PZC Advocaat heeft een nieuw plan Haarhuis gaat nog één jaar door Braziliaanse volleyballers wereldkampioen Ferrari dreigt met vertrek uit Formule/ Hiddink denkt niet aan vertrek bij PSY 20 Seedorf en Reiziger in basis tegen OostenrijkRonald de Boer op de bank China domineert Aziatische Spelen Keeper Molina uit de roulatie Van Wely voor de bijl Zuiderbaan in middenmoot Rentree Atteveld aanstaande Ierse bondscoach gaat stoppen Braziliaan Marilia verlaat Sparta Sjeng Schalken in topvijftien EK turnen 2004 in Nederland Peeters valt af bij België dinsdag 15 oktober 2002 door Henri van der Steen NOORDWIJK - Bondscoach Dick Advocaat heeft voor mor gen een opmerkelijke opstelling bedacht. Het middenveld wordt volgestopt met spelers die alle maal aanvallend kunnen den ken en doen, maar daar geen specialisme van hebben ge maakt. Meest opmerkelijke naam in de basis - als de training van gisteravond niet heeft be drogen: Clarence Seedorf. Het Nederlands voetbalelftal vertrekt vandaag naar Wenen voor de EK-interland tegen Oostenrijk met achttien spelers. Ooijer was al afgevallen, giste ren bleek Van Nistelrooij te ge blesseerd om mee te gaan. Van Hooijdonk stapt wel in het vliegtuig, maar of hij inzetbaar is, wordt betwijfeld. Intussen had Advocaat zijn plannen toch al gewijzigd, met dank aan Cor Pot. Dat scouten, ook wel spioneren genoemd, van Pot is kennelijk nuttig. Za terdag was de oud-coach van NAC voor Dick Advocaat in Wit-Rusland om er Oostenrijk te zien. Pot heeft Advocaat blijkbaar van nieuwe informa tie voorzien: Oostenrijk speelt maar met één spits Logisch Vorige week ging Advocaat er nog van uit dat de Oostenrijkers met twee spitsen zouden spelen tegen Nederland. In dat geval heb je aan drie verdedigers ge noeg, als je er eentje vrij wilt houden tehminste. Het rapport van Pot heeft Advocaat klaar blijkelijk op een nieuw idee ge bracht; hij begint in Wenen met een achterhoede van vier. Dat is dan logisch. Stam en Frank de Boer zullen die ene, diepe spits van Oosten rijk bespelen, de twee buitenste verdedigers (waarschijnlijk Reiziger en Zenden) kunnen doorschuiven naar het midden veld. De tweede, zogenaamd 'valse' spits, wordt dan bespeeld door het centrale middenveld, in principe Cocu, geholpen door Van Bommel en Davids. De enige resterende vraag over BUSAN - De 14e Aziatische Spelen zijn gisteren in de Zuid- Koreaanse havenstad Busan be ëindigd. Tijdens de slotceremo nie marcheerden Zuid- en Noord-Korea onder één, neu trale, vlag het stadion binnen. De ceremonie was een sobere bijeenkomst na de bomaanslag op Bali. Aan de 14e spelen werd voor het eerst in de historie door alle 43 aangesloten landen deel genomen. China domineerde op de spelen. De Chinese ploeg won 150 keer goud. Zuid-Korea kwam tot 96 goud, Japan tot 44. De publieke belangstelling viel tegen. Er werden ternauwer nood een miljoen kaartjes ver kocht. De organisatie ging uit van 2,6 miljoen bezoekers. De tegenvaller werd veroorzaakt door het WK voetbal dat slechts enkele maanden eerder de be volking op de been bracht. DPA LA CORUNA - Doelman Jose Molina van Deportivo La Co- runa komt voorlopig niet in ac tie. Bij de 32-jarige Spanjaard is prostaatkanker geconstateerd. Hij zal terugkeren naar zijn woonplaats Valencia voor be handelingvan de kwaadaardige tumor. Molina, ploeggenoot van Roy Makaay, verklaarde gisteren in La Coruna dat hij het voetbal voor onbepaalde tijd zal verla ten. Bij een operatieve ingreep, vorig jaar juni, dachten de art sen een goedaardig gezwel ver wijderd te hebben. Bij een routi necontrole ontdekten de artsen vorige week dat er wel degelijk sprake was van uitzaaiing. RTR HOOGEVEEN - Loek van Wely heeft gisteren in