Ziekenhuis richt oogcentrum in Behoefte aan rijles voor seootmobiel 11 Veel lege flesjes en een onderbroek De jas in de hoofdrol Zierikzee heeft lang genoeg gewacht op besluit van rijksoverheid Overdracht zwembad Onderdak wacht niet op oprichting holding deurloo Noord-Beveland biedt onderdak en geld aan uitgeprocedeerd gezin zeeuwse almanak Hebbeding Veel bakplezier deze herfst! Vrouw gewond p: waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 18 oktober 2002 door Famke van Loon ZIERIKZEE - De overdracht van het Zierikzeese zwem- en sportcentrum Onderdak hoeft niet te wachten op de nieuwe holding die de Stichting Renes- se wil oprichten. Volgens zowel wethouder J. van Felius als stichtingsvoorzitter E. Geluk kan de fusie van de Stichting Sportcentrum Schouwen-Dui- veland (Onderdak) en de Stich ting Renesse op 1 januari 2003 gewoon doorgaan. De overname van de exploitatie van het Zierikzeese sportcen trum door de Stichting Renesse staat al enkele jaren op de agen da. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de stichting per 1 januari 2001 het roer zou over nemen. Maar de toenmalige ge meenteraad trok te elfder ure aan de rem. Het bereikte 'ak koord op hoofdlijnen' kon niet de goedkeuring wegdragen van zowel de gemeenteraad als de Raad van Toezicht, die namens de gemeente het reilen en zeilen bij de Renesser stichting in de gaten houdt. Heikel punt is de holding, die de Stichting Renesse wil opzetten. Hieronder moeten BV's als die voor Onderdak en het Sportcen trum Westerschouwen, dat de stichting al enkele jaren onder zijn hoede heeft, worden gehan gen. Voor deze omzetting moe ten de statuten van de stichting aangepast worden. De Raad van Toezicht is niet erg gelukkig met deze constructie. De gemeente zou op deze manier te weinig zicht houden op de (financiële) risicodragende activiteiten van de stichting. Dat pleit is twee jaar later nog altijd niet beslecht. Wethouder Van Felius verwacht dat hij 'binnenkort' met de Raad van Toezicht opnieuw zal overleg gen over de statutenwijziging, die de holding mogelijk zal ma ken. Mits de gemeenteraad ook akkoord gaat, moet dan snel duidelijk worden hoe de 'ver houdingen' tussen gemeente en Stichting Renesse straks zullen zijn. Stichtingsvoorzitter Geluk be vestigt dat deze procedure 'naar verwachting in december' is af gerond. De 'juridische fusie' van de Stichting Renesse en de Stichting Sportcentrum Schou wen-Duiveland is dan een feit, zodat de BV Onderdak per 1 ja nuari de touwtjes kan overne men. De oprichting van de hol ding moet vervolgens in de loop van 2003 plaatsvinden. De voorzitter heeft er vertrouwen in dat de verschillen van mening ook op dit gebied beslecht zul len worden. Jaar tijd Belangrijk is volgens Geluk wel dat dit niet langer in beslag neemt dan een jaar. Die tijd heeft de Stichting Renesse zich zelf gegeven voor het personeel van het Zierikzeese sportcen trum een plek te vinden. Ko mend jaar zijn zij nog in dienst van de gemeente en worden zij detacheerd bij de BV Onderdak Daarna wil de stichting de werknemers in dienst van de holding hebben, waarna ze uit geleend worden aan de BV. Vol gens de voorzitter zijn dit echter grotendeels administratieve verschuivingen (Advertentie woon- en slaapadvies Haringvl ietplein 4 - Zierikzt ■M doorlngrid Huibers WISSENKERKE - Een uitge procedeerd Koerdisch gezin uit Colijnsplaat kan in ieder geval de komende drie maanden reke nen op huisvesting en een ver goeding van de kosten van hun levensonderhoud. Burgemees ter en wethouders hebben be sloten de familie de komende maanden te steunen. De gemeente heeft inmiddels vervangende woonruimte gere geld. Wel moet de gemeenteraad nog zijn fiat geven aan een be drag van vijfduizend euro, dat voor de opvang nodig is. Het is voor verantwoordelijk wethouder C. Schippers de eer ste keer dat hij zo direct wordt geconfronteerd met de gevolgen van het Rijksbeleid voor uitge procedeerde asielzoekers. „Het is schrijnend", vindt hij. ,,De fa milie waar het hier om gaat, woont al bijna vier jaar in Co lijnsplaat, hun jongste twee kinderen zijn hier geboren, het oudste kind gaat hier naar school en naar voetbal; het zijn echt