Briljante Bomhof is onbuigzaam PZC PZC Zelfs de schoolkinderen zijn dolenthousiast over Saddam FNV verbijsterd over verdwijnen ontslagvergoeding jh?.., wwt mmtj! Actie Zalm tegen Polen is gevaarlijk Minister van Volksgezondheid maakt vijanden met arrogant gedrag 15 oktober 1952 dinsdag 15 oktober 2002 Briljant, een echte intel lectuele vrijdenker wordt hij genoemd. Maar ook ar rogant en sociaal geman keerd. Dat Eduard Bom- hoff amper drie maanden na zijn aantreden als mi nister in het middelpunt staat van conflicten ver baast weinigen: „Hij kan niet met mensen om gaan." door Paul Koopman Schrijver Maarten 't Hart, een jeugdvriend, oordeelt hard. „Eduard is nog net zo arrogant als vroeger. Minachting voor ie dereen die minder intellectuele capaciteiten heeft dan hijzelf. En eigenlijk is iedereen in de ogen van Eduard minder be gaafd, dus minacht hij ieder een." Hoogleraar politicologie Bart Trompdie Bomhoff nog kent uit zijn studententijd, zegt: „De po- .litiek is, naast het gezin, zo'n .beetje de enige omgeving waar je op voet van gelijkheid met el kaar omgaat. Maar dat lukt hem niet. Bomhoff kan namelijk niet met mensen omgaan. Hij is er te sterk van overtuigd dat hij de ,enige is die weet hoe het zit.." Afgelopen dagen waren LPF- bewindslieden bij elkaar om de vertrouwenscrisis tussen Bom- -jioff en zijn collega-minister Herman Heinsbroek van Eco nomische Zaken te bespreken. Waai' twee kijven hebben twee schuld wil de volkswijsheid. Maar Bomhoff maakt van de twee wèl de meest onbuigzame indruk. Kamerleden van CDA, WD, GroenLinks en SP be klaagden zich over zijn hautai- ne optreden tijdens debatten. ..Minister Remkes (WD) botste ,met Bomhoff wegens diens plan pen topambtenaar te ontslaan. LPF-fractievoorzitter Harry -Wijnschenk verweet Bomhoff .autistisch gedrag. „Met wat goede wil zijn al deze ;aanvaringen te verklaren als de onvermijdelijke gevolgen van een daadkrachtige aanpak en mssmy n een gezonde dosis eigengereid heid. Bomhoff weet wat hij wil, dat bestrijdt niemand. Maar wat hij wil moet ook op zijn ma nier gebeuren en daór schuilt misschien het probleem. In de politiek, een subtiel spel van masseren, ruilhandel en coali ties smeden, leidt alleenheer schappij meestal, tot nederla gen. „Bomhoff is meer de man van gelijk hebben dan van gelijk krijgen", zegt Leo van der Geest, directeur van het econo misch instituut Nyfer, dat ooit door Bomhoff zelf werd opge richt. „Hij zit vol ideeën en heeft ook een enorme zendingsdrang om ze uit te voeren. Hij kan ze ker mensen enthousiasmeren en weet ze ook meestal mee te krij gen. Maar hij is geen man van gezelligheid. Als er in de mense lijke sfeer problemen waren sig naleerde hij dat wel, maar het oplossen liet hij aan een ander over. Dan voelde hij zich op glad ijs staan. Daarvoor had hij de adjunct-directeur, die deed de human resources." Lakens De huidige minister van Volks gezondheid is gewend om de la kens uit te delen. Hij was in zijn studententijd al voorzitter van de studenten vakbeweging. Aan de universiteit Nijenrode was hij hoofd van de faculteit mar-- co-economie. Daarnaast had hij als vaste columnist van NRC Handelsblad zijn eigen domein, waar niemand hem tegensprak. In de jaren tachtig richtte hij zijn eigen onderzoeksinstituut Nyfer op, als tegenhanger van het door hem bekritiseerde Cen traal Planbureau. Ook daar stond Bomhoff aan de top van de hiërarchische ladder. Dit succes vloeide niet per se voort uit een enorme carrière- of competitiedrang. Bomhoff is gewoon erg goed, bevestigen vriend en vijand. „Bomhoff is héél slim en pienter. Een uit blinker op het gymnasium. De universiteit deed hij op zijn slof fen. Hij heeft de ijzeren zeker heid dat hij heel goed is, en waarschijnlijk klopt dat ook nog", zegt 't Hart. Van der Geest Het kabinet wil bijna een mil jard euro bezuinigen op werk loosheidsuitkeringen en bij stand. Daarom overweegt de politiek de ontslagvergoeding jook wel gouden handdruk) voortaan te korten op de WW. Werknemers hebben dan niets fneer aan het geld dat ze mee krijgen. FNV Bondgenoten is woest. 