schoolspullen kopen. Word lid Bel 070-3339300 (kantooruren), wwwunicelnl Zonder U geen Unicef. Meijling Sarneel Executoriale verkoop (krachtens artikel 3:268 Burgerlijk Wetboek, juncto artikel 548 lid 4 Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering) Ten overstaan van één der notarissen Meijling SarnccI of één van hun waarnemers zal op 21 november 2002 om 14.00 uur in Dorpshuis Luctor el Emergo, Hoofd weg 45 te Rilland, in één zitting bij opbod en afslag in hel openbaar worden verkocht. het woonhuis met grond, tuin en verder toebeho ren, staande en gelegen te Rilland, Adriaan Bu- tijnweg 41, kadastraal bekend gemeente Rilland, sectie R nummer 41 groot 2.68 are, alsmede het Ij recht van 'erfpacht voor onbepaalde lijd van een per ceel tuin, gelegen aan de Adriaan Butijnweg te Ril land, voor voormeld woonhuis, eigendom van me vrouw P. E. Verhage, kadastraal bekend gemeenle Rilland, sectie R nummer 40, groot 33 ca. Voor zover bekend is het pand in gebruik bij de eigc- li naar. Bezichtigingen kunnen tevoren niet plaatsvinden. Op de veiling zijn van toepassing de Algemene Veiling- j voorwaarden voor Executieveilingen 1993 (AVVE 1993). opgenomen in een akte verleden voor mr. H. R. I Okkcns, notaris ie Rotterdam op 3 december 1992, en gedeponeerd bij de Arrondissementsrechtbank te 's-Gra-1 venhage diezelfde dag onder nummer 238/1992, voor zover daarvan niet wordt afgeweken in de nog vast ie stellen bijzondere veilingvoorwaarden. De Veilingvoor- waarden zullen ter inzage liggen bij onderstaand nota riskantoor. Voor rekening van koper komen buitengerechtelijke in cassokosten ad 1.000,-. de royemenls- en executiekos ten verschuldigd conform de AVVE 1993, alsmede eventuele achterstallige lasten. Bieders dienen zich hij de openbare verkoop desge vraagd te legitimeren en een verklaring van hun bankre latie te overleggen waaruit hun financiële gegoedheid blijkt. De koper moet tijdens de veiling aan de notaris ter hand stellen een bankgarantie voor de betaling van de kosten als bedoeld in art. 9 lid I van toepasselijke AVVE 1993 Gegadigden kunnen tot en met 7 november 2002, 17.00 uur onderhands een schriftelijk bod uitbrengen bij hel kantoor Meijling Sarneel notarissen, Burg. Elenbaas- straat 16. 4416 AP Kruiningen, t.a.v. mevrouw Nagcl- kerke. Nadere inlichtingen: mevrouw T. Nagelkcrkc. Telefoon: 0113-382620. Fax: 0113-381646 (e-mail: nagclkerke@mcijlmg-xarneel.nl). j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 14