p Delta water verandert ingrijpend Woede over sluiting kinderafdeling pand te 11 uniek De Vlieger onthult kunstzinnige muur tekent voor uw hypotheek. U Goes druk bezig met inhaalslag woningbouw Vlissingen blijft voor ziekenhuis vechten Binnen dertig jaar meer ruimte voor getij en zout-zoet overgangen Minister moet ingrijpen bij ziekenhuis Vlissingen me Markt Goes zeeuwse almanak Gevallen WALCHEREN zaterdag 19 oktober 2002 HnorRinus Antonisse MIDDELBURG - De Deltawa teren moeten weer een over gangsgebied tussen de rivieren en Noordzee worden. Met meer ruimte voor het getij en zout- zoet overgangen. Terugkeer naar een estuarium vergroot de veiligheid, vooral van het bene denrivierengebied en biedt voordelen voor natuur, visserij, recreatie en de ruimtelijke kwa liteit van Zuidwest-Nederland. Hiervoor is uitvoering van een Deltaplan-plus noodzakelijk, uit te smeren over circa dertig jaar. De maatregelen vergen enorme investeringen, van enkele tien tallen miljoenen euro's (voor doorlaatmiddelen) tot enkele honderden miljoenen euro's (aanleg Overschelde door de Hals van Zuid-Beveland, aan passing stormvloedkering Oos- terschelde). Dit blijkt uit het rapport De delta in Zicht, ofwel de toe komstvisie voor de Deltawate ren. Opgesteld door een stuur- p van de provincies Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant. Bedoeling is dat de Provinciale Staten van de provincies de vi sie nog voor de Statenverkiezin- van maart 2003 vaststellen. Als dat zou lukken, kan een be gin worden gemaakt met de uit werking van enkele proefpro jecten. Nadelen Het Deltaplan-plus moet de na delen van de deltawerken - slechte waterkwaliteit, optre den zandhonger, vervuilde wa terbodems - tenietdoen, de ge volgen van de zeespiegelrijzing door klimaatverandering op vangen en een oplossing bieden voor opvang van overtollig ri vierwater. Belangrijk is ook dat de abrupte scheiding tussen zout en zoet water wordt ver zacht. Als alle Deltawateren worden betrokken bij herstel van de zo- DEN HAAG - SP-Kamerlid A. Kant heeft demissionair mi nister van Volksgezondheid De Geus opgeroepen in te grijpen bij het ziekenhuis in Vlissingen. Zij vindt het ongehoord dat de ziekenhuisdirectie heeft beslo ten deze week de afdeling kli nische kindergeneeskunde te sluiten en patiënten door te ver wijzen naar Goes. Volgens Kant lapt de Vlissingse ziekenhuisdirectie het beleid van De Geus' voorganger, de te ruggetreden LPF-minister Bomhoff, aan haar laars. Bom- hoff heeft de ziekenhuisdirectie begin deze maand nog opgedra gen niets te ondernemen dat leidt tot de beoogde samenvoe ging van klinische verlos- en kindergeneeskunde in Goes. Hij eiste voor 1 december een stap penplan om de afdelingen in Vlissingen te behouden. Deziekenhuisdirectieszijnzelf- standig, onderkent Kant. De ju ridische mogelijkheden van het ministerie van Volksgezondheid om in te grijpen zijn beperkt. „Maar Bomhoff heeft bij de IJs- selmeerziekenhuizen in Emme- loord en Lelystad ook actie on dernomen. Het kan dus wel. Een minister van Volksgezondheid is tenslotte eindverantwoorde lijk voor de gezondheidszorg in Nederland. En al heeft hij juri disch nauwelijks mogelijkhe den, een oproep van een minis ter zegt wel wat." geheten estuariene dynamiek zijn de volgende uitgangspun ten van kracht: Het Hollands Diep blijft zoet; er stroomt zoveel rivierwater naar en door het Haringvliet, dat het zout niet verder door dringt dan halverwege dit bek ken; Rivierwater stroomt ook naar Krammer-Volkerak, Zoommeer, Markiezaatsmeer en Binnenschelde bij Bergen op Zoom; doorlaatmiddelen in Philips- en Oesterdammen zor gen ervoor dat dit water naar de Oosterschelde kan stromen en terug; In de Grevelingendam komt een doorlaatmiddel (zoals de sluis in de Brouwersdam), waardoor ook dit zoute meer weer een overgangsgebied tus sen rivier en zee wordt; De doorlaatopening in de Oosterscheldekering wordt aangepast, waardoor er meer water in- en uitstroomt en het met zand vollopen van de geu len bestreden wordt; Bij hoge rivierafvoeren wordt Rijn- en Maaswater ge