Leiding CVV dreigt op te stappen CpSEgmijd» l'Avenir is een wereldje apart Vijftigduizend brillen naar Ghana Ziekenhuis compleet met aantrekken van medisch specialisten De jas in de hoofdrol Gemeenteraadsverkiezingen deurloo Dagelijks bestuur voelt zich niet serieus genomen Maatwerk begeleidt Inschrijving Dag Mantelzorg zeeuwse almanak Hebbeding Subidies Axel blijven op peil Veel bakplezier deze herfst! Volgende advertentiepagina verschijnt op woensdag 6 november Voor meer informatie tel.: 0114-372770 Jonge koks aan het werk in de keuken van het ROC. foto Peter Nicolai door Raymond de Frel TERNEUZEN - Het contrast is enorm. In de ontvangsthal van het ROC Westerschelde in Ter- neuzen dreunt donderdag rond het middaguur een opzwepend nummer van Jennifer Lopez, banen leerlingen zich een weg naar drankautomaat of leslo kaal en hangt een enkeling met zijn snufferd boven de boeken. Wie tien meter verderop restau rant l'Avenir binnentreedt, waant zich opeens in een heel andere wereld. In het 'oefenres taurant' van het ROC vieren or de en netheid hoogtij. Een bedaard op de achtergrond pompende contrabas neemt met ingewikkelde jazzpatronen - jazzmuziek lijkt haast stan daard in chique gelegenheden - de laatste twijfel weg: voor een frikadel of kroket uit het vuistje ben je hier aan het verkeerde adres. In keurige kleding gehul de 'leerlinggastvrouwen' bege leiden de klanten naar een tafel tje. Sneeuwwit tafelkleed, romantisch kaarsje, vriendelij ke bediening, kortom alle ingre diënten voor een tot in de puntjes verzorgde lunch zijn aanwezig. Ondertussen lopen de jonge koks zich in de keuken haast de benen onder het lijf vandaan. De romige paddestoelensoep dient immers te worden opge diend en de kabeljauw moet in de pan, maar niet voordat een serveerster de gasten de witte huiswijn 'ROC Westerschelde Chateau Fon de Sergay' heeft laten keuren. De leerling-koks en gastheren/vrouwen staan onder supervisie van docenten Jan Casteleijn, Ludo Haas en Mia Sykes. Met een spiedende blik slaat Casteleijn vanachter de receptiebalie de verrichtin gen van zijn pupillen gade. Die nen ze de soep wel goed op? Zijn ze vriendelijk tegen de klanten? Met regelmaat begeleidt hij zijn leerlingen naar een tafeltje. Hij geeft aanwijzingen, tikt ze ver baal op de vingers („Bij dit schaaltje aardappelrozetjes zie ik geen lepel. Terug naar de keu ken!") en deelt af en toe schou derklopjes uit. De aanwezigheid van Casteleijn verraadt dat hier leerlingen ac tief zijn. Een aantal jeugdigen dat zich ophoudt op het aan grenzende schoolplein - die bij voorbeeld overtollig speeksel schaamteloos op de grond flat- sen, terwijl binnen mensen ge nieten van een kabeljauw of blind kruidenvinkje - dóen dat ook. Dat soort taferelen zijn Casteleijn een doorn in het oog. „Gelukkig kunnen de gordijnen dicht. Er mag in het restaurant ook niet worden gerookt. Schoolbeleid. Jammer, want ei genlijk moeten de leerlingen ook kunnen oefenen met het verwisselen van asbakken", zegt de docent. Smetjes Het zijn kleine, onvermijdelijke smetjes op een verder keurig restaurant. Iedere donderdag en vrijdagmiddag doen de eer stejaarsleerlingen van 12.00 uur tot 13.00 uur ervaring op. Twee dejaars leerlingen vertonen we kelijks op dinsdagavond hun kunsten. Docenten maken al grif gebruik van de eetgelegen heid, maar ook 'mensen van bui tenaf' zijn van harte welkom. „En dat is wel zo leuk, want die leraren ken je op een gegeven moment wel", vindt serveerster Charlotte Vroegop (17) uit Sas van Gent. Voor kokkin Kim Bosschaert (16) uit Terhole maakt het niet zoveel uit wie er in het restaurant zit. „Daar merk je in de keuken toch hele maal niets van?" Een telefoontje naar het ROC is genoeg om ver zekerd te zijn van een lekkere en - ook nooit weg - goedkope lunch of diner (tussen de vijf en acht euro). Advertentie woon- en slaapadvies Haringvlietplein 4 - Zierikzee ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 18 oktober 2002 door Sheila van Doorsselaer HULST - Het