Europa bezorgd over Nederland Vliegtuigmaaltijden Schiphol kunnen passagiers ziek maken Criminaliteit onder asielzoekers blijkt reuze mee te vallen Kabinet wil voor draaideurcriminelen speciale inrichtingen Euro spekt kassen van goede doelen SAROUK Museum Hoorn betaalt losgeld gestolen model Op naar het ski-seizoen Man betrapt met schietwapen op Schiphol Cel voor verboden import kikkers Autodieven brengen hondje terug Ikea verbant speelgoedbeestje Bernhard reikt toch prijs uit Website vermiste personen Extra geld voor brandweer Kosten voor administratie boeren moet in 2006 omlaag Balkenende probeert overige EU-lidstaten gerust te stellen Soldaat van Oranje onthult verzetsstandbeeld HALVE PRIJS! HOLLANDSE FEESTHITS PARTY UPTEMPO FEESTMUZIEK door Arthur't Hart SCHIPHOL - De maaltijden die op Schiphol worden ingeladen in vliegtuigen, zijn vaak niet in orde. Doordat het voedsel onder te hoge temperaturen aan boord wordt gebracht, kunnen passa giers er in veel gevallen ziek van worden. Bacteriën ontwikkelen zich en het voedsel bederft. De Keuringsdienst van Waren heeft dit vastgesteld bi] een steekproef. De bevoorrading van negentig vliegtuigen werd gecontroleerd, net voordat de maaltijden aan boord zouden worden gebracht. Vliegtuig- voedsel moet verplicht gekoeld worden aangevoerd, met een temperatuur van maximaal 7 graden. In 71 van de negentig gevallen werd die temperatuur- grens overtreden, aldus een woordvoerder van de keurings- HOORN - Het Westfries Muse um in Hoorn heeft 500 euro los geld betaald voor een gestolen model van een VOC-schip. Het model, met een waarde van 15.000 tot 20.000 euro, werd op zondag 6 oktober uit een etalage van de Hema in Hoorn ont vreemd. Het museum loofde een belo ning van 500 euro uit en levens lang gratis toegang tot het mu seum. Begin deze week werd het museum gebeld door een man die zei het schip in bezit te heb ben. De dief wilde het schip te ruggeven, maar eiste ook de be loning van 500 euro op. Het schip is weer opgenomen in de museumcollectie. ANP dienst. De dienst heeft overi gens geen klachten ontvangen van passagiers die daadwerke lijk ziek zijn geworden. De keuringsdienst heeft per overtreding een boete of een waarschuwing uitgedeeld. Er zijn 'behoorlijk wat processen- verbaal gevallen', zegt de woordvoerder en dat terwijl het tijdens de controle helemaal geen warm weer was. In één ge val bedroeg de temperatuur van de maaltijden zelfs 21,4 graden. De Keuringsdienst van Waren neemt dit hoog op: „De 7 graden geldt niet voor niets. Bij hogere temperaturen heb je een pro bleem, dan kunnen passagiers gemakkelijk een voedselvergif tiging oplopen." Vier cateraars De dienst heeft maaltijden ge controleerd van de vier vlieg tuigcateraars die op Schiphol actief zijn. Ze bleken alle vier in de fout te gaan. Twee cateraars hadden eerder al een waarschu wing gekregen wegens te warm vliegtuigvoedsel. De keurings dienst gaat binnenkort terug om te kijken of de situatie intussen is verbeterd. De KLM kan niet uitsluiten dat ook in haar toestellen maaltij den zijn uitgedeeld die niet aan de regels voldoen. De maat schappij zoekt dit verder uit, al dus een woordvoerder. De KLM heeft een eigen bedrijf dat ver antwoordelijk is voor het voed sel in de vliegtuigen maar dat besteedt de bereiding en bezor ging ervan uitGPD ROTTERDAM - Een pop in volledige winteruitrusting is te zien op de stand van de Koninklijke Marine op de Ski Happy Inn beurs in Ahoy in Rotterdam. Ruim 1 miljoen Nederlanders trekken jaarlijks naar de sneeuwbestemmingen. Alles op het gebied van wintersport, zoals reizen, ski's, schoenen en mode is sinds gisteren en nog tot en met 20 oktober op de beurs te zien. foto Robert Vos/ANP door Eva Vriend GRONINGEN - Asielzoekers zijn niet zo crimineel als mensen denken. Driekwart van de asiel zoekers die de politie aanhoudt, zijn betrapt op winkeldiefstal, constateert de Groninger hoog leraar criminologie Willem de Haan. Hij stelt dat spanningen tussen de lokale bevolking en de bui tenlanders het erger doen lijken dan het is. In de periode maart 2001-maart 2002 zijn in de pro vincie Groningen 297 asielzoe kers aangehouden, van wie zestig meer dan eenmaal. De SCHIPHOL - De Koninklijke Marechaussee