Unieke dino's in Nederland Warmer weer verandert klimaat in de achtertuin Oorzaak resistentie antibiotica ontdekt Varkens bijten stress weg Dipje door zetmeel en fastfood Citroensap verlamt zaadcellen Minder gelijkenis mens en aap Naturalis Leiden toont uitzonderlijke ontdekkingen uit Argentinië postzegels WAGENINGEN - Varkens bestrijden stress door op kettingen te bijten. Het kauwen van de dieren zorgt er voor dat de herse nen meer kalmerende stoffen aanmaken. Die dempen de ef fecten van chronische stress. Dat blijkt uit onderzoek van de dierethologe L. Loijens vande Wageningen Universiteit. Mensen en dieren die onder stress staan gaan stereotiep gedrag vertonen, repeterende bewegin- gen die schijnbaar geen doel hebben, constateert Loijens, De onderzoekster stelt dat die bewegingen bij varkens leiden tol een verhoogde productie van opioïden, een verdovende stof LONDEN - Miljoenen Britse werknemers krijgen in de mid dag te maken met een dip in him productiviteit omdat zij bij de lunch te veel zetmeel of te veel fastfood hebben gebruikt. Dat blijkt uit onderzoek onder 1000 volwassenen. Een daling van de productiviteit met 10 procent gedurende een uur kost het Britse bedrijfsleven ruim 6 miljoen euro per jaar, zo becijferden de onderzoekers. Volgens voedingsdeskundige Fiona Hunter is het gezonder om bruin brood te eten met bij voorbeeld houmous of pinda kaas, een appel in plaats van chocola of snoep en frisdrank vervangen door vruchtensap of water. ANP SYDNEY/CANBERRA - Citroensap kan een efficiënt middel zijn tegen ongewenste zwangerschappen en tegen besmetting met hiv, het virus dat aids veroorzaakt. Dit heeft een Australi sche wetenschapper verklaard op het tv-station ABC TV. Uit proeven aan de universiteit van Melbourne blijkt dat ci troensap binnen enkele seconden een verlammend effect heeft op zaadcellen. Ook wordt de activiteit van het hiv-virus 'dramatisch' verminderd door een oplossing die 10 procentci troensap bevat. De legendarische Venetiaanse playboy Casanova placht zijn minnaressen aan te bevelen de baarmoedermond met een stuk citroen af te sluiten. Volgens onderzoeker prof. Short is eer, meer praktische toepassing het gebruik van een met citroen sap doordrënkt stuk katoen of spons. Er is nog geen onder zoek verricht naar mogelijke bijwerkingen van de citroen sapmethode. Volgens Short werd citroensap eeuwenlang als voorbehoedsmiddel. RTR/DPA WASHINGTON - Mensen en chimpansees blijken minder ge netische overeenkomsten te hebben dan tot nu toe werd ge dacht. Dat is de conclusie van een nieuw onderzoek op basis vanDNA-gegevens. De uitkomsten van de studie, die is uitge voerd door een bioloog van het Californische Instituut voor Technologie, worden gepubliceerd in het tijdschrift Procee dings of the National Academy of Sciences. De bioloog Roy Britten heeft een nieuwe vergelijking gemaakt van de mense lijke genen en die van chimpansees en kwam tot de slotsom dat het genetisch materiaal voor zo'n 95 procent identiek is Voorheen werd uitgegaan van 98,5 procent overeenkomsten. Britten liet een computerprogramma een vergelijking maken van 780.000 van de drie miljard menselijke DNA-paren mei die van de chimpansee. Daaruit bleek dat de verschillen tus sen de twee soorten ongeveer 5 procent beslaan. Volgens Britten kunnen zijn gegevens biologen helpen bij hui on derzoek naar het uit elkaar groeien van de mens en de chim pansee in de loop van de evolutie. Daartoe