Tunnelbouwer claimt miljoenen Brief Bomhoff kost ziekenhuis kinderartsen Franse politie mag niet mee bij drugsacties Al Qaeda zou achter aanslag Bali zitten Zandhonger in Oosterschelde mmm Afscheid Externe hulp in conflict LPF'ers Belastingverhoging in Duitsland Actie voor Zeeuwse bussen Aannemer wenst vergoeding voor reparaties aan boren, hogere lonen en duikwerk Brazilië grijpt volleybaltitel 20 Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Op zoek naar de auto die bij je past? Je vindt hem zeker weten wel op (fi) AutoTrack.nl Kritiek Carter op Bush junior Regen Lange tijd regen bij een matige, boven zee vrij krachtige zuidenwind. Maxima rond 12 graden. 245e jaargang no. 244 dinsdag 15 oktober 2002 los nummer 1,10 internet: www.pzc.nl DEN HAAG - Koningin Beatrix verlaat paleis Noordeinde, na dat zij afscheid heeft genomen van prins Claus. Gisteravond heeft de koningin, samen met haar familie en die van prins Claus, een besloten rouwdienst bijgewoond. Dat gebeurde op paleis Noord einde. waar de overleden prins gemaal sinds vorige week ligt [opgebaard. Bij de dienst waren i ook twee personen, die vandaag jbij de uitvaart in de Nieuwe [Kerk in Delft betrokken zijn: (predikant Carel ter Linden en de theoloog/dichter Huub Oos terhuis. Eerder op de dag bracht de vorstin een kort bezoek aan de Nieuwe Kerk in Delft, waar vandaag de uitvaartdienst wordt gehouden. Gisteren had de koninklijke familie de rouw kapel in Noordeinde weer voor zich alleen, nadat het publiek vier dagen de gelegenheid kreeg om te defileren langs de baar. foto Robin Utrecht/ANP pagina 5: Delft is klaar De LPF kan de ruzie tussen minister Bomhoff en Heinsbroek zelf niet meer sussen en zoekt daarom haar heil in ex terne hulp, Het voortdurende gekibbel zorgt onder tussen bij de andere partijen tot groeiende irritatie. De Duitse minister van Bui tenlandse Zaken Joschka Fi scher (1) luistert naar zijn col lega Renate Künast van Landbouw en Consumenten zaken. De twee ministers van de Groenen maken deel uit van de herkozen rood-groene coalitie. Morgen presenteert de regeringsploeg zich, maar gisteren maakte ze al een be lastingverhoging en forse bezuinigingen bekend. De provincie Zeeland doet samen met andere provincies een beroep op de Tweede Kamer om de voorgenomen rijksbezui nigingen op het openbaar busvervoer tegen te houden. Zij vinden het onrechtvaardig dat de treinen bij de be zuinigingen buiten schot blijven. Bovendien willen de provincies meer zeggenschap over het busvervoer. r door Harmen van der Werf GOES - De aannemer die de Westerscheldetunnel aanlegt, de Kombinatie I Middelplaat Westerschel- I de, heeft drie claims voor in totaal 68 miljoen euro bij de NV Westerschelde tunnel ingediend. Geld is daarmee het belangrijk ste risico geworden van het Wes- terscheldetunnel-project. Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat meldt dit in de twaalfde voortgangsrapportage over de tunnel. KMW eist zo'n dertig miljoen euro voor vervormingen van de boormachines, die volgens de aannemer zijn veroorzaakt door onvoorzienbare omstandighe den. Ook wil de combinatie meer geld, dertig miljoen euro, vanwege de onverwacht hoge stijgingen van lonen en prijzen. En KMW claimt acht miljoen euro extra voor het uitvoeren van duikwerkzaamheden. De NV Westerscheldetunnel heeft één claim, die voor de loon- en prijsstijgingen, inmid dels afgewezen. De andere twee zijn nog in behandeling, ver klaart het departement van Ver keer en Waterstaat. Verwacht wordt dat arbitrage noodzake lijk is. De geschillen hebben geen in vloed op de werkzaamheden. Die liggen op schema, blijkt uit de voortgangsrapportage. Bij de ontsluiting van het Sloegebied is enkele weken vertraging op getreden, maar de geplande op levering van de Wegen op 15 no vember is volgens V en W niet in gevaar. Het ontwerpen en bou wen van het computersysteem voor de tolinning is 'kritisch in de planning'. Ook daar voorziet het departement geen onover komelijke problemen. De ople