coalitie bezuinigt fors Koerden in Irak willen samenwerken Britten nemen Noord-Iers bestuur over Storm van kritiek op ontruiming Brugs bos Familie gelynchte soldaat claimt Palestijns tegoed Rebellen Oeganda moorden dorpje uit Butler van Diana ontkent diefstal China executeert gifmoordenaar Ray Conniff (85) overleden Kandidaat-opvolger Moi gekozen Bisschop vrijuit na seksschandaal Schroder presenteert ploeg Student(27) bekent moord op elfjarige Verdorvenheid Rebellen Ivoorkust zijn uitgepraat Nieuwe tarieven IPOST van onze redactie buitenland KAMPALA - Oegandese re bellen hebben 52 mensen ge dood bij een aanval op het dorpje Lapono in het noorden van het land. Het is volgens een legerwoordvoerder de ergste aanval sinds maanden. Het gaat om rebellen van het bevrijdingsleger LRA. Ze slo ten mensen op in hutten en staken die in brand, staken dorpelingen neer en schoten anderen dood, aldus leger woordvoerder majoor Shaban Bantariza. Lapono ligt 350 ki lometer ten noorden van de hoofdstad Kampala. Volgens een Italiaans missie persbureau pleegden de rebel len zaterdag ook een aanval op Aymel, een ander dorp in het gebied. Daarbij zouden zeker tachtig doden zijn ge vallen. Het LRA is voortgekomen uit een opstand in Noord-Oegan- da die begon nadat president Yoweri Museveni, een zuider ling, in 1986 de macht had ge grepen. Nadat het Oegandese leger in maart de bases van het LRA in Zuid-Soedan had ver nietigd zijn de rebellen terug gekeerd naar Noord-Oegan- da, waar zij sindsdien de plaatselijke bevolking terro riseren en kinderen ontvoeren om hen te gebruiken als solda ten of seksslavinnen. Aan het hoofd van het LRA staat Joseph Kony, die zich zelf tot profeet heeft uitgeroe pen. Eind juli slachtten LRA- rebellen nog 42 mensen af in het dorp Okol. RTR/AP LONDEN - Een vroegere butler van de Britse prinses Diana heeft gisteren voor de i-echtbank verklaard onschuldig te zijn aan diefstal. De 44-jarige Paul Burrell staat terecht, omdat hij 286 voorwerpen van de prinses zou hebben verduisterd. Ook wordt hij verdacht van diefstal van spullen van prins William en kroonprins Charles. Diana noemde Burrell ooit een 'rots in de branding' op wie zij kon vertrouwen. Hij verzekerde de rechtbank dat de inmid dels overleden Diana hem de spullen in bewaring had gege ven. DPA/RTR PEKING - In China is gisteren een man terechtgesteld wegens het doden van zeker 42 mensen door ze te vergiftigen. De man had het voedsel van een concurrerend eethuis vermengd met rattengifRuim driehonderd mensen werden ziek. De staats televisie maakte melding van de executie. De man had een eethuisje geopend dat niet zo goed liep als dat van zijn rivaal. Hij handelde uit wraak en jaloezie. China brengt meer mensen ter dood dan de rest van de wereld samen, veelal door een kogel in het achterhoofd. RTR LOS ANGELES - De Amerikaanse componist, trombonist en bandleider Ray Conniff, die een Grammy Award kreeg voor de door hem gecomponeerde themamuziek van de film Dr. Zhivago, is op 85-jarige leeftijd overleden aan de gevolgen van een val. Conniff maakte naam met zijn vertolkingen van klassiekers als We Wish You A Merry Christmas, Besame Mucho, S'Won- derful en New York, New York. Hoewel zijn populariteit na de opkomst van de popcultuur begin jaren zestig afnam, schreef hij nog arrangementen voor onder anderen The Carpenters, Simon en Garfunkel en Bert Bacharach. AP NAIROBI - De regerende Kanu-partij in Kenia heeft Uhuru Kenyatta naar voren geschoven als kandidaat bij de presi dentsverkiezingen in december. Kenyatta is de 41-jarige