moet eerst worden vastgesteld waar de genetische verschillen in het DNA gelo kaliseerd zijn. AP vrijdag 18 oktober 2002 door Ad van Kaam LEIDEN - Niet dat ze direct een rol van betekenis speelde, maar indirect zorg de prinses Méxima er wel degelijk voor dat de grootste, de kleinste en de meest vervaarlijke dinosauriërs ter wereld nu voor het eerst in Europa, in Museum Naturalis in Leiden te zien zijn. De Ar gentijnse connectie, zo zou je het kun nen noemen, of hoe van het een het an der komt. Paleontoloog dr. John de Vos knikt instemmend. Hij is content met Méxima en hij is bui tengewoon content met de unieke en wonderlijke wereld die zich daar nu en inede dankzij haar op de vijfde etage van het museum voor hem ontrolt. Het was de directeur José Bonparte van het Museo Argentino de Ciencias in Bu enos Aires die zijn Leidse collega Wim van der Weiden aansprak over het ver band tussen de dingen. Dat er, behalve de door prins Willem-Alexander ontdekte Maxima, nog veel meer inte ressante wezens rondliepen op de Uitgestrekte pampa's van dat Zuid- Amerikaanse land. Goed, het was wat langer terug - tussen de 250 en 65 mil joen jaar - maar het is nog niet zo lang geleden dat hun overblijfselen zijn ont dekt. Slechts twintig jaar geleden deed José Bonaparte zijn hoogst opmerkelij ke vondsten. John de Vos, conservator van Natura lis, ging vervolgens poolshoogte nemen in Buenos Aires. Vanzelfsprekend ken de hij het verhaal van de Zuid-Ameri kaanse dino's, maar de botten en de op stellingen van de replica's overtroffen zijn verwachtingen. „Als je een ventje bent van een jaar of 10,12 en je ziet die gigantische botten en die vervaarlijke koppen, dan kun je je helemaal inleven in de wereld van die enorme dieren. Hoe zagen ze eruit, hoe zag de aarde er toen uit? Nou, die jongens met fantasie moeten dit natuurlijk zien." Hoe zit het met de kleinste en de groot ste en de meest zonderlinge der dino sauriërs? En waarom zijn ze zo laat ont dekt, waar we toch al tijden bekend zijn met de Noord-Amerikaanse en Afrikaanse equivalenten? „Dat laatste is puur toeval. Zoals dit soort ontdek kingen dikwijls op louter toeval berus ten. Er zijn lagen waarin deze fossielen zich bevinden. Als zo'n beest sterft, moet hij heel snel afgedekt worden om te kunnen fossiliseren. Daarvoor zijn uitzonderlijke omstandigheden nodig Paleontoloog dr. John de Vos bij zijn 'schatten' in Naturalis. zoals bijvoorbeeld een zandstorm, een lawine of een rivier. Vervolgens moetje, miljoenen jaren later, die lagen waarin die versteende resten zich bevinden ook nog wel vinden. In Europa is elke centimeter land onderhand omgespit. Maar Zuid-Amerika heeft nog hele lege en onherbergzame stukken land. Daar moet het geluk de onderzoeker een handje helpen." José Bonaparte had dat geluk aan zijn zijde toen hij in Patagonië stuitte op de versteende beenderen van wat bij na der inzien eigen soorten dinosauriërs bleken te zijn. Ze behoorden tot de oud ste die we kennen. De kleinste daarvan, de Lagosuchus, is slechts 40 centimeter hoog en meer dan 200 miljoen jaar oud. „Prachtig diertje, hè", zegt De Vos ver tederd. „Dit is de voorouder van de di nosauriërs." Maar zijn nageslacht heeft heel wat meer voeten in aarde gehad. Je kunt het niet helpen, maar j e ogen dwalen bij het betreden van de zaal direct af naar het enorme onderstel van wat bij nader in zien de Argentinosaurus blijkt te zijn, de allergrootste planteneter