Delft is klaar voor uitvaart Plechtigheid kost staat vermogen Huub Oosterhuis zal altijd tegendraads zijn Beatrix en Claus, dat was chemie De Trinitas is tot in Rotterdam te horen Route vrij van obstakels Beatrix en familie nemen afscheid Rustige paleiswacht Rode Kruis Delft krijgt 5000 telefoontjes Beperkt luchtverkeer boven route Oefening luchtmacht stilgelegd Vandaag geen studentenfeest van onze redactie binnenland DELFT - Delft is klaar met de voorbereidingen voor de uit vaart van prins Claus. Mede werkers van de gemeente heb ben gisteren de hele dag besteed aan het vrijmaken van de wegen langs de route die de rouwstoet zal afleggen. Ook moesten ze nog de lan taarnpalen aan de Nieuwstraat verwijderen. Tijdens een laatste inspectie zondagavond bleek de straat te smal voor een goede doorgang van de stoet, zei bur gemeester H. van Oorschot gisteren tijdens een persconfe rentie. De Nieuwstraat is, in te genstelling tot eerdere berich ten, vandaag geheel afgesloten voor het publiek. De medewerkers zijn gisteren druk doende geweest om alle bouwsteigers, -containers, af val, glasbakken en alle auto's en fietsen op de route te verwijde ren. Ook alle boten en kano's moesten uit de grachten. De ge meente strooit vanochtend om acht uur zand op de route tegen gladheid. Waardig Van Oorschot zei de dag van de uitvaart met vertrouwen tege moet te zien. De voorbereidin gen in de afgelopen week zijn volgens hem vrijwel volgens plan verlopen. De burgemeester gaat ervan uit dat de uitvaart 'waardig' zal verlopen. De poli tie houdt voor de zekerheid op een aantal plaatsen in de regio de mobiele eenheid achter de hand. Die kan ook van pas ko men om de toestroom van be zoekers in goede banen te lei den. Van Oorschot vervult vandaag twee rollen. Als burgemeester zal hij 's morgens in het stadhuis de internationale gasten mede ontvangen. In de Nieuwe Kerk begeleidt hij daarna tijdens de uitvaartdienst de koninklijke familie naar de koninklijke grafkelder. Van Oorschot is commissaris van die grafkelder en als zodanig belast met het be heer en onderhoud ervan. In Delft zijn vandaag vijftig brandweermannen actief, naast 320 vrijwilligers van het Rode Kruis, 2750 politieagenten, on geveer vijftig begeleiders van invaliden en honderd studenten (parapludragers). De Neder landse Spoorwegen zetten hon derd mensen extra in. Als er in Delft geen plaats meer is voor toeschouwers, krijgen reizigers al in de trein de oproep om el ders langs de route een plaats te zoeken, aldus Van Oorschot. Bijna alle hotelkamers in Delft zijn inmiddels volgeboekt. Delft heeft in totaal acht- tot negen honderd hotelkamers. Ook de belangstelling voor de Oranjeroute is de afgelopen da gen toegenomen. De animo voor deze speciale wandeling langs oranjegetinte plaatsen in de stad, was aanvankelijk mager. Vooral tijdens het afgelopen weekeinde kwamen er veel meer mensen op af, met name uit Delft en omstreken, aldus de WV-woordvoerder. Gisteren was de laatste wandeling. Vanaf zaterdag organiseert de VW een nieuwe wandeling, die drie kwartier door Delft leidt, en drie kwartier door de Nieuwe Kerk. Zaterdag zijn er twee wandelingen, om 12.00 en om 14.00. Het is dan ook voor het eerst na de bijzetting van prins Claus dat burgers de kerk in kunnen. ANP dinsdag 15 oktober 2002 DEN HAAG - Koningin Beatrix en enkele naaste familiele den hebben gistermorgen in Paleis Noordeinde afscheid ge nomen van prins Claus. De koninklijke familie wilde het Pa leis Noordeinde voor zichzelf hebben om afscheid te kunnen nemen. De afgelopen dagen was het paleis open voor condole- ancebezoeken door de bevolking. De koningin kwam rond kwart over elf aan, en verliet het pa leis een klein uur later. De RVD kan niet zeggen wie precies bij het lichaam van prins Claus zijn geweest, omdat de koninklij ke familie dat een privé-zaak vindt. ANP DEN HAAG - Medewerkers van het Rode Kruis hebben een rustige wacht gehad