zoon van Kenia's eerste president, Jomo Kenyatta. Hij krijgt de steun van de huidige president Daniel arap Moi. Die stapt na 24 jaar op. De Kanu-partij is wel hevig verdeeld over de kandidaatstel ling. Twee ministers vertrokken gisteren, omdat Moi wel erg veel druk zou hebben uitgeoefend om Kenyatta te nomineren. Daarmee zijn intussen zes bewindslieden opgestapt. DPA SYDNEY - De aartsbisschop van Australië, George Pell, is vrijgesproken van beschuldigingen van seksueel misbruik, heeft de Australische katholieke kerk gisteren op haar inter netpagina gemeld. Een onafhankelijk onderzoek, uitgevoerd door de voormalige rechter Alec Southwell, heeft uitgewezen dat de bewering dat Peil in 1961 een 12-jarige jongen zou heb ben misbruikt ongegrond is. De aartsbisschop heeft altijd vol gehouden onschuldig te zijn aan ontucht. De aanklager heeft zich tevreden gesteld met de uitkomst van het onderzoek en zal afzien van verdere vervolging. De aartsbisschop is sinds zijn benoeming in mei 2001 meer dan eens in opspraak gekomen. Op een conferentie in Canada zou hij hebben gezegd dat abortus een ergere misdaad wias dan seksueel misbruik van kinderen door priesters. AP dinsdag 15 oktober 2002 joorFonsSegenhout Hendriekus Wiltjer - De herkozen rood groene regeringscoalitie in Duitsland gaat de komende ja fors bezuinigen en verhoogt de belastingen om de begroting rond te krijgen. Daarover hebben de sociaal-de mocratische partij SPD en de Groenen gisteren overeenstem ming bereikt na twee weken on derhandelen. De financiële onderbouwing was het zwaarste deel van de be sprekingen tussen de coalitie partners. De onlangs herkozen bondskanselier Gerhard Schro der zal morgen zijn nieuwe rege ring presenteren.De regerings partners willen volgend jaar 11,6 miljard euro bezuinigen. Dit komt grotendeels overeen met de plannen van de huidige minister Hans Eichel van Fi nanciën. De bezuinigingen zijn erop gericht om in 2006 een be grotingsevenwicht te bereiken. Het overgrote deel van de bezui nigingen wil de regering bin nenhalen door 7,4 miljard euro minder uit te geven aan werk loosheidsuitkeringen en andere uitgaven voor sociale zeker heid. Een bedrag van nog eens 4,2 miljard euro moet komen uit het schrappen van belasting voordelen en het snijden in overheidsubsidies. De Duitsers zullen de komende jaren worden geconfronteerd met flink wat lastenverzwarin gen. Dit geldt zowel voor burgers als bedrijven. Op koers winsten bij de verkoop van aan delen zal voortaan altijd belas ting moeten worden betaald. Bedrijven hoeven bij het afsto ten van aandelenbelangen geen geld aan de fiscus af te dragen, maar kunnen niet meer rekenen .'•op clementie bij de betaling van milieubelasting. Deze belasting is tijdens het eerste termijn van het kabinet-Schröder inge voerd en door het bedrijfsleven fel bekritiseerd. Ondernemin gen moeten samen met werkne mers met een topinkomen vanaf volgend jaar meer gaan bijdra gen aan de financiering van de oude dag.ANP/AFP/DPA FRANKFURT - Een 27-jarige student rechten heeft gisteren bekend dat hij eind september de elfjarige bankierszoon Jakob von Metzier heeft ontvoerd en vermoord. Dat heeft zijn advo caat bekendgemaakt. Von Metzier was de zoon van een van de rijkste Duitsers. Hij werd ontvoerd, nadat hij op weg van school naar huis uit de bus was gestapt. Enige dagen later werd zijn lijk bij een meer in een bos bij Frankfurt am Main gevon den. Justitie verhoorde de stu dent gisteren ongeveer zes uur. Als motief noemde de student dat hij geld wilde hebben. DPA TEHERAN - Een conservatieve