ooit. „Hij leefde vermoedelijk in kuddes", zegt De Vos. Het zijn vooral replica's die hier staan, nauwkeurig nagebootste skeletten. Hier en daar is een wervel of een poot echt, soms liggen er een paar originele botten naast. „Alles wat organisch was is door de tijd omgezet in steen. Het vinden van DNA is daarom ook uitge sloten. Maar door dat verstenen, zijn die botten haast of helemaal niet meer te tillen. Laat staan in elkaar te zetten. Ja, er zijn complete skeletten gevon den. Ik heb ze gezien. Ze zouden tonnen wegen als je ze in elkaar zou zetten. Niet te verschepen." Hoeveel weten De Vos en zijn collega's paleontologen geologen die zich met fossielen bezighouden - eigenlijk van deze lang uitgestorven dieren? Weten foto Dick Hogewoning/GPD ze bijvoorbeeld welke kleur ze hadden? „Nee, dat toevallig niet", lacht hij. „Maar we weten toch wel veel, hoor. Laten we zeggen dat we van een schaal op tien, zeven zaken zeker weten." Jammer dat hij deze imposante dieren nooit in levende lijve heeft gezien om van hun kleurechtheid te kunnen ge tuigen? „Toch niet. Voor een weten schapper moet er altijd iets te raden over blijven. Het spannende is juist het ontrafelen van zulke mysteries. Stapje voor stapje. Enfin, daarom vond ik als jongetje deze dieren al zo interessant." Naturalis Dino Argentino in Naturalis Leiden, tot en met 9 maart 2003, een tentoon stelling over uitzonderlijke dinosauri ërs uit Argentinië. Veel van deze Zuid- Amerikaanse soorten zijn pas de laat ste 20 jaar beschreven en nu voor het eerst in Europa te zien. Daarvoor wa ren ze alleen in Japan. In een parade van skeletten staan ze opgesteld - van de kleinste en grootste tot de jongste en oudste dinosauriërs ooit. Een tweede zaal is geheel gewijd aan het dagelijkse leven van dinosauriërs. Dino Argentino geeft in een opstelling van skeletten, botten en reconstructies een beeld van de variatie en bijzonder heden van Argentijnse dinosauriërs. In Argentinië zijn dinosauriërs gevonden, die behoren tot de oudste die we ken nen. Over het algemeen hebben ze ook extremere kenmerken dan de meer be kende Noord-Amerikaanse soorten. Een brug dwars door de zaal heen biedt de bezoeker een kijkje van bovenaf. Je kijkt recht in de bek (1.80 meter) van een Giganotosaurus, een vleeseter die groter was dan een Tyrannosaurus. Nog extremer is de Argentinosaurus, de grootste dino ooit. Alleen de nek van deze planteneter meet al twaalf meter. Hoe snel klopt het hart van een dino? Wat eet een dino? Hoe groot is de omelet die je kunt maken van een dino-ei? Al les wat je altijd al over dino's wilde we ten maar niet durfde te vragen - is te ontdekken in een speciale zaal over het 'Dagelijkse Dinoleven'. Naturalis heeft voor de vragen en on derwerpen in deze zaal de hulp gekre gen van leerlingen van een Leidse ba sisschool. Zij zorgden voor de vragen; de specialisten voor de antwoorden. Voor zover mogelijk dan, want alles is nog niet bekend over deze dieren die rond 65 mijoen jaar geleden plotseling van de aardbodem verdwenen. Rondom de expositie verzorgt Natura lis een aantal speciale evenementen: Hoe worden dinosauriërs opgegraven, geprepareerd en opgezet? Dinosauriër fossielen om aan te rakenbotteneen ei en zelfs een drol! Woensdag en zater dag en in de herfstvakantie dagelijks om 14.00 uur. Alle leeftijden. Verhaal op Zaal - 'Dinosauriërs: uitge storven door een meteoriet?' In de kerstvakantie, van 21 december 2002 