Nieuwe bouwplek Rabopand PZC Waterbekken Sehouwen-West nog onzeker Westhoek begint strijd tegen wateroverlast Celstraf geëist voor misbruik kinderen Domburgs paviljoen mag blijven staan Bank kiest Business Pare Inval in hennepkwekerijen Fietsers bekeurd op Boerenweg Lichtenvoorde groenste dorp Jongen met mes gestoken Pijnlijke nek na aanrijding weekenddiensten agenda 0800 - 0231 231 (GRATIS) door Inge Heuff ZIERIKZEE - De bouw van een bankgebouw in de groene schil westelijk van de Zierikzeese binnenstad is hoogstwaar schijnlijk van de baan. De in stelling heeft, mede naar aan leiding van felle kritiek op het ontwerp op die locatie, besloten met het plan uit te wijken naar het toekomstige Business Pare aan de andere kant van Zierik- zee. Dat handelspark moet vanaf 2004 verrijzen in de driehoek Julianastraat, Weg naar de Val enPlatteweg. De aanleg van een hoogwaardig bedrijventerrein in die hoek was drie jaar gele den, toen de Rabobank Schou- wen-Zierikzee haar concept voor de strook grond tegenover het gemeentehuis presenteerde, nog niet in beeld. Nu het alter natieferwei ligt, geeft de instel ling de voorkeur aan die locatie Het nieuwe bankgebouw gaat vooral de kantoorfuncties her bergen. Voor de directe dienst verlening aan de klanten is het de bedoeling in de binnenstad nog een 'winkelgebouw' te handhaven, aldus directeur F. Padmos. In het oorspronke lijke ontwerp zouden alle func ties naar de nieuwe locatie ver huizen. Inhoudelijk concrete plannen liggen nog niet op tafel, zegt Padmos. De Rabobank wil de komende winter eerst een visie op de toekomst van de bank ont wikkelen, onder meer door het instellen van een klankbord groep van klanten. ,,De ontwik kelingen in de bankwereld gaan heel snel", verklaart de direc teur de gewijzigde interne op zet. „Met name op het gebied van internetbankieren. Het is nog niet in te schatten hoever die gaan, maar klanten kunnen wel aangeven wat zij in de toe komst van de bank verwach ten." Uit de toekomstvisie moet bijvoorbeeld blijken hoeveel behoefte er is aan servicepunten en aan welke eisen die moeten voldoen. De directe dienstverle ning wordt gewaardeerd, daar om kan Padmos zich voorstellen dat in de stad een loket blijft be staan. Samenleving De directeur is nog steeds zeer te spreken over het concept zoals dat ontwikkeld is voor de hoek Haringvlietstraat-Laan van Saint Hilaire. De bank blij ft dan ook een optie houden op het ter rein, benadrukt Padmos. Bouwplannen op die plek kunnen evenwel rekenen op langdurige procedure wegens bezwaren van de belangenorga nisaties Stad en Lande en Schoon Genoeg. Padmos: „Toen de plannen in 1997 gemaakt werden, was dit de beste locatie. Maar we zijn een bank die midden in de sa menleving wil staan. Dan kun je serieuze bezwaren van de bevol king niet negeren. We hebben genoeg argumenten om door te zetten, maar de vraag is of wij ons zo willen profileren." De gemeente steunt, aldus wet houder L. Geluk-Poortvliet, de mogelijke vestiging van de bank in het Business Pare. De bouw- procedures voor de centrum- schil worden wel gewoon door gezet, omdat de optie van de bank nog steeds geldig is en er ook nog geen andere invulling voor het gebied bestaat. BURGH-HAAMSTEDE - Bij een inval in Burgh-Haamstede is een hennepkwekerij ontmanteld, die vermoedelijk deel uit maakte van een crimineel netwerk. Tegelijkertijd worden ook kwekerijen in Rotterdam, Zoetermeer en Heerewaarden op gerold, zo werd gisteren bekend gemaakt door het Openbaar Ministerie in Den Haag. Bij de actie, die maandag al werd uitgevoerd onder aanstu ring van de opsporingsdienst van de FIOD-ECD, werden een 23-jarige en 38-jarige man uit Rotterdam aangehouden, evenals een 34-jarige Hagenaar en een 60-jarige inwoner van Vlaardingen. Ze zijn gisteren voorgeleid aan de rechter-com- missaris op verdenking van deelname aan een criminale orga nisatie, drugshandel, heling en belastingfraude. In totaal werden meer dan vijftienduizend henneplanten aangetrof fen. Ook werd honderdtachtig kilo hasj in beslag genomen Bij huiszoekingen in verdachte woningen en bedrijfspanden in Rotterdam, Vlaardingen, Den Haag en Delft nam de politie ook sieraden, een speedboot, een jetski, drie personenauto'^, een vrachtwagen, een vuurwapen en ongeveer vierhonderd duizend euro in beslag. Wat precies het aandeel van de kweke rij in Burgh-Haamstede is, kon niemand bij de politie of het Openbaar Ministerie gisteren