ROVIMCIA COURAN PJ LPF wil Nawijn als partijleider Prodi laakt afspraken over harde euro Belles;, Beest Afrekenen met gestolen pinpas soms mogelijk Reizen naar Indonesië afgeraden Jongerentrailer weer op pad Dennis de Nooijer is helemaal terug Tavenier verlaat Zeeuws Orkest Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- WÊÊÊÊÊ^BÊÊÊIÊM Zorgverzekeraars binden strijd aan met apothekers Meidenbende gearresteerd Voor alle zekerheid Onrust Mediapark door actiemobiel Verkiezingen waarschijnlijk in januari j: 6° W 4 Buiig Veel bewolking en perioden met regen, mogelijk ook onweer. Meest matige wes telijke wind en maxima rond 10 graden. 245e jaargang no. 247 vrijdag 18 oktober 2002 snummer 1,10 internet: www.pzc.nl AMUNDSENWEG 33 Lege stranden op Bali. Verschillende regerin gen raadden hun inwo ners gisteren af naar In donesië te reizen. Na de bomaanslag afgelopen weekeinde op Bali wordt nu in geheel In donesië rekening gehou den met aanslagen. Ja karta vaardigde gis teren een noodwet uit die als maximumstraf voor terreur de doodstraf mo gelijk maakt. De provincie zoekt de jongeren weer op. Drie Statenleden gingen gisteren in de jongerentrailer in discussie met leerlin gen van het Reijnaert College in Hulst. Het blijft moeizaam praten. Herindeling interesseert de jeugd niet; en wat de provincie kan doen om jongeren in de provin cie te houden? Dat lukt niet. De grote stad lonkt. In de herfst van zijn carrière is Dennis de Nooijer weer de schrik van elke verdediging. De aanvaller van NEC scoort en laat scoren. Vanavond speelt hij met zijn Nijmeegse club de derby met De Graafschap. Maandag speelt eerste violist en oud-voorzitter Frits Tave nier voor de laatste keer mee met Het Zeeuws Orkest. Zijn afscheid vindt plaats tijdens een benefietconcert in De Doelen in Rotterdam. Het or kest speelt dan Sophia, een compositie waarvoor compo nist Dirk Brossé zich liet inspireren in het So phia Kinderzieken- huis in de havenstad. v. varia: 2; binnenland: 3 en 5; feiten en meningen: 4; buiten land: 7; economie: 8; radio en televisie: 9; wetenschap: 10; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 19, 20 en 21; kunst 8t cul tuur: 23, 24, 25, 27 en 28. door Mare Brink DEN HAAG - Het is al jarenlang mogelijk om te betalen met giro- maatpassen die na diefstal zijn geblokkeerd. Bovendien kan onbeperkt worden afgerekend doordat de limiet tijdelijk is ver vallen. Dat bevestigde gisteren een Postbank-woordvoerster. Vol gens haar komt het 'enkele ke ren per jaar' voor dat de beveili ging is uitgeschakeld tijdens onderhoud aan computers die de blokkade regelen. Maandagnacht werd de Post bank voor tienduizenden euro's opgelicht bi] diverse tanksta tions. Volgens de politie gaat het om een nieuwe vorm die afwijkt van de fraude die de afgelopen maanden met bankpassen is ge pleegd. Daarbij ging het om ille gaal gekopieerde passen waar mee geld werd opgenomen bij betaalautomaten. Nu gaat het om het afrekenen via een pinautomaat. Gewoon lijk is dat onmogelijk met gesto len passen die zijn geblokkeerd. Normaal geldt ook een limiet voor de bedragen die iemand met de pinpas wil besteden. Maar volgens Postbank-woord voerster Judy op het Veld ver vallen deze beveiligingen enke le keren per jaar. „Wij houden er rekening mee dat de oplichters vanuit de Postbank over ophan den zijnd onderhoud aan de ap paratuur zijn getipt." Inmiddels zijn 24 mensen aan gehouden. Ze hadden bij tank stations tientallen sloffen siga retten en telefoonkaarten aan geschaft. GPD (Advertentie) naam: voorletters: straat: postcode: plaats- telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer f 1 handtekening: 8 713214 000002 noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) J noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20.50) "j per kwartaal met automatische incasso (€55,10). per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) .SWWA'*WV,irR1Nr' nonze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Nawijn (Vreemdelingen beleid) is nadrukkelijk in beeld als partijleider van e LPF. „Ik ga daar over nadenken" zei de demis sionaire bewindsman gis- leravond na afloop van overleg met de andere LPF-bewindsleiden. Minister De Boer (Verkeer en Waterstaat) en staatssecretaris Van Leeuwen (Cultuur) schoven Nawijn naar voren als kandi daat voor het lijsttrekkerschap. „Hij lijkt me een hele goeie", al- dus Van Leeuwen, die ook