Iraanse geestelijke heeft giste ren 'de morele verdorvenheid' van het hondenbezit aan de kaak gesteld. Hij riep op alle honden en hun eigenaren te ar resteren. De hond wordt in de is lamitische wet beschouwd als een onrein beest. Maar in de ver westerde seculiere kringen neemt de populariteit van de viervoeter toe. ANP Regeringsgebouwen in Belfast werden gisteravond gesloten. van onze redactie buitenland- LONDEN - Groot-Brittannië heeft gisteren de Noord-Ierse regering buiten werking gesteld en het bestuur over Noord-Ier- land zelf overgenomen. De Brit se minister voor Noord-Ierland John Reid heeft dat gisteren be kendgemaakt. Hij wil proberen de provincie begin volgend jaar weer onder Noord-Iers zelfbestuur te stel len. De maatregel hing al enige dagen in de lucht na beschuldi gingen over IRA-infiltratie bin nen de Britse regering. Het be sluit werd om middernacht van kracht. Het is de vierde keer dat het semi-autonome bestuur aan de kant wordt gezet. Het Noord- Ierse bestuur ontstond uit het akkoord van Goede Vrijdag in 1998. Het parlement zetelt in Stormont Castle in de hoofd stad Belfast en telt 108 volks vertegenwoordigers. De Britse premier Blair en zijn Ierse ambtgenoot Ahern zijn teleurgesteld. In een verklaring stellen ze dat 'het duidelijk moet zijn dat de overgang van ge weld naar uitsluitend vreedza me en democratisch? middelen tot een ondubbelzinnig en defi nitief einde moet worden ge bracht'. De crisis is veroorzaakt door be schuldigingen over IRA-infil- tratie binnen het Britse ministe rie voor Noord-Ierse zaken. Bij recente huiszoekingen in kanto ren van Sinn Fein, de politieke tak van het verboden Ierse Re publikeinse Leger (IRA), zijn geheime Britse regeringsstuk ken gevonden. Enkele mede werkers van Sinn Fein zijn ge arresteerd. De Noord-Ierse Eerste Minister en leider van de Ulster Unionist Party David Trimble dreigde met opstappen als Sinn Fein met twee zetels in de regering mocht blijven zitten. Hij sprak foto Haydn West/EPA van een spionageschandaal 'groter dan Watergate'. Twee ministers van de onbuigzame Democratie Unionist Party van dominee Ian Paisley stapten gisteren al op. Volgens Gerry Adams van Sinn Fein geeft minister Reid met de maatregel toe aan de protestan te politici die graag een einde zien komen aan de samenwer king met de katholieken en het Goede Vrijdag-akkoord willen opblazen. DPA/RTR/ANP door Jan van der Made ARBIL - Koerdische leiders in Noord-Irak hebben een Ameri kaans plan om een militair be wind te vormen in Irak na de val van Saddam Hoessein bekriti seerd. Vandaag komt het Koer dische parlement voor de derde keer in twee weken bij elkaar om de situatie te bediscussiëren. Leiders van het gebied, dat door een staakt-het-vuren-linie van de rest van Irak is afgescheiden hebben één gezamenlijk doel voor ogen: Irak als federale staat met behoud van de eigen identiteit van de Koerden-zon der Amerikaanse inmenging. Vorige week bediscussieerden Koerdische leiders een grond wet, waarin het (nu nog door Saddam Hoessein gecontroleer de) olierijke Kirkuk als hoofd plaats van Iraaks Koerdistan wordt gedefinieerd. Koerdisch en Arabisch zouden de twee of ficiële talen van Irak moeten worden nadat Saddam Hoes sein is afgezet. Oorlog Bulent Ecevit, de premier van Turkije verklaarde zondag dat de Koerdische plannen Turkije naar een oorlog zouden leiden. Turkije, dat zelf een Koerdische minderheid van tien miljoen heeft, vreest dat de Koerden in feite naar een onafhankelijke staat streven. De Iraakse Koer den ontkennen dit, maar na jaren van