vertellen. (ANP) ZIERIKZEE - Bij een controle gisterochtend op de Boeren weg in Zierikzee heeft de politie vijf fietsers bekeurd. Ze kre gen de boete voor het negeren van het bord éénrichtingver- keer. De tijdelijke maatregel is ingesteld in verband met de werkzaamheden aan het kruispunt van de Laan van Saint Hi laire met de Haringvlietstraat. De Boerenweg geldt - vanaf de stoplichten - als omleidingsroute de wijk Poortambacht in Fietsers die de wijk uit willen, moeten via de verderop gelegen Scheldestraat of de Klerksweg. Eén automobilist kreeg bij de zelfde controle tussen half acht en half negen een bekeuring voor het niet dragen van de veiligheidsgordel. DREISCHOR - Het Gelderse dorp Lichtenvoorde heeft giste ren goud behaald in de categorie kleine steden en dorpen van de nationale groencompetitie Entente Florale. Venlo werd uitgeroepen tot groenste stad van Nederland. Twee jaar gele den behaalde Dreischor bij de nationale strijd de eerste plaats. Het jaar daarop volgde internationaal goud. Venlo en Lichtenvoorde doen volgend jaar automatisch mee aan de Europese versie van de Entente Florale. Aan de nationale groencompetitie deden dit j aar zes steden en drie dorpen mee VLISSINGEN - De politie heeft gisternacht een 16-jarige jongen uit Goes aangehouden. Hij had woensdagmiddag tij dens een ruzie in Vlissingen een 17-jarige plaatsgenoot met een mes in zijn rug gestoken. Het slachtoffer moest wordgn opgenomen in het ziekenhuis. De twee hadden rond vijf upr ruzie gekregen om een meisje. SEROOSKERKE - Een inzittende van een personenauto js woensdagavond om kwart over tien gewond geraakt bij een aanrijding. De man zat samen met de 37-jarige bestuurder in een auto die stond te wachten voor het rode stoplicht op de N57. Een 21-jarige automobilist merkte de auto te laat op en reed er achterop. De passagier klaagde over een pijnlijke nek. vrijdag 18 oktober 2002 Ook bomen hebben te lijden onder een hoog grondwaterpeil; te lang met de wortels in het vocht staan, overleven ze niet. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon NIEUW-HAAMSTEDE - De stuurgroep Wateroverlast Kop van Schouwen hoopt in het najaar van 2003 te beginnen aan het ver beteren van de waterafvoer in Nieuw- Haamstede. Wel is er nog een hoop werk aan de winkel voordat de werkgroep aan de slag kan een berg vergunningen moet worden aangevraagd en alle betrokken bewoners moeten meewerken. Bewoners van de Schouwse Westhoek kla gen veelvuldig - en de laatste jaren steeds meer - over wateroverlast in het gebied. Bij hevige regenval staan tuinen blank en moe ten kelders leeggepompt worden. Fruit- gaardbedrijven klagen over de hoge grond waterstand, waardoor wortels verdrinken en bomen doodgaan. Vaak wordt hierbij met een beschuldigende vinger naar Delta Nutsbedrijven gewezen, omdat die de wa terwinning in de Kop van Schouwen regelt. „Een wijdverbreid misverstand", meent ge deputeerde en voorzitter van de stuurgroep A. Poppelaars. De stuurgroep wilde gisteravond op een drukbezochte voorlichtingsbijeenkomst niet achterom kijken en schuldigen aanwij zen. „Wij kijken vooruit en willen het pro bleem oplossen", stelt Poppelaars. Nadat de afgelopen twee jaar vooral gekeken is hoe groot de overlast is en in welke gebieden de nood het hoogst is, komt nu langzaam maar zeker de aanpak inzicht. Beurtelings zal in zes gebieden in de Westhoek de waterafvoer worden verbeterd. Die aanpak is in fasen uitgesmeerd over de komende drie tot vier jaar, omdat de omvang van de waterover last de werkgroep 'een beetje is tegengeval len'. In één keer de problemen oplossen kan niet. Nieuw-Haamstede is volgens het draaiboek als eerste aan de beurt. Hier moeten twee grote waterlopen het overtollige water gaan afvoeren. De eerste sloot langs de Strand weg moet de problemen tussen de vuurtoren en de Meidoornweg oplossen. De andere waterloop kronkelt vanaf de Larixweg via de Torenweg en de vijvers achter het Duin hotel over het vliegveld naar de Klooster- weg. Om deze twee afvoeren goed hun werk te laten doen, moeten bestaande sloten ver breed worden, duikers aangepast en een krachtiger gemaal geïnstalleerd worden. Privé-terrein De stuurgroep hóópt over een jaar met de aanleg van de afvoeren te beginnen. Er wordt wat de start van het werk een flinke slag om de arm gehouden, omdat aan een aantal ferme voorwaarden voldaan moet worden. Een probleem is dat de met name de verbrede sloot langs de Strandweg groten deels over privé-terrein voert. Alleen wan neer alle eigenaren van die percelen mee werken, heeft het plan toekomst. Daarnaast wacht een papierwinkel aan vergunningen die aangevraagd moeten worden. Voor het stukje sloot over het vliegveld van Haam stede alleen al moeten zeven verschillende vergunningen bemachtigd worden. Gezien deze leeuwen en beren op de weg heerste er onder de toehoorders enige scep sis over de optimistisch geraamde termijn. Niettemin overheerst de waardering onder de bewoners dat de aanpak van de water overlast nu eindelijk in zicht komt. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Marcel Modde (chef) P'etKleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl 19 en 20 oktober 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 SCHOUWEN-DUIVELAND Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. de Jonge, Zierikzee, tel. (0111) 412280: Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwers haven, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: M. Leen- houts en J. J. Roth, Dijkstraat 32, Scha- rendijke, tel. (0111) 691280: Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oosterland, vrij. 17.00-ma. 08.00 uur: R. v.d. Valk, Dorpsweg 5, Bruinisse, tel. (0111) 482120. Tandartsen: S. De Smedt, Nieuwe Boogerdstraat 25, Zierikzee, tel. (0111) 416066: Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. 0111- 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00- 12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Oosterschelde Thuiszorg: Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111. Dierenartsen: Weekenddienstartsen Schouwen-Dui veland voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. STREEKACTIVITEITEN ~j DREISCHOR - Nederlands hervormde kerk, 19.30 uur: Koor- en samenzang- avond van Bond tegen het vloeken. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie H. den Hartog heeft gis teren bij de rechtbank in Mid delburg tegen een 55-jarige Vlissinger wegens seksueel mis bruik van diens dochter en twee pleegkinderen achttien maan den celstraf geëist, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De Vlissinger ontkende de be schuldigingen, maar gaf toe dat hij zich terughoudender had moeten opstellen. De ontucht met zijn pleegdochters zou heb ben plaatsgehad tussen 1996 en maart 1998. Deman vond dat hij ver was gegaan in zijn aanra kingen, maar er zaten volgens hem geen seksuele bedoelingen achter. De officier concludeerde dat verdachte op een verkeerde ma nier met seksualiteit was omge gaan. Ze verwierp zijn gedrag en wees op de seksueel getinte opmerkingen die hij tegenover de slachtoffers maakte. „U stelt dat aanraken niet strafbaar is, maar zat regelmatig aan de va gina en de borsten van de meis jes. U had als vaderfiguur macht, en daar maakte u misbruik van", zei Den Hartog. Het bewijs haalde de officier uit de verklaringen van een aantal getuigen die de verdachte hand tastelijk met jonge vrouwenden meisjes bezig hadden gezien. Uit het rapport van de psycfio- loog bleek bovendien dat de man pedofiele neigingen h^d. De onderzoeker achtte de kans op herhaling niet uitgesloten Daarom adviseerde de officier een ambulante behandeling. Aangifte Het zedendelict kwam aan Het rollen toen een van de pleegkin deren aangifte deed. Dat leidde ertoe dat ook de dochter, die in jaren 80 ontuchtige handelin gen zou hebben ondergaan, aangifte deed. Volgens raadsman E. Smit was er sprake van rancune bij de meisjes.Smit vroeg dan ook om vrijspraak voor zijn cliënt. Uitspraak op 30 oktober. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl door Esme Soesman ZIERIKZEE - Er is nog geen duidelijkheid over een aan mo gelijk aan te leggen zoetwater bekken in het landinrichtings- gebied Schouwen-West. Binnen afzienbare tijd' wil DLG (Dienst Landelijk Gebied) be trokken organisaties bij elkaar roepen om de draad weer op te pakken. Over een dik half jaar moet er uitsluitsel zijn. Medio volgend jaar wordt na melijk de deeluitwerking Schouwen-West van de Land schapsvisie verwacht. Mocht een zoetwaterbekken een haal bare kaart lijken, dan kan deze voorziening meteen in dit plan worden opgenomen. Aanvanke lijk was het de bedoeling deze maand al meer duidelijkheid te hebben, maar door een tekort aan menskracht is het onder zoek vertraagd. Begin dit jaar heeft er wel een oriënterend on derzoek plaatsgevonden, meldt projectleider B. van