borgen in de Delta wateren, zo dat wateroverlast in Rotterdam en Dordrecht voorkomen wordt; Achterin de Westerschelde wordt vooral voor de veiligheid van Vlaanderen de Overschelde aangelegd; in normale omstan digheden stroomt Oosterschel- dewater naar de Westerschelde, bij een stormvloed wordt via de Overschelde water op de Oos terschelde geborgen; Aanleg van het Jacobaka- naal door Noord-Beveland, tus sen Veerse Meer en Oosterschel de, verbetert de waterkwaliteit van het Veerse Meer. In plaats van dijkverhoging moeten er verbrede waterkerin gen komen, met een breed voor land en opvanggebied achter de zeewering. Enkele plaatsen kunnen ten behoeve van de re creatie in verbinding met open water worden gebracht (bij voorbeeld Sluis en Kloosterzan- de). Het Zwin moet zodanig in gericht worden dat het zichzelf op diepte houdt. Bepaalde bin- nendijkse natuurgebieden moe ten gereguleerde toevoer van zout water krijgen. Er is een op lossing noodzakelijk voor de af voer van (vervuild) zoet water via de West-Brabantse rivieren. Dat geldt eveneens voor de zoet watervoorziening van de land en tuinbouw. Daarvoor wordt een proefproject op Sint-Phi- lipsland aanbevolen. Voorgesteld wordt het Delta plan-plus te beginnen met sane ring van de randmeren Kram mer-Volkerak en Zoommeer, omdat die er door de blauwalg- problematiek er het ergst aan toe zijn. Vijf moeders schilderen de tekeningen van leerlingen van basisschool De Vlieger op de muur. door Britta Janssen VLISSINGEN - Basisschool De Vlieger in Westerzicht moet er aan de buiten kant net zo kleurrijk uitzien als van binnen. Daar zijn de leerkrachten, leer lingen en hun ouders het over eens. De muren van het schoolgebouw zijn al be schilderd en gisteren onthulde De Vlie ger de nieuwe gymzaalmuur. Dat is één groot schilderij geworden. Het was gisteren een passende dag voor de onthulling. De school vierde name lijk haar zevende verj aardag. Het schil derij ging schuil achter grote stukken plastic. Na de toespraak van het school hoofd, R. Bongaai'ds, onthulden leer lingen de beschilderde muur. Ook gooi den ze er een fles champagne tegenaan. De kinderen zijn enthousiast over het resultaat. „Ik vind het erg mooi, ook al is mijn tekening niet uitgekozen", zegt Stefani (8). Guido (11) is apetrots dat zijn tekening wel op de muur te bewon deren is. „Echt gaaf dat mijn tekening erop staat." Vijf moeders hebben de tekeningen op de muur geschilderd. Dat viel niet mee. „Op een morgen leek het prima weer voor het schilderen. Toen we net bezig waren, begon het heel hard te regenen. Al het werk was toen voor niks geweest, want het spoelde gewoon van de muur af", vertelt M. Kortsmit. De moeders zijn voor de zomervakantie al begon nen. Steeds wanneer het goed weer was, spraken ze af om te gaan schilderen. „De kinderen volgden onze vorderin gen op de voet. Dan riepen ze: hé, je bent foto Ruben Oreel met mijn vlieger bezig!" Een kunste naar heeft twee jaar geleden de muren van het schoolgebouw een vrolijk kleurtje gegeven. Voor het ontwerp voor op de gymzaal 'tekenden' de leer lingen nu dus zelf. Allemaal mochten ze een tekening maken met als onderwerp een vliegerwedstrijd. De leerkrachten hebben uiteindelijk zo'n twintig teke ningen uitgekozen voor op de muur. De tekeningen die niet zijn gebruikt, blij ven liggen voor het volgende project: een nieuw jasje voor de fietsenstalling. door Ron Magnée VLISSINGEN - Bezoekers van het ziekenhuis Walcheren heb ben geen goed woord over voor de sluiting van de kinderafde ling in Vlissingen. De afstand en de mogelijke extra risico's wor den als grootste bezwaren ge noemd. Mevrouw J. Zuiderhof uit Mid delburg windt er geen doekjes om: „Belachelijk!" Ze is hoog zwanger en aanstaande dinsdag worden de weeën bij haar opge wekt. Voor haar heeft de verhui zing van kindergeneeskunde Advertentie uw hypuilu-t-k i- (his goed geregeld bij Mi inlonnuiie |»-| 0800-belinc IIYIWHKKK is of kijk op urn. VKHZKKERINGEN, EN, MAKELAARDIJ O.G. wellicht directe gevolgen. Voor noodsituaties blijft er een kin derarts aanwezig in