Hoogeveen in de tweede ronde van het Essent schaaktoernooi verloren van de Hongaarse jeugdwereldkampi oen Peter Acs. Op de 25e zet tastte Van Wely mis in een stelling waarin wit anders remise had moeten pro beren te maken. Acs reageerde ad rem. Hij gaf hem geen kans .imeer overeind komen. [Aan het andere bord maakte Ju- lit Polgar met zwart de dienst it. Ze had met enig risico Kha- lifman zwaar onder druk kun nen zetten, maar accepteerde na enig nadenken het vredesvoor stel van de Rus op zet 22. ANP de opstelling van Nederland be trof eigenlijk de naam van de vierde middenvelder. Dat wordt, naar alle waarschijnlijk heid, Clarence Seedorf. En dus niet Ronald de Boei'. Zijn plekje in de basis leek logisch, maar Advocaat deed het gisteren voorkomen alsof De Boer de kracht niet meer heeft voor een hele wedstrijd op het hoogste Advocaat: „Ronald is fysiek niet meer wat hij geweest is, door al die blessures. Maar hij heeft specifieke kwaliteiten. Als je ziet hoe hij zaterdag na rust speelde..." Tegen Jong Oranje speelde De Boer achter de spit sen. Advocaat: „Maar met een ruit op het middenveld spelen, vind ik een te groot risico." In de middag had Dick Advo caat met een enkele zin al aan gegeven dat hij de wedstrijd van morgen in twee fasen verdeelt. „We moeten ze eerst slopen!" Dat moet dan gebeuren met een ijzeren defensie en een rij van mannetjesputters op het mid denveld. Als de tegenstander gesloopt is, kan Ronald de Boer zijn talent in de korte ruimte gaan uitbaten. Het is een hachelijke theorie, temeer daar Advocaat de tegen stander gisteren zelf kwalifi ceerde als een pure counter- ploeg. Maar misschien is elke theorie wel hachelijk. In theorie is het bijvoorbeeld ook merk waardig dat Michael Reiziger in de basis begint, een speler die bij zijn club dit jaar nog geen minuut heeft gespeeld. Maar dat zal te maken hebben met de mogelijkheid dat Advocaat misschien toch een Oosten rijks elftal ziet dat anders voet balt dan spion Pot heeft ge- scout. Met twee spitsen. En dan kan Reiziger in de dekking gaan spelen. Vermoedelijke opstelling: Van der Sar; Reiziger, Stam, Frank de Boer, ZendenSeedorf, Van Bommel, Co cu, Davids; Makaay, Kluivert. Re serves: Waterreus, Ricksen, Bouma. Boateng, Ronald de Boer. Hassel- baïnk, Van Hooijdonk. GPD De Brazilianen Andres Nascimento (9), Gustavo Endres (13) and Nalbert Bitencourt (12) vormen een bijna onpasseerbare muur voor de Rus Serguei Tetioukhine. foto Andres Stapff/Reuters door Vincent Ronnes NIJMEGEN - Met een krappe 3 - 2-overwinning op Rusland heeft Brazilië voldaan aan de verwachtingen en de wereldti tel volleybal veroverd. Frank rijk verraste met een zege op Joegoslavië en won met de bron zen medaille zijn eerste medail le ooit op een wereldkampioen schap volleybal. Het verloop van het finaleweek- end van het wereldkampioen schap volleybal in Argentinië toonde nog eens aan dat Neder land bepaald niet gelukkig is geweest met zijn tegenstanders. De enige twee wedstrijden die tijdens dit WK door Nederland werden verloren waren tegen de landen die dit weekend medail les pakten: Brazilië en Frank rijk. Deze twee landen pakten in totaal ook de helft van de acht aantrekkelijke individuele geldprijzen die er te verdelen waren, hetgeen ook nog eens iets zegt over de kracht van de vroe gere tegenstanders van Neder land. Terwijl die twee nederlagen voor Oranje meteen fataal wa ren, verloor Rusland de twee eerste wedstrijden in de aller eerste poule, mazzelde door die ronde heen en veroverde uitein delijk dus zilver. Griekenland verloor in die eerste ronde kans loos met 3-0 van Nederland, maar trof een heel wat gunstige re tweede poule, met onder an dere de Verenigde Staten en