dorpsgenoten." Vorige week moest het gezin de sleutel van hun huurhuis bij het COA (Centraal Orgaan opvang Asielzoekers) inleveren. Zodra een asielzoeker is uitgeproce deerd, vervalt automatisch het recht op huisvesting en op een vergoeding van de kosten van zijn levensonderhoud. Omdat het Colijnsplaatse gezin al sinds 1998 in Nederland verblijft - ver voor de invoering van de nieuwe vreemdelingenwet - heeft het de mogelijkheid om tegen een ne gatieve beslissing in hoger be roep te gaan. „Dat is in dit geval ook ge beurd", zegt Schippers. Omdat de gemeente er enige tijd gele den nog vanuit ging dat de be slissing op zo'n beroep binnen drie maanden zou vallen, is er besloten de uitgeprocedeerde asielzoekers nog drie maanden te steunen. Schippers: „Maar of dat nu met de val van het kabi net nog een realistische termijn is, weet ik niet." Of de gemeente het gezin ook blijft steunen nadat de afge sproken drie maanden verstre ken zijn, is nog onduidelijk. „Daar wil ik op dit moment niet op vooruitlopen", zegt Schip pers. Wel hoopt de wethouder op korte termijn met de porte feuillehouders sociale zaken in de regio afspraken te kunnen maken over de opvang van uitgeprocedeerde asielzoe kers. „Elke gemeente worstelt met dit probleem. Het gaat om gezinnen die vaak al jaren in Zeeland wo nen, die uitgeprocedeerd zijn, maar nog wachten op een beslis sing in een beroepszaak", zegt Schippers. „Nu moet je als ge meente maar zien wat je doet. Het is daarom belangrijk om als Zeeuwse gemeenten, samen met de provincie, een eenduidig be leid te ontwikkelen. Dan sta je ook veel sterker ten opzichte van het Rijk." Geïnteresseerd bekeek die Bevelandse laatst hoe vaar dig de collega van haar vader met zijTi handpalm-compu tertje omging. Agenda, tele foonnummers, routeplanner, tekstverwerkingsprogram ma, e-mail, ja het handige apparaatje bevatte zelfs een compleet leesboek. „Zou dat niet eens iets voor mijn vader zijn?", opperde ze. Nu weet de collega hoe het staat met bedrevenheid van de vader met elektronische toestellen in het algemeen en computers in het bijzonder. Vanuit de goedheid zijns har ten heeft hij menige vrije avond besteed aan het (weer) aan de praat krijgen van in een vlaag van hebbeding koorts aangeschafte appara tuur. Misschien is zo'n hand palm-computertje iets te in gewikkeld voor je vader", merkte hij voorzichtig op. „Nee, daarom juist", sprak ze begerig. „Hij koopt wel vaker iets waar hij bij nader inzien toch niet zo goed mee om kan gaan. En dan krijg ik het." door Famke van Loon RENESSE - Schelpen, aange spoeld en achtergelaten zwerfafval en een flinke hoop zand. Met deze ingrediënten hebben leerlingen van het Wellantcollege De Bossekamp uit Ottoland in de Alblasser- waard een protestmonument gebouwd. Op het strand van Renesse wordt de afvalbuit tentoongespreid. Etalages van de onverschilligheid. Diep weggedoken in hun jas sen stappen strandgasten op de stormachtige herfstmiddag langs de branding bij Renesse. De brugklassers vmbo van het Wellantcollege kunnen deze middag hun handen uit de mouwen steken. Op het strand bij strandpaviljoen De Zomer zon krijgen ze de opdracht een kunstwerk te bouwen dat als protestmonument kan dienen tegen de gemakzucht van strandgasten. Voordat het protestmonument echt gebouwd kan worden, moeten de ingrediënten verza meld worden. Terwijl een deel van de groep de handen in het kille strandzand steekt om een sokkel op te werpen, stuiven hun klasgenoten weg om schelpen te verzamelen. Daar na verdwijnt het zwerfafval in plastic zakken. Het kleine stukje kust levert al snel een bonte verzameling afval op: van chipszakken, wrakhout en lege flesjes tot een babyspeen, Leerlingen van het Wellantcollege bouwen een kunstwerk van op het strand aangespoelde en ach tergelaten rommel. foto Marijke Folkertsma een onderbroek, een vaatje en een deken. Volgens biologiedocent A. Zwart wordt op deze manier 'inzichtelijk gemaakt' wat er zo al langs de kust wordt ach tergelaten door recreanten. En vooral in welke hoeveelheden. Want dat op een stukje van honderd meter strand zoveel afval gevonden wordt, maakt duidelijk dat het probleem langs tweehonderd kilometer