Vlissingen. In andere gevallen is Goes de aangewezen plek. „Sowieso is het vreemd dat Middelburg geen eigen ziekenhuis heeft", vindt schoonmoeder J. Simons die met Zuiderhof is meege gaan. „Maar als je voor een kin derarts ook nog naar Goes moet, geeft dat veel rompslomp, zeker als je nog meer kinderen op school hebt. Dan blijf je heen en weer rijden." Sinds gistermiddag worden er in het ziekenhuis Walcheren geen kinderen meer opgeno men. Jonge patiëntjes worden doorverwezen naar het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes. Wel blijft er voor bevallingen en spoedeisende hulp een kinder arts in Vlissingen aanwezig. Met de verhuizing negeert het zie kenhuis van verbod van oud minister Bomhoff van volksge zondheid om de afdeling kin dergeneeskunde te verhuizen. De Raad van Bestuur zegt ech ter geen andere mogelijkheid te hebben. Er is maar één kinder arts beschikbaar. Te weinig om de afdeling open te houden. KNO-arts Kinderen die door een andere specialist worden behandeld, kunnen nog wél in Vlissingen terecht. Zoals bijvoorbeeld de kinderen van mevrouw P. Mesu uit Nieuw- en Sint Joosland: Ai-jen (4), Niels (1), Natascha (7) en Stephanie (9). Allemaal heb ben ze te maken, of te maken ge had, met een KNO-arts. Wat dat betreft hoeven de kinderen niet naar Goes. Toch vindt mevrouw Mesu het maar niks dat de kin derarts verhuist. „Een slechtê zaak. Voor een kinderarts zou ik naar Goes moeten. En dat met vier kinderen. Op zich wonen we nog erg centraal in Nieuw en Sint Joosland, maar toch is Vlissingen een stuk dichterbij." Ook het echtpaar Kog vindt het maar niks dat de afdeling ver huist. „We komen hier wel eens voor controle. En we zijn voor zijn amandelen geweest", zegt K. Kog. Hij wijst naar kleine Murat (3) die rustig op zijn schouder slaapt. „Maar als we straks eventueel naar Goes moeten, is dat erg jammei-. Wij door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes ver wacht de opgelopen achter stand op het gebied van woning bouw snel goed te maken. Weliswaar zijn de afgelopen ja ren minder huizen gebouwd dan de bedoeling was, maar de in haalslag is gaande, zei wethou der M. 't Hart deze week in de gemeenteraad tijdens de behan deling van de begroting 2003. Goes mag van de provincie jaar lijks 225 huizen bouwen. De af gelopen jaren kostte het de ge meente grote moeite om dat aantal te halen. Vorig jaar wer den bijvoorbeeld amper hon derd woningen opgeleverd. Dat kwam het college van B en W deze week op forse kritiek van met name de WD te staan. Die vindt het toegekende bouw volume al aan de magere kant. Als dat dan ook niet volledig wordt benut, dan krijgt Goes binnen niet al te lange tijd de re kening gepresenteerd. Wethouder 't Hart probeerde met een reeks getallen aan te to nen dat de situatie minder ern stig is dan de WD voorspiegel de. De afgelopen vijf jaar, de periode 1997 tot en met 2001, zijn er 1043 huizen bijgekomen. Dat zijn er gemiddeld 209 per jaar, waarmee Goes maar iets onder het bouwvolume zit. Pieken en dalen WD-fractievoorzitter S. Heij- ning wees erop dat er niettemin zo'n tachtig woningen te weinig zijn gebouwd. „Dat is toch niet niets." Zijn CDA-collega M. Di- eleman waarschuwde voor te grote pieken en dalen in de nieuwbouwstroom. 't Hart zei dat grote schomme lingen niet altijd zijn te voorko men. „Het is heel moeilijk om het aantal huizen precies per kalenderjaar weg te zetten. Je hebt te maken met procedures waarvan niet is te voorspellen hoe die precies gaan lopen." De inhaalslag bestaat vooral uit de wijk Ouverture, waar dit jaar de eerste honderd woningen worden gebouwd. De komende drie jaar komen daar nog eens 235 bij. Aansluitend - in zuid hebben nog drie dochters." Vooral voor bezoekers uit de dorpen is de bereikbaarheid problematisch. „Wij hebben zelf een auto, maar stel je voor dat je vanuit Walcheren met het openbaar vervoer naar Goes moet? Nee, dat is niks." oostelijke richting - zou de wijk Aria moeten worden ontwik keld, met nog eens enkele hon derden woningen. De moeizame besprekingen met de betrokken