China als tegenstanders, en be landde in tegenstelling tot Ne derland wel bij de laatste acht. Bij de vorige drie WK's reikte Nederland steeds minimaal tot de kwartfinales. Dat was voor het sterk verjongde team van Bert Goedkoop voor het evene ment in Argentinië dan ook de doelstelling. Niet alleen voor Nederland liep dit WK op een teleurstelling uit. Italië, in de gouden tijden van het Nederlands volleybal immer diens rivaal en de laatste drie keer wereldkampioen, verloor de kwartfinale van Brazilië, maar herpakte zich knap door de strijd om de vijfde plaats in de heksenketel van Buenos Ai res van het gastland te winnen. De Joegoslaven konden dat kennelijk niet meer opbrengen nadat ze in de halve finale door Brazilië waren teruggewezen. De regerend Europees en olym pisch kampioen werd in de strijd om de derde en vierde plaats met een opvallende 3-0 door Frankrijk teruggewezen. Brazilië maakte zijn titel onom streden door in de laatste week van het toernooi eigenhandig met de toplanden Italië, Joego slavië en Rusland af te rekenen. GPD Tennisser ook beschikbaar voor Davis-Cupteam door Jeroen van den Berk EINDHOVEN - Paul Haarhuis (36) heeft besloten om nog één jaar aan zijn loopbaan vast te plakken. Het is de Eindhovense tennisser goed bevallen om zijn activiteiten als (dubbel)speler, vader en toernooidirecteur te combineren. Haarhuis wil sowieso meedoen aan Roland Garros en Wimble don en is beschikbaar voor het Davis-Cupteam. Hij ziet een succesvolle campagne met Oranje als mooi eindstation: „Het zou prachtig zijn om zo mijn carrière te kunnen beëin digen." Gesprekken Voordat hij de knoop doorhakte voerde Haarhuis een aantal ge sprekken. „Met mijn vrouw, met oud-dubbelpartner en zaken vriend Jacco Eltingh en met Da- vis Cup-coach Tjerk Bogtstra. Ik heb afgewogen hoeveel tijd bepaalde dingen gaan kosten en of ik alles kan inplannen. Het afgelopen jaar is me goed beval len, dus ik heb niet lang nodig gehad. Het is druk, maar ik heb nog steeds veel plezier in het tennis en wil daarom toch nog een jaar verder." Paul Haarhuis (links) won afgelopen zomer met de Rus Jevgeni Ka felnikov het dubbelspeltoernooi van Roland Garros. foto ANP Haarhuis, die in februari 37 wordt, voegt eraan toe dat het daarna wel écht is afgelopen. „Ik zeg nooit nóóit, maar nor maal gesproken stop ik er na dit jaar mee. Straks wordt het echt tijd om dingen achter me te la ten." De routinier kan nog altijd mee op het hoogste niveau. Dit jaar won hij Roland Garros (met de Rus Yevgeni Kafelnikov als kompaan) en ook in de Davis Cup is Haarhuis nog van grote waarde. Vorige maand hand haafde Nederland zich in de wereldgroep door Finland te verslaan. „Als we onze plek waren kwijtgeraakt, was ik waarschijnlijk gestopt. Maar nu wil ik graag door, want ze ker als Richard Krajicek er da delijk bij is dan moeten we in staat zijn om iets moois neer te zetten." Schalken Oranje speelt in februari in de eerste ronde thuis tegen Zwit serland. Zijn eerstvolgende en enige grote toernooi in aanloop naar die interland is Milaan, waar Haarhuis hoopt te dubbe len met Sjeng Schalken. „In een voicemail heb ik hem verteld dat ik graag met hem speel, maar Sjeng heeft nog niet terug gebeld." Vorig jaar dubbelde Haarhuis regelmatig met Schal ken. Een lange reis als naar de Au stralian Open zal Haarhuis niet meer maken in zijn afscheids- jaar, maar net als dit jaar zal hij zo af en toe opduiken in het cir cuit. Tot aan het toernooi in Mi laan (eind januari volgend jaar) heeft hij als toernooidirecteur van de Alex Tennis Classics, eerder deze maand in het Indoor Sportcentrum in Eindhoven, voldoende werk op zijn bureau liggen. „Donderdag hebben we een ge sprek met de