t/m 5 januari 2003. Elke dag om 11.00 uurin zaal Oerparade. Alle leeftijden Lezing Dino Argentino. Dr. John de Vos, conservator paleontologie van Na turalis. Dinsdag 12 november 2002 van 14.00 tot 15.00 uur. Toegang tot de le zing is 2,50 euro. Met museumbezoek I,50 euro. Film 'Zuid-Amerikaanse Dinosauri ërs'. In de voorjaarsvakantie, van 22 fe bruari t/m 9 maart 2003. Elke dag om II.00 en 16.00 uur. In de Cinema van Naturalis. Nederlandse ondertiteling. door Helma van den Berg UTRECHT - Steeds meer men sen raken resistent tegen anti biotica. Dat komt door kwistig voorschrijven van de dokter en door het eten van met anti biotica besmet voedsel. Ver wacht wordt dat binnen 30 tot 50 jaar voor een groot aantal in fecties geen enkel middel meer werkt. Maurine Leverstein-van Hall (39), arts-microbioloog van het Universitair Medisch Centrum (UMC) Utrecht, ontdekte met haar promotieonderzoek hoe het komt dat mensen voor zo veel soorten antibiotica tegelijk ongevoelig worden. En dat voor hun verdere leven blijven. De Utrechtse arts-microbio loog: „Een bacterie slaat elk soort resistentie voor altijd op. Vervolgens springen kleine stukjes DNA vaak en zeer effici ent van de ene resistente bacte rie op de ander over. Zo ontstaat een sneeuwbaleffect, op den duur helpt geen enkel antibioti cum meer." De Europese Unie en de Wereld Gezondheid Organisatie (WHO) hebben al eerder de noodklok geluid. Niet alleen het jarenlang kwistig voorschrijven door dok toren veroorzaakt de toenemen de ongevoeligheid voor antibio tica. Ook het slacht- enlegveein Nederland en de rest van de we reld krijgt per jaar tientallen tonnen antibiotica als 'groeibe vorderaar' of als medicijn bin nen. Het vee krijgt dezelfde soorten antibiotica die mensen voor be strijding van infectieziekten krijgen voorgeschreven. Daar door ontstaan in dieren resis tente bacteriën die via het vlees in de mens terechtkomen. Vegetariërs ontspringen vol gens Leverstein de dans even min: „Via koeienstront en -pies komen de resistente bacteriën en antibioticaresten in het grondwater terecht. Hetzelfde water waarmee groenten en fruit worden geteeld." Volgens Leverstein is het resis tentieprobleem voorlopig niet opgelost. „Het duurt nog zeker tien jaar eer de industrie een al ternatief voor antibiotica heeft ontwikkeld." Op Nederlandse zegels neemt het Huis van Oranje een be scheiden plaats in. Sinds de in huldiging van koningin Beatrix in 1980 hebben we slechts vier bijzondere emissies gehad: het 50-jarig huwelijk van prin ses Juliana en prins Bemhard (1987), honderd jaar Oranje vrouwen (1990), het twaalf-en- -half-jarig regeringsjubileum vanBeatirx (1992) en afgelopen januari een velletje ter gelegen heid van het huwelijk van Wil lem-Alexander en Maxima. En wat de permanente zegels Bea trix betreft, daarvan is nog steeds de eerste serie, op enkele kleurstellingen na (inversie), in gebruik. Dit alles is een wereld van ver schil met België. Daar kwamen sinds het overlijden van koning Boudewijn in 1993 al zes series permanente zegels uit (inclusief de hogere waarden) met de beel tenis van koning Albert II Daarnaast nog een zegel met koning Albert en koningin Pao- la 1995)vier emissies (zegels en velletjes) in het kader van 'Pro motie van de filatelie' met por tretten van alle Belgische ko ningen en koninginnen (1998, 1999, 2000 en 2001), een zegel ter gelegenheid van het 40-jarig huwelijk van Albert en Paola (1999), een