onderneming DABC lopen ech ter stroef. Het gemeentebestuur heeft in middels ook besloten de voorbe reiding van Noordhoek II, ten oosten van de wijk Noordhoek, in gang te zetten. Onduidelijk is nog in hoeverre de plannen om het havenindustrieterrein om te vormen te woongebied, financi eel haalbaar zijn. Er wordt momenteel, behalve in Ouverture, gebouwd in Nieuw- West, de wijk De Schanse II m Wilhelminadorp (25 huizen), in het Bekhofgebied (De Stads poort, 63 appartementen) en op locatie Prins van Oranje (27 ap partementen). In het wijkje Mo lendijk in Wolphaartsdijk (36 woningen) worden nog enkele vrije kavels ingevuld. De laatste huizen in Oostmolenpark III in Kloetinge (54 woningen) wer den vorige maand opgeleverd. Advertentie iri een aiïn rif- door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Het is mogelijk kinderartsen voor Vlissingen te vinden. De Vlissingse wethou der C. de Keijzer heeft gisteren een rapport met die conclusie overhandigd aan directeur J. van den Blink van het Zieken huis Walcheren. „Wat de direc tie ook met het rapport doet", zei De Keijzer na afloop. „Wij blijven vooreen volwaardig zie kenhuis op Walcheren vech ten." Met de presentatie van het rap port, opgesteld door Veraart en Partners in opdracht van de ge meente Vlissingen, is in elk ge val een einde gekomen aan de discussie of dat rapport wel zou bestaan. Samensteller T. Ver aart gaf toe dat hij deze week het rapport op schrift heeft gesteld. „Maar dat was in eerste instan tie ook niet mijn opdracht. Mij was gevraagd te onderzoeken of er kinderartsen naar Vlissingen zouden willen komen. Die vraag heb ik al eerder met 'ja' beant woord. Een lijvig rapport was daarvoor niet nodig, tot minis ter Bomhoff er vorige week om vroeg." Het rapport is ook naar het ministerie en de provincie gestuurd. België Wethouder De Keijzer hoopt dat de ziekenhuisdirectie in Vlissin gen er iets mee wil doen. Veraart is bereid ervoor te zorgen dat er daadwerkelijk kinderartsen naar Vlissingen komen. Hij heeft in de wereld van de kin dergeneeskunde contacten ge legd in Nederland en België. Hij had drie kinderartsen op het oog, van wie twee uit België. Eén van hen is inmiddels niet meer beschikbaar. De Keijzer: „Het gaat er nu om: Wil de ziekenhuisdirectie terug komen op haar besluit om klini sche verlos- en kindergenees kunde in Goes te concentreren? Wij zijn dan bereid onze dien sten aan te bieden." De Keijzer kon zich wel voor stellen dat de ziekenhuisdirec tie wat gepikeerd is over de actie van de gemeente. „Wij willen ook niet op de stoel van de direc tie plaatsnemen. Ons gaat het erom een volwaardig zieken huis in Vlissingen te houden. Wij willen niet, zoals op Schou-^ wen-Duiveland, pas actie on dernemen als de pap al is ge stort." De gemeente is volgen? de wethouder ook niet tegen een fusie van de ziekenhuizen in Goes en Vlissingen. „Maar waarom kunnen er dan niet twee volwaardige vestigingen blijven?" De ziekenhuisdirectie is gevraagd volgende week op het rapport te reageren. Advertentie VANDAAG START MAGAZIJN LEEGVERKOOP bij INTERSPORT ERIK Tenten, kampeermeubels, kampeeraccessoires en fitnesstoestellen. Hoge kortingen, alles moet weg. Verkoop aan de Burggang 28 in Middelburg Intersport Erik tel. 0118-611741 Voor spoedeisende hulp is in Vlissingen een kinderarts a foto Lex de Meester De twee mannen zaten in een café in Hoedekenskerke met het excuus dat ze daar via de tv het WK wielrennen wilden volgen. Op het scherm ver schenen weinig verkwikken de beelden van over elkaar heen rollende coureurs De aanblik van de valpartij en herinnerde één van de mannen meteen aan wat hij zelf als gelegenheidsrenner had meegemaakt. Bij die ge legenheid was de man, zo verkondigde hij met een bij passend pijnlijk gezicht, le lijk op zijn stuitje terecht ge komen. Nog dagelijks werd hij herin nerd aan de val: „Ik kan 's morgens bijna niet mijn bed uit komen", hield hij de an dere man voor. „Daar heb ik ook last van", sprak die meelevend. „En ik ben niet eens gevallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11