Nederlandse kust groot is. Bart (13) en Matthijs (12) zijn verbaasd over de hoeveelheid afval die snel bij elkaar ge sprokkeld is. „Raar dat het zo veel is." Vol enthousiasme bouwen ze aan hun protestmo nument 'De Aarde' om strand gasten op hun onverschillig heid te wijzen. De andere groep probeert met hun 'Strandmannetje' niet alleen de vinger op de zere plek te leg gen, maar ook te laten zien hoe het beter kan. De ene kant van het mannetje is vervuild, ter wijl de andere kant schelpen en helmgras laat zien. Lang duurt het protest niet. Wan neer de leerlingen vertrekken wordt het verzamelde afval in vuilniszakken meegenomen. Bart neemt zichzelf plechtig voor het goede voorbeeld te volgen:,Ik zal er, denk ik, toch wel een beetje op gaan letten." Voorzitter J. Broertjes van de Raad van Bestuur realiseert zich dat de afzonderlijke inrich ting van het oogheelkundig cen trum tot ruimtegebrek kan lei den voor andere functies uit het invullingsplan voor het Zweed se Rode Kruisziekenhuis. „Het blijft daar passen en meten. En het is een feit dat we niet ieder een tevreden kunnen stellen." De val van het kabinet dreigt de opwaardering van de klinische zorg op Schouwen-Duiveland in de wielen te rijden. Het plan was kort voor de verkiezingen ingediend onder het bewind van minister Borst. Haar opvolger Bomhoff werd door de provincie en de gemeente gevraagd spoed te zetten achter de daadwerke lijke uitvoering van de uitbrei ding, maar dat besluit liet steeds op zich wachten. Broertjes had in dat verband eerder al aange kondigd het eigen plan voor concentratie van de oogheel kundige ingrepen binnen de SOZ in gang te zetten, indien duidelijkheid over verdere uitbouw van de functies zou uit blijven. Dat moment is nu aan gebroken, liet de bestuursvoor zitter gisteren weten. Hij gaat er vanuit dat het oog centrum begin volgend jaar kan worden geopend. Daarbij gaat het om zowel poliklinische als dagbehandeling. Anders dan tot nu toe naar buiten is ge bracht, wordt daartoe de kan toor- en vergaderruimte op de mmiRiuj '<«i f» ;GGIS tmtm süïc 33 1 «331 «ciHiooaeujc NOOROSm*r 13 J453» G6 T£SN(UIEN ItmmT WHW StIEICWOOf NI Met de herfstvakantie voor de deur introduceert Honig 3 nieuwe Amerikaanse bakmixen. Wat is er nu leuker en gezelliger dan samen met de kinderen bakken in de keuken? Honig maakt bakken nu nog leuker. Zo maak je nu in een handomdraai luchtige Muffins, 'smeuïge Brownies en Chocolate Chip Cookies met extra veel chocolade brokken. Bijna alles wat je nodig hebt zit al in het pak, zoals muffinvormpjes, een brownie- bakvorm of zelfs een cookie bakpapiertje. Het resultaat is heerlijk en lukt altijd. Op de achterzijde van het pak staan nog extra variatietips voor de kinderen. Honig wenst u dus veel bakplezier deze herfst. \uffins Hoor Marcel Modde ZIERIKZEE - De Stichting Oosterscheldeziekenhuis (SOZ) wacht niet langer op het besluit van het ministerie van Volksge zondheid voor het optuigen van het hospitaal in Zierikzee. De organisatie heeft de eigenhan dige voorbereiding voor vesti ging van een oogheelkundig centrum in het gebouw in gang gezet. Dat onderdeel staat los van het extra budget dat is aan gevraagd voor uitbreiding van de functies van de huidige dag kliniek. begane grond verbouwd. De leegstaande tweede verdieping van het ziekenhuis blijft daar mee beschikbaar voor de ge plande verpleegafdeling in samenwerking met het naastge legen verpleeghuis Cornelia, al dus Broertjes. De komst van een klein aantal verpleegbedden is overigensui- teindelijk wél afhankelijk van de handtekening van de minis ter. In combinatie met de opzet van een centrale huisartsenpost en het onderbrengen van de am bulancepost in het ziekenhuis (inclusief een extra post in de Schouwse Westhoek) is daar voor een extra budget nodig van jaarlijks 1,3 miljoen euro, waar van 835.000 euro door het mi nisterie moet worden opge hoest. Zowel directeur A. Schouw van de eilandelijke zorgkoepel Ar- cus als wethouder A. van dei- Wouden gaan er onverminderd vanuit dat het geld er komt. Ze baseren zich op toezeggingen van de belangrijkste adviesor ganen rond het ministerie. Bei den hopen tevens dat het besluit niet hoeft