dagelijks bestuur van het Samenwerkingsver band Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen dreigt met opstappen. Het dagelijks bestuur voelt zich door het alge meen bestuur niet serieus geno men en stelt dat een onwerkbare situatie is ontstaan. De leden van het algemeen bestuur rea geren gemengd op het dreige ment. De vergaderingen van het vol tallige bestuur verlopen al lan ger zeer moeizaam, maar de spreekwoordelijke laatste druppel was voor voorzitter L. Wille de opstelling van het al gemeen bestuur tijdens de laat ste vergadering, gistermiddag in het stadskantoor van Hulst. De discussie over het vereen voudigen van de administratie ve organisatie tussen het sa menwerkingsverband en Regie BV (de gezamenlijke Zeeuws- Vlaamse taxi vervoerders, die het leerlingenvervoer en het col lectief vraagafhankelijk ver zorgen) verliep in een zeer ge spannen sfeer. Heikel punt was wie de op dracht had gegeven tot het uit voeren van een onderzoek naar deze administratieve vereen voudiging door accountant KPMG, en dus wie de kosten van dit onderzoek (85.000 euro) voor zijn rekening moet nemen. Wille hield voet bij stuk dat het in bei de gevallen Regie was. Regie, bij monde van L. Uil, beweerde het tegendeel. Twijfels Enkele leden van het algemeen bestuur hadden ook zo hun twij - fels over de uitleg van Wille. Die ontplofte zowat van veront waardiging: „Ik snap u niet. Dit agendapunt hebben we al be sproken in een informele verga dering. Toen waren we het met elkaar eens, ook wie de kosten moet dragen en nu komt u er op eens op terug." De bemiddelingscommissie van het samenwerkingsverband ad viseerde het dagelijks bestuur het agendastuk terug te nemen en het huiswerk goed te doen. Wille weigerde dat. „Nee. Ik wil mijn rug recht houden. Ik ben dit gedoe beu." Na een schorsing werd besloten tot stemming over te gaan over het agenda punt. Die stemming eindigde in een een gelijke stand. Wie moet betalen, bleef onbeslist, tot groot ongenoegen van Wil le. De sfeer zakte tot een diepte punt, toen algemeen-bestuurs lid M. Weemaes (Sas van Gent) voorstelde na de gemeentelijke herindeling het dagelijks be stuur van het samenwerkings verband te laten rouleren, om zo een nieuwe start te maken. „Want ik begin te twijfelen aan dit hele gebeuren." Daarop schoot Wille uit zijn vel. „Dit is een verkapte motie van wan trouwen Dank u wel Abrupt Na een korte schorsing deelde Wille de leden mee dat het dage lijks bestuur zich beraadt op zijn positie, waarmee hij de ver gadering abrupt beëindigde. Wille:„Zo valt niet te werken. Ze zoeken het maar uit. Wij voe len ons niet serieus genomen, het vertrouwen ontbreekt blijk baar." De leden van het algemeen be stuur reageerden gemengd. „Het zat er aan te komen", zei A. Maas (Hontenisse). Weemaes en J. van Eek (Hulst) zijn er niet rouwig om. „Dit gedoe is niet goed voor de zaak, voor de men sen voor wie we het allemaal doen." Niet iedereen verwelkomt het opstappen van het dagelijks be stuur. „Het is jammer", zei B. Pi- cavet (Hulst). „Het is geen stijl midden in een traject te stop pen. Je moet afmaken waar je aan bent begonnen", aldus F. van Dongen (Sluis-Aar- denburg). Het dagelijks bestuur maakt volgende week defini tief bekend of het echt op stapt. Brillenkoster Jacques van Voorenberghe met dozen vol brillen. foto Peter Nicolai door René van Stee IJZENDIJKE - Brillenkoster Jacques van Voorenberghe uit IJzendijke was gisteren een gelukkig mens. Doordat 'zijn' hulp transport met goederen voor het Afri kaanse Ghana tijdig in Burgh-Haamstede aankwam en hij vorige week ook twee chauffeurs heeft gevonden die de spullen voortaan een keer per jaar gratis vervoe ren, kon zijn dag niet meer stuk. Zijn bereidwillige helpers zijn Michel Groosman uit IJzendijke en Valère van den Hemel uit Groede. „De zending gaat naar pater Jozef Cramers die al tientallen jaren in Ghana werkt. Dit keer hebben we vijftigduizend brillen, nieuwe monturen, tien rolstoelen, vijf dozen protheses, veer tien