heeft woensdag ochtend op Schiphol een 43-ja- rige man uit Malta aangehou den die een schietwapen in zijn handbagage had. Het wapen werd gevonden toen de handbagage van de man di rect na de paspoortcontrole werd onderzocht, De man wilde met een vlucht naar Malta toe. Na het ontdekken van het schietwapen is de bagage van alle andere passagiers opnieuw gecontroleerd. Ook werd het toestel aan een nieuwe inspectie onderworpen. Daarom liep de vlucht van het toestel vijftig mi nuten vertraging op. In juli arresteerde de mare chaussee op Schiphol een vrouw die met een wapen naar de Ver enigde Staten wilde reizen. De marechaussee heeft evenals de veiligheidsdiensten op andere luchthavens de veiligheidscon troles verscherpt na de aansla gen van 11 september vorig jaar in de VS. ANP Groninger asielcentra herberg den in die tijd gemiddeld 5700 bewoners, telde de criminoloog van de Rijksuniversiteit Gro ningen. Als een asielzoeker iets heeft misdaan, doet het slachtoffer sneller aangifte, merkte De Haan. In driekwart van de 297 gevallen werd na aanhouding aangifte gedaan. Bij de autoch tone Nederlanders bleef dat percentage steken op 54. Door dit verschil wordt de mate van criminaliteit gepleegd door asielzoekers makkelijk over schat, concludeert de professor. Hij vindt het opvallend dat cri minele asielzoekers het meestal houden bij eenvoudige winkel diefstalen. „Tubes tandpasta, onderbroeken, over elkaar aan getrokken kleren." De slachtof fers doen volgens De Haan vaker aangifte, omdat een aan gehouden asielzoeker snel agressief reageert. De onderzoe ker wijt dit aan de gespannen verhoudingen. Aanleiding voor De Haans on derzoek was de commotie die ja nuari 2001 ontstond nadat bur gemeester Jacques Wallage van Groningen uit het geheime Gro ninger politierapport 'Asielzoe kers crimineler?' citeerde. „Asielzoekers plegen bijna vijf maal vaker criminele delicten dan de gemiddelde inwoner van Nederland", verklapte hij. Vooral inwoners van plaatsen waar een nieuw asielcentrum is gepland, zagen in het rapport een extra reden om de komst van de asielzoekers te keren. Hun beeld van 'gevaarlijke geluk zoekers' was bevestigd. De Haan stelt nu dat het onmo gelijk is om de criminaliteit onder asielzoekers en onder Ne derlanders met elkaar te verge lijken. „Door de uitzonderlijke situatie en omstandigheden waaronder de asielzoekers vaak langdurig in centra verblijven, gaat iedere vergelijking mank", aldus de hoogleraar. GPD Advertentie vrijdag 18 oktober 2002 ARNHEM - De rechtbank in Arnhem heeft gisteren een 46-ja- rige man uit die stad veroordeeld tot één jaar celstraf, waar van vier maanden voorwaardelijk. Volgens de rechtbank heeft de veroordeelde via zijn organisatie Tropical Wildlife jarenlang illegaal enkele honderden pijlgifkikkers en slangen (groene boomboa's) geïmporteerd vanuit het Amazonegebied in Brazilië en de dieren verhandeld. Tegen de man was een celstraf van veertien maanden, waar van vier maanden voorwaardelijk, geëist. Naast de celstraf werd hij conform de eis veroordeeld tot het terugbetalen van ruim 87.000 euro aan de Staat. Om de dieren hier te krijgen, vervalste de man documenten. Zo gaf hij bij de slangen als land van herkomst Suriname op. Maar een reptielendeskundige herkende de beesten als ty pisch Braziliaanse slangen. ANP ZWIJNDRECHT - Drie autodieven in Zwijndrecht hebben woensdag berouw gekregen over een deel van hun buit. In de geroofde auto zat namelijk het hondje van de 46-jarige eige naar. De wagen werd niet teruggebracht, maar 's avonds stond het hondje wel ineens voor de deur van het huis van het slacht offer. GPD RIJSWIJK - Ikea haalt het speelgoedbeest Snuttig uit de ver koop, omdat de naden en het binnenste zakje met plastic bal letjes kunnen barsten. Volgens Ikea zijn er nog geen ongelukken gebeurd, maar het woon warenhuis wil het zekere voor het onzekere nemen. Ikea heeft sinds september 2001 wereldwijd ruim een miljoen exemplaren van het beestje verkocht. ANP AMSTERDAM - Prins Bernhard zal volgende week woens dag in Amsterdam toch de Erasmusprijs uiti-eiken. Het Koninklijk Huis heeft naar aanleiding van het overlijden van prins Claus hofrouw tot begin november afgekondigd, hetgeen betekent dat de