hoofdsponsor. De reacties op het evenement waren zeer positief, dus ik heb er wel vertrouwen in." Het toer nooi van oud-kampioenen krijgt volgend jaar definitief een tweede editie. Met wie hij als speler op andere toernooien zal gaan spelen, is nog niet zeker. „Kafelnikov zal waarschijnlijk stoppen en ik denk dat Sjeng in Milaan liever kiest voor een an dere vaste partner, omdat ik zo weinig speel. Maar ik zal vast wel iemand vinden." GPD BERMUDA - Zeilster Klaartje Zuiderbaan staat na de eerste dag van de Bermuda Gold Cup Match Racing in de midden moot. De Temeuzense won twee races en verloor er twee. De zeil- wedstrijden bij Bermuda, waar bij boten steeds onderlinge duels uitvechten, heeft vandaag zijnl DEN HAAG - Raymond Atteveld keert terug op de veldenai; voetballer. De voormalig prof, die momenteel werkzaam isb; ADO Den Haag als trainer van de selectie en het Cl-teaij heeft zich aangemeld als lid bij de Haagse tweede klasse Quick. Atteveld: „Ik wilde gewoon weer lekker voetballend komt het daar voorlopig niet van. Ik train de selectie, de Cl bekijk de beloftes en neem het tweede over als Bob Kootwij» naar cursus is. Ik heb met trainer Jos Vercauteren gesprokej en we gaan kijken hoe we elkaar van dienst kunnen zijn. Atte veld (36) speelde als prof achtereenvolgens bij Haarlem, Everton, West Ham United, Bristol City, Waregem, Roda JC, Vitesse, FC Groningen en ADO Den Haag. Vorig seizoen: te hij na vijf duels met voetballen. GPD LONDEN - Bondscoach Mick McCarthy van Ierland heer aangekondigd dat hij in 2004 zijn functie neerlegt. Ongeacfc: of Ierland zich plaatst voor het EK in Portugal. „Ik stap op, ook al plaatsen we ons voor het toernooi", zei hij in een vraag gesprek met The Guardian van gisteren. Ierland begon de reeks kwalificatiewedstrijden met 4-2-verlies tegen Rusland en moet morgen tegen Zwitserland. McCarthy: „In 2004heb ik er acht jaar op zitten als bondscoach. Dat is meer dan ge- noeg geweest. Het liefst ga ik dan een club trainen." RTR ROTTERDAM - De Braziliaanse voetballer Marilia de Santa- na verlaat alsnog Sparta. De verdediger wil zijn heil zoeken ie zijn geboorteland. Sparta heeft gehoor gegeven aan zijn ver zoek en het contract met Marilia met onmiddellijke ingang ontbonden. De Rotterdamse club had in juli nog bij de arbi tragecommissie ontslag voor Marilia aangevraagd. Beide partijen troffen toen alsnog een regeling. De Braziliaan lever de zijn doorlopende verbintenis in en tekende een nieuw con tract voor twee seizoenen, tegen een lager salaris. Marilia speelde sinds 1996 voor de Rotterdamse club, die dit seizoen uitkomt in de eerste divisie. Hij speelde in ruim zes seizoenen 145 competitiewedstrijden, waarin hij vijf keer scoorde. ANF RIJS WIJK - Sjeng Schalken is voor de eerste keer in zijn loop baan als tennisprof doorgedrongen tot de topvijftien van de wereld. De 26-jarige Limburger neemt vanaf gisteren de vijf tiende plaats in op de officiële wereldranglijst. De Rus Kafel nikov viel voor het eerst sinds 1998 uit de toptien. De speler uit Sotsji die na de finale van de Davis Cup afscheid neemt, staat twaalfde. Paul-Henri Mathieu was de grootste stijgen Door zijn winst in Lyon steeg de Fransman elf plaatsen, van 47 naar 36. Rogier Wassen maakte ook een spectaculaire sprong. Hij steeg van 292 naar 251. ANP DEN HAAG - Het EK turnen voor vrouwen in 2004 zal in Ne derland plaatsvinden. De Europese turnbond heeft positie! gereageerd op de kandidaatstelling door de Koninklijke Ne derlandse gymnastiek unie KNGU. Het evenement moet tus sen 29 april en 2 mei 2004 gehouden worden in de Amsterdam se RAI. Volgende week dinsdag hakt het bondsbestuurvanè KNGU definitief de knoop door. Volgens