huwelijkszegel Phi lippe en Mathilde (1999), een ze gel met het portret van Philippe en een velletje '50 jaar konin gin-Elisabethconcours'. Aan al deze zegels en velletjes worden 7 november nog eens twee koninklijke zegels en een velletje toegevoegd waarmee De Post prinses Elisabeth, die 25 oktober één jaar wordt, wil feliciteren. Het moet worden ge zegd: het zijn innemende zegels. Op een zegel van 0,49 (voor bin nenlands gebruik) de prinses in volle glorie, op een zegel van 0,59 (Europa), Philippe, Mathil de en Elisabeth en op een velle tje met daarin een zegel van 0,84 waarop de kleine prinses (bui ten Europa) het bijna identiek beeld als op de 0,59-zegel.toont Hoewel deze Belgische emissie 1 buiten het al lang bekende jaar programma valt zal ze toch met zo gauw over het hoofd worden gezien. Anders ligt dat mogelijk met Duitse, Noorse en Zwitserse zegels, die onlangs nauwelijks aangekondigd op de markt zijn gebracht. jMK OTAj Helvetia 2002 Duitsland gafzoals reeds eer der gemeld, 30 augustus een wa tersnoodzegel uit van 56 44 (eurocent) en ook in Zwitser land dook plots een zegel op. D aar verscheen 10 september een 90-rappenzegel, die de toe treding van Zwitserland tot de Verenigde Naties onderstreept. De zegel toont met de kaait van j de wereld op de achtergrond het VN-logo. In Noorwegen gaat het om twee i overdrukken, die 10 oktober uitkwamen. De zegels versche nen in het kader van de Noordse postzegeltentoonstelling NOR- DIA 2002 (10 tot en met 13 okto ber)Het gaat hier om overdruk ken van de op 5 juni uitgegeven I zegels (5,50 Nkr. en 22,00 Nkr.), I die de 200ste geboortedag me- moreren van de wiskundige Niels Henrik Abel (1802-1829) I Op de zegels is alleen de opdruk NORDIA 2002 toegevoegd. Op- I lage slechts 250.000 series. Verder verschenen (20 /9) in Noorwegen: zes zegels (5,00,2x 5,50,7,00,9,00 en 10,00Nkr.)ter i gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Noorse voetbal bond (hoogtepunten uit de voet balgeschiedenis) en twee Eu ropazegels: een clown (5,50 Nb' en een olifant (8,50 Nier.). Tot slot nog een bijzondere uit gifte in Noorwegen. Op 10 okto ber werd de eerste muntbrief uitgegeven. Daarop de twee Abel-herdenkingszegels met opdruk. Oplage van deze eerste brief: 5000 stuks. Hero Wit J Speenkruid verschijnt eerder dan vroeger, foto Susanne Hutten hoofdvoedsel, wel eerder te voorschijn komen door de ho gere temperaturen. Ze lopen daardoor het gevaar te weinig rupsen te vinden voor hun kroost. Van de insecten worden alleen de vlinders gescreend in het project Klimaatverandering in de achtertuin. Ook hier weer uitschieters. Dit jaar werd de trekvlinder atalanta al gesig naleerd op 31 januari. Dat is extreem vroeg, aldus de Vlin derstichting. Uit een groot Eu ropees onderzoek, beschreven in Nature, blijkt dat de vlin derpopulatie zijn leefgebied verlegt. De helft van zestig niet-migrerende vlinders in Europa en Afrika heeft de noordgrens 35 tot 240 kilome ter opgeschoven. Uit een ande re studie blijkt dat warmte minnende planten oprukken. Zo kun je in Nederland tegen woordig korstmossen vinden die normaliter alleen in de tro pen voorkomen. Dat lijkt misschien goed nieuws: Hoe meer soorten, hoe beter. Maar Van Vliet wijst er op dat lokale toename van de biodiversiteit niet per sé ge paard gaat met een toename in heel Europa. „In totaal gaat het aantal wel licht achteruit." Volgens de Milieubalans 2002 begint de lente twee weken eerder