Kabinet Balkenende onderuit Stijlvol afscheid van prins Claus Viskraam stapt over op Ierse mosselen A Middelkamp geniet bij Sluitingsprijs Premier vandaag naar koningin wegens ruzie Lijst Pim Fortuyn Arrestaties na aanslag Bali GS steunen universiteit met geld Bizarre terugkeer Geluk Gemeenten willen goedkope stroom Oranje waakt voor onderschatting Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Roep om einde IRA zwelt aan J 14c 1 "9° ZW 5 Lang droog Vrij krachtige wind uit het zuidwesten bij een overwegend droge dag. Temperatuur rond 14 graden. 245e jaargang no. 245 woensdag 16 oktober 2002 los nummer 1,10 WttUKSBBÊKM rfnor Koos van Wees DEN HAAG - Premier Balkenende zal koningin Beatrix vandaag het ont slag aanbieden van zijn kabinet. Dat bevestigen betrouwbare bronnen rond de premier. Balkenende is tot de conclusie gekomen dat de ruzie binnen de LPF-ministersploeg verder re geren onmogelijk maakt. In het kabinet drongen gister avond zeven LPF-bewindslie- den aan op het vertrek van zo wel vice-premier Bomhoff als de beoogd politiek leider Heins broek. Beide ministers weiger den echter op te stappen. Bom hoff wilde zijn lot in handen van de LPF-fraetie leggen, die zelf intern verdeeld is. Maar: „De premier heeft er schoon genoeg van", aldus een CD A-promi nent. Balkenende zelf noemde gister avond laat na een emotionele vergadering van de minister raad de situatie 'zorgelijk'. „Dit raakt aan de positie van dit ka binet." Maar omdat gisteren de begrafenis van prins Claus was werd het onmogelijk gevonden het ontslag van het kabinet aan de koningin aan te bieden. LPF- vice-premier Bomhoff betuigde zijn spijt dat de dag van de be grafenis van prins Claus zozeer werd overheerst door 'politieke emoties'. „Dit had een dag moe ten zijn van piëteit." De LPF-fractie was sowieso verdeeld over een mogelijke op lossing. Wijnschenk, tot giste ren fractieleider, eiste het aftre den van vice-premier Bomhoff. Volgens Wijnschenk ontbeert Bomhoff momenteel elke steun onder de andere LPF-bewinds- lieden. Mat Herben sloot niet uit dat Bomhoffs rivaal Heinsbroek het veld moet ruimen. Wijn schenk noemde dat 'onbestaan baar'. Volgens hem is Heins broek 'de enige echte LPF- minister'. Herben eiste gisteren het poli tiek leiderschap op van de LPF, een functie die ook Heinsbroek zou ambiëren. Herben stelde onmiddellijk een daad. „Die ru zie tussen Heinsbroek en Bom hoff moet binnen 24 uur stop pen. Omdat ik het zeg, en ik ben de politiek leider", zei hij. Maar gisteravond gaf geen van de be trokken ministers gevolg aan die oproep. In de Tweede Kamer riep SGP-leider Van der Vlies premier Balkenende al op van wege 'al het gekrakeel binnen de LPF' het kabinet te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. GPD De Indonesische politie con troleert auto's bij de luchtha ven van de Balinese hoofd stad Denpasar. Inmiddels zijn vijftig mensen verhoord die mogelijk meer weten van de bomaanslag die zaterdag avond 187 levens kostte. On der de vijftig is één persoon die mogelijk direct betrokken is ge- Q weest. Gedeputeerde Staten hebben gisteren besloten 1,2 miljoen euro in de Zeeuwse universiteit te steken. Het geld is bedoeld om de verwachte tekorten van de Roosevelt Academy in de eerste jaren te dekken. GS vinden de komst van de universiteit zo belangrijk voor Zeeland, dat zij er ex tra geld voor vrijmaken. DEN HAAG - De val van het kabinet-Balkenende komt voor één Zeeuwse politicus wel erg ongelegen: voor oud- VVD-Kamerlid J. Geluk uit Schuddebeurs. Vandaag wordt hij opnieuw beédigd als volksvertegen woordiger. Twee weken gele den toonde hij zich nog 'blij' met zijn onverwacht snelle terugkeer naar Den Haag of, zoals hijzelf zei: 'Ik ga eens kijken hoe het in Peyton Pla ce is'. Geluk, die