Eeckhoutte van DLG. Betrokken partijen als waterschap, provincie en landbouw hebben toen infor matie uitgewisseld. In het bekken kan zoet duinwa ter worden vastgehouden dat door agrariërs gebruikt wordt om hun teelt te irrigeren. Omdat een dergelijk bassin een behoor lijk beslag op de ruimte legt, wordt gekeken naar de moge lijkheid agrarisch gebruik te combineren met functies als na tuur en recreatie. Grote vraag is verder wie de rekening van een dergelijk project betaalt. Moet alleen de landbouw investeren of draait ook de overheid - die natuur en recreatie stimuleert - voor de kosten op? Die financië le kant is tot op heden niet in zichtelijk gemaakt, meldt Zeeuws ZLTO-voorman R de Koeijer. „Is het een erg dure in vestering, dan kun je de vraag stellen of het wel verantwoord is. Niet alleen voor de boer, ook richting belastingbetaler. Zelf verwacht De Koeijer dat de aanwezigheid van zoet water voor boeren wel steeds noodza kelijker wordt. Over een jaar of tien tot vijftien, schat hij, zal de grondprijs de introductie van duurdere teelten - zoals bloem bollenteelt - noodzakelijk ma ken. Zoet water is daarin een factor van belang. Op Tholen wordt voorjaar 2003 een proefproject zoet water ge start. Daarbij wordt wateruit het Schelde-Rijnkanaal via de hoofdwaterlopen het gebied in- Zoet water is schaars op Schouwen-Duiveland. Dat is vooral een probleem voor gewassen waar irrigatie een rol speelt, foto Peter N icolai gevoerd. Per hectare zouden len. Het vanuit dit gebied door- eens in het verleden ter sprake duur gebleken. Tien jaar gele- zoetwaterafnemers tussen de 15 voeren van zoet water richting geweest. Het benodigde pijplei- den al kwam de rekening rond en 25 euro per jaar moeten beta- Schouwen-Duiveland is even- dingennetwerk is echter fors te honderd gulden per hectare uit. door Miriam van den Broek DOMBURG - Strandpaviljoen De Wa tertoren in Domburg, dat begin deze zo mer zonder bouwvergunning is ver plaatst, krijgt alsnog een vergunning. Het college van B en W wil de situatie voor drie jaar legaliseren. Het paviljoen moet dan wel aan alle eisen voldoen. Het paviljoen moest van het waterschap een stuk naar voren opschuiven omdat het te dicht tegen de duinen stond. In overleg met de Stichting Strandexploi- tatie Walcheren die de Walcherse stran den beheert, is besloten van plaats te rui len met de strandwacht. Het paviljoen is daarna, zonder een vergunning aan te vragen, verkast. De verhuizing zorgde voor veel commo tie onder de eigenaren van de naastlig gende strandhokjes. Tien eigenaren dienden een bezwaar in bij de gemeente. Zij namen het de gemeente Veere kwalijk dat ze nooit heeft ingegrepen tijdens de illegale bouw. Verder vonden ze de nieu we locatie van het paviljoen niet geschikt en meenden ze dat hun privacy werd aan getast. Want doordat het paviljoen hoger kwam te liggen, konden de mensen op het weten dat ik ook nog een verzoek moet indienen bij de gemeente? Daar heb ik nooit bij stil gestaan. Volgens de letter van de wet zal er wel sprake zijn van een bouwplan. Maar in de praktijk is het pa viljoen uiteindelijk niet meer dan een paar units." Waterkant Over de bezwaren zegt hij: „In de loop van de jaren zijn de strandhokjes steeds hoger komen te staan. Dat de situatie op dit moment weer net zo is als elf jaar gele den, weet niemand meer. Bovendien, wie komt er nou op het terras zitten om over windschermen heen te kijken? Misschien had ik van tevoren de plannen moeten voorleggen aan de eigenaren van de strandhokjes. Dat heb ik niet gedaan." De gemeente heeft het paviljoen niet op genomen in het bestemmingsplan, waar door de situatie momenteel niet legaal is. Dat kan Veere verweten worden, zeggen B en W. „Dat de exploitant met het bad seizoen in het vooruitzicht te snel heeft gehandeld, is niet terug te draaien", al dus het college. „Maar in dit geval is het meewerken aan het verlenen van een bouwvergunning voor drie jaar aan te bevelen." terras over de windschermen heen kij ken. Eigenaar Jos Dekkers van De Watertoren was een beetje verbaasd over al die druk te. „Ik sta al twintig jaar met mijn pavil joen op dit strand. Altijd heb ik te maken gehad met het waterschap of de Stich ting Strandexploitatie Walcheren. De een zegt dat ik moet verhuizen en de an der zegt waar naartoe. Hoe moet ik dan Jos Dekkers maakt zijn paviljoen gereed voor de winter. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37