leden in principe niet verschijnen bij allerlei evenementen. De prins heeft echter besloten de Erasmusprijs toch zelf te overhandigen aan het fotografenechterpaar Bernd en Hilla Becher. Hij zal niet zoals gebruikelijk worden vergezeld door koningin Beatrix, maar door prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven. ANP Dwarsbomen Eerder gisteren was eurocom missaris Verheugen op bezoek in de Kamer om uitleg te geven over de plannen van de Europe se Commissie om in 2004 de EU uit te breiden met tien landen uit Oost- en Midden-Europa. Verheugen waarschuwde de (Kamer de EU-uitbreiding niet te dwarsbomen. Hij zei dat Ne derland geen koppeling moet. 'maken tussen de wens om het (landbouwbeleid te hervormen I [en het afronden van de onder handelingen. (Hetkabinet eist al enige tijd, sa- Imen met Duitsland, Zweden en DRIEBERGEN - Het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) en het Nederlandse Rode Kruis openen maandag een website over vermiste personen. Op deze site zijn voor het eerst foto's en signalementen te vinden van vermiste volwas senen. De site is te vinden op: www.vermistepersonen.nl. Ook biedt deze internetlocatie advies en geestelijke ondersteuning aan achterblijvers. Het KLPD beschikt al enige jaren over een website voor vermiste kinderen. Uit ervaring hiermee blijkt dat internet een succesvol communicatiemiddel kan zijn bij het'zoeken naar vermiste personen, weet het KLPD. Het KLPD plaatst vermissingen uitsluitend op verzoek van de plaatselij ke politie. Bovendien moet er sprake zijn van on vrijwillige vermissing en is er toestemming nodig van de fa milie van de vermiste persoon. ANP DEN HAAG - Er komt de ko mende jaren meer geld voor de brandweer en rampenbestrij- e <ling- I? Tóorhet jaar 2005 is dat 16 mil- S joen euro en vanaf 2006 wordt dat jaarlijks 20 miljoen euro. Dit staat in het programma Be- mist Veiliger van demissionair 15 .staatssecretaris Hessing (Bin- 5 .nenlandse Zaken). ANP moor Joyce Veekman |DEN HAAG - Er moeten aparte inrichtingen komen voor zoge heten draaideurcriminelen. Het demissionair kabinet wil dat criminelen tegen wie meer dan tien processen-verbaal zijn op gemaakt, gedurende een jaar of I twee jaar worden vastgezet. Op termijn moeten in de aparte gevangenissen voor deze veel plegers plek zijn voor zo'n hon derd mensen. .it staat in het ambitieuze veiligheidsplan van de demis sionaire ministers Remkes (Bin nenlandse Zaken), Donner (Justitie) en staatssecretaris Hessing (Binnenlandse Zaken). De bewindslieden vonden dat zij, ondanks de crisis, niet kon- -den wachten met de plannen. Remkes en Donner vinden dat veiligheid prioriteit heeft en dat jeen volgend kabinet op dezelfde manier te werk zou moeten gaan. .[Donner wil ook een langere [proeftijd, zodat criminelen die Advertentie weer de fout in gaan gauw weer de gevangenis in kunnen. Als een gedetineerde er de helft van zijn celstraf op heeft zitten mag hij, voorwaardelijk, meedoen aan een penitentiair program ma. Gedraagt hij zich niet goed, dan moet hij weer de cel in. Ver der wil Donner meer elektro nisch toezicht toepassen. Beide maatregelen moeten er ook voor zorgen dat er minder druk is op de gevangeniscapaciteit. Al eerder werd bekend dat Rem kes en Donner 4000 extra agen ten op de been willen brengen, en 5000 extra detentieplekken uit de grond willen stampen. Donner wil meerdere gevange nen in een ruimte in de eerste maanden van hun detentie. ANP DEN HAAG - Boeren moeten in 2006 een kwart minder geld kwijt zijn aan hun papierwin kel, vindt demissionair minister Veerman van Landbouw. Hij zal zich hiervoor ook binnen de Europese Unie sterk maken, zo liet de demissionair bewinds man donderdag weten. Nu zijn de boeren ongeveer 450 miljoen euro per jaar kwijt aan administratie alleen. Daar moet minstens 110 miljoen vanaf. Nog dit jaar komen er maatre gelen die tot een vermindering van 15 procent moeten leiden. Veerman wil er ook voor zorgen dat binnen de EU de kosten van administratie in elk geval niet toenemen. Een groot deel van de subsidies en regels voor boeren komt uit Brussel. ANP Yvonne Jansen NIJMEGEN - Goede doelen va ren wel bij de euro. De grote fondsen die hun jaarlijkse col- ecte achter de rug