'De allerzwakste werk- nemers worden gepakt.' door Sylvia Marmelstein Carel de Rog (49) uit Zwijn- drecht krijgt nog koude ril lingen als hij eraan terugdenkt. Nog geen drie jaar geleden kwam zijn baas plots met de me dedeling dat zijn baan zou sneu- Velen. Na twintig jaar trouwe dienst. Hij kreeg een financiële ontslagvergoeding mee van 50.000 gulden. „Dat lijkt veel, maar het was zo op." De dagelijkse uitgaven en de af betaling van de hypotheek lie pen namelijk gewoon door. Daarnaast werden de uitgaven van De Rog juist hoger. „Mijn 'auto van de zaak viel weg, dus moest ik er zelf een kopen. Die moest ook verzekerd worden. Ik kreeg geen telefoonkostenver- goeding meer, kon niet meer meedoen aan bet pc privé-pro- ject en mijn spaarloonregeling werd stopgezet." Ook de ziekte kostenverzekering werd hon- derden guldens per maand duurder omdat hij niet meer mee kon doen aan de collectieve 'regeling van zijn bedrijf. De Rog besloot snel weer aan de 'slag te gaan, zodat hij weer sala ris zou krijgen. Maar bijna nie mand zat te wachten op een eind veertiger. Pas twee jaar later en 'driehonderd sollicitaties verder kreeg De Rog een nieuwe baan. „En ik heb nog geluk gehad, want sommige van mijn oudcol lega's zijn nog steeds werkloos." Zonder ontslagvergoeding was De Rog 'enorm in de financiële problemen geraakt'. Gelukkig 'had hij ook nog een WW-uitke- Ting (70 procent van het wette lijk minimumloon). „Maar mijn inkomsten uit de ontslagver goeding en de uitkering waren niet eens genoeg om mijn werk loze periode te overbruggen. Mijn spaarrekening is enorm in geteerd. En mijn pensioenop bouw is compleet ingestort." (Nyfer) meent: „Het draait bij bem steeds om de inhoud. Hij taxeert heel snel: heeft die per soon mij iets te bieden? Wie hem niet kan volgen, daar heeft-ie weinig geduld mee." Bij vlagen briljant, is ook de in druk die hoogleraar Koedijk van Bomhoff heeft. Koedijk promoveerde in 1989 bij Bom hoff en was zes jaar lang mede docent aan zijn vakgroep bij de Erasmus Universiteit in Rotter dam. „Ik behoor tot het kamp dat vol lof over hem is", ver klaart Koedijk. „Ik ken weini gen die zo goed kunnen doceren. De groep die hij om zich heen verzamelde is zonder uitzonde ring in recordtempo gepromo veerd en hoogleraar geworden. Hij had een goed oog voor kwa liteit en een kosmopolitische belangstelling." Wat Bomhoff bij zijn politieke veldmars drijft is volgens Koe dijk zijn geloofsovertuiging dat je moet woekeren met je talen ten. Tromp ziet het anders: „Eduard vindt: je bent op aarde om je zonden goed te maken.", 't Hart bestrijdt dat: „In zijn han delen vind ik niets van zijn grote christelijke geloof terug. Het is Bomhoff die Bomhoff dient." Dat de karakters van Bomhoff (de sobere, gecultiveerde) en Heinsbroek (de levensgenieter, ongeschorene) botsen verbaast weinigen. „Wat een gelul!riep Heinsbroek toen Bomhoff tij dens een bijeenkomst uitweidde over Machiavelli en Confucius. Bomhoff bleef Heinsbroek koel betitelen als 'mijn vriend'. Tromp zegt dat mensen die door Bomhoff met vriend worden aangesproken, op hun hoede moeten zijn. „Hij heeft zeker be schaving. Bomhoff gaat nooit schelden. Maar het woord vriend is bij Eduard het equiva lent voor krokodil. Ik weet zeker dat hij Heinsbroek ziet als een onverbeterlijke flierefluiter." 't Hart:: „Heinsbroek is een type dat Bomhoff bij voorbaat niet ligt. Heinsbroek is de man van grote auto's, een kast van een huis. Bomhoff is van het rijtjes huis, zonder rijbewijs. Hij kan niet met patsers omgaan. De LPF is voor hem sowieso een ra re partij. Vechtjassen, rauwdou wers. Als die types hem gaan tarten, wordt hij nijdig en gaat op slot. Let maar op." Koedijk denkt dat wel degelijk een happy ending in het ver schiet kan liggen. „Bomhoff is gedreven, enthousiast, moedig. Hij ziet het als zijn opdracht om de wachtlijsten weg te werken en wil daar zijn nek voor uitste ken. Ik denk dat hij