veringsdatum van 14 maart 2003 wordt 'reëel' genoemd. Het ministerie van V en W schat de totale projectkosten van de tunnel in de voortgangsrappor tage, die de periode 1 januari tot 1 juli 2002 beslaat, op 836 mil joen euro. Het Rijk en de provin cie, de aandeelhouders van de NV Westerscheldetunnel, heb ben in maart het aandelenkapi taal nog verhoogd met 36 mil joen euro. Dit had al te maken met de hogere inflatie. De nieu we claim van KMW voor geste gen lonen en prijzen van dertig miljoen komt daar bovenop. Brazilië is wereldkampioen volleybal. De ploeg versloeg in Buenos Aires in een ze nuwslopende finale Rusland met 3-2: 23-25, 27-25, 25-20, 23-25,15-13. Het is de eerste keer dat de Brazilianen de ti tel pakken. De finale was een revanche op de Russen, om dat Brazilië in 1982 tegen de voormalige Sovjet-Unie in precies hetzelfde stadion de WK-fi- nale verloor. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; claus: 5; bui tenland: 7; economie: 8 radio en televisie: 9; gezondheid: 10; zeeland: 11, 12, 13, 15 en 17; sport: 19 en 20; buitenge bied: 21,23 en 25. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Minister Bomhoff (Volksgezondheid) heeft de ziekenhuizen in Vlis- singen en Goes vier nieuwe kinderartsen, waarvan twee in opleiding, gekost. Dat stelde kinderarts M. Greijn gisteren voor de provinciale commissie Welzijn. De artsen waren gereed om zich vrijdag te verbinden aan een sa mengevoegde afdeling Kinder geneeskunde in Goes. Bomhoffs eis donderdag tot stopzetting van de concentratie kinderge neeskunde en klinische verlos kunde in Goes weerhield de art sen de contracten te tekenen. Met de aanstelling van de vier artsen was de beoogde formatie van zes tot acht leden van het team kindergeneeskunde boven de Westerschelde grotendeels ingevuld geweest. Of dat alsnog gebeurt hangt af van de vraag of de concentratie van de Vlissing- se en Goese afdelingen, die vol gende week maandag moest ingaan, alsnog doorgang kan vinden. De Raden van Bestuur van Ziekenhuis Walcheren en Oosterscheldeziekenhu izen we zen vrijdag op het departement in Den Haag op de noodsituatie door het acute tekort aan kin derartsen. Directeur J. Broer tjes van Oosterschei dezieken- huizen hoopt deze week nog een reactie te krijgen. De commissie Welzijn besloot gisteren de partij woordvoer ders van de Tweede-Kamer commissie Welzijn en Volksge zondheid zo snel mogelijk te mobiliseren om de crisis in de Zeeuwse ziekenhuiszorg te ko men bespreken. Gedeputeerde G. de Kok uitte kritiek op de rol van 'een zeker Zeeuws Kamer lid', dat een cruciale rol speelde in het besluit van Bomhoff, met wie hij oud-huisarts en CDA'er S. Buijs bedoelde. Die laat blij ken geen kennis te hebben van de Zeeuwse situatie, stelde De Kok. Voorzitter P. de Doelder van de Districts Huisartsenver eniging Zeeland zei als inspre ker bij de commissie zich te schamen voor het optreden van Buijs. Geknakt ,,De Zeeuwse kinderartsen zijn geschokt. Na een lange periode van uiterste krachtsinspanning zijn we fysiek en emotioneel ge knakt door de uitspraak van de minister, die zijn mening onder andere baseert op het 'rapport Veraart'", zei Greijn. De kinder arts noemde het hoogst merk waardig dat de gemeente Vlissingen opheffing van con centratie eist eer zij 'de hoog waardige informatie die zelfs de minister beïnvloedt tot een uit spraak' aan de ziekenhuizen wil geven. „Op dit moment zijn wij volledig aan het eind van ons Latijn met een toekomst die aan diggelen ligt", hield Greijn de commissie voor. „De gevolgen die hieruit voorvloeien zijn ronduit dramatisch voor de be volking. Het betekent sluiting van de kinderafdeling." „Ik zal nooit weglopen voor mijn ver antwoordelijkheden," pareerde de arts de vrees van commissie leden dat zij en haar collega's hun Zeeuwse post zouden verla ten ,Maar als cle toekomst er zo dramatisch uitziet, gaat het niet meer." van onze redactie binnenland BREDA - De Franse politie mensen die sinds vrijdag voor een jaar deel