het Gym magazine, het officiële orgaan van de KNGU, staat het echter al vast dal het EK in ons land gehouden wordt. Nederland is de enige kandidaat. GPD van onze sportredactie ROME - De hoogste baas van autofabrikant Ferrari dreigt de snelle Italiaanse bolides uit de Formule 1 terug te trekken als de hervormingsplannen voor de autoraces doorgaan. President directeur Luca di Montezemolo noemde de voornemens van de internationale automobielfede ratie FIA 'idioot'. FIA-voorzitter Max Mosley en formule-1-baas Bernie Eccles- tone lanceerden onlangs hun plannen om de Formule 1 weer spannend te maken. Dit seizoen ontbrak die spanning volledig door de hegemonie van Ferrari en zijn coureurs Michael Schu macher en Rubens Barrichello. Het belangrijkste voornemen is om teams die al te succesvol zijn tijdens het seizoen te straffen met extra gewicht in de auto. Als een coureur twintig ^Ti- punten verzamelt, zou bij elk punt een extra kilo in zijn auto moeten worden geplaatst. „Ik ben er trots op dat Ferranzo sterk is", zei Montezemolo opde Italiaanse tv: „Voor intelligente ideeën die de geest van de For mule 1 niet aantasten, sta ik al tijd open. Maar in deze waanzin ga ik niet mee. Als deze plannen doorgaan moet ik me serieus af vragen of Ferrari nog wel moet investeren in de Formule 1." FIA-bazen Ecclestone en Mos ley leggen de plannen 28 okto ber voor aan de formule-1 -com missie, waarin alle teambazen vertegenwoordigd zijn. Eccles tone ontkent dat hij Ferrari wil straffen. „We willen alleen spannende races. De topteams moeten ronde aan ronde met el kaar strijden." DPA door Henk van Weert EINDHOVEN - Guus Hiddink zal de nieuwe bedreiging aan zijn adres niet aangrijpen om te breken met PSV. De tweede ko gelbrief vormt voor hem geen uitweg om op te stappen, omdat hij ontgoocheld zou zijn over het tegenvallende niveau van PSV in Europa. Hiddink wees gisteren na de ochtendtraining zulke sugges ties resoluut van de hand. „Het zijn allemaal verhalen die uit een mindere koker komen. Ik heb het goed naar mijn zin bij PSV. Ik kan goed werken met spelers, management en be stuur. Natuurlijk kunnen de re sultaten beter, dat is dan ook een doel waar ik voor wil wer ken. Recht uit mijn hart zeg ik dat het nog altijd lekker is om voor PSV te werken. Ik heb nog veel te doen hier op een kwalita tief hoog niveau." Hiddink ontving de tweede dreigbrief op zaterdag 5 okto ber. De envelop kwam via het Philips Stadion op de Herdgang terecht tussen de gewone post. Nog voor de wedstrijd NAC- PSV nam Hiddink er kennis van. Op maandag daarna ver trok de coach met een deel van de PSV-selectie naar Gran Ca- naria. Ondertussen was de ko gelbrief al aan de politie over handigd. Hiddink moet de ko mende week nog officieel aan gifte doen. Voorzitter Harry van Raaij liet vorige week weten dat hij zich zorgen maakt over het effect dat de tweede bedreiging heeft op de coach. Hij liet de mogelijk heid open dat Hiddink weg kan bij PSV, mocht hij daartoe aan drang voelen. Hiddink denkt daar niet aan „Het is natuurlijk niet zo dat ik angstig op een job ga zitten. Dat zou niet goed zijn. Ik heb regel matig gesprekken met Van Raaij. Dit onderwerp zal dus ook wel ter sprake komen. Men sen als Van Raaij verdienen het dat ze gesteund worden. Dus zal ik doorgaan met mijn werk hier." GPD KRAAINEM - Bob Peeters en Mbo Mpenza zijn afgehaakt in de Belgische selectie voor de EK-kwalificatiewedstrijd mor gen in en tegen Estland. Vitesse-speler Peeters heeft last van een liesblessure, Mpenza is geveld door een kwetsuur aan zijn knie. Bondscoach Airoé Antheunis zal Joris van Hout (Borussia Mönchengladbach) oproepen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 36