zich niet laat afleiden door alle moddersmij- terij in de LPF. Als hij over twee, drie jaar de wachtlijsten heeft weggewerkt - als het kabinet er dan nog zit - is hij de heldGPD FNV Bondgenoten voorspelt grote armoede onder oudere ontslagen werknemers als het kabinet de plannen doorzet die het op prinsjesdag heeft gelan ceerd. Daaruit blijkt dat het ka binet bijna een miljard euro wil bezuinigen op de WW en bij stand. Dat kan onder andere door de ontslagvergoeding voortaan te korten op de WW- uitkering. „Dat betekent in de praktijk dat de WW-uitkering voor de mees te ontslagenen helemaal weg valt", zegt Frans de Beer, advi seur fusies en reorganisaties bij FNV Bondgenoten. Bovendien voorspelt De Beer dat de vak bonden bij het afsluiten van so ciale plannen geen vergoedin gen meer zullen afdwingen. „Want werknemers hebben er niks aan als ze dat geld vervol gens moeten inleveren." WW-uitkering Van de achterliggende reden van het kabinet begrijpt De Beer helemaal niets. „Ze den ken dat ontslagenen eerder weer gaan werken als ze geen WW- uitkering krijgen. Maar daar geloof ik niets van. Allereerst vliegen vaak de ouderen eruit bij reorganisaties. Die vinden moeilijk een nieuwe baan." Juist in een tijd dat de arbeids markt slechter wordt, is dit plan fout, meent de vakbondsman. „Als het aantal banen afneemt, vinden die ontslagenen ook geen nieuw werk. Ook al prikkel j e ze nog zo hard door hun uitke ring te stoppen. Zo'n schop-on- der de-kont-benadering slaat dus nergens op." Hij wijst erop dat de politiek juist de werkne mers met de minste kansen op de arbeidsmarkt treft, zoals oude ren en gedeeltelijk arbeidsonge schikten. „Als ze alweer een nieuwe baan vinden doen ze daar soms jaren over. Van die gouden handdruk blijft dan niks over. Die moeten ze nood gedwongen opsouperen." De vakcentrale FNV onder zoekt momenteel of het kabi netsplan in strijd is met interna tionale regels. Daarin staat dat de vakbonden vrijheid van on derhandelen moeten hebben. „Maar dit plan tast onze onder handelingsvrijheid aan, omdat het bij reorganisaties geen zin meer beeft om sociale plannen af te spreken." GPD Basisscholieren zingen voor hun president. door Jessica Lutz Zoals op alle Iraakse onderwijsinstellin gen is op de Omar Mohtar basisschool in een stoffige buitenwijk van Bagdad de da gelijkse les in nationale waarden deze maand gewijd aan Het Referendum. Deze symbolische presidentsverkiezing wordt ie dere zeven jaar gehouden. Drie maal raden wie vandaag de enige kandidaat is. „Je kunt ieder kind hier vragen wie presi dent Saddam Hoessein is," glundert Samira Ali Hoessein, de directrice van de Omar Mohtar basissschool. „De liefde voor hem is ingeplant in hun harten. We hebben geen ander nodig." In haar kantoor hangen vijf portretten van de leider. De onderdirectrice: „In de Golfoorlog (1991) is Irak volledig vernield. Saddam Hoessein heeft alles weer opgebouwd. We lijden nu nog door toedoen van de Verenigde Staten. Dat zien de kinde ren ook." In een klas waar nog slechts hier en daar een lik verf op de muur zit, legt onderwijzeres Hanna Nuri uit dat ze de kinderen leert, hoe 'eerlijke, patriottische burgers zullen stem men'. „Natuurlijk mogen de kinderen niet stemmen, maar ze motiveren hun families." Liefde voor de ene gaat hand in hand met haat voor de andere president. Een handvol Amerikaanse idealisten die een boodschap van vrede komen brengen aan de school worden verwelkomd met een oorverdovend 'down, down Bush' van alle kinderen op het speelplein en een 'long live Saddam De 12-jarige Ro'a Ali houdt een stuk papier op met 'yes, yes, yes for leader Saddam'. Ze heeft een fanatieke blik in de ogen, maar wanneer de Amerikaanse Bert Sachs uit Seattle haar aanspreekt, zegt ze: „Wij hou den van buitenlanders. We zullen altijd broeders zijn." De Iraakse bevolking weet wat van haar verwacht wordt. 