dozen vitrage en een naaimachine op gestuurd. Het orgel voor de kerk kon niet meer mee. Dat gaf trouwens niks, want Jozef had daar niet meteen behoefte aan. Hij zat eigenlijk met smart te wachten op de andere spullen", vertelt de IJzendijkse brillenkoster. Van Voorenberghe houdt zich al veertig jaar bezig met het verzamelen van brillen en andere hulpgoederen voor de Ghanese bevolking. In Burgh-Haamstede werden ze gisteren ingeladen in een container van Development Project Assistance, een be drijf dat zich bezighoudt met ontwikke- lings- en missieprojecten. De container gaat in de loop van volgende week naar Rotterdam, waar hij wordt verscheept naar Afrika. Als alles volgens plan ver loopt, komen de goederen voor de kerst aan in Ghana. door Harold de Puysseleijr WESTDORPE - Het maat schappelijk werk in Zeeuws- Vlaanderen en crisisopvang centrum De Lage Flancken in Sas van Gent proberen samen mensen die diep in de proble men zitten en zich 'verstopt' houden voor de hulpverlening, er weer bovenop te helpen. Het tweejarige project Maat werk Zeeuws-Vlaanderen is gisteren officieel gepresenteerd op een bijeenkomst in De Baec- kermat in Westdorpe. Het pro ject sluit aan op het al langer functionerende werk van het Meldpunt Bemoeizorg in Zee land. Tal van organisaties mel den daar mensen aan die in hun ogen in aanmerking komen voor begeleiding op sociaal-maat schappelijk terrein. Het meld punt is de experimentele fase sinds kort voorbij. Na een proef van twee jaar is besloten het meldpunt een blijvend karakter te geven. Coördinator L. van de Berge van het meldpunt toonde gisteren aan de hand van wat cijfermate riaal het bestaansrecht van de organisatie aan. Kwamen er voor het bestaan van het meld punt in Zeeuws-Vlaanderen vijftien meldingen binnen over zogenoemde 'zorgmijders', vo rig jaar waren dat er ruim drie keer zoveel. Van de Berge gaf ook een voor beeld van iemand die via het project Maatwerk begeleiding krijgt: een Zeeuws-Vlaamse vrouw van 68 jaar die nog zelf standig woont in een huis van de woningbouwvereniging. Ze heeft geen enkel contact met fa milieleden of buren en zorgt slecht voor zichzelf, waardoor er al klachten over stankover last van omwonenden zijn. Bo vendien had ze in een paar maanden tijd haar hele spaarre kening er doorheen gejaagd, waardoor ze in de schulden zit. Illusie Het maatschappelijk werk en De Lage Flancken proberen hier de helpende hand te bieden. Hoewel het volgens L. Kimpe van het maatschappelijk werk Zeeuws-Vlaanderen 'een illusie is dat we alle zorgmijders en overlastveroorzakers kunnen helpen'. Het project Maatwerk is een ex periment dat gedurende twee jaar gefinancierd wordt door het Zorgkantoor. De presentatie van het project viel samen met het 12,5 jarig be staan van het centrum voor maatschappelijke opvang De Lage Flancken. L. Looymans- Jansen van de stichting Agogi sche Zorgcentra Zeeland deelde mee, dat er in die periode 2068 mensen in het Sasse crisiscen trum zijn opgevangen. OOSTBURG - De Stichting Welzijn West Zeeuwsch-Vlaan deren heeft de inschrijvingsda tum voor de Dag van de Mantel zorg verlengd tot woensdag 30 oktober. Demantelzorgers wor den op 8 november in het zonne tje gezet. Advertentie door René Hoonhorst TERNEUZEN - Als het Zieken huis Zeeuws-Vlaanderen begin volgend jaar groen licht krijgt om zes ziekenhuisartsen aan te trekken, heeft de regio alle spe cialistische zorg die ze zich kan wensen. De directie is er in ge slaagd een aantal nieuwe speci alisten aan te trekken en heeft momenteel ook zes verloskun digen in opleiding om de verlos kundige zorg te optimaliseren. Directeur patiëntenzorg J. van der Heide stelde gisteren vier specialisten voor die onlangs in dienst zijn getreden. Drie Bel gen (algemeen chirurg E. Lagae, neurologe I. Coulier en keel-, neus- en oorarts B. Lantsoght) en een Zuid-Afrikaan (vrou wenarts A. Nieuwoudt) verster ken sinds kort het team medisch specialisten van de ziekenhuis- groep. Begin volgend jaar ko men er nog twee