ruzies, schermutselin gen en een burgeroorlog presen teerden leiders van Iraaks Koer distan serieuze plannen om hun geschillen voor eens en altijd opzij te zetten. Iraaks 'Koerdistan' beslaat in feite drie van de achttien Iraak se provincies. Na de golfoorlog door Pascale Thewissen BRUSSEL - De Belgische poli tie heeft gisteren het Lappers fort, een bosgebied aan de rand van Brugge dat al veertien maanden bezet werd door mi lieu-activisten, ontruimd. Meer dan dertig actievoerders wer den gearresteerd, onder wie twee Nederlanders De ontruiming heeft felle kri tiek uitgelokt van de milieube weging en de Belgische - groene - minister van Leefmilieu, Vera Dua. De Brugse jongeren volg den het voorbeeld van radicale Britse milieu-activisten. Ze bouwden een tentenkamp en boomhutten en dreigden zich vast te ketenen aan bomen of zich te verschansen in onder aardse tunnels om te voorko men dat bulldozers het bos zou den platwalsen. Het bos bij Brugge moet ver dwijnen omdat het gebied in het gewestplan van de Vlaamse overheid staat ingekleurd als industriegebied. Er is onder meer sprake van de aanleg van een weg en een depot voor de busmaatschappij De Lijn. De actievoerders willen echter koste wat kost voorkomen dat de bomen het veld moeten rui men voor asfalt. Ze weten zich gesteund door de Vlaamse mi nister van Leefmilieu, Vera Dua. Die was aan het onderhan delen met de gemeente Brugge en de eigenaar van het bos, de Fabricom Group, over een mo gelijke verkoop aan de Vlaamse overheid, die van het bos een na tuurgebied wilde maken. Pro bleem was echter de prijs. De onderhandelingen over een mogelijke verkoop zouden mor gen worden hei-vat. Zo lang wil de de christen-democratische burgemeester van Brugge, Pa trick Moenaert, echter niet meer te wachten. Tot grote woede van Dua, die het 'ongehoord' vindt dat het stadsbestuur op eigen houtje handelde. Moenaert op zijn beurt verwijt de minister dat ze niet genoeg haast heeft gezet achter de koop van het bos. ,,Ze heeft de dead line van 9 oktober overschre den", zei hij gisteren tijdens een persconferentie. BOUAKÉ - Rebellenleider Tuo Fozie (midden) belt in Boauké met zijn adjudanten. De rebellen in Ivoorkust hebben gisteren de onderhandelingen met de regering opgeschort. Zij zeggen over berichten te beschikken dat de regering van het West-Afrikaanse land hulp heeft gekregen van militairen uit An gola die gisteren in Abidjan, de grootste stad van het land, zouden zijn aangekomen. Volgens Tuo Fozie zullen de rebellen niet met de regering praten, zolang de Angolezen in het land blijven. Een hoogge plaatste militair zei zondag dat Angola militairen en militaire uitrusting naar Ivoorkust heeft gebracht om de regering van Ivoorkust te helpen, maar regeringsfunctionarissen in Luanda en medewerkers van de Angolese ambassade in het West-Afrikaanse land spreken dit tegen. foto Eric Gaillard/RTR wezen de Verenigde Naties de Iraakse Koerden een autonome enclave toe die gedeeltelijk sa menvalt met de no-fly zone ten noorden van de 36e breedte graad. In mei 1992 werden hier voor het eerst parlementsver kiezingen gehouden. De Koer dische Democratische Partij (KDP) won 43 procent van de stemmen. Haar belangrijkste ri vaal, de Patriottische Unie van Koerdistan (PUK) 43,6 procent. De twee sterke mannen van KDP en PUK, Masud Barzani en Jalal Talabani, besloten tot een gelijk aantal parlementszetels voor hun partijen om een 'zuive re coalitie' zonder oppositie te waarborgen. Resultaat: einde loos gekissebis, ruzies en bu reaucratische verwarring die beleid onnodig