'Ja, ja, ja voor onze leider Saddam Hoessein', luidt de slogan op span doeken die winkeliers in heel Bagdad uitge hangen hebben ter ere van het referendum. Varianten luiden: 'Irak zal winnen, winnen, winnen onder de leiding van de grote wijze', ,Onze liefde voor de leider zal de aarde doen beven onder de voeten van de zionisten', of 'Het vertrouwen in de leider van de Irakezen zal Amerika verbranden'. Boodschap Het referendum, voorgeschreven door de grondwet, komt op een goed moment. Het zal volgens een buitenlandse diplomaat in Bagdad dit keer vooral een boodschap uit dragen aan het westen. „We zijn sterk, we controleren de bevolking, denk niet dat het makkelijk zal zijn om ons te yerslaan. Dat is wat de regerende Baathpartij zal willen zeggen", meent hij. Miljoenen mensen zijn lid van de partij en krijgen routinematig mi litaire training. Gevels zijn grauw en afgebladderd, menig balkon boven de straat helt gevaarlijk voor over, her en der ontbreken bakstenen. De stad ziet er verwaarloosd uit, maar de oor zaak ligt niet alleen in de twaalf jaar oude sancties van de Verenigde Naties. Een paar maanden nadat Saddam Hoessein aan de macht kwam in 1979, verklaarde hij de oor log aan buurland Iran. Sindsdien is het nor male leven niet meer weergekeerd. Vanaf de Golfoorlog heerst er een internationaal handelsembargo en bombarderen Ameri kaanse en Britse vliegtuigen regelmatig doelwitten in en buiten Bagdad. Vandaar dat men weinig waarde hecht aan de belofte van president Bush dat de infrastructuur dit keer niet zal worden gebombardeerd. Na de Golfoorlog zat Bagdad drie maanden zon der elektriciteit, gas en schoon water. Des tijds was het een bewuste strategie om juist burgerdoelwitten te treffen. Washington hoopte dat de epidemieën die ongetwijfeld uit zouden breken, het effect van sancties zou versnellen, zo legde een generaal van het Pentagon vorig jaar uit. Vreemd genoeg lijken de inwoners van Bag dad zich bij dat lot neer te leggen. „De oor logsdreiging maakt niets uit", zo zegt Ah med Al Hoessein, een geldhandelaar op Sjere El Keffa, Strijdstraat. Dit is, ondanks de hopen stinkende vuilnis die overal liggen en het rioolwater dat door gootjes midden in de straat loopt, het economische hart van Irak. De vechtlustige geluiden uit Washing ton hebben de koers van de Iraakse dinar de laatste twee maanden niet beïnvloed, weet Al HoesseinAls er bij jullie een kogel afge schoten wordt, is iedereen in paniek. Hier is het bijna normaal geworden om bommen te horen vallen." GPD pagina 7: Koerden werken samen door Mare Peeperkorn VVD-leider Gerrit Zalm ziet Polen vooralsnog niet zitten als lid van de Eu ropese Unie. Aan de voor avond van het besluit over uitbreiding met tien lidsta ten, dringt hij aan op een boycot van de grootste nieuwkomer. Op de argu menten van Zalm is volgens Europees Commissaris Giinther Verheugen (Uit breiding) veel af te dingen. Verheugen zal deze week tij dens een bezoek aan Den Haag benadrukken dat er zonder Polen geen sprake kan zijn van uitbreiding. Dat is een politiek feit, waar de Duitse bondskanselier Ger hard Schroder zijn Neder landse ambtgenoot Jan Peter Balkenende vorige week nog op wees. Met 38,6 miljoen in woners herbergt Polen ruim de helft van het totaal aantal burgers in de kandidaat-lid staten (de andere zijn Tsje chië, Hongarije, Slowakije, Slovenië, Estland, Letland, Litouwen, Malta en Cyprus). Berlijn stelde steeds (en nie mand sprak dat tegen) dat Polen in de eerste groep nieuwkomers moet zitten. Zalm handelt tegen beter weten in. De WD'er heeft gelijk als hij zegt dat de kandidaten nog nietklaar zijn voorde EU. De Europese Commissie schrijft dat al jaren. Polen doet het niet veel beter of slechter dan de rest. De Commissie denkt echter dat alle tien bij toetre ding (begin 2004) wél de EU- regels hebben ingevoerd. Daartoe zullen Brusselse in specteurs tot eind volgend jaar de boel hinderlijk in de gaten houden. Ook wil Brus sel bij een crisis door de uit breiding, kunnen ingrijpen en de handel met de nieuw komers tijdelijk stilleggen. Verder zijn er overgangs maatregelen afgespi'oken, juist om