bij het rouwbeklag bij paleis Noordein de. De hulpverlening is verzorgd door 225 medewerkers van het Rode Kruis en stond onder leiding van de GGD. In de vier dagen dat de bevolking afscheid kon nemen van prins Claus, raakten zeven mensen onwel doordat zij niet ge noeg aten en dronken tijdens het wachten. ANP DELFT - Bij de gemeente Delft zijn sinds het overlijden van prins Claus vijfduizend telefoontjes binnengekomen voor in formatie over de uitvaart. De website www.begrafenisin- delft.nl is tot dusver 1,6 miljoen keer bezocht, zo maakte de gemeente gisteren bekend. ANP De tenues van de erewacht worden vanuit het Rijksbedrijvencentrum in Rijswijk vervoerd naar alle militaire onderdelen die meedoen aan de uitvaart van prins Claus. foto Marcel Antonisse/ANP van onze redactie binnenland DELFT - „Je raakt er nooit aan gewend", puft Koos Kouwenhoven, na een meter of twintig. De toren van de Oude Kerk in Delft meet zeventig meter. De klim voert over driehonderd treden. Kouwenhoven duikt maar even een hoek in, om uit te blazen en een verhaaltje te vertellen. Zijn zaklamp belicht een kamertje, type grote hangkast. „Men zegt dat Balthasar Gerards hier zat opgesloten." Sinds vorige week maandag maken Kou wenhoven en zijn compagnon Bram Deur zen dagelijks de lange tocht naar de top van de Oude Kerk. Om de vlag te strijken, de zelfde overigens, die ze 's morgens samen hebben uitgehangen. De vlag zal ook van daag wapperen en vanavond weer worden gestreken. Het is niet voor de lol alleen dat Kouwenho ven en Deurzen samen de kerktorenbeklim- men. Het is eenvoudigweg verplicht en niet zonder reden. Tijdens een van zijn eerste rondes kukelde Deurzen een van de vele nogal steile trapjes af. „Vijfentwintig tre den sloeg ik zo maar over. Dan is het handig als je een partner hebt", aldus Deurzen. Op weg naar het rood-wit-blauw hoog in de toren wijst Kouwenhoven op de bijzonder heden die hij de afgelopen achtentwintig jaar in zich opnam. Op de zoveelste verdie ping zetelt een enorm klokwerk, een zeer oude, want hij is gegoten in 1350. Kouwen hoven wijst op de zoveelste enorme scheur. Hij bezweert dat dat helemaal niet zo erg is. „De toren gaat een beetje heen en weer. Maar dat is normaal: het is net als een schoorsteen. Aan de ene kant warm, aan de andere kant koud. Dan gaat 'ie wiebelen. Zo'n scheurtje wordt zo gerepareerd." Interessant is wel, zo vertelt Kouwenhoven, wat de toren zal doen als de Trinitas, een klok van negenduizend kilo, gaat luiden bij nadering van de uitvaartstoet van prins Claus. De metalen mastodont stamt uit 1570 en is gegoten door Hendrik van Trier. Hier en daar prijkt een handtekening van een negentiende-eeuwer, ooit gezien als een vroege vorm van graffiti en nu eigenlijk van historische waarde. De Trinitas is volgens Kouwenhoven de grootste klok in Nederland en het gelui zou tot in Rotterdam te horen zijn. „Een paar jaar geleden is hij een paar minuten getest. Wat je dan hoort... niet te geloven. Dan ko men er wel wat scheurtjes bij." „De Trinitas begint te luiden zodra de rouw stoet het centrum van Delft intrekt. Bij het bereiken van de Nieuwe Kerk, ongeveer tien minuten daarna, stopt de klok." GPD DEN HAAG - Tijdens de uitvaart van prins Claus vandaag is geen luchtverkeer toegestaan boven delen van Den Haag. Rij s wi j k en D elftDe regeling duurt van09.00totl4.00 uur. In die periode mag er in een straal van ruim 3,5 kilometer niet ge vlogen worden onder een hoogte van ongeveer een kilometer (3000 voet) boven Paleis Noordeinde in Den Haag en de Nieu we Kerk in Delft. Alleen helikopters van de politie, medische hulpdiensten op afroep en de NOS zijn toegestaan. ANP LEEUWARDEN - De internationale luchtmachtoefening Frisian Flag wordt vandaag enkele uren stilgelegd ter ere van prins Claus. Tussen tien en half drie worden de vliegtuigen aan de grond gehouden. Aan de vliegoefening, die anderhalve week duurt, doen 35 vliegtuigen