anesthesiolo gen, een bacterioloog, een patholoog-anatoom en een vier de gynaecoloog bij. Bovendien keert W. Corijn, afkomstig uit Sas van Gent, terug uit de tro pen en wordt de derde kinder arts van de ziekenhuisgroep. Met de uitbreiding van het spe cialistenkorps komt de zieken huisgroep tegemoet aan de stij gende zorgbehoefte en de roep om meer dienstverlening. Zo zorgen de nieuwe specialisten er voor dat de ziekenhuisgroep het hoofd kan bieden aan de grotere vraag naar medische ingrepen door de voortschrijdende ver grijzing en de stijgende vraag uit andere regio's. Tegelijkertijd kunnen de medici op meerdere plaatsen worden ingezet. Het stijgende aantal specialisten maakt het mogelijk dat ook in de locaties Oostburg en Hulst meer patiënten kunnen worden behandeld, bevestigde Van der Heide. De zorgverlening van Zieken huis Zeeuws-Vlaanderen moet door de inzet van verloskundi gen en, hopelijk op korte ter mijn, ziekenhuisartsen nog soepeler verlopen. De gynaeco logen en verloskundigen willen het stijgend aantal bevallingen in het ziekenhuis de 'intimiteit en gezelligheid' van een thuis bevalling meegeven. „We willen dus binnenkort een ruimte in richten waar vaders, opa's, oma's en andere direct betrok ken nog wat makkelijker bin nenlopen. Een beetje huiselijk heid brengen in het ziekenhuis om daarmee het grote voordeel van de thuisbevalling ook bij poliklinische ingrepen te be houden", verklaarde gynaeco loog Nieuwoudt. Net als zijn Belgische collega's roemde Nieuwoudt de strakke organisatie, de efficiënt wer kende verpleegkundigen, het uitstekende materiaal en de col legiale samenwerking en soepe le taakverdeling tussen de spe- 1 cialisten in de verschillende maatschappen en teams. Geïnteresseerd bekeek die Bevelandse laatst hoe vaar dig de collega van haarvader met zijn handpalm-compu tertje omging. Agenda, tele foonnummers, routeplanner, tekstverwerkingsprogram ma, e-mail, ja het handige apparaatje bevatte zelfs een compleet leesboek. „Zou dat niet eens iets voor mijn vader zijn", opperde ze. Nu weet de collega hoe het staat met bedrevenheid van de vader met elektronische toestellen in het algemeen en computers in het bijzonder. Vanuit de goedheid zijns har ten heeft hij menige vrije avond besteed aan het (weer) aan de praat krijgen van in een vlaag van hebbeding-, koorts aangeschafte appara tuur. „Misschien is zo'n hand palm-computertje iets te in gewikkeld voor je vader", merkte hij voorzichtig op. „Nee daarom juist", sprak ze begerig. „Hijkoopt welvaker iets waar hij bij nader inzien toch niet zo goed mee om kan gaan. En dan krijg ik het. AXEL - Wat gemeentelijke sub sidie betreft gaat volgend jaar geen enkele vereniging uit de gemeente Axel er op achteruit. Wethouder J. van Schaik bena drukte dat in de commissie Sociale Zaken, Welzijn en On derwijs, naar aanleiding van vragen door raadslid J. Diele- man (ChristenUnie). In de raad vergadering van deze maand worden de subsidieverordenin gen van de nieuwe gemeente Terneuzen voor 2003 vastge steld. Volgens de nieuwe rege ling zouden volgens Dieleman vooral de muziekverenigingen flink moeten inleveren. Advertentie Naasf deze imitatie lammy vindt u deze week nog veel meer mantels coats bij ons voor wacht niet te lang... Met de herfstvakantie voor de deur introduceert Honig 3 nieuwe Amerikaanse bakmixen. Wat is er nu leuker en gezelliger dan samen met de kinderen bakken in de keuken? Honig maakt bakken nu nog leuker. Zo maak je nu in een handomdraai luchtige Muffins, 'smeuïge Brownies en Chocolate Chip Cookies met extra veel chocolade brokken. Bijna alles wat je nodig hebt zit al in het pak, zoals muffinvormpjes, een brownie- bakvorm of zelfs een cookie bakpapiertje. Het resultaat is heerlijk en lukt altijd. Op de achterzijde van het pak staan nog extra variatietips voor de kinderen. Honig wenst u dus veel bakplezier deze herfst. leïöS aite regional; tfagbiadeo v. e itat'. •<\tov\Rp.nl oa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41