problemen te voor komen. Zalms voorbeeld over dreigende import van onveilig voedsel is ongeluk kig gekozen. Juist op dit punt zijn de afspraken streng: vol doet een slachthuis niet aan de normen, dan komt het vlees het land niet uit. Ook dat weet de WD-leider. Als het toetredingsverdrag in maart 2003 door de EU-lei- ders is getekend, is er geen weg meer terug. De Tweede Kamer moet weliswaar goedkeuring geven, maar kan niet alsnog een paar lan den in de wachtkamer zetten, Een 'néé' tegen één treft al len. Ook dat weet Zalm. De Commissie heeft steeds ge steld dat de komst van de tien in één verdrag geregeld zou worden. Bij de toetreding van Zweden, Oostenrijk en Finland in 1995 gold dezelf de procedure. Nu daarover klagen is rijkelijk laat. De WD eist, net als CDA en LPF, harde afspraken over een goedkoper landbouwbe leid alvorens de tien lid zijn. Veel kans van slagen heeft dat niet. Landbouwhervor ming was nooit een criterium voor uitbreiding. Wie daar nu mee aan komt, wil vlak voor het eind van de wed strijd de speli'egels verande ren. Dat is ongeloofwaardig. De blufpoker die Zalm speelt met de EU-uitbreiding her bergt risico's. Ten eerste kan het leiden tot ernstige onrust in de kandidaat-lidstaten. In Brussel is het besef sterk aanwezig dat crisisbestrij- ding en wederopbouw aldaar uiteindelijk veel duurder uit pakt dan een gewoon lid maatschap. Anti-stemming In Nederland kan het onge fundeerd inspelen op anti- Europese gevoelens als een boemerang wei-ken. Zeker als het deel uitmaakt van een naderende verkiezingscam pagne. De partij NEU ('Nee tegen de EU') is snel geboren en mogelijk succesvol, zie de overwinning van de LPF. Misschien dat de onderne- mex-s in de WD (het VNO/N CW wil snel een grotere EU) Zalm op andere gedachten zullen brengen. GPD JEANNE d'ARC - Volgens een Franse historicus is Jeanne d'Arc niet op 30 mei 1431 in Rouen op de brandstapel gestorven. Hij heeft een acte ontdekt waar uit zou blijken dat de heilig verklaarde nationale heldin van Fi-ankrijk in 1436 te Luxemburg is getrouwd. TOERISTEN - Zeeland heeft een prima toeristenseizoen achter de rug. Hoewel er geen preciese cijfers voorhanden zijn, is de horeca tevreden. Belgen kwamen massaal naar Zeeland en ook Fransen en Engelsen brachten vrije dagen door in de provincie. Duitsers zag men nog weinig. HARTKLEP - Een Ameri kaanse vrouw heeft in een ziekenhuis in Washington een hartklep van plastic ge kregen. Het is de eerste keer in de medische geschiedenis- dat iemand een dergelijk kunststof ventiel geïmplan teerd heeft gekregen. LAGES - Joodse organisa ties hebben protest aangete kend tegen het verlenen van gratie aan de ter dood ver oordeeld oorlogsmisdadiger Willy Lages. Ze wijzen de ko ningin en de regeling erop dat Lages medeverantwoor delijk is voor de dood meer dan honderdduizend joodse Nederlanders. Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsou bu rgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail' redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax (0115) 645741 E-mail' redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17 00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12 00 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag; tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel (0118)484000. Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand. 20,50 per kwartaal: 55,10 per jaar €209,90 Voor toezending per post geldt E-mail: abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk maandag t/m vri|dag 1,10 zaterdag 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties: Tel: (0118) 484240 Fax: (0118) 470100 Voor kleintjes: Tel, (0118) 484321 Fax: (0118) 484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van hel Wegener-concern De dooru aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs steil dan kunt u dit schriftelijk melden bij. PZC, afdeling lezersservice, Postbus 18.4380 AA Vlissingen Behoort tot tUSQGHGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4