mee uit diverse landen. De oefening is volgens de luchtmachtbasis in Leeuwarden een voorwaarde om met suc ces mee te kunnen doen aan internationale operaties zoals die in Kosovo en Afghanistan. ANP TILBURG - Een groot studentenfeest dat vandaag aan de Universiteit van Tilburg zou worden gehouden, is verplaatst naar 17 oktober. Aanvankelijk wilden de organisatoren het zogenoemde '10-fustenfeest' toch vieren, omdat verplaatsen organisatorisch onmogelijk was, maar na aandringen van het college van bestuur is het afgelast. „Een feest om het feesten is op deze dag niet gepast", zegt een woordvoerder van de universiteit. Volgens hem kan de uni versiteit de studenten niet dwingen de manifestatie af te ge lasten. „Het is de beslissing van de studenten", aldus de woordvoerder. ANP door Rob Edens DEN HAAG - Republikein én monarchist zijn het zowaar eens: koningin Beatrix is een absolute vakvrouw. Een contro lefreak, perfectionistisch, uit stekend op de hoogte, voorko mend, intelligent, invoelend; het zijn kwalificaties die meest al in vleiende, maar soms ook in minder vleiende varianten te rugkomen. Oranjekenners zijn het er over eens dat alle superlatieven en loftuitingen zeker niet alléén koningin Beatrix toekomen. Prins Claus mag dan zoveel mo gelijk de schijnwerpers hebben vermeden, hij werd algemeen gezien als stille kracht achter de troon. Ook de koningin zelf heeft verscheidene keren, onder meer tijdens een televisiege sprek in 2000 ter gelegenheid van haar twintigjarig rege ringsjubileum, nadrukkelijk op prins Claus gewezen als haar steun en toeverlaat en haar be langrijkste criticus en raadge ver. In een vraaggesprek met Maartje van Weegen zei de ko ningin eens dat zij niet zonder de steun van haar man zou kun nen. Samen In de ontwikkeling van het Ne derlandse koningshuis heeft prins Claus een heel belangrijke rol gespeeld, zegt Irène Diepen- daal, schrijfster van artikelen over de beeldvorming rond het koningshuis. „Anders dan bij prins Hendrik en koningin Wil- helmina en later bij prins Bern- hard en koningin Juliana het ge val was, hebben prins Claus en koningin Beatrix duidelijk sa men inhoud gegeven aan het ko ningschap. Ze hebben echt na gedacht over hoe zij daar vorm aan wilden geven - voordat Bea trix koningin werd, maar ook tijdens de afgelopen 22,5 jaar die ze inmiddels op de troon zit. Hun stijl laat zich het best om schrijven als een heel inhoude lijke, zakelijke invulling van het koningschap. Zonder pracht en praal kan een monarchie niet, maar Beatrix en Claus hebben duidelijk gekozen voor méér dan alleen dat. Filosoof Diependaal noemt Claus de 'fi losoof van de familie, van huis uit'. Ze wijst er ook op dat tij dens gezamenlijke werkbezoe ken de meeste aandacht altijd uitging naar de koningin, maar dat prins Claus immer ergens achteraf met iemand die kennis van zaken had stond te praten. „Hij zocht in alles wat hij deed de diepte." Ook Coos Huijsen, historicus, oud-Kamerlid van de voormali ge Christelijke-Historische Unie (CHU) en auteur van De Oranjemythe - een postmodern fenomeen (2001), zegt dat het Nederlandse koningschap dooi de 'intellectuele, inhoudelijke en culturele' benadering van Beatrix en Claus veel meer in houd en allure heeft gekregen dan onder hun voorgangers het geval was. „Er was duidelijk sprake van chemie tussen twee mensen. En als je naar de speci fieke invulling van het koning schap kijkt, kom je Claus keer op keer tegen. De muziek, zijn ideeën over ontwikkelingssa menwerking, het belang dat hij toedichtte aan cultuur; steeds zie je weer zijn inbreng. De aan wezigheid van VN-secretaris- generaal Kofi Annan en oud president Mandela van Zuid- Afrika tijdens het huwelijk van prins Willem-Alexander en Maxima in februari, ziet Huij sen als een van de bewijzen voor het grote aanzien dat het Neder landse koninklijk huis verwor ven heeft. De misschien wel belangrijkste verdienste van prins Claus is dat