te wachten op de vol gende nieuwe minister in rij, maar dat Bomhoffs vervanger De Geus de knoop alsnog zal doorhakken. Emigreren Een demissionair kabinet mag weliswaar geen zwaarwegende besluiten nemen, maar dat pre dikaat zou te vervoeren voor het ziekenhuis van Zierikzee, me nen directeur en wethouder. Schouw: „Als dit afhankelijk zou zijn van het oordeel van weer een nieuwe (de vierde dan al!) minister, dan vrees ik voor verdere ontwikkeling in de Ne derlandse gezondheidszorg en wordt het volgens mij tijd om te emigreren." Een verdere vertra ging is voor van Van der Wouden 'onacceptabel'. Ook Schouw heeft van zijn kant de voorbereiding voor inrich ting van de tweede verdieping in het ziekenhuis al ingezet. De huurovereenkomst met de SOZ ligt klaar en het College Bouw Ziekenhuisvoorzieningen is de ze week akkoord gegaan met de kleinschalige bouwkundige aanpassingen. De opening van de huisartsenpost was - vooruit lopend op het extra budget - in februari gepland en gaat zoals het er nu naar uitziet gewoon door. Advertentie Een parcours met de nodige moeilijke situaties maakte onderdeel uit van de eerste cursus voor scootmobielrijders. foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman BRUINISSE - Niets zo moeilijk als met een seootmobiel of elek trische rolstoel achteruit een taxibusje uitrijden. Van de mo gelijkheid om een driedaagse verkeerscursus te volgen werd dan ook volop gebruik gemaakt. Gisteren werd deze Toer de Bru afgesloten met een mosselmaal tijd. Wethouder A. van der Wou den deelde certificaten uit. Alle negentien deelnemers kre gen zo'n certificaat overhan digd; het bewijs dat zij met goed gevolg onder meer de theorieles over verkeersregels hadden ge volgd. Behendigheidsoefenin gen en het afleggen van een par cours met hindernissen waren andere onderdelen van het pro gramma. „Er is enorm veel behoefte aan een cursus", weet W. Hefti van de Stichting Ge handicapten Beleid Schouwen- Duiveland. Mensen die plots aangewezen raken op een seoot mobiel, durven zich niet of nau welijks te manifesteren. Er is soms géne over het kwijtraken van de eigen mobiliteit. Daar naast ontbreekt het aan ver trouwdheid met het gloednieu we vervoersmiddel. Samen met E. de Vries en rij-in structeur H. Thijsse van de stichting Gehandicaptenbeleid pleit Hefti voor een verplichte introductiecursus voor begin nende scootmobielrijders. De firma Beenhakker, die de appa raten levert, zou standaard een cursus moeten verzorgen, vindt het trio. „Want het gaat uitein delijk om integratie. Gaat er in de begintijd iets fout, dan belandt zo'n seootmobiel onge bruikt in het schuurtje. De eer ste opvang is dus heel belang rijk." Per kern kunnen de problemen die scootmobielrijders onder vinden sterk uiteenlopen. Daar om wordt de cursus verspreid over Schouwen-Duiveland ge geven. Eerder waren Zierikzee en Burgh-Haamstede aan de beurt. Komend voorjaar wordt er in Brouwershaven gelest. Elke kern heeft zijn specifie ke problemen. Deelneemsters S. den Boer en C. Goedbloed uit Renesse weten als geen ander wat toeristendrukte voor pro blemen kan geven. Den Boer: „Duitsers stoppen altijd, maar de rest van de mensen neemt voorrang. Daar moet je echt mee uitkijken." Goedbloed: „Ach, ik blijf gewoon rustig wachten. Ik heb toch alle tijd." Den Boer koos voor een seoot mobiel om haar zelfstandigheid terug te krijgen. De cursus zorgt ervoor dat ze geen onveilige si tuaties voor anderen en zichzelf creëert. Vanuit de provincie is al interesse getoond voor dit Schouwen-Duivelandse initia tief, meldt J. de Looff van de medeorganiserende Stichting Welzijn Ouderen Schouwen- Duiveland. Gedacht wordt aan een draaiboek van de cursus, die onder andere organisaties kan worden verspreid. ZIERIKZEE - Een 46-jarige vrouw uit Zierikzee is woens dagavond lichtgewond geraakt bij een eenzijdig ongeval. Op de N59 bij Zierikzee kwam ze eerst op de linkerweghelft terecht, na een stuurcorrectie belandde ze inderechtersloot. De vrouw liep lichte verwondingen op aan haar gezicht en been. Naast deze imitatie lammy vindt u deze week nog veel meer mantels coats bij ons voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35