hebben, con- luderen bijna stuk voor stuk lat aan de deur tussen 5 en 10 irocent meer opgehaald is dan ,i2001. Mensen die vroeger een nlden gaven, gooien nu een eu- oin de pot, is de bevinding. „En zelfs als het een halve euro is in plaats van een guldenis dat toch een stijging met 10 pro cent", zegt L. Spies van de Ne derlandse Hartstichting. „Wij streefden er al jaren naar de grens van tien miljoen gulden te overschrijden. Dankzij de euro is ons dat gelukt." Ook bij het Astmafonds was de collectebus dit jaar beter gevuld. „Door de jaren heen was er al sprake van een lichte stijging van de op brengst, maar dit jaar was het flink meer", zegt J. Boersma. „Vast en zeker door de onwen- Nigheid met de euro." De Nier stichting heeft de opbrengst van de inzameling van 2002 nog niet geteld, zegt A. Groters van de Nierstichting. „Onze collecte is nog maar net afgerond. Maar ik ben zelf ook langs de deur ge weest en mocht constateren dat de euro voor ons positief uit pakt." De Nederlandse Kan kerbestrijding/Koningin Wil- helmina Fonds heeft een soort gelijke ervaring. Het Nederlands Rode Kruis heeft in Nederland 400 afdelin gen die naar eigen goeddunken over de collecte-opbrengst mo gen beschikken. Het fonds heeft daarom geen zicht op de totale opbrengst. Dat dankzij de nieuwe een heidsmunt collectes de kas van de fondsen extra gespekt heb ben, komt beter uit dan ooit. Veel goede doelen hebben hun vermogen belegd en lopen als gevolg van de beursmalaise veel geld mis. GPD ZAND VOORT - De Soldaat van Oranje, Eric Hazelhoff Roelfzema (m) was even in Nederland en onthulgisteren in het bijzijn van kunstenaar Kees Verkade (1) een bronzen beeld. Het beeld op het Verzetsplein in Zandvoort heeft Verkade gemaakt ter herdenking van alle daden van verzet in het verleden, heden en toekomst. foto Juan Vrijdag/ANP ttoorBouke Bergsma PEN HAAG - Premier Balke nde heeft gisteren geprobeerd lie zorgen in Europa weg te ne- ncn óver de demissionaire status van zijn kabinet. Balke nende belde daarover met de Deense premier Rasmussen, die op dit moment voorzitter is van de Europese Unie. Balkenende zei hem dat het ka- ihmet gewoon bevoegd is om, mits gesteund door de Tweede Kamer, op de komende Europe- toppen besluiten te nemen over de uitbreiding van de EU. Maar tegelijkertijd moest mi- i aster De Hoop Scheffer van Buitenlandse Zaken de Tweede Kamer melden dat hij maandag opeen vergadering met Europe se collega's in Luxemburg geen j Nederlands standpunt kan uit dragen. Het kabinet is het im mers nog niet eens en als het het vandaag al eens wordt, is er geen Djd meer om er nog met de Ka- merover te praten. het Verenigd Koninkrijk een grondige hervorming van het Europees landbouwbeleid. Vol gens de Duitse eurocommissaris is Nederland echter de enige lid staat die die koppeling heeft ge legd. Hij zei verder dat de Commissie heel grondig en gedetailleerd kijkt naar de hervormingen in de Oost-Europese landen. Een half jaar voor de geplande toe treding, dus in het najaar van 2003, komt de Commissie nog met een afsluitend rapport voor elk van de tien landen. „Ik weet niet of we nog meer kunnen doen aan een zorgvuldige uit breiding en ik denk zelfs dat we niet meer moeten doen. Dit zijn wel onafhankelijke, zelfbewus te landen die we niet kunnen be handelen alsof ze alleen maar op eigen voordeel uit zijn." Na afloop van zijn gesprek met Kamerleden zei Verheugen dat hij er alle vertrouwen in heeft dat Nederland 'door zal gaan een sterke steunpilaar te zijn voor de integratie van de Euro pese Unie'. Maar komende maandag moeten De Hoop Scheffer en zijn staatssecretaris Nicolaï dus zwijgen tijdens de vergadering met zijn collega's in Luxemburg. Zij mogen zelfs geen vragen stellen, zo bleek gisteren tijdens een overleg tus sen de bewindspersonen en de Kamer. PvdA en GroenLinks spraken van een afgang. PvdA- er Timmermans noemde het 'geen porem' dat Nederland over dit onderwerp zijn mond moet houden. ANP PERZISCHE TAPIJTEN Verkoopt de hele kollektie voor de H« P*d is verhuurd, Vfij stoppen per end 2002 Donderdagavond van 19.00 tol 2100 u. KONINGSTRAAT 9 GOES TEL0113-227101 Vanavond Café "De Malle Molen" Plein 1940 nr. 3 Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3