hij een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan het draag vlak voor de monarchie, vindt Diependaal. „Met zijn hulp is Beatrix koningin van het hele volk geworden. Als stel is het ze gelukt om contact met alle gele dingen van de samenleving te krijgen. Van de slachtoffers van de Bijlmerramp tot de linkse in telligentsia die eigenlijk niets van het koningschap willen we- ten tot captains of industry - in alle geledingen wordt het ko ningshuis geaccepteerd of op z'n minst serieus genomen. Tegenslagen De enige vraag die Huijsen heeft is hoe de koningin in de toe- komst met tegenslag om zal gaan,Er komen altijd inciden- ten. Een vervelend stuk in de krant, iets met de Zorreguieta's, een oprisping van het Republi- keins Genootschap, noem maar op. Dan moet ze bij iemand kun nen aankloppen. Van Claus was bekend dat hij in staat was tot j relativeren en daarmee de ko- ningin corrigeerde of op andere ideeën bracht." GPD door Joost Aerts NIJMEGEN - Met de staatsbegrafenis van prins Claus is een miljoenenbedrag gemoeid. De rege ring heeft hier niet voor gespaard en de rijksover heid sluit geen uitvaartverzekeringen af. Er be staan geen wettelijke regels die bepalen wat er moet gebeuren als een lid van het Koninklijk Huis overlijdt. Voor de leden van de koninklijke familie geldt dat het kabinet verantwoordelijk is. Dus be slist het kabinet welke maatregelen nodig zijn. Dat gebeurt, zoals nu met het overlijden van prins Claus, in nauw overleg met de koninklijke familie en de hofhouding. Zoals geldt bi] koninklijke huwelijken - per geval wordt een nieuwe wet uitgevaardigd - worden ook bij de dood van een lid van de familie Van Oranje afspraken gemaakt. Dat heeft het voordeel dat ingespeeld kaïTworden op specifieke omstandig heden; Om wie gaat het? Wat zijn de omstandighe den? Over de kosten van de uitvaart en voorberei ding daarvan is evenmin veel geregeld. Vooral vanwege veiligheidsmaatregelen en het in goede banen leiden van grote publieksstromen zijn hier mee aanzienlijke bedragen gemoeid. Al snel loopt dat in de miljoenen euro's. Met staatsbegrafenissen heeft het landsbestuur geen recente ervaring opgedaan. Wel met een hu welijk. De definitieve afrekening van de trouw partij van prins Willem-Alexander met Maxima is nog niet opgemaakt. Schattingen lopen uiteen van tien tot ruim twintig miljoen euro. Het gaat om kosten voor de politie-inzet, afzettingen door de gemeente Amsterdam, activiteiten van de Rijksvoorlichtingsdienst, kosten van de NOS als 'staatsomroep' en de inzet van extra treinen. Omdat prins Claus een staatsbegrafenis krijgt, zijn de kosten in principe voor rekening van het Rijk. De gemeente Den Haag maakt kosten voor beveiliging en aanpassing van de rouwroute. De gemeente Delft, waar Claus vandaag wordt bijge zet in de koninklijke grafkelder van de Nieuwe Kerk, mag de kosten voor het toegankelijk maken van de Markt, het verplaatsen van obstakels op de route, voorlichting en veiligheidsmaatregelen bij de rijksoverheid declareren, zo is afgesproken. Wat dat kost, weet de gemeente Delft nog niet. De Tweede Kamer krijgt achteraf van de regering te horen hoe de kosten van de uitvaart in de begro ting van het Huis der Koningin zijn opgevangen - of dat er sprake is van een financiële tegenvaller. Onduidelijk is welke deel van de kosten de ko ninklijke familie draagt. Al is dat voor een be langrijk deel vestzak-broekzak omdat de Neder landse Staat de kosten van het instandhouden van de monarchie betaalt en zes leden van de ko ninklijke familie jaarlijks een uitkering toekent. Alleen de koninginde prins-gemaalprinses Juli ana en prins Bernhard, prins Willem-Alexander en sinds haar huwelijk prinses Méxima krijgen een uitkering (dit jaar totaal 7,8 miljoen euro). Prins Claus zou voor dit j aar 7 6 00 83 euro ontvan gen. Daarvan is 478.000 euro bedoeld voor perso neelskosten en lasten voor gebouwen en dergelij ke. Het