vertraagden. Deze eerste poging tot samen werking ontaardde in een bloe dige burgeroorlog. Reden voor het conflict was een ruzie over olie-inkomsten.Na afloop van de oorlog bezette de KDP een groter gebied dan voorheen en duizenden aanhangers van de respectievelijke oppositiepar tijen werden verdreven. Ruzies en schermutselingen duurden voort tot 1997, maar een jaar la ter resulteerde vredesbespre kingen in de Akkoorden van Washington. Kernpunten De samenwerking tussen KDP en PUK richt zich nu op vier kernpunten: het formuleren van een gezamenlijke buitenlandse politiek, regulering van binnen landse veiligheid (waken tegen aanvallen van extremistische groepen of spionnen uit Bagh dad), een plan maken voor het Irak van na Saddam Hoessein en samenwerking met andere, niet-Koerdische, oppositie groeperingen elders in het land om een federale staat te vormen. En als laatste de samensmelting van de twee besturen van Iraaks Koerdistan. GPD van onze redactie buitenland JERUZALEM - De nabestaan den van een Israëlische soldaat die door een menigte Palestij- nen is gelyncht hebben door de rechtbank beslag laten leggen op 64 miljoen shekel (13,5 mil joen euro) van het geld dat de Palestijnse Autoriteit van de Is raëlische regering tegoed heeft. De reservisten Vadim Norjitz en Yossi Avrahami werden op 12 oktober 2000 in Ramallah dood geslagen door een menigte die het politiebureau hadden be stormd, waar zij door de Pales tijnse politie waren opgesloten. Het lichaam van een van hen werd onder gejuich van de me nigte uit een raam van het poli tiebureau gegooid. De familie van Norjitz had een rechtszaak aangespannen tegen de Palestijnse Autoriteit en het Israëlische Ministerie van Fi nanciën en eiste 64 miljoen she kel smartengeld. Om geld voor de claim te reserveren heeft de rechtbank het zogenaamde re- tentierecht toegepast. De Israëlische regering is de Pa lestijnse Autoriteit meer dan twee miljard euro aan invoerbe- lasting schuldig. Het geld wordt achtergehouden sinds twee jaar geleden de nieuwe Palestijnse opstand begon. Onlangs is een bedrag overgemaakt, maar het overgrote deel blijft in Israëli sche handen. Advocaten van de Palestijnse Autoriteit betoogden op de zit ting dat de Israëlische regering de verhitte gemoederen in de Palestijnse gebieden zelf heeft, veroorzaakt, maar dat argu ment werd verworpen. Als de claim van de familie wordt ge honoreerd zullen waarschijn lijk meer nabestaanden rechts zaken tegen de Palestijnse Au toriteit aanspannen. AP Advertentie Brieven buspost binnenland Decemberzegel 0 50 g 0,29 Dit tarief is alleen geldig voor het verzenden van decemberwensen in de periode 26 november 2002 t/m 6 januari 2003. Meer informatie over het gebruik van de Decemberzegels vindt u op onze website en de achterzijde van ieder velletje Decemberzegels. De Decemberzegels zijn verkrijgbaar vanaf 26 november aanstaande. Met ingang van 1 januari 2003 zijn de belangrijkste nieuwe tarieven: Pakketten binnenland 0 - 5 kg I €5,50 5 - 10 kg 1 €7,25 Brievenbuspost buitenland Priority binnen Europa 0 - 20 g €0,59 20 - 50 g €1,18 Let op: er is een nieuw Prioritylogo. Vanaf 1 januari 2003 kunt u alléén gebruik maken van de Priorityservice als u het nieuwe Prioritylogo gebruikt. Het nieuwe logo is onder andere verkrijgbaar op het postkantoor. Voor informatie, advies en een compleet tarievenoverzicht kunt u terecht op www.tpgpost.nl of bellen met TPG Post Klantenservice Consumentenmarkt 058 - 233 33 33 Zakelijke markt 0800 - 0430

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 7