en de herfst een week later vergele ken met de jaren zeventig. „Dat strookt met de bevindin gen van De Natuurkalender", zegt Van Vliet. Een langer groeiseizoen heeft duidelijk zijn weerslag op de land- en tuinbouw. En niet al leen in positieve zin. Fruitbo men dragen vroeger dan ooit bloesem. Tuinders in Dene marken leden hierdoor de af gelopen jaren forse vorstscha- de. Dit voorjaar bloeiden in de Betuwe de perenbomen drie weken eerder dan normaal. „Voorzover bekend is het nog nooit eerder voorgekomen dat peren eerder bloeien dan ker sen. Gelukkig hebben we geen late nachtvorst gehad. Anders was dat een ramp geweest voor de telers." De atalantavlinder werd dit jaar al eind januari gesignaleerd. door Peter de Jaeger) WAGENINGEN - De natuur verandert, omdat het langer warm is en steeds vroeger lente wordt. Die klimaatverande ring is goed te zien in uw eigen achtertuin. Een groot aantal organisaties brengt samen met het publiek een en ander in kaart. „Het begon allemaal met het radioprogramma Vroege Vo gels. De makers vroegen mij iets te komen vertellen over een Europese werkgroep die het effect van temperatuurstij ging op de natuur bestudeert. Zij stelden voor om in samen werking met hun en een aantal andere organisaties de luiste raars bij dit onderzoek te be trekken", zegt Arnold van Vliet van de leerstoelgroep Mi lieusysteemanalyse van de Wageningen Universiteit. Sinds die uitzending, februari 2001, lopen inmiddels ruim tweeduizend mensen extra op lettend door hun achtertuin. Ze geven hun bevindingen door aan Van Vliet, die als fe- nologisch onderzoeker de in vloed bestudeert van het kli maat op de groei van plant en dier. De helpers houden precies bij wanneer speenkruid bloeit, wanneer de jongen van de koolmees uitvliegen en wan neer voor het eerst vlinders fladderen rond de ribesstruik. Hun waarnemingen, van onge veer honderd planten en die ren, worden rechtsreeks via in ternet doorgegeven of per post verzonden. „Naast het wetenschappelijk doel willen we de mensen be wust maken dat het klimaat verandert. Een temperatuur stijgingvan 0,4 graden Celsius, over de afgelopen drie decen nia, is minder aansprekend dan een vervroeging van de bloei met tien dagen. Ja, dat die ijsbeer op de Noordpool het moeilijk krijgt is natuurlijk erg. Het effect van opwarming van de aarde is dicht bij huis net zo goed te zien. Bijvoor beeld omdat het klein hoefblad eerder in bloei staat of omdat de kolgans eerder terug is uit foto Vlinderstichting Afrika", zegt hij. De bioloog analyseert de gege vens met experts van de Vlin derstichting, vogelaars van SOVON (Stichting Vogelon- derzoek Nederland) en plan- tendeskundigen van FLORON (Flora Onderzoek Nederland). „Door de recente hoge tempe raturen wordt record na record gebroken", zegt Van Vliet. Alle geturfde gegevens belan den in de computer en worden vergeleken met verzameld ma teriaal uit het verleden. Plan ten bloeien twee tot drie weken eerder. Koploper dit jaar is fluitekruid met ruim dertig da gen voorsprong. Maarts viool tje en sneeuwklokje steken ruim twintig dagen eerder de kop op dan veertig jaar terug. Zwaluw, zwartkop en tjiftjaf komen een a twee weken eer der terug van hun winterver blijf. Hierdoor kunnen de insecten eters in de problemen komen. Dat is voor de koolmees op de Hoge Veluwe al bewezen. De ouders gaan niet eerder broe den terwijl de rupsen, hun

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 10