overlijden van Claus betekent niet dat 's lands schatkist de geraamde 793.000 euro voor volgend jaar bespaart. Een deel van de perso neelslasten zal namelijk nog een tijdlang doorlo pen. GPD f door Wilko Voordouw Theoloog en dichter Huub Oosterhuis houdt vandaag tijdens de bijzetting van prins Claus een overdenking. De ka tholieke Oosterhuis (68) is een huisvriend van de Oranjes en krijgt deze maand een eredocto raat aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Maar hij is omstre den. „Ik heb een disciplinair conflict met de autoriteiten van de rooms-katholieke kerk", zei hij ooit. Wat de overdenking precies in zal houden, weet nog niemand. Zeker is dat Oosterhuis de denktrant van prins Claus zeer goed kent. Hij leex-de Beatrix en Claus kennen aan het begin van de jaren zeventig. De dichter werd toen lid van een groep kunstenaars die een regelmatig contact had met het koninklijke paar. Oosterhuis is tot de dood van Claus bevriend met hem ge bleven. Kort voor zijn laatste opname in het AMC hoopten prins Claus en zijn familie dat Het Wonder nog kon worden voltrokken en dat hij weer beter zou worden, vertelt Oosterhuis in een interview met Studio KRO Magazine dat deze week uitkomt. „Maar daarop kwam de longontsteking. Claus was volkomen op. Hij heeft erg gele den." Claus was volgens Oosterhuis volstrekt integer en eerlijk als het ging om de grote vragen van de wereld. „Hij wist zich links, maakte zich geen illusies over de wereld en stond midden in die wereld op een wijze waarin zelden mensen van zijn positie staan." De prins leefde zonder pose, aldus Oosterhuis. „For deren meer van politiek dan van religie", zei hij in een interview. Desondanks was Oosterhuis een van de grondleggers van de mo dernisering van de litui'gie. Hoewel hij persona non grata is binnen de katholieke kerk, wor den de door hem geschreven lie deren wekelijks gezongen. Hij is nog altijd actief aan de zij lijnen van de kerk. Zo is hij voorganger in de Amsterdamse Studentenekklesia. Daarnaast is hij dichtei-. Hij pu bliceerde nog niet zo lang gele den de bundel 'Nooit niet meer', waarin hij een gedicht wijdt aan de vorige week overleden prins Claus. Claus Deze geboren vreemdeling op vijandelijke bodem getogen - terzij van fonkelende zonen neven aangehaakte schonen toont hij zijn wonden spreekt zijn ivoorden dichter zonder landstaal deze blanke zwarte blanke oudere broer van miljoenen deze geboren koning. Uit: Nooit meer niet (De Prom, 2002). Naast zijn dicht- en liturgische werk trachtte Oosterhuis ook een bijdrage te leveren om een brug te slaan tussen cultuixr en politiek. Daartoe i-ichtte hij in 1972DePopulier op, dat in 1980 overging in het politieke cen- trum De Balie. Ook stond hij in 1990 aan de wieg van De Rode Hoed, centrum voor religie, po litiek en cultuur. Oosterhuis was daar van 1991 tot 1998 direc teur. GPD maliteiten vond hij niet van be lang. In dat opzicht was hij het absolute tegenbeeld van zijn schoonvader." Huub Oosterhuis was in het be gin van de jai-en zeventig al ge- bi'ouilleerd met de katholieke hiërarchie. Hij trad op achttien jarige leeftijd in bij de jezuïeten en studeerde daar filosofie en letteren. In 1964 werd hij tot priester gewijd en benoemd tot studentenpastor in Amsterdam. Voor de ekklesia, zoals de stu dentenkerk heette, schreef hij toen al teksten ten behoeve van de liturgie. Het actieve priester- bestaan duurde evenwel niet lang. In 1969 raakte hij in con flict met zijn superieuren omdat hij protesteerde tegen het celi baat. Hij wex-d daarop ontsla gen. Toch bleef Oosterhuis, die in 1970 trouwde en vader is van zangeres Trijntje en componist Tjeerd, actief beti-okken bij de kerk. Maar: „Ik leerdemijn kin- De dichter en theoloog Huub Oosterhuis, die medewerking verleent aan de uitvaartdienst van Claus, heeft een gedicht voor de prins ge schreven. foto Roland de Bruin/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5