wil e doorgaan in de LPF. De Boer trekt zich zeer waarschijnlijk I terug uit de politiek. h OokLPF-fractievoorzitterHer- ben en het interim-partij be- i stuur zien in Nawijn de toekom stige eerste man. Herben liet woensdagavond nog weten het liefstHeinsbroek te willen. Woedend Nawijn verklaarde dat de LPF- bewindslieden gisteravond hebben overwogen het demis- sionaire kabinet-Balkenende te verlaten door collectief ontslag f in te dienen. Ze zijn woedend op de WD. Ze verwijten WD-lei- val van het kabinet te hebben veroorzaakt. Eerder, gisteren dreigde de LPF om alle begrotingen controver sieel te verklaren. Dat betekent dat de Kamer zeniet kan behan delen en het kabinet de beleids voornemens niet kan uitvoeren. Volgens minister Hoogervorst van Financiën zou dat een fi nanciële ramp zijn. „De over heid loopt zo vijf miljard euro aan inkomsten mis. De leegloop bij de LPF-fractie lijkt inmiddels te beginnen. Woensdag maakte het Kamerlid Zeroual bekend de politiek te verlaten. Gisteren gaf Schone- wille de pijp aan Maarten. De fractie vroeg gisteren boven dien voormalig voorzitter Wijn schenk de eer aan zichzelf te houden. Wijnschenk gaf daar gisteravond gehoor aan. Hij zegde zijn partijlidmaatschap op en meldde dat hij als zelf standig Kamerlid verder gaat. De verkiezingen voor de Tweede Kamer vinden waarschijnlijk in januari plaats. De WD, die woensdag nog pleitte voor een gang naar de stembus in decem ber, is gisteren van gedachten veranderd. Ook de meeste oppo sitiepartijen hebben liever wat meer tijd om de verkiezingen voor te bereiden. Het kabinet beslist waarschijnlijk in de loop van volgende week over de da tum. Bedreigd Overigens zegt ex-minister Bomhoff (LPF) bedreigd te zijn door mensen uit het kamp van de afgetreden minister Heins broek. Bomhoff heeft over deze zaak een brief gestuurd aan de veiligheidsdienst en het Korps Landelijke Politie Diensten. Minister Remkes van Binnen landse Zaken bevestigde de be dreigingen. De ruzie tussen de ex-ministers Bomhoff en Heinsbroek liep de afgelopen week op tot grote hoogte. ANP /GPD - Balkenende moest mislukken - val bedreigt uitbreiding Unie - kabinet niet echt demissionair - Wijnschenk krijgt de judasrol - besluit Borssele blijft gelden - Zalm ziet uit naar verkiezingen Joor Floor de Booys DEN HAAG - Het ministerie van Volksgezondheid én Zorg verzekeraars Nederland binden de strijd aan met de apothekers. Ze vinden dat het afgelopen moet zijn met de exorbitante winsten die de apothekers op strijken. Dat komt door de kor tingen en bonussen die de groot handel hen geeft. Officieel is niet bekend hoeveel de apothe kers aan dit systeem Verdienen, maar volgens berekeningen van Zorgverzekeraars Nederland zou het jaarlijks om 500 miljoen euro gaan. ,;0mgerekend per apotheek is dat zo'n 400.000 euro. En daar hoeven ze helemaal niets voor te doen. Wij vinden dat volstrekt ongepast, zeker nu in de zorg het geld bij elkaar geschraapt moet worden", aldus W. Annard, woordvoerder van de overkoe pelende organisatie van zorg verzekeraars. Kortingspercentage Om in kaart te brengen hoe groot de winst van de apothe kers precies is, heeft het minis terie de geneesmiddelengroot handel gewaagd binnen twee weken de kortingspercentages bekend te maken. De KNMP, de beroepsorganisa tie van apotheken, vindt alle ophef over de kortingen een beetje overdreven. „Die bonus sen en kortingen zijn feitelijk gezien een handelsvoordeel die een apotheker als gewoon on dernemer mag innen. Er is helemaal niets verbodens aan", aldus KNMP-voorzitter Favié. GPD AMSTERDAM - De Amster damse politie heeft zeven meis jes tussen de 12 en 14 jaar opge pakt. De meiden beroofden leeftijds genootjes van mobiele telefoons en andere kostbaarheden. De omgeving van het station Zuid/WTC was hun werkter rein. De meiden hadden het vooral voorzien op meisjes van hun eigen leeftijd. De slachtof fers werden geschopt en gesla gen. De politie kon uiteindelijk een deel van de groep op heter daad betrappen. ANP YAMOUSSOUKRO - Een dorpeling die op de hand is van de regering in Ivoorkust bemant nog steeds een afzetting van de weg die leidt van Yamoussoukro naar Issia. Kennelijk is nog niet iedereen op de hoogte van het bestand dat de regering en de opstandelingen gisteren heb ben getekend. De opstandelingen die de afge lopen maand de helft van Ivoorkust veroverd hebben, zullen de wapens neerleggen en on