van 1998 tot de verkiezingen van 15 mei dit jaar al Kamerlid was, wordt waarschijnlijk het laatste Kamerlid dat deze Kamerperiode wordt bin nengehaald. Hij volgt oud- Kamerlid G. de Vries op, die naar de Europese Conventie gaat, het adviesorgaan over de toekomst van de Europese Unie. (Advertentie) ■H De Zeeuwse gemeenten gaan voor hun elektriciteit de boer op. De gemeenten, aandeelhouders van Delta NV, vragen of fertes voor de levering van stroom bij zes bedrijven. Elke ge meente kan apart zijn stroom inkopen, maar als ze dat samen doen, zal het goedkoper zijn, verwacht voorzitter D. van der Zaag van de Vereniging van Zeeuwse ge meenten. Oostenrijk toonde gisteren respect toen het Nederlands voetbalelftal aankwam in Wenen voor het EK-kwalifi- catieduel. Sterker: zevereer den, aanbaden en adoreer den Oranje. Je zou er bijna overmoedig van worden. Maar gelukkig probeert bondscoach Dick Advocaat zijn spelers met bei de benen op de O grond te houden. mL O claus: 2,3 en 5; feiten en meningen: 4; varia: 6; binnenland: 7; buitenland: 9; economie: 11 ;radioentelevisie:12en 13; zee land: 15, 16, 17, 19 en 21; sport: 22 en 23; uit: 25, 26 en 27; jong: 28 en 29. door Rolf Bosboom YERSEKE - De visdetailhandel gaat zelf Ierse mosselen op de markt brengen. De sector wil een tegenhanger bieden voor de Zeeuwse handel, die zichzelf uit de markt zou prijzen met te wei nig aanbod en te hoge prijzen. De mosselhandel is niet onder de indruk van de campagne. Het Verbond van de Nederland se Visdetailhandel (VNV), de brancheorganisatie waarbij zo'n achthonderd visverkopers zijn aangesloten, presenteert op 28 oktober in Blaricum 'zijn' Ierse mossel. De actie is ingegeven door het minimale mosselaanbod van dit jaar. „De handelaren leveren bovendien het liefste aan super markten", zegt voorzitter P. van de Laar van het VNV. „Verder is de Zeeuwse handel bezig het product uit de markt te prijzen. Het wordt zo duur gemaakt dat de consument het niet meèr koopt." Reden voor de detailhandel om zelf verder te kijken. „Wezijnop zoek gegaan naar een betaalba re mossel voor de consument", aldus Van de Laar. „Die kun je in Nederland niet meer vinden. Zo zijn we in Ierland terechtgeko men. Daardoor kunnen we nu het hele seizoen, tot en met april, voldoende mosselen aan bieden van een constante kwali teit." De Ierse mossel wordt in de winkels, verkoopwagens en kramen aangeboden naast de Zeeuwse mossel. „Dan kan de consument zelf een keuze ma-- ken." Volgens J. Holstein van de verenigde mosselhandelaren is er weinig nieuws onder de zon. „Bijna elke mosselhandelaar importeert momenteel mosselen uit het buitenland, omdat er te weinig aanbod is." Reden om als sector verontrust te zijn over de actie, is er volgens de handel niet. (Advertentie) voorletters straat: postcode plaats: noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon e-mail' Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekemng- nummer' j handtekening: 8 "713214"000002 noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50). 3 per kwartaal met automatische incasso 55,10). 3 per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissïngen (postzegel niet nodig) Prins JohanFriso troost zijn moeder. Achter hen prins Willem-Alexander, foto Jerry Lampen/RTR van onze redactie binnenland DELFT - Nederland heeft gisteren op ingeto gen wijze afscheid geno men van prins Claus. Tienduizenden belang stellenden stonden langs de route van de uitvaart stoet. Meer dan zesdui zend militairen vormden een erehaag tussen Den Haag en Delft. De prins werd na de kerkdienst bijgezet in de grafkelder van de Nieuwe Kerk. De massale toeloop waar voor met name in Delft was gevreesd, bleef uit. Miljoenen Nederlanders volg den de plechtigheid via de