uitmaken van het Nederlandse A-team, mogen nog niet mee op patrouille. Het ministerie van Binnenland se Zaken heeft hen nog geen toe stemming gegeven voor het dra gen van een Nederlands politie- uniform en voor het gebruik van pepperspray en handboeien. Het A-team bestrijdt de drugs overlast op snelwegen en in internationale treinen in West- Brabant en Zuid-Holland. Door de Fransen in het Neder landse team te laten meewer ken, worden de informatielij nen over drugstoerisme en - handel korter. Volgens een woordvoerder van de politie in West-Brabant was de inzet van de Fransen monde ling al lang geregeld en hebben zij de training en de toets voor het toepassen van pepperspray met goed gevolg afgelegd. Ook hebben zij een week lang een cursus gevolgd in de Neder landse wet- en regelgeving. De politie meldde vrijdag dat de mannen de eerste nacht al mee zouden gaan om drugsrunners te vangen. Maar de laatste drie dagen hebben de Fransen zich moeten beperken tot een intro ductie binnen het politiekorps. Zij vertrekken vandaag weer naar Frankrijk. De korpsleiding van de regio Midden- en West-Brabant hoopt dat de kwestie op 23 okto ber uit de wereld is. Dan komt het kwartet Fransen terug om echt actief te worden. ANP (Advertentie) Toeristen verlaten de rampplek bij de club in Kuta op Bali. foto ltsuo Inouye li Ku/AP van onze redactie buitenland JAKARTA - De Indonesische minister van Defensie houdt het terreurnetwerk Al Qaeda ver antwoordelijk voor de bloedige aanslagen zaterdag op het ei land Bali. Advertentie De autosite voor heel Nederland Het was voor het eerst dat een Indonesische regeringsfunctio naris een verband legde tussen de aanslag op Bali en het net werk van Osama bin Laden. Volgens minister Matori Abdoel Djalil hebben 'lokale terroris ten' samengewerkt met Al Qae da om de aanslagen uit te voe ren. De in Londen verblijvende ex tremistische moslimgeestelijke Aboe Hamza Al Masri, die zelf wordt verdacht van banden met Al Qaeda, zei gisteren zeker te weten dat Bin Laden verant woordelijk is geweest voor het bloedbad. Ook de Amerikaanse president Bush wees gisteren naar de ter roristische organisatie. Volgens hem past de aanslag in een pa troon waartoe ook de actie tegen een Franse supertanker voor de kust van Jemen en de schietpar tij op een eiland bij Koeweit, waarbij een Amerikaanse mari neman omkwam, behoren, Door de aanslag op een disco theek op Bali, vielen zeker 183 WASHINGTON - De winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede, Jimmy Carter, heeft gisteren uitgehaald naar de Amerikaan se president Bush. Oud-president Carter hekelde het Midden-Oostenbeleid van Bush. Volgens Carter ligt Bush 'in bed' met de Israëliërs. Carter liet zich eerder al kritisch uit over de plannen van Bush om zonder internationale steun Irak aan te vallen. AFP doden, onder wie zeker een Ne derlander, een 34-jarige Leide- naar. Het aantal gewonden be loopt meer dan driehonderd. De doden komen uit minstens twaalf landen, maar de meeste slachtoffers komen uit Austra lië. Volgens The Jakarta Post is er nog een Nederlandse dode te be treuren, maar daarvan is geen bevestiging te krijgen. Twee Ne derlanders zouden nog worden vermist Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken en de stich ting Calamiteitenfonds Reizen zijn het oneens over een reisad vies voor Bali. Het ministerie adviseert om helemaal niet naar het toeristeneiland te gaan. Het calamiteitenfonds beperkt het negatieve reisadvies tot de vier kilometer lange kuststrook Ku ta Beach. AFP/DPA/GPD naam: voorletters straat: postcode: plaats- telefoon e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens In de colofon treft u nadere informatie aan "713214 000002 noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen 2es maanden) ~j noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50). j per kwartaal met automatische incasso (€55,10). per jaar met automatische incasso 209,90) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1