derhandelingen beginnen met de regering. Tuo Fozié, een voorman van de rebellen, tekende de overeenkomst samen met de West-Afrikaanse bemiddelaars in Bouaké, de stad die de rebel len na een mislukte militaire staatsgreep op 19 september innamen. foto Christine Nesbitt/AP van onze redactie buitenland BRUSSEL - De afspraken over de harde euro zijn volgens Euro pees Commissievoorzitter Prodi 'dom, net als alle afspraken die te weinig ruimte bieden'. In de Franse krant Le Monde uitte Prodi gisteren zijn frustratie dat het dagelijks bestuur van de Unie Frankrijk niet kan dwin gen om zich aan de afspraken te houden Met zijn aanval op het zoge noemde stabiliteitspact zet Prodi de discussie over de be grotingsdiscipline in de twaalf eurolanden op scherp. Een dag eerder liet Commissaris Solbes van Monetaire Zaken weten dat hij zal ingrijpen, wanneer Frankrijk zijn begroting niet op orde brengt. Als Solbes besluit Frankrijk een gele kaart te ge ven, is daarvoor de instemming van de eurolanden vereist. Dat systeem van 'algemene stem men' werkt niet, constateert Prodi. 'Ik weet heel goed dat het stabiliteitspact dom is, net als alle starre besluiten. Er is unanimiteit nodig om de af spraken aan te passen, en dat werkt niet. We zijn slim genoeg, daar gaat het niet om. Maar we moeten ook de macht hebben om een besluit te nemen. Op dit moment heeft niemand die be voegdheid. Daar ligt het pro bleem." De woorden van Prodi zorgden gisteren voor verwarring in Brussel, omdat ze strijdig lijken met de opvattingen van Solbes. De commissaris zei een dag eer der dat het stabiliteitspact 'naar de letter en de geest' moet wor- Advertentie Alléén deze week 3." korting Video Blokkerprijs 19.99 prijs t/m 20 oktober 16.99 Voordeel met 1 dukaat* 2.00 Alléén deze week 14.99 DVD Blokkerprijs Prijs t/m 20 oktober Voordeel met 1 dukaat Disney DubWDVD DVD mrt vele extra's 27.99 34.99 24.99 31.99 2.00 2.00 Alléén deze week 22.99 29.99 "geldig t/m 30 oktober 2002 HILVERSUM - Een medewerker van de Explo sieven Opruimingsdienst onderzoekt bij het Mediapark in Hilversum een auto, waaruit een tikkend geluid klinkt. Omdat rekening werd gehouden met een bom, werden gistermiddag de omgeving afgezet, het treinverkeer stilge legd en een naastgelegen school ontruimd. De auto, die al sinds het weekeinde bij het Media park staat, was volgeplakt met actieteksten als 'Geluk in geweldloosheid' en 'Deze schade is herstelbaar; schade aan mens, milieu, natuur niet'. De auto bleek geen explosieven te bevat ten. Gisteren meldde zich een man uit Den Haag, die zei de eigenaar van de grijze Mazda te zijn. Hij zou het 'actievoertuig', waarvan hij er zestig beweerde te hebben, bij het Media park hebben geparkeerd om aandacht te vra gen voor de verloedering van de maatschappij. Op 6 mei werd Pim Fortuyn doodgeschoten in het Mediapark. foto Evert bruinekool/ANP den nageleefd. Prodi's woord voerder haastte zich gisteren om uit te leggen dat Prodi en Solbes op dezelfde lijn zitten. Volgens hem waarschuwt Prodi voor be grotingsafspraken die zo star zijn, dat ze de economische groei van de Unie belemmeren. De afspraken rond de euro staan onder druk omdat vier landen- Frankrijk, Duitsland, Italië en Portugal- hun begroting niet tijdig op orde krijgen. Solbes is bereid die landen twee jaar ex tra te geven om hun tekort terug te brengen tot beneden de afge sproken grens van 3 procent. Maar twee weken geleden wei gerde Frankrijk zich bij die ver ruiming neer te leggen, ondanks zware druk van de Commissie en de eurolanden- Nederland voorop- die hun begroting wel op orde hebben. Verdedigd Diverse Europese regeringslei ders, onder wie de Franse premier Raffarin, hebben giste ren het stabiliteitspact krachtig verdedigd. Op een congres van de Europese christen-democra ten in Portugal was Raffarin op vallend positief over het pact. De beginselen zijn goed en Frankrijk deelt die, stelde hij- .Volgens de Spaanse premier Aznar is het stabiliteitspact 'een essentiële basis' voor economi sche groei. Beloftes moeten worden nage komen, anders wordt het stabi liteitspact belachelijk, stelde op zijn beurt de Luxemburgse pre mier Juncker.De Italiaanse pre mier Berlusconi waarschuwde echter voor de gevolgen van een te strak keurslijf. GPD/ANP pagina 3: Europa ongerust over Nederland pagina 7: Verhofstadt hekelt verborgen agenda EU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1