tv. Al zeer vroeg gisterochtend vorm den zich de eerste rijen mensen achter de hekken op de Markt in Delft. Bij paleis Noordeinde in Den Haag, het vertrekpunt van de stoet, werd het pas later in de ochtend drukker. Rond kwart voor tien werd de kist met het stoffelijk over schot van prins Claus onder de tonen van het Wilhelmus uit paleis Noordeinde gedragen en in de rouwkoets geschoven. Versiering Vijf minuten later vertrok de stoet onder klokgelui met de prinsen Willem-Alexander, Jo- han Friso en Constantijn. Voor op reed de door zes Friese paar den getrokken paarse gala lijkkoets met het stoffelijk overschot van de prins. De eni ge versiering op de koets was een rouwkrans van zijn gezin, in de kleuren groen en wit van het wapen van de familie Von Amsberg. Halverwege de tocht naar Delft, bij het Instituut Leer gangen Defensie in Rijswijk, verwisselden de prinsen van koets. Zij kregen daar gezel schap van koningin Beatrix en haar schoondochters Maxima en Laurentien. De overige leden van de ko ninklijke familie verzamelden zich met de genodigden in het stadhuis in Delft. Onder hen was prins Bernhard en ook de vriendin van prins Johan Friso, Mabel Wisse Smit. Zij trok voor het eerst officieel in het gezel schap van de koninklijke fami lie op en ging met de naaste fa milieleden de grafkelder in. Gasten De koninklijke gasten werden met 21 bussen naar de kerk ge bracht. Onder de buitenlandse gasten waren koning Albert II en koningin Paola van België, koning Juan Carlos I en konin gin Sofia van Spanje, koning Carl XVI Gustaf en koningin Silvia van Zweden, prins Aki- shino en prinses Kiko van Ja pan, prins Charles van Groot- Brittannië en de Duitse Bonds president Johannes Rau. Behalve goede vrienden en kennissen van prins Claus wa ren ook het kabinet, de leden van de Eerste en Tweede Ka mer, voormalige politici en ex- minister-presidenten aanwe zig. De uitvaartdienst werd voorgegaan door dominee Ca- rel ter Linden. De theoloog Huub Oosterhuis hield een korte overdenking, waarbij hij de rol van Claus bij het verbete ren van de Nederlands-Duitse betrekkingen belichtte. Verder werd de grote liefde tussen Claus en zijn gezin benadrukt. De prins werd bijgezet in de ko ninklijke grafkelder, waarbij de koningin en haar zonen zichtbaar waren aangedaan. De koninklijke familie vertrok vervolgens naar paleis Noord einde om daar de condoleances te ontvangen. GPD Mabel treedt op de voorgrond het is mooi om er bij te zijn overdenking Oosterhuis beelden uitvaart Zeeland niet stiller dan anders emoties in Nieuwdorp muziek vertelt het verhaal BELFAST - Na het echec van het gemengde protestants-ka tholieke bestuur van Noord- Ierland zwelt de roep om ont binding van het Ierse Republi keinse Leger aan. Vooraanstaande Ierse, Britse en Amerikaanse functionarissen voorspelden gisteren dat het be stuur pas weer in werking kan treden als het IRA is opgehou den te bestaan. Na drie jaar de macht te hebben gedelegeerd aan een regering met de aan de IRA gelieerde Sinn Fein, heeft Groot-Brittan- nië het bestuur over de provin cie overgenomen. De meeste commentatoren geven de schuld voor de mislukking aan het IRA. dat volgens de politie doorgaat met geweld. De Britse minister voor Noord- Ierland, John Reid, zei dat rege ren onmogelijk is zolang het IRA 'een blok aan het been' is van de leiders van Sinn Fein. In het Ierse parlement drongen alle grote partijen aan op ontbin ding van het IRA. Ook Richard Haass, gezant van de Ameri kaanse president, deed dat. AP De kist wordt de koninklijke grafkelder ingedragen, nagestaard door koningin Beatrix, haar zonen met hun partners en de zussen van prins Claus, die even later afdalen, foto Lex van Lieshout/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1